Basra wordt alsnog militair doel OORLOG IN IRAK 1 Spanningen in Arabische wereld lopen snel op Nederlandse noodhulp staat klaar voor Irak VN willen chemische fabriek onderzoeken Saddams regime steunt op de Republikeinse Garde Opnieuw veel demonstraties ache-helikopter [laar gemaakt incton - De Amerikaanse Ixachten hebben vandaag ache-gevechtshelikopter steren bij Karbala aan de Iwerd gezet, met een aanval vernietigd. Ze he- |at gedaan om te voorko- dat de Irakezen het toestel en gebruiken. De AH-64 ie zou gisteren tijdens een J ten zuiden van de Iraak- ofdstad op de Republi- e Garde uit de lucht zijn oten. De Iraakse tv toonde en van het toestel dat re- ongeschonden in een stond. De twee piloten t Apache zijn gevangen nen en op tv getoond. un voor oorlog lit in Nederland ■dam - De steun onder derlandse bevolking voor ïlog in Irak is het afgelo- leekeinde gedaald. Eind i week steeg de steun naar ocent, maar in het week- iliep dit terug naar 39 pro- Dit blijkt uit onderzoek opiniepeiler Maurice de Ivoor het programma van Nederland. Bijna de ,an de zevenhonderd on- lagden (49 procent) is te en directe of indirecte Ne- odse militaire bijdrage aan dog. Steeds meer mensen en dat de oorlog lang zal i, minder mensen zijn voor terroristische aansla- i Nederland. De angst spanningen tussen bevol- poepen hier is gedaald. iërs getroffen vlucht uit Irak Kus - Vijf Syriërs zijn zon- chtend bij de West-Iraakse il-Rutbeh om het leven ge in toen de bus waarin zij i,\verd getroffen door een ikaanse raket. Tien ande akten gewond, meldde rische persbureau SANA ïn. In de bus zaten 37 Sy- die Irak wilden ontvluch- n naar hun land terug te Volgens een woordvoer- m het Amerikaanse leger Ie aanval niet gericht op de maar op de brug waar die il moment overheen reed. yrische ministerie van nlandse zaken heeft de ikaanse en Britse ambas- irs op het matje geroepen. bouw haven Ier vuur al rond ungton - Het Amerikaanse Stevedoring Services of ica heeft voor 4,8 miljoen het contract voor de we- bouw en het beheer van ren van de Iraakse stad iQasr weten binnen te sle- Dit heeft het hulpagent van de Amerikaanse eid, USAID, gisteren laten l In Umm Qasr wordt gens nog gevochten. In to- leeft USAID voor 900 mil- dollar contracten aange- tt. Buitenlandse bedrijven liet uitgenodigd voor de rijving. Irak gespaard iwege burgers' mgton - De Verenigde i hebben bepaalde doe- oals het gebouw van de se televisie in Bagdad, niet mbardeerd omdat ze bur- rillen sparen die door het ie regime daar als mense- hild zijn neergezet. Dit een woordvoerster van merikaanse ministerie van Bie gisteren gezegd. De ragde Staten vermijden heidene doelen „omdat ns doel is om het Iraakse ie omver te werpen en lij zo weinig mogelijk loffers te maken." rechten staan «en in de weg iit-stad - Het blussen van brand staande oliebron- QZuid-Irak is stilgelegd ns de aanhoudende ge len in het gebied. Dat heeft 'oordvoerder van de Ame- ise civiele brandweer gis- gezegd. Het leger gaat nu ten of de brandweerman- nogelijk onder zware mili- escorte door kunnen gaan le bluswerkzaamheden, gens wordt ook vanuit eit geprobeerd de bran- nZuid-Irak te blussen. ir morgen op ioek bij Bush Mgton - De Britse pre- Tony Blair reist morgen af de Verenigde Staten, waar ee dagen lang met de ikaanse president George zal spreken over de oorlog k Blair is de belangrijkste genoot van Bush in diens pende strijd voor de ont- ning van Irak, hoewel hem 'eigen land en bij een li van zijn Europese bond- ten veel goodwill heeft ge- Vermoedelijk spreken de ook over de crises in de en de Veiligheidsraad. dinsdag 25 maart 2003 AH-64 Apache Longbow jakarta-hamburg/afp-dpa - Over de hele wereld zijn gisteren weer mensen de straat opge gaan om te demonstreren tegen de oorlog in