Huizen Oranjegracht 'onnodig gestut' Met de oppas naar de disco Kampioenen genieten van de aandacht REGIO Twee automobilisten en fietser aangehouden voor dronkenschap Bewoners beschuldigen Portaal van intimidatie Frietkar uitgebrand Studiereis naar Jordanië afgezegd vanwege oorlog Leidse raadsleden laten zich informeren door 55-plussers I Tuinders aten zien wat te uitspoken Proefrijden >p Warmondse rakantiebeurs omfietsers in den bekeurd n - In totaal 28 brommer- rs zijn vrijdag in Leiden be ll wegens het rijden zonder elm. Het Regionaal Ver- shandhavingsteam van de ieregio Hollands Midden roleerde zowel 's middags 5 avonds op verschillende ken in de stad. Het meest ïorde excuus voor het niet ;en van de helm was dat de nmerrijders slechts 'een ie afstand binnen de be- wde kom' wilden afleggen, lolitie was echter onverbid- lc ook binnen de bebouw- om is het dragen van een elm verplicht. to brandt uit na tsing op boom en - De auto van een 19-ja- Leidenaar is vrijdagavond rand gevlogen nadat hij op tooimeerlaan tegen een m reed. In een bocht raakte estuurder de macht over stuur kwijt waarna de bot- onvermijdelijk was. De he rder en twee inzittenden den zich op tijd bevrijden, r moesten zich wel in een enhuis aan kleine verwon en laten behandelen. De brandde helemaal uit. genaars na iraak opgepakt en - Twee Hagenaars, 29 en ar oud, zijn afgelopen it opgepakt nadat zij pro- den in te breken in verf oei De Pelikaan aan de Peli- istraat in Leiden. Het duo de een ruit in en vluchtte na. Na een tip van een ge- slaagde de politie erin om Ïagenaars aan te houden op ude Singel. De 29-jarige had een flinke wond aan been en moest eerst naar ziekenhuis om die te laten iten. Het duo is ingesloten. ;en eerste onderzoek bleek le winkeleigenaar geen in- |laris miste. De twee man- *jzijn in de cel gezet. thandeling Zuidwest - Een 28-jarige Leide- ïs gistermiddag omstreeks uur mishandeld in de aven van Hallstraat in de e wijk Zuidwest. Een 43- man uit Leiden en een irige Voorschotense brach- em blauwe plekken toe en e wondjes aan een wang n scheenbeen. De reden iet geweld is nog onbe- n en muziek vredesbenefiet n - Activistenplatform Eu- snie organiseert een bene- rond voor vrede. Vrijdag it de bijeenkomst met het nen van de film 'Bowling olumbine' over wapenbe de VS. De regisseur van de Michael Moore, sprak zich ;e week tijdens de Oscar- ikingen fel uit tegen de ig in Irak. Na de film tre- ;en blues- en een skaband )e benefietavond in de vrij- s van Eurodusnie aan de haavelaan begint om 20.30 in de toegang kost drie eu- (chiedenis dse bijbel n - Prof. dr. C.J. den Heijer ;kt 9 april over de ont- isgeschiedenis van de >e bijbel. Dit doet hij op idiging van de Leidse afde- 'an het genootschap Ne- nd-Israël. De lezing vindt f acht uur plaats in de e synagoge aan het Leven- 14. Informatie: 0172- (47. LEIDEN door Floor Ligtvoet leiden - Spuitbussen haarverf, schmink, spekjes, ballonnen en heel veel muziek van K3. Het zijn de ingrediënten voor een daverende kinderdisco. Restau rant, kroeg en discotheek Stam pa aan de Turfmarkt is deze zondag omgetoverd tot een feestpaleis voor kinderen van vier tot twaalf jaar. De vijfjarige Sammy-Jo heeft er het hele weekeinde naar uitgekeken, ver telt Greet Visscher. Terwijl de oppas met een glaasje spa aan de bar bijkomt van een ver moeiende werkweek, staan de kleuter en haar vriendinnetje al op de dansvloer. Met haar ruimvallende