Basra gebroken 'Ik ben op de eerste plaats boswachter, geen politieagent' 'Wat Limburg kan, kan Woubrugge ook' Jessi's vlucht uit kansarm gehucht VS strandt in Irak Volkert van der G. deed in 1990 zelfmoordpoging Britten veroveren bolwerk Tunnelboor Aurora bereikt Nn Leidsch Dagblad NR. 43194 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 OPGERICHT 1 MAART 1860 maandag 31 maart 2003 VRAGEN M-baas hekelt >ele moraal in de burger idiase toorlijn s toilet Leidsch Dagblad 8 door Jan Preenen noordwuk/katwuk - Boswachter Sune Stomps van Staatsbosbeheer zet, al rijdend over een van de paden van de Noordwijkse zeereep, plotseling zijn auto stil. „Kijk daar." Op het eerste gezicht valt er niets bijzonders te zien. Stomps toont echter aan dat hij ook zonder zijn verrekijker ver kan kijken. „Daar tussen die struiken. Een reebok. Je herkent 'm aan de spiegel, de witte plek op z'n kont. Een reegeit heeft ook nog een toefje. Met die spiegel waarschuwen de reeën elkaar door er mee te draaien als er gevaar is." Wanneer bezoekers van het Hollands Duin zich niet aan de regels houden, houdt Stomps ook hen een spiegel voor. En zo mo gelijk een bekeuring. Want nu het vogel- broedseizoen is aangebroken, is het van 'le vensbelang' dat honden van 1 maart tot 1 au gustus in de Noordwijkse en Katwijkse dui nen aan de lijn worden gehouden. „Als hier iemand bijvoorbeeld een Duitse staander los zou laten lopen en even niet zou opletten, zou die ontzettend veel schade kunnen aan richten. De dieren zijn in deze tijd uiterst kwetsbaar. Vogels, maar ook reeën. Normaal springen ze twee meter hoog over een hek heen. Als ze achterna worden gezeten, stor men ze er recht op af. Ze zijn zeer stressge- voelig. En zeker nu moeten ze met rust wor den gelaten." Op deze zaterdagmorgen hoeft vooralsnog niemand te worden gewaarschuwd, laat staan op de bon geslingerd. Ook al hebben bijna alle vroege vogels een hond bij zich. Wandelaars, fietsers en trimmers. „Vorig weekeinde was dat wel anders en moest ik tien bonnen uitschrijven. Het was dan ook extreem druk. Veel mensen hadden lak aan de regels die wij op borden hebben gezet. Ie mand reed met een racemotor op het fiets pad, omdat hij een stuk wilde afsnijden. An deren weken van de paden af of keken hele maal niet wat hun honden deden." In dubbel opzicht is Stomps blij dat hij nu niet hoeft in te grijpen. „De wet schrijft voor dat je zo discreet mogelijk moet optreden. Dus niet moet verbaliseren met een journa list erbij. Als iemand een bekeuring krijgt, kan dat heel ingrijpend en vernederend zijn. Daar ga ik ook niet zo snel toe over. Mensen die niet hier vandaan komen, weten vaak niet dat honden aangelijnd moeten zijn. In zulke ge vallen laat ik het bij een waarschuwing. Ik ben op de eerste plaats boswachter, geen po litieagent. Trouwens, we zijn maar met een kleine ploeg. Naast mij een opzichter en nog vier veldmedewerkers. Je kunt dus niet alles in de gaten houden. Dan zou je aan het an dere werk niet meer toekomen. Daar gokken veel mensen ook op. Zo van, er is toch weinig controle. Daar verkijkt men zich echter op. De notoire overtreders pikken we er echt wel uit. Ook al spelen ze nog zo goed toneel." ampioenen enieten van aandacht heiden doet den voor «hospitium Ijnsburg gooit ind in motor an Quick Boys amsterdam/gpd - Volkert van der G., de moordenaar van Pim Fortuyn, heeft in 1990 een mis lukte zelfmoordpoging gedaan. Van der G. sneed zijn polsen door, maar een vriendin voor kwam dat hij doodbloedde. Volgens de Telegraaf heeft Van der G. dit aan de rechter-com- missaris verklaard. Uit het rap port van het Pieter Baan Cen trum zou blijken dat Van der G. dertien jaar geleden een depres sie heeft doorgemaakt. Daarna heeft hij eenmaal het Riagg be zocht, maar een behandeling is er verder nooit geweest. De tweede dag van het strafpro ces staat in het teken van de persoonlijkheid van Van der G. De rechtbank hoort de psychia ter en psycholoog van het PBC als getuige-deskundigen. Zij ge ven een toelichting op het rap port. Van der G. zat vanaf begin januari in