Conflict rond Aalmarktplan bestaanden planten bomen voor Bali-slachtoffers REGIO en Kelly krijgen voorlopig geen geld van LUMC 'Theehuisschutter was KGB-agent' Jde stelling! PvdA en SP: Fabriek Rijndijk aanpakken Raad van State stelt Milieudienst in gelijk 'Wethouder drijft eigen plan met projectontwikkelaar MAB door' Lammetjes aan de fles se onderzoekster: Veel >lemen bij vroeggeboorte R1 LEIDEN door Wlm Koevoet leiden - Over het Aalmarktplan is een nieuw conflict uitgebroken. Voorzitter C. Waal van de pro jectgroep die een alternatief heeft bedacht voor het gemeen telijke plan, en wethouder R. Hil lebrand (PvdA) liggen met elkaar overhoop. Dat is gebeurd nu Hil- lebrand voor de uitvoering met MAB verder wil gaan. Deze pro jectontwikkelaar was de beoogde uitvoerder van het gemeentelijke plan, dat onder dreiging van een referendum van tafel is gehaald. Volgens Waal wijst alles erop dat Hillebrand, net als zijn ambte naren, eigenlijk gewoon het ou de plan wil doorzetten. Hille brand zou, om dat voor elkaar te krijgen, MAB in een monopolie positie manoeuvreren. „Het be lang van de stad is daarmee niet gediend", aldus Waal in een brief aan Hillebrand. Die brief volgt kort op een ver gadering van de projectgroep die in het teken van de verzoe ning leek te staan. Waal en Hil lebrand zeiden beiden na afloop dat een akkoord tussen het col lege en de projectgroep slechts een kwestie van enkele weken zou zijn. Over en weer werd het vertrouwen in elkaar uitgespro ken, maar kennelijk was dit alles van korte duur. Wethouder Hillebrand wil vol gens Waal pas tot een akkoord komen met de projectgroep na dat hij zaken heeft gedaan met MAB. Waal verbaast zich daar over, want de gemeente is aan MAB niets meer verplicht. Waal betreurt het ook dat hij als voor zitter van de projectgroep niet mag aanschuiven bij de bespre kingen met MAB, waardoor er niemand is die het nieuwe Aal marktplan verdedigt. Volgens Waal 'verandert Hillebrand de spelregels tijdens de wedstrijd'. Hij dringt aan op 'het vermijden van de schijn van vals spel'. Hil lebrand noemt zijn positie 'las tig' omdat hij een 'fiks aantal adviezen' moet verenigen en 'op verschillende borden schaakt'. „Er is behoorlijk veel kritiek van ambtenaren en andere deskun digen op het advies van de pro jectgroep. De economische haalbaarheid wordt in twijfel ge trokken. Het is mijn verant woordelijkheid als wethouder om met een eindvoorstel naar de gemeenteraad te gaan dat politiek haalbaar is én dat kan worden uitgevoerd. Vandaar dat ik ook met MAB ga praten. Niet ik, maar Waals brief geeft MAB een sterkere positie. Het is voor mij geen uitgemaakte zaak dat MAB het Aalmarktplan uitvoert, maar MAB is wel een prima par tij." De wethouder maakt duidelijk dat hij per se wil vasthouden aan 1 oktober 2003 als uiterste datum waarop een ontwerpbe- stemmingsplan ter visie wordt gelegd. Sinds het gemeentelijke plan is gepresenteerd, zegt hij, is alweer een jaar verstreken en in de procedure die is gevolgd voor de projectgroep en haar plan zijn ook al vertragingen opgetre den. „Tijd is een belangrijke fac tor bij het Aalmarktplan. Ik had in oktober 2002, toen de pro jectgroep klaar was met haar al ternatief, ook kunnen zeggen: bedankt, ik ga er verder mee aan de slag." Hij wijst er verder op dat voor zitter Waal niet namens de ge hele projectgroep spreekt. Be halve Waals brief heeft Hille brand ook een steunbetuiging aan zijn adres ontvangen van het lid van de projectgroep dat de Kamer van Koophandel ver tegenwoordigt. leiden - Door het mooie weer van februari zal voor velen gevoelsmatig de lente al lang begonnen zijn. Maar de komst van lammetjes doet de winter pas echt vergeten. En die tijd is aangebroken. Op de kinderboerderij in de Merenwijk is een ware geboortegolf uitgebroken. Maar liefst 31 geitenlammetjes