combat- broek en strakke T-shirt past Sammy-Jo prima tussen de an dere kinderen. Het meisje doet er alles aan om ouder te lijken. Op haar gezicht mag geen vrolij ke vlinder of kattensnoet wor den geschminkt. „Ze laat alleen haar ogen opmaken", grinnikt de oppas. „Dat heeft ze me van tevoren verteld. Kinderen zijn tegenwoordig zo bijdehand!" Visscher heeft ook duidelijke in structies meegekregen van de kleuter. „Ik mag niet mee op de dansvloer", fluistert de vrouw in bijzijn van het kind. „Dat is niet stoer. Ik moet aan de bar blijven zitten." Ondanks dat verliest ze het meisje geen moment uit het oog: „Sammy-Jo is en blijft na tuurlijk hartstikke jong." Op de dansvloer gaan de kinde ren helemaal los. Er wordt stevig gedanst. Enkele ouders, opa's en oma's doen mee. Vooral de nummers van K3 vallen in de smaak. De discogangers zingen de vrolijke deuntjes uit volle borst mee. Ook de danspasjes van het Vlaamse trio zijn be kend. Zo gooien de kleuters op de hit 'Heya mama' massaal hun handen in de lucht en zwaaien ze met hun kleine heu pen. Eén meisje is echter afge leid door de felle discolampen. Met haar vingers probeert ze de gekleurde lichtstralen tegen te houden. Een bij voorbaat verlo ren strijd. Als even later ook nog een machine de ruimte vol rook spuit, wordt het haar te veel. Met tranende ogen gaat ze op zoek naar haar moeder. Tussen de bedrijven door laten de kinderen hun haren kappen en verven. Het resultaat: zuur- stokroze glittervlechtjes in het haar. Eenmaal moegedanst kij ken de kinderen onder het ge not van een glas chocolademelk of limonade naar de capriolen van twee kibbelende clowns, Gi- no en Roberto. Goochelen met knikkers, doekjes en paraplu's blijkt niet makkelijk te zijn. Tel kens gaat er weer wat mis. Mis schien ligt dat ook wel aan to verspreuken als 'hocuspocus boterham.' Het jonge publiek lacht dankbaar om de flaters van het tweetal. Echte tover kunsten laat je over aan profes sionals. Zong hun favoriete band daar trouwens niet een liedje over? Ja hoor, de clowns hebben de link ook gelegd. Di rect na hun act knalt K3 alweer uit de geluidsboxen met het toe passelijke nummer Toveren. Stampa for kids wordt iedere laatste zondag van de maand tassen 11.00 en 16.00 uur gehou den in Stampa, Turfmarkt 8 in Leiden. De entree kost 5 euro per kind. Ouders mogen gratis mee naar binnen. door Wim Koevoet leiden - De stutten die onlangs bij twaalf portieken aan de Oran jegracht zijn aangebracht, moe ten weg. Dat eist de bewoners commissie. Volgens woordvoer ders R. Vissers en U. Wiebel heeft Portaal de woningen alleen maar gestut om de bewoners, aan de vooravond van een gemeentelijk woonwensenonderzoek, 'te inti mideren'. „De staat van de huizen is er he lemaal niet op achteruit gegaan. De stutten suggereren bouwval ligheid, maar die is nergens aan getoond", aldus Wiebel. Portaal heeft enkele maanden geleden een plan gelanceerd dat neerkomt op sloop en nieuw bouw van zo'n beetje de hele wijk Oranjegracht/Waardgracht. De communicatie tussen de corporatie en de huurders, waarover al vaker veel was te doen, is er sinds ljet plan niet op vooruitgegaan, ondanks allerlei goede voornemens. Zo is de brief van de bewoners waarin om opheldering over de stem pels wordt gevraagd, na twee weken nog altijd onbeantwoord. Voorafgaand aan die brief heeft Vissers navraag gedaan naar de beweegredenen van Portaal. In eerste instantie werd hem de toezending