Lonen niel omhoog ii de metaal ECONOMIE Rechter stelt besluit over Getronics uit MKB schiet plan voor levensloopregeling af Hulp aan Irak goed voor miljoenenomzet Beleggers in fondsen verliezen 17 miljard Alleen eenmalige uitkering Senaat in VS schrapt gro deel lastenverlichting Bu Witte goud' wordt geoogst Brussel wil staatssteun ai luchtvaart Europa toesta Chaos bij Aldi na computerstunt best - Een stuntaanbieding met computers heeft vanmorgen geleid tot chaotische taferelen bij filialen van supermarktketen Aldi. Klanten stonden massaal in de rij voor de computer met onder andere een dvd-writer die voor 1229 euro werd aange boden. Vergelijkbare compu ters zijn al gauw 200 euro duur der. Hoeveel apparaten de win kelketen ter beschikking van kopers heeft, wil de woordvoer der niet zeggen. Meestal geldt voor aanbiedingen bij het con cern 'op is op'. Gezien de chaos biedt Aldi nu wel de mogelijk heid tot nabestellen. Aldi zou door de stuntaanbieding deze week de grootste pc-verkoper van Nederland zijn. Banken verhogen hypotheekrente utrecht - Er lijkt een einde te zijn gekomen aan de daling van de hypotheekrente. Marktleider Rabobank en SNS Bank verho gen vandaag de tarieven verho gen met 0,1 tot 0,3 procent. Ra bobank schroeft het tarief voor leningen met een rentevaste periode van 2 tot 15 jaar met 0,2 procentpunt op. Hypotheken waarbij de rente 1 jaar vaststaat kosten 0,1 procentpunt meer aan rente. De rente op een doorsnee hypotheek (5 jaar vast met nationale hypotheekgaran tie) komt uit op 4,4 procent. Bij SNS komt dat tarief nu op 4,7 procent. Acties dreigen in wegvervoer den haag - Vrachtwagenchauf feurs bereiden prikacties voor omdat het CAO-overleg is vast gelopen. Bedrijven met veel vrachtauto's, maar ook het ver keer op de snelwegen kunnen daarvan de komende weken hinder ondervinden. Dat heb ben FNV Bondgenoten en de CNV Bedrijvenbond aangekon digd. Het overleg met de werk geversverenigingen TLN en KNV over een nieuwe CAO voor de 125.000 chauffeurs is giste ren stukgelopen. Verlofsparen naar Rabobank utrecht - Het rijk heeft voor zijn ambtenaren met de Rabo bank een overeenkomst geslo ten voor het sparen voor extra verlof. De 110.000 werknemers kunnen op 1 januari met spa ren beginnen en kunnen in tien jaar maximaal een bruto jaarsa laris inclusief vakantiegeld bij een brengen. De ambtenaren kunnen met het gespaarde be drag minimaal een maand en maximaal een jaar met verlof gaan. De overeenkomst met de Rabobank geldt voor tien jaar. Meer banen weg bij Parenco papier renkum - Bij papierfabriek Norske Skog Parenco in Ren kum gaan nog eens vijftig ba nen verloren. In december ver dwenen al 125 van de 690 ar beidsplaatsen. De papierfabriek heeft last van dunne kranten en hoge grondstofprijzen. De vori ge reorganisatie kon dankzij een vrijwillige vertrekregeling zonder gedwongen ontslagen verlopen. Gehoopt wordt dat dit nu weer lukt. British Airways snijdt in netwerk londen - De Britse luchtvaart maatschappij British Airways (BA) heeft besloten haar capa citeit terug te brengen wegens de oorlog in Irak. Op de Noord- Atlantische routes zal in april en mei 6 procent minder wor den gevlogen, terwijl de reduc tie voor het Midden-Oosten 26 procent zal bedragen. British Airways wil tevens een eerder aangekondigde reorganisatie versnellen. In plaats van de ge plande 13.000 geschrapte ba nen per maart 2004, moet dit doel al in september dit jaar zijn gehaald. Moslims willen halal-keurmerk Rotterdam - Moslims in Neder land hebben behoefte aan een keurmerk voor halal-voedsel, aan de hand waarvan ze kun nen beoordelen of het product is bereid volgens de islamiti sche spijswetten. Ook voor een internetsite waarop dergelijke producten worden opgesomd, is veel animo. Dat blijft uit on derzoek dat in opdracht van het Nederlands Verpakkingscen