LEIDEN REGIO VD draait goedkeuring oor Kwaakhaven terug yZe vullen het lekker voor me l Plannen Noordman helpen erfgoed om zeep Milieuraad vindt plan voor Oostvlietpolder dubbelhartig uizenden euro's voor onderzoek lar miljoenenschuld Poelgeest R3 wï'j'k Vrouwennetwerk wil weer een normale emancipatieprijs Leidenaar op Aalmarkt in gezicht geslagen HOC 972 vrijdag 28 MAART 2003 Ubert van voorpagina Om voor Kwaakha- imstreden onderdeel van euwbouwwijk Poelgeest, delijk een bouwvergun- kunnen verlenen, heeft est de goedkeuring van ivincie nodig. Wethouder vroeg de raad gister- of zij daarvoor de carrou- werking mocht zetten. De vilde van haar weten of het jlan blijft zoals het nu is. 1 zou je de provincie laten werken als je een maanden later weer een rplan indient? Bvertegenwoordigers van test zijn wat voorzichti- rorden met het goedkeu- a nieuwe bouwplannen, andere kant heeft de ge- l enorme haast met de van de nieuwbouwwijk, Poelgeest moet in 2005 gebouwd. Tientallen toe- awers konden gisteren in zien wat daarvan ■volg is: een tumultueuze, raadsvergadering die nde week noodgedwongen [voortgezet. „Is dit het?", vroeg fractievoor zitter Eegdeman van Leefbaar Oegstgeest enkele malen. „De welstandscommissie heeft het vijf keer besproken en ik heb be grepen dat de voormalig pro jectleider de commissie behoor lijk onder druk heeft gezet." „Kunnen we een claim van bouwbedrijf Jos lansen ver wachten als we nu niet hande len?", wilde CDA'er Smallen- broek weten. Huizing, fractie voorzitter van oppositiepartij WD, laakte een einder punt. Meester heeft op papier gezet wat destijds aan de bewoners van het Van Steenishof is be loofd en gezegd, maar die heb ben niet de kans gekregen aan de raad te vertellen of zij vinden dat de versie van de wethouder ook klopt. Daardoor weet de raad bijvoorbeeld niet of de be woners vinden dat zij sterk staan in de rechtszaken waar mee zij hebben gedreigd. Meester bleef vaag in haar ant woorden. Zo sprak zij onder meer de cryptische woorden 'Ik kan er geen antwoord op geven en als ik het kan, dan weet ik het niet.' Desondanks besloten CDA, Progressief Oegstgeest en WD hun goedkeuring te geven. Met name CDA en PrO lieten blijken dat zij er alle vertrouwen in hebben dat later altijd nog over het bouwplan geldbbeld kan worden. Leefbaar Oegstgeest bleef echter doorvragen. Uiteindelijk kwam de aap uit de mouw. Veel zal er niet meer aan het bouwplan veranderen. „Dan stemmen wij tegen", besloot Eegdeman. VVD'er Huizing voelde zich bedonderd. „Wij hebben net ja gezegd op basis van de informa tie op dat moment. Nu hebben we ernstige twijfels." Prompt volgde een vergadertechnische discussie. Was de beslissing nu al wel gevallen of nog niet? Leef baar Oegstgeest alleen was niet genoeg voor een meerderheid. Op het nippertje kon de WD haar stem bijstellen en daarmee werd Kwaakhaven met een mi nimale meerderheid van tafel geveegd. De bewoners van Poel geest, die in groten getale aan wezig waren, applaudisseerden. Logisch; zij hebben tot nu toe altijd laten merken dat ze tot hun laatste snik doorvechten te gen nieuwbouw die ze niet zien zitten. Studenten Diana Huizer (links) en Marjolein Perdok van Hogeschool Leiden helpen Yvonne Steenberg met haar belastingformulieren. Foto: Hielco Kuipers Hogeschool Leiden helpt bij belastingformulieren 11 geest halen vast 40.000 eu- de gemeentekas om een :(j zoek te beginnen naar de j! pnenschuld die met