Geld voor 'onterechte' geboorte CRAZY WEEKEND VS openen tweede front in Noord-Irak Keukenmaxx «siag^,^ VINTERSPORT Wassenaar maakt zich op voor prinselijk paar Katwijk bidt massaal voor Irak Aangifte tegen Menno Buch .500 KORTING OP UW NIEUWE KEUKEN n Leidsch Dagblad Kelly krijgt vergoeding LUMC Van der G. aangeklaagd voor moord Hartebrugkerk krijgt weer kleur 229,95 -achterban it Wouter Bos et vallen ereen wil krtelaar zijn 1 Tsjetsjenië REGIO nen voor chtoffers van naanslag Bali gemeesters an niet meer l 'foute' hamer naak zit meer je hoofd nop je tong* tte Nadlcr i halve waarheid kan i hele leugen zijn NR. 43191 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 i VAN DER G. d was reddeloos, het volk de regering radeloos. I de Republiek der Zeven Nederlanden door legers werd be- e een volksoproer op van het 'rampjaar' t een gruwelijke moord twee feitelijke machtheb- ii het land, de gebroeders L De publieke lynchpartij i beschouwd als de be- politieke moord uit geschiedenis, tot a 2002 in Hilversum LPF- r Pim Fortuyn met pis- Dten om het leven werd begint het proces tegen van der G. Over diens bestaat na zijn bekentenis wijfel. Over zijn politieke ren evenmin; Van der G. kwetsbare groepen in de eving" beschermen tegen vaar Fortuyn'. Dat Justitie ik pas na bijna een jaar tngt, heeft dan ook niets en met de gecompliceerd- In de moord. Justitie heeft it - de tijd genomen voor legen onderzoek, om late- fels en complottheorieën uiten. oklagers lopen twee risi- e verdedigers kunnen ach en op 'verminderde toere- svatbaarheid' en kunnen ren dat hun cliënt door ditieke commotie en me- ndacht geen eerlijk proces Zo overtrad LPF-minister de gouden regel dat poli- h buiten strafprocessen houden door Van der G. ordenaar te bestempelen, ijker echter is wat in termen 'de geschokte heet. Een moord op ïkker is een aanslag op itie. Een van de kern- van een parlementaire is dat het volk bij de zelf wel uitmaakt of een een gevaar is voor groepen. rland op de avond van leloos was, is wellicht jd. Dat het volk die loos en de regering radeloos was, staat ijf. Ook dat hoort mee te de strafmaat b Vries Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad donderdag T] maart 2oo3 Troepen Saddam in tegenaanval door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De Amerikanen hebben in het noorden van Irak een begin gemaakt met een tweede front. Duizend paratroe pen landden gisteravond op een vliegveld in de buurt van Irbil in het Koerdische deel van Irak. Zij vormen de voorhoede van een grotere strijdmacht. Via het ingenomen vliegveld zullen de Amerikanen de ko mende dagen enkele duizenden extra soldaten invliegen. Daar naast worden tanks en gepant serde voertuigen gebracht, noodzakelijk om een substantië le militaire operatie te kunnen beginnen. Bij Nasiriya in het zuiden van Irak zijn vanmorgen tientallen Amerikaanse mariniers gewond geraakt toen ze per ongeluk door hun eigen troepen onder vuur werden genomen. Drie van de slachtoffers zijn er ernstig aan toe. Ook zijn zeker zes mili taire voertuigen verwoest. Vol gens een woordvoerster van het Amerikaanse ministerie van de fensie zijn er tot dusverre aan Amerikaanse kant 24 doden ge vallen, en - tot het incident van vanmorgen -19 gewonden. Het Iraakse leger lijkt gister avond in de tegenaanval te zijn gegaan. Uit diverse berichten valt af te leiden dat van drie kanten een tegenoffensief is be gonnen. Amerikaanse gevechts vliegtuigen voerden continu aanvallen uit op de kolonnes Iraakse strijdkrachten. Deze Hilversum - Hoofdredacteur Mi- chaël Kroonbergs van het Vero nica Magazine heeft gisteren bij de politie van Hilversum aangif te gedaan van bedreiging naar aanleiding van een e-mail van Veronica-programmamaker Menno Buch. Daarin staan di verse dreigementen richting de journalist. Aanleiding vormt een ruzie tus sen beide mannen. Daarop stuurde Buch zijn e mail. Pagina Media: Personeel naar rechter zouden bestaan uit de uiterst fa natieke Fedayin, de Republi keinse Garde en reguliere een heden. De troepen die uit de hoofdstad Bagdad naar het zui den trekken, zouden volgens di verse bronnen gebruik maken van zo'n 1.000 voertuigen en tanks van de Republikeinse Gar de. B-52-bommenwerpers heb ben volgens Amerikaanse jour nalisten een bommentapijt over het konvooi gelegd. Doel van de Irakezen zou Najaf zijn. Deze