Lelijke knik in de weg naar Lissabon Rijnsburg gooit wat zand in motor van Quick Boys 4ogerd aan j^unpagne ikzij Freire Oranje laat kans lopen om Tsjechië tot de achtervolging te veroordelen Schaap neemt een jaartje rust I HOC 981 SPORT MAANDAG 31 maart 2003 (te zege -Rusland - In de 'Nederlandse' 3 van het EK-kwalificatie - ooi heeft Wit-Rusland de zege behaald. De Oost- lese ploeg, die de eerste oepsduels verloor, won lag in Minsk met 2-1 van gg puntloze Moldavië. De issen kwamen voor 8000 ouwers eerst nog wel op stand door een treffer ibotari. Dankzij doelpun- in Koetoezov en Goerenko ierde de thuisploeg als- foor Moldavië was het de inederlaag op rij. esse rekent Edward Sturing !M - Vitesse presenteert ag zo goed als zeker Ed- jturing als nieuwe coach, as de bedoeling dat het hoofd opleidingen van in de middag de trai- de hoofdselectie zou De afgelopen twee da- ak technisch manager luer met de beoogd op- van de vorige week op ief gestelde Snoei. Het van de gesprekken was Er moesten alleen nog details worden afgerond. ard Swier e/beersel/cpd - Het orig seizoen zo'n beetje leze tijd dat ze zich bij de gleiding achter de len. De jeugd had een ekregen, maar die niet ge- l In wedstrijden als de E3 laanderen en de Brabant- bleef de ploeg buiten Het moest anders. Mede n werd Oscar Freire aan- ken. En zie, het is een we- in verschil. De Spanjaard ron weliswaar niet dit inde, Rabobank impo- |W wel met twee klinkende en mocht aan de cham- i Dankzij Freire. a zal de overmacht van ioeg in een en hetzelfde ••^veekeinde zo groot ge- izijn. Zaterdag in Harelbe- lakte Steven de Jongh, in g gedekt door een groot I machtsblok, het werk in lint af. Alsof het de ge- te zaak van de wereld n een dag later, in de Bra- Pijl was het niet anders, in Michael Boogerd, in de steund door de luxe num- Oscar Freire. van Freire, als potentiële er, was beide dagen groot, ïgh trok in de E3 Prijs na isberg ten strijde met Te- kopman Steffen Wese- en Vlaanderen-belofte Devolder. Alle Vlaamse s waren verwerkt en had oor veel vuurwerk (van Step), maar geen beslis- ezorgd. Duidelijk was dat ime Michael Boogerd, de in de E3 Prijs, goed was. inale moest ook hij echter lefensief, voor zijn vriend, en plaatsgenoot. Het ge- met verve. De Jongh: concurrentie op kop van loton sleurt, omkijkt en besfs man van Rabo ziet zit- clusief een Freire die het 2 print kan beslissen, raakt v^ich gedemotiveerd." orj d won gisteren in de Bra- Pijl met minstens zoveel re. Ook ditmaal waren al- -- b's uitgebreid in beeld ge- ichl oen de finale begon. Een "age van Dave Bruyiandts 5tei Jruine Put, dertig kilome- 4 }i ir het einde, werd slechts Voord door Boogerd, Frei- na een adempauze, Luca e'' Het numerieke voordeel -HP' bekwaam benut. Freire ïiddte vie vijf demarrages, Donde concurrentie uit Op islaf gter van de streep op de I v( terg was de ultieme jump K)gerd, ook al winnaar in teslissend. Freire passeer- treep als tweede, met een 6. n mogelijk nog groter dan >s; 2!> Boogerd." inei lowers Hnt de Lsketbalbeker [schamende >derlaag jitsland IN DE HERHALING De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Jan Siemerink, die met Peter Blangé, Martin Hersman en Ruud Bröring wekelijks op het sportweekeinde terugblikt, bespreekt het doorgaan van het sporten tijdens de oorlog in Irak. „Twee door terroristen ge kaapte passagiersvliegtuigen vliegen achter elkaar de Twin Towers van NewYork binnen op het moment dat ik in Uzbe kistan het tennistoernooi van Tasjkent speel. Ook de beelden van CNN slaan in als een donder slag bij hel dere hemel en in de al tijd rumoe rige play- erslounge is het nu doodstil. Het toernooi gaat ge woon door en ik sta 's mid dags, weliswaar met mijn hoofd niet bij de les, zelfs te dubbelen met Sjeng Schalken. De hele sportwereld draait rus tig door. De week erna worden we tijdens de Davis Cup wed strijd tegen Frankrijk met dit feit geconfronteerd door de media. Of er doorgesport mag wordenlOok deze week staat de wereld in