WD rekent op terugkeer in college Zuid-Holland LEIDEN REGIO m üinderswoningen tegen de vlakte ieen plek geschikt voor zwervende wijkcontainer ABNAMR0 v Arenthals Grant Thornton li (8 cflcCLERCQ Rijnlands Architectuur Platform gooit straks lekker de deuren open Lezing Matthaeus Passion GroenLinks wacht afloop coalitiebesprekingen gelaten af «am B -at. mm m woensdag 26 maart 2003 orbereidingen voor bouw van nieuwe woonwijk Vlietpoort larijn Kramp - Projectontwikkelaar ian Interheem is begon- net voorbereidingen voor uw van de nieuwe woon- ietpoort. De tuinderswo- n van het oude bedrijf er zijn gesloopt en de be ng daaromheen is de afge- week grotendeels wegge- De bouw, zo denkt de [ontwikkelaar, begint na iwvakantie. jk volgende week ver- E. van Baarsen, project bij Hopman Interheem, uwvergunning te krijgen het stuk grond tussen hoterweg, Trekvliet, Vliet embad De Vliet. In de we- ama wordt een berg zand top de plekken waar stra mien. Dit zand moet een laanden inklinken. Na de bouwvakantie begint het heien. In de volgende tweeënhalf jaar wordt de nieuwe woonwijk op getrokken. De 35 rijtjeshuizen rondom het toekomstige haventje worden volgens Van Baarsen als eerste opgeleverd. Daarna zijn de 33 appartementen en twee pent houses in de 16 verdiepingen hoge woontoren aan de beurt. Rond die tijd komen ook het kantoorgebouw en de vijf show rooms aan de Voorschoterweg af. De projectontwikkelaar heeft niet te klagen over belangstel ling voor het nieuwe wijkje. Een groot deel van de huizen is al verkocht en ook voor de show rooms bestaat veel belangstel ling. De huizen met praktijk ruimte lopen wat minder hard, meldt Van Baarsen. „Maar de koop van deze woningen is ook tijdrovender omdat potentiële kopers moeten bewijzen dat ze een eigen bedrijf hebben. Daar naast is er nog een aantal appar tementen te koop." In het afgelopen jaar liep de ver koopsnelheid op de huizen markt terug, merkt Van Baarsen. „Door de onzekere economi sche situatie twijfelen mensen langer of ze een nieuw huis zul len kopen. Dat geldt zeker voor nieuwbouwhuizen die een lange oplevertijd hebben. Het is moei lijk schatten hoe de economie zich ontwikkelt in de jaren tus sen de aankoop van het nieuwe huis, de verkoop van het oude en de daadwerkelijke opleve ring. Dat maakt mensen onze ker." De gevolgen hiervan zijn vol gens Van Baarsen vooral te mer ken in de Vinexwijken. Daar liep de verkoopsnelheid sterk terug. „Maar ik denk dat daar ook een beetje te veel van hetzelfde is gebouwd." De twee projecten die Hopman Interheem in deze buurt uitvoert; Vlietpoort en Starrenburg in Voorschoten, hebben daar volgens Van Baar sen beduidend minder last van vanwege de mooie ligging aan de Vliet. De ongeveer zes krakers die sinds een jaar of twee in de tuin derswoningen verbleven, zijn vrijdag uit eigen beweging ver trokken. Met hen was afgespro ken dat zij de huizen zouden verlaten als de sloop begon. De afgelopen dagen is er flink ge maaid en gesnoeid op het ter rein. De komende maanden moeten er ook twintig bomen wijken voor het bouwproject. Maar daar komen er volgens Van Baarsen zeventig voor te rug. De tuinderswoningen van Snoeker aan de Vliet wijken voor een woonwijk die rondom een haventje wordt gebouwd.Foto: Henk Bouwman door Robbert Minkhorst den haao - De statenfractie van WD is niet verbaasd over de om mezwaai van het CDA en de PvdA. Vier jaar geleden hielden die partijen de liberalen buiten het college van Gedeputeerde Staten. Maar uitgerekend nu de WD een kwart van zijn zetels kwijt is, mag de partij na vier jaar oppositie aanschuiven bij de col legeonderhandelingen. De fractie had al een uitnodiging van PvdA en CDA voor formatiegesprekken verwacht, zegt partijleider Hiel tjes. Het einde van de coalitie van CDA, PvdA, SGP/ChristenUnie en Groenlinks is aanstaande. Hoewel CDA en PvdA bij de ver kiezingen van 11 maart wonnen en de PvdA in één klap de groot ste werd, moesten SGP/ChristenUnie en Groen links inleveren. Groenlinks zakte van acht naar vijf zetels, de combinatie van