stad is al dagen het toneel van hevige gevechten, vooral rond de strategisch gele gen brug over de Eufraat. Bij een Iraakse raketaanval op de Ame rikanen vielen volgens de BBC 20 gewonden aan de kant van de VS. Bij het Amerikaanse mi nisterie van defensie was geen bevestiging te krijgen. Eerder was gemeld dat zo'n 3.000 man schappen van de Republikeinse Garde vanuit Bagdad op weg waren naar al-Kut, ongeveer 150 kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad. Ook hiervan was van geallieerde zijde geen bevesti ging te krijgen. De derde strijdgroep, bestaande uit 120 tanks, zou de zuidelijke stad Basra hebben verlaten en naar het zuidoosten trekken in de richting van schiereiland al- Faw. Daar zitten Britse eenhe den. Het was niet duidelijk of het een terugtrekkende bewe ging betrof, of dat er sprake was van een offensief om verloren terrein terug te winnen. Zie ook pagina's Oorlog in Irak Order smartcard trein naar Vialis utrecht - Een consortium met onder meer Vialis in Haarlem, een dochter van bouwer Volker Wessels Stevin, gaat een nieuw elektronisch betaalsysteem voor het openbaar vervoer ont wikkelen. Dat heeft opdracht gever Trans Link Systems, waarin onder meer NS en Con- nexxion samenwerken, van daag gemeld. Met de opdracht voor de smartcard als opvolger van de strippenkaart en het treinkaartje is een bedrag ge moeid van ongeveer 1 miljard euro. De bedoeling is dat het nieuwe systeem nog dit jaar als proef begint in Rotterdam. (advertentie) Deze actie is geldig van do 27 t/m zo 30 maart Vraag naar de actievoorwaarden in de showroom Kruisweg 655-657 hudtN tl (tl ktiktts, dulztid ti (én Idttüi Tel. 020-6538163 Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam nMnv A Ofr Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bq automatische betafng s mfi bank-vpuHjmmer Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl DE WERELD OM JE HEEN door Silvan Schoonhoven leiden/den haag - Een 9-jarig meisje uit Leiden krijgt een scha devergoeding omdat ze is gebo ren. Dat heeft het gerechtshof in Den Haag gisteren bepaald. Een dergelijke uitspraak over een zo genaamd wrongful life (onterecht leven) is uniek in de Nederlandse rechtsgeschiedenis. Met het ar rest van het hof komt voorlopig een eind aan de zaak 'Kelly' die zich acht jaar heeft voortge sleept. Niet alleen het kind, maar ook haar ouders, Marieke en Dennis, krijgen een schadever goeding en smartengeld van het Leids Universitair Medisch Cen trum (LUMC). Om welke bedra gen het gaat, is nog niet bekend. Het ziekenhuis kan nog in cassa tie gaan tegen de uitspraak. Kelly kwam in 1994 zwaar licha melijk en geestelijk gehandicapt ter wereld. Ze ziet en hoort bijna niets, is zwakzinnig en lijdt pijn. De moeder had tijdens de zwangerschap twee keer om een vruchtwaterpunctie gevraagd. Een verloskundige van het LUMC had de chromosomale afwijking waar het kind aan lijdt tijdens de zwangerschap moe ten vaststellen. Dan zouden de ouders het kind hebben laten aborteren, zeggen ze. De verloskundige had reden ge noeg om een onderzoek te laten uitvoeren, vinden de ouders. De moeder had eerder twee miskra men gehad. Haar neef lijdt ook aan een afwijking aan de chro mosomen en is gehandicapt Tegen alle aanwijzingen in be sloot het ziekenhuis dat er toch geen nader onderzoek nodig was. Marieke en Dennis krijgen nu een schadevergoeding voor de verzorging en opvoeding van Kelly tot het 21ste jaar, inclusief alle extra kosten die ze voor hun gehandicapte dochter hebben opgebracht. Ook de kosten voor de psychiatrische behandeling van de moeder zijn voor reke ning van het ziekenhuis. Ze is door de zaak in psychische moeilijkheden terechtgekomen. Het hof oordeelde dat inbreuk is gemaakt op het zelfbeschik kingsrecht van de moeder om al dan niet tot een abortus over te gaan. Voor die 'aantasting in haar persoon' krijgt ze smarten geld. Ook Kelly krijgt smarten geld. omdat ze gehandicapt ter wereld is gekomen en daardoor veel moet lijden. Hoeveel schade het ziekenhuis moet betalen, is nog niet be kend. Aannemelijk is dat de schade in de miljoenen loopt. Om de hoogte van het bedrag te bepalen, moeten de ouders een nieuwe procedure beginnen. Pagina Ri: Ouders en Kelly krijgen voorlopig nog geen geld (advertentie) Inschrijving feestelijke gebeurtenis Amsterdam - Het openbaar ministerie (OM) in