Paul Vogels brengt het Oostblok PR bij REGIO 'De Rijnwoude Live Tour blijft geweldig' Ik ben het zat om Bagdad te zien branden d ei Pastor Bladowski verzuimt zijn tanden te laten zien Onjuistheden in stuk over demonstratie tegen oorlog Wethouders als sinterklaas: bezopen idee NAVRAAG Inmiddels vaste traditie in Rijnwoude: het weekeinde dat de zomer tijd ingaat is het feest. In alle kroegen spelen bandjes en niemand hoeft in de auto te stap- pen om van het ene optre den naar het andere te gaan. Zaterdagnacht reed de telkens goedgevulde borrelbus weer langs de horecagelegenheden in Hazerswoude-Dorp, Hazerswoude-Rijndijk, Koudekerk en Benthuizen tijdens de zesde Rijnwoude Live Tour. Het evenement trok honderden bezoekers. Zij zagen bandjes als Van Dattum, de J.C. Mark Band, Robert Sand, Nixx, Valium en Catch optreden. MARKO WICHERTJES (op de foto rechts), samen met Idske Velders (links) en Clemens Timmer mans drijvende kracht achter de stichting Rijnwoude Live Tour, kijkt met genoegen terug op de laatste editie. Waar halen jullie al die bandjes van daan? „Daar zorgen de horecagelegenhe den zelf voor. De stichting hoeft daar niets voor te doen. De kroeg bazen kennen de muzikanten en de muzikanten spelen gaag tij dens de Rijnwoude Live Tour." Wat maakt die Rijnwoude Live Tour nu zo leuk? „Gewoon, de hele entourage. De samenwerking met alle horecage legenheden, de voorbereidingen en het napraten. Het is allemaal reuze gezellig. We hadden dit jaar 101 medewerkers. Dat weet ik zeker, want dat is precies het aantal T-shirtjes dat Clemens heeft laten drukken.'' Geen rottigheid voorgevallen? „Nee, over het algemeen gebeurt er weinig in Rijnwoude. En met de veiligheid was het dit weekeinde dik voor elkaar. Je hoeft niet in de auto te stappen om van de ene naar de andere plek te komen. Een pilsje op en dan gaan rijden, dat is niet zo verstandig, hè. Dus hebben wij een bus rijden." Je bent zelf overal wezen kijken? „In andere weekeinden kom ik normaal gesproken vooral in Jon gerencentrum Stek en in De Egelantier. Maar nu ben ik overal ge weest. Dat was nog best aanpoten. Het feest was om drie uur afge lopen. Wintertijd, hè. We zijn om twee uur niet direct naar zomer tijd gegaan. Dat uurtje is niet van de tijd afgegaan. Voor mij per soonlijk is het nog veel later geworden, want daarna was het gezel lig napraten. Tot hoe laat? Nee daar ga ik niets over zeggen want het lijkt me niet verstandig dat dat in de krant komt." Volgend jaar weer, of heb je er genoeg van? „Volgend jaar absoluut weer. Zo'n geweldig evenement, dat moe ten we voortzetten." tekst: Annet van Aarsen foto: Henk Bouwman UIT DE ARCHIEVEN MAANDAG 31 MAART 2OO3 OORLOGSDAGBOEK Lee Eure (30) studeert internationale betrekkingen aan de Webster Univer sity in Leiden. Hij komt uit Florida. In de vorige Golfoorlog was hij soldaat in het Amerikaanse leger. Na anderhalve week oorlog hoop ik dat mensen zich nog lang de beelden zullen herinneren die ze dagelijks op tv te zien krijgen. Deze oorlog krijgt veel meer media-aandacht dan elke andere die ooit is gevoerd. Ik hoop dat de aanblik van dood, verschrik king en pijn zoveel indruk zal maken op iedereen die zelf nadenkt dat de diplomatie in de toekomst meer kans zal krijgen. Ik ben het zat om Bagdad te zien branden. In de landen die aanvallen is de pu blieke opinie nu helemaal veranderd. Na de uitzending van de beelden van dode en gewonde soldaten, komt de bevolking meer en meer op een lijn. Steun de troepen, is het nieuwe