Ook in Leiden is nu hulp voor verlegen mensen REGIO Man, man wat een narigheid rond Oranjebuurt Sassenheim 'Mijn advies: heel veel praten binnen je korps' Waarom moetje voor of tegen zijnl Kanttekeningen bij brief ov Oranjebuurt van PvdA'er Vi Misdaad en fluwelen handschoen DINSDAG 25 MAAR NAVRAAG De gebeurtenissen vertonen angstig veel overeenkomsten. Zondag avond kwamen bij een brand in Haarlem drie vrijwilligers van het plaatselijke brandweerkorps om het leven toen een muur van de brandende Ko- ningkerk instortte. Ruim dertien jaar geleden kostte de brand in hotel Huis ter Duin in Noordwijk drie brandweerlieden het leven. De ge dachten van het Noordwijkse korps zijn bij de collega's in Haarlem, vertelt de Noordwijkse commandant JOS PESCHIER. Wat doet zo'n bericht uit Haarlem met uw korps? „Uiteraard brengt dit bij ons allemaal in volle hevigheid de herin neringen terug aan 25 januari 1990 toen onze drie collega's om kwamen. Gisteren had den we een oefenavond en toen we daarna bij elkaar zaten, is er heel veel over gesproken." Wat staat het Haarlemse korps te wachten? „Het verdriet dat het korps toen te verwer ken kreeg, staat me nog heel goed bij. De ter neergeslagenheid, het geworstel met de vraag: waarom overkomt ons dit? Het Haarlemse korps gaat wat meema ken. Ik weet nog wel dat wij in het begin werden geleefd. Je werd als het ware meegesleurd door de gebeurtenissen die elkaar na dat fatale moment opvolgden." Zou u het Haarlemse korps nog een advies aan de hand kunnen doen? „Zeker. Praten, praten, praten binnen je korps - dat is wat mij be treft het allerbelangrijkste voor de verwerking. En goed op elkaar letten, zaken signaleren als ze niet goed gaan. Worden de drie Noordwijkse collega's nog steeds herdacht? „In 2000 was het tien jaar geleden en toen hebben we een herden king gehouden waar ook de families bij waren. We zijn toen ook naar het nieuwe Huis ter Duin geweest. Die herdenking was zeer waardevol en werd ook gewaardeerd, maar we hebben het daar mee wel formeel afgesloten. Het is dus niet zo dat we dit in 2010 weer gaan doen. Maar bij de kazerne staat een monument voor die drie mannen en dat blijft er natuurlijk tot in lengte van jaren staan. En ieder jaar op 25 januari legt het korps er een bloemstukje bij." Gaat het Noordwijkse korps nog iets speciaals doen voor de collega's in Haarlem? „Gisteravond na de oefenavond is afgesproken dat we in elk geval een brief sturen. We hopen ze daarmee toch een beetje een hart onder de riem te steken. OORLOGSDAGBOEK Ahmed Dadou (24) is Marok kaan. Hij woont in Alphen aan den Rijn en studeert Internatio naal Recht in Amsterdam. Da dou is vaste gast in het tv-pro- gramma Het Lagerhuis. Al vijf dagen kunnen we van uit onze luie stoel kijken naar de oorlog; live zien wat de val lende bommen aanrichten, alsof het niets is. Met de lage opbrengst van giro 555 voor hongerend Afrika was de con clusie dat we ongevoelig zijn geworden voor het beeld van de dood. Nu lijken we ons ook van moord niet veel aan te trekken. Ons leven gaat ge woon door; ik moet morgen mijn tentamen maken, u moet naar uw werk en die meisjes die vanmiddag bij mij in de bus zaten, hebben nu de planning van hun zomerva kantie (waar ze al aan begon nen waren) vast voltooid. Toch houdt de oorlog ons be zig; we hanteren vandaag de dag allemaal de Bush-doctri- ne; wie niet voor de oorlog is, moet wel tegen zijn. Een bela chelijke stelling. Waarom wil iedereen per se een mening hebben over deze complexe oorlog? Waarom hoor ik nie mand zeggen 'ik heb gemeng de gevoelens bij deze strijd, dus ik weet het niet'? Voor die eerlijkheid heb ik zoveel meer respect dan voor iemand die zichzelf