REGIO acobswoude heeft recht op een nieuwe burgemeester' 5 Heeft u ook familieleden V Holtlant vreest verkeersoverlast Dwangverpleging voor ontuchtpleger R5 Gewond bij botsing met tractor Boom planten en speurtocht atsloten tolen dinsdag 25 maart 2oo3 WETERING/HAZERSWOUDE - jarlichte dag is gisteren roken in een huis aan de jiburcherlaan in Hazers- e-Rijndijk. De politie kon htend nog niet zeggen wordt vermist. Bewoners en huis aan de Poelruit in Wetering missen na een nik onder meer een trouw- Uit een huis aan de Gro- mstraat werden een lap- en fotocamera, paspoor- i staatsloten gestolen. ;enboog estvrij aoe - Het asbest dat eni geleden werd gevonden n tenein nabij de Regen- ichool in Nieuwe Wete- afgelopen weken door eskundig bedrijf wegge- Door een onafhankelijke tie is het terrein inmid- asbestvrij verklaard. Deze worden de hekken wegge- en zal de gemeente het inzaaien met gras. iders niet «serveerd' dorp - Ouders van leer- van de Kastanjelaan- lin Leiderdorp moeten iet afgeserveerd voelen niet gerechtigd zijn be te maken tegen de bouw en voor de Brede School, Kastanjelaanschool gaat ngen. Dat zeiden leden gemeenteraad gister- id. Ouders hadden bezwaar akt, maar zijn volgens de ente geen belanghebben- dat is alleen het schoolbe- De raadsleden verzeker- iie ouders dat zij voor hun H igen zullen opkomen. t II ïlijngebod liet geldig (orp - Honden mogen ven lopen langs de watering in Leiderdorp, j meester Zonnevylle deel de raadsvergadering van t maand mee, dat hij en ethouders een aanlijnge- hadden ingesteld. Maar dat niet rechtsgeldig te zijn, at de gemeenteraad zoiets ibesluiten. Die heeft daar oren naar, zo bleek gister- L Honden mogen maar npaar plekken in Leider loslopen: in een deel van iptkamp, in De Bloemerd de Dwarswatering. iperken is niet nodig, de meeste raadsleden, cnliefhebbers op de pu- e tribune applaudisseer- itamboers en papier op iwoude - Drumfanfare lijntamboers haalt zaterdag •aan-huis oud papier en len op. Het papier moet 9.00 uur op de aanbied- tsen van de minicontainers LHet papier en de vodden Bi ook tussen 9.00 en 3 uur naar De Eendenkooi letenvoude-Rijndijk wor- gebracht. Burgemeester Verver geeft les over Tweede Wereldoorlog door Charlotte de Meyere voorschoten - „Kind, zo oud ben ik nog niet", antwoordt burge meester Verver op de vraag of zij zelf de Tweede Wereldoorlog meegemaakt heeft. „Ik kan mis schien jullie naambordjes niet al lemaal meer lezen, maar ben meer dan tien jaar na de oorlog geboren." De Voorschotense bur gemeester geeft dinsdagmiddag les aan de leerlingen van groep acht van de Regenboogschool. Ze vertelt over Voorschoten in de oorlog en boeit de kinderen met interessante feiten en weetjes. Posters van Christina Aguilera, Eminem en Idols-finalisten Jim en Jamai sieren het lokaal. Maar de scholieren laten zich tijdens deze unieke les daardoor niet afleiden. Anderhalf uur lang luisteren zij ademloos naar het verhaal van de burgemeester. De les is de aftrap van een reeks, die ingaat op de gebeurtenissen tijdens de Tweede Wereldoor log. Aan het begin van de les spreekt burgemeester Verver haar wens uit. „Ik hoop dat jul lie meer gaan nadenken over de oorlog. Niet alleen over de hui dige situatie in Irak, maar ook over de Tweede Wereldoorlog. Keuzes maken en verantwoor delijkheid nemen, daar gaat het om." Burgemeester Verver in de rol van docent. Groep acht van de Regenboog krijgt van de Voorschotense burgemeester les over de Tweede Wereldoorlog. Foto: Mark Lamers „Maar wat vindt u nou van de oorlog in Irak", willen de kinde ren weten. Daar kan de burge meester geen direct antwoord op geven „Ik heb toch een voor beeldfunctie, dus ik wil de scho lieren geen mening opdringen." Ze houdt het neutraal, al klinkt een toon van rechtvaardiging in haar stem. Kimberley is het niet met Verver eens. „Hoe kun je nou het doden van burgers goedkeuren", vraagt