REGIO rs Protest tegen bouw in Oostvlietpolder Ik vind die fiets maar een raar Kaas van Zoeterwouds echtpaar De Jong bij de beste van Nederland Genieten van een kaarsrechte witte Uitslaande brand in Alphense flatwoning snel onder controle ergunning onbemand nkstation goedgekeurd )ten Oud-Poelgeest >rden niet gebaggerd hietwedstrijd handicapten erdorp - Leden van de etafdeling van gehandicap- portvereniging De Sleutels den dinsdagavond 8 april n de politie Katwijk, Baars (onenwagens en het bestuur I De Sleutels. De gehandi- 0 ien oefenen één keer per k op de schietbaan van SSV e /rijheid in sportpark De merd in Leiderdorp, waar de wedstrijd wordt gehou- Gehandicapten die lid wil- e worden en mensen die zich >n inzetten als begeleider van harte welkom. De wed- d begint om zeven uur. istenactie nor Maya's l erwoude/hazerswoude - larochies van Zoeterwou- )orp, Stompwijk en Rijn- de houden dezer dagen vastenactie. De opbrengst jstemd voor de opbouw van ien Maya-gemeenschappen iuatemala. Enkele jaren ge il verwoeste de orkaan di daar een aantal dorpen, alleen huizen werden ver- ook de landbouwgron- waren onherstelbaar ver st. De Maya-bevolking H i een stuk grond. Ze heb- nu wel een plek om te wo- maar verder is er nog w t geen huizen, geen water- ;t( ng, geen wegen, geen scho- a De vastenactie is bedoeld «de gemeenschappen op te helpen. tookrijden met slok op jrdorp - Surveillerende po- "tgenten zagen zaterdag- ld een automobilist op de JWerde weghelft van de Pers- re inoepweg in Leiderdorp rij- Na een korte achtervolging de man, een 58-jarige Lei- g' lar, worden aangehouden et parkeerterrein van het estaurant. De man bleek te veel gedronken te heb- Hij kreeg een rijverbod van ïur opgelegd. eenkomst er whiplash en aan den rijn - Whip- P^atiënten kunnen donder- april terecht in het Rijn- n Ziekenhuis in Alphen aan ^s( Rijn op een informatiebij - omst. Zij kunnen daar er- igen uitwisselen over het i met nekletsel na een ver- °P .ongeval. Volgens de Whip- Stichting Nederland toont ngeving vaak weinig be- omdat patiënten, die ILUhten hebben als hoofdpijn, w elijkheid en vermoeidheid o or het oog gezond uitzien. nc|^jeenkomst is van 13.30 tot erl" I uur. In het Alphense zie- uis is elke eerste donder en de maand zo'n infar ct1 ebijeenkomst. ilin W ng«Q ie djp i iaac/wassenaar - De Raad ite in Den Haag is defini- ia kkoord met de milieuver- ig, die Wassenaar aan CV verleende voor het mande tankstation aan de r luylen van Nijeveltstraat. peen zat daar een Shell- Tango heeft die overge- :n. Dit bedrijf exploiteert lCl litend onbemande tanksta- en claimt daardoor goed- benzine te kunnen leve- grond van de wet mag d het tankstation alleen ex en met een milieuvergun- van de gemeente. In een ïvergunning staan voor- Öten ter voorkoming van ïatige hinder in de omge- ns omwonenden voldoet d's vergunning niet aan z'n De voorschriften zouden afctreng genoeg zijn om ge- iverlast te voorkomen. Ook de veiligheidsvoor- :en te wensen overlaten. ;a chtstbijzijnde woning staat jndfti op een afstand van 10 meter van de afleverzuilen. De omwonen den vroegen de Raad van State de vergunning te vernietigen, zodat het tankstation dicht zou moeten. Het Haags rechtscollege is er niet van overtuigd geraakt dat er onaanvaardbare veiligheidsrisi co's kleven aan het tankstation. Ook voor onaanvaardbare ge luidsoverlast zou niet gevreesd hoeven worden als de voor schriften uit de milieuvergun ning worden nageleefd. De omwonenden spanden twee procedures aan bij de Raad van State: een spoed- en een bo demprocedure. In de spoedpro cedure vroegen ze enige tijd te rug schorsing van de milieuver gunning. Toen