LEIDE Verkeerschaos in Merenwijk )e Boekenboot haalt peuters naar de bieb Snackbar Bram Ladage overgenomen Pachter Theehuis leidt politie naar dader schietpartij REGIO *af voor Iroedende >eculant Rechter ziet humor van inbreken als een 'studentengrap' niet in R1 Mongoolse partijleider op Aziatisch jubileumfeest Telefoonstoring treft Leiden en Oegstgeest woensdag 26 maart 2oo3 'Sporten' bij taal ensemble ur Sang Geen plek voor wervende rijkcontainer Ivan Schoonhoven Een teleurgestelde be- vorig jaar in Leiden «rkers van de Dexiabank indigde de manager 'door p' te gaan schieten, is gis- jij verstek veroordeeld tot straf van 15 uur en een I voorwaardelijke gevan- raf. 5-jarige Hagenaar is een ongeveer 220.000 gedu- van de Legio Lease van de Dexiabank. gers dachten met een i aan inleg grote win- pakken op de beurs. Lease konden ze nen om in aandelen te De koersstijgingen i de rente dekken en nog fc winst opleveren ook. Het zolang de beursen ble- kijgen. Toen de daling zich fe, verdampten ook de op- gsten. Tot hun ontsteltenis i de aandelenleasers zich licht hun maandelijkse be ten te blijven doen terwijl jlden zich ophoopten, op van de affaire hebben ihtoffers van aandelenlea- fi verenigd in de stichting rerlies. Tienduizenden Ibuanten probeerden via g verhaal te halen en geld krijgen, omdat ze vin- Legio Lease hen een 1 heeft voorgespiegeld, (geling met Dexia laat lijnlijk nog jaren op zich ten. Reden genoeg voor ir- i, vond gisteren ook de po- ter. gefrustreerd bent door jelijke constructie, moet op deze manier je gram len", legde de officier uit tegen een lege be- ibank en een lege zaal. banken konden niet dat de aandelen kelderen." ter Van Weesenbeeck e ontevredenheid van naar voorstellen. „Als je 50 gulden spaart en je raakt nog een paar duizend in de is dat heel zuur." leiden - De eerste en enige vrouwelijke partijleider van Mongolië, mevrouw Oyon, is 17 mei een van de bijzondere gasten op het 10-jarig jubileumfeest van het International Institute for Asian Studies (HAS). Oyun houdt een lezing over de Mongoolse politiek. Ze strijdt voor meer democratie sinds haar broer, een minister, werd vermoord. Op het feest van het HAS komen nog meer aspec ten van Azië aan bod. De jonge filmproducente Shim Jae Myung uit Korea houdt een lezing over haar werk. Er zijn lezingen over Japanse blokdruk kunst en Japans zwaardvechten. Er zijn films en documentaires te zien, en demonstraties Tai Chi en Papuase houtbewerking. Het IIAS is een onderzoeksinstituut in Leiden en Amsterdam, dat met lezingen en workshops de belangstellen voor Azië wil aanwakkeren bij stu denten. De Leidse vestiging zit aan de Nonnen steeg achter het Academiegebouw. Het jubileum feest op 17 mei duurt van 10.00 tot 17.00 uur en is gratis te bezoeken. Meer informatie op www.iias.nl/festival. leiden - Een telefoonstoring in Leiden en Oegstgeest heeft gisteren voor de nodige problemen gezorgd. Het was 's middags niet mogelijk om vanaf een vast toe stel het alarmnummer 112 te bellen. Ook het nummer 0900-8844 van de politie, was niet te bereiken. De nummers waren wel te bellen met een mobiel toestel. Aan het einde van de middag waren de problemen verholpen. Volgens KPN telecom was er sprake van een transmissiestoring. door Eric-Jan Berendsen vervolg van voorpagina leiden - Nee, een held vindt hij zichzelf niet. Hij heeft gewoon ge daan wat ieder rechtgeaard en wel denkend mens volgens hem zou