Noord-Korea staakt overleg VS BINNEN- BUITENLAND 'Mensenrechtenterriër hoofdaanklager Strafhof Schutter moord op Servische premier Djindjic opgepakt Broer Fortuyn krijgt bekentenis van Van der G. 4 Tien gewonden na ongeluk met ambulance 'en t overnieuw Duitse politie pakt terroristen Nederlands-Frans voorstel voor sterke EU-commissie SARS in Frankrijk en Italië Speciale spray in strijd tegen stelen van auto-onderdelen Zorgraad: Ziekenhuizen moeten gaan concurreren Lotto en Toto groeien sterk oep in zaak ine verworpen De Hoge Raad heeft iag het beroep in cassatie ét 40-jarige moordenaar Bbine Jansons verworpen. Kan werd in 2001 tot 18 jaar Ktbs met dwangverpleging rdeeld wegens de dood- pde 13-jarige scholiere e Jansons uit Maarn en I lerkrachtingen. Na de ver- I ling wendde hij zich tot ige Raad. Volgens de man i advocaten kon hij on- lijk wegens doodslag wor- eroordeeld, op basis van •staande bewijs. De Hoge verwerpt deze redenering. ner ziet af van •-onderzoek aag - De Tweede Kamer m van eigen onderzoek 30 Ie fraude bij hbo-instellin- n )e Kamer gaat akkoord dl e aanpak van staatssecre- lai lijs (onderwijs). Zij wil ,Ei immissie van vijftig amb- aj tn nog vóór het eind van >ni rde hbo's laten doorlich- oi aarnaast worden middel- ge leroepsopleidingen beke- iei rant ook daar bestaan ver- el ens van fraude. 1 elpest trekt if Vaal over n Ik ug - Het vogelpestvirus ni plijk de Waal overgesto- e< iet ministerie van land- r vermoedt dat op een gi erij in Beneden-Leeuwen r i mettelijke ziekte heerst, a is de laatste stand van za- ;n Bt er op 43 bedrijven een ie ge verdenking van vogel - a zijn 109 bedrijven be- Het vervoer van vee bin- B t toezichtsgebieden is es gisteren onder strenge e aarden weer toegestaan. steekt zelf in brand Een 32-jarige man is :n overleden nadat hij lf met benzine overgoten irand gestoken had. De asielzoeker was in Die- ■enthe) betrapt op het van aardappelen en eie- ij werd daarna opgeslo- een garage in afwachting politie. Toen deze arri- en de deur opende, di de man in brandende ee g naar buiten. Het vuur /ei jedoofd, maar dit mocht tte eer baten, eld houdingen rapenvondst jigi woensdag 26 maart 2003 seoul/ap-anp - Noord-Korea heeft vandaag militair overleg met het VN-commando afgebro ken omdat de Verenigde Staten volgens Pyongyang een aanval op het communistische land voorbereiden. Het commando wordt aangevoerd door de VS. In een telefonische boodschap aan het VN-commando, dat toe ziet op de wapenstilstand die in 1953 een eind maakte aan de Koreaanse Oorlog, liet het Noord-Koreaanse Volksleger weten geen afgevaardigden meer te sturen naar de be- standsstad Panmuujom. Sinds het einde van de oorlog komen Noord-Koreaanse en Ameri kaanse verbindingsofficieren daar bijna wekelijks bijeen om kwesties rond de uitvoering van de wapenstilstandsovereen komst te bespreken. „Het heeft geen zin met de Amerikaanse strijdkrachten wat dan ook te gaan zitten bespre ken zolang zij arrogant blijven", citeerde het persbureau KCNA de boodschap. De Amerikaanse strijdkrachten die in Zuid-Korea zijn gestatio neerd houden deze maand sa men met de Zuid-Koreanen mi litaire oefeningen. Noord-Korea heeft gezegd deze te zien als een generale repetitie voor een inva sie van het noorden. In de boodschap werden de oefenin gen aangemerkt als een schen ding van het bestandsverdrag. KCNA zei dat het Noord-Kore aanse leger in de boodschap dreigt 'nieuwe, belangrijke maatregelen met betrekking tot de wapenstilstandsovereen komst' te nemen om zichzelf te beschermen als de Amerikanen doorgaan de situatie op het Ko reaanse schiereiland 'op de rand van oorlog te brengen' en daar mee 'ernstig inbreuk' te maken op de wapenstilstandsovereen komst. De spanning tussen Noord-Ko rea en de internationale ge meenschap is de afgelopen maanden sterk opgelopen. Dit gebeurde nadat het in oktober aankondigde dat het zijn kern programma nieuw leven in blaast. Noord-Korea