De Zijl Bedrijven handhaaft te duur onderkomen LEIDEN REGIO ,orentzhof na diefstal beter 'on line' dan ooit De bouw van de Petrusherk in beeld R3 Twintig maanden cel voor verkrachting op Oude Trambaan Gift voor Ronald McDonaldhuis tiewisseling irhuis Groep Motorhuis Groep, een itie van diverse Opel- drijven, ondergaat ectiewisselingen. Peter rijgt per 1 april de lei- rnegen schadeherstel- n bij AutoSchadehuis ingels neemt daarmee ig over van Jelle Has- ie directeur Harry Ver- jvolgt bij leasemaat- MultiLease in Alphen Rijn in 2004. Vermond vervroegd pensioen. tof Philipse Jtrecht fleiden- De filosoof Philipse wordt met in- L september universi- jleraar aan de Univer- echt. Philipse is nu ar wijsbegeerte aan de Kit Leiden. Philipse sinds 1978 verbonden Diversiteit Leiden, iromoveerde. Een uni- noogleraar krijgt alle Mn onderzoek naar zijn euze uit te voeren en rwijs te geven. engst collecte lafonds De landelijke inzame- evan het Reumafonds riden 9786,39 euro cht. Leidenaars die als- bijdrage willen leveren, jeld storten op giro 324 nimmer 357674812 ten nhet Reumafonds te donderdag 27 maart 2003 Leidse gemeenteraad slikt miljoenentekort door Wim Koevoet leiden- Zo lang ze in het hoofdgebouw aan de Pooleweg is gehuisvest, komt de sociale werkvoorziening DZB niet uit de rode cijfers Toch heeft het er alle schijn van dat het bedrijf blijft zitten waar het zit. Dat heeft raadslid Wijfje gisteravond duidelijk gemaakt in de raadscommissie sociale infrastructuur. Wijfje is voorzitter van een speciale commissie die zich buigt over de fi nanciële problematiek van DZB en waarin de vijf grootste fracties van de gemeenteraad zijn vertegenwoordigd. Wethouder Rabbae sloot zich aan bij Wijfjes bevindingen. Recentelijk is het tekort bij DZB op zo'n 3,6 miljoen euro becijferd. Het bedrijf bezuinigt aan alle kanten. De directeur is de enige die financiële verplichtingen mag aangaan en ieder ander die deze regel overtreedt moet uit eigen portemonnee betalen. Maar ondanks alle maatregelen lukt het niet om uit de rode cijfers te komen. Het besef is gegroeid dat dat alleen kan als de huisvesting goedkoper wordt. DZB is veel te duur gehuisvest. Wijfje verklaarde na afloop van de vergade ring dat het ongeveer vijf jaar oude hoofdgebouw op jaarbasis 1,7 miljoen gulden kost. „Pas als we dat met de helft zouden kunnen verminderen, begint het ergens op te lijken", aldus Wijfje. „Het is een schitterend gebouw, maar het is een illusie om te denken dat een kostendekkende exploitatie mogelijk is zo lang DZB er zit." Een optie is ver koop, maar Wijfje denkt niet dat er een koper is te vinden die meer be taalt dan de bijna 15 miljoen euro die DZB ervoor neertelde. Het hoofdge bouw kost 260 euro per vierkante me ter en in Roomburg 'doen' de vierkan te meters bedrijfsvloeroppervlakte nog maar 130 euro. Wijfje: „In de speciale DZB-commissie neigen we ernaar om het hoofdge bouw aan de Pooleweg als onderko men te handhaven en het tekort voor rekening van de gemeente te laten ko men. Ik heb vanavond in de raads commissie niemand gehoord die daar anders over denkt." Wijfje kondigde in de raadscommissie een nieuwe tegenvaller aan. De ge meenteraad heeft in 2000 een kleine zes ton geïnvesteerd in de productie ruimte voor de chocolaterie Baronie- De Heer BV. Dit deed hij om werkge legenheid te behouden 'voor de zwak kere doelgroep in het verpakkingsseg ment'. Begin 2001 moest dit bedrag omhoog naar zo'n anderhalf miljoen euro om een tweede productielijn mogelijk te maken. Inmiddels blijken de totale kosten 3,1 miljoen euro te bedragen. Ook aan de mededelingen over deze overschrijdingen maakten de raadsleden geen woorden vuil. Vol gens Wijfje is er een contract