moeten doen: de politie helpen de dader van een schietpartij te pak ken. Ongewild werd Bernard Stöxen, pachter van het Theehuis in de Leidse Hout gistermiddag be trokken bij de moord op een 30-ja- rige vrouw. Het Openbaar Ministe rie maakte vanochtend bekend dat de 38-jarige man die gisteren sa men met twee andere verdachten was opgepakt, is vrijgelaten. Hij is waarschijnlijk ook door de dader beschoten. Het vermoedelijke moordwapen is inmiddels gevon den op aanwijzingen van Stöxen. „Ik zat in het Theehuis aan tafel met mensen een borrel af te spre ken. Het was kort voor half zes. Normaal zijn we al dicht maar het was lekker weer en er waren nog wat mensen aanwezig. Plotseling hoorde ik het geluid van een hard klappertjespistool. 'Het lijkt wel alsof er wordt geschoten', dacht ik en ik ben naar buiten gegaan. De vrouw lag toen al langs het wan delpad. Samen met een omstander probeerde ik het slachtoffer te hel pen. Er was geen bloed te zien, ze lag wel raar met haar ogen te draaien. Maar plotseling kwam de dader al schietend terug vanuit de Pachter Bernard Stöxen van het Theehuis in de Leidse Hout wijst agenten de plek waar de vermoedelijk dader van de moord op een 30-jarige vrouw zijn wapen heeft weggegooid. Foto: Taco van der Eb richting van het Diaconessenhuis. Hij was achter de vriend van het slachtoffer aangegaan, die het zie kenhuis was in gevlucht. Meteen heb ik iedereen het Theehuis inge stuurd en de luiken voor het raam gedaan. Toen ik dat deed zag ik de schutter achter de muziektent, langs de vijver weglopen. Ik ben hem gevolgd aan de andere kant van de vijver. Net voorbij de vijver, bij een paar bomen, gooide de man zijn wapen in de sloot Ik heb de politie die plek nog aangewe zen, tot op de vierkante meter nauwkeurig." „Op het fietspad langs de Leidse Hout kwam er een jongen op de fiets voorbij. Ik ben achterop ge sprongen en heb de politie gebeld met zijn mobiele telefoon. De da der droeg een zwarte jas tot zijn knieën en een zwart rugzakje. In de Fagelstraat raakten we hem kwijt, daar hebben ons opgedeeld. Bij de Rijnsburgerweg kwam ik de politie tegen die de dader ergens in de Vo gelwijk heeft gepakt. De telefoon van die jongen had ik nog; die heb ik aan de politie gegeven. Ik weet niet eens wie hij is. Op de terugweg naar het Theehuis heb ik de politie de plek aangewezen waar het wa pen was weggegooid" „Het slachtoffer en de dader kwa men regelmatig in de Leidse Hout, samen met een andere Marok kaanse familie. Ze zaten hier vaker aan het einde van de dag, op een bankje of aan een picknicktafel. Een van die mensen had kort voor de schietpartij nog chocola en een lolly voor het zoontje van het slachtoffer gekocht. Dat lag van ochtend nog onaangeroerd op een van de bankjes. Heel onwerkelijk is dat." „Dat ventje hebben we na de moord op zijn moeder opgevangen in het Theehuis. Pas heel laat werd hij door de politie meegenomen naar de Langegracht Je vraagt je af hoe het verder moet met zo'n mannetje..." 