CeBIT blijft de moeite waard MULTIMEDIA nu Spam is niet te stoppen, want het werkt SimCity 4: mooier maar moeilijker Zelf dvd's branden Praetorians Spacemonger Foto's afdrukken 'Het wordt steeds meer en dat gaat zo door' Phantasy Star online ZoneAlarm ook in de winkel Het beschermingsprogramma (oftewel firewall) ZoneAlarm Pro is nu ook in de winkel te koop. Easy Computing brengt versie 3.7 uit voor 49,95 euro, inclusief een jaar lang updates en een Ne derlandstalige gebruiksaanwijzing. ZoneAlarm Pro is de betaalde versie van de populaire gratis firewall ZoneAlarm, die wat min der mogelijkheden biedt. Beide pc-programma's beschermen de gebruiker tegen inbraken en andere ongewenste activiteiten via de internetverbinding. Ze houden daartoe al het in- en uitgaan de gegevensverkeer in de gaten, en laten alleen door wat nodig is. ZoneAlarm Pro was tot nu toe alleen te koop via de website van de maker, www.zonelabs.com. De producten van Easy Computing zijn te vinden in de meeste computerwinkels en boekhandels. Elk jaar wordt in het Duitse Hannover de Ce BIT gehouden, op afstand de grootste beurs ter wereld op het gebied van de informatie- en communicatietechnologie. Natuurlijk ont kwam ook de CeBIT 2003, die vorige week werd afgesloten, niet aan de heersende ma laise in de branche en aan de ontwikkelingen rond de oorlog in Irak, maar naar verhouding viel dit alleszins mee. Met zo'n 6.500 deelnemers, thematisch ver deeld over 26 immense hallen en 560.000 bezoekers is de CeBIT nog altijd hét jaarlijk se evenement op ICT-gebied. Meer dan een vijfde van de bezoekers kwam uit het bui tenland, een lichte stijging die vooral op het conto van de Oost-Europese landen ge schreven kon worden. Een aantal Amerikaanse deel nemers had - gezien de inter nationale toestand - afge haakt, maar de deelname uit landen als Taiwan, Sin gapore, Hong Kong en Chi na was geste gen. De deel nemers waren overigens best tevreden, want hun totale order portefeuille ver toonde een stijging van tien procent ten opzichte van 2002. Vorig jaar was er voor het eerst een Nederlands pavil joen met tien deel nemers; het resul taat van de conti nue inspanningen van Victor Koppelaar van de Hannover Con sultancy uit Dordrecht, de exclusieve verte genwoordiger van de Deutsche Messe AG, de organisator van de CeBIT, in Nederland. Dit jaar waren er drie Nederlandse pavil joens, verdeeld over verschillende hallen. Uiteraard nemen er veel meer Nederlandse De Kodak EasyShare LS633 met verbeterd Icd- scherm. Publiciteitsfoto. bedrijven deel, zelfstandig of als onderdeel van een multinational, maar zij hebben een of meer zelfstandige paviljoens. Wat opviel was een afname van het aantal afwezige journalisten. Begrijpelijk, want het gaat slecht met de meeste vakbladen door de af name van advertenties. Redacties besparen op hun kosten door minder mensen naar de CeBIT te sturen. Een prettige bijkomstigheid daarvan was dat er dit jaar een ruime keus was uit prima kamers met ontbijt bij parti culieren. Ook het aantal gehouden persconferenties was afgenomen in vergelijking met vorige ja ren. Toch was er genoeg te beleven aan pri meurtjes en nieuwtjes. Zo lan ceerde Intel de Centrino- technologie, waarmee al een aantal nieuwe note books is uitgerust met als onder meer als voordeel een substantiële uitbrei ding van het batterij- gebruik, waardoor de gebruiker lan ger mobiel actief kan zijn. Micro soft liet bèta 2 van het nieuwe Office zien en onthulde de nieuwe naam ervan: Office 2003 - de codenaam was Office 11. Volgens een woordvoerder zijn de onderde len nóg beter ge ïntegreerd. Een nieuw Office programma is OneNote 2003, een soort digi taal kladblok. De DVD+RW Al liance, een gezel schap van producenten, met onder meer HP, Misubishi, NEC, Philips, Ricoh, Sony, TDK en Thompson, dat een standaard for maat voor het beschrijven van DVD's pro moot, kondigde vol vreugde aan dat nu ook Microsoft meedoet. PC en TV/Video gaan steeds meer in elkaar over. De productie van CRC-monitors wordt afge bouwd, terwijl die van TFT en Plasma voor grote beeldschermen wordt uitgebreid. Samsung liet zelfs 'het