'Kat voor je wielen? Doorrijden!' GESPREK VAN DE DAG Familie van Idols-held meegezogen in succes Nederlandse vrouw wars van lichaamscorrecties 'Lentecursus' voor motorrijders Onzuivere koffie dinsdag 25 maart 2oo3 Ji DAGELIJKS LEVEN 2J& 0& PAT VAN AANjVAP MENSELIJK De Zuidelijk-Afrikaanse San-stam heeft gisteren een schikking getrof fen met een laboratorium over de EXPLOITATIE VAN EEN PLANT die de leden van de stam sinds mensen heugenis gebruiken om honger te onderdrukken op lange trektochten. Het Amerikaanse farmaceutische bedrijf Pfizer gaat de kennis van de San gebruiken voor de ontwikkeling van de eerste plantaardige dieetpil ter wereld. De San krijgen, als de di eetpil op de markt komt, 6 procent van de royalty's. In de ontwikke lingsfase van de pil ontvangen de San 8 procent. De San behoren nu nog tot de armste mensen in de re gio en kunnen nu miljoenen dollars verdienen. Het geld wordt verdeeld onder leden van de stam in Zuid- Afrika, Botswana, Namibië en Ango la. De Britse KONINGIN ELIZABETH heeft gisteren in Engeland enkele LEGERBASES bezocht om de Britse militairen een hart onder de riem te steken. Het staatshoofd en haar man prins Philip gingen naar de thuisbasis, Honington, van de acht militairen die vorige week bij een helikopterongeluk om het leven kwamen. Het was het eerste keer sinds het uitbreken van de oorlog in Irak dat de 76-jarige koningin mili taire bases bezocht. ,,De koningin is vermoedelijk een van de weinige mensen die weet wat wij nu doorma ken", aldus de vrouw van een mili tair die in de Golf is gelegerd. Prins Andrew vocht mee in de Falkland-oorlog en zij is ook een moeder." Geen BOM, maar een KOFFIEZET APPARAAT. Parkeerplaats De Somp en een nabijgelegen tankstation en wegrestaurant langs de A5Ö bij Apeldoorn zijn gisteren drie uur af gesloten geweest na de vondst van een verdacht pakketje. De Explosie ve Opruimingsdienst maakte ge bruik van een robot om het pakje nader te onderzoeken. Daarbij werd het doosje kapotgeschoten, om het zo van binnenuit te kunnen inspec teren. Onderzoek van de EOD wees uit dat in het dichtgeplakte doosje geen bom maar wat rommel en een oud koffiezetapparaat zaten. De schrijfster van de Harry Potter boeken, J.K. ROWLING, is gisteren bevallen van een ZOON. Het jonge tje heet David Gordon Rowling Mur ray. Moeder en kind maken het goed en hebben het ziekenhuis in Schot land waar de bevalling plaatshad al verlaten. Rowling heeft al een doch tervan twaalf uit een vorig huwelijk. David is het eerste kind van de schrijfster en Neil Murray, met wie Rowling in 2001 trouwde. De Harry Potter-serie bestaat tot nu toe uit vier boeken. Deel vijf komt in juni uit. De Nederlandse vertaling is in het najaar te verwachten. Foto: EPA Een zeldzame BLADAAP uit Dier gaarde Blijdorp heeft het weekeinde buiten de dierentuin doorgebracht. De mutslangoer ontsnapte zaterdag ochtend van het APENEILAND waar ze met haar familie woont. Hoe de aap kon ontsnappen is volgens de woordvoerster van de diergaarde nog een raadsel..Waarschijnlijk heeft ze een enorme sprong gemaakt. Het kan, maar het is pas de eerste aap die het is gelukt." Blijdorp heeft het eiland al sinds 1997 in gebruik. Echt ver van haar familie is de aap niet geweest. Uiteindelijk betrok ze een hoge boom nabij de diergaarde. Een dierenarts zag gistermorgen kans haar te verdoven. De suffe aap tuimelde vervolgens uit de boom en werd opgevangen door medewerkers van de dierentuin die met een zeild oek klaarstonden. Nederlandse vrouwen hebben weinig op met lichaamscorrecties. Dat blijkt uit onderzoek in opdracht van de Huishoudbeurs, die vrijdag in Am sterdam begint. Ondanks het feit dat iets meer dan de helft van de onder vraagde vrouwen zichzelf niet