Irak. Een betoging van 20.000 scholieren in Ham burg in Duitsland liep uit de hand. De politie pakte bijna 170 mensen op. De politie greep in toen ze probeerden het Ameri kaanse consulaat te bereiken. In verscheidene Indonesische steden waren er protesten. In Jakarta werden leden van een militante islamitische beweging gearresteerd die toeristen lastig vielen. Het Indonesische parle ment heeft de 'agressie van de Amerikanen' veroordeeld. In de Australische hoofdstad Canber ra raakten enkele honderden demonstranten slaags met de politie. De Egyptische regering heeft twee onafhankelijke leden van het parlement gearresteerd, om dat ze vrijdag tijdens een ge welddadige verlopen vredesde monstratie mensen zouden hebben aangezet tot vernielin gen. Rond de 12.000 Egyptische studenten hebben gisteren ge demonstreerd tegen de oorlog. Een Amerikaanse Abrams tank, met op de loop de dreigende tekst 'Apocalypse', staat dreigend op een weg in Zuid-lrak. Op de grond ligt een Iraakse man, die zich 'verdacht' had gedragen en onder schot werd genomen. In zijn auto werd een machinegeweer met bijbehorende munitie gevonden. Foto: AP/David Leeson/Dallas Morning News basra-koeweit/rtr-dpa - Groot-Brittannië heeft de Zuid-lraakse stad Basra alsnog tot militair doel verklaard, en maakt zich op troepen de stad in te sturen om slag te le veren met Iraakse eenheden. Dat maakte een Britse militaire woordvoerder vandaag bekend. De coalitie wilde de stad van ruim een miljoen inwoners aanvankelijk links laten liggen, en zich vooral richten op de op mars naar Bagdad. Amerikanen en Brit ten hadden weinig trek in het voeren van bloedige huis-aan-huis-gevechten. Ze verwachtten dat de Iraakse troepen zich vanzelf over zouden geven als ze een maal in de stad ingesloten waren. Voort durende aanvallen vanuit Basra en on verwacht felle tegenstand nopen echter tot het omgooien van de strategie. Een Iraakse eenheid met tanks, artillerie en infanterie zou opnieuw opgerukt zijn naar de tweede stad van het land, en heeft de afgelopen 24 uur herhaaldelijk artilleriebeschietingen uitgevoerd op de Britten bij de stad. Lokale troepen heb ben zich in de binnenstad teruggetrok ken en voeren van daaruit aanvallen uit op Amerikanen en Britten. „Dit is niet al leen een verandering van strategie, maar een moeilijke risicovolle operatie", aldus de Britse woordvoerder. „Als we een dui delijk plan hebben, met zo kleine moge lijke risico's voor de civiele infrastruc tuur, de burgers zelf en natuurlijk voor onze eigen troepen, dan zullen we het uitvoeren", aldus de zegsman in Koeweit. Een andere Britse officier ontkende van morgen overigens dat de Britten de stad echt willen innemen. den haag/anp - Het ministerie van defensie heeft ruim drie honderd militairen opdracht ge geven zich voor te bereiden op een mogelijke humanitaire inzet in Irak. Dat heeft een woord- voerder gezegd. Het gaat om het rampenteam Disaster Assistan ce Response Team (DART) en noodhulpeenheden van mari niers, genisten en geneeskundi gen. Het Nederlands kabinet sprak eerder de bereidheid uit om na afloop van de oorlog in Irak mee te helpen aan de wederopbouw van het land en humanitaire hulpverlening. Volgens minister De Hoop Scheffer van buiten landse zaken zou dat moeten gebeuren binnen een VN-missie en met een resolutie van de Vei ligheidsraad. Een verzoek voor hulp door de VS is nog niet gedaan. „Maar defensie wil volledig klaar zijn voor het geval het kabinet be sluit tot inzet en de Tweede Ka mer daarmee instemt", zegt de woordvoerder. Het SP-Kamerlid Harry van Bommel heeft op de Avro-radio al laten weten tegen inzet van de teams te zijn, om dat dat zou neerkomen op actie ve Nederlandse militaire steun. Het DART-team bestaat uit on geveer tien mensen, en is