LEIDEN REGIO 'Ik wil laten zien wat wij hier in de kas uitvreten' Wie weet meer over Jan Mulders? 'Scheiden doet lijden' voor het personeel van het Zeehospitium R3 vifauna rerkt samen iet scholen Open dag Veense tuinbouwbedrijven Plaatje uit politiearchief ■L. •nieuw subsidie or het KPR io - Het Kennis Platform streek ontvangt van de pro- :ie 132.000 euro om activi- tn te ontwikkelen waardoor erwijs en arbeidsmarkt be- op elkaar aansluiten. Met subsidie kan het KPR nieu- jrojecten opzetten. Eén van projecten is meer ICT-on- vijs. Vorig jaar kreeg het een vergelijkbare subsidie de provincie. een archelogisch iderzoek Alphen jen aan den riin - Er komt vervolg op het archeolo- h onderzoek dat aan de wwerkzaamheden voor een iw stadshart in Alphen is ;afgegaan. Het voorstel van enLinks om nog tien dagen killend onderzoek te doen fl wel als sympathiek erva- maar een meerderheid van aad wees het voorstel toch )e meeste politieke partijen en het financieel te riskant net de opgravingen in te men. Zij zijn bang voor ieclaims. maandag 31 maart 2oo3 door Rob Onderwater katwijk/leiden - Op de afscheidsreceptie zong het perso neel uit volle borst mee met de Zangeres zonder Naam: 'Scheiden doet lijden'. De ene helft van het Rijnlands Zee hospitium nam donderdag al afscheid tijdens een receptie, waar de emotie duidelijk voelbaar was. De afdeling revali datie gaat weg, het zorgcentrum blijft in Katwijk. Het afge lopen weekeinde werd er druk verhuisd naar het nieuwe onderkomen aan de Wassenaarseweg in Leiden. De afde ling was gisteren al operationeel. Snelheid is geboden bij de verhuizing. Voor de meeste van de 200 personeelsleden betekent het nauwelijks enige moeite: ze zijn er niet. Niemand mag de verhuizers voor de voeten lopen. Maar er zijn nog twintig 'revalidanten', zoals dat in vaktermen heet. Zij moeten zich de drukte die een verhuizing met zich heenbrengt laten welgevallen. Maar het personeel dat toch moet werken, besteedt de grootst mogelijke aandacht aan de achtergebleven ploeg. Ze wor den per ambulance of rolstoeltaxi naar Leiden vervoerd, waar ze in een goed geoutilleerde omgeving terechtkomen. Door de verhuizing van een gedeelte van het Zeehospiti um, in 1906 gesticht om mensen met tuberculose te laten genezen, kunnen de patiënten niet meer gebruik maken van de schitterende omgeving. Een wandeling langs dui nen en strand werkt voor ieder mens zalvend. In plaats daarvan moeten patiënten en hun familie en vrienden zich tevreden stellen met het 'Bos van Bosman' en de Leidse Hout. Dat is even slikken. Aan de andere kant is er het moderne gebouw in Leiden. „De mensen weten niet waarin ze terecht komen", zegt publiciteitsmedewerker Lot Falkenburg. „Ze kijken hun ogen uit." De reden van de verhuizing is de centrale ligging van het gebouw bij het station en het LUMC, waar een nieuwe afdeling revalidatiegeneeskunde onder leiding van hoogleraar Hans Arenzen is geopend. Wat in Katwijk achterblijft is een gebouw, waarvan nie mand weet wat ermee gaat gebeuren. Halfleeg maakte het Zeehospitium al een desolate indruk. Voorlopig blijft een klein gedeelte in gebruik. De mytylschool gaat pas in janu ari over naar de Wassenaarseweg. Vorige week legde de Leidse wethouder Pechtold de eerste steen. Ook de recep tie blijft er actief. Een gedenksteen in de muur vertelt dat het Zeehospitium bijna een eeuw oud is. Het gebouw herbergt authentieke gedeeltes, zoals een glas-in-loodraam met het wapen van Katwijk. Door de jaren heen zijn er van alle kanten gebou wen tegenaan gezet, waardoor een vreemde lappendeken is ontstaan, die de directie het liefst tegen de grond wil werken. Maar daartegen is nogal wat verzet. De gevel van het Zeehospitium moet blijven bestaan, vindt een aantal politici in Katwijk. Het Zeehospitium wil het terrein herinrichten. Er moet nieuwbouw komen voor de 120 achtergebleven patiënten. Die moeten zich nu behelpen in een omgeving, die niet meer van deze tijd is. Een douche en toilet moet met acht bewoners worden gedeeld. Falkenburg hoopt dan ook dat er toestemming komt om alles af te breken. „Dan kun je het terrein op een mooie en doelmatige manier herinde len." Verhuiswagens