zeer aantrekkelijk vindt, zegt negentig pro cent van de vrouwen nooit gebruik te zullen maken van plastische chirur gie. Vrouwen hebben een nuchtere kijk op uiterlijke schoonheid, conclude ren onderzoekers na een enquête on der vijfhonderd vrouwen. Correcties aan het gezicht, borstvergrotingen, li- posuctie of botox-injecties tegen rim pels kunnen niet rekenen op veel en thousiasme. Uit het onderzoek komt naar voren dat 97 procent van de vrouwen zichzelf redelijk tot zeer ge lukkig vindt De belangrijkste geluks factoren daarvoor zijn respectievelijk de kinderen, de partner en gezond heid. Minder belangrijk vinden vrou wen auto's, politiek en lichaamsge wicht. Op een echte baaidag gaat het me rendeel van de vrouwen een dagje winkelen. Een kwart lucht haar hart bij vriendinnen of familie, terwijl on geveer één op de tien vrouwen tijdens een baaidag televisie gaat kijken of een bezoek aan de bioscoop brengt. Bijna alle vrouwen vinden dat de nor men en waarden in Nederland ach teruitgaan. Volgens ruim tweederde zijn normen en waarden ook op tele visie ver te zoeken. De helft van de vrouwen rekent niet meer op hulp van omstanders als hen op straat iets overkomt. Opvallend: aan de vrou wen zelf ligt het niet, want hun eigen normen en waarden zijn in de loop der jaren niet veranderd, zeggen de geënquêteerden. GPD Het kon niet meer. Die oude Opel Kadett van jan Bakkum was geen auto waarmee je een artiest door het land rijdt. Daarom krijgen ze een halfjaar lang een nieuw groot model van de dealer te leen. Een slee waarmee de 15-jarige Idols-fi- nalist Jim de komende week naar de vier uitverkochte Ahoy'-concer ten gaat. De auto is niet de enige verandering bij de familie Bakkum. Zijn vader stopt voorlopig met timmeren en wordt zijn chauffeur. Zijn school dringt nu samen met de podia om voorrang. Niemand wordt zo snel volwassen als Jim. Wist Jim veel. Toen hij zich vorig najaar inschreef voor het nieuwe, onbekende Idols' leek het hem gewoon lollig. Hij had in een paar musicals gespeeld en een keer op een schoolavond gezongen. „Op de televisie had ik een oproep ge zien voor 'Idols'. Dus ik stuurde een briefje. Ik wilde wel eens kij ken hoe ver ik zou komen. De ge volgen waren verpletterend. De RTL4-talentenjacht met het span nende jasje trok miljoenen kijkers en werd een hype. Van de ruim ze venduizend deelnemers eindigde Jim als tweede. Duizenden meisjes op de Dam gil den zijn naam, overal in het land hingen posters met zijn gezicht. Op de achtergrond gonsde het commerciële circus: sms'jes en re clamespots maakten de omroep rijk, haastig moesten er ook cd's en videoclips worden opgenomen. Jim: „Voor een ander is /tiioy een hoogtepunt in zijn artiestenloop baan waar hij jaren naar toe werkt. Ik maak er ongeveer mijn debuut. Dan is het toch ongelooflijk snel gegaan?" Een snelheid, aangewakkerd door de centrifuge van de televisieroem. Een centrifuge die de hele familie meezuigt. „Om Jim een beetje te steunen moesten we overal tegelijk Jim en zijn vader en moeder. Foto: GPD zijn", vertelt zijn vader. Tijd voor zijn timmerbedrijfje heeft Jan Bak kum nauwelijks meer. Als chauf feur van Jim zit hij urén op de weg. „En het wordt alleen maar druk ker, want bij het management stromen de aanvragen binnen voor optredens van Jim. Voorlopig stop ik dus maar even met timme ren." Waar ze straks met de nieuwe leenwagen allemaal heen moeten, horen ze van het boekingsbureau van de artiestenmanager bij wie ze voor een paar jaar onder contract staan. Die is tevens Idols-jurylid, want als er geld te verdienen valt, zijn de lijnen in de showbusiness kort. Jims 18-jarige broer Danny hoort zich eigenlijk op zijn mts-oplei- ding te concentreren. Maar nu de jongens samen