trum en het Rotterdamse ad viesbureau Crossnotions dat is uitgevoerd door de Erasmus Universiteit Rotterdam. woensdag 26 maart 2oo3 Aandeelhouders mogen voorlopig niet stemmen amsterdam/gpd - Het ziet er niet naar uit dat het noodlijden de automatiseringsbedrijf Ge tronics binnenkort in rustiger vaarwater komt. De aandeel houders mogen voorlopig niet stemmen over twee schuldsane ringsplannen. Het was de be doeling dat dit morgen zou ge beuren, maar de Onderne mingskamer van het Amster damse gerechtshof stak daar een stokje voor. De Ondernemingskamer is van mening dat eerst een juridische procedure moet worden afge rond. De rechter vond dat hij nog te weinig wist om een be slissing te kunnen nemen over de vraag of Getronics genoeg in formatie over de toekomstplan nen heeft gegeven. Daarom acht hij het ook onverantwoord om de aandeelhouders al daarover te laten beslissen. Op 7 april wordt de zitting bij de Onderne mingskamer voortgezet. Tot die tijd mag Getronics zijn aandeelhouders in elk geval niet vragen nee te zeggen tegen een eerste plan voor schuldreductie dat voorziet in het ruilen van obligaties voor aandelen, con tant geld en nieuwe obligaties. Ook over de visie van het huidi ge bestuur, dat in plaats van de omwisselingsoperatie liever winstgevende bedrijfsonderde len verkoopt, mag nog niet wor den gestemd. Vanochtend heeft het bedrijf bekendgemaakt dat de termijn is verlengd waarbin nen obligatiehouders htm schuldbewijzen kunnen omwis selen in aandelen. De inschrij ving sluit nu op 30 mei in plaats van 30 maart. Met de uitspraak van de rechter is een nieuw hoofdstuk toege voegd aan de soap rond Getro nics. Die begon in januari met het voorstel van de toenmalige bestuurders Peter van Voorst en Jan Docter aan de obligatiehou ders die in 2004 en 2005 hun geld terug zouden krijgen. Ge tronics is daartoe niet in staat en wilde de schuldpapieren om wisselen in aandelen en contan ten. Eind februari werden Van Voorst en Docter echter aan de kant geschoven door de Raad van Commissarissen. De Duit ser Axel Rückert en Klaas Wage naar, de vroegere financiële man van Baan, kregen de op dracht Getronics weer gezond te maken. Tot woede van de obligatiehou ders sprak het nieuwe tweetal opeens over alternatieve oplos singen. Verdere informatie bleef daarbij uit. De obligatiehouders spanden daarop vorige week een kort geding aan, waarin zij meer informatie eisten. Die kwam vrijdag. Het Getronics- bestuur koos voor een andere route en zag meer heil in de ver koop van winstgevende onder delen. Voor de Stichting Aandeelhou ders Belangen was dat echter niet genoeg en zij stapte naar de Ondernemingskamer. De obli gatiehouders die vorige week het kort geding hadden aange spannen, sloten zich bij de stichting aan. den haag/anp - De circa 380.000 werknemers in de me taalbewerking moeten dit jaar genoegen nemen met een een malige extra uitkering in plaats van een structurele loonsverho- die manier proberen de vakbonden en werkgevers in de metaal- en technische bedrijfs takken de pensioenprobiemen in de sector op te vangen. Dat zijn de vakbonden FNV Bondgenoten, CNV Bedrijven bond en de werkgeversorganisa tie metaal en techniek FWM gis teravond in een nieuwe CAO overeengekomen. Werknemers krijgen dit jaar in september eenmalig 1,75 procent van een jaarsalaris (minimaal 375 euro) uitgekeerd. Een structurele loonsverhoging van 2,5 procent is doorgeschoven naar 1 februa ri 2004. Een jaar later komt daar nog eens 2,2 procent bovenop. „Het voordeel van een eenmali ge uitkering is dat die niet mee telt in de opbouw van de pensi oenen", aldus werkgeversonder handelaar H. van Luunen van FWM. Door de structurele loonsverhoging door te schui ven naar 2004, kan een premie verhoging voor werkgevers en werknemers worden voorko men of beperkt. Op het eerste gezicht