rijden nog steeds af en aan. Bedden, kas ten, computers en bureaus verdwijnen in de trucks om een paar kilometer verderop weer te worden uitgeladen. Het personeel is dagen eerder al geïnstrueerd en heeft alles in dozen gepakt. De meesten hebben het moeilijk om straks te werken in een nieuwe omgeving in een andere stad. Bij na alle personeelsleden komen uit Katwijk. Zij zongen dan ook het hardst op de receptie. Karei Heemskerk doet mee aan eerste Kom in de Kas in Noordwijkerhout hen aan den rijn - Avifauna ilt scholen in de Rijnstreek de is om vanaf volgend jaar deel riemen aan een educatiepro- jnma waarin de natuur en a milieu op de Filippijnen traal staan. Het vogelpark in ïtfien aan den Rijn sloot daar- onlangs een overeenkomst wethouder Tigelaar. 11 r het zo ver is, gaan eerst en- 2 Alphense schoolklassen tufdraaien. Nog voor de ko- liide zomervakantie trekken laar de Martinushal in het 2 voor het programma 'Sa p linas Lamas'. Vertaald bete- dat: 'Alleen op de Filippij- De Filippijnen bestaat uit vi enden eilanden. Er leeft een al unieke diersoorten, waar- er neushoornvogels. Avifau- ls heeft neushoornvogels en •li kte vorig jaar de bijzondere in lorte van een van hen mee. d park steunt al jaren activi- 2 n op de Filippijnen om deze ig Isoorten in hun natuurlijke ebied in stand te houden, una en de gemeente Al- h kregen van de provincie o subsidie van 30.000 euro 2 het project. Alphen inves- ai 20.000 euro en Avifauna 00. Het vogelpark verbouwt lartinushal en maakt er een pijnenhal van, waarmee ;eens 75.000 euro gemoeid door Martine Zeijlstra noordwijkerhout - „Ik heb 'm voor het eerst aan. Staat het mooi of niet?" vraagt Karei Heemskerk (53) trots. Op zijn nog hagelwitte T-shirt prijkt een plantenkas met een stralend zonnetje, het welbekende logo van de landelijke actie Kom in de Kas, die voor de 26ste keer wordt gehouden. De Noordwijkerhouter opent op zondag voor het eerst de kas deuren van zijn firma Heems kerk Rietvink om kinderen kennis te laten maken met zijn delphiniumstekken en ouders te vertellen over zijn 'jofele vak'. „Want mensen weten vaak hele maal niet dat wij achter de Noordwijkerhoutse lintbebou wing zitten. En deze wereld is er ook. Ik wil ze laten zien wat wij hier nu precies uitvreten." Heemskerk geeft alvast een voorproefje. Hij banjert door zijn kassen en laat plantjes zien, tilt wat grotere op uit hun bak ken. „Ja, je zou het niet zeggen hè, dat achter deze rij huizen nog zo'n heel kassencomplex zit. Dat is voor ons precies de reden om hieraan mee te doen. Veel kwekers hebben door de complexe regelgeving steeds meer het gevoel dat ze onge wenste vreemdelingen zijn. Door allerlei regeltjes worden we steeds meer beperkt en te ruggedrongen. Je moet eens kij ken wat ik allemaal voor een post binnenkrijg die over tuin bouw gaat. Overal zijn regels voor: welke bestrijdingsmidde len ik mag gebruiken, waar ik ze wel en niet mag inzetten. Ik ge bruik suiker soms als lokmiddel. Die suiker gaat natuurlijk niet terug in de keuken of in de kan tine, maar als ik het tussen de bestrijdingsmiddelen zet, heb ik eten we dan lekker tussen de pauze op." Hij haalt een paar minuscule eitjes uit de koelkast. „Als ik chemicaliën zou gebrui ken ben ik ook mijn kippen kwijt. Dat wil ik niet." Maar Heemskerk wil er ook geen klaagverhaal van maken. Het tuinder-zijn heeft nadelen, maar een oplossing voor de re gelgeving zou hij ook niet we ten. „Als ik het zou moeten re gelen zou het waarschijnlijk een nog grotere rotzooi worden, want het is lastig om de balans te vinden." En het hebben van een kas heeft ook veel voorde len, vindt Heemskerk. Ook die verhalen wil hij de bezoekers tij dens Kom in de Kas niet ont houden. „Het is zo'n geweldig vak. Het is een vrij beroep. In de zomer ben je lekker buiten aan het werk, op het land, in de win ter zit je lekker binnen. Je begint met niets, en uiteindelijk breng je toch een product naar de markt. Dat maakt het mooi. En je kunt zelf bepalen hoe je het doet" Heemskerk, die het bedrijf al sinds 1975 runt met Kees Riet vink, is pas tevreden over Kom in de Kas, als hij - met zijn nieu we shirt aan - de mensen langs de