WHO denkt longziekte te bedwingen f1 BUITENLAND 'Geen geschiedschrijving, maar waan van de dag' Schroder stelt uitgaven defensie ter discussie 3'Al-Jazeera laat beide kanten zien Stewardess lijkt besmet met SARS Europa wacht scherpe daling bevolkingsgroei Wrak brengt VS en Frankrijk bijeen Meer en extremer geweld door racisme in Frankrijk Politie schiet verdachten moord op Djindjic dood tekeningen aux in gevaar Een paddestoelenplaag t de prehistorische rots- igen in de grotten van inse Lascaux. Sinds twee spreiden paddestoelen U eriën zich over de wan- het wereldberoemde implex, dat niet toe- is voor het publiek, 'en experts in het tenschappelijke blad he. De tekeningen niet aangetast, maar ijdingsmiddel heeft effect gehad. Swissair kortsluiting - Een brand die waar- jk ontstond door kort- in de bedrading veroor- n 1998 de crash van een van Swissair in Canada, jlct uit onderzoek van de ise luchtvaartautoritei- de ramp kwamen alle ittenden om het leven, ten treft geen blaam it neerstorten van het Afghaanse im dan ooit I Afghaanse boeren ver- n steeds meer papaver, Jfheroïne kan worden ge- iDat meldde gisteren de e overheidsorganisatie jsbestrijding, die sa lt het VN-agentschap igsbestrijding onder- ;ft gedaan. De Taliban h de teelt bijna uitge- ïoen die verdreven wer- Igonnen boeren op- japaver te planten. Pre- i verbood daarop r de teelt. n-satellieten i in de ruimte vrijdag 28 maart 2003 door onze correspondent Bob Kroon geneve/singapore-ap - Dank zij het strategische tegenoffensief van de Wereldgezondheidsorga nisatie WHO, is er goede hoop dat de gevreesde nieuwe long ziekte SARS beperkt blijft tot zijn oorspronkelijke haarden in Zuid- Oost Azië en daar ook bedwon gen kan worden. Dat zegt de Amerikaanse viroloog David Hey- mann, hoofd van de afdeling be smettelijke ziekten van de WHO, 's werelds hoogste gezondheids college. „Na twee weken hebben we nu het coronavirus geïdentificeerd dat de ziekte veroorzaakt. Dat betekent dat er nu ook sneller een diagnose kan worden ge steld," aldus Heymann. „De eerste diagnostische tests begin nen al deze week in Hong Kong." De WHO bevestigt zijn oor spronkelijke veronderstelling, dat SARS alleen door 'direct contact' met besmette personen wordt overgebracht, en dan hoofdzakelijk als geïnfecteerde personen al acute symptomen hebben, zoals koorts en be nauwdheid. Maar het lijkt er nu wel op, dat 'importinfecties', zo als in Canada en Frankrijk, ook kunnen zijn opgelopen in vlieg tuigen. Daarom heeft de WHO een aanbeveling aan luchtvaart maatschappijen doen uitgaan, om 'verdachte' passagiers on middellijk van een mondmasker te voorzien en zoveel mogelijk te isoleren. In Hong Kong, Singa pore, Taiwan en Hanoi zullen instappende passagiers vanaf morgen worden door gezond heidsspecialisten zoveel moge lijk worden gescreend. Met al deze voorzorgsmaatrege len koestert Heymann een 're delijk vertrouwen', dat het Uit angst voor SARS dragen voetgangers in Hong Kong maskertjes voor hun mond. De vraag hiernaar is zo groot dat de maskers uitverkocht raken of tegen tien keer de normale prijs verhandeld worden. Reuters/Kin Cheung SARS-virus de kop kan worden ingedrukt voordat de nieuwe longontstekingsvariant uitdijt tot een wereldwijde pandemie. Waarschijnlijk heeft een stewar dess van Singapore Airlines die aanwezig was op de vlucht waarmee een met SARS besmet te arts op 15 maart naar Frank furt is gevlogen, de gevaarlijke longziekte ook opgelopen. Een woordvoerster zei dat de vrouw koorts heeft en vanwege haar contact met een besmet per soon wordt beschouwd als een vermoedelijke SARS-patiënt. De Verenigde Staten gaan de ambtelijke reizen naar China, Hong Kong, Singapore en Tai wan beperken. Ook gewone rei zigers wordt gevraagd de reizen naar deze vier bestemmingen uit te stellen en als ze daar al zijn, te