REGIO Alternatief voor mast aan Zijldijk 4 Vosjan blij met 'correcte' hamer erkstraf or ruzie et politie Celstraf geëist voor ontucht met jongetjes nwoude onderzoekt ferlast windmolens Steeds meer gebruikers Rijnstreekhopper ichtwagen dt bromfietser venLinks wil 'der onderzoek Donjon in plaats van ranke toren Brandstapel? Ben je gek! Havermans geeft les op basisscholen Oud-burgemeester Rijnsburg meldt zich ziek vanwege crisis «woude-dorp - Een 18-ja- iromfietser is na een aan- g met een vrachtwagen op X nge Rijndijk in Zoeterwou- irp met beenletsel naar 1 ekenhuis gebracht. De n uit Hazerswoude-Rijn- trerd afgesneden door een h itwagen. De 51-jarige au ffeur uit Leiden gaf de ai ifietser geen voorrang toen rk sloeg, r h: .a mn aan den run - Groen- wil een nader archeolo- onderzoek op twee plaat- i het centrum van Alphen. zi aat om de toekomstige e fan het nieuwe theater en 71 genaamde Stepping Sto- tó n plek waar winkels en igen komen. De opgravin- Duden tien dagen duren, tij ;egraven grond kan naar :ss epot aan het Rietveldse rorden vervoerd, waar het onderzocht wordt. De Al- re; se raad beslist vandaag en iet initiatiefvoorstel van >p iLinks. donderdag 2J maart 2003 iaag/hazerswoude - Een gj ige man uit Hazerswoude eren door de Haagse poli- iter veroordeeld 180 uur traf, waarvan 40 uur voor at elijk, en een leerstraf van w De straf is het gevolg van izie met een politieagent, te ij een duw- en trekpartij nd. in reed met zijn sportauto en stuk rijksweg in aanleg rd door een agent aange- n, omdat er geen num- ird op zijn wagen zat. De L wilde de wagen meene- m na te kijken. Maar om- lan zijn auto nodig had «n autorace, weigerde hij werken. Hierdoor zag de zich genoodzaakt de jon- i aan te houden en mee te d i naar het bureau. 0 t moment verscheen de er ge vader van de man ten vt Hij zag dat de agent zijn III wilde arresteren en wilde lt< en. Hij zou woedend op Pf nt zijn afgelopen en hem ds d hebben vol gescholden. jft met je gore poten van zl oon af," zou hij de motor- w hebben toegebeten. Om lv oorden kracht bij te zet- id de vader de agent ge- „Ik viel bijna van mijn af," verklaarde de agent hjaangifte. at situatie onder controle te riep de agent collega's te )mdat inmiddels ook an- mensen waren toege- id, waaronder een 31-jari- ra ind van de familie, ont- k er een grimmige sfeer. Er l(%i grote duw- en trekpartij ïtstaan, waarbij ook flink jescholden. waren zowel de 24-jari- rJi als zijn vader en vriend een. De officier achtte indeel bewezen en eiste de 24-jarige Hazerswou- 26 uur leerstraf en 104 irkstraf. Tegen de andere lannen werd twee maan- vangenisstraf geëist. Uit- jk veroordeelde de rech- 1 jader tot 60 uur werkstraf 1 maand voorwaardelijke .De vriend kreeg 40 uur af en twee weken voor- flijk celstraf opgelegd. door Janneke Dijke leiderdorp - Wethouder Molken- boer heeft een alternatief voor de woontoren op Driegatenbrug. In plaats van een zestien verdiepin gen hoge, smalle mast stelt hij een 'donjon' met vestingachtige uitstraling voor als blikvanger in het nieuwe Leiderdorpse woon- wijkje aan de Zijldijk. Dit complex krijgt tien etages. Het alternatief is ontworpen na fikse kritiek van omwonenden en Leiderdorpse gemeente raadsleden. De mast lag vanaf het moment dat het bouwplan gepresenteerd werd, onder vuur. De 20 verdiepingen hoge toren was volgens de ontwer pers en wethouder Molkenboer nodig als blikvanger. Na kritiek van de raadscommis sie ruimtelijke ordening en om wonenden schrapte hij vorige maand vier verdiepingen, maar verder wilde hij niet gaan omdat de mast naar zijn mening te plomp zou worden. Een fors aantal appartementen was bo vendien nodig om de ambitieu ze plannen voor het woonwijkje te kunnen betalen. Op het rela tief kleine terrein met weinig rechte lijnen komen naast enke le tientallen koophuizen 27 