'Smaak zit in je hoofd, niet op de ton^ REGIO 'Maffiosi' op stap in de Leidse binnensta* 'Ik sta niet alleen GERECHT DONDERDAG 2~] MAA NAVRAAG Ket Calamiteitenfonds Reizen is voor en na het uitbreken van de oor log in Irak zo ongeveer plat gebeld door verontruste reizigers. Vooral landgenoten die een reis naar Turkije hebben geboekt, willen hun reis annuleren. 'Turkije? Gewoon man0at kan overi- J gens niet bij het fonds, maar alleen bij de organisatie waarbij de reis is geboekt, onder voorwaarde dat er een negatief reisadvies is afgegeven. Voor welke landen zo'n advies momenteel geldt, is niet geheel duidelijk. Navraag bij HERMAN VAN DER VELDE, directeur van de Leidse reisor ganisatie Djoser, die onder meer gespecialiseerd is in reizen naar het Midden-Oosten. Voor welke landen is er momenteel een negatief reisadvies? ,,Voor Jordanië, Syrië en Jemen. Oost-Tur- kije wordt momenteel ook afgeraden en verder is er een negatief advies voor Saudi- Arabië en voor Irak zelf natuurlijk. Maar naar Saudi-Arabië worden van hieruit geen reizen georganiseerd en datzelfde geldt voor Irak, waarvoor al jaren een negatief advies geldt, hoewel dat een fantastisch mooi land schijnt te zijn." Krijgt u nu ook zoi>eel telefoontjes van mensen die Turkije willen annuleren? „Nee. Heel weinig zelfs. Mensen die half december een reis hebben geboekt, wisten al dat zo'n oorlog in de lucht hing. Daar werd al rekening mee gehouden, vandaar dat we maar heel weinig boekingen hebben gelaegen voor Syrië, Jemen, Jordanië en dat s^ort landen. En mensen die Turkije hebben geboekt, wachten de ontwikkeling af." Hoe kijkt u tegen de oorlog aan? „Ik vind het buitengewoon triest dat die er moest komen en dat we l*t niet konden opbrengen om met andere middelen een oplos sing te vinden. De situatie in het Midden-Oosten wordt er in elk geval niet stabieler door." Gaat u zelf die kant nog op? „Ja, midden april ga ik met vrouw en kinderen naar Egypte en ik zal me er geen seconde onveilig voelen. De oorlog zal zich niet naar die kant uitbreiden en ik ben ook niet bang voor haat tegen westerlingen. Zo is het Egyptische volk niet. Je kunt er echt met een gerust hart heen en als dat niet meer het geval is, zullen we het heel snel uit ons pakket halen. Maar dat zie ik voorlopig niet ge beuren." Ook niet met Turkije? „Nee. Wie voor Turkije heeft geboekt, moet ook gewoon gaan. Het is een fantastisch land en ik zie echt niet dat Irak daar iets zal on dernemen. Er is geen reden toe, omdat Turkije niet echt meewerkt met de VS, en het zou heel veel kwaad bloed zetten in de Arabische wereld. De Turken is er bovendien veel aan gelegen de veiligheid van toeristen te waarborgen. Gewoon gaan dus, zou ik zeggen. tekst: Paul de Tombe archieffoto: Mark Lamers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Vrijdag 27 Maart LEIDEN - Wij hebben vernomen dat bij den gemeenteraad was inge komen een adres van het bestuur der Tuinders-patroonsvereeniging voor Leiden en Omstreken, houdende verzoek tot reorganisatie van het marktwezen in betrekking tot den verkoop van tuinbouwproduc ten. Zooals men weet, is thans de groentenmarkt langs een gedeelte van den Ouden Singel en Oude Vest, de ooft- en fruitmarkt aan de zoogenaamde Kalvermarkt nabij de Haven en de bloemmarkt op den Apothekersdijk. leder zal toestemmen, dat hier zaken gescheiden worden, die eigenlijk bijeen behooren. Groenten, fruit, ooft en bloe men worden niet zelden door een zelfden persoon geteeld en ge kweekt. Het komt ons dan ook noodig voor, dat er wordt gezocht naar een rui mere plaats aan het water gelegen, liefst in het centrum van de stad. Waar in de verschillende centra van warmoezerijen en tuinderijen de kweekers de handen ineen slaan en tuinbouwveilingen organiseeren, bleef men tot dusverre te Leiden, een middelpunt van tuinbouw bij uitnemendheid, nog de oude sleur volgen. ANNO 1978, dinsdag 28 maart LEIDEN - Het rugbyteam van Old Wallcountians heeft het Internatio nale Rugby Paastoernooi van DIOK gewonnen. De Schotten versloe gen na een enerverende eindstrijd het Engelse University Vandols met 19-16 en werd daardoor bezitter van de DIOK-Holland Cup. De erewedstrijd DIOK-Buitenlanders werd door DIOK gewonnen met 14- 6. Kees Koemans (met baard) gaat scoren. Fqto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 tn.