lijkt het dat de werknemers er dit jaar op achteruit gaan met een een ge uitkering, erkent vakbo bestuurder B. van Iren van Bondgenoten. De gemidi loonsverhoging ligt dit jaai melijk op 2,4 procent. „E als de lonen in de meta< techniek ook met 2,4 pn waren gestegen, zou dat 01 roepelijk teniet worden ge door de stijgende pensioa mies een jaar later", stel „Per saldo zouden de wei mers er op achteruit ziji gaan." Van Iren wijst er op dat hf goed gaat in de metaal- en nische bedrijfstakken. „Ik nu bezig met zes reorgani en niets wijst erop dat de a mie snel zal aantrekken. 1 om zijn we ook akkoord g met een CAO die langer i dan een jaar", aldus de bes der. De nieuwe CAO kem looptijd van 25 maande geldt tot 1 mei 2005. Onderhandelaarster Stomphorst van de CNV B venbond noemt het res mager. „Maar gezien de 0 mische situatie en de va zichten is 4,7 procent maanden geen slecht resul Bovendien is zij tevreden de betere beloning die is sproken voor leerlingen ei geren in de sector. helden - De asperge-oogst is deze week op gang gekomen. Dankzij de vele zon-uren van de afgelopen maand schieten de asperges als paddestoelen uit de grond, zoals hier in het Umburgse Helden. Hoewel het aanbod overvloedig is, doen de asperges op de vei ling hun bijnaam 'het witte goud' nog steeds eer aan. Er wordt meer dan tien euro per kilo voor het gewas betaald. De aspergetelers beleven dan ook goede tijden. Foto: ANP/Bas Rutten Washington/AP - Mede met het oog op de miljardenverslinden- de oorlog in Irak heeft de Ameri kaanse Senaat gisteren onver wacht besloten fors te schrap pen in de door president George Bush voorgestelde belastingver lagingen. Met 51 tegen 48 stem men besloten de senatoren om tot 2013 een lastenverlichting van 350 miljard dollar door te voeren, in plaats van de meer dan 700 miljard dollar waarom Bush had gevraagd en waartoe eerder was besloten. De uitslag van de stemming is een grote opsteker voor d mocraten. Zij hadden steo nadrukt dat belastingvei gen in de orde van grootte Bush die heeft voorgestelt verstandig zijn op een m< dat het begrotingstekort I cordhoogte dreigt op te en Amerikaanse militair oorlogspad zijn. Eerder 1 dag, gisteren, had Busl Congres om 74,7 miljard gevraagd voor de kosten v oorlog in Irak en de strijd het internationale terrorist utrecht/gpd - De levensloopregeling staat op de helling. MKB-Nederland, de belangenorganisatie van middel grote en kleine ondernemers, heeft het plan gisteren af geschoten. De regeling moest het voor werknemers mo gelijk maken om hun eigen loopbaan gedeeltelijk zelf in te delen. De middelgrote en kleine ondernemers hebben ook hun medewerking stopgezet aan het advies dat de Soci aal Economische Raad (SER) binnenkort uitbrengt. De politiek had de raad om zo'n advies gevraagd. De le vensloopregeling is bedoeld om het voor werknemers mogelijk te maken werk optimaal te combineren met privé-zaken. Nu zijn wettelijk allerlei vormen van verlof geregeld, zoals zorgverlof. Die mogen alleen worden op genomen voor het doel waarvoor ze zijn bedacht In een levensloopregeling worden de verlofvormen op één hoop gegooid en kunnen ze worden benut voor allerlei zaken. Een jongere werknemer met kleine kinderen heeft bijvoorbeeld meer behoefte om een half jaar te stoppen met werken. Een oudere werknemer heeft wel licht meer behoefte aan verlof om een paar maanden scholing te volgen of zet het verlof in om eerder te kun nen stoppen met werken. „Zo'n regeling is lastig voor werkgevers. Het is lastig als medewerkers zomaar een half jaar weg gaan. Ook wor den bedrijven opgezadeld met een berg administratieve lasten. Want ze moeten wel bijhouden hoe elke werkne mer zijn levensloop invult", zegt de woordvoerder van MKB Nederland. Als de levensloopregeling toch wordt ingevoerd zal MKB Nederland ondernemers oproepen