indeelt bij 'voor' of 'tegen' om vervolgens bij ge brek aan overtuiging met drogredenen zijn stellingna- me te verdedigen. Natuurlijk is het verleidelijk om het argu ment van bevrijding van het Iraakse volk te gebruiken; maar wie denkt dat die vrij heid voor Bush een grote rol heeft gespeeld in het beden ken van deze oorlog is naïef. Het is een voor de publieke opinie gunstig gelegenheids argument, niet veel meer dan dat. Waarom zou het Iraakse volk hem zoveel dierbaarder zijn dan het Egyptische waar de door de VS gesteunde Mubarak (ook) een schrikbe wind voert? Dat ik tegen deze oorlog ben, weten de mees ten wel; en wie het niet weet, denkt het te kunnen raden aan de hand van mijn naam (Ahmed), mijn godsdienst (Is lam), of mijn afkomst (Marok ko). Mijn mening over deze oorlog wordt echter door heel andere factoren bepaald; als student Internationaal Recht zie ik de onrechtmatigheid er van in. Een juridisch bezwaar dus, en een overtuiging dat onze wereld niet gebaat het scheppen van een pi dent voor het recht van sterkste. Dat verwacht m niet van een moslimjong die kan toch niet anders een emotioneel standpu hebben over deze oorlog denkfout heeft tot paniel bal geleid bij de politie; 2 de oorlog uitbreekt zoud moslimjongeren gaan re schoppen. Niets van waa juist omdat moslimjonge ook maar gewone jongei zijn. Ik ga slapen, ik heb 1 gen een tentamen te ma Ahmed Dadou tekst: Paul de Vlieger archieffoto: Loek Zuyderduin UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Woensdag 25 Maart LEIDEN - De Inspecteur der Artillerie, de Brigade-Generaal J.F.M. Steenmetser, die gisteravond op een in 'De Harmonie' gehouden ver gadering van de afdeling Leiden en omstreken van de Ned. Bond van Oud-strijders en dragers van 'Het Mobilisatiekruis' betoogde, dat het noodzakelijk is, dat ons volk 'Army-minded' wordt gemaakt, omdat het leger tegenwoordig zulk een bijzonder grote rol in de internatio nale samenleving heeft te vervullen, merkte o.m. op, dat de school jeugd te weinig legerkennis wordt bijgebracht. Hoewel de belangstelling voor het leger groeiende is, weet men over het algemeen practisch niets af van militaire zaken en rangen. Vol gens spreker is dit voor een belangrijk deel te wijten aan het feit, dat in de scholen practisch niet over het leger wordt gesproken. Spreker, die o.a. met een verwijzing naar de geboden militaire hulp bij de laatste watersnoodramp, van oordeel was, dat de Nederlandse soldaat over het algemeen een goed figuur maakt, zeide, dat het volk sympathie voor dat leger moet krijgen. Daarnaast zal het beroep van militair, o.a. door het verlenen van faciliteiten, het bouwen van mili taire woningen in garnizoensplaatsen en zo mogelijk ook een betere salariëring, aantrekkelijk moeten worden gemaakt. ANNO 1978, zaterdag 25 maart LEIDEN - Leiden is al enige tijd bezig met een plan voor een vrije bus baan naar Leiderdorp. De gemeente is daarvoor afhankelijk van een niet-gemeentelijke instelling (NZH). Voor de belangrijkste verbin ding, de binnenstadsroutes Breestraat en Marktenroute, geldt dat de ruimte voor de bus wordt bepaald door de ruimte die het overige verkeer laat. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO (Ld.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: 8.M. Essenberg, C P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor. Kees van der Malen. Lêon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-515° 5^7 ADVERTENTIES 071-5356300 Sprinters (rubrieksadv.)- 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55.00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0.50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0.50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur HDC Uitgeverij Zuid BV. 