vuur en vlam en wordt Irak, als het aan de 'kleine Bushligt, met de grond gelijkgemaakt. Het gaat om winnen of verliezen alleen niet met de betrekkelijkheid die nu weer in de sport geldt. Het gaat hier wel degelijk om leven en dood. Moeten daarom alle sportived- strijden stilgelegd worden? Natuurlijk niet. Het journaal laat notabene beelden zien van een voetbalwedstrijd die ge speeld wordt 80 km ten noor den van Bagdad. De Irakese voetbalbond (lees: Uday Hoes seinhad besloten dat de com petitie dit weekend rustig doorgang kon vinden. On danks de zwarte rookwolken van bombardementen boven het stadion, kivamen enkele toeschouwers hun club toejui chen. Sommigen hadden een portret bij zich van Saddam Hoessein en toen werd mij duidelijk waarom de competitie ei genlijk ge woon gespeeld werd. De dic tator doet voorkomen alsof hij alles onder controle heeft en totaal niet onder de indruk is van wat de Amerika nen en Britten proberen te be werkstelligen. Hij probeert zijn volk alle vertrouwen te geven op een goede afloop en moch ten er onverhoopt voetbal slachtoffers vallen dan kan hij dat weer mooi afschuiven op die Westerse terroristen'. Zijn oudste zoon Uday wordt ervan verdacht dat hij spor ters, die hebben gefaald in het verdedigen van de eer van Irak, zou martelen en zeljs ver moorden. Er zou een lijst zijn van al 52 vermoorde sporters. Dit gebeurt in de kelder van het olympisch kantoor, waar een compleet cellencomplex is ingericht. U kunt zich wel voorstellen dat de mensen doodsbang zijn om te sporten en ik moet mezelf dus corrige ren dat het alleen in oorlogen gaat om leven en dood. In Irak is sporten al jaren een kwestie van leven en dood." Jan Siemerink uit Noordwijk was vorig jaar nog actief in het interna tionale proftennis. door Jaap van Essen Rotterdam - De kwalificatiereeks voor het Europees kampioen schap van 2004 is bij de KNVB 'Portugooaal' gedoopt. Het is vol gens het nieuwe voetbaljargon een heus 'project', met Dick Ad vocaat als projectmanager. Het klinkt allemaal mooi, maar Oran je moet zich nog steeds kwalifice ren door wedstrijden te winnen. Dat ging zaterdag mis. In De Kuip werd het 1-1 tegen Tsjechië, de enige echte concur rent in kwalificatiegroep 3. „We hebben twee punten verloren", sprak bondscoach Advocaat na afloop. Een terechte opmerking, aangezien Nederland een aardi ge reeks kansen kreeg en slechts eenmaal scoorde. De Tsjechen kregen welgeteld twee mogelijk heden op een treffer en bij de tweede was het ook raak. Gezien de kansenverhouding was er dus sprake van een groot onrecht voor het Nederlands elftal. Maar louter het aantal doelpogingen zegt niet alles. Za terdag kwamen er namelijk ook tekortkomingen aan het licht bij Oranje, die duidelijk maakten dat de weg naar de finale in Lis sabon nog heel lang is. Tot zaterdag speelde Oranje acht wedstrijden onder leiding van Dick Advocaat. Met de re sultaten was helemaal niets mis, een gelijkspel en daarna zeven opeenvolgende overwinningen. Het veldspel liet echter nog wel eens te wensen over, bepaalde dingen gingen structureel niet goed. Zaterdag, in de eerste de beste 'echte' wedstrijd onder Advocaat kwamen ze weer heel duidelijk aan de oppervlakte. De trainer herhaalt doorlopend dat hij zijn spelers vertrouwen geeft zo lang ze hem niet teleur stellen. De vraag is echter zo langzamerhand hoe zwak Fer nando Ricksen moet spelen voor iemand anders (Reiziger) zijn plaats inneemt. Aan de an dere kant van het veld bleek ook Boudewijn Zenden niet bepaald van het gewenste niveau. De twee Limburgers waren abso luut dissonanten, vooral in op bouwende zin. Doordat Ricksen doorlopend balverlies leed, speelde hij hoogstpersoonlijk zijn ploegge noot Seedorf uit de wedstrijd. De Milan-speler steekt in groot se vorm en was zaterdag aan vankelijk ook de beste man bij Oranje. Al na twee minuten schoot hij de bal uit een gewel dige vrije trap op de paal. Gaan de de wedstrijd durfde Seedorf echter steeds minder diep te gaan, omdat Ricksen