LEIDEN REGIO c kan toch niet mijn kont trap af gaan?' Klanten bank staan in de rij voor lentegala itzendbureau Ervaren Jaren voor 40-plussers R3 nf jlemen door kapotte lift De markt kan niet meer zonder Egyptische olijven dinsdag 25 MAART 2003 Jnneke Dijke voorpagina -11 U(j chip - De problemen bij -e liorencomplex Keerpunt a. Cor Gordijnsingel in Lei- o, begonnen vorige week _,cr r, toen de lift van vier tot >5 r weigerde te bewegen, lag stopte hij er helemaal et hydraulisch blok bleek een onderdeel dat kbaar is met de motor auto. „Een uitzonderlij - atie", aldus Koster van bedrijf. Zo'n onderdeel gens op voorraad, omdat k per lift verschilt. Daar- esde liftbedrijf Kone dat twee weken kon duren, ging de bewonerscom- te ver. „Ik kan toch niet 1 kont de trap af gaan?", de C. Hartman, voorzit- de bewonerscommissie, xant belde. roners waren vooral boos het zo'n toer bleek te zijn me om een vervangend eel te bemachtigen. „Een iche storing kan voorko- vindt H. Jongen, vice- :er van de bewonerscom- „Maar het moet dan wel binnen een dag worden verhol pen." Doordat dat niet lukte, moesten bewoners heel wat af spraken afzeggen. De oogarts, de internist, ze stelden het maar even uit. De 70-jarige Hartman ging zelf een keer met haar nicht, met wie ze een woning deelt, de trap af om naar de kap per te gaan. Haar nicht gebruikt een rollator en zelf rent ze ook de trap niet meer af. „Halverwe ge dachten we: waren we maar niet gegaan." Jongen (74) hielp een van zijn buurvrouwen een paar keer de trap op. „Wij zijn zo'n beetje de jongsten van het complex." Het nabijgelegen zorgcentrum Dillenburg bezorgde maaltijden aan huis bij de mensen die daar altijd hun warme maaltijd nutti gen. Anderen waren afhankelijk van buren die wat extra bood schappen meenamen. „Van de 38 bewoners zijn er zeker 20 ge handicapt", zegt Hartman. Be heerder De Jong had vandaag willen uitzoeken of de bood schappen door een supermarkt konden worden gebracht, maar dat is niet meer nodig. Hartman weet wel waarom. „Ze waren erg bang voor de publiciteit." H. Jongen, vice-voorzitter van de bewonerscomissie, hielp de dames C. en J. Hartman de liftloze week door te komen. „Er moesten heel wat afspraken bij dokters worden afge zegd." Foto: Hielco Kuipers (advertentie) Brjolein Hendriks Veertigplussers zijn vaak goede werknemers. Al- bben ze de schijn tegen, n-Dick Verheul (42) van ise uitzendbureau 'Erva- en' voor veertigplussers, rkgever scoor je blijkbaar een verjaardag door te i dat je een 52-jarige ingenomen", zegt de Al- r. Verheul vindt dat het elsbeleid van bedrijven veranderen. „Bedrijven vaak vooroordelen je- uderen. Zo zouden ze ziek zijn, maar bij ons is kteverzuim volgens mij van Nederland." liorenuitzendbureau aan e Rijndijk is in 1999 op- In de afgelopen vier jaar rt zijn bestaansrecht be- „Bedrijven die één keer dewerker via ons hebben ren, komen daarna altijd Het bureau is bedoeld 31 roering te geven aan het a'e|dsbeleid dat arbeidspar- onder ouderen moet la- UVI enemen. Oud-minister nd richtte de werkgroep Task Force Ouderen en Arbeid op die de regering van advies moest dienen. Die vroeg onder meer Verheul advies over de vraag hoe ouderen langer aan het werk kunnen blijven en na tuurlijk antwoordde Verheul: „Met uitzendbureaus!" Verheul plaatst wel een kantte kening bij de plannen van de overheid. „Ik vind het goedkoop dat de overheid aan de ene kant zegt dat bedrijven meer ouderen moeten aannemen en dat aan de andere kant met haar