de regeling te boy cotten. Het voorstel voor de levensloopregeling is gedaan door het huidige demissionaire kabinet. Het plan moet in de plaats komen van de spaarloonregeling die al voor een groot deel is afgeschaft. Werknemers hebben dus al geld ingeleverd voor de levensloopregeling. „Het is de vraag hoe de politiek hierop zal reageren", zegt Rienk van Splunder die namens het CNV in de SER onderhandelt. Hij noemt de beslissing van MKB Nederland om uit het SER-overleg te stappen 'kortzichtig' en 'dom'. MKB Nederland benadrukt dat de kans nul is dat de on dernemers toch weer aanschuiven bij de SER. De orga nisatie legt het kabinet wel een alternatief voor. Daarin staat dat het kabinet beter de oude belastingaftrek van de koopsomregelingen kan herstellen zodat werkne mers zelf kunnen sparen om later vrij te nemen. brussel/anp - Europees com missaris De Palacio (transport) wil het EU-lidstaten onder strik te voorwaarden toestaan om staatssteun te geven aan lucht vaartmaatschappijen. Die steun zou zich moeten beperken tot staatsgaranties voor hogere ver zekeringspremies. Ook is vol gens haar woordvoerder een flexibeler regeling voor lan dingsrechten mogelijk. De Europese Commissii spreekt het plan van De P vandaag. Veel lidstaten vrezen grot blemen, omdat de VS 01 gen hun luchtvaartmaats pijen rechtstreekse steun ven. Dat verhoogt de c< rentiedruk op de Eui maatschappijen. amsterdam/anp - De koersval op de effectenbeurzen heeft vo rig jaar diepe sporen achtergela ten bij beleggers. Degenen die hun geld via Nederlandse beleg gingsfondsen investeerden, le den samen een koersverlies van 17 miljard euro. Eind 2002 was het aandelenbezit van deze be leggers 40,2 miljard euro waard, zo blijkt uit het vanmiddag ge publiceerde Statistisch Bulletin van De Nederlandsche Bank (DNB). De beleggers waren al gewaar schuwd door de forse koersda lingen in 2001. Afgeschrikt door de malaise brachten zij vorig jaar 900 miljoen euro, 21 pro cent, minder naar beleggings fondsen dan in 2001. In totaal werd er netto 3,3 miljard euro in aandelen en obligaties gestoken, waardoor het totale belegde ver mogen van Nederland in fond sen op 90,8 miljard euro uit kwam. Het geld ging in 2002 op vallend vaak naar veilige beleg gingen. Voor het tweede jaar op rij werd het grootste deel (1,6 miljard euro) gestopt in obliga ties, die een vaste rente opbren gen. Obligaties zijn sinds het einde van de laatste beurshype in 2000 weer in trek. Aandelen waren vorig jaar goed voor 1.4 miljard euro van de nieuwe be leggingen. DNB noemt het 'op vallend' dat er nog zoveel geld in aandelen is geïnvesteerd. De groei komt deels op het con to van particuliere beleggers die overstapten op beleggingsfond sen om de risico's van aandelen in te perken. Fondsen spreiden hun belang over verschillende aandelen, waardoor de kans op verliezen kleiner is dan wanneer al het geld in één beursgeno teerd bedrijf zit. Beleggers die rechtstreeks op de beurs hande len, zijn niet opgenomen in de DNB-cijfers. Beleggers die de beurs de rug hebben toegekeerd, zijn terug gegaan naar de banken. De spaartegoeden van particulieren bij banken namen met 16,1 mil jard euro toe. Die groei is wat geringer dan in 2001, maar het bedrag is wel drie keer zo groot als in 2000. (advertentie) Wij hebben DE reis voor uw bedrijf, club of vereniging... 