'Gewoon een beetje anders' MODE 2003 De man bekent eindelijk kleur andacht, advies en deskundigheid Den Elzen Schoenen Ella Mode Ella Mode uit Alphen aan den Rijn Brede gouden hangers Den Elzen Schoenen in De Kopermolen Vijftien jaar geleden reed Ella van der Zon op haar fiets door Alphen aan de Rijn. Ze was op zoek naar een pand om een modezaak te beginnen. In de Raadhuisstraat zag ze bij een winkel een bordje 'Te Huur'. Ella was verkocht. Tijd om verder na te denken was er niet. Hier kon ze met kleuren, materialen en stoffen werken. Dat had ze altijd al gewild. Ella Mode voor de volwassen vrouw is inmiddels mede door de enthousiaste en wervelende eigenaresse, een begrip in Alphen en verre omgeving. Het interieur is gezellig, her en der staat half verstopt een kartonnen doos met restanten van de wintercollectie. Ella van der Zon heeft zich al dagen voorgenomen de rommel op te ruimen. Maar het komt er niet van. Steeds komen klanten de winkel binnen. Voor veel vrouwen is Ella Mode de winkel waar de garderobe wordt aangeschaft. Dus moet er gepraat worden over kleding, kinderen, vakanties en andere belangrijke en minder belangrijke zaken. De band die Ella van der Zon met haar klanten heeft, is groot. Achterin de zaak op een wand heeft zij foto's van klanten hangen, die zich hebben laten fotograferen voor een modezaak in verre landen die eveneens met de naam Ella Mode door het leven gaan. In Marbeila, in Chicago, in Eilat of gewoon op visitekaartjes. De naam Ella heeft vele betekenissen. Het heeft een vrouwelijke klank, ella betekent zij in het Spaans en in het Grieks staat ella voor 'kom'. Een mooiere naam voor een modezaak voor de volwassen vrouw bestaat bijna niet. Als dochter van een woninginrichter had zij altijd al een grote affiniteit met stoffen. Mede daarom voelt zij zich in haar winkel als een vis in het water. „Ik richt graag huizen in. Met kleuren en materialen werken vind ik geweldig. Ik durf ook gewoon tegen klanten, die in mijn ogen een lelijke combinatie passen, te zeggen dat ze het niet moeten doen. ik ben net als mijn vaste rechterhand in deze zaak 'een recht voor z'n raap type'. Wat dat betreft ben ik zowel een adviseur als een psychologe. Dat is het leuke van een kleine winkel. Ik laat mijn klanten snuffelen, zit ze zeker niet op hun huid. Maar soms hebben ze een duwtje in de goede richting nodig. Daarom hou ik zoveel van dit vak." Toen zij met haar winkel van start ging, wist ze precies wat ze wilde. Ze nam haarzelf als uitgangspunt. Het moest net een beetje anders, in elk geval een beetje minder stijf worden. Daar is zij duidelijk in geslaagd. De collectie oogt kleurig en fleurig. „Zwart is nog steeds de basiskleur. Ook hier. Maar ik wil wel eens wat anders. Voor deze zomer heb ik veel wit linnen. Nieuw in de mode zijn de hele wijde pantalons. Eveneens nieuw zijn de bloemen en de ruches. Ik ben geen trendvolger. Stoffen in mooie kleuren zijn mijn specialiteit. Overigens tel ik onder mijn klanten veel zakenvrouwen, die strak en vlot in het WOENSDAG 26 MAART 2OO3 Wit kreukshirt uit de collectie van Clock- De man bekent kleur deze zomer. Deze house C&A. combinatie is van The Society Shop. Mode volgens Ella van der Zon. Foto's: Henk Bouwman pak moeten zitten. We hebben de Colucci, Michèle, Taurii en Joye Fun. Ik volgende merken als Oui, Lecomte, vind Nederland soms wat saai. Daarom Nadine H., Sophia Pigozzi, Rosie's Carlo ga ik altijd voor kleur." laag op de heupen gedragen de norm is, net als overigens bij alle broeken deze zomer. Het legergroen