in de maak om de extra kosten terug te ver-> dienen door ze te verrekenen in de huursom die de chocolaterie betaalt voor de productiecapaciteit van DZB. :rdorp cherper toe irbouwingen p - Het moet afgelo- met mensen die een hun huis slopen of ver- tenvijl ze daar geen ver voor hebben, vindt de Leiderdorp. De con- dt strenger. De nieuwe moet binnen een half t hebben. [p begint niet met controles omdat ille- !Ulen aan de orde van de tolgens het ministerie [huisvesting doet Lei- zijn werk goed. Toch ninisterie de gemeente 32 p investeert allereerst Teuw computersysteem, de aanvragen binnen «jke rmijnen kan af- l In de toekomst kan e! rager dankzij dit nieu- m op internet zien hoe 11 met zijn verbouwings- Ook stelt de gemeente p 1 toezichthouder aan. t een kijkje als buurt- klagen, en houdt re- preventieve rondes in De toezichthouder is enst van de brandweer zoekt of bedrijven zich gebruikersvergunning Zo'n vergunning is no- gebouwen waar meer irsonen tegelijk aanwe- waar gevaarlijke stof- opgeslagen. bont in sommige ge nu eens niet voor de voor het slachtoffer, ri werden de compu- :t internetcafé voor n zorgcentrum Lo- jestolen. Na een pu- rover in deze ru imden de aanbiedin- ;n. Sinds gisteren is itcafé weer operatio- meer en mooiere ap- dan voorheen, tg 27 februari 2002 jemeester Cees in zijn functie van rvan Seniorweb, een e organisatie die zich computergebruik on- a ren te stimuleren, de officiële aftrap voor het compu terproject in Lorentzhof. Drie computers, niet de nieuw ste maar toch prima apparaten, stonden sindsdien opgesteld in een ruimte op de eerste verdie ping van het zorgcentrum. Lo rentzhof verzorgde cursussen voor ouderen die daarvan gretig gebruik maakten. Elke dag kro pen bewoners achter de toet senborden om te mailen met kinderen en kleinkinderen, dik wijls in het buitenland. Daar naast stonden de computers ter beschikking van bewoners van de burgemeesters- en professo- renwijk. Kortom, het internet café in Lorenstzhof was een \W*ÈÊÈ téik'iï tmv,, De Blauwë Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Enc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Totdat een onverlaat dit jaar met de twee beste computers aan de haal ging. Het personeel van Lorentzhof was ten einde raad. Want de dief was het pand binnengeslopen. Braak sporen ontbraken dus, met als gevolg dat de verzekering niets uitkeerde. En geld voor nieuwe computers had het zorgcen trum al helemaal niet. Het was dus uit met de digitale pret „Wat zijn er toch misselijke mensen in de wereld", zei Henk Bakker, die als vrijwilliger het computeren begeleidde, daags na die diefstal. Hij bleek niet de enige-die er zo over dacht. Vanaf het moment dat het Leidsch Dagblad in de stad op de deurmatten plofte, stond de telefoon bij Lorentzhof roodgloeiend. „Zoiets hadden we niet verwacht. Tal van ver ontwaardigde lezers belden op. We kregen van alle kanten 'ou de' computers aangeboden. Maar het mooiste aanbod kwam van de stichting Beheer het Leidse Volkshuis. Die stelde een aanzienlijk bedrag beschik baar voor een splinternieuwe computer", zegt directrice His- ke Gerbrandy van Lorentzhof. Gistermiddag werd die nieuwe computer, met twee andere computers die verontwaardigde lezers schonken, officieel in ge bruik genomen. Dat gebeurde, hoe kan het ook anders, met het versturen van een e-mail. Meneer Van der Laaken, een 87-jarige bewoner van Lorentz hof, kruipt achter de computer om het bedank- mailtje naar se cretaris Henk Boting van stich ting Beheer het Leidse Volks huis te sturen. Hij is bedreven met de computer. „Ik heb een Meneer Van der Laaken, een 87-jarige bewoner van Lorentzhof, neemt de nieuwe computer officieel in gebruik door een