zij zich af. Justin kijkt naar de toekomst en concludeert dat de mensen in Irak beter af zijn zonder hun lei der Saddam. De burgemeester heeft een vraag voor de leerlingen. Of de huidige oorlog de scholieren angstig maakt. Paul vindt het goed dat Nederland slechts poli tieke steun verleent. „Dat hij atoomwapens heeft, vind ik toch wel eng." Laura is bezorgd over biologische wapens. „Stel dat Saddam Duitsland met bio logische gassen bestookt. En de wind staat net verkeerd, dan krijgen wij alles over ons heen." Rudi van de Laar, docent van groep 8, is tevreden over de be trokkenheid van zijn scholieren. Als de burgemeester de 38 kin deren de ruimte geeft, volgt een spervuur van vragen. Variërend van 'Heeft u familieleden verlo ren', 'Hoe leefden de mensen in de schuilkelders' tot 'Zijn in Voorschoten nog gebouwen ge troffen'. Op de lestafels liggen de boeken opengeslagen. Plaatjes van oor logsbegraafplaatsen en een por tret van Adolf Hiüer. Het oor spronkelijke onderwerp ver dwijnt door de situatie in Irak enigszins naar de achtergrond. Dat blijkt vooral uit de vragen die de scholieren stellen. Ze vin den Saddam minstens even eng als de Duitse dictator. De hele klas werkt de komende weken aan werkstukken, ge dichten en knutselwerkjes. Die worden vanaf 25 april in het ge meentehuis tentoongesteld. Raad dwingt wethouder tot overleg leiderdorp - De bewonersver- eniging Holtlant is bang dat de wijk de dupe wordt van het Lei- derdorpse verkeersplan en van het plan voor het gebied rond de snelweg, uitgewerkt in het stedenbouwkundig plan W4. De vereniging uit haar angst in een brief aan de gemeenteraad. Voorzitter A. Klok kwam die brief gisteravond toelichten in de raadszaal. Het frustreert de vereniging met name, dat het niet lukt een af spraak te maken met wethouder Molkenboer. Die zegde, ge dwongen door de raadsleden, toe dat de ontmoeting er komt. Een parallelweg aan de oostkant van de A4 was altijd de hoop van Holtlant, een wijk die ligt in geklemd tussen de Persant Snoepweg, de Simon Smitweg en de A4. Verkeer van bedrijven terrein Lage Zijde zou die weg nemen om op de snelweg uit te komen, in plaats van langs de woonwijk te tuffen. Het was lange tijd de bedoeling dat deze parallelweg er zou ko men, maar in het W4-plan, dat vorig jaar zomer het licht zag, was de weg verlegd naar de westzijde van de A4. Leiderdorp wil de weg via de Simon Smit- weg op de Engelendaal laten aansluiten, waardoor het ver keer alsnog langs Holtlant rijdt. „Dit betekent wederom een ver slechtering van onze situatie, ook al wordt voorgesteld het vrachtverkeer op dit gedeelte van de weg te weren", schrijft voorzitter Klok in zijn brief. Hij stelt voor de weg zo dicht moge lijk tegen de snelweg aan te leg gen, zodat de geluidswerende bebouwing op het nieuwe be drijventerrein Vïerzicht niet al leen het lawaai van de snelweg, maar ook dat van de lokale weg tegenhoudt. Klok kwam gisteren met een groot deel van zijn achterban naar de gemeenteraad. „Diverse keren is gezegd dat er een af spraak met ons gemaakt zou worden, maar het gebeurt niet. Wij vinden inspraak daarom een wassen neus. Wij kunnen alleen maar reageren op plannen in een vergevorderd stadium", sprak Klok. Hij kreeg steun van de raad. Die adviseerde Molken- boer snel een afspraak te maken met de Holtlantbewoners. benthuizen - Een 20-jarige auto mobiliste uit Zoetermeer is gis termiddag op de Hoogeveense- weg in Benthuizen gewond ge raakt bij een aanrijding met een tractor. Die werd bestuurd door een 25-jarige man uit Rijpwete- ring. De vrouw reed in de richting van Benthuizen. De tractor die uit tegenovergestelde richting kwam, wilde linksaf de Gemene- weg inrijden. Hij verleende de Zoetermeerse geen voorrang. De vrouw raakte bekneld en moest door de brandweer uit haar auto worden bevrijd. Het slachtoffer werd met beenletsel overgebracht naar