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie; B.M. Essenberg, C P. Arnold VJMJ. Bouterse (adjunct) E-mail: direct ie@damiatehdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen. Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiatehdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail abonneeservice@hdcnl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/lcw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0.50 korting pér betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za. 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgevenj Zuid BV. 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem Molly Ackerman is 49 jaar en geboren en getogen Ameri kaanse. Ze woont en werkt in Leiden als beeldend kunstena res en is eigenares van galerie AE op de Nieuwe Rijn. In stil protest stond ik alleen op de Leidse markt, naast het stadhuis, met mijn vredeste ken. Veel mensen keken ver wonderd naar me, terwijl ze boodschappen deden voor het weekeinde. Uit de menig te stapte een oudere man op me toe. „Je staat niet alleen", zei hij. Duizenden mensen komen uit voor hun bezwaren tegen deze 'preventieve oorlog'. In Amerika en in de rest van de wereld. Ze hebben een sterke en belangrijke stem. Ze kun nen niet genegeerd worden. Democratieën horen de be volking te vertegenwoordigen en de Verenigde Naties horen de leiding te hebben over vei ligheid in de wereld. Ik ben lid van een groep met de naam America's Against the War'. Samen met onze Irakese broers en zussen heb ben we met kaarsen bij het Amerikaanse consulaat ge staan. Naast me stond een vrouw van het Nobel Peace Committee en een dominee die voor Martin Luther King heeft gewerkt. Ik was in goed gezelschap met mijn fellow Americans. Ik schaam me niet voor mijn nationaliteit. Amerika heeft grootse dingen gedaan voor deze wereld. Maar Amerika is niet perfect. Ik kom mensen tegen die me veroordelen vanwege de daden van de Amerikaanse regering. Ze zijn boos op me omdat ik Ameri kaanse ben; de vooroordelen- oorlog is begonnen. Het is een emotionele en stressvolle periode. Ik slaap minder dan ik ooit heb ge daan. Midden in de nacht sta ik op en kijk naar CNN. Mijn vrienden bij het ROC, waar ik een inburgeringscursus volg, vragen me waarom ik niet naar Al Jazeera kijk. Hun nieuws schijn tamelijk af te wijken van het mijne. Toen ik een paar dagen gele den met de trein terugkwam van een bijeenkomst tegen de oorlog, schreeuwde een man in de fietsenstalling van het station naar me: hij had me gezien op tv. Hij kwam naar me toe en greep me bij mijn haar: „Jij bent tegen deze oorlog! Weet je wel wat ik van 'jouw Arabieren' vind?" In eens zwaaide hij met een lang stilettomes vlak voor mijn gezicht. „Dit!" Ik was enorm bang en dat wilde hij ook. Ik krijg veel e-mails van Ame rikaanse vrienden. Ze schrij ven me dat de sfeer in New York gespannen is en dat het wennen is aan mannen met machinegeweren die de me trostations bewaken. Ande ren vinden me een landverra der en zouden graag zien dat ik mijn mond houd. Zij gelo ven dat de anti-oorlog de monstranten, zoals ikzelf, Bush en Amerika haten. Maar ik ga niet op drie benen staan. I have to speak my peace. Ik denk dat je stem la ten horen de wereld kan ver anderen. Ik ben Amerikaan se, maar zoals die man op de markt zei, sta ik niet alleen. Molly Ackerman Adriaan Kole van het RIVO wil promoveren op smaakbeleving 11 „Smaak is meer dan wat de neus ruikt en de tong proeft", zegt onderzoeker Adriaan Kole van het Nederlands In stituut voor Visserij Onderzoek, het RIVO. Hij gaat dit jaar, aan de Land bouwuniversiteit van Wageningen, promoveren op het onderwerp smaakbeleving. Kole (36) is een vreemde eend in de bijt bij het RIVO. Hij is gedragswe tenschapper en de mens staat bij hem centraal. Bij zijn collega's, van wie de meesten techno loog of bioloog zijn, vormt het dier het uit gangspunt van de on derzoeken. „Ik ben nieuwsgierig naar hoe mensen ruiken, proeven en horen. Wat gebeurt er dan in hun hoofd? Waarom zijn mensen wel bereid om dure vis te proeven, maar doen ze een stapje terug als je vertelt dat de vis wat oud is?" „Het gaat er om dat de ideeën de waarneming beïnvloeden. Als een product duur is, zullen veel mensen eerder geneigd zijn het positief te beoordelen. Als er aanwij zingen zijn dat het product oud is, zullen veel mensen de neiging heb ben dat product slechter