dat verzoek werd afgewezen, kon het tankstation geopend worden. Nu heeft de Raad van State uitspraak gedaan in de bodemprocedure, en is duidelijk dat automobilisten die op de kleintjes letten, bij Tango kunnen blijven tanken. jgeest - Het Zuid-Hollands schap, dat de afgelopen iden landgoed Oud-Poel een fikse opknapbeurt j gegeven, heeft zijn klus helemaal kunnen aftnaken. ras de bedoeling dat ook de A rond het terrein uitgebag- zouden worden. Om de Inplanten te besparen, is janaf gezien. Jachter Maarten Laming: jlbaggeren zou samenvallen pe explosieve intrede van het voorjaar. We vonden het zonde om de bagger uit de slo ten over de bosgrond te ver spreiden, nu die bedekt is met stinsenplanten." Oud-Poelgeest staat bij natuur liefhebbers bekend om zijn keur aan voorjaarsbloemen. De bos- anemoontjes bloeien momen teel volop. „Ik geef ze nog een week", zegt Laming. „Dan is het met ze gedaan. Ik raad mensen dan ook aan snel te komen kij- ken." irrr a hdc973 maandag 31 maart 2003 zoeterwoude/giessenburg De Zoeterwoudse kaasmakers Rob en Miranda de Jong strijden op 10 april in Giessenburg om de Jan den Be stentrofee voor de beste boerenkaas. Het echt paar, dat een bedrijf heeft aan de Westeindse- weg, hoort al bij de vijf beste boerenkaasma kers van Nederland. Behalve de Zoeterwoude- naren zijn er namelijk maar vier andere geno mineerden voor de trofee. In 2001 viel de fa milie De Jong al in de prijzen met een derde plaats in de verkiezing van de beste boeren kaas van Nederland. Om bij de beste vijf te komen hebben de kazen van het echtpaar De Jong inmiddels vele keu ringen doorstaan. Voorwaarde voor deelname is dat de kazen een minimum aantal punten hebben behaald tijdens plaatselijke en regio nale keuringen. Ruim zeventig zelfkazers stuurden hun product in voor de landelijke competitie. Daar zijn onlangs de beste vijftien kazen uit geselecteerd, waarna consumenten van vijf kaasspeciaalzaken de lekkerste vijf uit kozen. Behalve de Zoeterwoudenaren zijn dat de familie Van Wees uit Nieuw-Vennep, Van Schie uit Polsbroek, De Vos uit Blijham en Wesseling uit Berkwoude. „Kaas maken doe je op je eigen manier, vol gens je eigen ritueel. Het begint al bij het mel ken, dat moet ontzettend schoon gebeuren. Daar moet je ook echt bovenop zitten. De rest van het proces krijgt na jarenlang kaas maken een vast schema, daar moet je niet van afwij ken. Ook al is het maken van kaas voor een be langrijk deel een biologisch proces, je kunt er toch een eigen draai aan geven, waardoor je misschien net een lekkerdere kaas maakt dan iemand anders. Je kan er bijvoorbeeld iets meer of iets minder water bij doen tijdens het maken", vertelde Miranda de Jong onlangs tij dens een regionale keuring in het Leidsch Dagblad. „Ik vergelijk het kaasmaken met het baldcen van een cake: je doet het altijd op pre cies dezelfde manier, maar soms lukt het ge woon niet. Dus ondanks de vaste recepten komt er een flinke dosis geluk bij kijken." Proefrijden op de Fiets, Vrijetijds Vakantiebeurs in Warmond door Marieta Kroft zoeterwoude - De gemeente Zoeterwoude verzet zich tegen de plannen die Leiden heeft voor de bebouwing van de Oostvliet polder. De intensieve bebouwing op het toekomstige bedrijventer rein tast de groene omgeving en het uitzicht vanuit Zoeterwoude ernstig aan, aldus de gemeente. Door de twee windturbines, een aantal zendmasten en bedrijfs gebouwen tot een hoogte van 24 meter, verrijst er volgens burge meester en wethouders een muur tegenover het weiland op het Zoeterwoudse grondgebied. „Wij dachten dat het bedrijven terrein een groene uitstraling zou krijgen", zegt wethouder Ates. „Hoge