soci- ale-huurappartementen en 93 studentenkamers. Omdat Molkenboer het gevoel had dat de gemeenteraad ook de woontoren van 16 etages zou afschieten, heeft hij een nieuw plan laten maken. „Je moet de donjon zien als acht torentjes die tegen elkaar aan staan. Vroe ger hebben in dit gebied ook dit soort bouwwerken gestaan. Het heeft iets weg van een klavertje vier." De donjon krijgt vier ap partementen per etage, terwijl er voor de woontoren twee per etage staan ingetekend. „Het is wat plomper", geeft Molken boer toe. „Dit gebouw is wat na drukkelijker aanwezig, en daar om moet het echt iets bijzon- ders zijn qua vormgeving." De ontwerpers en de wethouder hebben een voorkeur voor de donjon, maar de raad mag ook voor de toren kiezen. Meer ap partementen bouwen langs de provinciale weg N445 is een der de alternatief. De ontwerpers vinden dit de minst geschikte oplossing. Ook andere suggesties van raadsleden zijn in het nieuwe ilan verwerkt. Zo zien de 31 vil la's er afwisselender uit. Kopers kunnen kiezen voor vier of vijf bouwlagen. Oorspronkelijk zou den ze allemaal vijf hoog wor den. De kritiek op het gebouw dat bij Meelfabriek Zijlstroom moet verrijzen, is nog niet om gezet in een nieuw plan. Raads leden vinden dit moderne pand te lomp en vinden het detone ren met de oude fabriek. Of het kleiner kan, hangt af van de wensen van de exploitant, die er een wijnproeverij met wijnkel ders van wil maken. Dinsdag vergadert de raadscommissie ruimtelijke ordening over het aangepaste plan. De verouderde meelfabriek krijgt overigens binnenkort een steuntje in de rug. Doordat voe gen in de voorgevel zijn losge raakt, is vocht naar binnen gesij peld. Dat vocht heeft de balken, waarop de vloeren steunen, aan de kant van de voorgevel aange tast. Het is noodzakelijk een stut te plaatsen, die de voorzijde van de vloeren op zijn plek houdt. Een Woordvoerster van de ge meente benadrukt dat er geen instortingsgevaar dreigt voor het gebouw, dat vlak aan de open bare weg staat. „We moeten voorkomen dat dat ontstaat." Daarom wordt ook het slechte voegwerk vervangen. De klus kost Leiderdorp 10.000 euro. Na de werkzaamheden, die elk mo ment kunnen beginnen, is de Meelfabriek nog niet de oude. Met een volledige restauratie wacht de gemeente op de bouw van de nieuwe woonwijk. den haag/alphen - Een 33-jari- ge Alphenaar hoorde gisteren bij de rechtbank in Den Haag een jaar celstraf tegen zich eisen na seksueel misbniik van twee jon getjes uit de buurt. De man was schuldbewust en zegde volledi ge medewerking toe aan een be handeling in De Waag, een ge specialiseerde kliniek. De Alphenaar was, vertelde hij, zelf als 14-jarige misbruikt in een zwembad. „Ik denk dat ik dat nog steeds niet heb ver werkt." Zo'n twee jaar geleden vergreep hij zich aan twee jochies van tussen de tien en twaalf jaar. Hij gaf hen vijf euro voor hun 'diensten'. Hij zou hen ïouder krijgt 58 bezwaarschriften Veel kinderen hadden gistermiddag bij wijze van 'natuur' knuffelbeesten meegenomen naar de tuin van het Warmondse gemeentehuis. Sommigen kwamen zelfs verkleed als dier of boom burgemeester Vosjan een nieuwe voorzittershamer overhandigen. Foto: Henk Bouwman door Coen Polack warmond - Als burgemeester Vosjan van Warmond vanavond de gemeenteraadsvergadering opent, doet ze dat met een klap van een nieuwe voorzittersha mer. Net als burgemeesters van 488 andere Nederlandse ge meenten en de burgemeester van Madurodam kreeg Vosjan gistermiddag om twee uur pre cies een nieuwe voorzittersha mer van gecertificeerd 'FSC- hout' overhandigd. Het FSC (Forest Stewardship Council) is een organisatie die toeziet op ecologisch verant woorde bosbouw en houtkap. Gemeenten zijn een belangrijke afnemer van hout voor de bouw van bijvoorbeeld woningen en bruggen. Het Wereld Natuur Fonds en het FSC bieden de burgemeesters nieuwe