nieuw- ,e wijk Poelgeest is ontstaan. ns fractievoorzitter Eegde- '•/an Leefbaar Oegstgeest, otste partij van het dorp, die studie nog een hele omdat nu al duidelijk is .documenten ontbreken. na oltallige gemeenteraad wil fi n hoe het mogelijk is dat Ijoenenschuld is ontstaan daarvan de schuld kun- ijgen. Onder leiding van ankelijk Oegstgeestenaar in van Rooijen gaat een iiie raadscommissie de ge- denis van nieuwbouwwijk lest onder de loep nemen, extern bureau doet het jok en neemt het archief Het onderzoek begint bij li1 mode waarin de plannen Poelgeest zijn gesmeed, ns Eegdeman moet het Ijk zijn om over drie iden met de eerste conclu- komen. Op basis daarvan het verdere verloop van y iderzoek bepaald. De kans tot dat de raad dan weer P ch geld nodig heeft voor de 'miljoe nenstudie'. De fractievoorzitters van de WD, het CDA en Progressief Oegstgeest nemen plaats in de onderzoekscommissie. Zij zijn alle drie na de laatste verkiezin gen nieuw in de raad gekomen. Eegdeman draait al een tijdje mee en trekt zich daarom terug. „Ik heb immers meebeslist over Poelgeest." Wie Leefbaar Oegst geest in zijn plaats gaat verte genwoordigen is nog niet hele maal duidelijk. De raadsleden Van Dijk en Van Roij hebben beiden aangegeven voor de klus beschikbaar te zijn. De gemeenteraad van Oegst geest maakt de komende tijd overigens geen woorden meer vuil aan de bezuinigingen die burgemeester en wethouders voor nieuwbouwwijk Poelgeest hebben bedacht. Half mei wordt een speciale hoorzitting gehou den waarop alle burgers van Oegstgeest hun grieven en idee- en mogen uiten. Daarna willen de partijen pas beslissen waarop bezuinigd gaat worden en op welke manier het dorp extra geld gaat verdienen. Het CDA betreurt het dat zijn wethouder De Ruijter niet van de raad krijgt te horen welke be zuinigingsplannen bij voorbaat gedoemd zijn te mislukken. De Blaeij (CDA): „Je kunt hem toch niet laten trekken aan een dood paard?" De wethouder zelf is evenmin gelukkig: „De hele om buigingsoperatie loopt al een tijd zonder dat er harde beslui ten worden genomen. Ik heb geen zin om ombuigingen te onderzoeken die nooit een meerderheid kunnen halen. Echter, de raad is van mening een integrale afweging te moe ten maken. Dat respecteer ik, maar ze zullen toch een keer moeten kiezen. Wel is het zo dat de raad voorbijgaat aan het feit dat ik nu even niet verder kan." Klaver (PrO) is van mening dat de wethouder heel goed zelf kan inschatten of hij aan een dood paard sjort of niet. Ook de WD is onvermurwbaar. Die partij wil eerst naar de burgers luisteren, dan alle voors en tegens tegen elkaar afwegen en uiteindelijk beslissen. PrO en WD en Leef baar Oegstgeest laten overigens wel duidelijk weten dat Poel geest niet als enige mag bloeden voor het miljoenentekort. door Marjolein Hendriks leiden - 'Erg ingewikkeld' vindt Yvonne Steenberg (35) uit Zand- voort het invullen van haar be lastingformulieren. Ze is naar de Hogeschool Leiden gekomen om door studenten van de op leidingen Sociaal Juridische Dienstverlening (SJD) en Perso neel en Arbeid (P&A) geholpen te worden met haar aangifte. Drie weken lang hielpen 36 stu denten bijna 5000 mensen die zich van tevoren hadden aange meld. Vandaag is de campagne Hulp bij Aangifte (HuBa), die in samenwerking met de Belas tingdienst werd gehouden, tot een einde gekomen. Vierdejaars SJD'er Diana Huizer (21) uit Zoetermeer en de Utrechtse Marjolein Perdok (23), tweedejaars