als een Ruud van Nistelrooij, maker van de Nederlandse goal, in duel met Tomas Ujfalusi. René Bolf is toeschouwer. Foto: GPD/Jaap de Boer brokje onrust bleef acteren. Ook centraal op het middenveld zat er duidelijk iets fout bij Oranje. Door het ontbreken van Cocu speelden de 'makkers' Da vids en Van Bommel zij aan zij. Ze maakten geen ruzie, en ver dedigend was er meestal niets mis met hun activiteiten. Op bouwend des te meer. Davids is een balafpakker, geen spelver deler. Wanneer hij centraal speelt heeft hij echter nog steeds de neiging alles op te eisen. Van Bommel is bij zijn club wel de gelijk de man die aanvallen laat beginnen en vaak kort achter zijn aanvallers opduikt In Oran je kan de PSVer die kwaliteit echter niet brengen, hij lijkt te veel met zijn eigen spel bezig. Door voornoemde malheur ge ven wedstrijden van Oranje te genwoordig vaak een merk waardig beeld. Was Nederland altijd de ploeg die de bal wilde hebben en op de helft van de te genstander speelde, tegenwoor dig is Oranje vooral goed in het reageren op fouten van de te genstander. Dat bleek al in no vember, toen de Duitsers het spel maakten en weg gecoun terd werden. Ook zaterdag oog de Tsjechië in balbezit vaak be ter dan Oranje en was het toch de thuisploeg die de meeste kansen kreeg. Alleen al in de eerste helft kon Nederland zes maal scoren, maar het gebeurde pas in de blessuretijd. Het was de voor Van Bronckhorst ingevallen Van der Vaart die de opening vond bij Davids. Diens voorzet bereik te Van Nistelrooij, die inkopte. De 1-0 leekvrij gemakkelijk door de tweede helft heen gevoerd te kunnen worden. Immers, de Tsjechen speelden aardig, maar stuitten telkens weer op Frank de Boer en Jaap Stam, zodat Waterreus eigenlijk niets te doen had. Uitgerekend de twee beste Ne derlanders gingen in de 68ste minuut in de fout Davids liet eerst de juist ingevallen Baros lopen, waarna De Boer niet goed ingreep. De voorzet kwam voor het doel, waar Koller ein delijk eens voor Stam kroop: 1- 1. Al met al was de puntendeling niet zo heel erg onverdiend, maar wat Oranje betreft wel erg onnodig. Wat dat betreft waren er veel overeenkomsten met de 2-2 tegen Portugal in Porto tij dens de betreurenswaardige WK-kwalificatiereeks. In ieder geval is het duidelijk dat Nederland zich tegen Moldavië (woensdag), Wit Rusland (7 ju ni) en Oostenrijk (6 september) geen enkel puntenverlies meer kan permitteren. Alleen dan heeft Oranje op 10 september in Praag de zaken min of meer in eigen hand. An ders wacht in november nog een 'bibber-dubbel' tegen een nummer twee uit een van de andere kwalificatiegroepen als de laatst mogelijke afslag rich ting Lissabon. De weg naar de Portugese hoofdstad is geen kaarsrechte. De projectmanager Advocaat moet ook nog heel wat sleutelen. NEDERLAND: Wateneus; Ricksen, Stam, Frank de Boer en Van Bronck horst (39. Van der Vaart); Seedorf, Van Bommel, Davids en Zenden; Van Ni stelrooij (81. Makaay) en Huivert. TSJECHIË: Cech; Grygera, Ujfalusi, Bolf en Jankulovski; Poborsky, Rosicky (Baros), Galasek, Nedved en Smicer (79. Jiranek); Koller (87. Lokvenc). Sport 3: Kluivert nog steeds niet happy door Loman Leefmans katwijk - De T-shirtjes met het opschrift 'Quick Boys kampioen 2002-2003' vonden gretig aftrek. De Katwijkers gaan weliswaar fier aan kop, maar zo'n ver koopactie is natuurlijk de goden verzoeken. Er was zaterdag een blunder van Rijnsburgse Boys speler Jasper Ketting nodig om een remise op eigen veld te ha len: 2-2. „Dat soort zaken gaat buiten de selectie om. Het is niet tegen te houden", meldde trainer Gert Aandewiel over de bedrukte katoentjes. „De spelers weten heus wel dat ze er nog niet zijn. Je zag aan Rijnsburg dat ze de wil nog hebben om een resultaat tegen ons neer te zetten." Hoewel het elftal van trainer .Wim Schaap de koploper twee punten afsnoepte, is er volgens Aandewiel nog geen enkele re den voor paniek. Zes punten voor, met nog vier duels te gaan en een op het oog iets lichter programma