of woestijnzandbeige wordt gecombineerd met frisse, felle kleuren. Noord-Afrika is een geheel nieuw thema in de mannenmode. De Bedoeïenen hebben duidelijk model gestaan voor de vele tuniekachtige hemden en shirts. De echte durvers dragen lange tunieken in de vorm van djellaba's gecombineerd met gehaakte mutsjes en blote voeten in teenslippers. Ook de Indiase invloeden dringen langzaam maar zeker door bij de mannen in de vorm van transparante stoffen, gekreukte katoentjes en borduursels. Ella Mode, Raadhuisstraat, Alphen aan den Rijn klassieke pak (WE) blijft jtstreepje nummer een. teitsfoto's door Machteld Leistra Eindelijk kunnen de mannen ook eens uit hun dak gaan wat mode betreft. De man kiest deze zomer voor kleur. En de blote borstkas mag weer gezien worden. Nog nooit was er zoveel keuze aan herenkleding en nog nooit was het mannenmodebeeld zo vrolijk en optimistisch. Indigoblauw, maïsgeel, Ferrari-rood, lichtgroen, oranje en zelfs roze zijn de kleuren waarin de hippe man zich deze laat zien. De dessins zijn niet minder uitbundig. De streep is het helemaal: verticaal, horizontaal, diagonaal, multi-coloured. Het ruitje evenaart de populariteit van het streepje nog net niet maar is toch ook in alle verschijningsvormen aanwezig. Verrassend zijn ook de stippeltjes, paisleymotieven, grafische en psychedelische dessins. En jawel: ook de man gaat deze zomer aan de bloemetjes. Een sierlijke borduursel hier en daar, een randje in contrasterende kleur en zelfs kraaltjes worden gebruikt om de kledingstukken een wat frivoler karakter te geven. Ovehemden zijn er in alle soorten en maten. Als klassiek overhemd, als een wat meer aansluitend jaren zeventig variant, als tuniekmodel of als stoer houthakkershemd. Maar let op: lange mouwen verplicht. Het hemd wordt nonchalant los over de broek gedragen met of zonder T-shirt eronder. Niet helemaal dichtknopen overigens. Accessoires zijn deze zomer ook volop verkrijgbaar voor de man. De bre de gouden ketting met hanger is niet meer alleen weggelegd voor Sjon- nies, maar is een must voor trendy types. Hij wordt gedragen onder een tot op de navel openhangend overhemd. Ordinair? Nee hoor: superhip. De wat behoudender man, houdt het bescheiden met een klein kralen- kettinkje of een lederen polsbandje.Brede leren riemen horen erbij en de ze zomer doet ook de mannentas zijn intrede. Het schoeisel is ook niet bepaald kleurloos deze zomer. Veel retrosneakers in felle kleurtjes, dito teenslippers en espadrilles. Het klassieke pak is sinds Pim Fortuyn niet meer weg te denken uit het modebeeld. Voor de wat formelere gelegenheden is de pinstripe suit of tewel het krijtstreepkostuum nog steeds nummer één. Maar helemaal nieuw is het lichte zomerpak in poederachtige pasteltinten zoals licht geel, lichtblauw of cognac. Gecombineerd met een kleurrijk gestreept of gebloemd overhemd helemaal up to date. Losjes over de broek en wijd open, zo moet de blouse deze zomer gedragen worden. De ze komen uit de collectie van Mare O'Polo. De mouwen oprollen, is weer helemaal oké. Maar korte hemdsmouwen zijn echt voorbij. Alhoewel, openhangend over een stoer T- shirt met lange mouwen mag het weer wel. Het T-shirt speelt ook een hoofdrol deze zomer. Het liefst nauw aansluitend met korte, strakke mouwtjes. Ook hier is het kleur wat de klok slaat. De shirtjes hebben veelal schreeuwende dessins, opdrukken of teksten. Erg hip is het T-shirt zonder mouwen. Veel meer dan bij de vrouwen, komt ook het militaire aspect bij de mannen aan de orde. De stoere