altijd paraat om binnen 24 uur uitge zonden te worden. Het kan in crisisgebieden razendsnel in kaart brengen waar de grootste behoefte aan is bij de getroffen bevolking. Het team werd in september 1998 voor het eerst ingezet in het op de Caribisch gebied, dat toen net door een orkaan was getroffen. Verder heeft Defensie een groep van driehonderd 'noodhulpmi litairen' die binnen 72 uur kun nen vertrekken. new york/afp-rtr-anp - De wa peninspecteurs van de VN (Unmovic) zullen zo snel moge lijk naar Irak terugkeren om een onderzoek in te stellen naar een fabriek waarin mogelijk chemi sche wapens werden gemaakt. Het Amerikaanse ministerie van defensie noemde het gisteren voorbarig om van een grote vondst te spreken. Ook de geal lieerde commandant Franks be vestigde de berichten niet. De Amerikaanse nieuwszender Fox en de krant Jerusalem Post maakten gisteren melding van de vondst van een grote hoe veelheid chemische wapens in een reusachtig complex. De lo catie bij Najaf, 160 kilometer ten zuiden van Bagdad, wordt gron dig doorzocht. De Iraakse vice- premier Tareq Aziz beklemtoon de tijdens een persconferentie dat zijn land geen massavernie tigingswapens heeft, en dat er dus ook geen productieplaatsen kunnen worden ontdekt. Volgens VN-secretaris-generaal Annan is Unmovic nog steeds verantwoordelijk voor de ont wapening van Irak. Zodra de omstandigheden dat toelaten, volgt de terugkeer van de wa peninspecteurs. Zij werden vori ge week teruggetrokken, een dag voordat de oorlog begon. De VN verbieden Irak het bezit van massavernietigingswapens. Washington zegt de oorlog me de te voeren om het regime van Saddam Hussein van zijn verbo den wapens te ontdoen. De Amerikaanse president Bush heeft steeds volgehouden dat Irak over massavernietigingswa pens beschikt, hoewel de VN- wapeninspecteurs de afgelopen maanden niets belangrijks heb ben kunnen vinden. door Mort Rosenblum amman/ap - De bommen die op Irak val len veroorzaken 'zijdelingse schade' in de Arabische wereld. Regeringen daar wor den niet alleen geconfronteerd met op gezweepte radicale jongeren, maar ook met gematigde ouderen die de oorlog fel afwijzen. Zondag publiceerde het Jordaanse dag blad al-Dustour een close up van het door de tv-zender al-Jazeera uitgezon den beeld van een jongetje uit Basra wiens gezicht voor de helft was wegge slagen. Door dat soort beelden lopen de emoties hoog op. Fanatieke moslims roepen om een heilige oorlog en nieu we terreur, het opzeggen van de diplo matieke betrekkingen met de VS en een boycot van Amerikaanse en Britse pro ducten. Aangevuurd door preken van radicale imams zijn duizenden mensen in de regio de straat op gegaan. In Saudi-Ara- bië, waar de moskeeën onder toezicht staan van de conservatieve overheid, gebruiken sommige geestelijken het in ternet om op te roepen tot gewelddadi ge vergeldingsacties tegen de VS en hun bondgenoten. „Irak heeft de eerste ronde glansrijk ge- Schoolkinderen in Gaza-Stad gingen gisteren de straat op om hun steun aan Sad dam Hussein te betuigen.foto: AP/Karei Prinsloo wonnen", zegt Mustafa Hamameh, hoofd van het instituut van de universi teit van Jordanië dat zich bezighoudt met de publieke opinie. „De bombar dementen maken enorme indruk op de mensen." Het Iraakse verzet heeft Sad dams status verhoogd onder de Arabie ren, bij wie hij al als de sympathieke underdog gold, zegt Hamameh. „Hij is een held en de Amerikanen zitten met een groot probleem." Peilingen zijn er bijna niet, maar vol gens Hamameh is de weerstand tegen de oorlog in de meeste samenlevingen van het Midden-Oosten bijna 100 pro cent. „De rollen zijn helemaal omge draaid", zegt hij. „Irak wordt gezien als oprecht, en de Amerikanen worden ge zien als leugenaars." In januari bleek uit een peiling