mot to, terwijl het protest in de Arabische wereld groeit. Vorige week voelde ik voor het eerst ook zelf iets van de oorlog. Op het moment dat ik uit de trein stapte, stond er een grote groep Arabische en islamitische jongeren bij elkaar. Ze waren verwikkeld in een luidruch tige discussie vol anti-Amerikaanse en anti-Bush retoriek en spuwden hun woede over de oorlog. Ik was even bang, maar kon ze zonder pro blemen passeren, al weet ik niet of dat ook het geval zou zijn geweest als ze mijn nationaliteit hadden gewe ten. Ik vraag me intussen wel af of er ook maar iemand is binnen de regering van Bush die een vraag nou eens recht voor z'n raap en eerlijk kan be antwoorden. Zeker nu de opmars van de Amerikaanse en Britse strijd krachten vertraging oploopt en er steeds meer burgerslachtoffers val len. Zoals ik me ook afvraag hoe je de waarschuwing aan Syrië en Iran moet plaatsen dat ze Irak niet te hulp moeten schieten. Zouden zij de vol gende op het lijstje van Bush zijn? Nog een vraag: zou de grote journa listieke aandacht voor deze oorlog de VS nou helpen of schaden? Ik denk dat die schadelijk is. Op driekwart van de tv-stations is de oorlog te zien. En waarom? Geven we zoveel om de bevolking van Irak? Zitten we te wachten op misstappen van de VS, of is de oorlog gewoon de ultie me vorm van entertainment? Ik denk het laatste. Zaterdag zag ik dat de regering Bush weer vele miljarden dollars meer heeft gevraagd voor de oorlog. Die hebben ze gekregen ook van het Congres, dat alle eisen op dat gebied inwilligt. Nederland mocht willen dat de bureaucratie zo soepel zou wer ken, maar dat bedoel ik natuurlijk ironisch. Intussen ben ik niet blij met het ge drag van de Fransen. Frankrijk heeft alweer aangekondigd dat ze automa tisch een veto zullen uitspreken over elk Amerikaans voorstel voor het na oorlogse Irak. Frankrijk realiseert zich kennelijk niet hoe weinig zijn mening de VS en misschien ook wel de rest van de wereld kan schelen. Lee Eure 'Door de armoede lopen ze achter daar, maar achterlijk zijn ze zeker niet' VI ANNO 1903, Dinsdag 31 Maart BOLLENSTREEK - De bloembollenvelden tusschen Haarlem en Lei den staan weder in volle pracht, - het teeken voor het jaarlijksch bloemenfeest der Lente. In grooten getale komen de stedelingen ge nieten van kleuren en geuren van Flora's kinderen. Jaarlijks wordt het dorp Noordwijk al meer en meer bezocht, hoewel het niet langs den grooten heirweg ligt tusschen Haarlem en Leiden. Men bezoekt Noordwijk het gemakkelijkst per tram van af Leiden, of per rijwiel tot voorbij het dorp Oegstgeest, links af bij de Postbrug, langs de Leid- sche Vaart, naar Noordwijk. In het dorp aangekomen, rijdt of wandelt men naar Noordwijk aan Zee, beklimt de duinen, en een prachtvol landschap vertoont zich voor uw oogen. ANNO 1978, vrijdag 31 maart LEIDEN - De Leidse Paardendagen in de Groenoordhal kunnen spor tief en organisatorisch niet meer stuk. De te verwachten prestaties van de sub-topruiters, de attractieve demonstraties (zoals van de Rijnsburgse menvereniging In 't Gareel) en het gezellige rumoer van het aanpalende kermisje zullen de tribunes dusdanig doen bevolken, dat de exploitatie rond komt. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO tLd.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B M. Essenberg, CP. