REGIO Gluren naar vogels door een kijkwand 'Uitspraken van Balkenende zijn te vaak weinigzeggend en 'Hij heeft alle hoedanigheden om een goede premier te worden' zwak' 'Zakelijke autokopers zijn terughoudender' Tweeënhalve maand omringd door gekken WOENSDAG 26 MAART 20C>3 NAVRAAG De Nederlandse consument stelt grote aankopen nog steeds uit. Zelfs voor de uitbraak van de oorlog in Irak hield de sombere en voor zichtige klant de hand op de knip, blijkt uit een enquête van het Centraal Bu reau voor de Statis tiek (CBS). Navraag bij RICHARD DE JONGH, commercieel directeur van de Leidse vestiging van autobedrijf BMW Van der Plas. Wat merkt u van het pessimisme van de consument? „Ik merk dat zakelijke kopers terughoudender zijn. In het verleden werden leasecontracten gemakkelijker verlengd." Wat betekent dat voor de drukte in uw zaak? „Het is ontegenzeglijk minder druk. Minder traffic noemen wij dat Maar wij ontvangen nu een gericht publiek. Dat vind ik een voor deel. Een andere gunstige ontwikkeling is de prijs voor gebruikte auto's, die oploopt nu er minder nieuwe worden gekocht." Hoe komt het dan dat u vandaag zo moeilijk aan de telefoon te krijgen bent? „Ik moet nu meer moeite doen om auto's te verkopen. Het kost ex tra aandacht en vergroot de werkdruk. Op zich vind ik dat wel prettig." Heeft de oorlog in Irak louter nadelen of zit er ook brood in? „Ik vind het frappant dat veel ondernemers roepen dat alles wel weer goed komt met de economie als de oorlog snel is afgelopen. Dat zou best kunnen, want vertrouwen in de Westerse maatschap pij is belangrijk voor het zakenleven. Maar bij een oorlog als die in Irak denk ik toch in eerste instantie aan het menselijk leed. Om dat te beperken hoop ik dat de oorlog snel voorbij is." tekst: Tim Brouwer de Koning foto: EPA UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, zaterdag 25 maart LEIDEN - "Ze hebben wel eens berekend als iedereen die hier geen douche heeft naar het badhuis zou komen er nog wel een paar bad huizen bijgebouwd konden worden. Waar ze blijven, ik weet het niet. Ik kan zo de rijen huizen aanwijzen waarvan ik absoluut zeker weet dat ze geen douchegelegenheid hebben. Maar ik zie ze praktisch niet. Ze staan zeker nog steeds met een teiltje water te tobben". De mededeling dat het badhuis aan de Lindestraat (Tuinstadwijk) moet worden gesloten komt voor badmeester Vroegrijk dan ook niet als een verrassing. Hij heeft de bui al lang aan zien komen. Na de sluiting zal Leiden slechts nog over één badhuis, aan de Medusa straat, kunnen beschikken. Maar ook dit badhuis lijkt geen lang le ven meer beschoren. De kosten van een twintig minuten lange douche bedragen welgeteld twee kwartjes. Kinderen betalen een kwartje. Een bad kost een gul den. Het gebruik van een handdoek van het badhuis komt neer op 25 cent. "Moet je de boeken eens naslaan. Hier, kun je zien dat toen ik hier kwam, zeven jaar geleden, er op één dag net zoveel mensen kwa men als nu in een hele week. Bijna zeshonderd baders per week. Nu heb ik weken van honderdtachtig, tweehonderd.... Op een zaterdag kwamen er 250 mensen. Nu soms tachtig", zegt Vroegrijk. ANNO 1978, zaterdag 25 maart LEIDEN - Een record aantal van 8oo basketballers en basketbalsters streden in de Vijf Meihal om de diverse kampioenschappen voor schoolteams. De opkomst van het eredivisie-basketbal staat hier ze ker niet los van. De jongens van het Bonaventura werden zoals ge woonlijk eerste. Uiterst links de 'uitvinder' van het schoolbasketbal, de heer Kallenberg. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te i gironummer 57055 tn.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA* Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO (Ld.