Meen deze week duizenden rtikelen superlaag geprijsd OORLOG IN IRAK 2 Oppervlakkige steun in VS is voedingsbodem voor onvrede /VNAF DINSDAG 25 MAART TOT EN MET ZATERDAG 29 MAART Let op 't speciale WV actielabel 11 dreigt in Spanje over rhaal bijtanken B-52's ereenstemming blijft tussen VS en Turkije it ara staat op aanwezigheid in Irak Blom zit er voor Patriotsniet voor persconferenties Rusland ontkent handel militair materieel Irak VS hebben 'geloofwaardige bewijzen' I Extra! Grabbel Voordeel Altijd prijs! Grabbel ook meteen tot 100% voordeel op je volgende aankoop. Verrassend. ..C&A dinsdag 25 maart 2003 m i/afp-anp-ap - In Spanje een politieke rel te ont- over het bijtanken van imrnen geladen Ameri- B-52's boven grote kfe steden. De Spaanse re- heeft afgelopen vrijdag 'tuning verleend voor 11 boven Noord-Spanje 19 Itmerikaanse B-52 bom- prpers op weg naar Irak. s minister van defensie er echter geen sprake uchten boven stedelijke en. - ivindsman reageerde gis- d op aantijgingen van de n tische oppositie. Die stelt band opgenomen ge- j»n tussen de piloten van DCkstellen en de militaire ell srkeersleiding bewijzen I bijtanken wel degelijk in 3G jaanse luchtruim heeft evonden en dan ook nog loven dichtbevolkte ste- tanse politici vroegen ;teren opheldering over Inricht in de krant El Pais m 2-bommenwerpers zon- weg naar Irak boven ste de lucht brandstof had ji] jetankt. de Spaanse wetgeving voor de luchtvaart is het voor vliegtuigen met gevaarlijke la ding verboden bij te tanken of te vliegen boven dichtbevolkte ge bieden. El Pais meldde dat die regels zijn overtreden en dat B- 52 bommenwerpers zondag bo ven de Spaanse steden Pamplo na, Bilbao en Barcelona hebben gevlogen. Boven Bilbao zou zijn bijgetankt. Het ging om bom menwerpers die in de Britse ba sis Fairford in Gloucestershire waren opgestegen met bestem ming Irak. Woordvoerder van de socialisti sche partij PSOE José Segura zei tegen de laant El Mundo dat hij opheldering wil van de cen trumrechtse regering-Aznar. In een reactie in dezelfde krant deed minister Ana Palacio van buitenlandse zaken het verhaal af als onzin. Het eventuele bijtanken van de B-52's is omstreden omdat Spanje formeel geen militaire bijstand verleent aan de oorlog tegen Irak. Vanwege het neerstorten van een Amerikaanse bommenwer per met nucleair materiaal aan boord in 1966 ligt de zaak extra gevoelig. e d ANP-AFP - De VS en zijn er nog altijd niet in overeenstemming te n over de Turkse wens iwezig te zijn in het noor- Irak. Dit heeft de speci- erikaanse afgezant Zhalil- teren gezegd. ïgton is daar fel op tegen, de EU, de NAVO en de hkara wil echter troepen L in Noord-Irak, formeel F manitaire redenen en om komen dat grote stromen lingen richting Turkije Maar waarschijnlijk de Turken zo ook voorko- de Iraakse Koerden een staat uitroepen die als eld kan dienen voor de in in Turkije. ebben gesproken over de wens aanwezig te zijn in Irak. Hierover hebben bben nog steeds geen nstemming bereikt. Wij ie besprekingen morgen aldus Zhalilzad, na zijn tingen met Turkse rege- Dctionarissen. ig van de Ameri- gezant staat in schril met voortdurende uit- van de Turken, die de dagen meermalen gezegd dat beide landen in principe overeenstemming hebben bereikt. De Turkse minister van justitie Cicek zei na een kabinetsverga dering nogmaals dat Ankara vastbesloten is troepen naar Noord-Irak te sturen, om een herhaling van de gebeurtenissen van 1991 te voorkomen. Turkije zegt dat destijds Koerdische vrij heidstrijders zich hadden ge mengd onder de een half mil joen vluchtelingen die uit Irak Turkije waren binnenge stroomd. Cicek herhaalde dat Washington en Ankara het in principe eens zijn over een Turkse aanwezig heid in Irak. Zijn uitspraken zijn in strijd met de uitlatingen die waren gedaan door Khalilzad. De Amerikaanse generaal Os man kondigde in de Iraakse stad Salahaddin de oprichting aan van een humanitair