SJD, volgden het keuzevak Belastingrecht om aan HuBa mee te mogen doen. Zo wel met het vak als met de cam pagne konden de studentes stu diepunten verdienen. Diana had de punten niet nodig, maar 'het is zonde om een vak te volgen om er vervolgens niets mee te doen'. Marjolein vond de com binatie van studiepunten en geld (25 euro per dag) aantrek kelijk genoeg om aan HuBa mee te werken. Niet alle studenten die het vak volgden, mochten meedoen aan HuBa. Eerst moesten ze een toets met een praktijk- en theo riegedeelte met een voldoende hebben afgelegd. „Tien van de 46 studenten hebben het niet gehaald", meldt docent belas tingrecht Anne Marie Verhagen. „Ook niet na de herkansing. Het was niet super-easy. De studen ten moeten snel zijn en niet veel fouten maken." Verhagen hoopt op meer projecten als HuBa om de studenten bij in te zetten. „Het geeft een bepaalde leven digheid op school. Bovendien is het een echte situatie voor stu denten mét begeleiding." In de jaren '70 en '80 is het idee ontstaan mensen te helpen met hun belastingformulieren. Nieuw is HuBa intern in de school. „We begonnen met vijf tien studenten", aldus project leider Nico van Duyvenbode van de Belastingdienst. „Het bleek een schot in de roos." De bedoeling was dat HuBa ieder een één keer zouden helpen. „Dan moesten ze het dat jaar daarop zelf kunnen. Misschien was het een naiëve gedachte, want vaak komen mensen elk jaar terug." Ook Steenberg vindt de dienst verlening vooral 'makkelijk'. „Ik vind het héérlijk hier!" Eigenlijk wilde ze naar het HuBa-kantoor in Haarlem gaan, maar door een 'verkeerde afspraak' kwam ze in Leiden terecht. „Het is de reis meer dan waard", vindt de Zandvoortse. Ze ervaart HuBa niet als uitleg. „Ze vullen het ge woon lekker voor me in." Drie jaar geleden maakte ze voor het eerst gebruik van Hu- Ba, maar dit jaar had ze de hulp voor het eerst 'echt nodig'. Ze kocht een huis en verkocht later haar oude huis ('ik had dus even dubbele aftrek'). „Dan kan ik me wel helemaal verdiepen in de belastingaangifte, maar hier we ten ze er toch al alles van." Een partner met veel kennis van be lastingformulieren heeft ze niet. „Ik ben nog op zoek", lacht ze. LEIDEN LADDER de camp - Werkgemeenschap De Ratel verzorgt zondag om 10.30 uur een koffieconcert met het Jeugdsymfonieorkest Rijn streek in het Leidse Volkshuis. Onder leiding van Mark Tem pelaars speelt het orkest muziek van Mendelssohn, Bizet en Shore. Na de pauze zingt een jongerenkoor van de Leidse Muziekschool liedjes uit onder andere The Sound of Music. De entree is 4 euro, inclusief koffie of thee. Het Volkshuis staat aan de Apothekersdijk 33a. morskwartier - In buurthuis Morschwijck aan de Topaas laan 19 is zondag van 10.00 tot 13.00 uur een rommelmarkt. meerburg - In buurtcentrum Matilo aan de Zaanstraat 126 kan iedereen die interesse heeft in modelspoor morgen en zon dag van 11.00 tot 17.00 uur vrij blijvend kennismaken met de activiteiten van een model spoorclub. De toegang is gratis. pancras - In buurthuis de Pan- crat is zondag van 10.00 tot 15.00 uur een rommelmarkt, waarvoor de toegang gratis is. Buurthuis de Pancrat is te vin den aan de Middelstegracht 85 de camp - De lezing die woens dag 2 april in het Leidse Volks huis wordt gehouden in het ka der van de lezingenserie over de Leidse geschiedenis gaat over 'De geschiedenis van de scouting in Leiden'. Deze lezing begint om 19.30 uur. Inschrij ven