'Ook aan de telefoon was er geen doorkomen aan' Beide toegangswegen afgesloten door 'communicatiestoornis' door Wim Koevoet leiden - Het autoverkeer in de Leidse Merenwijk heeft gister ochtend langdurig te lijden ge had onder opstoppingen. Tegen het middaguur zat er zelfs bijna helemaal geen beweging meer in de volgelopen rondwegen in de wijk. Als oorzaak wordt de 'abu sievelijk gelijktijdige asfaltering' van delen van de beide toegangs wegen de Gooimeerlaan en de Usselmeerlaan aangewezen. Met het bouwbedrijf Gebroe ders van Kessel Wegenbouw bv. was afgesproken dat gisteren al leen de Gooimeerlaan zou wor den afgesloten. Volgens ambte naar F. Vos zijn door 'een com municatiestoring tussen de ge meente en het bouwbedrijf bei de toegangswegen van de Me renwijk, waar zo'n 16.000 Leide- naars wonen, op hetzelfde tijd stip aangepakt. Ook nadat één van de twee rijbanen van de IJs- selmeerlaan weer beschikbaar kwam, bleven de verkeerspro blemen groot. De noodstoplich- ten betekenden ook al geen ver betering. Dat de Gooimeerlaan gisteren in twee richtingen was afgesloten en de rijbanen niet één voor één onder handen zijn genomen, heeft alles te maken met 'effici ency', meldt Vos. „Door de aanwezigheid van een middenberm is het ook onprak tisch om apparatuur over te plaatsen van de ene naar de an dere rijstrook." Een ter plekke aanwezige func tionaris van het servicepunt woonomgeving, een onderdeel van de gemeentelijke dienst mi lieu en beheer, schoof de schuldvraag direct door. Met een brede grijs zei hij: „Geen kwaad woord over ons, hé? Want ik weet je te vinden." Het moest volgens hem voor ie dereen duidelijk zijn dat het 'niet zo goochem' van het bouwbedrijf was om op twee plekken tegelijk met asfalteren te beginnen. Ambtenaar Vos belooft namens de gemeente vandaag en de rest van de week beterschap. De Gooimeerlaan kan inmiddels weer geheel worden gebruikt en de Hsselmeerlaan is vandaag en morgen in 'slechts' één richting Het autoverkeer stond gisteren lang vast op de rondwegen in de Leidse Merenwijk, zoals op de Ussel meerlaan, als gevolg van 'abusievelijk gelijktijdige asfalteringswerkzaamheden'. Foto: Henk Bouwman afgesloten. De beide lanen zijn nieuwe oversteekplaatsen voor eind deze week voorzien van fietsers en voetgangers, die aan sluiten op de opgeknapte 'ecostrook Slaaghwijk'. leiden - Merenwijker J. Kop- pe, bewoner van de Da mastroos, is pas echt kwaad geworden toen hij, na een verblijf in de file, verhaal wil de halen bij de gemeente en de politie. „Ook daar was er geen doorkomen aan", rap porteert hij op verontwaar digde toon. Koppe heeft er twintig minu ten over gedaan om van de parkeerplaatsen bij winkel centrum De Kopermolen op de Ketelmeerlaan te komen. Van boosheid in de file viel weinig te merken. Het was dan ook mooi weer en er zijn ergere dingen dan met ge opend autoraam en met mu ziek uit de autoradio te moe ten wachten. Eenmaal thuis wilde hij zijn beklag doen bij de politie en de gemeente. Het kostte hem grote moeite om contact te krijgen met ambtenaren. En als hij eenmaal te woord werd gestaan, schoof de ene dienst de schuld van de pro blemen in de schoenen van de andere. Koppes: „In de auto maakte ik me lang niet zo druk als aan de telefoon. Bellen met Leidse ambtena ren, déél word je pas chagrij nig van." Een conclusie is volgens hem wel te trekken: „Er zijn hier blunders van jewelste ge maakt en ik vrees dat deze el lende nog een paar dagen voort zal duren." Niet iedereen bleef gisteren kalm in de file. Een vrouw mevrouw in een gemotori seerde rolstoel raakte op de Abraham Crynssenstraat, een ventweg van de Usselmeer laan aan de kant van de Wil lem de Zwijgerlaan, over haar toeren. Ze wilde maar één ding: weg. Zij was dan ook aan alle kanten ingeklemd door blik. Aan weerszijden stonden geparkeerde auto's en voor en achter haar waren ook auto's tot