te beoorde len." Verse vis uit de Noordzee wordt er varen als lekker. Maar als de consu ment te horen krijgt dat de vis op zijn bord uit een kwekerij komt, er vaart men de vis plotseling als min der van smaak, weet psycholoog Ko le uit onderzoek. „Mensen leggen bij gekweekte vis de relatie met de bio- industrie en die is zielig. Vast staat dat ook niet-smaakfactoren als ver pakking, kleur, prijs en merk wel de gelijk van invloed zijn op smaakbele ving. Slechts een enkeling is heel specifiek getraind. Die is in staat ex terne kenmerken als merk of kleur te scheiden van de smaak die op zijn tong wordt gevormd." Via interviews, smaaktesten en en- quetes probeert Kole te achterhalen wat mensen over vis willen weten. Nieuwsgierigheid is de belangrijkste drijfveer voor de wetenschap. De rubriek In Onderzoek doet een greep uit de vele onderwerpen waar Leidse onderzoekers zich in hebben verdiept. Vandaag: Adriaan Kole. „Als we hun belevingswereld kennen kun je voorstellen doen die aanslui ten bij de ervaringen en wensen van de consument. Vaststaat dat we in Nederland in vergelijking met ande re landen maar weinig vis eten. Mis schien komt dat doordat mensen niet zo veel van vis weten. Daarente gen is er wel vermeende kennis van vlees. Ze ruiken er aan en knijpen er in. Als de houdbaarheidsdatum een dag verstreken is, gooit de consument zijn vlees niet zo maar weg. Maar zou het om vis gaan, dan lag de vis al dezelfde dag in de afval bak. En dat toont voor namelijk aan dat mensen onzeker zijn over hun productkennis." Gevoel, emotie en eerde re ervaringen vormen belangrijke drijfveren een product aan te schaiffen. „Smaak is meer dan wat de neus ruikt en de tong proeft", zegt Kole. „Uit de aan schaf van bier blijkt dat mensen zich bij hun aankoopbeslissing door heel andere factoren la ten leiden dan alleen door de smaak van het product. Ook al vinden ze zelf dat ze op basis van smaak kiezen. Ze ver gissen zich in de mate waarin ze in staat zijn om merkimago te scheiden van smaak op de tong." Kole: „Vertel mensen dat ze melk krijgen. Toon de verpakking, terwijl je ze karnemelk laat drinken. Ze stel len zich in op het drinken van melk. Aan de hand van de verpakking heb ben ze de smaak van melk in hun hoofd. Als de melk dan karnemelk blijk te zijn, schrikken ze. Ze spugen de melk misschien zelfs uit. Terwijl ze in wezen van karnemelk houden. Maar de smaak appelleert niet aan hun verwachting. Dit is weer een voorbeeld dat smaak in je hoofd wordt gevormd en niet op je tong." „De directeur die al dertig jaar in de rookworsten zit, weet precies hoe de rook worst moet smaken, denkt hij. Die man proeft zelf tot dat de rookworst op smaak is. Op zijn smaak. Maar de smaak van zijn klan ten is misschien wel anders. Als psycholoog richt de Amsterdam mer zich op de waarneming van consumenten van voedingsmidde len. „Ook marketingaspecten spe len hierbij een rol. Aan de hand van onderzoeksresultaten kunnen we advies uitbrengen. Aan bijvoor beeld de visserij. Misschien leidt dat tot een andere manier van den ken. Op zich zijn de onderzoeken die ik doe niet zo vernieuwend, maar wel voor het RIVO." „Kijk, vissers willen honderd kilo kabeljauw vangen, de overheid stelt dat tachtig kilo voldoende is en mijn organisatie adviseert op basis van biologisch onderzoek dat ne gentig kilo ook goed is. Maar ik be gin met de vraag: willen de mensen eigenlijk wel kabeljauw of mag het ook iets anders zijn? Ën moet het dan kabeljauw uit zee zijn of mag de vis ook uit een kwekerij komen? In dat opzicht ben ik bij het RIVO een vreemde eend in de bijt." De visserijsector houdt zich nadruk kelijk bezig met verbetering van de producten, met de houdbaarheid van de kabeljauw, weet Kole. „Want als vis langer bewaard kan blijven werkt dat verkoopbevorderend. De consument staat feitelijk aan het einde van de keten in de meeste RIVO-onderzoeken en ik draai dat om. De consument staat voor mij aan het begin." Harmen Luttikhedde en Ed Blaauw Adriaan I ben nieuL, naar hoe ruiken, en hoi gebeurt hu R Wa me bereid vis te maar do< stapje tei vertelt d wal Foj Boer/1 Dat een geintje verkeerd kan vallen na een flinke slok op, ondervonden twee Leidse jon gens tijdens het stappen. Uit roepen dat je van de maffia bent, klinkt op klaarlichte dag redelijk onschuldig uit de mond van een jolige twintiger, 's Nachts