dat maar twee procent van de Jordaniërs vond dat koning Ab dullah de VS moest helpen tegen Irak. Nu is er volgens Hamameh zelfs van die hele kleine marge niets meer over. Wie het Amerikaanse standpunt steunt is ondergedoken, zegt hij. Khalid al-Maeena, hoofdredacteur van de Engelstalige krant Arab News in Sau- di-Arabië, zegt dat de regeringsleiders in het Midden-Oosten die de regering Bush hebben laten begaan nu zwaar onder druk staan. „We zullen duizend nieuwe Osama bin Ladens zien tenge volge van het Amerikaanse onrecht en de Arabische apathie." De Saudische koninklijke familie staat geen demon straties toe, maar diplomaten en poli tieke analisten in het land nemen een krachtige onderstroom van verzet waar, gevoed door radicale islamitische lei ders. In Jemen, waar vrijdag drie doden vie len bij schermutselingen tussen de po litie en demonstranten die wilden op trekken naar het Amerikaanse consu laat, staan de diplomatieke vestigingen van de VS, Groot-Brittannië en Spanje en de kantoren Amerikaanse oliemaat schappijen onder zware bewaking. In Oman, een Golfstaatje waar demon straties een zeldzaamheid zijn, bleven vrijdag na de wekelijkse gebedsdienst zo'n 2.000 mensen op straat achter. 'Bush en Blair zijn de vijanden van God' riepen zij. De spanning stijgt snel in Egypte, waar president Hosni Mubarak hard op treedt tegen moslimexö#nisten, maar wel publieke uitingen van onvrede toe laat. Vorige week hebben duizenden Egyptische demonstranten twee dagen slag geleverd met de politie. Maar als de spanning verder oploopt, kan blij ken dat dit nog maar de openingsronde is geweest. Ali el-Samman, adviseur van de Al-Azhar moskee, ziet nog geen direct gevaar. Maar dat kan snel veran deren als het aantal burgerslachtoffers oploopt, waarschuwt hij. El-Samman is blij met de oproep van Bush, een paar dagen voordat de oor log begon, het Palestijnse conflict te re gelen. Daar moet een vervolg op ko men, wil men vermijden dat een smeu lend vuur een uitslaande brand wordt, zegt hij. „Ik denk dat de woede van de mensen niet zo zeer uit Irak voortkomt. Wat er echt aan ten grondslag ligt is Pa lestina. We moeten bewijzen hebben dat de VS en Groot-Brittannië aan een oplossing werken, en niet alleen woor den." door Martijn Delaere den haag - De laatste Golfoorlog eindigde net voordat Saddam Husseins Republikeinse Garde vernietigd zou worden. Ameri kaanse tanks en helikopters wa ren opgetrokken langs de Eu- ffaat, en blokkeerden de aftocht van de in het nauw gedreven Garde. Op 26 februari 1991 maakten de Amerikanen korte metten met de Tawakalna Divisie, de Medi na Divisie werd een dag later onder vuur genomen. Zeventig tanks werden vernietigd. De res terende eenheden stonden op het punt verpulverd te worden, toen president Bush het na een luchtoorlog van 39 dagen en een grondstrijd van honderd uur ge noeg vond. Het was immers niet de bedoe ling Saddams regime ten gronde te richten, en dat zou met de vernietiging van de Garde waar schijnlijk wel zijn gebeurd. Sad dams elitetroepen waren de dans ontsprongen. Dertien jaar later staan de Ame rikaanse tanks weer tegenover de Republikeinse Garde. Nu zuidwestelijk van Bagdad en weer rond de Eufraat. En dit keer moet de Republikeinse Garde wél worden vernietigd. Zij vormt namelijk de pijler onder het regime van Saddam Hus sein, die nu wél van zijn troon moet worden gestoten. In die zin is de strijd tussen de Eufraat en het Razazahmeer, op tachtig kilometer van Bagdad, beslissend voor de doorstoot naar de hoofdstad. Niet verwon derlijk dus dat opeens berichten opduiken dat de Iraakse com mandanten toestemming zou- Een Britse militair in Irak heeft een aandenken aan Saddam Hussein meegenomen. In werkelijkheid zul len de president en zijn Republikeinse