het PBC, de gedrags- kundige observatiekliniek van justitie in Utrecht. erenvriend: Iemand ansichtkaarten om ri aquarium plakt om goudvissen het idee geven dat ze op reis TV-OORLOG Jair is de oorlog tegen Irak I geweest In de aanloop het conflict spleet het wes- n bondgenootschap, toonde ipese Unie zijn machte en werden de Veilig- en de rest van de we- tenspel gezet Massa-be- bepalen sindsdien het ld in tal van islamiti- westerse landen. Nu de van Amerikaanse en troepen - althans voor de ouwer - een tandje la te draaien, maken de zich zorgen en de tegenstanders met in hun handen. - voor- en tegenstan- wil natuurlijk dat de oor snel mogelijk wordt beeïn- laar daar ziet het er gezien tegenstand van de fana- elementen van het Iraak- niet naar uit Uit de landen zijn hele zelfmoordenaars gehaald Amerikanen en Britten de op het lijf te jagen en het me proces van pacificatie bevolking verder te frus- memoreerde aan de voor- n ii van de oorlog dat het wel Baal wat langer zou kunnen la dan sommigen dachten, i leeld van een snelle oorlóg, i opgeroepen door de Ieun- [generaals op televisie, klopt Rumsfeld ligt nu onder moet publiekelijk uitleg zijn strategie hout snijdt vervullen in deze oolog itige roL Elke dode of neergeschoten he- wordt uitvergroot tot it van een verloren terwijl de duizenden soldaten aan Iraakse zijde it in de berichtgeving meegenomen. De werke- is dat niemand precies de oorlog ervoor staat de talloze herhalingen is in alle opzichten ver dijk en slechts in sommi- 3 P kallen gerechtvaardigd. Af- ),-|stan en de Balkan zijn is ^an voorbeelden. Het defini- H ai] oordeel over de oorlog in lt nog niet te vellen. Alles uiteindelijk af van hoe de Irakees de Amerikaanse tegemoet treedt ijder of als bezetter. den haag/gpd - Britse troepen zijn er vanmorgen in geslaagd Abu al-Khasib, een bolwerk van het Iraakse verzet nabij de zuide lijke stad Basra in te nemen. Van uit deze plaats is door Saddam Husseins paramilitaire eenheden de afgelopen week zwaar verzet geboden, volgens de Britten het zwaarste verzet waarop zij tot nu toe zijn gestuit. De Britten heb ben Basra, de op een na grootste stad van het land, nu geheel om singeld. Bij de verovering van Abu al- Khasib kwam een Britse militair om. In het zuiden van Irak stort te vanmorgen een Amerikaanse helikopter neer. Drie mariniers sneuvelden, een vierde inzitten de raakte gewond. Volgens het Amerikaanse leger ging het om een ongeluk. Ook Najaf, 160 kilometer ten zuiden van Bagdad, is nu geheel omsingeld door coalitietroepen. Najaf is belangrijk voor de aan voer van troepenversterkingen en materieel, noodzakelijk voor de aanval op Bagdad. Volgens de Amerikanen kwamen bij ge vechten rond Najaf dit weekein de zeker 100 Irakezen om en werden 50 soldaten krijgsgevan gen gemaakt. In het noordelijker gelegen Hindiyah waren Ameri kaanse militairen vanmorgen in straatgevechten verwikkeld met leden van Saddam Husseins Re publikeinse Garde. De strijd concentreerde zich vooral rond een strategische brug over de ri vier de Eufraat Op de twaalfde dag van de oor log zijn vanmorgen opnieuw zware bombardementen uitge voerd op Bagdad. Wederom wa ren de presidentiële paleizen en het ministerie van informatie belangrijke doelwitten. In het weekeinde kwamen raketten in een woonwijk terecht, waarbij volgens Bagdad veel doden en gewonden vielen. Een deel van het telefoonnet viel uit als ge volg van bomaanvallen. De hele operatie in Irak verloopt volgens plan, van een gevechts pauze is geen sprake, er is op merkelijke vooruitgang geboekt en om extra troepen is niet ge vraagd. Dat was gisteren op zijn hoofdkwartier in Qatar de bood schap van de Amerikaanse ge neraal Franks, commandant van de troepen in het Golfgebied. Hij zei ook geen enkele voor spelling te kunnen doen over de duur van de oorlog. Ook defen sieminister Rumsfeld verklaarde gisteravond dat er geen sprake is van een gevechtspauze of een staakt-het-vuren. In Bagdad meldde vice-premier Tareq Aziz op zijn beurt dat de oorlog van uit Iraaks standpunt bezien goed verloopt. Zie ook pagina's