en militair coördinatiecentrum (MCLC) voor Noord-Irak en Zuid-Tur- kije. „De VS en de coalitiegeno ten steunen een veilig, stabiel en levensvastbaar Irak. Daarbij is handhaving van de huidige grenzen nodig", aldus Osman in een duidelijke verwijzing naar de Turkse wens om troepen naar Noord-Irak te sturen. Een beeld dat de steun aan Bush doet wankelen: Kenneth Walters-Bey (io) toont een foto van zijn vader die bij de oorlog om het leven kwam, en salueert. Foto: AP/Gail Burton door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - „Ik wil dat presi dent Bush hier goed naar kijkt", zegt Michael Waters, vader van Kendall Waters-Bey, een van de eerste omgekomen Amerikaan se mariniers in Irak. Hij houdt een foto omhoog. „President Bush, dit is mijn énige zoon." Het beeld staat bij veel Amerika nen op het netvlies. Zeven van de tien Amerikanen steunen de invasie van de VS in Irak, maar die bijval gaat niet diep. Dit is de oorlog van presi dent George Bush, het volk heeft er niet om gevraagd. Bush' uitgangspositie is niet te vergelijken met die in de maan den na 11 september 2001, toen de VS het Taliban-regime in Af ghanistan bestookten. Toen was het gekwetste land een eenheid, nu heeft de president argwaan gewekt over zijn bedoelingen. Natuurlijk is Saddam Hussein een barbaarse dictator, maar waarom moeten 'wij' de kastan jes uit het vuur halen? Waarom moeten 'wij' opdraaien voor de enorme kosten? Het zijn vragen die je almaar ziet terugkomen. De VS bevinden zich in de schi zofrene situatie dat hun presi dent begonnen is aan een oor log, terwijl de bevolking eigenlijk niet goed weet waarom. Het enige dat ze van hem horen is dat het 'iets' met 11 september te maken heeft. Maar er is nie mand die zich veiliger voelt, nu Bush zijn tanden heeft gezet in de kop van de slang. Wat zich wreekt is het gebrek aan politiek debat over Irak in de VS. „Het is toch een beetje raar dat ik van de Britse premier Blair moet vernemen waar deze oorlog om gaat. Hij moet zich verantwoorden", zei onlangs ie mand. Het Amerikaanse volk wordt uitsluitend getracteerd op oneliners uit het Witte Huis. Op de vloer van het Congres blijft het stil. De regering lijkt uit te gaan van de tactiek dat je de werkelijkheid naar je hand kunt zetten, als je maar vaak genoeg hetzelfde zegt. Het gevolg van dit alles is dat de overtuiging dat de VS hier 'het goede' doet, uitsluitend is geba seerd op de belofte van presi dent Bush dat het zo is. Irak is een gekozen oorlog. De 'opper bevelhebber' gelooft dat het no dig is, ook al kan hij tijdens persconferenties en toespraken niet zo goed uitleggen waarom. Hij heeft toegezegd dat het een succes wordt, maar hij heeft niet geïnvesteerd in een echt draag vlak. Nog erger: hij is vragen over de menselijke en financiële kosten uit de weg gegaan. Voor het Witte Huis is het erg belangrijk dat de Amerikanen vertrouwen blijven houden in hun president. De beeldvorming wordt zorgvuldig in de hand ge houden. Bush wordt neergezet als de gedisciplineerde eindver antwoordelijke (om tien uur naar bed), maar niet degene die over de operaties van dag tot dag gaat (hij zit niet de hele tijd tv te kijken). Nu het even wat te gen zit - slachtoffers én krijgsge vangenen - moet er actieve be trokkenheid blijken (morgen naar Central Command in Flori da). Immer moet de president ver trouwen uitstralen in de afloop, maar vooral geen lichtvaardig heid. Wat dat betreft was de dankzij een 'verbindingsfoutje' uitgezonden anderhalve minuut voor rijn oorlogsaankondiging een tikje té ontspannen. Geluk kig voor het Witte Huis was dat in de VS alleen op de BBC (via publieke zenders) te zien. De president mag het woord 'economie' nimmer vergeten. Er is een zeurende onvrede en on rust over de economie in het land. „Het enige waarover we praten is de oorlog, maar het enige waar ik aan denk is mijn salarisstrookje", zegt een 'door snee' Amerikaan. Behalve het