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie-ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5356300 Sprinters (rubrieksadv072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0.50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling L. zersservice, postbus 507,2003 PA Haarle,n. PREEKTIJGERS preek recensie Onno van 't Klooster Pastor S. Bladowski, Sint Martinuskerk, Hillegom, Zondag 30 maart, 10.00 uur. 'Van Babel tot Bagdad' had de titel kunnen lui den van de korte preek van pastor S. Bladowski in de rooms-katholieke Sint Martinuskerk in Hil legom. Hoewel hij zijn Oost-Europese tongval niet kan verhullen, spreekt de pastor zeer goed Nederlands. Dat neemt niet weg dat hij zijn overdenking min of meer van papier af moet voorlezen. Onvermijdelijk gaat dat ten koste van de bevlogenheid die een goede preek eigenlijk moet hebben. Toch valt, tussen de op gelezen regels door, waar te nemen dat Bladowski begaan is met wat hij 1 zegt. Hij spreekt voor een jeugdig pastor met veel zelfvertrouwen. Mis schien put hij die uit de wetenschap dat op zijn geboortegronden de ont kerkelijking nog niet heeft toegeslagen; daar heeft de mening van een pastor nog gezag. Die grondhouding biedt ruimte voor een gepeper de opinie. Helaas ver zuimt Bladowski in deze preek zijn tanden te laten zien. Hij heeft het bij voorbeeld over de oorlog in Irak. Uiteraard. Maar het blijft bij de weinig schokkende constatering dat we in deze veertig da gen vastentijd 'extra stil staan bij de oorlog' en dat 'we ons allemaal op eigen manier kunnen inzetten voor de vrede'. Tja. Op het vertrouwde terrein van de bijbel scoort hij ook al niet spectaculair. Hij wijst de half gevulde kerk op de lacunes in het verhaal waar God de wankelgeloTige Israëlie ten straft door hen naar Babel te verbannen (Kro nieken 36, 14-16.19-23). „We lezen in deze passa ge bijvoorbeeld niets over de terugkeer naar Jeruza lem", zegt hij. „Het ver haal is incompleet." Tot zover verrast hij nog enigszins. Maar de kern is, vervolgt Bladowski, dat de mens van de duister nis altijd weer naar het licht gaat. Net als het volk van Israël dat op haar ge boortegrond terugkeert na ongeveer zeventig j slavernij en ballingsch Vervolgens vraag hij zi af, of wij vandaag de d nog iets kunnen met d soort verhalen, hoe in compleet ze ook zijn. luidt het weinig verass de antwoord. In een tij van oorlog en geweld, mogen we optimistiscl vooruit kijken. In één 2 vertaald zegt hij in zijn preek eigenlijk niets m dan: na regen komt zo neschijn. Tja. media. Een tijd later won hij de ver emf kiezingen." In Tsjeljabinsk had een jong PR-be drijfje moeite met het werven van klanten. „Ik vroeg welke klant ze h^ien allerliefste wilden hebben en dat bleek de treinmaatschappij in de zuid-Oeral te rijn. Mijn advies: stuijr he een brief naar de directeur. Dat ge beurde en de volgende dag mochti fdr. we al komen. Nu verzorgt het bedi ide een rail tijdschrift voor de reizigers haakt het slim in op het feit dat de treinen daar ook leegstaande coup lina: hebben. Daarin kunnen bedrijven clame voor hun producten maken. Zo stond er een tijdlang een Daewt end in de trein als een soort rijdende al u showroom." er n Eveneens in Rusland kwam Vogels hee contact met een aanstormend poli kte cus. „Een rijke ijsfabrikant wilde in Dort de Doema en hij moest daarvoor d pai provinciale verkiezingen winnen. 