vertrekken. washington/ap - De natuurlijke aanwas van de Europese bevol king neemt af en gaat binnen enkele decennia scherp dalen, zeggen wetenschappers van on derzoeksinstituten in Oostenrijk in het wetenschappelijke tijd schrift Science. Het keerpunt is volgens de onderzoekers bereikt in 2000. Het aantal kinderen was toen zover gedaald dat statis tisch kwam vast te staan dat er in de volgende generatie minder ouders zijn dan in de huidige. De vijftien landen van de Euro pese Unie telden in 2000 onge veer 375 miljoen inwoners. Brian O'Neill van het Internatio naal Instituut voor Toegepaste Systeemanalyse zei dat de prog nose gebaseerd is op de leef tijdsopbouw van de huidige Eu ropese bevolking. Deze telt thans meer volwassenen dan kinderen, wat betekent dat er in de toekomst minder ouders zul len zijn. Als het huidige geboor tecijfer van 1,5 kind per vrouw tot 2020 onveranderd blijft, zal dat ertoe leiden dat er in 2100 tachtig miljoen mensen minder zijn, ervan uitgaande dat ook de sterfte gelijk blijft en er geen aanwas is door immigratie, zei O'Neill. Een belangrijke factor voor de achteruitgang is de veranderde rol van vrouwen, die ervoor heeft gezorgd dat de leeftijd waarop zij hun eerste kind krij gen is toegenomen. lapan heeft gisteren et met zijn eerste twee ;esatellieten gelanceerd, jn bedoeld om Noord- n de gaten te houden. esloot de satellieten de J in de sturen toen j Korea in 1998 een raket j >an heen de Stille Oce- j uur de. pt massagraf ekt in Bosnië MCA - Onderzoekers in Bosnië een massa- dekt waarin mogelijk zeshonderd Bosni- jslims liggen begraven. 1 om slachtoffers van de ïoord op mannen na de de enclave Srebrenica in at meldt de Britse krant vandaag. Het is mo rt grootste massagraf tot de regio gevonden. De itie over het graf komt k van het Joegoslavië- tan doden Kruis-lid' Een medewerker van lationale Rode Kruis is in Afghanistan gedood, de gouverneur van de s Oruzgan ging het m een 'koelbloedige i' door de Taliban. De is-medewerker, af- uit El Salvador, was de itenlander in een kon- iderweg naar Oruzgan. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - De Duitse bondskanse lier Gerhard Schroder (SPD) heeft verrassend een debat ge opend over een mogelijke ver hoging van de defensie-uitga ven. Schroder joeg met zijn sug gestie in het weekblad Die Zeit de eigen coalitiegenoten van de Groenen tegen zich in het har nas. Volgens Groenen-woord- voerders is het onbestaanbaar dat de strijdkrachten meer geld krijgen als gelijktijdig wordt be zuinigd op de sociale voorzie ningen. De internationale commotie rond Irak heeft volgens de kan selier duidelijk gemaakt dat Eu ropa zich moet concentreren op een sterkere defensie. Ook de Bundeswehr moet daarom beter worden uitgerust. „Wie zich het recht voorbehoudt om 'nee' te zeggen tegen bijvoorbeeld een oorlog in Irak, moet er voor zor gen dat hij ook op eigen kracht kan presteren. In zoverre klopt het dat wij over het materieel en de financiering van de Bundes wehr moeten praten", aldus Schroder tegen Die Zeit. Schro der bond gisteren enigszins in door te zeggen dat 'vooralsnog' de uitgaven voor defensie vol doende zijn. Tot 2006 geeft Ber lijn jaarlijks 24,4 miljard euro uit aan defensie. Volgens het dagblad Die Welt moet Schröders proefballon worden gezien in het licht van de strijd met de Amerikanen om een nieuwe wereldordening na afloop van de oorlog in Irak. Aan het einde van deze maand ko men de staatshoofden en rege ringsleiders van Frankrijk, Duitsland, België en Luxemburg bijeen om tot een 'versterkte sa menwerking1 op militair gebied te komen. Deze bijeenkomst wordt door waarnemers gezien als een eer ste poging van Europese landen om zich in te stellen op de nieu we politiek van de Verenigde Staten, die onder meer voorziet in het voeren van 'preventieve oorlogen'. Volgens