cargopants, de overbekende broek met zakken op de zijkant van de pijpen, is weer helemaal terug. Ook hier zien we dat Ook de man moet aan het bloemetje (WE) geloven. Klamevak, tekenen, etaleren, ras wat Piet den Elzen ooit wilde, hij was nog te jong en ging m in een schoenenzaak werken, bleek hij zijn creatieve ambities in kwijt te kunnen. Van per werd hij filiaalhouder om aar geleden in het Leidse elcentrum De Kopermolen n met zijn vrouw Marion een zaak te beginnen. Piet den paste de schoen en trok hem Igens niet meer uit. Den Elzen schoenen is een echte familiezaak met dames-, heren- en kinderschoenen. De collectie kinderschoenen is zeer uitgebreid. Dat betekent dat de klanten van heinde en verre naar Den Elzen komen omdat de keus groot is en het advies uiterst deskundig. Want Piet en Marion den Elzen weten nagenoeg alles van voeten en schoenen. Piet den Elzen: „Het geven van service in combinatie met een goed advies is heel belangrijk. Het is een element waarbij wij ons als relatief kleinere zaak onderscheiden. Net als door onze steeds wisselende collecties. Veel schoenen die bij ons gekocht kunnen worden, koop je nergens anders." Wie een blik in het magazijn achter de winkel werpt, weet dat Piet den Elzen de waarheid spreekt. Elke ruimte is benut, overal zijn legplanken met daarop stapels dozen. Zesduizend paar schoenen staan klaar. Piet den Elzen: „Elke voet is anders. Neem onze modellen kinderschoenen. Wij hebben maar liefst zes verschillende wijdtematen. De pasvorm is zo belangrijk. Dankzij onze speciale meetapparatuur weten we precies wat voor model schoen een kind nodig USeft. Schoenen gaan geen leven lang mee, maar voeten wel. Een goede passende schoen is daarom essentieel. Wij hebben voor kinderen een enorm aanbod in kleuren, modellen en materialen. De mode voor kinderen is uiterst vrolijk. Dat weerspiegelt zich in kleuren als roze, crème en lichtblauw. Vanzelfsprekend hebben we de grote merken als Bunnies, Hupsakee, Brakkies, Elefanten, Jochie en Pinokkio in huis." De schoenenmode heeft in de loop der jaren een flinke verandering ondergaan. Aanvankelijk was de schoen vooral een gebruiksvoorwerp. Tegenwoordig wordt veel aandacht besteed aan de modische aspecten. Piet den Elzen: „Daarom hebben we een zeer breed aanbod, inclusief de pure modische damesmerken als Gabor, Högl, Rohde en Franco Bonoldi. In vergelijking met vroeger is er eveneens veel meer variëteit. Wij hebben ook bewust de keus gemaakt om met relatief kleine series schoenen te werken om zodoen^p de variëteit in modellen zo groot mogelijktelaten zijn. Op die manier kunnen wij vrijwel altijd aan de wensen van onze klanten voldoen. Van Lifestyle merken als Esprit en Tommy Hilfiger tot gedegen klassieke mannenschoenen." Kinderen stappen overigens niet alleen samen met hun ouders graag bij Den Elzen schoenen binnen voor een mooi nieuw paar. De grabbelton vormt een voorname attractie in de gezellige winkel van Piet en Marion den Elzen, die worden geassisteerd door vier kundige medewerkers. Aandacht voor de klant, deskundig advies, tijd de passende schoen bij de vorm van de voet te vinden, het zijn voor het echtpaar Den Elzen en hun medewerkers de normaalste zaken van de wereld. Het heeft in elk geval één groot voordeel. Wie bij Den Elzen schoenen koopt, zal er in de meest letterlijke zin van het woord nooit naast lopen. Daarvoor zitten ze gewoon te goed. Den Elzen Schoenen, winkelcentrum De Kopermoler^ Leiden. Piet en Marion den Elzen. Foto's: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 23