stilstand geko men, maar dan met de inzit tenden er nog in. „Hier moet je wat aan doen!", riep ze richting een politieauto, die tot gespeelde verontwaardi ging van wachtende autopas sagiers via het fietspad de Us- De agenten reden echter on verstoorbaar door. l leiden - De snackbar Bram La- drijf dat begonnen is op de Rot- en het zijn zeer kritische consu )ject stimuleert taalontwikkeling karjolein Hendriks Je kunt niet vroeg ge- met lezen beginnen, is het van Onderwijsvoorrang dat het idee opperde De Boekenboot. Het project ouders van peuters stimu- om hun kroost mee te ne- naar de bibliotheek. Giste- (rd De Boekenboot offici- ipend in buurthuis Op Ei- leken aan het Valkenpad Leidse Merenwijk. Het loopt in de praktijk al november en inmiddels twintig mensen dankzij De (nboot lid geworden van iliotheek. insultatiebureau's en bi- ;en in Leiden-Noord en lerenwijk staan boten met en van de Openbare Biblio- Leiden (OBL). Zo kunnen van nul tot vier jaar maken met de boeken, vervolgens bij de biblio- kunnen lenen met hun L Elk halfjaar zorgt de voor 'frisse boeken'. Behal- e OBL en Onderwijsvoor- zijn ook Stichting Thuis- Groot Rijnland en B4kids ft project betrokken, fend kunstenaar Marijk tsma (48) uit Leiden heeft oekenboot en het bijbeho- f logo ontworpen. „We wil- boeken voor de kinderen teter maken, hun vinding- fid aanspreken. We beslo- 'e boot driedimensionaal te 0, zodat je er ook boeken nt stoppen." Ook hielp ze een naam te bedenken bet project. „Boekenboot Jt mooi. Het spreek kinde- laan. Ze onthouden en her- die naam." Voor de ting heeft ze een vlag en leiden - De snackbar Bram La- dage aan de Haarlemmerstraat is overgenomen door het nieu we bedrijf Multi Snack. De be doeling van de eigenaren van Multi Snack, Koos en Jennifer Zee, is om elk jaar een nieuwe snackbar in de Leidse regio en Bollenstreek te openen. Het echtpaar dat Leidse en Delftse roots heeft, blijft de am bachtelijk gemaakte patat bak ken waar Bram Ladage bekend om is. Het overige aanbod van de snackbarketen Bram Ladage blijft ook grotendeels behouden. De Leidse vestiging van Bram Ladage was een beetje een bui tenbeentje in de keten. Het be drijf dat begonnen is op de Rot terdamse markt, heeft in zijn andere zaken nauwelijks zit plaatsen. Ook stellen Leidenaars iets andere eisen dan Rotter dammers, verklaart Koos Zee het vertrek van Bram Ladage uit de Haarlemmerstraat. Zee heeft voor Leiden als start punt voor zijn keten gekozen omdat uit marktonderzoek is gebleken dat Leiden daar zeer geschikt voor is. Veel ketens, zo ontdekte Zee, proberen nieuwe producten en veranderingen in hun service eerst in Leiden uit. „De verklaring daarvoor is dat de Leidse bevolking is met de universiteit erbij heel divers is en het zijn zeer kritische consu menten. Het is snel duidelijk wat loopt en wat niet loopt. Als ondernemer kun je daar veel le ring uit trekken." Aanstaande maandag zal de naam Bram Ladage vervangen worden door Multi Snack. Klan ten van de nieuwe snackbar kunnen in april allerlei acties verwachten. De officiële ope ning staat begin juni gepland. Dit wordt opgeluisterd met een van de tien finalisten van Idols die handtekeningen komt uitde len. Wie dat wordt is niet duide lijk vertelt Zee. „Dat krijg je pas heel laat te horen omdat alle fi nalisten het heel druk hebben." meerpaal ontworpen om het bootje symbolisch te laten aan meren. Conny van der Blom (37) leidt het project. Ze