gebouwen tegen over een mooie groene polder hebben die uitstraling niet." Burgemeester en wethouders schrijven dit in een reactie op het 'voorontwerp bestemmings plan Oostvlietpolder'. Het is een van de onderdelen in de proce dure die Leiden moet voeren voordat er mag worden ge bouwd. Ates vindt het nog te vroeg om te zeggen of ze offici eel bezwaar gaat indienen. „Eerst wachten we de reactie van Leiden af. Als de hoogste bebouwing het verst van Zoeter woude af komt te liggen, is het misschien wel acceptabel." In elk geval zal Zoeterwoude zich 'met hand en tand' verzet ten tegen een toekomstige aan sluiting van de A4 op de nog aan te leggen rijksweg 11-west ter hoogte van Molen Zelden van Passé. Wethouder Ates vindt het kapitaalvernietiging om de hui dige op- en afritten van de A4 bij de Europaweg te sluiten en in de Groote Westeindsepolder bij Molen Zelden van Passé een nieuw klaverblad aan te leggen. Vooral de aantasting van de pol der stuit het gemeentebestuur tegen de borst. „De aansluiting van rijkweg 11-west zou moeten worden gecombineerd met de bestaande op- en afritten." Zoeterwoude maakt zich verder zorgen over de ontsluiting van de Oostvlietpolder via de Eu ropaweg. Er staan nu al veel fi les. B en W stellen daarom voor om deze belangrijke verkeers ader tussen Leiden, Zoeterwou de en de A4 te verbreden. Ten slotte loopt het gemeente bestuur van Zoeterwoude voor uit op de mogelijkheid die het bestemmingsplan biedt om een horecabedrijf in het klooster aan de Kruisherenweg te kunnen beginnen. „Ontsluiting van het verkeer naar en van die horeca- vestiging mag niet over de Eu ropaweg en de Miening in Zoe terwoude plaatshebben", aldus Zoeterwoude. Volgens de Leidse wethouder Hillebrand is er van een ernstige aantasting van de groene omge ving geen sprake. Zodra het in- richtingsgplan klaar is, stuurt Leiden dat naar Zoeterwoude. „Wellicht kan de angst dan wor den weggenomen." Hillebrand merkt verder op dat er in het voorontwerp-bestemmingsplan geen feitelijke verkeersbestem- ming voor een All/Nil-west is opgenomen. „Rondom de mo gelijke aanleg van die weg is im mers nog veel onduidelijk. Het is nu niet het moment om daar een discussie over te beginnen." De wethouder begrijpt wel het signaal dat Zoeterwoude wil af geven. door Nancy Ubert alphen aan den rijn - Grote problemen werden zaterdag avond gevreesd bij een fikse brand in een flat aan de Prelu- deweg in Alphen aan den Rijn. Het evacuatieteam was paraat en vijf ambulances stonden klaar. Politie, brandweer en ge neeskundige dienst waren op het ergste voorbereid, maar de brandweer had de fikse brand snel onder controle. Drie mensen zijn met ademha lingsmoeilijkheden naar het zie kenhuis gebracht. Ernstige per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Terwijl de brandweer de wa terslangen uitrolde, ontruimde de politie 56 woningen. De tien tallen flatbewoners die waren gesommeerd hun huizen te ver laten, mochten na een paar uur de flat weer in. Al die tijd stond een bus klaar om hen naar de Rijnstreekhal te brengen, maar geen van de flatbewoners wilde daarvan weten. Tegen kwart voor negen 's avonds kreeg de Alphense brandweer de melding dat een appartement op de tweede eta ge van de flat aan de Prelude- weg in vlammen stond. Het korps rukte uit met twee blus- voertuigen en een grote ladder wagen. Aan de kant van de Ei- senhowerlaan sloeg het vuur door de ramen naar buiten. „Het voordeel van betonnen casco's is dat, als je eenmaal de brandspuit erop hebt gezet, het vuur zich niet makkelijk meer kan uitbreiden", aldus A. Kruis man, officier van dienst. Binnen een half uur kon hij het sein 'brand