eigen instellingen niet doet. Dan denk ring. Foto: Hielco Kuipers ik: toon wat meer het goede voorbeeld." Veel van de veertigplussers die bij Ervaren Jaren komen, heb ben al werk. Verheul noemt een nieuwe carrière willen, minder willen reizen en een reorganisa tie als redenen voor hun bezoek. Daarnaast onderscheidt hij een groep Leidenaars die in de VUT zit en die toch nog een paar da gen wil werken. „Veel bedrijven kunnen niet aan bijvoorbeeld een boekhouder komen voor slechts twee dagen in de week. Dan kunnen ze mooi uit deze groep putten", aldus Verheul. Vooral voor die laatste groep is volgens Verheul een mentali teitsverandering nodig. „Bedrij ven beschouwen het aannemen van ouderen nu meer als 'moe ten' dan als 'willen'. Jongeren en ouderen hebben allebei voor- en nadelen. Bedrijven moeten zich realise ren dat ze aan ouderen een ster ke groep hebben. Ouderen heb ben meer levenservaring. Ook zijn ze vaak loyaal, punctueel, betrouwbaar, zelfstandig, klant gericht en flexibel." Bedrijven kunnen volgens Ver heul door de vergrijzing niet ontkomen aan een verandering in de leeftijdsopbouw van het personeel. „Ze moeten daarom niet alleen een werkcultuur voor jongeren hebben, want dat gaat straks botsen met de stroom ou deren die op de arbeidsmarkt komt." LEIDEN WIJK LADDER morskwartier - Voor zwangere vrouwen en vrouwen die borst voeding geven is er elke vrijdag van 9.30 tot 11.30 uur een in loopochtend in de Lactatiekun- dige praktijk aan de Vondellaan 35a. Het borstvoedingscentrum is gevestigd in het gezondheids centrum. Aanmelden voor deze inloopochtenden kan dagelijks tussen 9.00 en 11.30 uur: tele foon 5281196. Er wordt een bij drage in de kosten gevraagd van één euro. fortuinwuk - Bij de visitekring in het Van der vVilligenhof aan de Apollolaan 264 zijn nog en kele plaatsen vrij. Een visite kring is een gelegenheid voor 65-plussers om leeftijdgenoten te ontmoeten, over actuele za ken te praten of een spelletje te doen. De visitekring komt elke woensdag van ongeveer 10.30 tot 15.30 uur bij elkaar, maar als iemand korter wil blijven kan dat ook. Inclusief een warme maaltijd zijn de kosten 7,20 eu ro per keer. Meer informatie en opgave bij de Stichting Dienst verlening Leiden, voor Zuid- West: Cees Juffermans, telefoon 5768711; voor de Stevenshof Marja Désar, telefoon 5315251. vakantiedagopvang - Voor de vakantiedagopvang van ver standelijk gehandicapte kinde ren worden mensen gezocht die het leuk vinden om deze kinderen tijdens een vakantie week te begeleiden. Met de kin deren worden allerlei activitei ten gedaan zoals knutselen, zwemmen en toneel. Kennis en ervaring zijn niet vereist, wél enthousiasme en inzet. De ver antwoordelijkheid ligt bij een beroepskracht. De vakantiewe ken zijn van 21 tot en met 25 ju li en van 28 juli tot met 1 augus tus. De activiteiten vinden da gelijks plaats van 8.45 tot 16.45 uur op het terrein van de Wil lem van den Bergh te Noord- wijk. Er staat een vergoeding van 45 euro per week tegen over. Aanmeldingen bij Stich ting Vrije Tijd en Vorming ZHN, t.a.v. Ella Koning, Gabriël Met- zustraat 4, telefoon 5230800, e- mail: spdlvtv@wirehub.nl houtkwartier - Bij de ingang van het Heempark aan de Oegstgeesterweg begint zondag om 14.00 uur een wandeling langs stinzenplanten en andere voorjaarsbloeiers. vreewijk - Bij stichting Groen hoven, zorgcentrum voor oude ren aan de Witte Rozenstraat 21, wordt zaterdag een bazaar en rommelmarkt gehouden. Ook staat het rad van avontuur