menig defensie-expert maakt het reusachtige verschil in de defensie-begrotingen tus sen de VS en de Europese lan den het zeer onwaarschijnlijk dat Europa in de nabije toe komst werkelijk militair tegen wicht zal kunnen bieden aan Washington. dubai/ap - „In een oorlog vallen aan beide kanten slachtoffers. Als je niet beide kanten laat zien, doe je geen verslag van de oorlog." Hoofdredacteur Ibra him Hilal van de Arabische nieuwszender al-Jazeera verde digt zijn beslissing bloedige beelden van dode Britse solda ten uit te zenden. Het Britse leger is misnoegd. De commandant van de Britten in de Golf, Brian Burridge, zei gis teren dat de beelden „smart te weeg hebben gebracht bij de fa milies van de soldaten. Alle me dia moeten zich bewust zijn van de grenzen van fatsoen en goe de smaak en zich ervoor hoeden te fungeren als een instrument van het Iraakse regime." Ook de Amerikanen zijn verre van gelukkig met al-Jazeera, de enige nieuwszender in de Arabi sche wereld die niet onder cen suur staat. De zender zond on langs beelden uit van de onder vraging van enkele Amerikaanse krijgsgevangenen in Iraakse handen, waarna de Amerikaan se regering de zender ervan be schuldigde de Conventie van Genève te schenden. Die bepa len onder meer dat krijgsgevan genen behoed moeten worden voor 'beledigingen en de nieuwsgierigheid van het pu bliek'. In de VS werden de beel den vervolgens niet uitgezon den. In Europa waren ze wel te zien. Zowel Europese als Amerikaan se zenders tonen opnames van Iraakse krijgsgevangenen, maar sinds de controverse rond de beelden van al-Jazeera valt op dat die vaak van grotere afstand genomen zijn. Dat al-Jazeera andere keuzes maakt, is niet per se omdat het 'een instrument in Wanders washington/rtr-afp - De Ver enigde Staten en Frankrijk heb ben een eerste stapje naar her stel van de verhoudingen gezet met een verdrag over een 300 jaar oud scheepswrak. De Ame rikanen krijgen de komende 99 jaar de rechten op het schip 'La Belle' van een Franse ontdek kingsreiziger. Het schip ging ten onder in de Golf van Mexico in 1686. Beeld van al-Jazeera: een Amerikaanse Apache-helikopter die in Zuid-lrak is neergehaald. Foto: AP van het Iraakse regime' is. Alle Arabische televisiezenders to nen veel dramatische beelden van doden en gewonden. De Amerikaanse regering erkent het belang van het veelbekeken al-Jazeera. Woensdag nog liet minister van buitenlandse zaken Colin Powell zich door de zen der interviewen. Andere Ameri kanen zijn echter minder be gripvol. De New York Stock Ex change en de schermenbeurs Nasdaq weren sinds deze week journalisten van de zender. De deze week gelanceerde Engels talige website van al-Jazeera is door toedoen van cybervanda len nauwelijks in de lucht ge weest. Gisteren vervingen hac kers het nieuws korte tijd door een afbeelding van de Ameri kaanse vlag en de boodschap pen: 'Laat Vrijheid Zegevieren' en 'God zegene onze troepen'. Al-Jazeera heeft twaalf verslag gevers die op eigen houtje door Irak reizen, plus een correspon dent die meereist met Ameri kaanse commando's in Zuid- lrak. Hoofdredacteur Hilal had eigenlijk meer journalisten bij geallieerde eenheden willen hebben. De drie verslaggevers die hij daarvoor op pad had ge stuurd, moesten onverrichter zake terugkeren. Zij kregen geen visum voor Koeweit, maar wer den het land uitgezet wegens hun 'beledigende' berichtge ving. Koeweit behoort toe de Arabische landen wier regering al-Jazeera al langer een doom in het oog is. Persvrijheid bestaat in de Arabische wereld nauwe lijks, en de meeste Arabische lei ders bevalt dat best. Veel gealli eerde leiders ook. door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Racistisch geweld in Frankrijk neemt onrustbarend snel toe. Dat concludeert het re geringsbureau voor de mensen rechten (CNCDH) dat onder