de christelij ke partijen verloor twee zetels. Overigens verloor de WDook. De partij was de grootste in de staten met 24 zetels, maar heeft er nu nog 18 over. Vier jaar geleden kozen vier par tijen voor een 'andere stijl, een andere cultuur' en om die reden zetten PvdA en CDA coalitie partner WD toen overboord. Dat gegeven, en de forse verkie zingsnederlaag voor de libera len, hadden obstakels kunnen zijn voor een nieuwe kans voor de WD. Integendeel, vindt fractieleider Hieltjes. „Verbaasd over de uit nodiging? Nou nee", zegt hij. „We waren verbaasd over het gemak waarmee wij als grootste partij vier jaar geleden opzij werden gezet. We hebben daar na constructief oppositie ge voerd. Voor een meerderheid zijn altijd drie partijen nodig. Het verschil tussen ons en de nummer vier, Groenlinks, is vrij fors." Hieltjes heeft vertrouwen in de leiden - De bekende musicologe Mies Albarda geeft maandag 7 april om 20.00 uur een lezing over Bachs Matthaeus Passion in de Kapelzaal van het K&O-gebouw. In de komende tijd zijn er vele uit voeringen van de Matthaeus Passion van Johann Sebastiaan Bach. De ontstaansgeschiedenis en muzikale middelen en vormen die Bach heeft gebruikt worden uit de doeken gedaan, afgewisseld met verschillende muzikale voorbeelden. Ook wordt aandacht geschon ken aan de symbolische lagen die zich volgens sommige studies in dit werk zouden bevinden. Voor het volgen van deze lezing is het noodzakelijk vooraf kaarten te reserveren: 5141141. Kaarten zijn ook te koop bij het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45, dagelijks van 9.00 tot 17.00 uur. lette Gilissen Overdonderd waren de irs van de laatste voor van LEF, de wedstrijd eginnende ondernemers egio Rijnland. Kjell van l Victor van den Berg van ist, een Leidse uitgeverij, met hun presentatie in Holiday Inn de pu- js en een finaleplaats okhost was een overdui- winnaar. Bij de publieks- lalden zij maar liefst 78 91 uitgebrachte stem- nnen te halen. Daarmee Van Zoen en Van den un tegenspelers Olga Ra- i Lingua 2000 en de heren acility Portal Nederland I iter zich. Benteerden zich op een e manier als de 'super- sn' van Bookhost, door na irte introductie van het lo- i jassen open te gooien en ie supermannen hun shirt c! el B-logo van Bookhost te m. De verdere presenta- g (doorspekt met humor en s tl. ie orzitter Ron Hogenboom, h [enthals Grant Thornton: tg [esentatie en het ondeme- zo ian van Bookhost waren- oorronde het duidelijkst, bi Ideed precies aan de pun- le- ar wij als jury op letten, a en lef, zijn onderschei- .1 icheppen duidelijkheid in vi willen en hoe ze dat wil- :o eiken en gaven een goede ire tatie. De jury was deze V k tamelijk unaniem." Voor Bookhost was het allemaal nog niet zo duidelijk dat ze zou den winnen. „We hadden wel gehoopt op de publieksprijs", bekent Van Zoen na afloop van de voorronde. „Maar dat we ze allebei zouden winnen hadden we zelfs niet eens durven ho pen", valt Van den Berg zijn col lega bij. „Toen we vanmiddag nog aan het oefenen waren ging het niet zo goed, dus dit hadden we zeker niet verwacht. Hele maal te gek!" De vijf mannen van adviesbu reau Facility Portal Nederland, waren zichtbaar teleurgesteld in de uitslag. Hun uitgebreide pre sentatie door Gilbert Ausserho- fer en de vragen die de jury daarna op hem afvuurde, moch ten niet baten. Hogenboom: „Ik denk dat het concept van Facili ty Portal vrij uniek is in Neder land, maar wij hadden nogal wat moeite om goed inzicht te krijgen hoe het bedrijf dat denkt te gaan doen. Wij blijven met vragen zitten over bijvoorbeeld de financiële paragraaf in het ondememersplan en over de bedrijfsstructuur. Olga Rakic van Lingua 2000, dat vertaalwerk voor het bedrijfsle ven verzorgt en tevens taalles sen geeft, zette haar bedrijf kort en bondig neer. De kleinschalig heid waarmee dit gepaard ging, paste daarbij. Zeker, omdat Ra- cik nog deels in loondienst werkt, naast haar parttime on dernemerschap. Met name dit laatste stond een overwinning in de weg. Met Bookhost is het rijtje finalis