Garde zich moeilijker laten verwijderen. Foto: Reuters/Dan Chung den hebben gekregen van de lei ding om zenuwgas te gebruiken als alles misloopt. In tegenstelling tot 1991 lijkt de aanval op de Republikeinse Gar de niet voorspoedig te verlopen. De 35 Apache helikopters die gisteren verkenningen uitvoer den bij Karbala kwamen niet ver. De Amerikanen verloren er zelfs twee. Als de troepen nu blijven steken, is dat een morele opsteker voor de Irakezen. Bovendien worden de Amerika nen dan gedwongen tot een zo- meroorlog. Generaal Franks moet dan wellicht beslissen om de voorzichtigheid overboord te zetten, en een 'all out war' te starten. Daarmee zou het voor nemen om de burgerbevolking te ontzien volledig verdampen. Burgers worden dan het slacht offer, en dat is precies wat Sad dam wil. De Medina Divisie is één van de zeven divisies van de Republi keinse Garde. Ze beschikt offici eel over meer dan tienduizend soldaten, 250 tanks en zestig ar tilleriestukken. De Republikein se Garde bestaat anno 2003 uit twee gepantserde divisies (Nida, Medina), twee tankdivisies (Ad- nan, Hamurabi) en drie infante riedivisies (Nebukadnezar, Bag dad, Abid). Ze moeten worden bemand door zo'n 12.000 man, maar de Amerikaanse inlichtingendien sten schatten dat de divisies hooguit 7000 soldaten onder de wapenen hebben. De Garde heeft 800 tanks van Sovjetmake lij, oude machines die geen par tij zijn voor de Amerikaanse uit rusting. Waarom vormt de Me dina Divisie dan zo'n obstakel? Om te beginnen is de inzet ho ger dan in 1991. Nu staat het voortbestaan van Saddam op het spel, en dus dat van de Re publikeinse Garde. De bevoor rechte Gardisten hebben een le vensstijl te verliezen. En dan is er nog wat: in 1990 had de Gar de Koeweit bezet, en was ze kwetsbaar. De Amerikanen had den de doelwitten voor het uit kiezen, en bombardeerden de Garde onophoudelijk. Bij het begin van de landoorlog was ze eigenlijk al verslagen. Saddams generaals hebben hun lessen getrokken, en een oor logsplan ontwikkeld dat profi teert van de Amerikaanse opzet om de oorlog te winnen zónder het Iraakse leger te verslaan. Het land tussen Karbala en Bagdad is geen kale woestijn. Het is be groeid en bewoond. De tanks staan verdekt opgesteld, en de Iraakse troepen gebruiken guer rillatactieken. Zware bombardementen kun nen dan niets uitrichten, want de Garde is immers opgegaan in de burgerbevolking. De Apache helikopters zijn feitelijk onbruik baar. De regering-Clinton wilde ze in Kosovo niet inzetten, juist omdat helikopters in een be volkt gebied uiterst kwetsbaar zijn. Een boer kan een Apache neerhalen met zijn jachtgeweer, spotten de Irakezen. Zó simpel is het niet, maar een Republi keinse Gardist kan dat wel met zijn hittezoekende schouderra ket De AH-64 Apache Longbow is de gevechtshelikopter van het Amerikaanse leger. Het toestel is ontworpen voor snelle acties boven vijandelijk gebied om het doelwit van dichtbij uit te schakelen en zich daarna veilig terug te trekken. Eén Apache- hefschroefvliegtuig kost zo'n 55 miljoen euro per stuk. AH-64D Longbow radar: Kan doelen binnen een straal van Apache 8 km opsporen. 128 Doelen tegelijk weergeven en Longbow 16 daarvan selecteren en aanvallen binnen 30 sec. Bemanning: Twee Bereik: 480 km I Aanpassing: Helicopter maakt gebruik Snelheid: 365 km/u Piloot Co-pi loot/ boord schutter Aanval van dichtbij: Boordschutter kan kiezen uit Hydra raketgranaat (19 stuks, 70 mm, $10.000 per stuk) of 30 mm machinegeweer dat 50 maal een salvo van tien schoten per sec kan afvuren. GRAPHIC NEWS/GPD Bronnen o.a.: Jane'sGlobalSecurity.org, FAS Machinegeweer Hoofdbewapening Zestien lasergeleide, Hellfire anti-tankraketten ($35.000 per ex.) Laserzoeker

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3