voor de boeg (uit bij Capelle, Excelsior Maassluis en Noordwijk, thuis tegen Volen- dam) dan Hoek (uit bij Ter Leede, Kloetinge en Kozakken Boys, thuis tegen Noordwijk). Het had er in de beginfase veel van weg dat het treffen met Rijnsburgse Boys de vijftiende winst in 22 duels zou opleveren. Quick Boys schoot uit de start blokken. Binnen zestig tellen kopte Hendrik van Beelen op de paal. Drie minuten later eindig de een razendsnelle uitbraak bij Remco Torken, die zijn inzet via de benen van keeper Lennert Hegie over het doel zag verdwij nen. De bezoekers kropen in de loop van de eerste helft wat uit hun schulp met als voornaamste wa penfeiten kopballen van Nick Schnater en Arne van den Berg, die net naast de goal van keeper Remco Tuinenburg eindigden. katwijk - Wim Schaap neemt volgend seizoen een voetbal jaar rust. Na tien seizoenen, waarvan een groot deel in de hoofdklasse - 'en niet bij de minst hectische clubs - vindt hij het even genoeg. „Mis schien dat ik voor een club analyses ga maken, maar ook daar moet ik het nog over hebben", aldus Schaap. De coach uit Zoetenneer, bri gadier bij de politie Haaglan den, trainde bij DWO, Wil helmus, Lugdunum, Tonegi- do, FC Lisse en Rijnsburgse Boys. Op zijn palmares staan ondermeer promoties bij DWO en Lugdunum en een kampioenschap met FC Lis- se. Rijnsburger Alex Redel (8) en Arie een rode kaart. De twee legden hi Hierdoor gesterkt drong Rijns burgse Boys aan, maar sloeg Quick Boys toe. Schnater ver speelde de bal op het midden veld aan Derek van der Plas die, na eerst een voorzet te zien mis lukken, direct op doel schoot Hegie liet de inzet los, precies voor de voeten van Van Beelen die hard afdrukte: 1-0. Rijnsburgse Boys herstelde zich snel van deze tegenvaller. Beide ploegen bikkelden op het mid denveld met harde tackles, gele kaarten en opstootjes tot gevolg. Arie van Rijn en Alex Redel mochten van geluk spreken, want hun robbertje duwen was rijp voor twee rode kaarten. Een in Rijn van Quick Boys ontsnapten 1 ruzie daarna snel weer bij. Foto: C uitsluiting kwam er na elf minu ten in de tweede helft weL De- rek van der Plas raakte de bal met de hand en dat werd als op zettelijk beoordeeld. Omdat hij voor rust al een keer aan spits Berry Charité was gaan hangen, kon hij met zijn tweede gele kaart inrukken. Vlak voor dat in cident had Ame van den Berg met een schot uit de draai Rijns burgse Boys op gelijke hoogte gebracht. Het doelpunt en de rode kaart kantelden de partij in het voor deel van geelzwart Charité pro fiteerde kort daarop. Hij draaide van bewaker Eef Schoneveld weg alsof die er niet stond en hij >ij dit handgemeen beiden aan es van Hoogdalem. schoof beheerst de 1-2 onder Tuinenburg door. Opvallend was de stilte op het volgepakte Nieuw Zuid, het tweede verlies deze competitie leek aanstaande. De helpende hand werd geboden door Ket ting. In het eigen doelgebied probeerde hij in paniek de bal weg te roeien, maar hij schoot tegen Glen van Dam op. Met ge luk caramboleerde de bal voor het doel langs naar de tweede paal. Daar maakte de vrijstaan de Torken, die al op de terugweg was, dankbaar gebruik van de flater en hij tikte van dichtbij binnen: 2-2. De frustratie bij de Rijnshurgers was groot en ont laadde zich in een charge van Robbert van Wijk op Torken, waarop ook Van Wijk kon inruk ken. „Enorm zuur", vond trainer Schaap, terwijl Aandewiel zich opgelucht toonde. „Natuurlijk mag je nog blij zijn met een punt als je achter staat, met een man minder. Toch mag het in de komende wedstrijden niet meer mis gaan", zei hij. Een mooi T-shirt ligt voor hem klaar, maar die mag de kast nog een paar weken niet uit. Quick Boys: Tuinenburg; Van Dam, Schoneveld, Flaton, Van Rijn (76. Bekx- Mussche, Van der Plas, Timmermans (49. Guijt); Torken (86. Beltman), Van Beelen, Bak. Rijnsburgse Boys: Hegie; Star, Van Wijk, Van Lochem, Van Berkum; Freke, Schnater, Ketting; Redel, Van den Berg, Charité.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19