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. op COLOFON Leidsch Dagblad Directie B.M. Essenberg, G.P Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneesenrice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 "ur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. I tfn OORLOGSDAGBOEK Leidenaar Thomas Erdbrink (27) is oud medewerker van het Leidsch Dagblad. Hij woont tegenwoordig in Teheran, waar hij Midden-Oosten-correspon- dent is voor NRC Handelsblad. Mo menteel vertoeft hij als oorlogsver slaggever in de stad Suleymaniya in het autonome Noord-lrak waar niet Saddam, maar de Koerden de dienst uitmaken. Wie een oorlog wil verslaan, moet sterk zijn. Niet omdat alles zo naar en vreselijk is als het soms op tv lijkt, maar omdat ik zeker zeventig kilo aan veiligheidsmateriaal mee moet slepen. Ik ben nu in het bezit van vier kogelwerende vesten, die iedere zo'n 15 kilo per stuk wegen. Eén voor mij, één voor mijn vriendin Newsha Ta- vakolian die fotografeert en twee voor de chauffeurs en tolk. Daarnaast sleep ik iedere dag ook nog eens vier gasmaskers mee. Omdat dat blijkbaar niet genoeg is, zijn we ook nog in het bezit van pakken die ons moeten be schermen tegen aanvallen met che mische wapens. Wie vindt dat dit overdreven veilig heidsmaatregelen zijn, kan voor de overtreffende trap altijd terecht bij de Amerikaanse collega's. Televisiezen der CNN, hier met twintig man aan wezig, heeft een compleet hotel afge huurd. Bezoekers kunnen alleen naar binnen met speciale pasjes. Daar naast is er een voormalige Britse mili tair die de ploeg moet 'beschermen'. Gisteren maakte hij een handrem stop met zijn terreinwagen, vlak voor een Iraakse controlepost. Je moet im mers snel zijn als CNN. Opgeschrikt door de piepende remmen begonnen de Irakezen direct mortieren af te schieten. Iedereen rende voor zijn le ven. De gekte bereikte hier een hoogte punt toen de verslaggever van de New York Times de letters 'TV op zijn auto plakte. De volgende dag was het hele wagenpark voorzien van de zelfde stickers. Dat zag er interessant uit, totdat een journalist omkwam bij een terreuraanslag door een islamiti sche groep. Hij was goed herkenbaar. Domheid kan ook goed aflopen. De laatste dagen bevind ik me op de grens tussen Noord-lrak en de rest van het land. De enige weg tussen de twee gebieden is verlaten en beide soldaten aan de begin en eindkant ervan staan constant onder hoog spanning. Toch leek het een Italiaan se journalist een goed idee om eens aan de andere kant te gaan kijken. Hij werd direct opgepakt door Iraakse soldaten. Na 24 uur ondervragen werd hij vrijgelaten. 'Het was niet zo'n slim plan', verklaarde hij later met een piepstem. Tweeënhalve maand omringd door gekken. Gisteren werd ik door ie mand benaderd die het lumineuze plan had om zich Irak binnen te laten smokkelen. „Dan ben ik de eerste in vijandig gebied", zei hij. Sorry dat ik u teleurstel, maar ik laat dat avontuur even aan me voorbijgaan. Vanachter de nieuwe kijkwand heeft bioloog Rob Kramer een perfect uitzicht over infiltratiepias Pan 17 in de vallei van Meijendel in Wassenaar. Foto: Henk Bouwman Kijken door gaten. Niet naar een peepshow, maar naar wa tervogels. Voor vogelaars is de nieuwe kijkwand aan de infil- tratieplas Pan 17 in de vallei van Meijendel bij Wassenaar een prachtige plaats om ongestoord het leven van een brilduiker of een kuifeend t£ bespieden. In de luwte, met de zon in de rug, is het zelfs voor iemand die nog geen vink van een mus kan on derscheiden een aangename ervaring. Tenminste, als je een verrekijker en deskundige Rob Kramer bij je hebt. In het hart van het duingebied Meijendel, bij de theetuin Boerderij Meijendel in Wasse naar, staat het bezoekerscen trum van Duinwaterbedrijf Zuid-Holland. Hier zijn wisse lende exposities, informatie over drinkwater gemaakt uit duinwater en allerlei interes sante wetenswaardigheden over de fauna en flora van dit duingebied. Gewapend met die kennis lopen we naar de kijkwand, die ligt aan een nieuw aangelegd pad. De wand is in de plaats is ge komen van een vogelobserva tiehut, die daar meer dan 25 jaar heeft gestaan. „Het dak werd steeds slechter. Tijd voor bezinning", zegt Rob Kramer. „De plaats was wel geschikt maar bij harde zuidwesten wind niet ideaal. Dan zoeken de watervogels vaak wat meer beschutting aan de noordoost kant. De hut