het LUMC in Leiden. De politie heeft na het ongeluk, dat omstreeks 16.45 uur plaats had, de Hoogeveenseweg enige tijd in beide richtingen afgezet. Het verkeer tussen Boskoop en Benthuizen werd via Hazerswou- de-Dorp omgeleid. Foto: Hielco Kuipers den haag/leiderdorp - Een 50- jarige man uit Leiderdorp is gis teren door de politierechter in Den Haag veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijke cel straf en dwangverpleging voor het plegen van ontucht met minderjarige jongens. In een periode van een jaar betastte de man twee jongens, die hij als 'dokter' wel eens zou onderzoe ken. De jongens - 13 en 14 jaar oud - behoorden tot een grotere groep die regelmatig bij hem over de vloer kwam. De man deed na melijk zulke leuke dingen met ze en deelde chips en cola uit. Toen een van de jongens een naar hoestje had, zou hij hem wel eens onderzoeken. Als EHBO-cursist had hij toch de beschikking over een stetho scoop. „Ik had gezegd dat ik dokter was en nam hem mee naar de slaap kamer." Daar luisterde de man naar zijn longen, terwijl hij met een hand zijn lichaam verder 'onderzocht'. „Had u graag dok ter willen worden", vroeg rech ter Geeve hem. „Misschien wel", luidde het antwoord. Maar hij hield vol dat hij geen dingen deed die de jongen niet zelf wil de. Dat gold volgens hem ook voor zijn tweede slachtoffer. Voor de ontuchtige handelingen heeft hij een nacht op het poli tiebureau vastgezeten. „Het was een stomme fout van me. Ik heb gelijk alle spullen weggegooid", stamelde de nerveuze man voor de rechtbank. Na rijp beraad be sloot de rechter hem, als stok achter de deur, een voorwaarde lijk gevangenisstraf te geven. Ze wilde echter vooral dat de man zich liet behandelen. Om hem voor herhaling te behoeden. zoETERwouDE - Langs het basketveldje achter de Jan van Banning- straat in Zoeterwoude komen twee rode paardekastanjes. Op boomplantdag, woensdag 26 maart, gaan de bomen de grond in. Wethouder Van der Kooi is erbij en alle leerlingen van de Zoeter- woudse basisscholen zijn uitgenodigd. Na het planten is er voor de scholieren een speurtocht op het terrein van Swetterhage. De werk groep Natuur en Milieu Educatie Zoeterwoude heeft de activiteit ge organiseerd. Beidend eerste burger Van Beek pleit voor behoud zelfstandigheid Marieta Kroft iDE - Trouw onthaal- wgemeester Van Beek jaar- op een zaterdag in novem ber keer de Sint. Hij stond an de kade van Hoogma- Voubrugge, Rijnsaterwoude fflnuiden de goedheiligman ie vangen. Want een Ja- woudse Sint kwam niet in woordenboek voor. Nooit de scheidend burgemees- Ie afgelopen tieneneenhalf geprobeerd om van de in to Jacobswoudenaren te ■n. „Geforceerd een een scheppen waar het niet no- s. moet je niet doen", zegt 0n de vooravond van zijn eknaar Edam-Volendam. alleen had de burgemeester inik met de Sinterklazen, iep hij vier koninginnefees- 0 het nu ruim dertien jaar Jacobswoude af. Het bij en van de dodenherdenking «imuiden en Woubrugge tide hij elk jaar af met de wuder. „De dorpelingen en onderling een band", lij uit. „De saamhorigheid groot. Die moet je niet breken door er een groot van te willen maken. Als •sen zich niet meer herken- nhun eigen omgeving, ver- Si ze de betrokkenheid. Juist die betrokkenheid is er sociale controle en weinig est. We moeten daarom streven naar één sportpark voetbalvereniging. Ja- Woude is niet meer dan een Watersportliefhebber en burgemeester Van Beek verruilt het Braassemermeer voor het IJsselmeer. Foto: Henk Bouwman vereniging van dorpen. Anders ligt het bij het streven naar eenheid in de politiek, het bestuur en de ambtelijke orga nisatie. Ze hebben een functie voor heel Jacobswoude. Toen Van Beek woedde er nog 1992 aantrad, een felle kernen- strijd. De landelijk in het nieuws gekomen discussie wie de nieu we gemeentesecretaris moest worden: die van Woubrugge of die van Leimuiden, was net ach ter de