073-5 999 795/96 KRAS m.leijnse@kras.i door Achille Prick den haag - Na een week oorlog komt de humanitaire hulpverlening in Irak lang zaam op gang. Het Nederlandse bedrijfsle ven verdient miljoenen als leverancier van tenten, medicijnen en voertuigen. „Tenten die in Irak onderdak bieden, worden in Ne derland gekocht, maar gemaakt in het Midden-Oosten." Bij het Katwijkse bedrijf Schaart Commu nications wordt het verloop van de oor log in Irak op de voet gevolgd. Naast per soonlijke interesse heeft de strijd voor di recteur Jan Schaart ook een zakelijk as pect Zijn bedrijf is gespecialiseerd in communicatieapparatuur en is al jaren een belangrijke leverancier voor hulpor ganisaties. „We hebben altijd een grote voorraad, maar als het erg mis gaat, is het toch handig om dat op tijd te weten. Veel van onze spullen moet ik uit Australië la ten overkomen." Een ramp die zich voltrekt onder massale mediabelangstelling, trekt automatisch ook veel meer hulporganisaties aan. Ze moeten allemaal hun bestaansrecht to nen. Dus hebben al die organisaties ook spullen nodig om hulp te kunnen bie den. Medicijnen, tenten, voertuigen of communicatieapparatuur. Naast leve ranciers van goederen voor de coalitie troepen, zoals Bavaria met zijn maltbier, zijn tientallen bedrijven en bedrijfjes in Nederland actief als leveranciers van hulporganisaties. Elke grote ramp is goed voor een miljoenenomzet. „Nu is het nog rustig, maar ik weet uit er varing dat wij vanuit het niets kunnen fROIH-V' Hulpgoederen gaan op transport naar Irak. Foto: GPD-AP/Edi Engeler worden geconfronteerd met een enorme vraag naar speciale mobiele telefoons of portofoons", vertelt Jan Schaart. Al 37 jaar levert zijn bedrijf gespecialiseerde communicatieapparatuur. „We hebben altijd een flinke buffer op voorraad om nooit 'nee' te hoeven verkopen. Soms blijf je dan een tijdje zitten met al die spullen, maar de ervaring leert dat we eens in de twee jaar een grote ramp heb ben en dan raken we alles zo weer kwijt. Waarschijnlijk is dat deze keer Irak." Waar hulporganisaties vaak zijn aange wezen op de commerciële markt om aan hun spullen te komen, levert de Stichting Ida medicijnen en m 2dische hulpmidde len zonder winstoogmerk. De stichting telt 110 medewerkers en heeft een jaar omzet van 80 miljoen euro. Voor Irak is nu al voor zo'n twee miljoen euro aan spullen de deur uit. „De bestellingen voor de eerste opvang, zijn grotendeels verwerkt en geleverd", zegt apotheker Ron Wehrens die verant woordelijk is voor de kwaliteit van de medicijnen en het assortiment van Ida. „Een standaard noodpakket bestaat uit twee grote pallets van vier kubieke meter waarmee je drie maanden lang tiendui zend mensen kunt verzorgen. Nu begint langzaam ook de tweede golf op gang te komen: spullen die nodig zijn bij structu rele opvang. Denk aan medicijnen! hoge bloeddruk, diabetes. Artsen Zonder Grenzen Nederland I acht inkopers in dienst om scherp i slaan. „Ida is voor ons natuurlijk ee prachtige constructie: het scheelt n of je drie of zes euro moet betalen i een pot aspirines", aldus coördinal koop Peter Grootendorst. Per jaar fa steedt zijn afdeling zo'n veertien m euro. En vijfentwintig jaar ervaring geleid tot een assortiment van zeve zend artikelen. Los van de medicijnen moeten de i pers van Artsen zonder Grenzen de op om te onderhandelen voor guns inkoopcontracten. Zo heeft de orga de een speciale band met de Apeld se tentspecialist Landskroon bv. Ar Zonder Grenzen is de enige hulpor satie waaraan het bedrijf direct levt Pascal Legebeke van Landskroon: zo gegroeid, want verder doen wij a zaken met de tussenhandel. Die be nu in te slaan om vervolgens de hu ganisaties weer te bedienen. Wij in teren textiel en tentconstructies en de boel hier naar wens in elkaar." Voor sommige bedrijven is de vrai hulporganisaties een kleine comp voor het verlies aan reguliere handi het Midden-Oosten. Intermotive in Brabantse Gassel is gespecialiseerd 'voertuigen voor ruig terrein', aldus recteur Ton Ottevanger. „De gewof handel met de oorlogsregio ligt vrij stil; net als na 11 september wacht een met investeringen. Wij staan kl om een aantal nachten door te wer en hulporganisaties te bedienen. D mee kunnen we een deel van het o verlies goed maken."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6