VS: Extra troepen naar Irak 'Stimulans voor ouders die een perfect kind willen' Leidsch Dagblad Israël laaiend na uitspraken Jack Straw ,Cieba Bouwplan Kwaakhaven in de ijskast Felle tegenstand verrast Amerikanen en Britten Zwaar bombardement Bagdad Veronica stopt met radio Afscheid van brandweerhelden Leidsch Dagblad NR. 43192 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 nkelstraat ekt zich iet nieuw rojiwouds entebestuur fusie af ■id Cooper Izichzelf in stand te i verzint de eur Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad vrijdag 28 MAART 2003 De gróótste selectie kantoormeubelen 7 2000 m2 SHOWROOM! kantoormeubelen Ethici verdeeld over schadevergoeding 'onterecht' geboren Kelly door Silvan Schoonhoven/gpd leiden - Ethici hebben verdeeld gerea geerd op de uitspraak in de zaak Kelly, het meisje dat 'onterecht' is geboren. „Het is verbijsterend dat een rechter schadevergoeding toekent aan ouders die vinden dat ze ten onrechte een li chamelijk en geestelijk gehandicapt kind hebben gekregen. De rechter kan daar geen oordeel over vellen. Hier mee stimuleer je dat ouders een zo perfect mogelijk kind willen hebben", zegt medisch ethicus Henk ten Have verbonden aan de Katholieke Univer siteit Nijmegen. Het gerechtshof in Den Haag oordeelde woensdag dat het Leids Universitair Medisch Cen trum een schadevergoeding moet be talen aan het zwaar gehandicapte meisje uit Leiden. Een verloskundige had tijdens de zwangerschap kunnen voorzien dat de kans op een afwijking groot was. Hij weigerde om een vruchtwaterpunctie te laten uitvoeren. Ten Have beschouwt de uitspraak als 'een verkeerd signaal'. „Je kunt als buitenstaander een oordeel vellen over nalatigheid. Maar in dit geval is ook een uitspraak gedaan over het wel of niet menswaardige bestaan van het meisje. Dat is gevaarlijk. De kans be staat dat er meer ouders volgen die schadevergoeding eisen als compen satie voor hun ernstig gehandicapte kind." Ethica Heieen Dupuis is het niet eens met Ten Have. Zij vindt dat er een 'lo gische uitspraak' is gedaan omdat 'on omstotelijk vast staat dat de verlos kundige fouten heeft gemaakt'. Zij gaat er niet vanuit dat de uitspraak leidt tot een trend van rechtszaken. „Dit staat op zichzelf." Het LUMC beraadt zich nog over de vraag of het ziekenhuis in cassatie gaat tegen het vonnis. De ouders van Kelly denken dat de kans hierop groot is. „Ze hebben het tot nu toe nooit opgegeven", zei de moeder, „dus waarom nu wel?" Haar advocaat Kloppenburg benadrukt dat geld voor de ouders nooit een motiva tie is geweest. „Zelfs van een voor schot wilden ze niet weten." Pagina Ri: 'Mijn geboortedag had duister moeten zijn' door Nancy Ubert oegstgeest - Het bouwplan Kwaakhaven in de Oegstgeestse nieuwbouwwijk Poelgeest, is voorlopig van tafel. Tijdens een tumultueus verlopen raadsver gadering kreeg Leefbaar Oegst geest op de valreep de steun van de WD om een stokje te steken voor het omstreden plan van projectontwikkelaar Jos Jansen. Het bouwbedrijf krijgt het be sluit van de gemeenteraad van daag te horen van Poelgeest projectleider Dost. Het contract dat de gemeente met de project ontwikkelaar heeft gesloten, biedt Jos Jansen de kans een forse schadeclaim in te dienen. Zoals bekend staat Oegstgeest bij de ontwildceling van de wijk Poelgeest al meer dan 15 mil joen euro rood. 