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507.2003 PA Haarlem. SCHRIJVENDE LEZERS Op de berichtgeving over de Oran jebuurt in Sassenheim - onder an dere het interview met bewoon ster mevrouw Honders, dat 28 fe bruari in de krant stond - wil ik reageren. Mijn mening is dat als de woonstichting van het begin af aan onderhoud aan deze huizen had gepleegd, er heus niet ge sloopt had hoeven te worden. En wat het hokkerige aan die huizen betreft: zo zijn ze nu eenmaal. Wie daar niet tevreden over is, moet aan de overkant van de Zandsloot zijn, alleen die kosten wel even meer. Je kunt nu eenmaal niet voor een dubbeltje op de eerste rang zitten. Verder moet mevrouw Honders maar eens naar nummer 33 en 34 lopen. Zowel van buiten als van binnen zijn dit plaatjes van hui zen. En als u op uw gemak door de straten loopt, ziet u heel wat huizen van eigenaar-bewoners die er goed uitzien en zo nog wel der tig jaar mee kunnen. Het gaat er namelijk niet om hoe oud ze zijn. Het gaat erom hoe goed ze zijn onderhouden.Dat laatste is de woonstichting vergeten en ik vraag me af waar dat geld van dat on derhoud is gebleven. Toen men in 1998 erover begon, was het eerste wat de woonstich ting zei: 'we hebben geen geld voor onderhoud en renoveren he lemaal niet'. Maar ze hebben in middels voor 1 miljoen euro hui zen teruggekocht van eigenaar-be woners. Ra, ra hoe kan dat? Me vrouw Honders, u laat zich mislei den door de woonstichting en met u misschien nog vele anderen. En wat belangenvereniging Voortva rend betreft: die kwam voor het gelijk van de bewoners op en die hebben inderdaad het gelijk aan hun kant. Er is er maar één die verschrikke lijk heeft gefaald en dat is de woonstichting. En die gaat maar rustig door op de ingeslagen weg want zij bekommert zich niet om de bewoners. De stichting belooft wel, maar er staat niks op papier en dat kan tot onverkwikkelijke si tuaties leiden. Een voorbeeld. Vo rig jaar was er een bewoner die naar De Gildehof wilde omdat zijn vrouw het moeilijk had met trap lopen. Hij had een huis in de Oranjebuurt in eigendom en de woonstichting zou het allemaal re gelen: de stichting het huis en het echtpaar in De Gildehof. Alles was in kannen en kruiken, werd ge zegd, alleen de overeenkomst moest nog worden ondertekend, maar wat bleek? Vlak voordat de handtekening zou worden gezet, kreeg het echtpaar te horen dat de 'deal' niet doorging, want 'er ging een andere instantie over'. Daar sta je dan. Wat de gemeente betreft, ook die handelt niet geweldig. Vorig jaar, voor de verkiezingen, was er een en al activiteit, maar na de verkie zingen is de stilte na de storm in getreden. Pas toen het probleem weer werd aangekaart, kwam er weer wat leven. Zo zouden wij 21 november wat horen. Er gebeurde niets. Toen zou er in december een besluit vallen. Weer hoorden we niets. Januari dan? Nee hoor. Op 18 februari was het eindelijk zover: ons huis stond rood inge kleurd en dat betekende: slopen in verband met het volkstuinenpro ject. Nog een voorbeeld. De tien huizen aan de stenen brug zouden vol gens de gemeente blijven staan. Nu woont daar een echtpaar dat naar Brabant wil en zijn huis wil verkopen. Omdat elke keer de twijfel opdook of het huis gesloopt zou worden, haakten veel potenti ële kopers af. Op 19 februari stond de makelaar op de stoep met weer een koper, die na een bezichtiging zeer geïnteresseerd was. Maar thuisgekomen belde de koper in spe toch nog maar even naar het gemeentehuis, en wat denkt u? Daar doen ze mededeling dat het gesloopt wordt. Daar sta je dan als makelaar en verkoper, gewoon voor gek gezet. En zo gaat het maar