MODE 2003 Van dwangbuis tot glazen led-wand MODE-accessoires Pashokjes krijgen eindelijk lucht en ruimte Top 10 ergernissen pashokjes Het horloge De slipper De tas De stropdas Het sieraad ^3,^ De riem WOENSDAG 26 MAART Bij Mexx hebben ze een aparte afdeling die kijkt naar de kwaliteit en omgeving van de pashokjes. Foto: Roland de Bruin essentieel onderwerp van het concept. Wij zien de paskamer als een van de best scorende verkoop-vierkante meters. Daar worden de beslissingen genomen. En dus besteden we er heel veel aandacht aan om de paskamers en de omgeving van de paskamers smaakvol in te richten. Wij blijven daarom steeds heel kritisch luisteren naar de consument, want de klant is koning. De Mexx-paskamer is van alle gemakken voorzien: mooie houten deuren, met een eigen Mexx- handgreep, een grote spiegel, een krukje, ophanghaken en een poster. Uit de klantvriendelijkheidonderzoeken die wij regelmatig houden, bleek dat de klant toch een probleem had met het ophangen van de kleding. Toen hebben we gezorgd dat de poster eruit ging en daarvoor in de plaats nog meer haken opgehangen. We hebben overigens ook een heel leuk paskamerconcept bedacht voor de kinderen in de vorm tipi, een indianentent. Zo heb passen ook leuk gemaakt voa kinderen." Een kleine enquête onder winkelende publiek levert een hoop pashok De Top 10: 1) Pashokjes zijn te klein. 2) Er zijn onvoldoende ophanghaakjes. 3) De vloer van pashokjes is stoffig en vies. 4) Het is er veel te heet. 5) Pashokjes ruiken naar zweet. 6) Je moet vaak wachten op een leeg hokje. 7) Het licht is er veel te fel. 8) De spiegel hangt altijd verkeerd of ver weg. 9) De gordijntjes sluiten nooit goed af. 10) Je mag maar twee kledingstukken mee naar binnen nemen. meter groot, maar tegenwoordig is het ook vaak 1,25 meter in het vierkant." „Tja, en dan het gordijntje. Dat is meestal te smal. Je krijgt kieren en dan heeft men het gevoel begluurd te worden. Ook niet bevorderlijk. Dat het gordijn aan de onderkant open is, dat is normaal. Zo kunnen de verkopers in de gaten houden of er niet gestolen wordt. Diefstal in winkels is een groot probleem. Maar camera's in pashokjes is nog steeds wettelijk verboden." Wie echt alle ergernissen wil vermijden, moet dus veel geld in zijn portemonnee hebben. Of in New York wonen. Speciaal voor de Prada Flagshipstore aldaar ontwierp de Nederlandse architect Rem Koolhaas interactieve pashokjes. De ruimtes hebben een glazen led-wand die donker kleurt wanneer ze bezet zijn. Op een computerscherm in het hokje kun je allerlei informatie opvragen over het desbetreffende kledingstuk en kun je kijken naar videoclips van modeshows. Klapstuk is wel de 'Magie Mirror'. Als de klant voor de spiegel ronddraait, wordt het beeld in de spiegel vertraagd afgespeeld zodat de klant zichzelf van alle kanten kan bekijken. Een bedrijf dat de pashokjes ook serieus benadert, is Mexx. Dit kledingmerk heeft zelfs een aparte afdeling die zich wereldwijd met het 'Mexx-concept' bezighoudt. Betty de Haan van Mexx: „Bij ons zijn de paskamers absoluut een door Machteld Leistra Vroeger was het pashokje de sluitpost van de winkel. Maar omdat uiteindelijk daar over de aankoop beslist wordt, schenken winkeliers steeds meer aandacht aan deze vierkante meter achter het gordijn. Drukte rond de pashokjes van C&A. Foto: Roland de Bruin Martin Hulsteijn is commercieel directeur van Vizona bv, een bedrijf uit Diemen, dat onder meer de inrichting verzorgde voor de Mexx shop-in-shops, de winkels van de merken Turnover en Esprit, Hünkemöller en de Bijenkorf: „Vroeger was een paskamer echt het sluitstuk. Paskamers werden altijd zo klein mogelijk gehouden, meer het dwangbuisidee, ergens in een hoekje. Nu is