'Kwaakhaven', dat Jos Jansen heeft bedacht en volgend jaar wil bouwen op de voormalige locatie van de Kwaak Water sport, is al maanden onderwerp van discussie in de gemeente raad. De raadsleden klaagden daarbij dat wethouder Meester (Progressief Oegstgeest) geen duidelijke informatie verschafte. Huiseigenaren van woningen aan de Comelis van Steenishof, die straks tegen Kwaakhaven moeten aankijken, hebben de afgelopen tijd massaal protest aangetekend tegen het plan. Vooral de hoogte van het appar tementengebouw vinden ze on acceptabel Pagina R3: WD draait goedkeuring Kwaak haven terug Toch een uitbundig welkom voor het invasieleger. Jonge Irakezen trekken juichend op met een Britse militair in Umm Oa-eel, een stad ten zuiden van Basra. Foto: Reuters/Jon Mills KELLY moet de rechter voor fi- spelen. Soms moet de zelfs oordelen over de van een leven. Dat is het de zaak van het gehandi- faid Kelly. Het gerechtshof Haag moest een oordeel rver de onmogelijke vraag floor handicaps geteisterd 'iet waard is om te worden uitspraak van het hof tot |«ofische maakt, is niet het er een schadevergoeding moet komen. Had het voor gemaakte fouten medische kosten vergoeden, dan was het itinder opzienbarend ge- fat de zaak werkelijk bij maakt, is dat de ouders opvoeding vergoed krij- geld hadden ze immers kunnen houden als ze abortus hadden geko- idien krijgt het kind ter compensatie van Ijke bestaan. Het von- dat Kelly beter ren had kunnen wor- m krijgen zij en haar schadevergoeding, is een ethisch mijnen- een buitenstaander be- of iemand pijn lijdt als daar geen uitdrukking geven? Is een bestaan it slechter dan hele- bestaan? Is abortus recht? van het hof brengt in aan het licht dat we te- anders tegen een aankijken dan In de christelijke moraal waardevol. Het li- mismaakt zijn en de ingen, maar elke ziel straks *ver boven het fee sterrendak'. Elk leven f God tenslotte evenveel (advertentie) UW SAAB-DEALER: Automobielbedrijf Fase-Exclusief B V, Curieweg 13 (Autoboulevard), 2408 BZ Alphen a/d Rijn, telefoon 0172-492444. den haag/gpd-anp - De Ameri kanen gaan hun troepenmacht in Irak versterken met 120.000 manschappen. Er zijn nu al zo'n 240.000 soldaten in de regio. De troepen worden de komende weken naar het Golfgebied ge vlogen. Het Amerikaanse minis terie van defensie geeft hiermee aan rekening te houden met een langere en moeilijkere oorlog dan verwacht. Een Amerikaanse generaal gaf gisteren ruiterlijk toe dat 'dit een andere vijand is dan waar voor we gewaarschuwd waren. We wisten niet dat de Irakezen zó zouden vechten." Ook de Britse premier Blair moest van morgen in een interview toege ven dat het 'moeilijk' zal zijn om Saddam Hussein te verdrij ven. Amerikaanse commando's hebben intussen in een gehei me operatie een groot deel van het westen van Irak ingeno men. Militaire functionarissen zeiden tegen The Washington Post dat het om een gebied gaat van ongeveer 300 kilome ter, gezien vanaf de grens met Jordanië. Het grootste deel is onbewoonde woestijn, maar er liggen vliegvelden en schuil plaatsen van waaruit Bagdad raketten zou kunnen afschie ten op Israël, Saudi-Arabië of Jordanië. Bij de inname heb ben de Amerikaanse militairen volgens het Pentagon 'enkele keren moeten vechten'. Amerikaanse speciale eenhe den vielen vanmorgen in het noord-westen van Irak posities aan van Ansar al-Islam, een ra dicale islamitische groepering die volgens de VS banden on derhoudt met al-Qaeda. Giste ren landden duizend Ameri kaanse militairen in Noord-Irak om vandaar uit een tweede front te openen. De Amerika nen krijgen hier hulp van Koer dische milities, die erin ge slaagd zijn het Iraakse leger te rug te drijven en de stad Kirkuk tot op 20 kilometer te naderen. Op de negende dag van de oor log zijn vanmorgen opnieuw bombardementen - de zwaar ste tot nu toe - uitgevoerd op Bagdad. Een Amerikaanse B2- bommenwerper wierp twee zware bommen, zogenoemde 'bunker busters', op een com mandocentrum op de oostelij ke oever van de Tigris. Deze