startte on der meer een kerncentrale op nieuw op. De Brusselse politie usl fgelopen week vier aan- ïgen verricht na de van zware wapens als (likov-machinegeweren isi dgranaten. Dat heeft een voerster van het federale van Justitie in Brussel bevestigd. Justitie on to vooralsnog geen ban- j terroristische organi- ^Belgische media melden dat enkele van de aange- personen in verband iracht met ex-profvoet- Trabelsi. Hij zit vast, om- plannen zou hebben af inslagen, e P r0, >pa wil in 9 naar Mars Het Europese ruimte- o [entschap (ESA) wil in Eui t eerste Europese vlucht lars organiseren. Dat en woordvoerder van teren bekendgemaakt, at om een onbemande waarbij een door zonne- voortgedreven voertuig eerd moet worden voor londerzoek en een po- loren van leven op de ro- ïeet te vinden. In een la- lium wil ESA een be- n(j| vlucht naar Mars. rp Maastricht - Bij een ongeluk met een ambulance op de verkeerstraverse van de A2 in Maastricht zijn gisteren tien mensen gewond geraakt, van wie enkelen ernstig. Het ongeval deed zich voor doordat de ambulance, met een ernstig zieke baby uit Sittard op weg naar het ziekenhuis, geraakt werd door een uit een zijweg rijdende auto. De ziekenwagen schoot daardoor recht op enkele mensen af die bij een stoplicht stonden te wachten, en kwam uitein delijk tot stilstand tegen een lantaarnpaal. Niet alleen de aangereden personen raakten gewond, maar ook de in de ambulance zittende moeder van de zieke baby. De auto mobiliste die de eerste aanrijding veroorzaakte en haar kind moesten zich ook onder behandeling laten stellen. Foto: GPD/Frits Widdershoven statie van Ito -minister It I, )rk - De voormalige Bos- minister van buiten zaken en ambassadeur herenigde Naties, Mo ed Sacirbey, is gisteren in deigearresteerd. Tegen i de Momaat liep een inter- uhs lal arrestatiebevel. De )rga che overheid beschuldigt gl^ iy ervan honderdduizen- liars van de Bosnische p0I tegenwoordiging achter- [ev, drukt te hebben. Sacir- n; rd in zijn huis op Staten vij gearresteerd. :be ■hu itszaak ra3 'c De Hoge Raad heeft ripe 'bepaald dat de zaak te- mdi 'wegens poging tot •e in '8 veroordeelde man uit ierd ^en opnieuw moet idus 'behandeld. De man wol Dordeeld tot vijf jaar cel yfij hij, terwijl hij wist dat hij cht was besmet, zich on- n y rmd seksueel heeft ver- we, aan een minderjarige o p De veroordeelde teken- et o «p in cassatie aan bij de aad. Die vindt dat er on- nde bewijs is voor opzet. door onze correspondent Cees van Zweeden Boedapest - De Servische politie heeft de man gearresteerd die zij verdenkt van de moord op pre mier Djindjic. Dit heeft Zoran Zivkovic, de opvolger van Djind jic, gisteren bekend gemaakt. Zvezdan Jovanovic werd maan dag opgepakt. Hij was onderof ficier van de Rode Baretten, een aken/anp - De Duitse politie heeft gisteravond bij invallen in twee woningen in Aken een aantal vermeende islamitische terroristen opgepakt. Dat heeft het Duitse openbaar ministerie in Karlsruhe bekendgemaakt. Politie en justitie willen niet zeggen hoeveel mensen zijn opgepakt, waar ze vandaan ko men of hoe oud ze zijn. Ze worden verdacht van de op richting van een islamitische terroristische organisatie en van het voorbereiden van bomaanslagen. Ze zouden opereren in opdracht van een internationaal netwerk dat in Duitsland bomaanslagen wilde plegen. De huiszoekingen waren be doeld om bewijsmateriaal te vinden over contacten die de leden van de organisatie met elkaar en met het internationa le netwerk van islamitische fundamentalisten hebben. beruchte elite-eenheid van de politie. Ook een medeplichtige, Sasa Pejakovic, werd gearres teerd. Djindjic werd op 12 maart doodgeschoten. Na de gerucht makende moord kondigde de regering de noodtoestand af, wat de politie in staat stelde meer dan duizend onderwereld figuren te arresteren. Van hen zitten er nog 1.031 vast, tegen bijna 400 is maandag een aan klacht ingediend. Jovanovic