hamers aan in de hoop dat de gemeen ten daarmee besluiten nemen die goed zijn voor de natuur én voor de gemeente. In Warmond waren voor de overhandiging kinderen van ba sisschool Oostergeest naar de zonnige tuin van het gemeente huis gekomen. De meeste kin deren hadden bij wijze van 'na tuur' knuffelbeesten meegeno men. Sommige kinderen had den zich verkleed als dieren- en zelfs als boom om de hamer aan de burgemeester te presenteren. Burgemeester Vosjan is heel blij met de nieuwe hamer en greep de gelegenheid aan om de WNF-vertegenwoordiging en de Warmondse kinderen te vertel len, dat de gemeente bouwers bij nieuwbouw en restauraties de opdracht geeft zoveel moge lijk 'correct' hout te gebruiken. „Zo houden we behalve War mond ook de rest van de wereld mooi groen." Door Flip Robers van de Warmondse Monumen tenzorg werd Vosjan op het hart gedrukt ook bij de vervanging van bruggetjes en beschoeing langs de waterkant in de toe komst FSC-hout te gebruiken. WNF-vrijwilligster Marijke Ver snel, die bij de overhandiging het belang van goedgekeurd hout aan de burgemeester en de kinderen uitlegde, vind het be langrijker dat de FSC-bood- schap goed overkomt, dan dat de nieuwe hamers daadwerke lijk gebruikt worden. Versnel: „Sommige hamers stammen nog van voor het jaar 1600. Dan is het toch zonde om die niet meer te gebruiken." Wat Vosjan met haar oude ha mer gaat doen, weet ze nog niet precies. „Misschien dat ik die al leen nog gebruik bij het overleg met de wethouders. Ik ga eerst eens uitzoeken hoe we precies aan die hamer zijn gekomen. Ik ga in ieder geval veelvuldig met de nieuwe hamer werken." door Nancy Ubert Wat gebeurt er nu met 489 oude, soms 'foute', afükker^ die bij gemeenten in gebruik zijn? „Ik ben een freak", zegt burgemeester Timmers van» Oegstgeest. „Ik verzamel ha1 mers. Ik heb er niet veel, maar de exemplaren die ik bezit zijn me dierbaar." Tirq- mers hamert er graag op los, zegt ze. „Mijn klappen zijn behoorlijk hard. Daarom is speciaal voor mij een afslag,- houtje gemaakt." Vanavond neemt Timmers haar 'oudje' niet mee naar dip raadsvergadering. „Ik ga ui-j teraard de nieuwe gebruikep. Dan kan ik de raadsleden meteen vertellen waarom we die cadeau hebben gekregeq. Bij deze zit een afslaghoutje;1 van hetzelfde materiaal. Ectyt een mooi setje." Voortaan wil Timmers afwisselend beide t hamers gebruiken. Waarnemend burgemeester Lemstra van Leiden heeft eép duidelijke keuze gemaakt. E)e historische hamer gebruikt hij tijdens vergaderingen vaq de gemeenteraad. De hamel) is ingelegd met twee ziiverep plaatjes: een methetwapeq. van Leiden en de andere met een afbeelding van het stad huis. Met het milieuvriende lijke exemplaar wil Lemstra' de besluiten van het college afhameren. Zoeterwoude weet nog niet hoe het 'tweehamerpro- bleem' moet worden opge-^ lost „Wij hebben een hamer met het wapen van de ge- meente en de naam Zoeter woude erin. Ik denk niet dat, we die zomaar weggooien";' zegt een ambtenaar. In Leiderdorp verhuist de 'antieke' hamer naar de re- kwisietenkamer. Burgemees ter Zonnevylle is vast van plan voortaan de nieuwe tég gebruiken. „Toch een beetje jammer", treurt voorlichter -! Marjo Jansen, „want tot nu, toe gebruikte hij een histori sche, mooie hamer uit 1935.' Weggooien? Natuurlijk niet!, Brandstapel? Ben je gek!" D ook pornofilms hebben laten zien. Dat zou in totaal vijf keer zijn gebeurd. De man vond zelf dat hij zijn vrijwillige bestuursfunctie bij een belangenvereniging voor verstandelijk gehandicapten moest neerleggen. Ook zijn baan bij een distributiecentrum is hij binnenkort kwijt. Zijn werkgever heeft namelijk ont slag voor hem aangevraagd. De advocaat van de verdachte vroeg de rechtbank een milde straf op te leggen, zodat zo snel mogelijk met de behandeling kan worden begonnen. De rechtbank doet uitspraak op 9 