Am sterdam beschuldigt de 33-jarige Volkert van der G. van moord met voorbedachten rade op Pim For tuyn, twee gevallen van verboden wapenbezit en bedreiging 'met enig misdrijf tegen het leven ge richt'. Dat bleek vanochtend uit de voordracht door officier van justitie J. Plooy van de aanklacht tegen Van der G. Het OM had de volledige aanklacht tot dusver niet naar buiten gebracht. De belangstelling van het publiek voor het proces tegen de verdachte van de moord op Pim Fortuyn, dat vanmorgen om tien uur is begonnen, is gering. Slechts een groepje belangstellenden dromde samen voor de extra be waakte rechtbank in Amsterdam-Osdorp. Foto: GPD/Harmen de Jong door Saskia Stoelinga wassenaar - De gemeente Was senaar maakt zich op voor de feestelijke ontvangst van twee bijzondere inwoners: kroon prins Willem-Alexander en prin ses Méxima. De definitieve ver huizing naar villa Eikenhorst in Wassenaar en de inschrijving in het bevolkingsregister heeft plaats op 16 april. Volgens de Wassenaarse voorlichter Wïm Issendock wordt het een feeste lijke happening, waarbij ook voor de lokale bevolking een rol is toegedacht. „Alle radertjes zijn in werking gezet." Een definitief programma is er nog niet De woordvoerder van de rijksvoorlichtingsdienst be vestigt de datum, maar weet verder ook nog niets over de ac tiviteiten. Wassenaar heeft dus de regie in handen? „Min of meer", zegt Issendock diploma tiek. „Het zal geen feest worden k la Koninginnedag. Het wordt wel een feestelijk gebeuren, dat begint in de middag. Wij denken aan een ontspannen wandeling door het dorp met burgemees ter Van den Muijsenberg, waar bij met allerlei mensen en ka rakteristieke punten in het dorp kennis kan worden gemaakt" Een hoogtepunt moet de ont hulling van het beeld van kun stenaar Eric Claus worden op het pleintje op de hoek van de Langstraat en de Van Hogen- dorpstraat Voor het huwelijk van het prinselijk paar op 2 fe bruari kreeg de Haarlemmer Claus de opdracht om voor Wassenaar een beeld te ontwer pen. 'Een beeld waar de passie vanaf zou springen.' Inmiddels is bekend dat het een tangodansend stel is geworden, dat veel gelijkenis toont met prins Willem-Alexander en prin ses Méxima. Er is daarover met het paar en de kunstenaar, die zijn atelier in Amsterdam heeft, intensief contact geweest. De kosten van het kunstwerk, ruim 20.000 euro, zijn door de bur gers en ondernemers van Was senaar opgebracht L95 Voor verkoopadressen bel: 033 253 24 59 leiden - Het plafond van de Hartebrugkerk wordt op ingenieuze wijze gereinigd. Het vuile 'dak' van de kerk op de hoek van de Lange Mare en Haarlem merstraat wordt vanuit een hoogwerker inge smeerd met een gel die al het vuil absorbeert dat aan de verf kleeft. Als het spul is opgedroogd, trekt de schilder deze laag er als een soort loslatende huid vanaf. Het vuil is daarmee verdwenen en het plafond toont weer zijn originele kleuren. De reini ging is onderdeel van een grote restauratie van de uit 1836 daterende kerk. Behalve het plafond wor den ook de gewelven en de kroonlijsten schoonge maakt en geschilderd. De restauratie van de gevel werd eind vorig jaar afgerond. Foto: ANP/Ton Borsboom Nieuwe kerk stampvol voor sobere bijeenkomst UHCfton HYPER CARBON HAMMER 6.3 POWER HOLES katwijk - De Nieuwe Kerk in Katwijk aan Zee zat gisteravond stampvol. Ruim vijfhonderd mensen kwamen samen om te bidden voor de slachtoffers van de oorlog in Irak. Dat gebeurde op gezamenlijk initiatief van de gebedskring van predikanten. In een bijeenkomst met een so ber karakter werd gebeden voor de soldaten en hun families, het Iraakse volk, voor de zieken en gewonden, voor zowel de chris tenen als de islamieten. 'In een bidstond gaat het om geestelijk leven, niet om politie ke stellingname', zo luidde een van de uitgangspunten. Toch meldde dominee Weegink van de Hervormde Gemeente, een van de voorgangers gisteravond, dat de oorlog volgens hem te recht is. Het standpunt van de Nederlandse regering om alleen politieke steun te verlenen, noemt hij zwak. „In Irak zit een gruwelijke tiran. Zijn handen zijn rood van andermans bloed. Het kwaad is ingezet om groter kwaad te voorkomen. De 'shock and awe'-methode is nodig om de dictator een halt toe te roe pen." Pagina Ri: Katwijkse oorlogsbidstond brengt christenen samen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1