was volgens de pre mier de man die de trekker overhaalde. Zijn wapen werd er gens in Belgrado gevonden, in de grond begraven. De man die ervan wordt verdacht de moord te hebben geënsceneerd, is nog steeds voortvluchtig. Hij is Milo- rad Lukovic, een voormalige commandant van de Rode Ba retten. Lukovic zou thans de lei der zijn van de Zemun Clan, een misdaadsyndicaat. Tientallen andere leden van de bende zijn wel gepakt. Toen massabetogin gen de toenmalige leider Slobo dan Milosevic in oktober 2000 ten val brachten, stemden de Rode Baretten ermee in zich af zijdig te houden. De latere pre mier Djindjic sloot een akkoord met Lukovic, die toen de een heid leidde. De deal was dat Lukovic zou weigeren de op stand neer te slaan, als Djindjic hem niet zou laten vervolgen wegens oorlogsmisdaden. Afgelopen zomer kwam Djindjic echter in aanvaring met de Rode Baretten, nadat hij toch op dracht gaf potentiële oorlogs misdadigers te arresteren. De ruzie die toen ontstond, zou Lukovic ertoe hebben gebracht Djindjic te laten vermoorden. Marten Fortuyn. Foto: GPD/Cees Zorn door onze correspondent Frans Lindenkamp sao paulo - Met de benoeming van de internationaal vermaarde Argentijnse advocaat Luis Moreno Ocampo tot eerste hoofdaanklager haalt het Internationale Straf hof (ICC) in Den Haag een zwaargewicht binnen. De keuze voor Ocampo werd gisteren officieel bevestigd door het ICC, waarbij 89 landen zijn aangesloten. Ge sproken wordt van 'een man van erkende integriteit' en een 'begiftigd aanklager met bewezen talenten'. Ocampo liet bij de selectie een Brit en een Canadees achter zich. Hij kan bogen op enorme ervaring bij de vervolging van personen die het niet zo nauw nemen met de internationale mensenrechten. Hij was in 1985, twee jaar na de terugkeer van de democratie in Argenti nië, adjunct-aanklager in het proces tegen de kopstuk ken van de militaire dictatuur. Het generaalsregime liet tusr.en 1976 en 1983 dertigduizend Args»itijnen in het niets verdwijnen. De meesten waren jonge linkse idea listen. Velen werden vanuit militaire vliegtuigen in de monding van de Rio de la Plata gedumpt. Met zijn vasthoudendheid aan levenslange gevangenis straffen droeg Ocampo er in belangrijke mate aan bij dat de herwonnen democratie stand hield. Een jaar later was hij betrokken bij de berechting van het gevreesde hoofd van de politie van Buenos Aires, generaal Ramón Camps. Ook speelde hij een sleutelrol bij vervolging van de militairen die verantwoordelijk waren voor het echec in de Falkland-oorlog tegen Engeland, en de leiders van twee militaire opstanden die in 1988 gericht waren te gen de wettig gekozen regering. Ocampo was in die tijd procureur in Buenos Aires. In die hoedanigheid behandelde hij ook een groot aantal corruptiezaken, deels politiek van karakter. Bij zijn ver trek in 1992 wierp hij zich op Je private advocatuur. Hij stelde zijn eVaring bij de corruptiebestrijding i^ den haag-brussel/anp - Neder land en Frankrijk komen met een gezamenlijk voorstel om de bevoegdheden van de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de Europese Unie, te versterken. De woordvoerder van staatssecretaris Nicolaï van Europese zaken wilde gisteren niet veel kwijt over de inhoud van het initiatief. Het plan is opmerkelijk, want Den Haag en Parijs zitten wat betreft EU-zaken niet altijd op één lijn. Waar Nederland zoveel mogelijk de Commissie als cen trale macht in een grotere EU wil handhaven, is Frankrijk voor meer macht voor de lidstaten. Zo pleit Frankrijk voor een vaste EU-voorzitter en houdt Neder land vast aan het huidige sys teem waarbij lidstaten om de beurt elk halfjaar voorzitter zijn. Volgens de woordvoerder bren gen de Franse minister van bui tenlandse zaken De Villepin en oud-WD-staatssecretaris De Vries het voorstel vrijdag in in de Europese Conventie. De Franse staatssecretaris van Europese zaken Lenoir kondig de in Parijs ook de oprichting