MODE 2003 We zijn allemaal aparte kuddedieren1 I 4 Mode in het kort I In ml >boe Street One Picard Super gymp Camps en Beauzill Scapa Invito-tas Gant Schoenenlijn Sisley Mexx tas Kinderschoenen Zuidelijk Jeep Neerlands trots Sportief haantje Klassieke cowboys WOENSDAG 26 MAART 2OO3 iteld Leistra [ledirag onderscheid de rest. Denkt 1. Maar heel veel iren lijken akelig elkaar. Wereldwijd het boek des staan de ste voorbeelden »ndere leding' bij elkaar. Punks hebben een hanenkam; gabbers dragen Australian trainingspakken en kakkers zetten hun kraagje omhoog. Hiphoppers zijn zwart en hippies hebben lang vies haar. De tijd dat subculturen zo overzichtelijk in te delen waren, is al lang en breed voorbij. Nu volgen de trends elkaar in moordend tempo op. Jongeren horen de ene keer bij de ene groep en de andere keer bij de andere. Ze sluiten zich aan bij een bepaalde subcultuur om uniek te zijn en zich af te zetten tegen de algemeen heersende normen van de maatschappij. Maar zijn ze wel zo uniek? Als je één loslopende punker met een kleurige hanenkam over het dorpsplein ziet lopen, misschien wel. Maar als je er in de stad dertig in een groepje bij elkaar ziet staan, blijken ze eigenlijk allemaal heel erg op elkaar te lijken. Een duo dat van dit gegeven bijna sjaaltje op het mpjes 'art h materiaal 1 avondtasje :den, pessimisme en tattoos obberig stilettohakken de fifties retro elegant stewardessensjaaltje om nek brede riemen kleur, kleur en kleur natuurlijke stoffen enorme shopper vrolijke, kleurrijke bood schap uitbundige sieraden strak en aansluitend loshangend haar zijn beroep heeft gemaakt, is fotograaf Ari Versluis en styliste Ellie Uyttenbroek. Zij fotograferen sinds 1994 mensen die vinden dat ze zich individueel kleden maar toch behoorlijk op hun groepsgenoten blijken te lijken als je ze op een rijtje ziet. Zo ontstonden de Exactitudes (een samentrekking van exact en attitude), die onlangs gebundeld werden in een prachtig kijkboek. Versluis: „Het gaat over het idiote spanningsveld dat mensen denken superindividueel te zijn en dan toch een groepsidentiteit blijken te hebben. Heel veel mensen zijn zich daar helemaal niet van bewust. Wij zorgen dat ze zich dat wel bewust worden door er twaalf op een rij te zetten die erg op elkaar lijken. Wij geloven allemaal zo heilig in het individu, terwijl we tegelijkertijd heel erg de neiging hebben om op te gaan in een groep. We vinden het heerlijk om met zijn allen te carnavallen. Dan doen we een gekke pruik op en dan zijn we drie dagen eventjes helemaal van de wereld af. Bepaalde jongeren gaan wel naar de ene party omdat iedereen daar hiphop is, maar niet naar de andere omdat daar in hun ogen alleen maar domme types rondlopen." „ledereen is wel op zoek naar een soort van eigen identiteit. Voor een tijdje dan. Op dit moment is het ontzettend divers. Er zijn zoveel subculturen datje bijna door de bomen het bos niet ziet. Wij zijn echt aan het puzzelen. Gewoon door veel op straat te zijn en veel erover na te.denken, kom je vanzelf wel op een bepaald signalement. Dan zie je ineens dat heel veel jonge meiden een tattootje nemen. Vraag ze niet waarom of wat het voorstelt. Daar denken ze helemaal niet over na, ze doen het gewoon. En dat is dus nieuw. Dan komt er het moment datje denkt van: we kunnen nu wel eens een serie doen. Daardoor is de puzzel weer wat duidelijker geworden, ledereen zoekt een beetje zijn soulmates op en dat heeft heel erg met uiterlijke kenmerken te maken." Multiculturaliteit is volgens Versluis de grootste inspiratiebron voor het ontstaan van nieuw kleedgedrag. Versluis: „Bijvoorbeeld van die Hollandse meiden die een hele Surinaamse styling hebben overgenomen. Meerdere kapsels op een hoofd met staarten en van die wokkels en gekleed in van die wijde trainingspakken. Dat had vijfjaar geleden niet gekund, maar nu is de tijd daar gewoon rijp voor. Ga maar op een VMBO-school kijken. Tachtig procent van de leerlingen daar is van allochtone afkomst. Dus dat beïnvloedt elkaar enorm. En dat zal nog wel