en 42 schapenlammetjes zijn er de afgelopen tijd geboren. Een drukte van belang dus. En daar komt natuurlijk ook een hoop publiek op af. Wie wil, mag de lammetjes een fles geven. Volgens een medewerker van de boerderij blijven de lammeren tot het najaar op de boerderij. Daarna wordt een deel verkocht. Foto: Henk Bouwman betekent voor mij dat ook deze rechter vindt dat ik geen leuge naar ben." Marieke heeft altijd volgehou den dat ze de verloskundige van het LUMC tijdens haar zwan gerschap een aantal keren heeft gewezen op haar angst dat haar ongeboren kindje niet gezond zou zijn. In de familie van haar echtgenoot komt een ernstige genetische afwijking voor en Marieke had voor de zwanger schap een paar miskramen ge had. De verloskundige negeerde de signalen echter. Het LUMC beweerde later dat Marieke vaag was geweest over haar angsten. Het gerechtshof gaat daar niet in mee, evenmin als de rechter eerder. De uitspraak in hoger beroep is zelfs nog verstrekkender dan de uitspraak van de rechter, drie jaar geleden. Het gerechtshof geeft Dennis en Marieke gelijk in hun stelling - namens hun dochter - dat Kelly een ellendig leven leidt en dat het beter was geweest als ze niet was geboren. Het is voor het eerst in Neder land dat een rechter zich uit spreekt over een zogeheten wrongful life. De verzekeringsmaatschappij van het LUMC zal de familie op termijn een fors bedrag moeten uitkeren. Maar zover is het nog lang niet. Marieke en Dennis verwachten dat de advocaten van het ziekenhuis in cassatie zullen gaan. „Dat zit er wel in", zegt Marieke. „Ze hebben het tot nu toe nooit opgegeven, dus waarom nu wel? We zullen zien. Ik vind de uitspraak van de rechter belangrijker dan het feit dat ik me zorgen moet maken over opnieuw een procedure." Ook als het LUMC niet in cassa tie gaat, duurt het nog jaren voor er duidelijkheid is over de hoogte van het bedrag dat het ziekenhuis de familie moet be talen. Dat moet worden vastge steld in een zogeheten schade- staatprocedure. De ouders van Kelly hebben altijd gesteld d£t het hen niet om het geld gaat. Wel willen zij de erkenning dat hun dochter veel leed bespaard was gebleven als ze voor de ge boorte op de hoogte waren ge weest van de erfelijke afwijkin gen. Dan hadden ze een beslis sing kunnen nemen over het af breken van de zwangerschap. Met de inmiddels 9-jarige Kelly gaat het - ondanks het griepje dat haar de afgelopen dagen parten speelde - relatief goed. „Ze is aan het herstellen", zegt Marieke over haar lichamelijk en geestelijk zwaar gehandicap te kind. „En verder gaat het be ter dan ik ooit had durven ho pen. Ze loopt los en dat gaat steeds beter. Ze is soms zelfs heel bijdehand. Nooit gedacht dat het zo ver zou komen." ntzhof na al beter ine' dan ooit Jstraf voor rachting op e Trambaan geestelijk ontwikkelden en hoe hun gedrag was gedurende de eerste twee levensjaren. Boven dien vroeg ze ouders een vra genlijst in te vullen om zo de kwaliteit van het leven van de kinderen in kaart te brengen. Echt probleemgedrag bleek bij de vroeggeborenen niet vaker voor te komen dan bij kinderen die na een normale zwanger schap ter wereld waren geko men. Uit de vragenlijsten kon bijvoorbeeld niet worden vast gesteld dat de kinderen angsti ger, depressiever of meer terug getrokken waren. In vergelijking met andere kinderen bleken de vroeggeborenen wel vaker last te hebben van eetstoornissen, luchtwegproblemen en motori sche stoornissen. De cijfers over de ontwikkeling zijn minder positief. Van de vroeggeborenen bleek 40 pro cent van de kinderen een matige tot ernstige achterstand te heb ben in de geestelijke of lichame lijke ontwikkeling. De proble men bleken vooral voor te ko men bij baby's die na minder dan 27 weken ter wereld waren gekomen. Stoelhorst promoveert vandaag op haar onderzoek Het is uitge voerd