bommen kunnen diep in on dergrondse bunkers doordrin gen. Ook werden Tomahawk kruisraketten afgevuurd op commando- en communica tiecentra. De Amerikanen wil len zo de verbindingslijnen tussen het centrale commando in Bagdad en Iraakse troepen in het veld verbreken. Andere belangrijke doelwitten aan de rand van Bagdad zijn stellingen van de Republikeinse Garde, die zich rondom de stad heeft ingegraven. De Iraakse minister van defensie Sultan Has him Ahmed verwacht dat de Britten en Amerikanen Bag dad binnen tien dagen zullen hebben omsingeld. „Maar daarna zullen ze straat voor straat moeten veroveren. Het zal hun graf worden", zei hij. Zie ook pagina Oorlog in Irak en pagina Buitenland Overval Rabobank in Buitenkaag buitenkaag - De Rabobank in Buitenkaag is vanmorgen doel wit geweest van een gewapende overval. Het is nog onduidelijk of er geld is buitgemaalct. Bij een overval rond kwart over tien op de bank aan de Huigslo- terdijk zou met een vuurwapen zijn geschoten. Buurtbewoners meldden de politie enkele schoten te hebben gehoord. De politie zette een helikopter in om de gevluchte dader te ach terhalen. Rond het middaguur was hij nog niet opgepakt. Scouts maken natuur schoon den haag - Scouts in heel Ne derland zullen morgen tijdens de Nationale Scoutingdag hun woon- en leefomgeving ont doen van zwerfafval. In samen werking met de Stichting Ne derland Schoon is gekozen voor dit thema. De landelijke start van de schoonmaakactie vindt plaats in Bergen op Zoom. Het thema valt in goede aarde bij de scoutingverenigingen, laat woordvoerder Jos Kunne van Scouting Nederland weten. Er zijn in totaal 1300 scoutingver enigingen in Nederland. „On geveer eenderde doet mee met het thema landelijk schoon, ter wijl dat voorheen minder was", zegt Kunne. „Zo laten we zien dat scouting om de natuur Vader vergast zijn vier zonen londen - Een Britse vader heeft zijn vier jonge zonen en zichzelf van het leven beroofd door zijn auto vol uitlaatgassen te laten lopen. De 38-jarige man had in een telefoontje aan zijn ex- vrouw de wanhoopsdaad aan gekondigd. De politie kon het mobieltje van de man traceren en begon meteen een klop jacht. Agenten kwamen echter te laat op de plek in Noord- Wales waar de auto langs een weg stond. De zonen waren drie, vijf, zes en zeven jaar. Woningbouw op dieptepunt voorburg - Het aantal wonin gen dat is opgeleverd, is vorig jaar gedaald tot 67.000, bijna 6000 minder dan in 2001. Daar mee is het laagste niveau be reikt sinds begin jaren vijftig. Dat blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statis tiek die vandaag zijn gepubli ceerd. Vooral in de provincies Overijssel, Flevoland en Utrecht zijn er minder woningen opge leverd. Het aantal woningen waarvoor een bouwvergunning is verleend, is met 8 procent ge stegen tot 67.000. In de jaren negentig lag dit tussen de 82.000 en 108.000. raak is een weerspiege- 1 de heersende moraal. )raak van het hof in de lly brengt een verande- 1 die moraal aan het lichL '°ë*er de (christelijke) mo de achtergrond raakt, er we een leven beoorde- 5 we dat met een tweede- uto doen: ziet hij er goed doet alles het, dan pas is nJnoeite waard. Die menta- m een mens niet vrolijk choonhoven Jeruzalem - Israël heeft de ver gelijking die de Britse minister Jack Straw maalde tussen de oorlog in Irak en de Israëlisch- Palestijnse kwestie, onaanvaard baar genoemd. Straw zei dins dag dat het Westen er een dub bele moraal op nahoudt door dat het Irak wil dwingen tot na leving van VN-resoluties, terwijl Israël dat niet hoeft te doen. Hij sprak onder meer over VN-reso lutie 242, waarin Israël wordt opgeroepen om zich terug te trekken uit de gebieden