ten compleet. Op 3 juni strijden Interpulse Automatisering, V- Care, Kwik Van Hoek en Bookhost in de Leidse Schouw burg met elkaar om de titel 'Starter van het Jaar 2003'. De winnaars van de laatste voorronde van LEF: Victor van den Berg, Roger van Zon, Barbara Dashorst en Kjell van Zoen (het kwartet in het midden, van links naar rechts).Foto: Mark Lamers jij (advertentie) lai Kamsteeg accountants cn adviseurs HART Leidsch &t Dagblad CS Automatisering •1 Leiden formatiebesprekingen, al beaamt hij dat er tussen de drie beoogde partners nog grote in houdelijke verschillen zijn. „Het hangt er vanaf of de wil er is om hier samen uit te komen", zegt Hieltjes. „Ik ga er vanuit dat cfit lukt." Een belangrijk twistpunt is de toekomst van marinevliegkamp Valkenburg. De PvdA wil er hui zen bouwen, de WD wil het openhouden. Het CDA zit daar ergens tussenin: liever houdt de partij het vliegveld open. „Wij gaan er alleen niet over", zegt het CDA steeds. Maar huizen bouw is bespreekbaar. Hieltjes is niet van plan het vliegveld te verkwanselen omdat de grootste partij zo graag de woningnood in de Leidse regio wil oplossen. „Tijdens de verkie zingscampagne zijn daar duide lijke uitspraken over gedaan. De tegenstanders van bebouwing moeten er vertrouwen in heb ben dat wij stevig onderhande len. Er kan altijd nog op het laat ste moment een kink in de kabel komen." Groenlinks-gedeputeerde Vis sers, lijsttrekker bij de verkiezin gen, maakt zich op voor een rol in de oppositie. „Na 11 maart bleek al dat het er minder zon nig uitzag, dus die conclusie hebben we al getrokken. Er zijn fikse verschillen tussen de drie. Maar je gaat niet aan tafel zitten als je niet de intentie hebt om eruit te komen." Voorlopig wacht de fractie af. Vissers hoopt dat het 'groene en sociale profiel' dat de provincie heeft en het gebiedsgericht wer ken niet 'wegonderhandeld worden'. „We gaan niet zitten kniezen: er zijn meer mogelijk heden voor coalities dan de gro te drie. Het heeft niet mijn voor keur als die drie een grote grijze paraplu over de staten heen zet ten. Maar het voortouw ligt niet bij ons. We gaan niet op de deur bonzen en een plek aan die tafel eisen." door Floor Ligtvoet leiden - Met de verhuizing van de Breestraat naar de Nieuw- straat hoopt het Rijnlands Ar chitectuur Platform (RAP) het gebied rond de Hooglandse kerk tot de cultuurstrip van Leiden te maken. Met een galerie, open bare bibliotheek, boekhandel en veilinghuis als buren moet dat volgens coördinator Marit Geluk lukken. Tot de officiële opening van het pand in juni is zij met Mechteld van Zon en een grote groep vrijwilligers hard aan het werk om de oude garage om te toveren tot architectuurcen trum. In het pand, ontworpen door H. Jesse, worden straks het hele jaar door, zes dagen per week, architectuurtentoonstel lingen gehouden voor een groot publiek. Geluk en haar teamgenoten zit ten vol mooie plannen. Tot hun spijt hangt aan deze plannen ook een pittig prijskaartje van enkele duizenden euro's. Met hulp van de gemeente Leiden en het Jessefonds kan het archi tectuurcentrum net de sloop en ruwbouw bekostigen. Daarmee is de verbouwing echter nog lang niet rond. Om de financiële gaten in de begroting te dichten, zijn sponsors nodig. Gister avond waren daarom eventuele geldschieters uitgenodigd om in het lege pand tussen het gruis, de bouwlampen en waxine lichtjes te luisteren naar de voorstellen van het RAP. Het cultuurcentrum wil een groot publiek bereiken, dus naast kunstliefhebbers zijn straks ook willekeurige passan ten welkom. „Bij het ontwerp van hei interieur hebben we daarmee rekening gehouden", legt architect Jelle Verheijen uit. „De eyecatcher wordt een tien meter lange felrode bank die overgaat in de wand en plafond. Van buitenaf valt de bank niet te missen." Het ijiimense zitmeubel wordt tevens gebruikt om maquettes op te plaatsen en panelen aan op te hangen. Mocht ondanks de opvallende kleur van het in terieur het gebouw aan het oog van de voorbijganger ontsnap pen dan kan de neonverlichting