spreekt bij con- sultatiebureau's in de Meren wijk en in Leiden-Noord ouders aan over de bibliotheek en helpt bij het invullen van inschrijffor mulieren. „Ik krijg veel positieve reacties", zegt Van der Blom. „Het is goed voor die kinderen om naar de bieb te gaan." De taalontwikkeling van peuters staat centraal bij het project „Door plaatjes te kijken en voor gelezen te worden, gaat hun taal vooruit", aldus Gerry Platen- kamp (44) van de OBL. „Ze ma ken mooie zinnen. Ook wordt b de fantasie van het kind geprik keld. Het is belangrijk dat ou ders weten dat er ook boeken voor baby's en peuters zijn en dat de boeken ook geleend kun nen worden." Platenkamp wil ouders er bo vendien op wijzen dat de Leidse bibliotheek een wachtlijst heeft. „We willen voorkomen dat ou ders hun kinderen te laat lid maken." Na Leiden-Noord en de Meren wijk is Zuid-West aan de beurt voor De Boekenboot, maar dat kan pas zodra er 'weer geld be schikbaar is'. Eind april wordt in bibliotheek 't Spoortje een le zing over prentenboeken ge houden voor ouders. door Floor Ligtvoet leiden - Drie studenten genees kunde zijn door het Leidse kan tongerecht veroordeeld tot 38 uur taakstraf voor een inbraak in een huis aan de Raamsteeg. De rechter kon gisterochtend de humor niet inzien van hun uit de hand gelopen studentengrap. De ludiek inbraak liep op 1 no vember al snel uit de hand. Die avond beklommen de drie vrienden na het uitgaan uit pure balorigheid de steiger die van wege schilderwerkzaamheden voor de woning aan de Raam steeg stond. Bij het zien van een openstaand raam ging één van de studenten het huis binnen. Daar nam hij met hulp van zijn twee vrienden meerdere schil derijen, buitenlands geld, ste reoapparatuur, kandelaars, hor loges en een kistje met sieraden mee. Vervolgens haalden de stu denten de auto om de goederen te vervoeren. Nog voor ze met hun buit konden wegrijden, hield de politie hen aan. Na an derhalve dag in de politiecel te hebben doorgebracht, mochten de studenten naar huis. Inmiddels hebben de Leidse studenten een brief naar de be woners van het pand gestuurd. Daarin betuigen ze hun 'intense spijt voor de stommiteit' die ze begingen. Hun gedrag kwam voort uit een 'infantiele bui'. Voor de rechter verklaren de in brekers dat ze op die avond in een verliezersstemming waren. Zo hadden ze op studentenver eniging Quintus ruzie gehad met de oud-voorzitter, legt één van hen uit: „Hij stootte onze biertjes telkens om maar wei gerde nieuwe te gaan halen. Uit eindelijk zijn we maar wegge gaan naar discotfteek In Casa om meiden te versieren, wat ook niet lukte." Gefrustreerd lie pen de drie huisgenoten die nacht naar huis totdat ze langs het huis in de Raamsteeg kwa men en besloten in te breken. „Het leek een spannende, stoere daad die ons weer tot winnaars kon maken." Achteraf gezien vindt het drietal de grap mislukt. De rechter rekent het de studen ten zwaar aan dat ze tegenover de politie in eerste instantie al lerlei smoezen verzonnen over hoe ze aan de goederen waren gekomen. „We vertelden dat we de spullen op straat gevonden hadden. Dat zeiden we uit pa niek. We zagen onze toekomst als arts in elkaar storten", ver klaart er een. De opgelegde taakstraf vinden de studenten terecht. „Dit gedrag moet ons worden afgeleerd." Peuterproject De Boekenboot is gisteren officieel geopend in buurthuis Op Eigen Wieken. Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11