huizen naar de kas ziet lo pen. „Zodat ze aan het eind van de dag weten dat wij hier zitten en hoe 'prachtig' het jofele vak is dat wij hier doen. Dat ze ver der hebben gekeken dan die huizen die aan de weg staan." Karei Heemskerk popelt om kinderen en ouderen te vertellen over zijn 'jofele' vak. Foto: Dick Hogewoning wel meteen een bekeuring aan mijn broek hangen." Heemskerk zucht. „Je wordt er af en toe wel een beetje gek van. Je moet overal rekening mee houden. En als je niet verder kijkt dan de huizen die hier staan, kom je er niets over te weten. Maar wij zitten hier ook nog, zo achter de bebouwing." Heemskerk heeft nog een ande re reden om aan Kom in de Kas mee te werken. „Er kleeft een negatief imago aan de tuin bouw. Veel mensen hebben het gevoel dat we veel bestrijdings middelen gebruiken, en het mi lieu vervuilen. Terwijl ik denk dat je bij de gemiddelde kap perszaak nog wel eens veel meer chemicaliën kunt tegenkomen. Ik gebruik ze nauwelijks. En dat wil ik ook laten zien." Een tuin der is er vooral bij gebaat dat het gezond gaat, vindt Heemskerk. „Dat gaat beter dan vroeger. Dat kan ook bijna niet anders, want iedere tuinder is een zoon van een tuinder. Maar toch zien veel mensen achter elke boom een beer." Beren zijn wel de laatste dieren die Heemskerk in zijn kas heeft rondlopen. Kippen scharrelen echter wel rond tussen de plan ten. „Ja, ik kan het de kippen natuurlijk nooit vragen, maar ze schijnen delphiniums vies te vinden. Maar ze eten wel de slakken en het onkruid op, en krabben de grond open. Dat is alleen maar goed." Af en toe vindt Heemskerk ook een nestje eieren tussen de stekken. „Die noordwijkerhout/roelofarendsveen - Tijdens Kom in de Kas rijden zondag tussen de Herenweg en de Robijnslaan in Noordwijkerhout pendelbusjes. Een dag eerderzetten elf tuin bouwbedrijven aan de Baan in Oude Wetering en de Sotaweg in Roelofarendsveen hun deuren open. Iedereen die eens een kijkje achter de schermen van de bloemenkwekers wil nemen, is zaterdag tussen 11.00 en 16.00 uur welkom. Volgens organi sator Tiny van Rijn komen er altijd tussen de 3.000 en 4.000 mensen af op de open dag die om het jaar in Roelofarends veen wordt gehouden. Ze laten het publiek zien hoe ze kwali tatief goede bloemen telen zonder daarbij de zorg voor het mi lieu uit het oog te verliezen. Belangstellenden kunnen terecht bij NAK-Tuinbouw (Sotaweg 22), Kester (Sotaweg 7), De Jong (Sotaweg 8), Baker Brothers (Baan 13), Bakker (Baan 12), Klein (Baan 21), Huigsloot (Baan 40), Van der Salm (Baan 47), Heyningen (Sotaweg 54), Wub- ben (Sotaweg 53), Wesselius (Sotaweg 37). Ook de Googermo len is te bezichtigen. Bij diverse bedrijven zijn er kinderactivi teiten, zoals bij Baker Brothers en De Jong. Voor meer informatie van en over deelnemende bedrijven in de regio en heel Nederland: www.komindekas.nl (advertentie) ar|e Leidse Vereniging voor f udenten Augustinus be- op 3 mei 110 jaar. ;s na de dies natalis is lus 4 mei, dodenherden- ieljng. Die dag lijkt de lus- j n jmcommissie van Augusti- Us, de grootste gezellig- ajeidsvereniging van Leiden, en mooie gelegenheid voor do tzinning en diepgang en oet in het teken staan van n Mulders, preses van de 'vS Augustinus in 1941. ulders was ook leider van it Leids studentenverzet en ird maandag 4 september 144, één dag voor Dolle insdag, in kamp Vught zon- ^\'.r vorm van proces dood schoten. De lustrumcom- issie van Augustinus is op ïaj iek naar mensen die Mul- irs hebben gekend en jk( iopt mensen te vinden die rer hem kunnen vertellen, wefane Hoogveld van de lus ier ïmcommissie is zich er ter kei ige van bewust dat deze n i ensen al behoorlijk op leef- ige d zijn, maar hoopt stiekem oss een wonder. 