die het sedert de Zesdaagse Oorlog in 1967 bezet houdt. Straw deed zijn uitspraken een dag voor de ontmoeting tussen de Britse premier Tony Blair en de Amerikaanse president George Bush in Washington. Ze bespreken er de voortgang van de oorlog in Irak, maar waar schijnlijk staat ook het vredes plan voor het Midden-Oosten op de agenda. De Palestijnen klagen al langer dat de westerse landen met twee maten meten. „Het is schokkend om te zien hoe er keer op keer getalmd wordt met het vredesplan, maar als het op oorlog aankomt, wordt er geen moment getwij feld", zei Palestijns minister Saeb Erekat. De Israëlische krant Haaretz meldde donderdag dat Israël twintig „ingrijpende veranderin gen" wil doorvoeren in het vre desplan, dat tot stand kwam na overleg met de Europese Unie, Rusland en de Verenigde Naties en voorziet in de oprichting van een Palestijnse staat in 2005 in vrijwel alle bezette gebieden op de Westoever en in de Gaza- strook. In principe wordt er over de in houd van het vredesplan niet meer gedebatteerd, maar Israël maakte duidelijk vast te zullen houden aan de geëiste verade- ringen. Directie wil geldkraan dichtdraaien haarlejm - Vertegenwoordigers van brandweerkorpsen uit heel Nederland maakten vanochtend hun opwachting in Haarlem. Bij de enorme brand die afgelopen zondagavond de Haarlemse Ko ningkerk verwoestte, kwamen drie vrijwilligers van het korps uit de Spaarnestad om het le ven. Ze werden bedolven onder een neerstortende gevel. De eer ste van de drie, Renz Knipper, werd vanmiddag in Bloemen- daal ter aarde besteld. Vooraf gaand begon rond het middag uur een uitvaartdient in de Haarlemse Grote Kerk. Op het industrieterrein Waarderpolder, waar brandweerlieden uit het hele land zich vanochtend ver zamelden, lagen condoleancere gisters klaar. De twee andere omgekomen brandweermannen worden morgen begraven. Foto: United Photos De Boer Marco de Swart hilversum/gpd Veronica stopt met radio. De directie wil geen geld meer steken in de zenders Kink FM en Radio Ve ronica, zo hebben verschillen de bronnen binnen het media bedrijf gisteren laten weten. Daarmee verdwijnt één van de pijlers onder Veronica, dat ooit groot is geworden als radiopi raat De directie wil overigens niet bevestigen of ontkennen dat Kink FM en Radio Veronica, dat op beperkte schaal in de omgeving van Amsterdam is te beluisteren via de kabel, ver dwijnen. Een deel van de ra diomedewerkers is dinsdag echter al op de hoogte gesteld van de plannen, aldus bron nen. Eerder heeft de directie al laten weten de radioplannen te heroverwegen. De directeur van de radioafdeling zou con tact hebben gezocht met Mojo over een overname van Kink FM. De organisator van pop concerten is nu al één van de aandeelhouders van de zender. Met de dreigende opheffing van de radiostations lijkt de chaos binnen Veronica compleet. Na een bezetting van het Veronica- gebouw op woensdag, staakte het personeel van de uitgeverij (Veronica-blad en Satellite) gis teren uit onvrede over de in hun ogen veel te duren televisieplan nen. Met de verlieslijdende tv- tak brengt de directie volgens het personeel het voortbestaan van het hele bedrijf in gevaar. Vandaag hebben zij het werk hervat. Wel schakelen zij de rechter in om een onafhankelijk bewindvoerder aan te stellen en een onderzoek te laten doen naar de financiële situatie van het bedrijf. Op dit moment ver liest de tv-tak een half miljoen euro per dag. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamfÜMDV A H/. Postcode Telefoon Ti. controle nabezorgng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automabsdie betafcng is mqn Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1