er weer en worden er oliebollen verkocht. Van de opbrengst van deze bazaar gaan de bewoners een dagje uit. iur s gisteravond bomvol in 26 lsgehoorzaal. En van- nog een keer. Nu eens tor reguliere optredens, iin ifoor het Lentegala van e r< Bank. Een fraai pro- dejia voor de klanten. Die beurt een donatie ge- or het Willem-Alexander ifonds van het LUMC. eeijsponsort al geruime tijd luk^derfonds dat zich inzet kinderen die in het liggen. „De kinderen nh ons liggen, komen uit e land en zelfs van daar- En het zijn patiëntjes wi ik maanden of nog lan- ijk, het ziekenhuis liggen", He adsenwerver Marion Is me DIK sd |- tbe /isi hai vel raëls van het LUMC. Een zeer prestigieus, maar ook kostbaar project van het Wil lem-Alexander Kinderfonds is Kindertelevisie. Het kinder fonds heeft een eigen studio en apparatuur. Alle kinderen werken mee aan de programma's. Ze produce ren, regisseren en presenteren hun eigen reportages. Soms vanaf de afdeling, soms vanuit het ouderlijk huis of vanuit een school van één van de patiën ten. Marion: „Dankzij het Willem- Alexander Kinderfonds kun nen de kinderen heel even het ziek zijn vergeten. Ons devies is dan ook: geef die kinderen De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tmjoteus Waanenburg en Eric-Jan Berendsen -JELEfOON 07_l^-535642« vooral ook de kans om kind te zijn." Nadat Fortis Bank begin dit jaar zelf al met een forse bij drage het kinderfonds had ge sponsord, was het nu de beurt aan haar klanten. En die ston den er letterlijk voor in de rij. Fortis verstuurde uitnodigin gen voor het Lentegala. De res pons was zo groot, dat het len tegala vanavond nog een keer wordt gehouden voor de klan ten die gisteravond niet in de Stadsgehoorzaal pasten. Lief en leed Met een simpel 'ja' kozen ze voor elkaar, in lief en leed, in voor- en tegenspoed. Dat was op 25 maart 1953 in het Leidse stadhuis. Vandaag, precies een halve eeuw later, vieren Theo van der Biezen (78) en Annie van der Biezen-Vogel (71) hun gouden huwelijk. Ze hebben dus letterlijk woord gehouden. Theo en Annie zijn allebei ge boren en getogen in Leiden. En ze wonen er nog steeds. Theo werkte z'n hele arbeidza me leven als postbode in Lei den en omliggende gemeen ten. Zijn vrouw zorgde thuis voor de kinderen. De kinderen zijn inmiddels al lang en breed het huis uit, de laatste postron- de is al vele jaren terug gelo pen. En dus hebben ze alle tijd voor elkaar. En gelukkig zijn ze ook nog vitaal genoeg om alles te doen. Op de fiets, want een auto hebben ze niet. Hun 45-jarig huwelijk werd uitbundig gevierd en daarom wilden deze mijlpaal alleen met de kinderen en kleinkin deren vieren. Maar die dach ten daar iets anders over. Ze regelden een grootse receptie met familie, vrienden en ken nissen in het Haagsche Schouw. Want vijftig jaar ge trouwd zijn, dat is niet niks. Foto Weet u het nog? Begin deze maand drukten we een foto af van het kersverse echtpaar Willem Ouwerkerk uit Leiden en Antje Binnendijk uit Rijns burg. Zij trouwden op 7 okto ber 1937. Het echtpaar ging in Leiden wonen aan de Tessel- schadestraat en verhuisde later naar de Lage Morsweg. Hij was timmerman/aannemer. Op de trouwfoto stonden alle brui loftsgasten bij een mooi kas teeltje. Maar de hamvraag was: waar staat (stond) dit fraaie ge bouwtje? De nog in leven zijn de leden van de families Ou werkerk en Binnendijk wilden dat graag weten. Op onze oproep werd goed ge reageerd. Zo zou het gebouw tje het oude witte huis op de Morsweg zijn