2 n o tegenstander had nogal de neiging Isoi om met modder te gooien. Ik zei: jebi jij dat ook gaat doen, ziet niemani meer omdat je onder rit. Je moet h i k omdraaien. Toen is hij, ook weer o sul der massale belangstelling van de he pers, naar rijn tegenstander gegaai I 2( en heeft hem een bosje bloemen 00. aangeboden. Ik kreeg laatst een lari kaartje dat hij de Doema had ge- ipiji haald." Het Oostblok heeft in de ogen van Vogels toch nog een lange weg te gaan. „Op een weg van honderd n ter rijn ze nu tussen de zeven en twaalf meter. Ze rijn de puinhoop aan het opruimen en proberen eei paar pasjes naar voren te maken. Soms zie je bedrijven die al verder rijn, maar die krijgen op een gege\ moment weer een terugslag. Maar e L rijn door de armoede erg creatief ud< gewend om goed samen te werkei Er heerst een sfeer waarin iedereei elkaar helpt en wat gunt." Hoelang Paul Vogels doorgaat medng. rijn 'ontwikkelingswerk' weet hij n ïm „Mijn probleem is dat ik geen nee kan zeggen tegen mensen. Maar a lidi de andere kant: PR is mijn lust en mijn leven en zolang ik het kan do^zii blijf ik druk in de weer." nf VS ul< .tl In de stukjes die Marjolein Hendriks schreef over de demonstratie tegen de oorlog tegen Irak staan een paar onjuistheden. Om te beginnen: de spreekster was niet Nada Al-Rubaiee, maar Salwa de Vree. Verden het klopt dat ik, Janna van 'Leven duurt langer zonder wapens' me openlijk distanti eerde van enkele opmerkingen van deze spreekster. Ik maakte bezwaar tegen het feit dat rij de oorlog tegen Irak benoemde als resultaat van een volgens haar anti-zionistische lobby. Ik vind het een slecht idee om dingen te zeggen die niet waar rijn. Tegen haar opmerkingen tegen Bush heb ik geen bezwaar gemaakt. Tenslotte wil ik even kwijt dat 'Leven duurt langer zonder wapens' geen partij is, maar een actiegroep tegen wapens, militarisme en oorlog. Janna Devors, Leiden. scl In de rubriek Springtij van 15 maart vond de schrijver de zogenoemde 'Idols-aan- pak' om te komen tot een voor alle Noordwijkerhou- ters geschikte sinterklaas geen goed idee. Dat heeft deze springerige getijden- schrijver goed gezien. Al hier vindt men het zelfs een bezopen idee. Echter het idee van de Springtij- auteur om de goegemeente daarom te laten kiezen uit de drie plaatselijke wet houders, lijkt mij - en an deren - nog zotter. Waar wij van een goedhei ligman, geheel kosteloos, bepaalde zaken uit het ge meenschappelijk verlang lijstje hopen te verkrijgen, kosten de toegezegde voor zieningen van de wethou ders handenvol belasting geld, hetgeen erg lijkt op de bekende sigaar uit eigen doos. Over dit soort zaken wordt door de man in de straat behoorlijk gemop- Zorgen bij sint. Foto: ANP perd, geklaagd en gekan kerd. Dat brengt mij, mede door de afsluitende zin 'en geen Noordwijkerhouter die iets tegen die goedheiligmai iek durft zeggen', tot de op- rs merking dat Noordwijk< k>j houters doorgaans hun mening over het trio we houders echt niet onderin: stoelen of banken stek( Luister maar naar hun i en latingen en opmerkinge d 2 tijdens het 'tonnenpros: i e en op de diverse hangpl >t ken in het dorp! Nic. Sluis Noordwijkerh geleerd om een organisatie op te zet ten, te adverteren enzovoorts. En in tussen vroegen ze me de oren van m'n kop." Dat Vogels' adviezen het bedrijf hiel pen, bleek drie jaar later. Het bedrijfje hield een seminar over PR in het prestigieuze Marriothotel, waarbij Vogels werd gevraagd als gastspreker. „Op het seminar kwamen grote jon gens af, als Interbrew en Orange. Het geeft mij veel voldoening om te zien dat mijn adviezen werken." Vogels' volgende opdrachten waren veel verder van huis. De Russische gemeente Koergan, een stad met 650.000 inwoners in de Oeral, wilde een goede communicatieafdeling op