het ministerie van binnenlandse za ken valt. Vorig jaar heeft het bu reau 313 racistische gewelds misdrijven geconstateerd tegen 71 in 2001. Het aantal directe bedreigingen van racistische aard bedroeg vorig jaar 992 (het jaar daarvoor 350). Het geweld had vooral een anti semitisch karakter. In 62 pro cent van de gevallen waren jo den het mikpunt. Dat was het jaar daarvoor 45 procent, aldus het rapport. De daders waren in de meeste gevallen van Arabi sche afkomst, met name uit de landen van de Maghreb (Alge rije, Tunesië en Marokko). Deze groep was zelf ook regel matig slachtoffer van racistisch geweld. Van de 992 bedreigin gen waren er 731 aan het adres van joden gericht en 169 aan Arabieren. De aanvallen met een anti-Arabisch karakter wer den in de meeste gevallen ge pleegd door aanhangers van ex- treem-rechts, aldus het rapport. De onderzoekers hebben niet alleen een toename van het aan tal geweldsmisdrijven geconsta teerd; zij registreerden ook dat de mate van geweld steeds ex tremer wordt. Vorig jaar raakten 38 mensen gewond en viel één dode. Het CNCDH-rapport meldt dat een groeiend aantal personen het Israëlisch-Pales- tijnse conflict op Frans grondge bied lijkt te willen uitvechten. Een woordvoerder van de politie in Parijs zei gisteren te vrezen dat dé tefidens dit jaar niet an ders zal zijn. Afgelopen week eind ondernam een dertigtal jongeren van Arabische afkomst in de straten van Parijs een klopjacht op twee joodse jon gens van 14 jaar. En in Nancy ging een islamitische gebeds ruimte in vlammen op. De poli tie denkt aan brandstichting. Amerikanen laten zich vrijwel exclusief informeren door eigen media rk - Blijkens opiniepeilin- den inwoners van de VS gen heen en weer geslin- sen angst en overmoed, in zaterdag gaf 62 prp- 1 de Amerikaanse bevol- I cennen dat het vertrouw- snelle afwikkeling van g in Irak. Drie dagen later optimisme verdampt en I maar sprake van 37 pro- I 1 sterke schommelingen nderen volledig met de igswisselingen van de anse journalisten. Dat is >gisch, want de Amerika- n zich vrijwel exclusief in- n door de eigen lokale en e media. ►eningsdagen van de 1 Irak spatte het opti lt de VS van het televi- m en van de voorpagi- de kranten. De uitscha- an Saddam Hussein en itapo-achtige schurken- eek slechts nog een for- üg Maar na de eerste be- lag voor de Amerikanen ®Ben zondag) sloeg de om. Werd de bericht- die dag gedomineerd rlatieven over de slag- de Amerikaanse ge- AsiU u rj-'i't'.'-Li'i Beeld van CNN: Burgers verlaten Basra. Foto: AP vechtsmachine, nu dook ineens het door het Pentagon gehate begrip 'quagmire' (moeras) op, een term die in de VS voor eeu wig met de catastrofaal verlopen Vietnam-oorlog wordt geassoci eerd. Eenieder die de afgelopen dagen aan een Amerikaanse regerings vertegenwoordiger vroeg of Washington mogelijk de bereid heid had onderschat van de Ira kezen om te vechten voor het behoud van Saddam, kreeg als antwoord dat oorlog een riskan te en 'lelijke business' is, waarbij per definitie doden vallen, door gaans aan weerszijden van de li nies. En wees eerlijk, president Bush heeft toch nooit beweerd dat Saddam in krap een week tijd op de knieën zou gaan? Wa ren de immer naar snelle be hoeftebevrediging hongerende journalisten soms alweer verge ten hoe lang het vorig jaar duur de voordat de ongeregelde Tali- ban-strijders in Afghanistan werden overmeesterd? „De media doen in Irak behoor lijk goed werk, maar ze missen het totaaloverzicht", constateer de de Amerikaanse comman dant, generaal Tommy Franks, minzaam. Todd Gitlin, docent aan de Columbia School of Journalism in New York en au teur van een reeks boeken en ar tikelen over de werkwijze van de Amerikaanse media, sluit zich van harte aan bij het tweede deel van Franks constatering. „Feit is dat de verslaggevers die meereizen met de