een paskamer een verlengstuk van de verkoop en wordt er veel meer aandacht aan geschonken." Waaraan voldoet nu een idéale paskamer? „Een goede paskamer moet ruim zijn en van alle gemakken voorzien. Voldoende haken, voldoende vakjes voor portemonnee en brillen. Er moet ook een krukje of bankje in zitten waarop je kunt zitten om je schoenen uit te trekken. Ook een spiegel in de paskamer is belangrijk. Vroeger dachten winkeliers dat ze altijd contact met de klant moesten houden, maar tegenwoordig wil de consument privacy en niet het gevoel hebben dat hij bekeken wordt. Als die privacy ontbreekt, denkt hij al gauw: dan pas ik niet. Kortom een paskamer moet behaaglijk zijn. Minimaal een vierkante Nu zelfs Paul Rosenmöller hem wel eens pleegt te dragen, zullen no toire dassenhaters beseffen dat de stropdas niet meer weg te denken is uit het modebeeld. Gekleed onder een krijtstreepje of trendy ton sur ton bij de nieuwe lichte zomerpakken. De das hoeft niet, maar mag wel. Met het niet of wel dragen ervan, maak je in ieder geval geen enkel politiek statement meer. De das is er voor iedereen. Tot nu toe was de stropdas eigenlijk het enige accessoire dat voorbehouden was aan de echte man, maar ook dat bolwerk wordt nu gesloopt. Vrouwen mogen zich namelijk ook aan de stropdas wagen. Als hals versiering of rond de heupen als originele riem. Foto: Gekleed onder een krijtstreepje kan ook. Net als bij het sieraad zien we het horloge in omvang toenemen. Subtiliteit is ook hier verte zoeken. Plat, klein en onopvallend is totaal passé. We zien grote en dikke kasten en veel zogenaamde jumbohorloges die door de gebruikte materialen toch licht om te dragen zijn. Op de wijzerplaten is het een drukte van belang. Het krioelt er van de cijfers en wijzertjes, liefst in een combinatie van analoge en digitale tijdsaanduiding. En een horloge zonder chronograaf en/of stopwatch is bijna onvoorstelbaar. Veel vaak overbodige gadgets maken vooral de herenhorloges tot stoer jongensspeelgoed. James Bond eat your heart out! Er zijn horloges met een geheugen voor de tijden in maar liefst veertig wereldsteden, met een alarmfunctie, een geheugen voor e-mailadressen en telefoonnummers, diverse bliepjes en piepjes en gekleurde lichtsignalen. De brede banden zijn gemaakt van zilverkleurig edelmetaal, zoals titanium, maar de ouderwetse robuuste lederen band is weer helemaal terug als een hommage aan vervlogen tijden vol romantiek. Onverwoestbare stof, zoals canvas, is ook een veelgebruikt materiaal voor horlogebandjes deze zomer. De stoffen banden zijn in veel hippe kleurtjes verkrijgbaar. De slipper blijft het populairste schoeisel voor zwoele zomerdagen. Maar hij ondergaat deze zomer wel een metamorfose. Plateauzolen zijn helemaal uit en ook ronde vormen zien we bijna niet meer. Het slippertje nieuwe stijl is sexy, elegant en... zo plat als een eurodubbeltje. De vertrouwde plastic teenslipper komt in alle kleuren en variaties voorbij. Het is dan ook niet langer een simpel vakantieschoentje maar eerder een frêle muiltje dat bijna bij iedere gelegenheid en outfit past. De zolen zijn superplat, de neuzen superspits en de bandjes erg dun en teer. Leer is het meest gebruikte materiaal voor de slippertjes van nu, maar ook plastic en stof zijn veelgebruikte materialen. De nieuwe slippers zijn vaak voorzien van folkloreachtige versieringen van kraaltjes, steentjes, pailletten en borduursels. Hier en daar zien we een romantisch bloemetje of hartje opduiken. Foto: Een folklore-achtige slipper van Mare O'Polo. Jarenlang bestempeld als het toppunt van tuttigheid: een sjaaltje rond de nek. Op televisie zag je het fenomeen alleen bij EO-vrouwen en huisvrouwen op de tribunes van een