grootste TFT-scherm ter wereld' zien, 54 inch en toch nog haar scherp. Steeds meer zwart-wit printers zul len door kleurenprinters worden vervangen. Marktleider HP neemt hierbij het voortouw, maar de concurrentie blijft beslist niet ach ter. Aan de jaarlijkse prijsuitreiking van het in Duitsland toonaangevende computerblad CHIP wordt door de meeste leveranciers veel waarde gehecht. Deze 'Oscars' op con- putergebied zijn felbegeerd. Kodak kreeg er een voor het OLED-display voor digitale ca mera's, een helder en scherp 2,2-inch beeld schermpje, waarmee het bekijken van te ne men en genomen foto's een stuk aangena mer is geworden. Het OLED-display is in middels ingebouwd in de Kodak EasyShare LS633. Ook de Intel Centrino werd be kroond, evenals de Microsoft Xbox Live, waarmee Multiplayer Console spelletjes via het internet gespeeld kunnen worden. CHIP nam publiekelijk afstand van de Trusted Computing Platform Alliance (TC- PA), een club van leveranciers die de zoge naamde Fritz-Chip in nieuwe PC's inbouwt. Na het starten neemt de chip de controle van de eigenaar over, de laatste moet zich identificeren, de serienummers van hard- en software worden vervolgens vergeleken met een bij TCPA aanwezige lijst. Deze Big Bro ther club kreeg symbolisch de 'rem van het jaar'. Het bekijken van alles in de 26 hallen blijft een pijnlijke aangelegenheid voor de voeten. Hallen vol met telefoontjes en daarbij beho rende accessoires en diensten. De Tablet PC rukt op. Er zijn PDA's te kust en te keur, met name voor Windows Pocket PC, van beken de, maar ook van veel onbekende merken. In de kleine standjes uit Zuidoost Azië barst het van de toetsenbordjes, mini-printers en verder toebehoren. De USB-geheugensticks, vorig jaar een primeur, zijn er nu in allerlei soorten en maten (tot 256 MB) aanwezig. Die Aziatische standjes staan er vooral in de hoop dat hun soms vaak verbluffende tech nologische hoofdstandjes worden opge merkt door een grote jongen, zodat daarmee een lucratieve deal mee gemaakt kan wor den en hun product in bekende hardware wordt ingebouwd of daarmee meegeleverd. De volgende CeBIT wordt gehouden van 18 tot en met 24 maart 2004. Wie daar niet op wil wachten kan tussentijds ook nog terecht in New York, Shanghai, Sydney en Istanbul, waarnaar de Deutsche Messe AG sinds kort met veel succes het CeBIT-concept expor teert. Adrianus Koster Ook het Romeinse Rijk kende zijn elitetroepen die als voorbeeld hebben gediend voor veel latere wereldrijken. Dat waren de roemruchte Praetorianen, de lijf wachten van de Romeinse keizers die in hun tijd waarschijnlijk de meest fanatieke en meest geduchte krijgers ter wereld waren. Software huis Pyro uit Spanje, bekend van het spel Commando's, heeft er een real time strategy-spel van gemaakt dat Praetorians heet. De speler is een Romeinse generaal die Rome naar overwinningen moet leiden in Europa en Afrika. Het spel is volle dig driedimensionaal en ziet er erg mooi uit. Overigens kun je niet al leen de Romeinen spelen, maar ook de 'Barbaren' en de Egyptena- ren. Informatie: www.eidos.com Heb je behoefte om op eenvoudige wijze te zien wat er allemaal op je schijven staat en hoe groot die programma's zijn? Dan brengt het gratis SpaceMonger wellicht uitkomst. Dit door een Amerikaan met een erg Nederlandse achternaam (Sean Werke- ma) geschreven programmaatje is in feite niets anders dan een visuele weergave van je harde schijf. Zo zie je in één oogopslag welke programma's de meeste ruimte opeisen. En zo kom je er zelfs achter dat er bestanden op je schijven staan, die volkomen nutteloos zijn maar die wel heel veel bytes in beslag nemen. Door met de muis over een bestand heen te gaan krijg je infor matie, met de rechtermuisknop kun je verschillende dingen doen zoals het programma openen of het weggooien. Het gratis SpaceMonger is in gezipte vorm slechts 103 Kb groot en te downloaden via www.werkema.com PCCOWH het spel laadt en hen een wo ning in je stad toewijst. Ook grafisch is het spel beter dan ooit. SimCity 4 is gebouwd op een hele nieuwe engine en dat is te zien. Ook als je inzoomt blijft het genieten van de