rug. Maar de hoog oplo pende discussies over waar het nieuwe gemeentehuis moest ko men te staan maakte Van Beek wel mee. Nu, ruim tien jaar la ter, kan hij zeggen dat die strijd er nagenoeg niet meer is. „Er is een wij-gevoel gekomen." Maar voor hoelang nog? Van Beek realiseert zich dat hij wei eens de laatste burgemeester van Jacobswoude kan zijn ge weest. Gemeentelijke herinde lingen zijn opnieuw het onder werp van gesprek in de Rijn streek. Hij kan alleen maar ho pen dat er na hem een nieuwe burgemeester komt. „Ja cobswoude heeft daar recht op. De gemeente is de moeite waard om voor te vechten." Van Beek schaart zich achter de gemeenteraad, die neigt naar een intensieve samenwerking met Alkemade, zodat de proble men van een kwetsbaar ambte lijk apparaat worden opgelost. „Misschien ben ik arrogant. Maar Jacobswoude heeft die problemen eigenlijk helemaal niet. Dus waarom zou je moeten fuseren? Dat vergroot alleen maar de afstand tussen het be stuur en de inwoners. Het vrij willigerswerk en het vereni gingsleven verloopt in een ge meente als Jacobswoude (11.000 inwoners, red.) net iets soepeler dan in een stad." In elk geval was de dreigende herindeling niet de reden dat de burgemeester ging solliciteren. Vorig jaar werd zijn belangstel ling voor een andere gemeente al openbaar, omdat hij tweede werd in de procedure voor een burgemeester in De Ronde Ve nen. „Ik had gewoon behoefte aan een nieuwe start", legt hij uit. „Ik ben nu 51 en nog niet uitgekeken op Jacobswoude. Maar ik wil het mezelf en Ja cobswoude niet aandoen om hier nog veertien jaar te blijven. Er bestaat dan een risico op sleet. De kans op uitglijden wordt groter." Van Beek vertelt het allemaal in de kamer van burgemeester en wethouders op het gemeente huis in Rijnsaterwoude. Het ko ninklijk besluit over de benoe ming van Van Beek in het ruim 28.000 inwoners tellende Edam- Volendam is zojuist binnenge komen. In Chili heeft koningin Beatrix haar handtekening ge zet. De burgemeester is blij. Hij houdt zijn mobiele telefoon bin nen handbereik. „Ik verwacht reacties", zegt hij. Twee keer loopt hij voor een telefoontje de kamer uit. De gemeentesecreta ris en waarnemend burgemees ter Hans Bulte van Edam-Volen dam feliciteren hem. „Hans zei: 'Je krijgt een hele, hele mooie gemeente", zegt Van Beek als hij de kamer weer inloopt. Maar eigenlijk wist hij dat al. „Er is veel werk aan de winkel op het gebied van recreatie en toe risme", licht hij zijn enthousias me toe. „Na Amsterdam trekt Edam-Volendam de meeste toe risten van Nederland. Verder is er betaald voetbal en zit de stad in een samenwerkingsverband met Amsterdam." Van Beek be seft dat hij ook in een getrauma tiseerde gemeente komt. Bij een brand in café De Hemel vonden veertien jongeren tijdens de jaarwisseling twee jaar geleden de dood. Meer dan 140 jongeren zijn ernstig gewond. Verder is er veel psychisch leed. „Het ver driet mag niet de toekomst be palen", zegt hij vastberaden. „Daar ga ik me sterk voor ma ken. Mijn inzet zal gericht zijn op de reïntegratie van de jonge ren in de maatschappij." Door zijn jarenlange ervaring als le raar verwacht hij üialckelijk in contact met ze te komen. De inwoners van Jacobswoude kunnen op 31 maart afscheid van de burgemeester nemen. Twee dagen later wordt hij in zijn nieuwe gemeente geïnstal leerd. De ambtswoning in Edam is een huis uit 1939, dat hij al leen nog aan de buitenkant heeft gezien. Of hij er gaat wo nen hangt af van de ruimte die het huis heeft. In de weekeinden houdt hij namelijk rekening met het verblijf van vijf kinderen in de leeftijd van 17 tot en met 21 jaar. Van Beek, die enkele jaren geleden is gescheiden, heeft er twee en zijn partner drie. „On derling klikt het, dus we ver wachten met name in de week einden en de vakanties een ge zellige drukte." 1

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17