imago van Bush is ook het beeld van de 'goede' oorlog zelfvan groot belang. Om aan te tonen dat de oorlog alleen gericht is op het Iraakse leiderschap, wordt eerst expli ciet alleen op Saddam Hussein gemikt en worden daarna zoveel mogelijk burgerdoelen en - slachtoffers ontzien. Er wordt actief naar verboden wapens ge zocht, om daarmee het ingrij pen te rechtvaardigen. En vóór alles moet voorkomen worden dat het idee ontstaat dat Ameri kaanse soldaten 'voor niks' rijn gestorven. Het verloop van de oorlog en de problemen ema rijn ongewis. De guerrilla-acties beloven wei nig goeds. Er is nog steeds weinig twijfel dat de 'goede' oorlog een succes wordt. Daarna zal iedereen blij en opgelucht rijn. Maar voor hoe lang? De Democraten denken dat na de oorlog het debat over de kos ten en de zwakke economie vrij snel rijn tol gaat eisen. Was het wel zo verantwoord om de VS op dit moment, zonder brede internationale steun in een kost baar avontuur te storten waar van het verwachte effect (min der terrorisme) discutabel is? Veel mensen zeggen dat ze ach ter de president staan, omdat ze achter hem wülen staan. Niet omdat ze in de afgelopen maan den overtuigd rijn geraakt van de noodzaak van deze oorlog als oplossing van een Amerikaans probleem. Dat is een voedings bodem voor onvrede. den haag/gpd - Zelfs via het tv- programma Idols lukt het niet om zo snel bekend te worden als luitenant-kolonel Jan Blom van de koninklijke luchtmacht het afgelopen weekeinde voor elkaar kreeg. Zijn zwijgende op treden naast de Amerikaanse generaal Franks zorgde zaterdag voor overhaaste verklaringen van defensieminister Kamp in de televisiejournaals, een boze PvdA-leider Bos en de aanvraag voor een spoeddebat in de Tweede Kamer. De 39-jarige Blom zal hooguit een veeg uit de pan krijgen. Zijn 'minutes of fame' kosten hem niet rijn baan, zo is de verwach ting op Defensie. Hij zal rijn werk als verbindingsman in Qa tar blijven uitvoeren. Hoe het nu precies kwam dat een Nederlandse officier in batt le dress op het wereldtoneel ver zeild raakte, zal minister Kamp de Tweede Kamer nog schrifte lijk uiüeggen. Want Blom rit er immers om een verbindingstaak uit te voeren, niet om perscon ferenties te geven. De luitenant-kolonel (overste) werkt al bijna twintig jaar bij Defensie. Hij is nu werkzaam bij de luchtmachtstaf in Den Haag. Daarvóór was hij verbonden aan de Groep Geleide Wapens (GGW) op de luchtmachtbasis De Peel in het grensgebied van Brabant en Limburg. Onder die groep valt de Nederlandse Pa triot-eenheid die met drie af weersystemen in Turkije is ge stationeerd om de Turkse bevol king te beschermen tegen even tuele Iraakse Scud-aanvallen. Bij de GGW heeft Blom rijn kennis over Patriots opgedaan. Sinds eind januari is de overste bij de Amerikanen in het olie staatje Qatar gestationeerd. Tot begin deze maand verbleef hij in Tampa, Florida, bij het Centrale Commando. Dat is het centrum voor de Amerikaanse militaire operaties in de Arabische wereld en Afghanistan. Dat centrum is tijdelijk verplaatst naar de stad Doha in Qatar. Blom is mee naar Doha gegaan omdat, volgens een Nederland se defensiewoordvoerder, het handig is daar iemand te heb ben die veel verstand heeft van Patriots. Als Irak een Scud-raket afschiet, komt die informatie di rect per satelliet binnen bij het Centrale Commando in Qatar, aldus de woordvoerder. Blom kan dan direct de Nederlandse Patriot-eenheden op de Turkse bases Diyarbakir en Batman in formeren, zo was het idee. Naast Blom ritten nog negen andere Nederlandse verbin dingsofficieren bij de Amerika nen en Turken. Volgens Defen sie is dat normaal. „Zo'n opera tie in Turkije voer je niet in je uppie uit." Naast Blom rijn er nog twee luchtmachtofficieren bij het Centrale Commando in Qatar. Zij onderhouden van daaruit de contacten met de Ne derlandse F16's en het KDC-10 tankervliegtuig die in Kirgizië rijn gestationeerd voor de