kan tijdens kantooruren bij Het Leidse Volkshuis, Apothe kersdijk 33a, telefoon 5149180. Bijwonen van de lezing kost 6,50 euro. leiden - Het Vrouwennetwerk van de PvdA wil dat wethouder Rabbae (Groenlinks) in 2004 in Leiden weer als vanouds de Pie temei Rolprijs uitreikt. De vrouwen hebben hiervoor een petitie met tachtig handte keningen aangeboden aan de wethouder. De handtekeningen zijn ingezameld tijdens de vie ring van Internationale Vrou wendag op 8 maart in het Leidse Volkshuis. Wethouder Rabbae zegt dat hij zich wil oriënteren op deze emancipatieprijs. Dit jaar wilde hij die in elk geval niet uitreiken. Het Vrouwennetwerk heeft het beeldje dat bij de prijs hoort ver volgens 'gekaapt' en alsnog overhandigd. De vrouwen kozen daar voormalig bestuurslid Hennie Jansen van de Vrouwen bond FNV voor uit. Zij kreeg het beeldje uit handen van Anneke van Aken, de winnares van vorig jaar. Het Vrouwennetwerk vraagt de wethouder om de prijsuitreiking achteraf te 'legaliseren' door Jansen ook formeel de prijs te overhandigen, inclusief het bij behorend geldbedrag. De wethouder zei open te staan voor suggesties over de prijsuit reiking. cronestein - Prof. dr. W.J. Ouweneel houdt vrijdag 4 april in de serie 'De eindtijd, Israël en wij' de lezing 'De laatste vij and van Israël'. Deze lezing vindt plaats in de school aan het Lammenschanspark 1 (ach ter NS-station Lammenschans) en begint om 20.00 uur. De toe gang is gratis. Na afloop kun nen er vragen worden gesteld. molenbuurt - Mensen die postzegels, munten, papiergeld of penningen hebben, waarvan ze niet weten wat de waarde is, kunnen donderdag 3 april van 11.00 tot 16.00 uur voor een gratis taxatie terecht in Stedelijk museum De Lakenhal. Ook ver zamelaars van munten, postze gels e.d. kunnen hun collectie door een deskundige laten taxeren. De Lakenhal is te vin den aan de Oude Singel 28-32. De taxaties zijn gratis, maar er moet wel toegang worden be taald voor het museum. er1 ikc siö Issendonck is oud-voor- ai et van de gemeente Leiden 1 erkt momenteel in Wasse- dij Maar hij woont aan de sd kade in de Sleutelstad. Hij •ta olangs in deze krant over pknapbeurt van Houthan- n' toordman aan de Haag- H Na lang aarzelen heeft hij n: Men te reageren.Als Lei- e* lar enerzijds en uit liefde ira het monumentaal erfgoed Tg BZijds." te pns Issendonck is het Ie' *d opknapbeurt volstrekt en de realiteit. Hij doelt op als renoveren en verplaatsen 'off de monumentale loodsen, ide bouwen van appartemen- tn de komst van een restau- De Leidse killing fields int Issendonck het. „De men hebben veel meer weg het realiseren van een klein wijkje met flatblokken waar bs weinig meer terug te zien t yj n het monumentaal verle- vac De realisering van een res- |tp, ant op het water met aan- og ei8ers' groot genoeg voor el,j Ivaartboten en andere ple et i bei l' tö nd 'CUi stai ziervaartuigen, onderstreept de ze Leidse metamorfose. Helaas gaan de plannenmakers voorbij aan het feit dat het om één van Leidens belangrijkste stukjes in dustrieel erfgoed gaat." Als Noordman toestemming van de gemeente krijgt - en daar ziet het wel naar uit - dan wordt die plek een moderne metro pool, vreest Issendonck. „Mo len De Heesterboom wordt om geven met villa's, rondom ver rijzen vierkante blokken flatge bouwen. Het zoveelste stukje Leids historisch erfgoed wordt om zeep geholpen." Volgens Issendonck resteren van de vorig jaar gesloopte open monumentale