zetten. „Rusland is relatief kort de mocratisch en de overheid is niet ge wend om te communiceren met de burgers. Toch is er veel begrip en openheid om dat te gaan doen om dat de burgers mondiger zijn gewor den. In twee weken tijd hebben we een goede organisatie opgezet." De aanwezigheid van Paul Vogels bleef niet onopgemerkt bij een plaat selijke burgemeesterskandidaat. In Rusland worden burgemeesters rechtstreeks gekozen en moeten dus campagne voeren. Voor advies klopte de kandidaat aan bij Vogels, die in rijn eigen land in de landelijke cam pagnecommissie van de WD heeft gezeten. „Mijn advies was heel sim pel: zeg wat je wilt en doe wat je zegt. De sta^ stond vol met verwaarloosde en verveloze flats - Stalin-bunkers - en er was veel werkloosheid. Ik advi seerde hem de mensen kwasten en verf te geven om de flatgebouwen op te knappen. En hij moest zelf het startschot geven door ook de handen uit de mouwen te steken. Dat deed hij on der mas sale be- lang- stel- ling van de Paul Vogels: „Het geeft mij veel voldoening om te zien dat mijn adviezen werken." Foto: Hielco Kuipers door Jelle Settels Vraag Paul Vogels iets te vertellen over public relations en hij praat honderd uit. Vraag hem iets te vertellen over zijn werk in ontwikkelingslanden en de anekdotes vliegen je om de oren. Het oud-WD-raadslid uit Sassenheim helpt met zijn adviezen bedrijven in vooral het voormalige Oostblok. Hij is niet de enige. Ongeveer 3500 deskun digen van allerlei gebieden zijn ver enigd in het Programma Uitzending Managers (PUM). Het PUM is een initiatief van onder meer de werkgeversorganisatie VNO/NCW om bedrijven in ontwik kelingslanden te helpen met de vak kennis van ervaren mensen. Dat ge beurt vrijwel op vrijwillige basis. Het PUM betaalt de reis en een beetje zakgeld en de kosten voor het verblijf komen voor rekening van het bedrijf. „Er ritten ongeveer 3500 mensen in een kaartenbak", vertelt Vogels. „Dat rijn over het algemeen mensen die gestopt rijn met werken maar t,och nog wel wat willen doen met hun kennis. Dat kan op al lerlei gebied rijn. Van landbouw tot, in mijn geval, PR." Na jarenlang hard werken in de PR stop te Vogels in 1999. Toch bleef het kriebe len om wat te doen met rijn kennis en er varing. „Toen kwam ik via een vriend in contact met het PUM en dat leek mij wel leuk. Even later werd ik gebeld met de vraag of ik in Roemenië wilde helpen een profes sioneel public relations-bedrijfje op te zetten. In Boekarest heb ik die mensen twee weken terzijde ge staan." De Nederlandse luxe en werk omstandighe den kon Vo gels bij aan komst in de Roemeense hoofdstad Boekarest direct uit rijn hoofd zetten. „In die landen is het soms wel eens af zien omdat de bedrijven je geen luxe verblijf kunnen aanbieden vanwege een gebrek aan geld. Maar in Roeme nië boden ze mij een studentenka mer aan die zo smerig was dat ik die heb geweigerd. Tij dens die twee weken ben je dag en nacht bezig maar moet je wel fat- I soenlijk kunnen eten, 1 wassen 'en slapen. Ge- lukkig kwamen ze I snel met een keurig tweekamerapparte ment." Ondanks de wat min dere ontvangst trof Vo gels zeker geen hopeloze situatie aan bij het nog jonge PR-bedrijfje. „Je moet het zo zien: die landen rijn arm en lopen dus achter, maar achterlijk zijn ze zeker niet. Het on derwijs staat nog altijd op een hoog niveau. De men sen waren ont zettend leergie rig maar rela tief onbe kend met PR. In die twee we ken heb ik ze

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12