bedank-mailtje naar secretaris Henk Botting van Stichting Beheer het Leidse Volkshuis te sturen. Foto: Henk Bouwman neef op Surabaya. Met hem had ik maar weinig contact, tot we konden mailen. De laatste tijd heb ik geen contact met hem gehad omdat de computers weg waren. Maar daarin komt nu verandering." „Toen ik dat bericht las, ben ik meteen in actie gekomen", zegt Boting. „Wij krijgen regelmatig verzoeken om subsidie. Maar ik kan mij niet herinneren dat het besluit om tot donatie over te gaan ooit zo vlot is gevallen. Al le bestuursleden vonden deze diefstal zo stuitend dat we met een geld voor een nieuwe com puter hebben aangeboden." Hiske Gerbrandy kreeg maar liefst tien computers aangebo den „We hebben zeven men sen moeten bedanken. Niet omdat we hun aanbod niet waardeerden. Integendeel zelfs. Maar om de simpele reden dat we zo veel computers niet kwijt zouden kunnen. We hebben nu een opstelling met vier compu- den haag/wassenaar - Voor de brute verkrachting van een twintigjarige vrouw heeft de Haagse rechtbank een 31-jarige Hagenaar veroordeeld tot een celstraf van twintig maanden. Op de zitting vertelde de pro movendus in de informatica twee weken geleden, dat hij zich helemaal niets meer kon herin neren van het 'vreselijke voor val' op de Oude Trambaan in Wassenaar. Hij geloofde niet dat hij tot zo iets in staat zou zijn. Toen het slachtoffer op 12 okto ber 's nachts naar huis fietste, zag ze een man op het donkere fietspad staan. Hij trok haar van haar fiets en kneep haar keel dicht. Ze verloor het bewustzijn. Ondanks haar verwondingen bereikte zij na het misdrijf haar ouderlijk huis. Direct werd de politie ingeschakeld. Op de plek van het misdrijf trof de politie de Hagenaar aan. Hij fietste rond met haar rugzak op zijn rug en was duidelijk in de war. 'Ik begrijp het niet', stamelde hij steeds weer. De verdachte heeft steeds ont kend dat hij de vrouw heeft ver kracht, maar kan zich tot de dag van vandaag nog maar nauwe lijks iets van de bewuste avond herinneren, aangezien hij veel had gedronken. De rechtbank achtte toch bewezen dat de Ha genaar het slachtoffer had ver kracht, aangezien uit technisch onderzoek naar voren kwam dat het speeksel van de man over een kwam met speeksel op de beha van de verdachte. Op zijn jas werden bloedsporen van het slachtoffer gevonden. De recht bank hield er rekening mee dat de man nooit eerder met justitie in aanraking was gekomen. Het openbaar ministerie eiste twee weken geleden een celstraf van tweeënhalf jaar. ters. Dat is meer dan we had den. Bovendien is de appara tuur die we nu gebruiken beter dan de oude, gestolen compu ters. Het klinkt vreemd, maar uiteindelijk zijn we beter af dan voor de diefstal." Om te voorkomen dat de com puters nog een keer worden ge stolen, zijn alle apparaten met forse staalkabels vastgelegd. Timoteus Waarsenburg leiden - Het Ronald McDonaldhuis heeft 24 kamers die het hele jaar vrijwel permanent bezet zijn. Een kamer kost 50 euro per dag. Maar het huis, dat plaats biedt aan familie van kinderen die in het LUMC liggen, rekent slechts 12,50 euro door aan de gasten. De rest van het geld probeert het Ronald McDonaldhuis uit sponsoring te halen. Een gift vorige week van Architectenbureau bd architectuur, de overbuurman, van maar liefst 3.000 euro was dan ook zeer welkom. „Het spreekwoord 'een goede buur is beter dan een verre vriend' maken jullie meer dan waar", sprak de voorzitter van het huis Jan Karstens toen hij de cheque overhandigd kreeg. Onlangs opende bd Architectuur een nieuw pand in Arnhem. „Tij^ dens de opening van dat pand hebben wij aan onze gasten geld voor een goed doel gevraagd in plaats van cadeaus. En als overbuur van het Ronald