van een onderzoeks rapport toegezegd, maar later bleek dat de stempels zijn aan gebracht na 'slechts' een wan deling door twee personen door de wijk Het onderzoek waar naar is verwezen zou uit 1999 stammen. „Met dit soort acties en halve waarheden wordt ons wantrou wen eerder gevoed dan wegge nomen", schrijft Vissers in de brief aan Portaal. Portaal heeft een heel ander ver haal bij de stempels. Volgens woordvoerster Y. Griffioen zaten ze er zo'n twee jaar geleden al, nadat betonrot was geconsta teerd en omdat de bewapening van de balkons aan het loslaten was. De stempels zijn vervol gens verwijderd, maar volgens Griffioen is dat niet op last van Portaal gebeurd. „Het is hier niet bekend wie daar verant woordelijk voor is." Volgens Griffioen heeft Portaal de stempels opnieuw aange bracht met het oog op de veilig heid van de bewoners én op aandringen van diezelfde bewo ners. „Zij hebben daar tijdens bewonersavonden zelf om ge vraagd." Griffoen bevestigt dat na de wandeling het besluit is geno men en dat er geen nieuw on derzoek naar de noodzaak is ge daan. „Zo'n onderzoek is nog duurder dan die stempels." Kinderdisco in Stampa. Schmink, spekjes, ballonnen en heel veel muziek van K3. Foto: Mark Lamers leiden - Bij station Leiden Lammenschans is dit weekeinde een snackkar in brand gevlogen. Zondag bood de uitgebrande wagen een treurige aanblik. Over de oorzaak is op dit moment niets bekend. De brandweer kon vanmorgen geen toelichting geven. Foto: Henk Bouwman leiden - Twee autobestuurders zijn afgelopen nacht opgepakt in Leiden wegens rijden onder invloed. De 40-jarige bestuurder van een bestelauto uit Nieuwe- gein werd 's nachts gezien toen hij zonder verlichting over de Ketelmeerlaan reed. Toen de agenten probeerden om hem aan te houden, stuurde hij om de politiewagen heen en reed de IJsselmeerlaan op. Uiteindelijk slaagden de agenten er toch in om hem tot stoppen te dwin gen. Zijn rijbewijs is ingevorderd en hij kreeg een rijverbod van negen uur. Diezelfde nacht hield de politie op de Koolstraat drie inzitten den aan van een auto die met hoge snelheid door de stad reed. Toen de auto niet verder kon rij den, probeerden een 26-jarige Oegstgeestenaar en een 24-jari- ge Leidenaar te vluchten, maar de politie kon het duo toch op pakken. Ook de bestuurder, een 26-jari- ge man uit Warmond, werd ge arresteerd. Hij moest een bloed proef ondergaan, waarvan de resultaten vanochtend nog niet bekend waren. Een 52-jarige fietser is zaterdag avond om 18.00 uur opgepakt nadat hij in dronken toestand in de Franchimontlaan tegen een auto aanreed. Hij zette na zijn aanrijding zijn tocht voort, maar kon later alsnog worden aange houden. Hij kreeg een rijverbod van dertien uur. leiden - Ze zouden een neder zetting in Jordanië onderzoeken, maar de oorlog IN Irak gooide roet in het eten van Leidse ar- cheologiestudenten. „Het nega tief reisadvies van de Neder landse regering gaf de doorslag om de studiereis niet door te la ten gaan", aldus universitair do cent Gerrit van der Kooij. De studiereis is onderdeel van een langdurig onderzoek van de Universiteit Leiden naar de an tieke plaats Deir Alla. Aan de bouw van dit stadje is begonnen omstreeks 1700 voor Christus. Het heeft zich steeds verder ont wikkeld tot 400 voor Christus. 