komt het al een stuk bedreigender over en hele maal als je door de drank niet meer zo stevig in je schoenen staat. Een tegenreactie is dan wel te verwachten. Maar daar zijn de Leidenaars het voor de rechter niet mee eens. „Het was gewoon een grapje. Ik zeg het altijd", ver klaart een van hen. De ruzie met groep andere jongens vlakbij het centraal station hadden beiden niet zien aan komen. „Ik was doodsbang toen ze begonnen met vech ten", vertelt de ander. „Je staat ineens tegenover zes man en weet niet watje moet doen." Het meerdere malen trappen van een tegenstander in zijn buik en tegen zijn hoofd toen die al op de grond lag, zien de jongens als pure zelfverdedi ging. Een straf voor openlijke geweldpleging vinden ze onte recht: „Waarom zijn wij opge pakt. Zij zijn begonnen met vechten. Die jongens kwamen ons achterna. De schuld ligt niet alleen bij ons." De rechter schudt zijn hoofd. „Jullie hadden ook weg kun nen gaan in plaats van terug te vechten", constateert hij. Ook is het roepen dat je van de maffia bent niet verstandig in zo'n situatie, meent de rech ter. „Ik zou daar maar eens snel mee op houden", advi seert hij. „Je kunt het opvatten als uitlokking." De officier vindt het een akelig feit. „Schoppen tegen het hoofd kan een dodelijke afloop heb ben. Daarnaast zorgen deze types ervoor dat mensen 's nachts niet meer over straat durven." De jongens krijgen ieder een geldboete van 450 euro. „De helft van het bedrag is voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar", luidt de rechters beslissing. „Ik ver wacht namelijk dat jullie er al lebei iets van geleerd hebben." Zwijgend verlaten de jongens de rechtzaal. Dreigende taal Het gaat niet goed met hem. Daar is de Leidenaar in de rechtszaal inmiddels zelf ook achter. Het liefst gaat de man direct in therapie voor zijn psychische problemen en laat hij het verleden rusten. Het is namelijk ronduit vervelend om oude misdragingen op te rakelen. De man kan zich daarnaast maar weinig herin neren van de ruzie met zijn vriendin begin september en de bedreigingen naar de agen ten die daarop volgden. „Ik weet alleen dat ik na een be- drijfsfeestje dronken ben thuisgekomen. In de woning heb ik mijn vriendin stevig beetgepakt, dat klopt. Dat ik ook een mobiele telefoon heb kapot gegooid, bleek pas de dag daarna. Ik zal wel woe dend zijn geweest, omdat ze de politie probeerde te bel len", veronderstelt de ver dachte. Van de confrontatie met twee politieagenten die avond weet hij niets meer. „U heeft geroe pen: kom maar agentjes, dan snij ik jullie kapot", leest de rechter uit het politiedossier voor om het geheugen van de verdachte\op te frissen. „De agenten zijn daar erg van ge schrokken, ze voelden zich be dreigd. Met name omdat er twee slagersmessen uit uw achterzakken staken." De Lei denaar fronst bij het horen van dit nieuws. „Ik loop eigen lijk nooit met messen in mijn broekzakken," mompelt hij, „maar ik weet er gewoonweg niets meer van." De rechter vervolgt: „U heeft ook met een poging tot zelf moord gedreigd." De man knikt. „Dat kan best. Ik ben het leven zat. Daarom ga ik vanmiddag ook met iemand praten bij de Rijngeest Groep." De officier moedigt dit initia tief aan: „Ik ben blij dat u in ziet dat het zo niet langer meer kan. Nu u binnenkort hulp krijgt, lijkt mij een gevangenis straf niet zinvol. Voor de be dreiging van de agenten eis ik 30 uur taakstraf. Het smarten geld dat de agenten eisen, wijs ik af. Het zou anders zijn ge weest als u met de messen had staan zwaaien, maar ik vind dat zij in de uitoefening van hun functie bestand moeten zijn tegen zinsnedes als ik snij je kapot." Het is niet de eerste kj de Leidenaar in verbs bedreiging voor de n moet verschijnen. J" in zijn proeftijd voor J soortgelijk feit. „De vi delijke gevangenisstri boven uw hoofd har om in 28 uur taakstr sluit de officier. Ook de rechter acht d| strafbaar voor de d taal die hij naar de t ten heeft geuit. „Well buitengewoon blij onj dat u al hulp heeft g voor uw psychische pi men. Want er zit eenf niet goed tussen de 0 dat komt naar buitenl dronken heeft", stelt! „Ik denk dat het indef zinvol is om met eenf te volstaan en leg u d totaal 58 uur werkstr man gaat daarmee a „Ik zal toch moeten bj voor mijn daad", vod op een berustende tel toe. Floor Ligtvoet

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22