geweest dat niet meer bestaat, het zou de pas torie aan de Haagweg zijn of op de plek hebben gestaan waar nu de Posthof is, op de hoek van de Rijnsburgerweg en de Wassenaarseweg. Niets bleek echter minder waar. De foto blijkt te zijn ge nomen voor het gemeentehuis aan het Wilhelminapark in Oegstgeest. Namens de familie hartelijk dank. Op 25 maart 1953 stapten Theo van der Biezen en Annie van der Biezen-Vogel in het Leidse stadhuis in het huwelijksbootje. Foto: Hielco Kuipers door Charlotte de Meyere oegstgeest - Een Egyptenaar die op de Nederlandse markt olij ven verkoopt. Dertig jaar gele den was dat ondenkbaar. Brood, kaas en groente. Uitsluitend Hollandse producten waren ver krijgbaar. „Als je ziet wat er nu allemaal is: stofeuigerzakken, wonderdoekjes, oosterse pro ducten", somt marktkoopman Chiel Polak op. De Oegstgeester markt bestaat dertig jaar. Polak heeft veel zien veranderen. Hij was er met zijn groente- en fruitkraam vanaf de eerste dag bij. Polak is één van de drie kooplie den die in 1973 al op de markt in Oegstgeest stonden. Ook de noten- en de kaasboer hadden toen een vast plekje. Het aan bod is in de afgelopen dertig jaar het meest veranderd. ,We verkopen veel gerichter dan vroeger", aldus Polak. „Komen vijf mensen om stoofperen vra gen, stuur ik ze terug. Maar na tien verzoeken zorg ik dat ik die dingen de volgende week heb." Volgens de Oegstgeestenaar is dat de kracht van de markt: in springen op de behoeftes. .An ders komen de mensen niet meer naar ons toe." Vanmorgen is de markt met ex tra veel plezier opgebouwd. De marktcommissie houdt drie feestweken om het dertigjarig bestaan te vieren. Vandaag heeft wethouder De Ruijter de eerste feestelijke markt geopend, ver volgens zijn de acht beste stand werkers van het land met elkaar een strijd aangegaan. Deze marktlieden gaan met hun vlot te praatjes verschillende mark ten af om producten aan de man te brengen. Een driekoppi ge jury beslist aan het einde van de marktdag wie het certificaat voor de allerbeste standwerker verdient. Ook worden op deze eerste feestelijke dinsdag dui zend rozen uitgedeeld aan klan ten. Volgende week staan de kinderen in het middelpunt. Zij kunnen zich uitleven in een gro te speeltuin. De week daarna komt een clown de jongste marktbezoekers vermaken. Chiel Polak wil het allemaal niet missen. „Eigenlijk mag ik vier weken niet werken, omdat ik net geopereerd ben", verklaart de zestigjarige groenteman. „Dan mis ik precies de feestweken. Dat zal me niet gebeuren." Tot vorige maand werkte hij nog zes dagen per week. „Elke dag om vijf uur m'n bed uit. Inkopen doen in Breda en als het markt dag is naar de markt." Zijn ge zondheid staat dat niet meer toe. „Ik zal moeten minderen, hoe moeilijk dat ook is." Oegstgeest is niet de enige markt waar Polak een stand plaats heeft. Donderdag staat hij in Noordwijk, op zaterdag in Rijswijk. Sinds tweeënhalf jaar heeft zijn zoon een groentewin kel in het Leidse winkelcentrum Kopermolen. Met de verbouwingen van win kelcentrum Lange Voort in zicht moet ook de markt een stapje opzij doen. Aan de Lijtweg is dan geen plek meer. De ge meente besloot de marktkra men de komende tijd op de Iris laan te stallen. Polak vindt dat een grote verbetering en hoopt na de verbouwingen dat de markt daar mag blijven. „Tegen over die winkels staan we toch veel beter. Als de mensen bood schappen gaan doen, nemen ze gelijk een stukje markt mee."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15