april. zoeterwoude - Waarne mend burgemeester Ha vermans van Zoeterwoude geeft maandag 31 maart op de Westwoudschool en de Corbuloschool les over het reilen en zeilen bij een gemeente. Hij legt uit hoe besluiten worden geno men. Op 7 april gaat Ha vermans naar de Klaver- weideschool en de Bemar- dusschool. De gastlessen aan groep zeven zijn onderdeel van het project Kinderge meenteraad. Het project eindigt op 8 mei met een vergadering, waar vier kin deren van elke school een keuze maken uit vier voor stellen. Experimenten in andere regio's op komst alphen/regio - De Rijnstreek hopper is een succes. Het aantal reizigers is het laatste jaar geste gen van 130.000 naar 150.000. Negen van de tien gebruikers is tevreden. Dat zijn cijfers waar mee het Rijnstreekberaad voor de dag kan komen, vindt het be stuur. Hans Groen in 't Wout, wethou der van vervoer in Alphen en lid van het stichtingsbestuur, noemt de uitkomst van het on derzoek een stevige basis voor proeven in andere regio's. „In de regio Rijnstreek hebben we bewezen dat 'collectief vraagaf hankelijk vervoer een uitkomst is voor kleinere kernen. De Rijn streekhopper is niet alleen be doeld voor mensen met een li chamelijke handicap, maar ook voor de gewone openbaar ver- voerreiziger. De een komt dank zij de hopper gemakkelijker uit zijn isolement, de ander kan een kortere route naar zijn bestem ming kiezen." De Rijnstreekhopper lijkt op maat gesneden. Vervoer van deur tot deur is mogelijk, maar ook van opstaphalte naar aan sluiting met ander openbaar vervoer. Iedereen met een pas kan mee. Door de invoering van de pas is het bovendien moge lijk om de ritten naar de deelne mende gemeenten door te bere kenen. „Want we dragen allemaal fors bij", zegt Nico Jonker, wethou der van Ter Aar en bestuurslid. De deelnemende gemeenten Al phen aan den Rijn, Ter Aar, Lie- meer, Jacobswoude, Rijnwoude en Nieuwkoop moesten het eer ste jaar samen 500.000 euro bij leggen. Vorig jaar was dat 750.000 euro. De gemeenten zijn bereid om die bedragen op tafel te leggen, omdat de Rijnstreekhopper een prima alternatief is gebleken voor onrendabele buslijnen. „Het systeem heeft zich inmid dels bewezen. Zeker vijf buslij nen of delen daarvan zijn bij de start van de Rijnstreekhopper in 2001 komen te vervallen. Je ziet dat er met deze manier van ver voer toch in een behoefte wordt voorzien. De bezettingsgraad van een hopper is hoger dan die van een bus", zegt Rens Dankel- man, woordvoerder van de pro vincie. Uit een onderzoek van het Rijn streekberaad blijkt dat 86 pro cent van de reizigers tevreden tot zeer tevreden is. Volgens 88 procent verschijnt de hopper al tijd of meestal op tijd. De helft van de 920 ondervraagden reist twee keer per maand met de Rijnstreekhopper, dertien pro cent meer dan twee keermer week en drie procent dagelijks. Achttien procent heeft wel egns een klacht ingediend. „Datöijn er vier per maand op 1300, rit ten", rekent Edwin van Stavenen van het Rijnstreekberaad voor. „Het zijn er vier te veel, maar het geeft toch wel aan dat - het aantal klachten beperkt is. Het Rijnstreekberaad noteert de klachten en geeft ze door aan de vervoerder. Groen in 't Wout: „Het is goed dat we dat gedaan hebben. Als zo'n klacht van.pns komt gaat de vervoerder er seri euzer mee om, dan wanneer hij rechtstreeks naar de vervoerder gaat." De ervaringen in de Rijnstreek vormen een goede leidraad ^oor andere regio's. Hollands Mid den (met Gouda als centraal punt) is de volgende regio waar de hopper gaat rijden. arieta Kroft -9ude - De gemeente Rijn- gaat opnieuw onderzoe- te windmolens die langs moeten komen wel vol- ,<lan de geluidseisen. Dat wethouder Uljee gister- de bewoners van de na- wijk Rhynenburg toe een informatiebijeen- lij een tiental bewoners (ynenburg was naar het gekomen om zijn b te uiten. Zij vrezen voor- e