'Uitzonderlijk', noemt Van der Kooij deze plaats uit de Brons- en Ijzertijd. Ook in 2000 werden daar bijzondere vondsten ge daan, zoals een kleitablet met een onbekend schrift. Verder is er toen een ijzerproductiecen trum gevonden, het vroegste ooit onderzocht. Directe dreiging is er niet. Voor bommen is Van der Kooij dan ook niet bang. Spanningen bin nen de gemeenschap speelden wel een belangrijke rol. „Daarbij komt dat onze komst vanuit het Westen een provocerende wer king kan hebben", aldus Van der Kooij. De Universiteit Leiden gebruikt Deir Alla sinds 1960 als leerplek voor jonge archeologen. Dit voorjaar kunnen ze er dus niet terecht, de expeditie is uitge steld met een jaar. Een ander gebied is geen optie voor de stu denten, die deze regio als speci alisatie hebben gekozen. Van der Kooij: „Die studenten moe ten een keer naar het gebied. Al leen bij hoge uitzondering wordt van deze regel afgewe ken." leiden - Hoe wil de Leidenaar zijn oude dag slijten? Achter de geraniums of in een camper? Thuis, in een bejaardenhuis of in een woongroep? En wil hij nog vrijwilligerswerk doen, sporten of studeren? En zo ja, zijn daar genoeg mogelijkhe den voor in Leiden? Deze en nog veel meer vragen komen vrijdag aan bod als de raadsle den zich laten informeren door 55-plussers en hun be langenorganisaties. De Leidse raadsleden hebben deze bijeenkomst belegd, vooruitlopend op de nota ou derenbeleid die het college momenteel laat opstellen. In 2015 is 30 procent van de Ne derlandse bevolking 55-plus- ser. In Leiden is nu ongeveer 20 procent ouder dan 55. De gemeente wil op deze ontwik keling anticiperen en komt daarom voor de zomer met een nota over ouderenbeleid. Om een goed besluit over deze nota te kunnen nemen, willen de raadsleden zich eerst uit voerig laten informeren door 55-plussers. Onderwerpen die aan bod ko men zijn de woonwensen van ouderen, manieren waarop zij meer betrokken kunnen wor den bij de samenleving en hun wensen met betrekking tot zorg en welzijn. De bijeenkomst is vrijdagmid dag 4 april in het zorgcentrum Rijn en Vliet aan de Aaltje' Noordewierlaan 1. Alleen ge nodigden en mensen die zich van tevoren hebben aange meld bij het secretariaat van de griffie van de gemeenteraad zijn welkom. Tentoonstelling Kynologen Vereniging Rijnland leiden - Voor wie het uitlaten al een hele klus vindt, is het niks, zo'n hondenshow. Maar die mensen waren dit weekeinde ook niet te vinden in de Groenoordhallen. De internatio nale hondententoonstelling van de Kynologen Vereniging Rijn land trekt vooral zeer toegewijde hondenbezitters. Mensen die uren kunnen föhnen, plukken, borstelen en touperen totdat de lieveling op zijn mooist is. Het is alweer de negende editie van de internationale honden tentoonstelling van de Kynolo gen Vereniging Rijnland. Tijdens het twee dagen durende evene ment wordt van elk ras een win naar gekozen. Die krijgt een cer tificaat dat meetelt in de strijd om het nationale en internatio nale kampioenschap. De ver schillende honden komen ook nog uit tegen elkaar. Deze 'beste van allemaal', de epagneul nain continental papilion van eige naar C. Rutten, krijgt naast een wisselbeker een erepenning van do gemeente Leiden. Tweede wérd de beagle van C. Warmen- hoven en derde de bouvier van J. Pater. Om acht uur 's ochtends staan de deelnemers al in lange rijen voor de ingang. Met de hond aan de lijn of in een kooi wach ten ze op de keuring. Vier die renartsen onderzoeken alle deelnemers, zo'n tweeduizend honden uit heel Europa, snel op hun gezondheid. De tanden, de ogen, de