Amerikaanse troepen, met hun neus dermate dicht op het verhaal zitten dat ze het totaalbeeld kwijt zijn", zegt hij. „Ongeacht of ze met links of met rechts schieten, ze trappen de bal steeds naast het doel. Wat de Amerikaanse tele visiestations ons dagelijks vanuit Irak voorschotelen, heeft dan ook niets te maken met ge schiedschrijving. Dit is puur een beschrijving van de waan van de dag." De Amerikaanse oorlogsverslag gevers die optrekken met de troepen in Irak - hetgeen voor het eerst live-beelden van oor logvoering oplevert - doen hun werk vooralsnog tamelijk kri tiekloos. Gitlin stoort zich in het bijzonder aan het gemak waar mee journalisten de terminolo gie van Bush hebben overgeno men. „Iedereen heeft het voort durend maar over 'de geallieer de strijdkrachten', terwijl de in vasie van Irak in werkelijkheid niet meer is dan een Ameri kaans/Britse operatie." De makers van het 24:uurs nieuwskanaal Fox News - dat hogere kijkcijfers heeft dan CNN - gaan prat op hun patriottisme. Maar ook bij het serieuzere te station NBC - dat tijdens de eer ste luchtaanvallen ruim 18 mil joen kijkers trok - is de journa listieke onafhankelijkheid in het geding. Zo berichtte NBC-oor logsverslaggever (voorheen poli tiek journalist) David Bloom vanuit de woestijn: „Ik kan u vertellen dat deze (Amerikaan se) soldaten fantastisch voor ons zijn. Zij hebben alles voor ons gedaan wat maar wenselijk was. Wij op onze beurt proberen hun tegemoet te komen door alles te doen wat van ons gevraagd wordt. Wat onze relatie betreft, wij zijn zo sterk met deze strijd macht verbonden als maar denkbaar is." In de ogen van Todd Gitlin heb ben de media in zijn land 'een kardinale fout' gemaakt door zich vrijwel volledig te concen treren op de militaire aspecten van het verhaal-Irak: „Met uit zondering van The New York Ti mes - die zoals gebruikelijk goed werk aflevert - kom je in de Amerikaanse media hoege naamd geen bericht tegen dat inzichtelijk maakt hoe er in de rest van de wereld tegen deze oorlog wordt aangekeken. Het beeld dat de Amerikaanse be volking krijgt voorgeschoteld is zeer eenzijdig." beigrado/ap - De Servische po litie heeft gisteren twee mannen doodgeschoten die ze wilde ar resteren in verband met de moord op premier Djindjic. Dat maakte het ministerie van bin nenlandse zaken bekend. De twee, Dusan Spasojevic en Milan Lukovic, werden neerge schoten toen ze de agenten on der vuur namen, aldus het mi nisterie, dat de twee aanmerkte als belangrijke verdachten. Ze zouden leiders zijn geweest van de misdaadbende Zemun, die ervan wordt verdacht met een speciale politie-eenheidde moord op Djindjic te hebben beraamd. Volgens bronnen bij de politie heeft degene die ervan wordt verdacht Djindjic te hebben doodgeschoten als lijfwacht van Milosevic gediend. De verdach te, Zvezdan Jovanovic, was lijf wacht toen Milosevic in oktober 2000 het veld moest ruimen als president van Joegoslavië na een door Djindjic geleide volksop stand, aldus de bronnen. De maandag gearresteerde Jo vanovic was plaatsvervangend commandant van de politie- eenheid voor speciale operaties, die woensdag op last van de re gering is ontbonden. Deze week zijn behalve Jovanovic nog zo'n vijftien leden van de eenheid ge arresteerd in verband met de op 12 maart gepleegde moord op Djindjic. Het Servische parle mentslid Bojan Pajtic zei voor de radio dat de ontbinding van de eenheid voor speciale opera ties betekent dat de 'machtspila ren' van Milosevic eindelijk be ginnen te verbrokkelen. De een heid voerde onder Milosevic in Kroatië, Bosnië en Kosovo etni sche zuiveringen uit. In totaal zijn zo'n 3.000 mensen opgepakt in verband met de moord. Ongeveer eenderde zit nog vast. Gisteren is ook Milose vic' schoondochter Milica Gajic gearresteerd. (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5