als onderdeel van het zo geheten Follow-Up Project van Prematuren, een regionaal on derzoek in de regio's Leiden, Den Haag en Delft rond zeer vroeg geboren kinderen. van Aarsen voorpagina haag - Marieke en Ie ouders van Kelly, eren niet in Den Haag bij de uitspraak van rlarieke en Kelly zijn van een zware griep. hoorde thuis in Lei- ieuws van hun advo- penburg. „Echt jam- er niet bij kon zijn", larieke. „Ik wist niet irde. Ik ben ongelofe- et deze uitspraak. Het ternatief plan mast bij ;atenbrug eker 40 procent van de die te vroeg worden kampt op tweejarige iet een achterstand in kkeling. Dat blijkt uit irzoek van het LUMC ideren die na minder weken zwangerschap iren. Door verbeterde 11 overleven kinderen zwangerschap steeds ■genwoordig blijft 67 an de te vroeg gebore- en, terwijl dat in 1983 24 procent was. Toch ontwikkelingsproble- deze groep kinderen [voorkomen, kster G. Stoelhorst ontwikkeling van 266 die na een zwanger- 1 24 tot 32 weken ter iren gekomen. Ze keek nderen zich fysiek en (advertentie) ias het agent!' pot? Bel: 589 88 87 woensdag 26 MAART 2003 door Eric-Jan Berendsen leiden - De man die dinsdag middag in de Leidse Hout voor de ogen van zijn 4- of 5-jarige zoontje zijn vrouw (30) dood schoot wegens relationele pro blemen, blijkt een 34-jarige Ge orgiër te zijn. De schutter zou volgens kennissen een KGB- agent zijn geweest in de voor malige Sovjet-Unie. Het Georgi sche gezin woonde sinds zijn asielaanvraag in Nederland, het laatste jaar bij vrienden in Lei den. De man zou in Nederland betrokken zijn bij de georgani seerde misdaad. Het openbaar ministerie doet hierover geen mededelingen. Vorig jaar werd de vrouw ernstig ziek. Toen ze daarnaast via een contactadvertentie een relatie aanknoopte met een andere man en daarbij hun zoontje meenam, werd het de dader al lemaal te machtig, zeggen inge wijden. Hij kon het niet verkrop pen dat hij zijn vrouw en nu ook zijn zoon zou gaan verliezen en besloot tot de wanhoopsdaad. De politie verrichtte meteen na de schietpartij nog twee aan houdingen. Een van de verdach ten is inmiddels weer vrijgela ten. Op deze 38-jarige Georgiër, de nieuwe vriend van de vrouw, zou ook zijn geschoten. De der de arrestant (33) zit nog vast. Hij is eveneens uit Georgië afkom stig en heeft geen vaste woon- of verblijfplaats, maar zou uit het asielzoekerscentrum in Waddinxveen komen. De politie heeft het vermoedelij ke vuurwapen uit een sloot in de Leidse Hout gehaald. Het wapen werd gevonden op aanwijzingen van Bernard Stöxen, pachter van het Theehuis in de Leidse Hout. Hij zette meteen na de schiet partij de achtervolging in op de dader die via de Leidse Hout richting Raadsherenbuurt vluchtte. Tijdens de achtervolging sprong Stöxen achter op de fiets bij Casper Grootenhuis (31) die vanuit zijn woning in Leiden via de Johan de Kosterweg (het fietspad tussen de Leidse Hout en atletiekbaan) op weg was naar zijn ouders in de Raadshe renbuurt. Met het mobieltje van Grootenhuis hield Stöxen de po litie op de hoogte van hun be wegingen. In de Fagelstraat ver loor de afgestapte Stöxen de schutter uit het oog, maar Groo tenhuis volgde de man via de Rijnsburgerweg naar de Lijster straat. „Daar probeerde ik hem klem te rijden met mijn fiets, maar de man dook plotseling een tuin in. Toen ik met mijn fiets de ingang van die tuin wil de blokkeren, was er al politie die de man in de boeien sloeg." door Wim Koevoet leiden - De moutextractfabriek aan de Leidse Rijndijk moet worden aangepakt. Het bedrijf houdt zich al sinds 2000 niet aan de milieuvergunning en de gemeente treedt daar niet te genop. Dat stellen de SP en de PvdA Beide fracties hebben schriftelijke vragen gesteld. De actie van de fracties volgt op een brandbrief van omwonenden die de overlast beu zijn. De SP en de PvdA laten zich in navolging van