RTL4-show. Anno 2003 is het sjaaltje om de nek weer helemaal terug als kleurige oppepper voor een saaie outfit of als fijne afmaker van een zorgvuldig uitgekozen combinatie. Draag het op de stewardessenmanier (met een zwierige knoop of strik aan de zijkant van de hals) bij een capribroek en tppje en je bent helemaal in de Doris Day-fiftiestrend. Of als bandana bij de romantische 'Kleine huis op de prairie-trend'. Het sjaaltje op het hoofd is ook nog steeds in. Maar niet op zijn 'Roodkapjes' geknoopt. Draag het gevouwen als brede haarband of knoop het achter op je hoofd vast voor een wat stoerder effect. Foto: Niet langer tuttig: het sjaaltje. v Op sieradengebied is deze zomer niets te dol zolang het maar groot, opzichtig en een tikje ordinair is. Goud is helemaal in en ook bronskleurige sieraden zijn je van het. Ook leer speelt een grote rol. We zien veel brede leren polsbandjes en leren veters met een hanger er aan. Subtiel lijkt een woord dat niet meer bestaat in de sieradenbranche. De kettingen zijn lang en worden vele malen dubbel om de nek gedragen. Opzichtige gouden hangers zijn het helemaal en ook grote gekleurde edelstenen, zoals turkoois en kristallen vormen zijn hip. De oorbellen zijn groot en hangen bijna tot op de schouders en het liefst dragen we aan elke vinger drie enorme knallers van ringen. Kruizen in alle soorten en maten - maar vooral groot - zijn nog steeds erg in. Maar ook symbolen uit andere religies beginnen meer en meer een rol te spelen. De halve maan uit de islam, de zeshoekige ster, symbool van het jodendom worden net als het christelijke kruis steeds meer een mode-item. Ook op de indianen geïnspireerde grote amuletachtige hangers aan leren veters zijn erg hip. Verder zijn er romantische vormen als harten, bloemen en beestjes en bedeltjes in het 'geloof, hoop en liefde'-thema in overvloed. Foto: Goud is helemaal niet meer fout. Dit medaillon is vart Mare O'Polo. Deze zomer zet de riementrend zich voort. De ceintuurs zijn iets romantischer van uiterlijk. Als materiaal zien we veel zacht suède al dan niet in pastelkleurtjes geverfd. Als versieringen worden vlindertjes, bloemetjes of hartjes gebruikt. Ook kraaltjes, pailletten, schelpen, stenen, veren, leren franjes, of metalen bedeltjes decoreren de ceintuurs. Nieuw in het modebeeld is de op militaire leest geschoeide koppelriem. Deze canvas ceintuur met zilverkleurige koppel is juist niet legergroen, maar verkrijgbaar in allerlei felle streepdessins. Ook nieuw is de brede heupband die over een broek gedragen kan worden. Ontworpen voor vrouwen die zich niet aan het ultrakort minirokje dat nu zo hip is, durven te wagen. De jnannen gaan ook voor de riem als trendy modeaccessoire. Zij dragen exemplaren met grote gespen, stoere studs en stiksels en hier en daar een ketting. Foto: Ook voor kleine meisjes, grote riemen. Met een enorme shopper die je normaal alleen meezeult naar de supermarkt, hoor je er helemaal bij deze zomer. Wel handig want er past veel meer in dan in die ieniemienie-kleine damestasjes van afgelopen jaren. Gigantisch zijn ze, de handtassen van 2003 en te koop in alle kleuren, vormen en materialen. We zien veel psychedelische dessins, romantische motieven en felle kleuren. De gigatas heeft handige houten handvaten of ringen van hout, plastic of metaal die als hengsel dienst doen. Soms ook met een brede schouderband. En als je geen geld hebt voor een exemplaar van het hippe, doch peperdure Louis Vuitton (tassen vanaf 450 euro!), misstaat de blauwe Ikeashopper, de AH-boodschappentas of zo'n canvas boodschappengeval met leren hengsels van Blokker totaal niet. Foto: Grote tas van Mare O'Polo.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 28