lag aan het einde van een apart pad. Rondlopen kon niet Daarom vroegen wij ons af hoe het anders zou kunnen." Kramer heeft biologie gestu deerd en is werkzaam bij het Duinwaterbedrijf Zuid-Hol land. Hij houdt zich niet direct bezig met de waterwinning in de duinen, maar meer met on derhoud en de kwaliteit van de duinen. „Eigenlijk werk ik op de grens van natuur en recrea tie. De bedoeling is om zoveel mogelijk mensen te laten ge nieten van dit schitterende ge bied, maar dat mag niet ten koste gaan van het water en de natuur." Gids Kramer weet veel. Als er geen zeearend overvliegt, kij ken we naar de voet van een boom. Een grote groep bos mieren heeft het nest verlaten en warmt zich in de eerste len tezon. Een keutel van een specht, in de hand van Kramer ontleed, geeft aan dat deze vo gel van mieren houdt. Onder tussen wijst hij op de vreemde stammenstructuur van de po pulieren. „De zeewind zorgt daarvoor." Via een klaphekje komt we nu op een halfcirkelvormig zand pad dat op een paar plaatsen uitzicht biedt op Pan 17. Het pad slingert langs de grillige oever en hier en daar is een trapje gemaakt om stukjes hel ling makkelijker te kunnen be lopen. Langs delen van het water staat de wand. De wand schermt de bezoeker af, zodat de vogels zo min mogelijk worden verstoord. „Hij is ge zaagd uit planken van dennen, die ergens anders uit het duin zijn weggehaald. Recycling met een goede doelstelling", zegt Kramer tevreden. In de wand zijn door Duinin richting op verschillende plaatsen en hoogtes kijksple- ten aangebracht. Ook staan er op een paar plaatsen bankjes om zittend over het water te kunnen kijken. De verrekijker wordt uit de tas gehaald. Op het water vind je meerkoeten, futen, eenden en knobbelzwanen. Bij de kuif- eenden zijn de mannetjes met hun zwart-witte lijf echte aan dachtstrekkers. Rob Kramer raakt opgewonden als hij een brilduiker onder water ziet gaan en een heel eind verder op weer boven ziet komen. Het water is helder. Hoewel Het nog niet de tijd is voor de karpers zie je ze toch springen als Kramer erover vertelt. Met gespreide vleugels kijkt zeearend aan de overka een overkant Het is heerlijk warm en rustig. Geen vogelliefhebber te zien. Elk geluid komt over. Krijsen de meeuwen, fluitende rood borstjes, koerende duiven. Kramer vertelt dat ook in drukke periode recreantei dit gebied weinig last van kaar hebben. „Dat komt 01 dat er zoveel mogelijkhede zijn om te wandelen, te fi( of te kijken. Mensen kunne zich snel verspreiden. De veis en dalen van het duing bied zorgen ervoor dat je zo verdwijnt." Als bron van zorg noemt hi dit moment de parkeergelP genheid. „We zijn druk bez met een betere inrichting. I doel van het plan is om ove bodig rondrijden te voorko men door een meer verspr ligging van de terreinen. het nog niet weet: met 650. bezoekers per jaar op slech 200 hectare mag vallei Meg del zich een van de populai ste recreatiegebieden van F derland noemen. Saskia Stoelinga KLANKBORD Jan Peter Balkenende heeft nog veel werk te verrichten. Bijna driekwart van de deelnemers aan onze inter- net-opiniepeiling vindt de CDA- voorman (nog) niet geschikt voor het premierschap. 28 Procent van de bezoekers van de LD-site heeft wel vertrouwen in de demissionair pre mier. Enkele reacties. Hans van Poelgeest, Leiderdorp: „Eens. Deze stelling is een inkop- pertje. Als je hem alleen al ziet, komt hij weinig vertrouwenwek kend over. Maar nu zijn daden ook niet tot de verbeelding spreken, wordt het almaar duidelijker." Anton Visser, Ter Aar: „Eens. Bal kenende kijkt te veel naar de partij belangen in plaats van de landsbe langen. Zijn uitspraken zijn te vaak weinigzeggend en zwak." Marco van Duijn, Katwijk: „On eens. Hij is juist wel geschikt voor het premierschap. Want ondanks de teringzooi die hij allemaal over zich heen krijgt, houdt hij zich goed." De nieuwe stelling haakt in op het proces tegen Volkert van der G. dat morgen begint. Welke straf is ge past voor de man die Pim Fortuyn op 6 mei 2002 in koelen bloede doodschoot? De stelling waarop