voorzichtig plan nen maken om een band te begin nen waarin Jim zingt en Danny de basgitaar bespeelt, ziet de aanko mende beroepsmuzikant de nood zaak van zijn mts-boeken niet meer zo in. Ook voor havo-4-scho- lier Jim valt het niet mee om zich nog met huiswerk bezig te hou den. Daarom is hij afgelopen don derdag maar met zijn vader naar school gegaan om daarover te pra ten. Vader Jan: „We hebben ons erbij neergelegd dat hij dit jaar blijft zitten. Maar de afspraak is dat hij zeker twee dagen per week naar school blijft gaan om de draad zo goed mogelijk vast te houden. Gelukkig snappen de le raren dat dit voor hem een gouden kans is. Op school willen ze hem daarom zo veel mogelijk helpen." Moeder Marja is een beetje ge schrokken van alle gekte. „De fans, de camera's, al die mensen die op eens allemaal tegelijk wat van ons willen, dat is erg wennen. Niet al leen Jim, maar ook wij worden op eens heel snel volwassen in dit we reldje. Soms denk ik: voor ons hoeft het allemaal niet zo hard te gaan. Laat hem eerst zijn school Idols-feest in Ahoy* Fans hebben gisteravond op, he nieuw kunnen genieten van il1 tien Idols-finalisten. Zij gavn of een concert in de Rotterdam e Ahoy'. Jamai, Jim, Hind, Dev ioi David, Marieke, Bas, Joël, Yu er en Zosja staan deze week no o drie keer in de schijnwerper! ïs Jim liet gisteren weten dat hi Ie een platencontract in de wa heeft gesleept en dat zijn eet single vermoedelijk vanaf ei april is te horen. Overigens kwam gisteren het album Gi test moments van de tién fina listen uit. „Super", vond del jarige Petra uit De Ronde Ve- edi nen de optredens. „Die Jam d< kan er echt een feestje van m ken en hij kan natuurlijk goe t\ zingen", zei ze na afloop. Dc oc derdag gaat ze nog een keer. li Haar vriendin Diana (16) wa Di ook onder de indruk, vooral op van David. maar af maken en gun ons een beetje rust. Maar aan de a di re kant: als het succes hem zo en gemoet straalt en hij vindt het 11 mooi, laat hem dan maar." i vc Jim zelf geniet. „Een loopbaan JÏ zanger was altijd mijn droom sp komt die uit. Al zat ik deze wa gr> wel even in een dalletje. Alle sj ning van de finale en de druldl j| van alle afspraken waren als a golf over me heen gerold. Leki even bij oma langs gaan, kwaï bijna niet van. Na Ahoy' moet weer een beetje gewoon wordi fr d- Jan Vriend Motorrijden is leuk, maar tien keer gevaarlij ker dan autorijden. De vele dodelijke ongeval len in de lente bewijzen de noodzaak van ex tra voertuigbeheersing en risicomijdend ge drag. Een voortgezette rijopleiding voor de motorrijder biedt de mogelijkheid om te oefe nen. „Een kat voor je wielen? Doorrijden!" „Het is een jungle om in te overleven", zegt Gerard van Veluwen van de Koninklijke Ne derlandse Motorrijders Vereniging (KNMV). Twee weken geleden nog kwamen tijdens drie zonnige dagen zeven motorrijders om het leven. De vereniging pleitte vorige week dan ook voor meer vaardigheidstraining voor motorrijders. Van Veluwen geeft deze met tientallen collega's bijna ieder weekein de in Lelystad, Oirschot en Assen. Daarnaast krijgen de ongeveer tweehonderd KNMV- lesinstructeurs een aanvullende cursus over risicomijdend rijgedrag om bij de reguliere rijopleiding meer aandacht te schenken aan veilig inhalen, afslaan in bochten en het in schatten van het gedrag van automobilisten. Dat 'blik op vier wielen' moet het in de ogen van de cursisten in Lelystad ontgelden. Het tekent de oude strijd tussen motorrijder en automobilist: de ene rijdt te hard, schiet overal tussendoor en gaat vooraan staan bij een stoplicht: de ander kijkt slecht in de spiegels, ziet een motor niet aankomen en gunt de motorrijder geen ruimte. Cursist Bob Dorrestein heeft het met zijn 25.000 motorkilometers