meester' geven. Naar de oorzaak van de brand doet de politie nog onderzoek. Volgens Kruisman is er wel ie mand in de flat geweest, maar toen de vlammen oplaaiden was er niemand meer thuis. De ap partementen boven en onder de uitgebrande woning zijn door rook en waterschade ook tijde lijk onbewoonbaar. Twee van de dne gezinnen zijn onderge bracht in een hotel, het derde heeft onderdak gevonden bij fa milie. door Joris Rietbroek warmond - Met het begin van de lente begint ook het nieuwe fietsseizoen. Dat hadden veel fietsfanaten dit weekeinde goed begrepen. Honderden fietslief- hebbers kwamen naar de Fiets, Vrijetijds Vakantiebeurs van Bart Warmerdam in Warmond. Nieuwe modellen streden om aandacht van het publiek, maar de beurs schonk ook ruim schoots aandacht aan accessoi res die het fietsen aangenamer moeten maken, zoals valhel men, waterdichte fietstassen en ademende onderkleding. „Het publiek kan bij ons op een laagdrempelige manier kennis maken met noviteiten op fiets en recreatiegebied", aldus John van Veen, een van de organisa toren. „Een aantal nieuwe mo dellen die we hier hebben stond ook op de FietsRAI van drie we ken geleden. Maar daar mogen de mensen de nieuwste fietsen niet uitproberen. Bij ons kan dat wel." De gloednieuwe Sparta ION bij voorbeeld is een fiets met trap- bekrachtiging zodat hij uiterst comfortabel rijdt. De motor, de accu en de overige elektronica zijn weggewerkt in het design van de fiets. Er zijn veel tevre den blikken te zien na een proefritje op de ION. Andere moderne rijwielen zijn de Giant EZB en de Gazelle Easy Glider. Dit zijn combinaties van een lig- en een zitfiets. De fietsen heb ben voor- en achtervering en schijfremmen die ook op brom mers en auto's zitten. Boven dien heeft de Giant verlichting die vanzelf aangaat als het don ker wordt. Een ander nieuwtje is de zogeheten aanhangfiets (de „Het is even wennen, maar hij rijdt hij wel erg lekker." Fietsliefhebbers konden proefrijden op de nieuwste modellen tijdens de Fiets, Vrije Tijds Vakantiebeurs in Warmond. Foto: Dick Hogewoning 'Halfwheeler') voor kinderen, die gemonteerd wordt aan het frame van volwassenenfiets. Zo kunnen jonge kinderen alvast gewend raken aan druk verkeer terwijl ze leren fietsen. De meningen over de combina tie lig/zitfiets lopen uiteen. Joke Kleijhorst vindt 'm erg lekker rij den. „Maar het was wel even eng om op te stappen", vindt ze. „Je zit namelijk veel lager dan op een normale fiets, maar hij rijdt heerlijk licht." Haar man Ko is minder enthousiast. „Ik vind het maar een raar hobbel- ding", zegt hij. „Hij trapt wel lekker licht, maar ik denk niet dat je er een rit van 100 km op kan maken." Kobi van Braak is ook kritisch over de Giant. „Het s zit op zich wel lekker", zegt ze. „Maar ik vind het geen fiets om op naar je werk te gaan. Er zit ook voorvering op, maar daar heb je toch niks aan? Er leunt volgens mij nauwelijks gewicht op de voorkant van de fiets." Mevrouw Meskers is juist vol lof over de fiets. „Door je houding kun'je ontzettend goed kracht zetten vanuit je benen en je zit heerlijk. Het lijkt me perfect voor lange ritten. Zo ga je fietsen nog een keer leuk vinden! Met z'n vieren op één niet al te grote fiets? Ook dat is tegen woordig geen probleem. Taylor Parkins en haar twee kinderen Kyle (9) en Shannara (6), speci aal uit Lisse gekomen voor de beurs, proberen een familietan dem uit, die geschikt is voor een volwassene en maar liefst drie kinderen. De fiets biedt een plek voor een volwassene en drie voor kinderen, waaronder een plek op een aanhanger. „Dit is echt leuk", roept Shannara ter wijl ze op het aanhangfietsje haar broer en