loods nog een paar schamele spanten waarvan Noordman straks een restaurant wil maken, deels op het water. „De spanten staan nu opgeslagen in een op- bergloods, die hij begin dit jaar liet aanbouwen tegen de histo rische zaagmolenloods. Toeval wil dat die opbergloods precies op de plek staat waar straks de keuken voor het nieuw te bou- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFQON 0 71 53 56 424 wen restaurant moet komen." „Om de plannen te verwezenlij ken moeten er ook woonboten naar een andere plek, anders kunnen er geen woningen wor den gebouwd", vervolgt de Lei- denaar. „Vergeten wordt dat dit wel een wijziging inhoudt van de ligplaatsenverordening en dat de nodige procedures in gang moeten worden gezet. Over de ettelijke honderden vierkante meters vlonders voor terrassen op het water die no dig zijn voor het restaurant en te verplaatsen woonboten, wordt de eigenaar van het wa ter, de Dienst Domeinen, ge makshalve over het hoofd ge zien. Om maar te zwijgen over de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg, de provincie en tal van andere instanties op het ge bied van ons cultuurhistorisch erfgoed." Issendonck vreest als de plan nen doorgaan voor de toekomst van roeivereniging Die Leythe en de Koninklijke Studenten Roeivereniging Njord. „De vlonders, aanlegsteigers en het terras ten bate van het restau rant op het water gunnen geen ruimte meer voor het houden van wedstrijden en lessen op het water. Immers, de vele ple ziervaartuigen en rondvaartbo ten zullen regelmatig draaien om aan te kunnen meren voor het restaurant en de molen. Dit alles en de fors groeiende recre atievaart, zou wel eens het ein de kunnen inluiden voor de roeiverenigingen." Eigenaar Joep Noordman wuift het verzet van enkele omwo nenden weg, vindt Issendonck. „Ik ben bang dat Noordman nog niet beseft dat een tweede Annie's Verjaardag op dit zo markante stukje Oude Rijn ver rijst." Noordman ontkent niet dat het plan voor een deel woning bouw betreft. „Maar we zijn hier wel met iets moois bezig. Dat moet ook wel, want de stad De werkzaamheden op het Noordman-terrein worden niet door alle omwonenden met gejuich begroet. Foto: Hielco Kuipers door Robbert Minkhorst leiden - Leiden neemt zichzelf niet serieus als het zegt te kiezen voor een milieuvriendelijk be drijventerrein in de Oostvliet polder. Dat vindt de Leidse Mi lieuraad (LMR), die B en W over de plannen adviseert. De LMR heeft het voorlopige bestemmingsplan voor de pol der onder de loep genomen. Dat plan maakt de aanleg van een industriepark van minimaal veertig hectare mogelijk. Ook houdt de gemeente rekening met een nieuwe weg tussen de A4 en de A44, de Nll-West. Ver der is er plaats voor een strook natuur die Vlietlanden met Cro- nesteyn verbindt. Ook de volks tuinen krijgen een bestemming in het gebied. In het advies aan burgemeester en wethouders prijst de milieu raad de ambitie om 'daadwerke lijk rekening te houden met het milieu'. Tegelijk vraagt de LMR zich af wat er in de praktijk van terecht komt; Leiden is dubbel hartig. De milieuraad verzet zich tegen de aanleg van de Nll- West, beklaagt zich over het ge brekkige openbaar vervoer en vindt veertig hectare industrie meer dan zat, terwijl het be stemmingsplan nog rekening houdt met uitbreiding. Ook wijst de LMR erop dat de ecolo gische zone juist langs die be drijven loopt die het meeste la waai of de meeste vervuiling produceren. „Het plan