ïachtelijk lawaai van de il Volgens de wettelijke itb moet een windmolen ittn ashoogte van tachtig fcnwege de herrie mini- meter van de bebou- le itaan. ip windmolenplan van de is erswoudse boeren staat dichterbij. De aanwezi- legen zich af of bij de be- over de geluidsover- lening is gehouden met liDverkeer van rijksweg 11. tvaai van een turbine kan dan wel wegvallen bij het geluid van de weg, maar 's nachts rijdt er geen auto", merkte iemand op. „Zet u die molens 's nachts stil?" Volgens wethouder Uljee is er altijd sprake van verkeerslawaai. „Ik woon dicht bij de Nil, maar ik kan 's nachts niet meer met een raam open slapen." Niette min beloofde hij uit te zoeken of de molens het verkeerslawaai kunnen overstemmen. Aanleiding voor de informatie avond was, dat er een volgende stap wordt gezet in de procedu re voor de plaatsing van vier windmolens, zestig meter ten zuiden van de Nil. Ze komen op vierhonderd meter afstand van elkaar en leveren elk aan circa zevenhonderd huishou dens energie. De boeren die met de plaatsing van de molens een extra inkom stenbron hopen aan te boren, zijn nu al zo'n vier jaar bezig om toestemming te krijgen. De ge meente Rijnwoude en de pro vincie Zuid-Holland zijn posi tief. Maar voordat de vereiste vergunningen binnen zijn, heb ben de inwoners van Rijnwoude nog vijf mogelijkheden om te reageren op het plan. Als ze wil len kunnen ze de komst van de turbines nog enkele jaren tegen houden. Zoals vorige week al in deze krant aangekondigd, over handigde J. Wamau wethouder Uljee namens buurtbewoners 58 bezwaarschriften. C. de Groot, een van de initia tiefnemers van de windmolens, is niet bang voor jarenlange pro cedures. „Juridisch zit het plan ren vrezen het lawaai van zul ke turbines. Archieffoto: Hans van Weel goed in elkaar. Het aantal tegen standers valt mee. Als ik voor standers had moeten zoeken, had ik er misschien wel driedui zend gevonden." rijnsburg/waddinxveen - Oud burgemeester Fedde Jonkman van Rijnsburg heeft zich vanwe ge een ernstige bestuurscrisis ziek gemeld in zijn nieuwe ge meente Waddinxveen. Het con flict is zo hoog opgelopen dat de gemeentesecreatris ontslag heeft genomen. Op verzoek van de commissaris van de koningin gaat Ed van Thijn zich over de crisis buigen. Jonkman was van 1985 tot 1997 burgemeester van Rijnsburg. De geboren en getogen Fries werd bij zijn vertrek uit Rijnsburg uit bundig geprezen om zijn colle gialiteit en zijn bekwaamheid als diplomaat. Maar juist op ver meend gebrek aan collegialiteit is het nu in Waddinxveen mis gegaan. Gemeentesecretaris Wijers liet in haar ontslagbrief weten, dat er in het college een onwerkbare situatie bestaat en een negatieve sfeer hangt. Ver der schreef ze dat ze zich onfat soenlijk, intimiderend en res pectloos behandeld voelt door burgemeester en wethouders. „Zo kan en wil ik mijn werk niet doen", schreef zij. Welke problemen er precies spelen binnen het college, de politieke partijen en het ambte lijk apparaat, is niet bekend.' De betrokkenen hebben zichzelf een spreekverbod opgelegd. De gemeentewoordvoerder gééft wel toe dat de ziekte van Jonk man 'geen griepje' is. „We wen sen hem natuurlijk spoedig be- terschap." Ed van Thijn is ingehuurd als extern adviseur. De oud-burge meester van Amsterdam en voormalig ministei^an Binnen landse Zaken gaat zich buigen over documenten en dossiers en voert de komende weken ge sprekken met de burgemeester, de overige leden van het collage, de gemeentesecretaris, de leden van de OR en eventueel ande ren. Over vier weken brengt Van Thijn rapport uit. Burgemeester Jonkman was niet bereikbaar voor commentaar. (advertentie) KUNSTSTOF KOZIJNEN MET rijnland VKG-KEURMERK? 'kozijnen ^RU1U.UIJII,IM.I.I!I.IJÏI.IJ I TOONAANGEVEND IN KUNSTSTOE RELIËF KOZJJNEN

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 25