moeder bijna vooruitduwt. Moeder Parkins is ook enthousiast over de knalge le tandem. „Maaflbet is wel eng dat twee mensen tegelijk kun nen sturen", vindt ze. „Opeens probeerde Kyle naar links te gaan. Dan moet ik het stuur ste vig vasthouden om rechtdoor te gaan." Organisator Bart Warmerdam is in zijn nopjes met de drukte op zijn beurs. „Ik had soms mijn twijfels of we het wel goed orga niseerden", vertelt hij. „Maar de drukte heeft alle twijfel wegge nomen. Volgend jaar zo rond eind maart kunnen alle fietslief hebbers weer op een beurs re kenen." Bij al die moderne fiet sen is het bijna een verademing om te zien dat er ook nog steeds oerdegelijke opoefietsen gefa briceerd worden. Geen versnel lingen, veringen, schokbrekers of andere toeters en bellen, maar gewone handremmen en een echte ouderwetse koplpnp. Vettige veengrond van Woubrugge is ideaal voor asperges door Saskia Stoelinga vervolg van voorpagina woubrugge - De Woubrugse Gerda Noordam heeft er bijna een studie van gemaakt, van de asperges die op het familiebedrijf worden geteeld. De recepten voor de winkel liggen al klaar. De speciale hammen zijn besteld en de wijnkeuze is zo goed als zeker. „De Woubrugse asperge is, als hij goed is klaargemaakt, tongs- trelend", aldus de ambassadri ce, die het meest geniet van een dikke onbeschadigde kaarsrech te witte.Als ik ergens aan be gin, wil ik het goed doen. Ik heb de mensen in deze omgeving een beetje opgevoed", zegt ze stralend. „De asperge is een bron van vi taminen, mineralen en voe dingsvezel. Iedereen weet dat de koppen een delicatesse zijn en dat je lekkere dikke asperges goed kan schillen. De basis van het succes begin daarmee," waarschuwt ze. „Van onder de kop moet je naar beneden schil len. Rondom. De harde uitein den zonodig afsnijden. Asperges moeten geheel onder water worden gekookt. Als je de pan slecht voor driekwart met water vult gaat het mis." Overigens laat moeder Noord am het telen aan haar mannen over. „De handel en de gezellig heid in de schuur aan de Bod- dens Hosangweg is de plaats voor de vrouwen," zegt ze spot tend. Bij toeval zijn de mannen, Pieter en Gerrit Noordam, in de asperges gegaan. Opa had voor de lol een bedje asperges in de tuin gezet. En dat groeide, tot ie ders verbazing. De verbazing was nog groter toen ze ook goed van smaak bleken. Op het mo ment dat zoon Pieter aankon digde in het landbouwbedrijf van vader Gerrit te willen, moest er iets worden bedacht om aan twee inkomens te komen. De gouden vondst van opa gaf de aanzet. Stapje voor stapje hebben ze het vak onder de knie gekregen. „Omdat de grond hier niet zo zanderig is, hebben we er tuin aarde doorheen gemengd. Voor de groei van de asperge hoeft dat feitelijk niet, want die kop is enorm sterk, die komt zelfs door Dochter Guusta Noordam haalt de eerste asperges uit de tunnel. Foto: Mark Lamers de hardste grond heen. Alleen kun je in harde grond niet ste ken. Het voordeel hier is, dat de veengrond iets vettigs heeft, waardoor er geen beschadigin gen optreden. Zand schuurt na melijk, waardoor je plekjes op de stengel krijgt." Drukke tijden breken aan. Vol gens traditie wordt er gestoken tot 24 juni, de feestdag van Sint Jan. Dat steken gebeurt dagelijks voor dag en dauw. Puur hand werk. Met een speciaal schepje worden ze ondergronds losge- stoken en in een kistje gelegd. Het arbeidsintensieve karwei moet snel, maar ook voorzichtig gebeuren om de gewenste A- kwaliteit te krijgen.Als de klant niet tevreden is, is moeders dat ook niet", zeggen ze gedwee. „We zitten niet onder de plak hoor, ook wij willen kwaliteit."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15