baart ons zorgen", schrijft de milieuraad. „Hoewel wordt aangegeven dat natuur waarden hoog in het vaandel staan, lijken die bij nadere be studering toch ondergeschikt aan de wens om in de toekomst andere dan natuurbestemmin- gen aan de polder te kunnen ge ven, zoals de aanleg van de Nil en uitbreiding van het bedrij venpark. Wij adviseren eendui dig te opereren: als de gemeente zegt niet meer dan veertig hec tare te willen aanleggen, dan moet het bestemmingsplan ook niet de mogelijkheid openhou den voor meer." Wil Leiden per se meer ruimte voor bedrijven, dan raadt de raad aan het gebied efficiënter in te richten. Dat kan als inpan dig parkeren wordt verplicht, of als de gemeente bedrijven dwingt om eikaars gemeen schappelijke voorzieningen en energiebronnen te gebruiken. De milieuraad is tegen bedrijven tussen de Europaweg en de Vrouwenweg. De argumentatie die de gemeente gebruikt om bebouwing te rechtvaardigen, deugt bovendien niet. Volgens Leiden is een strookje achter de Vrouwenweg nodig om de na tuurwaarden in de Oostvlietpol der te compenseren. „Dat is merkwaardig schrijft de LMR, „want tegelijkertijd wijst het plan de zuidwesthoek - met ho ge natuurwaarden - aan voor uitbreiding van het bedrijven terrein." Bizar vindt de raad het dat de bedrijven niet zichtbaar mogen zijn vanaf de snelweg, maar dat kennelijk wel pal ach ter de Vrouwenweg industrie moet mogen. De LMR vindt de plek voor de natuurstrook onhandig gekozen - al weet de raad zelf ook geen geschikt alternatief. De zone loopt langs dat deel van het be drijventerrein waar plaats is voor opslag van chemische pro ducten, garagebedrijven, druk kerijen, metaalbewerkers, sloop bedrijven, houtzagerijen en be drijven die smeeroliën en vetten vervaardigen. Ook kiest de ge meente voor de 'verkeerde' na tuur. „De zone moet plaats bie den aan moerasorganismen, terwijl die nauwelijks een rol spelen. De bij naam genoemde rugstreeppad komt in het hele gebied niet eens voor." De strook moet een verbinding zijn tussen twee natuur- en recrea tiegebieden, en kan dan juist zinvol zijn voor da^ermelijn en de bunzing. Maar öat zijn geen moerasorganismen. De milieuraad vreest dat straks alleen in de spits extra bussen langs de polder rijden. De LMR vindt dat te mager. „De weg wordt zo vrij gemaakt om van de Oostvlietpolder een typische snelweglocatie te maken." De milieuraad wil dat Leiden meer investeert in openbaar vervoer en de Nil schrapt. groeit over ons heen. We zitten overal tussen geklemd. Met de opbrengst van de plannen wil ik een verhuizing van de houthan del naar een andere locatie be kostigen. Wat betreft de roeiver enigingen en de ruimte op het water zou Issendonck best eens gelijk kunnen hebben. Of dat restaurant er komt is mij om het even, maar het is juist de gemeente die dat doorzet, om dat Leiden het watertoerisme wil bevorderen." Eric-Jan Berendsen leiden - Een 41-jarige Leidenaar is gistermiddag op de Aalmarkt mishandeld. Hij fietste daar met zijn vrouw ter hoogte van V&D richting Vismarkt en passeerde een groepje mannen. Eén van die mannen deed alsof hij door de Leidenaar op de fiets werd Er ontstond een woordenwisse ling waarna een van de mannen uit de groep de Leidenaar in zijn gezicht sloeg. Daarop stapte de groep in een auto en reed weg. Op de Schipholweg werd de wa gen tot stoppen gedwongen en een 27-jarige Valkenburger op gepakt.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11