grafi sche pracht, zoveel aandacht is er besteed aan de detaillering. Vergelijk dat eens met de aller eerste SimCity uit 1989, die je overigens nu online kunt spelen (www.simcity.ea.com). Dat spel is een oase van rust vergeleken bij het drukke stadsleven, dat op gang komt zodra je huizen, fa brieken, winkels en openbare gebouwen neerzet. Je zal snel genoeg merken dat het leven van een burgemeester niet over rozen gaat, laat staan over één nacht ijs. Weliswaar neb je de beschikking over een aantal virtuele hulpjes, maar je moet toch zelf overal aan den ken. Aan veiligheid op straat (politiebureaus!), aan parken en uitgaansmogelijkheden om je burgers tevreden te stellen, aan goed onderwijs, en zo meer. Dat betekent dat je, meer nog dan in de voorgangers van SimCity 4, erg op je centen moet passen. En dat op zijn beurt betekent weer dat alle toekomstige bur gemeesters van Nederland in het vervolg eigenlijk een SimCi- ty-test zouden moeten afleggen. Wie faalt, krijgt als troostprijs een exemplaar van het spel. Min. systeemeisen: Pentium III, 128 Mb Ram, Windows 98/Me/XP, 1 Gb vrije-schijf- ruimte, 3D videokaart. Prijs: 49,95 euro. Beschikbaar ge steld door Electronic Arts. Website: www.simcity.com Gert Meijer Wie heeft er dagelijks behoefte aan goedko pe Viagra, een derde hypotheek, de dien sten van een wellustige dame én een ma nier om snel rijk te worden? Iedereen die e- mail gebruikt. Althans, dat is het uitgangs punt van de honderdduizenden bedrijven en bedrijfjes over de hele wereld die hun klanten proberen te lokken met spam. „Het wordt steeds meer en dat gaat zo door." Shimon Gruper, internetspecialist van het Israëlische it-bedrijf Aladdin Know ledge Systems, laat op zijn notebook-pc een grafiekje zien van het aantal ongewenste mailtjes per maand dat in een gemiddeld bedrijf binnenkomt. Het is een fraaie boog in opwaartse richting. „Lijkt veel op een ex ponentiële stijging", zegt Gruper die ook nog even wijst op het punt waar de curve er goed zin in lijkt te krijgen: september 2001, die maand van de elfde. „Ik zou echt niet weten wat dat ermee te maken heeft, maar het is evengoed opmerkelijk. Het zal wel meer te maken hebben met de economi sche achteruitgang sinds die tijd. Veel be drijven snijden in hun marketing-budget en spam is een goedkoop alternatief." Ook zonder deskundigheid kan iedereen met een e-mailadres het waarnemen: het loopt de spuigaten uit met spam, oorspron kelijk overigens een merknaam van vlees waar in blik met een waardeloos imago. Ze ker als je al wat langer actief bent op het in ternet, en helemaal als je je wel eens ergens op een website aanmeldt, registreert, iets bestelt of een enquête invult. En dat hoeft helemaal niets met pomo te maken te heb ben. Wereldwijd neemt spam nu zo'n dertig procent van het totale aantal e-mailtjes in en de verwachting is dat nog dit jaar de vijf tig procent zal worden bereikt. Niet om dan te stoppen. „Spam werkt", zegt Shimon Gruper. „Iedereen kan voor weinig geld aan miljoenen mailadressen komen en je wint er meer klanten mee dan met adverteren in kranten en tijdschriften. Je zou denken dat bijna niemand erop reageert, maar 'bijna niemand' is meer dan voldoende. Het is he lemaal niet moeilijk om tien miljoen mail tjes uit te zetten. Een respons van 0,01 pro cent is dan al meer dan veel ondernemers kunnen behappen." De ongekende populariteit van The Sims komt wellicht ook het aloude SimCity ten goede. Net op het moment dat The Sims een nieuwe PlayStation-injectie kreeg, komt er voor de pc een nieuwe versie van SimCity, de vierde in middels. En... ga er maar vanuit dat opnieuw alles mooier en be ter is gewoVden. Maar- helaas - ook moeilijker. Voor wie SimCity al een tijdje niet meer heeft gespeeld, is het even wennen. En schrikken mis schien ook wel. Door de toege nomen mogelijkheden is het spel een stuk complexer gewor den en barst het van de statistie ken. Die kun je allemaal in een vrij logische interface oproepen, maar het interpreteren van de cijfers vergt toch het nodige denk- en doewerk. Een van de meest opvallende vernieuwingen is dat je je niet meer hoeft te