doorgaan." Helemaal 2003 vindt Versluis de ecopunks of de teknohippies. „Dat is eigenlijk een groep die vrij onduidelijk is of eigenlijk helemaal niet zo aanwezig lijkt, maar als je er op gaat letten, zie je steeds meer van die gasten. Zij lappen die trend van continu maar nieuwe kleren kopen aan hun laars en proberen vrij alternatief te leven. Het zijn eigenlijk de nieuwe hippies. Ze leven met elkaar in plaats van solitair en dat is dé grote trend op dit moment. Een groep staat garant voor een leuk sociaal leven, terwijl het in je uppie behoorlijk saai kan zijn. Die ecopunks zijn geïnspireerd door het anti-globale denken. Eigenlijk zijn ze zo globaal als de neten want als er een festival in Italië is, zijn ze met zijn allen daar en als er Allemaal dezelfde dresscode: gothic. Foto: Versluis en Uyttenbroek Tien 'unieke' hiphoppers. Foto: Versluis en Uyttenbroek een feest in Polen is, gaan ze naar Polen. Ze doen alleen niet mee met wat ketens als McDonald's, Coca Cola en Hennes Mauritz dicteren en zijn anti-Amerikaans. Die groep wordt steeds groter omdat de commercie er gewoon geen vat op heeft." Provoceren en shockeren is altijd al een reden geweest voor jongeren om tot een bepaalde subcultuur te behoren. Maar valt er nog wel iets te shockeren nu iedere huisvrouw een tatoeage heeft en menig bankbediende wel ergens een piercing onder zijn WE-pak verborgen houdt? Versluis: „Het shockverhaal op dit moment is de burka oftewel Niqaab. Als jij op een school zit, waar elke meid in een midrif truitje loopt, en vervolgens ben je van onder tot boven bedekt, is dat even revolutionair als een hanenkam destijds. Die meiden die zich helemaal inkapselen, zetten zich ook aftegen de geldende normen. Maar het duurt natuurlijk wel een hele lange tijd voordat de maatschappij dat door heeft en het accepteert. Dat soort dingen zullen ook steeds meer gaan spelen. Dat mensen vanuit een bepaalde etnische of religieuze achtergrond een bepaald kleedgedrag gaan krijgen dat toch aanstootgevend is. Het verbieden ervan, zoals nu op die Amsterdamse school, werkt alleen maar averechts." Het boek Exactitudes wordt uitgegeven door Uitgeverij 010: www.oiopublishers.nl stoere kleding van Kieke- citeitsfoto rappig en stevig, zo om- derkledingmerk Kiekeboe fste collectie. De baby's zien i de zachte kleurtjes, de peu- heeft grappige tekstjes en vat oudere kids zien er stoer thema's als 'cross' en 'racing', de meiden ook hun hart op- de jurkjes, rokjes en shirts andere hartjesprint. 1090054353 263. Street One heeft de zomerse kleding- trends vertaald naar hun eigen stijl: on gecompliceerd en eenvoudig. We zien veel bloemenprints, strepen en wit voor bijkomen, op luchtige shirts, bloesjes en rokjes, voor zowel oe 'hippie-chique'-ty- pes als casualmeiden. Leuk zijn ook de patchworkjeans en suède en katoenen jasjes. Informatie: 0541 530 717. hap aan je voeten met ubliciteitsfoto n van Camper zijn echte 'col- Vis'. Niet alleen omdat het ong Spaanse merk tamelijk (gemaakt op traditionele jn ook nog eens best origi- laanse schilder Pepe Guerrero aan de nieuwe zomerlijn, iet model 'twins' nu voorzien raai landschap. Camper «esmodel: 120 euro, herenmo- worden nu eens voorzien van teksten als 'Willing Victim' 'Happy Landing' of 'Mo dern Venus'. Kan daar een ruiter of kro kodil tegenop? Informatie: 0032 320111 40. beeld de suède instappers of een sportief model met klittenband in de dameslijn. Ook hebben ze opgemerkt dat de moder ne man vaak kiest voor een 'Zuidelijk ac cent'. De grote uitsmijter van deze zomer zijn dan ook hun slanke leren schoenen. Van Bommel schoenen, vanaf 139 euro. Informatie: 013 513 69 73. Bamboo-tas van Picard. Publiciteitsfoto^ 'Voor iedere outfit een andere tas'. Het is net als met schoenen: ook hier is er al tijd een excuus om nieuwe exemplaren aan te schaffen. Bij Picard hadden ze dit ook wel door, vandaar hun uitgebreide voorraad voor dit seizoen. Etnisch voor bij een hippie outfit, Formule 1 voor een sportief type, maar ook hele trendy le ren gevalletjes. Prijzen tussen 29,95 en 139 euro. Informatie: 024 348 31 65. Spinnenweb-gymp van Converse. Publiciteitsfoto Converse kennen we natuurlijk allemaal van die goeie ouwe Chuck Taylor-gymp. De basketbalschoenen in alle kleuren van de regenboog zijn er nu in nog meer va rianten. Zo is er nu een iiï pastel-camou flage tinten, of met kanten veters. Of bespoten met graffiti. Ze worden ook als maar hoger en hoger. Erg fraai is de 'Chuck Spider*, superhoog met een gothic-uitstraling, voorzien van spinnen web-print. Goedkoop zijn de spin-gym- pen niet: 199,95 eur°. Informatie: 0495 531 623. 