u tot en met maandag kunt reageren (via de post: De Stelling, postbus 54, 2300 AB Leiden, of via www.leidschdag- blad.nl) luidt: Volkert van der G. mag nooit meer vrijkomen Cees van Duijn (41), vastgoedcon sultant en belegger te Warmond: „Balkenende beschikt over een be hoorlijk politieke kennis en dito vaardigheden, maar mist uitstraling op het gebied van autoriteit en lei derschap. Te veel tovert hij een glim lach rond zijn mond als het gaat om moeilijke zaken. Verwijtbaar is dit al lerminst, dit is het (zachtaardige) ka rakter van de man. In een ver verle den had Luns ook altijd een glimlach om de mond en een kwinkslag klaar, maar hij kon scherp debatteren en ook op de juiste momenten autori tair (lees: leider) zijn. Balkenende zal mijns inziens nooit honderd pro- geschikt zijn r het premier- ip. Hij mist en- essentiële lardigheden. erhage(ook "DA) heeft er Karin Castelijn (42), boerin in Rijp- wetering: „Ik ben het niet met de stelling eens. Ik denk dat Balkenen de wel geschikt is voor het premier schap. Natuurlijk is dit ook een leer proces voor hem. Ik wijs erop dat Balkenende niet in de allergemakke lijkste periode is aangetreden: de roerige periode na de gigantische entree in de Kamer van de LPF, de snelle val van het kabinet, gevolgd door nieuwe verkiezingen, en niet te vergeten de aanloop naar de oorlog in frak. Ik vind dat we Jan Peter Bal kenende het voordeel van de twijfel moeten gunnen. Het is zeker geen ge makkelijke opgave waar hij voor staat, maar ik ben vol vertrouwen dat hij die wel aan kan." Nancy Knijnenburg (34), Leiden, beveiligingsmedewerkster, voetbal trainer van de damesselectie van S]C Noordwijk: „Helemaal mee eens. Natuurlijk is de situatie voor Balkenende op het moment heel moeilijk omdat er zoveel zaken op hem afkomen: de oorlog in Irak, de Margarita-affaire, de formatie en noem maar op. Alleen kan hij geen duidelijke beslissingen nemen. Als premier moet hij als een sterke en besluitvaardige man overkomen op de Nederlandse burgers, maar dat hebben we nog niet mogen meema ken. Ik vind hem een meeloper met de gro te massa, een beetje aarzelend en niet ie mand met een be slissende stem. Maar wie weet, komt dat nog." jÊi Dennis Salman (30), Noordwijk, beleidsmedewerker Noordwijkse Woningstichting, discjockey, kern lid van de Lijst Nieuwe Politiek: Als het gaat om de rol van Balke nende in de rel rond het koninklijk huis vind ik dat de discussie niet waard. Zijn functioneren kan en mag niet worden opgehangen aan zijn bijdrage in deze Oranjesoap. In zijn algemeenheid moet ik wel stel len dat het leiderschap van Balke nende mij tot nog toe een beetje te genvalt. Hij heeft om verschillende redenen, waaronder ervaring en misschien ook wel leef tijd, onvoldoende overwicht. Maar alles moet je leren. Ik hoop toch dat hij in een volgend kabinet weer aan het roer staat. In mijn opinie is hij de minst slechte op tie." Pieter Stam (51), dominee in Ka wijk: „Ik vind Balkenende wél schikt voor het premierschap. Hij heeft een goed stel hersens en d( helder en snel. Het enige dat hij is ervaring in zo'n zaak rond het ninklijk huis. Dan weet hij nog ni precies hoe de lijnen en de verai woordelijkheden liggen. Maar je kunt niet verwachten dat iemand met zo weinig bestuurlijke ervari dat allemaal wel weet. Over een of wat is dat ook voor hem and< Intussen vind ik dat hij alle hoi nigheden heeft die van hem e< goede premier kunnen maken. Hij ontwikkelt zich niet verkeerd, is als leider een accep tabele figuur en je kunt met hem voor de dag komen in het bui tenland. Ik hoop dan ook dat hij nog een paar jaar krijgt." Minder werk aan de win kel dus? „Dat is maar ten dele zo. Het gekke is dat aan de bovenkant van onze markt - bij een dure au to als de BMW kun je eigenlijk niet van een on derkant spreken - nog volop belangstel ling voor onze auto's bestaat. Werknemers van multinationals ma ken een pas op de plaats, maar voor de rest rolt het gewoon door." Balkenende is niet premierschap

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12