de bewoners zeer kritisch uit over de gang van za ken aan de Rijndijk. SP'er van Dam maakt zelfs een vergelij king met de vuurwerkramp in Enschede. De fracties vinden beide dat de gemeente ernstig in gebreke is gebleven. Ze verwij zen naar een recente inspectie van het ministerie van vrom die heeft uitgewezen dat de ge meente onvoldoende contro leert en niets doet aan de hand having van de regels met bij voorbeeld dwangsommen. De SP en de PvdA stellen zich op één lijn met de omwonen den. De bewoners van de Rijn dijk en omgeving willen voorko men dat de uitbreidingsplannen van de Fabriek van Diastatische Producten, zoals het bedrijf offi cieel heet, doorgang vinden. De moutextracten van de fabriek worden gebruikt in de voedings- en de farmaceutische industrie. Het bedrijf is in 1938 opgericht in een schoolgebouw op - toep nog - Voorschotens grondge bied. Volgens PvdA-fractievoorzitter C. Broeyer en haar fractiegenote M. van den Berg 'lijkt van een goede balans tussen de belan gen van de bewoners en de be trokken ondernemer geen spra ke meer'. De PvdA'ers stellen dat een zeer onwenselijke situa tie is ontstaan doordat de fa briek zich al geruime tijd niét meer aan milieuvergunningen houdt. Ook zijn volgens hen zonder toestemming (niet nader aangeduide) veranderingen doorgevoerd. Volgens SP'er H. van Dam on dervinden woningen binnen een straal van enkele honderden meters ernstige stofoverlast van de moutextractfabriek. De on rust hierover onder de bewoners zou groot zijn. Van Dam dringt aan op een onderzoek naar de gevolgen voor de volksgezond heid. Hij waarschuwt ook voor de gevaren van een 'stofexplo sie' in de wijk en vraagt het col lege of dit net als hij vindt dat een vergelijking met de vuur werkramp in Enschede op zijn plaats is. De SP'er vindt dat een bedrijf met zoveel overlast en met 'dit risicogehalte' niet in een woon wijk hoort te staan. Kramp urs/leiden - Nabe- ran de vier Neder- ihtoffers van de bom de discotheek Club hebben gisteren bo nt ter nagedachtenis erbare overledenen, lat in het Bos van de in Schuddebeurs op Duiveland. H. Fre- ler van Leidenaar en van de ruim 200 s, sprak de wens uit [e boompjes uit mo- tot sterke grote ei- at de bladeren de i van deze jongeren id mogen afgeven dat zinloos is." merrijke plaatsje :urs, vier kilometer n van Zierikzee, ver- uim 120 mensen zich enkomst in het Bos komst van Staatsbos- e te maken. In dit ge baar plaats is voor nen, kunnen mensen planten ter nage- lan iemand of ter vie- njuBileum, een ge- ewoon teï\ ere van de daar vraag naar is, snelheid waarmee grond vol wordt ge- Vader Freriks spreekt de nabestaanden van de Nederlandse slachtoffers van de bomaanslag op Bali toe. Ter herinnering aan Norbert, Sander, Marjanne en Mark werden gisteren drie bomen geplant in het Bos van de Toekomst op Schouwen-Duiveland. Foto: PZC plant. In slechts een paar jaar tijd zijn bijna alle plekken verge ven. Staatsbosbeheer zorgt ver volgens vijftien jaar voor deze jonge aanplant. Daarna zijn de bomen sterk genoeg om zelf standig een paar honderd jaar oud te worden. Voor de slachtoffers van de aan slag op het Indonesische eiland Bali op 12 oktober vorig jaar werden drie twee meter hoge ei kenboompjes ingegraven. De bomen voor Sander Harskamp (23), Norbert Freriks (34) en het stelletje Marjanne (27) en Mark (25) uit de buurt van Amster dam hebben een plek gekregen aan het begin van het bos. Ze staan in een driehoek om, zo legde vader Freriks uit, hun eeu wige verbondenheid te symboli seren. De vier waren in oktober vorig jaar allemaal in Club Sari, een discotheek in de toeristenplaats Kuta op Bali. De Leidse student Sander was met zijn jaarclub Orion van Minerva op vakantie. Norbert, die na zijn studie in Leiden was blijven wonen, reis de met een vriend door Indone sië en Marjanne en Mark waren