beperken tot het burgemeesteren van één stad. Je kunt een hele regio bouwen en daar samenhang in aanbrengen of via internet andere steden in je eigen regio laden. Behalve als burgemeester kun je ook voor god spelen door de natuur een handje te helpen. Dat zoiets spectaculaire momenten ople vert, blijkt als we onze stad in de hens zetten. Je kunt er boven dien de alertheid van je brand weer mee testen, vooropgesteld dat je zo slim was om een kazer ne te bouwen. Ook een aardbe ving behoort tot de mogelijkhe den. Wel eerst even saven na tuurlijk, je spel, want het was toch vooral als grapje bedoeld. Grappig wordt het trouwens ook als je de typetjes uit The Sims in Toch wordt er hevig gezocht naar metho den om de spam-stroom enigszins in te dammen. Want het mag dan een effectief reclamemedium zijn dat niet alleen maar twijfelachtige sjacheraars dient, spam wordt vooral ervaren als een ergernis. Is er dan echt helemaal niets aan te doen? „Ja hoor, je kunt spam tamelijk effectief voorkomen", zegt de Israëliër. „Neem twee e-mailadressen, geef er een van aan je echte relaties en gebruik uitsluitend de andere voor alles wat je moet invullen op het web. Op die manier kan je de zaken goed schei den en daar gaat het uiteindelijk om." Rob Vermeulen q, Nintendo gaat binnenkort ook online met zijn Game Cube. Het Japanse bedrijf kon natuurlijk niet achterblijven bij concurren ten Sony (PlayStation 2) en Microsoft (Xbox). De consument heeft er een breedbandadapter (voor adsl of kabel) of een mo demadapter (inbelverbinding) voor nodig, prijs 50 euro. Wie een spel wil spelen neemt geen abonnement bij Nintendo, maar bij de maker van het spel. Het eerste spel dat kan worden gespeeld is Phantasy Star Online van Sega, op de markt gebracht door In- fogrames. Dit spel verscheen eer der voor de Dreamcast. Het speelt zich af op een vreemde, duistere wereld, waar een ruimteschip is geland. De spelers maken deel uit van een ruimtefederatie die de verdwijning van een groep kolo nisten moet ophelderen. Uiteraard is de spehvereld enorm groot en moeten er vele monsters worden bestreden. Samenwerking is heel belangrijk bij dit rollenspel. Informatie: www.infogrames.com Het zelf branden van cd's wordt steeds populairder. En daarbij gaat het al een tijdje niet alleen om muziek, maar in toenemen de mate om complete films. Het Nederlandse bedrijf Denda heeft een goede naam opgebouwd op het gebied van speciale software om dat proces soepel te laten verlopen. Met het nieuw ste product, DVDeo Pro DVD, moet het een fluitje van een euro cent zijn om een kopie te maken van een dvd'tje. Uiteraard mag dat alleen voor eigen gebruik, zo waar schuwt Denda, dat daarmee keurig aan de wettelijke verplichting voldoet. De soft ware, die eind april op de markt komt, kan door iedereen bediend worden, zo wordt beloofd. En dat zou een goede zaak zijn, want veel brandprogramma's voor dvd en video willen nog wel eens problemen geven. DVDeo Pro DVD draait met Windows 98, 2000, Me en XP op een Pentium III350 MHz en vraagt 5 GB vrije ruimte op de harde schijf. De Centrino-technologie van Intel maakt het mogel veel langer mobiel met een laptop te werken. Publiciteitsfoto Digitaal fotograferen of foto's inscannen, en vervolgens wat be werken op de computer en met een goede printer een perfecte afdruk maken, het is tegenwoordig een fluitje van een cent. Als je echter meer wilt en je kunt niet echt goed overweg met foto bewerkingsprogramma's zoals Adobe Photoshop of Paint Shop Pro, dan kan het programma 'Foto's Afdrukken' van Easy Disc een uitkomst zijn. Zoals gebruike lijk bij Easy Disc is het allemaal heel eenvoudig gehouden. De foto wordt in een sjabloon geplaatst, nog wat verbeterd en in de gewen ste vorm afgedrukt. Daarbij kan worden gekozen uit diverse moge lijkheden, zoals pasfoto, medaillon, visitekaartje, vouwkaart en nog veel meer. Het programma heeft verder geen uitgebreide mogelijkheden, maar de beginnende fotograferen de computergebruiker heeft er waarschijnlijk wel genoeg aan. Prijs: 15 euro. Informatie: www.easy-disc.com

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16