van een werkgroep van advi seurs aan. De Franse oud-pre miers Barre en Cresson en twee vroegere voorzitters van de Eu ropese Commissie, Delors en Ortoli, vormen die werkgroep. Cressons benoeming is opmer kelijk. Gisteren werd juist bekend dat de Belgische justitie haar in ver denking stelt wegens valsheid in geschrifte. Cresson, tussen 1995 en 1999 EU-commissaris weten schapsbeleid, zou destijds een nepopdracht ter waarde van 150.000 euro hebben toege speeld aan haar toenmalige, in middels overleden partner, die tandarts was. De zaak bracht de toenmalige EU-commissie zozeer in op spraak dat zij collectief ontslag rome-pariis/dpa-afp-anp-ap - In Frankrijk en Italië zijn giste ren de eerste gevallen van de longziekte SARS vastgesteld. De Franse patiënt is een 65-jarige longarts die in een ziekenhuis in Vietnam werkt. Van de Italiaan se zieke is de identiteit niet be kendgemaakt. Van beide perso nen zou de gezondheidstoe stand stabiel zijn. Nog eens tien mensen zijn onlangs met symp tomen uit Azië in Frankrijk te ruggekeerd. In de Chinese provincie Guangdong zijn tussen half no vember en eind februari 31 mensen overleden aan SARS. In Hong Kong zijn 25 nieuwe ge vallen gemeld. Met deze cijfers zijn mogelijk circa duizend mensen in de wereld besmet. In Canada lijkt de aandoening ook verder om zich heen te grij pen. In de provincie Ontario zijn gisteren acht nieuwe verdachte gevallen geregistreerd. In totaal zijn in Canada 29 mogelijke ge vallen vastgesteld. De Amerikaanse epidemiologi sche dienst CDCP (Centers for Disease Control and Prevention) gelooft na nieuw onderzoek dat een onbekende variant van een gewoon kouvirus de boosdoe ner is. Van dit coronavirus zijn drie varianten bekend, maar het nu aangetroffen virus lijkt gene tisch afwijkend van deze drie en zou dus een vierde type verte genwoordigen. De Wereldgezondheidsorgani satie (WHO) overweegt interna tionale reisbeperkingen op te leggen om meer besmettingen tegen te gaan. den haag/gpd - Een speciale spray moet diefstal van en han del in auto-onderdelen helpen voorkomen. In deze voor het blote oog onzichtbare spray zit een uniek registratienummer verwerkt. De Stichting Aanpak Voertuigcriminaliteit (AVC) wil de techniek bepleiten bij autofa brikanten en de verzekerings branche. Vorig jaar is in Austra lië een experiment begonnen met het zogeheten 'data dot ting', waaraan onder meer auto fabrikant BMW meedoet. AVC- directeur Wesselink is enthousi ast over de techniek. „In de fa briek wordt de spray over de au to gespoten. Op de schilfertjes van de spray staat een registratienummer dat uitsluitend is te zien met ultra violet licht en een soort loep. Omdat je alle onderdelen be sproeit, is diefstal aan te tonen." Hoeveel geld met de diefstal van auto-onderdelen is gemoeid, is onbekend. Maar woordvoerder Den Bakker van de raad van hoofdcommissarissen van poli tie spreekt van een 'zeer lucra tieve' handel, met name van air bags. Verzekeringsmaatschappij Bovemij zegt in enkele maanden tijd ruim 45.000 euro te hebben uitgekeerd wegens diefstal van airbags. Opsporen is moeilijk, omdat ze niet zijn geregistreerd. De Stiba, vereniging van auto- demontagebedrijven, heeft de voertuigbranche onlangs opge roepen om uitsluitend gebruikte onderdelen te gebruiken die herleidbaar zijn en dus niet af komstig van diefstal. Daar is een speciaal administratiesysteem voor gemaakt waarbij monteurs onderdelen 'labelen' met een chassisnummer van de auto. „Het werkt goed. Maar alleen de meest waardevolle onderdelen worden van een label voorzien. Daarom is de spraytechniek completer", aldus een Stiba- woordvoerder. amsterdam/anp - Marten For tuyn mag een afschrift van de door Volkert van der G. afgeleg de verklaring krijgen. Dit heeft de raadkamer in Amsterdam gisteren besloten. Volgens de rechtbank heeft de broer van de vermoorde Pim Fortuyn belang bij de ontvangst van de verklaring. Hij moet als benadeelde