12 OO32 32 320 450. De Beauzill ketting (108 euro). Publiciteitsfoto Naast riemen en tassen blijven ook siera den belangrijke accessoires. Heel hip zijn de sieraden rijkelijk voorzien van steen tjes, kraaltjes en bedeltjes, liefst een beetje kitsch. Leuk in die sfeer zijn de exemplaren van Camps en Camps, in al lerlei lieve pastelkleuren. Bij Beauzill is vooral de etnische sfeer belangrijk. Daar bij wordt veel gebruik gemaakt van na tuurstenen, zoals Turkoois en carneool. Informatie: 0413 294 821 (Beauzill) en 077 38717 57 (Camps en Camps) Dubbele lading bij Scapa. Publiciteitsfoto Vlinder-tas, Invito. Publiciteitsfoto Bril van DKNY. Publiciteitsfoto Invito heeft natuurlijk altijd al massa's schoeisel, maar hun accessoire-lijn wordt Di>|M0r| ook steeds uitgebreider. Binnenkort in de winkel: hun nieuwste voorraad riemen, portemonnees en tassen. Er wordt vooral gebruik gemaakt van de kleuren (oud)ro- ze en wit. Vaak zijn ze versierd met vlin ders. Gelukkig kun je nooit genoeg tas sen hebben. Informatie: 073 648 3618. Scapa is zo'n merk datje draagt als je a) sportief bent maar wel een beetje 'chi que' en b) je er iets meer voor neer wilt tellen. De kleding wordt vooral geïnspi reerd door de polosport en er is veel wit, blauw, beige en rood te vinden in hun collectie. Inderdaad, dit hoort thuis in het rijtje Polo Ralph Lauren, Lacoste en Tom my Hilfiger. Hun nieuwe lijn is echter wat tegendraadser. Shirts en bikini's Voor de man die liever gaat voor no- nonsense kleding is Gant misschien wel wat. Het sluit aan bij het rijtje sportieve merken en heeft sweaters, bloezen, shirts, wijde pantalons en kaki shirts in de collectie. Dat soort kleding doet het leuk op zowel het rugbyveld als de zeil boot. Ook de rest van de mannelijke fa milie kan in Gant gekleed gaan: voor surfkids zijn er fijne shirts bijvoorbeeld, pakjes en shirtjes. Informatie: 035 5311145. Steeds meer kledinglijnen brengen ook een schoenenlijn uit. Nieuw is die van het merk More&More. Ze passen prima in hun modern/klassieke stijl. Er wordt veel gebruik gemaakt van leer en suède, zandkleuren, wit en beige en gevlochten (bandjes). Mexx 'doet' zowel mannen-, kinder en vrouwenschoenen, van klassiek tot slippers en sportief voor de kids. De schoenen van Timberland zijn vooral stoer: al hebben ze ook een stel elegante slippers. Informatie: 0347 322 772 (Timberland), 013 521 63 93 (More&More). Mode volgens Sisley. Publiciteitsfoto drukt: draag nóóit een witte zwembroek, je weet nu waarom. Verder worden we bekend gemaakt met het belang van het scheren van de bikiniliin. Overigens is de kleding van Sisley verder een stuk min der aanstootgevend. Eerder lekker basic. Informatie: 020 419 75 76. Ook al mogen we in de mode dan graag terugdenken aan 'lang ven/logen tijden in de wereld der zonnebrillen gaat net ook een futuristische kant op. Net als vo rig jaar blijven de 'shields' erg populair. Nike komt met supertechnische bril, de 'Skylon Pro', die dankzij vernuftige mate rialen (rubber, krasvrije lenzen) uitermate geschikt is voor sportievelingen. De bril len van DKNY en Calvin Klein zijn vooral erg hip. CK heeft een model met brede glazen en een fijn montuur in oranje, blauwe en groentinten. Het shieldmodel is zeer spacy in onder andere roze love &peace kleuren. DKNY's technische hoogstandje: de brillen zijn opvouwbaar. Naast de blauw- rook- en cognactinten hebben ze ook nog spiegelglazen. Robo- cop, eat your heart out. Nike, Skylon pro 189 euro; DKNY, 