oren, de romp en de poten; het wordt bekeken en be tast en pas als dat in orde is be vonden mogen ze door, de hal len in. Daar wachten hokken en afge zette velden waar de honden zich aan de juryleden mogen presenteren. Maar voor het zo ver is moeten ze eerst showklaar worden gemaakt. Bij de kortharige rassen is dat niet zoveel werk. Sommigen krijgen een beetje olie op de vacht, worden een paar keer in de goede stand gezet en gaan dan het hok in totdat ze aan de beurt zijn. De langharige soor ten zijn een ander verhaal.De Belgische Anne Legrand is tegen een uurtje of half elf nagenoeg klaar met de voorbereidingen. Haar witte Maltezer ligt languit te dutten. Het lange haar van het schoothondje is midden op de rug in een kaarsrechte schei ding geborsteld. Boven op het eigenwijze koppie prijkt een koddig staartje dat de haren uit de ogen houdt. Willy, kort voor Awillyboy, is een kampioen. Hij heeft al heel veel nationale en internationale wedstrijden ge wonnen, waaronder het kampi oenschap van Cuba. En gezien zijn leeftijd, twee jaar, liggen er nog veel mooie prijzen in het verschiet, hoopt Legrand. Legrand heeft na de show ook nog haar handen vol aan Willy. Dan wikkelt ze zijn zijdezachte haar plukje voor plukje in papier zodat het beestje buiten kan spelen zonder dat zijn lange vacht daarbij in de weg zit en beschadigd raakt. Het ziet er een beetje raar uit, geeft ze toe, zo'n hondje verpakt in tientallen plukjes papier. Maar liever raar dan dat het beestje niet naar buiten kan. „Hij moet toch ook leven en genieten van de duinen en de bossen." Miranda Knezevic reist ook de halve wereld af met haar West Highland White Terriër Tommy. Tommy is ook klein en wit, maar heeft als afstammeling van de terriërs een beduidend pitti ger karakter dan Willy, die onder de categorie gezelschapshond jes valt. Het is Tommy's laatste wedstrijdjaar, vertelt Miranda. Hoewel hij een hele goede op volger heeft in zijn zoon, zal ze hem missen. Tom heeft name lijk nooit kuren. Hij doet het al tijd goed. Als ze niet winnen, ligt het nooit aan hem, maar aan de jury. Want de hondensport is een jurysport met alle nadelen van dien. „De een houdt van dit, de ander van dat. Zo gaat dat bij jurering, maar dat maakt niet uit. Dat houdt het ook wel weer spannend. Hoewel niet iedereen daar mee om kan gaan. Sómmi ge mensen worden heel boos als ze verliezen en kunnen zich dan erg misdragen. Wat dat betreft is erweel haat en nijd in de hon- dehwereld." Knezevic kan het weten. Haar Tom werd in Portu gal wereldkampioen. Ook Tom heeft met zijn lange haren veel verzorging nodig. Ie dere twee weken wordt zijn vacht geplukt. Dat uitdunnen is bij plukvachten nodig om ze ge- zoi.-Ü en vol te houden, legt Kne zevic uit, die in het dagelijks le ven samen met haar partner een groothandel in trimbenodigdhe- den heeft. Ook Tom wordt voor dat hij zich aan de jury moet to nen, uitvoerig geborsteld en ge toupeerd op Knezevics kaptafel-». tje.fZijn vacht wordt nog eens goed ingewreven met krijt om hem extra wit te maken. Het hondje laat het zich allemaal welgevallen en oogt zeer op zijn gemak. Hij geniet hiervan, beaamt Knezevic. „Hij krijgt honderd procent aandacht. Dat vinden honden heerlijk" Een van de deelnemende honden aan de internationale tentoonstelling van de Kynologen Vereniging Rijnland krijgt een allerlaatste schoonheidsbehandeling. Foto.- Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11