op het dak de aandacht alsnog opeisen. „Op het dak komt een grote 'A' met daaromheen in kleinere letters 'centrum' te staan. Daarnaast willen we graag in neonverlichting boven de buitendeuren het woord 'ar chitectuur' plaatsen." Een expositieruimte en een filmzaal vinden bezoekers van het toekomstige centrum op de begane grond. Ook kunnen ze dan gebruikmaken van het RAP- lokaal, een documentatie- en in formatiecentrum over architec tuur uit de regio. „Het gebouw heeft aan de kant van de Nieuw- straat veel deuren", zegt Geluk enthousiast. „Die zetten we in de zomer lekker open. Dan is het helemaal gemakkelijk voor mensen om binnen te stappen en een kijkje te komen nemen." RAP hoopt dat sommige activi teiten buiten op het plein voor de Hooglandse kerk kunnen plaatshebben. „Ik denk dan aan de dag van de architectuur en de kindermanifestatie waarbij kinderen hun eigen marquettes bouwen." Aangezien de aankleding van het pand grotendeels afhanke lijk is van sponsoring is de aan wezige bedrijven, aannemers, schilders en timmerlui na afloop van de presentatie gevraagd een deel van de kosten voor hun re kening te nemen of diensten en materiaal aan te bieden. De openstaande posten varieerden van een stoel voor de filmzaal a 25 euro tot aan de verlichting in de expositieruimte die geschat wordt tussen de 2.500 en 10.000 euro. Het is nog onduidelijk hoeveel de avond precies heeft opgeleverd. Wel is sinds gister avond de betaling van de rode bank 5.000-15.000 euro) en de buitenverlichting (7.000 euro) rond. stedenbouwkundig lelijk en on mogelijk in verband met zwerf vuil. Daarnaast trekt de contai ner vuil aan dat voor een deel in de sloot verdwijnt. Ook komt de afvalbak bij een stukje trottoir te staan dat veel kleine kinderen uit de buurt als speelplaatsje gebruiken. Ook mensen die vanaf die plaats rustig naar de watervogels in de sloot kijken, benutten dat plekje. Bovendien wordt er parkeerruimte opgeof ferd." Vervolgens beroept Kuyper zich op een toezegging van de ge meente die in het najaar van 2002 zou hebben aangegeven dat de container ongeveer 12 meter naar het oosten (richting Rijn en Schiekade) zou worden verplaatst Ten slotte wordt er zonder bouwvergunning ge werkt, meent Kuyper, die de ge meente voor de rechter sleept als zij niet naar zijn argumenten luistert Trouwens, omwonenden vin den dat de wijkcontainer sowie so niet in de statige buurt past, die als beschermd stadsgezicht is aangewezen. Ze wezen dat een container het uitzicht op de rijksmonumenten het Kasteeltje bij de Wouterenbrug en het naastgelegen Ehrenfesthuis, Kuypers woning, danig bederft. Maar als die container er dan toch komt, kiest het merendeel vooi' de plek langs de grasstrook aan de waterkant van de Jan van Goyenkade. De gemeente denkt daar ech ter anders over. Leiden vindt deze tijdelijke plek van de con tainer gevaarlijk voor het ver keer omdat de vuilbak op de openbare weg staat. Daarom kiest zij voor een andere plaats. Inmiddels zijn de werk zaamheden begonnen. „Het college bespreekt de brief van mijnheer Kuyper", laat een woordvoerder van de gemeen te weten. „Het is dan aan het college om een beslissing te nemen en vervolgens mijnheer Kuyper daarvan op de hoogte testellen." Dat muisje krijgt dus nog een staartje voor de rechter. Eric-Jan Berendsen W. Kuyper van het tuis aan de Witte Ro lt geeft zijn strijd tegen iing van één en moge- gemeentelijke wijkcon- s op de Jan van Goyenka- I op. Hij dreigt zelfs met )rt geding als Leiden zijn ch doordrijft. De kwestie hele geschiedenis. De container stond aan de Witte Rozenstraat, staat nu tijdelijk op de Jan van Goyenkade maar moet binnenkort zijn definitie ve bestemming krijgen op de hoek van beide straten. De beoogde plaats deugt niet in de ogen van Kuyper. „De plek is recht in het zicht van het hoofdvertrek van mijn woning, De Blauwe Steen, dte ai 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 De tijdelijke wijkcontainers bij de ian van Goyenkade. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13