McDonaldhuis was dat doel snel bepaald", zegt ar chitect-directeur Van Hille. Het Ronald McDonaldhuis in Leiden krijgt bezoekers uit het hele land en soms zelfs uit het buitenland. In oktober bestaat het huis tien jaar. Foto's van Leidenaar Moerkerk te zien op wijkweb van buurtvereniging door Wilfred Simons leiden - Leidenaar Arie Moerkerk was in zijn jonge jaren een verwoed amateurfotograaf. In de jaren 1934 en 1935 hoefde hij zijn onderwerpen niet ver te zoeken. Hij werkte in die tijd bij aannemersbedrijf Bik en Breede- veld, dat een fikse klus in de wacht had gesleept: de bouw van de Petruskerk aan de Lammenschansweg. De Vereniging Professoren- en Burgemeesterswijk heeft die zeldzame foto's onlangs op haar 'wijkweb' gezet (www- .profburgwijk.nl), zodat iedereen kan genieten van plaatjes uit een inmiddels lang vervlogen tijd. De Petruskerk was de opvolger van een kerk aan de Langebrug, die in 1933 door brand was verwoest. De parochie vroeg architect Kropholler (1881-1973) om een nieuwe kerk te ontwerpen en die vatte zijn taak niet licht op. Met collega Van Oerle ontwierp hij een kerk met 1.400 zitplaatsen en een toren van 65 meter hoog. Om de oerdegelijke bakstenen muren en gewelven te dragen, waren honderd heipalen nodig. Bik en Breede- veld lieten geen gras groeien over de bouw: op 23 april 1935 werd de eerste steen gelegd en op 9 maart van het volgende jaar kon de kerk al worden ingewijd. Arie Moerkerk was 19 in het jaar van de bouw. Overdag werkte hij voor de aannemer - nog altijd kan hij vol trots vertellen over het puntje van de kerk, waaraan hij heeft meegewerkt, 's Avonds studeerde hij bouwkunde. Na derhand werd hij planoloog in de provincie Limburg. Tussen de bedrijven door maakte hij foto's waarop goed te zien is hoe de bouw vorderde. Het is opmerkelijk om te zien hoeveel ambachtelijk handwerk er nog aan de bouw van zo'n kerk te pas kwam. Feitelijk werd de kerk nog helemaal met de hand opgemetseld en voor gewel ven werden nog, zoals in de Middeleeuwen, formelen getimmerd. Spannend is ook wat er op de randen van de foto's te zien, wat Moerkerk waarschijnlijk niet zo boeiend vond. Grote delen van nu allang bebouwd Leiden zijn nog leeg. Aan de Lorentzkade en de Zeemanlaan staan na- gelnieuwe huizen fonkelend in het gelid, maar de Bur gemeesterswijk is nog toekomst - niets dan weiland tot aan de Kanaalweg toe. Aan het interieur van de Petruskerk is sinds de jaren '30 weinig veranderd. In 1989 heeft de Leidse architect Jules Kirch (1919-1998) het interieur gewijzigd, omdat de in deling uit de jaren '30 'te afstandelijk' werd gevonden. De bijna 1.400 zitplaatsen kon de parochie toen al niet meer vullen en in het nieuwe ontwerp telde de kerk 550 zitplaatsen. Ook kreeg de kerk toen een grote opknap beurt. Onderhoud en herstel van zo'n monumentaal ge bouw blijft een eeuwigdurende strijd. Vorig jaar nog werden twee gemetselde pilaren op het voorplein gron dig opgeknapt. De twee lantaarns die de pilaren sieren, werden na een verfbeurt in Engeland teruggeplaatst. Het hoofdgewelf van de Petruskerk in aanbouw, met op de achtergrond de nieuwgebouwde huizen aan de Lorentzkade en de Zeemanlaan. Achter deze twee straten is nog veel leeg weiland te zien. Foto: Arie Moerkerk Het dak van de pastorie naast de Petruskerk nadert zijn voltooi ing. Amateurfotograaf Arie Moerkerk (links) en Gerard van Waasdorp rusten uit op de pan- nenlatten. Foto: Arie Moerkerk De bouw van een kerk was in de jaren '30 nog goeddeels ambachte lijk handwerk. Bouwvakkers metselden de gewelven op houten for melen, die weggehaald werden als het metselwerk goed was ge droogd. Foto: Arie Moerkerk

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 23