per jaar regelmatig aan de stok met automobilisten. Hij erkent door hard te rijden risico te lopen, maar verwijt de gemiddelde automobilist niet te beseffen hoe kwetsbaar motorrijders zijn. „Een tikje tegen een andere auto is een lóras op de bumper. Een soortgelijk tikje tegen een mo tor kost de motorrijder het leven. Volgens Daniël Amout uit Barendrecht kunnen mo torrijders zelf veel van de irritatie wegnemen door zelf iets vriendelijker de weg op te gaan. „Steekje duim op als een automobi list in de file aan de kant gaat om je te laten passeren." Cursusleider Van Veluwen heeft maar een echte oplossing: accepteer de gevaren van het eigen gedrag en reken erop dat een au- 15 aan om het werk af te maken", is de rea van Van Veluwen. Hij heeft te vaak ma ij maakt dat motorrijders zó hard remmt ze de controle over de motor verliezen. „Wat doe je als een kat of hond de weg oversteekt? Remmen en uitwijken. Dek ön overleeft en jij parkeert jezelf in een bot Si Draai het om: rem als het veilig kan em ic; anders gewoon door de kat heen. Het is h jouw kat niet." bi Op het circuit houdt de KNMV geen ha re den- of kattenasiel. Wel is er een oudei iQ band. De spanning op het gezicht vera )ii in een brede glimlach, als de band ondt >v. wielen van de motor niets meer doet da eii 'plop' zeggen. Mentale training, noemt Li KNMV het. Dus rijdt de groep een kwa gei tje later met benen los, met de knieën a iee staand op het zitvlak, met twee benen a do een kant en uiteindelijk zelfs platliggen n met twee benen naar achteren. Badend iel het zweet, maar toch. Het heeft niets te rij ken met verkeersveiligheid, maar alles a vertrouwen en voertuigbeheersing. Ent nog. Het merendeel van de motorrijden overschat het eigen remvermogen. Het sultaat op het circuit is pas na tien keet proberen de remweg kort genoeg om sti fl* staan op het afgesproken punt. De insü i1 teur: „Vond je dat het goed ging? Ik niet oa lie hadden tien keer nodig, maar je hebt se maar één leven" nt Als remmen niet meer lukt, is uitwijken nl enige mogelijkheid. Koppeling in, remfl se los en sturen in een reflex. Het druist ta hi het gevoel in: de remmen lóslaten als je ee vaar ziet, maar het werkt: door op het la m< moment een tik aan het stuur te geven, isii schiet de motor opzij - voorbij de rode] aig nen - of de dodelijke vrachtwagen. ne Een dag trainen op reflexen en techniek as dat voldoende? Van Veluwen: „Natuuri se1 moet je blijven trainen - pak eens een\? lij ten weg op zaterdagochtend en speel m sof de motor. Een cursusdag is kort, maarw wel. Het is een investering in je leven. tv< knjgen regelmatig bneven van mensen zich bij een noodsituatie in een flits del nieken uit de cursus herinneren en zo li hun eigen verbazing het ongeval overlei in br Jeroen de Vreede i2 ns De Amerikaanse regering, zoals bekend altijd in touw voor de goede zaak, houdt niet van cocaïne. Veel Amerikaanse staatsburgers wel, maar als be kend heeft de Amerikaanse regering hogere waarden en nonnen dan haar onderdanen. En zo hoon het ook. Sinds een paar jaar houdt Washington zich in het verre Colombia daarom direct en indirect bezig met het bestrijden van de cocaproductie. De tactiek is die van wortel en stok. Aan de ene kant worden plantages besproeid met gif en landen her en der he likopters met gemaskerde soldaten. Maar ook coca boeren hebben gezinnetjes en moeten te eten hebben. De positieve kant van de oorlog tegen drugs is daar om dat boeren worden aangemoedigd over te scha kelen op de productie van koffie. Die wil in Colom bia prima groeien en voor president Bush, als be kend een man met visie, zal de zaak daarmee zijn afgedaan. Aan de guerrilla in Colombia, bescherm heer en uitbater van cocaboeren, heeft Bush