7420S, 118 euro; Calvin Klein, CK2038,114,50 eu ro, CK2037CF143 euro. Informatie: 00800 7200 2020. Naast kleding en schoenen is Mexx ook thuis in de sieraden, brillen, parfum en zovoort. Mexx wil graag een vorm van li festyle zijn, dus aan alles is gedacht. Sier lijkere damestassen maar ook voor de mannen zijn er verschillende hippe exemplaren: de 'Ferry* is voor de moder ne man die zijn telefoon, pennen en ja zelfs dossiers en laptop kwijt wil in een tas. Mexx Bags, prijzen tussen 24,95 eur0 en 119 euro. Informatie: 030 634 75 00. Kleine meiden vinden vaak de schoenen van oudere zussen en mapia's erg mooi. Gelukkig zijn bijvoorbeeld de sport- schoentjes die bij de 'ouderen' erg ge liefd zijn er nu ook voor kids. Bijvoor beeld van Banaline. De kleuren-, maïs, oudroze en lichtblauw, met veter én klit tenbandsluiting. Banaline, de schoentjes op de foto kosten 76,95,- euro. Informatie: 0416 568 723. Het Nederlandse merk Van Bommel is al lang niet meer de gaatjesschoenengi- gant van weleer. En naast deftig hebben ze inmiddels erg hippe schoenen, dankzij de 'Floris Fashion'-lijn. Mooi zijn bijvoor- De 'Wij lijken onverschillig maar zijn best hip'-look van Jeep. Publiciteitsfoto Sisley doet het weer. Het modemerk dat inmiddels bekend staat om zijn spraak makende campagnes heeft er weer een nieuwe bij. Rijst natuurlijk weer de vraag of dat nou weer nodig is, al dat bloot en die seks! Eerst die schunnige posities bij het vee in de 'Farming'-campagne, daar na weer in 'Black' met leren maskers. En nu dit: 'Wet'. Ach, wat zullen we ervan zeggen. Die koeien hebben er natuurlijk niet zelf voor gekozen en we worden weer eens met de neus op de feiten ge- Vanilia. Publiciteitsfoto Tussen alle grote internationale mode merken zou je bijna vergeten dat we ook nog mode van eigen bodem hebben. Al heeft bijvoorbeeld Summum zich laten inspireren door de 'Latin Spirit', en ging Vanilia naast romantiek voor een 'rolky vibe' en Desert Dandy's. Trix en Rees houdt het 'gewoon' op een stoere, vrije look (naast dames ook voor kids). Alledrie de merken hebben wel wat gemeen: hun kleding heeft een heel vrouwelijke uit straling, en wordt veel gebruik gemaakt van fijne zomerse stofjes zoals linnen en katoen. Informatie: 026 443 915 59 (Trix en Rees), 020 636 66 50 (Summum) en 020 587 73 11 (Vanilia). Al gruwelen we tegenwoordig van woor den als retro of vintage (dat heb je als een woord te pas en te onpas gebruikt wordt), blij zijn we nog steeds met oud spul. Liefhebbers zullen dan ook kwijlend boven de catalogus van het Franse sport merk Le Coq Sportif hangen. Oude mo dellen zijn opnieuw uitgegeven en ver taald naar het moderne leven. En dat le vert zeer fraaie schoentjes op. Of het nu een voetbal-wielren of joggingmodel is. Maar ook hun nieuwe modelletjes zijn zeer mooi vormgegeven. Verder beschik ken ze over een fraaie dames- en heren kledinglijn, met trainingsjasj^ jogging pakken sweat-en T-shirtjes. informatie 020 406 n 33. Voor de ruige jochies is er Jeep, dat gelijk staat aan 'avontuur*. De stoere sweaters, jacks, geruite bloezen en baggy broeken in kleuren als legergroen, beige, oker en rood zijn erg geschikt voor buiten-ge bruik. Ook oudere broers kunnen hier te recht voor een 'wij lijken onverschillig maar zijn best wel hip'-look. En ook voor pappa's is er genoeg te vinden, al klim men die dan misschien niet meer in bo men. Informatie: 073 64619 99. Marlboro Classic, dat roept beelden op van eenzame cowboys die hun kudde Mustangs over de prairie jagen. De kle ding is dan ook op zo'n lifestyle geïnspi reerd. Helemaal omdat Texas' dit sei zoen een van de inspiratiebronnen is. Dat heeft niet zoveel uitleg nodig. Denk: jeans, veel jeans. Grote 'buckles' op de brede riemen, denimjasjes in allerlei kleuren en geruite bloezen. Voor de vrouwen: leren jacks met franjes, rokken in denim maar ook van lichte materialen met stiksels en tussenzetsels, vetershirts en borduursels. Come on to the wild, wild West. Informatie: 020 675 08 78.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 27