partij kunnen kie zen of (en zo ja hoe) hij de scha de op de verdachte van de moord wil verhalen. Ook kan Van der G.'s bekentenis dusda nige emoties teweegbrengen dat Marten Fortuyn er voor moet kunnen kiezen of hij zijn inge diende geldvordering wel of niét tijdens het proces mondeling toelicht, aldus de rechtbank. De rechtbank wees de bezwaren van de officier van justitie tegen afgifte van de verklaring af. Officier van justitie Plooy wees een eerder verzoek van Marten Fortuyn tot afgifte af. Hij vrees de onder meer dat het onder zoek averij kon oplopen. zoetermeer/anp - Ziekenhuizen moeten concurreren om de klant. De bestaande drempels voor privé-klinieken moeten worden opgeheven en zieken huizen moeten meer mogelijk heden krijgen private activitei ten te ontplooien. Dat stelt de Raad voor Volksge zondheid en Zorg (RVZ) in een advies dat gisteren aan minister De Geus van volksgezondheid is aangeboden. Concurrentie is nodig om de bureaucratie terug te dnngen en klantvriendelijker en doelmatiger te werken, aldus de RVZ. Zorgverzekeraars moe ten niet langer verplicht worden contracten af te sluiten met ie der ziekenhuis, maar de vrijheid krijgen dat alleen te doen met instellingen van hun keuze. Zie kenhuizen moeten gaan onder handelen over de prijs van be handelingen. Dankzij nieuwe technologiën kunnen veel behandelingen steeds vaker ook buiten het zie kenhuis plaatsvinden. Dat geldt bijvoorbeeld voor heup-, knie- en staaroperaties. Dat kan gelei delijk worden uitgebreid en biedt mogelijkheden voor privé- initiatieven. Marktwerking kan niet in alle onderdelen van de ziekenhuis zorg worden ingevoerd, meent de RVZ. Acute zorg, dure en ge compliceerde topzorg en de op leiding tot medisch specialist zijn voorbeelden van terreinen die er niet geschikt voor zijn. De RVZ pleitte er vorig jaar al voor op winst gerichte zorgin stellingen geleidelijk toegang te geven tot de markt. Dat geeft de patiënt meer keuzemogelijkhe den en vermindei^e schaarste. De RVZ vindt dat de mededin gingsautoriteit NMa een specia le zorgkamer moet krijgen. Ook pleit de raad wederom voor een krachtige Inspectie voor de Ge zondheidszorg. dienst van het bedrijfsleven, maar ook van non-gouver nementele organisaties zoals Transparancy Internatio nal. Ocampo is lid van het adviserend comité van deze we reldwijde organisatie, die zich inzet voor het terugdrin gen van corruptie binnen het zakenleven. De nieuwe hoofdaanklager van het Internationaal Straf hof, die diverse invloedrijke publicaties op zijn naam heeft staan, studeerde rechten aan de Universiteit van Buenos Aires. Ook was hij als docent verbonden aan de Amerikaanse universiteiten Yale, Harvard en Columbia. Vorig jaar riep Ocampo in Argentinië vraagtekens op met de verdediging van de gehate ex-minister van eco nomische zaken Domingo Cavallo, die de spaarcenten van de Argentijnen confisqueerde. Hoewel aan zijn benoeming officieel nog een verkiezing vooraf gaat wanneer de 89 aangesloten landen van eind april bijeenkomen, wordt di j-^ezien als een formaliteit. den haag/gpd - De populariteit van de Lotto en Toto is afgelo pen jaar sterk toegenomen. De omzet van het Lotto-spel groei de vorig jaar met veertien pro cent en die van de Toto met 22 procent. Volgens Lotto-directeur Wim van den Assem is de populariteit van de Lotto vooral te danken aan de hogere prijzen die medio vorig jaar zijn geïntroduceerd. Het Toto-succes heeft volgens hemjte maken met de introduc tie van spellen via internet en Toto-Score via sms. „Ook de mogelijkheid om tijdens het WK voetbal op meerdere wedstrij den te spelen was succesvol. Daarmee werd het gemis aan wedden op wedstrijden van het Nederlands elftal opgevangen", aldus Van den Assem. Hij ver wacht dat de groei ook de ko mende tijd doorzet. Het totale netto resultaat van de kansspelorganisatie was vorig jaar 56,5 miljoen euro.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7