't Leidsch Jaarboekje uit 46 meldt het volgende over ulders: Johannes Hermanus Antonius Mulders iverd gebo ren op 13 september 1921. Hij was student medicijnen prae- ses der Roomsch-Katholieke Studentenvereniging Sanctus Augustinus en Itad als zooda nig zitting in de contactcom missie der Leidsche Studen ten. Van 1942 tot juni 1944 was hij leider van het Leid sche studentenverzet en verte genwoordigde hij de Leidsche studenten in den Raad van Vertegenwoordigers van alle Nederlandsche Universiteiten en Hoogescholen. In het voorjaar van 1944 werd de leiding der Landelij ke Organisatie in Den Haag eenige malen achtereen opge rold en ieder kon begrijpen dat er een verraad moest schuilen in de meest verant woordelijke kringen. Maar de organisatie die met zooveel moeite en offers was opge bouwd, mocht niet verloren gaan en zoo aarzelde Jan Mulders geen oogenblik toen hij daartoe geroepen werd. de leiding van het district Den Haag op zich te nemen al wist hij dat het hem zijn le ven kosten kon. Enkele weken later werd hij gearresteerd. - j> JT-i;" - De Inventaris van het archief van de Gemeen tepolitie Leiden 1853-1993 is nu verkrijgbaar bij het gemeentearchief aan de Boisotkade. Op 13 februari werd de archiefinventaris, die de ar chivarissen Erika Hokke en Martine Wansbeek- Zijbrands samenstelden, al gepresenteerd. Dat gebeurde in opdracht van de politie Hollands Midden en het gemeentearchief. Met de inventaris werden bijna 8.000 stukken toegankelijk gemaakt daterend uit de periode 1851 - de inwerkingtreding van de gemeente wet - tot het opgaan van de politie in Hollands Midden in 1993. Door de systematische inde ling en de beschrijving van de archiefstukken is raadpieging van stukken voortaan een fluit je van een cent. Het archief is uitsluitend leverbaar na vooraf gaande schriftelijke bestelling. Op de foto van 22 mei 1986 is te zien hoe een demonstrant wordt opgepakt die relletjes veroorzaakte bij de opening van het politiebureau aan de Lan- gegracht. Archieffoto: Wim Dijkman 4 weken je eigen krant voor maar 9,75 dat is dus 0,41 per dag! Het Leidsch Dagblad brengt nieuws uit jouw omgeving tot op je eigen deurmat, elke dag weer Vier weken lang kennismaken met de krant die weet wat jij wilt lezen. Ja ik wil het Leidsch Dagblad en neem een 4 weekse proef voor 9,75 vast maandabonnement (aut. bet.) 19,10 vast kwartaalabonnement (aut. bet.) 54,50 Naam:MO VQ Voorletters:.. Bij een vast abonnement krijg je de eerste twee weken gratis en met automatische betaling bovendien een 1/5 staatslot cadeau! De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Brèestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onderredactie van Timoteus Waarsenburg en"EricdJn BeTendsen TELEFOON 0 71-5}j56 424 Hoogveld heeft al contact opgenomen met Erik Hazel- hoff Roelfeema, de Soldaat van Oranje. Helaas heeft hij haar niet kunnen helpen omdat hij al in 1941 naar En geland vluchtte. Pogingen om via het Nederlands Insti tuut voor Oorlogs Documen tatie verder te komen, lever den evenmin iets op. Daar om is haar hoop gevestigd op het gemeentearchief aan de Boisotkade, de archieven van kamp Vught en het geheugen van mensen die Mulders hebben gekend. Ook h^eft zij de namen ach terhaald van de acht Augus tijnen die wegens verzetsre- denen zijn omgekomen in de Tweede Wereldoorlog. Mis schien dat nabestaanden meer weten over Mulders. De acht waren Leo Coppes, die in september 1944 in kamp Vught is gefusilleerd, Jan Deckers, in februari 1944 omgekomen bij een bombar dement op Nijmegen, Char les Kuipers von Lande, in april 1944 overleden in kamp Leitermitz in Tjechoslowa- kije, Henri Laagland, die in september 1944 overleed in kamp Ne;tengamme, Herta HlÉÉl Therese Mohr, in april 1945 gedood in concentratiekamp Auschwitz, Jan Mulders, ge fusilleerd op 4 september 1944 in kamp Vught, Toon Tellegen, waarschijnlijk in oktober 1944 doodgeschoten in Overveen en Paul Zum- polle die in november 1944 stierf door uitputting, ziektes en ondervoeding in concen tratiekamp Husen in Dene marken. Anne Hoogveld is te bereiken op 06-41378189 Erlc-Jan Berei-dsen Adres: E-mail" Ik machtig het Leidsch Dagblad om het bedrag van het volgende bank- of girorekening af te schrijven: Ik wil graag dat mijn abonnement ingaat per: zo spoedig mogelijk per Deze aanbieding is geldig indien u de afgelopen drie maanden geen (proefabonnement heeft gehad. (vul hier de datum in) Stuur nu de bon naar: Leidsch Dagblad, afdeling abonneeservice, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Bellen kan ook: 0800 0222888 (gratis)

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13