Oorlog in Irak t. -- A,v? ■->v "v hazerswoude - Je ziet haar niet, maar ze is er wel. Op haar reis van Leiderdorp naar Hazerswoude-Dorp is HSL- tunnelboormachine Aurora aangekomen in de schacht naast rijksweg Nn, de middelste van vijf schachten. Dertig meter onder de grond is de tunnelboor voor de hogesnel heidslijn op de handrem gezet in haar tijdelijke parkeer plaats, een prop zacht beton. Personeel van de tunnel combinatie Bouygues/Koop neemt tot begin mei de tijd om Aurora te vertroetelen en weer als nieuw te maken. Eén van de klusjes bestaat uit het vervangen van bescha digde schrapers. De HSL-boor begon in november 2001 aan haar reis van ruim zeven kilometer lang. Vertrekpunt was de startschacht in de Bospolder, het immense werk terrein naast de A4 bij Leiderdorp. Afgelopen najaar be reikte Aurora schacht Achthoven in Leiderdorp. Vervol gens koerste ze af op de Oude Rijn en de Nn, die ze inmid dels achter zich heeft liggen. Aurora, de godin van de da geraad, heeft in totaal tweeënhalf jaar de tijd om van Lei derdorp naar Hazerswoude-Dorp te reizen. Ondanks ver traging voor schacht Achthoven ligt de boor goed op schema. Van de 7160 meter is er inmiddels 3700 meter ge boord. De boor gaat steeds sneller te werk. In het begin legde ze per dag zes meter af, inmiddels is dat twaalf tot achttien meter. Vanaf mei koerst de machine af op schacht De Bent bij Hazerswoude-Dorp. De eindhalte is de ontvangstschacht even voorbij het Westeinde in Hazers woude-Dorp. In 2007, als de hogesnelheidslijn klaar is, rij den daar de treinen de Croene-Harttunnel in en uit. Foto: Henk Bouwman Enige Zuid-Hollandse aspergekweker verwacht volgende week te oogsten door Saskia Stoelinga woubrugge - De Maastunnels zijn gisteren overeind gegaan. De zon en een goede luchtvoch tigheid moeten nu voor de laat ste groeistoot zorgen. De familie Noordam van de Boddens Hosangweg in Woubrugge, de enige aspergetelers van Zuid- Holland, verwachten volgende week het witte goud te kunnen steken. „Het eerste maal nutti gen wij traditioneel zelf. Sec met boter, ham, eieren en witte wijn", zegt Gerda Noordam, de stuwende kracht achter de ver koop en de recepten. Na zeven jaar experimenten we ten ze het zeker. „Wat Limburg kan, kan Woubrugge ook." Op 16 april gaat in hun totaal ver nieuwde schuur het eerste baal tje asperges van Woubrugse koude grond officieel over de toonbank. „We krijgen nu al te lefoontjes van klanten: wanneer beginnen jullie? Het is net als nieuwe haring; de mensen ver langen ernaar. Het hoort bij het voorjaar." Gerda Noordam kreeg even de kriebels toen ze vorige week in de krant las dat Limburg al aan het steken was. „Gelukkig wist ik waar het was. In Helde zit een hele grote teler, die verwarming in de grond heeft. Vandaar dat ze eerder wa ren. Telt dus niet" Met een luchtpomp worden de kassen van Noordam overeind gehouden, binnen de bekende aspergeheuveltjes afgedekt met zwart plastic. Overdag loopt de temperatuur op tot 45 graden jeyer Lot 'sympathieke meid die meer wilde dan hamburgers bakken' houdt hele gemeenschap bezig sinds zondag 23 maart. Binnen gaat de telefoon. „Ik maak het goed", zegt Gre gory geruststellend. Maar als hij heeft opgehangen, zegt hij dat elk belletje een schok veroorzaakt. „In je achter hoofd zit altijd de gedachte dat dit hét telefoontje is." Jessica Lynch ging in het leger om iets van de wereld te zien, en geld te sparen voor een beroepsopleiding. „Ze wol een studie doen om kinderjuf te worden. Dat is wat ze wil, moederen over kleine kinderen." West-Virginia is een staat waar de banen niet voor het oprapen liggen, en in Palestine is het werkloos heidpercentage met 15 procent zelfs erg hoog. Wie meer wil dan werken in een fast food-restaurant of een super markt, moet na de middelbare school een opleiding kunnen betalen. Dat zat er bij de familie Lynch niet in, dus toen ex een recruteringsofficier langs kwam, vond hij een willig oor. Gregory heeft zijn kinderen aange spoord om in het leger te gaan, en wil daar geen wroeging over voelen. „In mijn hart denk ik nog