samen op pad. Een busje vol met explosieven maakte een bruut einde aan hun leven. De Indonesische politie heeft on dertussen een flink aantal ver dachten van deze aanslag waar bij veel Australiërs om het leven kwamen, opgepakt. Ook is een van de hoofdverdachten inmid dels ingerekend. Hij verklaarde kort na zijn aanhouding uit te zijn op zoveel mogelijk Ameri kaanse doden, omdat dat land 'de grootste terrorist is'. De maanden na de aanslag ver bleven de families van Norbert, Marjanne en Mark in grote on zekerheid over de identificatie van de lichamen. En toen dat eindelijk was gebeurd, moesten ze nog tijden wachten voordat de lichamen werden vrijgege ven. Slopende maanden, vertelt vader Freriks. „Elke week deed ik hetzelfde rondje langs de ver schillende instanties en elke week stuitte ik op hetzelfde on begrip en het gebrek aan invoe lingsvermogen. Uiteindelijk hebben we begin december be sloten om een herdenkings dienst te houden in Noordwij- kerhout. En vlak voor kerst kre gen we toen het telefoontje: Norberts lichaam was terecht." „Vergeten doen we nooit", zei Freriks tot de aanwezigen. „Maar haat levert niets op. Mis schien zijn er omstandigheden waardoor sommige mensen tot deze gruwelijkheden die het voorstellingsvermogen te boven gaan, in staat zijn. Misschien moeten we dat in gedachten houden en ons richten op het weghalen van die voedingsbo dem." Freriks stond ook stil bij de strijd die de nabestaanden moeten leveren om overeind te blijven. „Om met het verlies en de herinnering door te leven. Herinneringen die in deze ei kenbomen worden gesymboli seerd. Wij kunnen hier kracht uit putten om te aanvaarden en door te gaan." leiden - De Raad van State heeft gisteren bepaald dat de Milieu dienst West-Holland, die na mens de gemeente belast is met het toezicht op de naleving van milieuvergunningen, gerechtigd is om de Fabriek van Diastati sche Producten een dwangsom op te leggen wegens het gebruik zonder geldige milieuvergun ning van opslagtanks, het wer ken op zaterdagen zonder ver gunning en het overtreden van de geluidsnormen. Omwonenden van de fabriek aan de Rijndijk zijn erg blij met de uitspraak. „In dit geval is het zeer goed dat de gemeente in het gelijk is gesteld", laat Rijn dijk-bewoner A. Verboon weten. Hij is een van de omwonenden die al vele jaren klagen over stank-, geluid- en stofoverlast en explosiegevaar. Maar tot nog toe heeft de gemeente onvoldoende handhavend opgetreden, zo stellen de bewoners. „In april 1998 heeft de Raad van State een uitspraak gedaan inza ke het explosiegevaar bij de fa briek. De Milieudienst had bin nen drie maanden na de uit spraak maatregelen moeten treffen. Dat heeft de dienst pas deze maand, bijna vijf jaar na dato gedaan. En in augustus te kenden wij bij de commissie voor beroep en bezwaarschrif ten bezwaar aan tegen het gedo gen van het doorwerken op twee zaterdagen. Na ruim zeven maanden heeft de gemeente nog geen standpunt bepaald." Het ministerie van vrom heeft dat inmiddels wel gedaan. In een rapport schrijft de inspec teur van het ministerie aan het college van burgemeester en wethouders: „Op 15 maart 2001 is door uw gemeente schriftelijk aan het bedrijf gemeld dat ver anderingen zijn doorgevoerd die naar verwachting nadelige ge volgen voor het milieu hebben opgeleverd en die niet passen binnen de vigerende vergunnin gen." De inspecteur besluit zijn brief met het verzoek om bin nen vier weken te vernemen welke stappen de gemeente gaat ondernemen. Verboon hoopt dat de fabriek met deze uitspraak in de hand nu eindelijk eens aan de regels wordt gehouden. De Fabriek van Diastatische Producten heeft inmiddels een aanvraag voor een nieuwe mi lieuvergunning ingediend. (advertentie) Volkert van der G. mag nooit meer vrijkomen. www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 21