vorig jaar op de hem kenmerkende wijze een simpele keus geboden: ontwapenen, often ondergaan in de oorlog tegen het terrorisme. Voor Colombia breekt, als dat lukt, vervolgens een gouden toekomst aan. Eindelijk vrede, eindelijk eerlijk werk en nóg meer heerlijke Colombiaanse koffie die haar weg vindt naar de dorstige wereldmarkt. Helaas heeft onze favoriete Wereldleider hier iets over hoofd gezien, het gebeurt zelden, maar niemand is perfect. Er is een probleem: je kunt als cocaboer dan wel op koffie overschakelen, maar het gevolg is een langzame hongerdood. En dat is niet overdreven, mocht u dat nu denken. Als sinds dertig jaar is de koffieprijs aan het dalen. De laatste drie jaar is er zelfs geen houden meer aan, en heeft de gemiddelde Colombiaanse koffieboer nog eens de helft van zijn inkomen moeten inleveren. Over de hele wereld wordt koffie inmiddels ver beneden de kostprijs verkocht. Geen enkele cocaboer in Colom bia zal daarom vrijwillig overstappen op koffie teelt. Martelingen noch staatsterreur zullen de bevolking er van weerhouden coca te blijven telen, haar enige manier om geld te verdienen. En het is nog erger: voor tienduizenden koffieboeren is juist overstappen op coca binnenkort het enige serieuze alternatief En opnieuw profiteert - als enige - de westerse consu ment. Bij zijn veel te goedkope koffie krijg hij ook nog eens hele containerladingen fors in prijs gedaal de cocaïne geleverd. Hoe koffie zo goedkoop werd is trouwens ook - deels - een gevolg van westerse machtspolitiek. Concurrentie is goed, want dat vindt bijvoorbeeld ook president Bush. Daarom moet er in de hele wereld vrijhandel zijn. Regeringen van arme landen mogen geen stiekeme afspraken maken over bodemprijzen. Verboden. Regeringen van rijke lan den mogen niet stiekem bepaalde arme koffieprodu centen voortrekken. Verboden. Het nieuwe systeem is vrijheid, blijheid en kom maar met je koffie. Dat lie ten de boeren in de Derde Wereld zich natuurlijk geen twee keer zeggen. Massale overproductie was het gevolg. Vijf miljoen balen koffie liggen inmid dels te verstoffen in pakhuizen. Alle macht is bij de inkopers komen te liggen, en die hoef je zo iets zelfs maar één keer te zeggen. Terwijl honderdduizenden landarbeiders in Zuid Amerika hun inkomen kwijtra ken, maakt Sara Lee (van de DE-koffie) op ieder pak snelfilter een ferme winst van naar schatting 17 procent. Aldus het rapport Mugged', van Novïb en Oxfam. Ook in de tussenhandel wordt uiteraard al leraardigst verdiend: hoe wanhopiger de boer hoe makkelijker het onderhandelt. Over de 'war on drugs', tenslotte: het zal president Bush verba zen, maar daar doe ik al jaren aan mee. Ik drink Max Havelaar, eerlijk ingekocht, zodat niet echt ie deréén coca moet gaan planten. Jaarlijks overlijden meer dan 90 motorrijders en raken er zo'n 850 gewond. Met een opfriscur sus in de lente kan de motorrijder zich op het rijseizoen voorbereiden. Foto: GPD tomobilist je simpelweg niet ziet. „Zeventig procent van de motorrijders die betrokken was bij een ongeval zegt dat ze de auto za gen aankomen. Zeventig procent van be trokken automobilisten zegt de motor die ze aanreden nóóit te hebben gezien. Je moet zorgen voor een denkbeeldige veiligheidszo ne om je heen. Komt iemand daarbinnen, zorg dan in ieder geval dat je zelf de regie houdt." Dat klinkt logisch, maar lukt niet altijd, weet cursist Jochem van Lit uit Oud-Beijerland. Bij een afrit van een snelweg kwam hij vorig jaar door de bocht en zag te laat dat er een file stond. Heftig remmen leidde tot een slip, waarbij de motor op de andere weg helft terecht kwam. „Het ging goed. En de volgende keer komt er net een vrachtwagen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2