steeds dat het de enige manier is om een opleiding te krijgen en vooruit te komen in de we reld. Ze hebben er zelf toe besloten. Niemand wil zijn hele leven hambur gers bakken." met een luchtvochtigheid van 90 procent. Zonder plastic zou den de puntjes boven de grond direct groen worden, waardoor ze in een mindere klasse vallen. „Daarom heet een asperge ook wel de koningin der duisternis." Gerda Noordam weet er alles van. „Om de stengels blank te krijgen, worden ze gekweekt in speciale bedden, waarin ze geen licht krijgen. Een groene asper ge, die ook heel lekker kan zijn, steek je dus bovengronds af. Bij die groenen moet je ervoor zor gen dat er niet teveel kou bij komt, want dan komen er harde plekjes in." Pagina R5: Genieten van een kaarsrechte, onbeschadigde witte Van Bronckhorst uit Oranje-kamp noordwuk - Giovanni van Bronckhorst heeft gisteravond geblesseerd het trainingskamp van het Nederlands voetbalelf tal verlaten. De middenvelder van Arsenal keert vandaag terug naar Londen. Zijn enkelblessu re, opgelopen in de interland tegen Tsjechië, was te ernstig om nog met Oranje mee te rei zen naar Moldavië. Oranje speelt daar woensdagavond dè tweede interland in vijf dagen. Ook het meespelen van Jaap Stam tegen Moldavië is twijfel achtig, maar de verdediger vliegt wel mee naar Chisinau. Stam raakte zaterdag gebles seerd in de wedstrijd tegen de Tsjechen (1-1)Rafael van de Vaart viel zaterdag uitstekend in en bereidde ook de Oranje- treffer voor. Pagina Sport Gregory Lynch met een foto van zijn dochter. Foto: GPD/Ans Bouwmans door onze correspondent Ans Bouwmans Palestine - In de 'what-not-shop', een soort uitdragerij in het gehucht Palesti ne, West-Virginia, knutselen Clifford Reynolds en Ron Pettry aan een oude stoel. In dit stukje arm Amerika moet je elkaar helpen en zelf je bestaan bij el kaar scharrelen. „Want werk is er niet", zegt Clifford. Het soldatenbestaan is hier een ontsnappingsroute, een kans op een opleiding en financiële zeker heid. Dat was het ook voor de 19-jarige Jessi ca Lynch. En ook al is ze nu vermist in Irak, haar ongeruste vader Gregory moedigt jongeren nog steeds aan dienst te nemen. Jessi's broer Gregory junior (21) zit ook in het leger, en zus Brandi (18) gaat in augustus onder de wapenen. Het kost niet veel moeite om het huis van de familie Lynch te vinden, ook al staat het aan een verlaten landweg, mijlen van het verweerd ogende Pales tine. Iedereen weet waar ze wonen, niet alleen omdat dit small town Ame rica is, maar ook omdat het lot van Jes- si de hele gemeenschap bezig houdt Er is vorige week een avondwake voor haar gehouden, er hangen overal gele linten - het traditionele gebaar om de Amerikaanse troepen te ondersteu nen - en kerken in het nabijgelegen Eli zabeth voeren borden met steunbetui gingen. „Jessi is een sympathieke meid, altijd een lach op haar gezicht Ze lijkt op haar moeder", zegt haar vader met een blik op een portret van zijn blozende dochter. Op het hemd van trucker Gre gory is een button gespeld, met een fo to van Jessi, en een geel lintje met 'Jes se' erop, giften van mensen uit het dorp. „Haar naam is verkeerd gespeld, maar wie maalt daarom. We krijgen zo veel steun hier." Zondag een week geleden begon de onzekerheid. Een bevoorradingseen heid was overvallen bij Nasiriya, en het ging om het onderdeel van him doch ter, de 507de Onderhoudscompagnie. Jessi was niet bij de vijf krijgsgevange nen die later op tv te zien waren. „Er zijn acht vermisten. We kunnen alleen maar hopen dat ze zich ergens schuil houdt. Elke avond belt er iemand van het leger, maar er is geen nieuws", zegt Gregory senior (43) Jessica Lynch, 'private first class', gele gerd in Fort Bliss Texas, als 'admini stratief medewerker bevoorrading' uit gezonden naar Irak, missing in action Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V Straat V C\\\^3 Postcode Plaats Telefoon (i.vm controle rtabeztxgng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bq automated» betaling is mjn Handtekening: 71214' Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1