anti- terrorisme-operatie Enduring Freedom. Op de Amerikaanse basis in Bagram, Afghanistan, ritten twee verbindingsofficieren die toetsen of de opdrachten die de Nederlandse F16's krijgen in de afspraken passen. Zij gaan bij voorbeeld na of een opgegeven doel dat moet worden gebom bardeerd echt een militair ka rakter heeft. Verder rit er een marineman op de Amerikaanse basis in het oliestaatje Bahrein als verbindingsofficier voor de Nederlandse bijdrage in de Golf regio in het kader van Enduring Freedom: het fregat Van Nes, het Orion-patrouilleviiegtuig en de onderzeeboot die er binnen kort bij komt. Drie verbindingsofficieren zijn ingezet in Turkije voor de Pa- Bekend na één tv-optreden: lui tenant-kolonel Jan Blom. Foto: EPA triots. In Koeweit rit nog een Nederlandse officier bij een Amerikaanse Patriot-eenheid. Als deze eenheid niet langer dient ter bescherming van de Koeweiti's, maar wordt ingezet in Irak, trekt Nederland deze man direct terug. OA washington-moskou/ap - RuS- sische regeringsvertegenwoordi gers van hoog tot laag hebben gisteren ontkend dat Rusland tot kort voor het begin van de oorlog in Irak militair materieel aan Bagdad heeft verkocht. De Verenigde Staten hebben Rus land daarvan beschuldigd. Drie Russische bedrijven heb ben Irak volgens de VS antitank- raketten, nachtrichtkijkers en materieel waarmee satellietsig nalen kunnen worden verstoord geleverd. Dat zou in strijd rijn met de sancties die de Verenig de Naties aan Irak hebben opge- legd. Wïtte-Huiswoordvoerder Ari Fleischer zei gisteren dat de VS 'geloofwaardige bewijzen' heb ben dat Russische bedrijven aan het Iraakse regime hebben gele verd. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is de kwestie enkele malen aange kaart bij de autoriteiten in Mos kou, maar kwam er geen bevre digende reactie. Het materieel vormt een directe bedreiging voor de Amerikaanse en Britse troepen in Irak, aldus het minis terie. De Russische minister van bui tenlandse zaken Igor Ivanov zei gisteren dat Rusland geen goe deren naar Irak heeft gestuurd die in strijd waren met de VN- sancties, „ook geen militaire." De VS hebben volgens hem in oktober informatie gevraagd over de vermeende transacties en op 18 maart zou Rusland rijn laatste rapport hebben inge diend. „Er is geen enkel feit ge vonden dat de vrees van de Amerikanen rechtvaardigt", al dus Ivanov, die de kwestie tele fonisch besprak met rijn Ameri kaanse ambtgenoot Colin Po well. Powell zei gisteren in een ge sprek met de zender Fox Cable News dat Washington zich al maanden zorgen maakt over de Russische leveranties, en dat de Amerikaanse regering de afgelo pen twee etmalen meer zorg wekkende berichten had ont vangen over dergelijke transac ties van materiaal dat de levens van Amerikaanse militairen in Irak in gevaar kan brengen. De Amerikaanse president Bush kaartte de kwestie aan in een te lefoongesprek met Vladimir Po- etin, rijn Russische ambtgenoot. Een woordvoerder van het Rus sische kabinet zei dat de be schuldigingen totaal verzonnen waren. Andrej Kokosjin, voor malig voorzitter van de Russi sche veiligheidsraad, zei er 100 procent zeker van te rijn dat Russische bedrijven geen verbo den materieel aan Irak hebben verkocht. Volgen%hem rijn de goederen misschien via een an der land aan Irak geleverd. Als mogelijkheid noemde hij Oekra- ine. Een medewerker van de Mos- kouse denktank PER, Anton Chlopkov, zei te vermoeden dat de Amerikaanse beschuldigin gen een poging rijn Rusland on der druk te zetten om rijn standpunt over de oorlog in Irak te wijzigen. Rusland is verklaard tegenstander van de oorlog. De Washington Post, die de be schuldigingen zondag als eerste publiceerde, noemde de bedrij ven KBP Toela en Aviaconversija als de schuldigen. De bedrijven en het Russische bureau voor militaire export Rosoboronex- port hebben de aantijgingen be streden.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5