door. Zelfs de pers raakt in de war, want in een weekblad stond laatst een stukje 'Slopen of opknappen' met een foto van de Irenestraat. Man, man wat een narigheid. J. Tilma, Sassenheim. De heer Vink van de PvdA in Sassen heim reageerde per ingezonden brief op een interview met mij over mijn visie op de toekomst van de Oranje- wijk. Als spreekbuis van de PvdA, Voortvarend (de belangenvereniging van Oranjebuurtbewoners, red.), zichzelf, of alledrie? Ik wil in elk geval enkele veronderstellingen van de heer Vink rechtzetten. Als eerste: in januari 2003 kregen wij een brief van de woningbouwvereni ging met het aanbod 'nieuwe huizen tegen dezelfde huur als gerenoveerde woningen'. Wie aan de toekomst denkt, moet een dergelijk aanbod toch minstens serieus overwegen en aan de wijkbewoners voorleggen. Of nog beter aan diegenen die met smart op een huis zitten te wachten. Het gevoel dat dit aanbod door Voortvarend en de PvdA zonder bre de discussie opzij werd geschoven, heeft mij een brief naar ons gemeen tebestuur doen sturen. Ten tweede: natuurlijk begrijp ik de pijn van de huiseigenaren die vele uren werk in hun huis hebben gesto ken en er soms een paleisje van heb ben gemaakt. Maar huur- en koop huizen staan in deze wijk nu eenmaal kriskras door elkaar en daardoor is het lot van de een ook het lot van de ander. We moeten wel aan de toe komst denken en ook aan de woon omstandigheden van de huuri Mijn huis is gebouwd in 1926 voudig arbeidershuis en wat e aan wordt opgeknapt: de basis dert niet. Wonen tussen schin niet gezond en een beperkte r tie lost praktische zaken als de te van de badruimte niet op. Tot geruststelling van de heer als aanzet tot actie: ik heb wel lijk pogingen ondernomen eei huis te krijgen. Dat dit niet luk aan het huidige toewijzingssys van huizen en de veel te hoge prijzen; ook van de in Sassenh gepleegde nieuwbouw. Tot slot: ik ken ook wel een pa geren die wel in deze buurt wi wonen. Maar dan wel tijdelijk, stapje naar een 'echt huis'. He grote deel heeft toch liever me een aardig en makkelijk te on( den flatje. En of bewerkelijke 1 als deze gebaat zijn bij duiven woning- Het aantal positieve reacties d kreeg van 'zwijgende' buurtbe sterkt mij gelukkig in mijn visi vertrouw erop dat bij de beha van mijn brief aan het gemeei stuur aan beide visies evenvee zal worden gedaan. Nel Sass Een reactie op het artikel 'Katwijker beboet na aanhouden fietsendief in het LD van 11 maart. De heer Abdel Abdou woont kenne lijk te kort in ons land om te weten dat criminelen hier met fluwelen handschoentjes worden aangepakt. Mijn advies: eerst fluwelen ha schoenen aantrekken alvorens misdaad te lijf te gaan. Sterkte, Abdel. L Wolpha Sommige mensen zijn v jongs af aan verlegen, a ontwikkelen een sociale op latere leeftijd. Foto: GPD/Werner Rauu Het leven begon op zijn 38ste. Met een cursus die hem zelfvertrouwen gaf. „Nu ga ik me pas ont wikkelen", zegt John Woestenenk. De eerste 37 jaar van zijn leven ging de Voorburgenaar gebukt onder een ernstige vorm van verlegenheid. In middels is hij zover dat hij zijn ervaringen wil overdragen op anderen. In Leiden gaat hij een 'zelfhulpgroep' voor verlegen mensen leiden. „Als ze een paar jaar geleden tegen me hadden gezegd: jij wordt regiocoördinator van de Ver eniging voor Verlegen Mensen (WM), jij gaat praatgroepen opstarten en daarover interviews aan kranten geven had ik gezegd: ikke niet." Maar het is er toch van gekomen. John van Woestenenk, inmiddels 39 jaar, vertelt zijn ver haal zonder enige zichtbare schroom.,A1 moet ik zeggen dat ik voor dit interview wel gespan nen was. Ik heb zoiets nog nooit eerder ge daan." Een aantal andere leden van de WM zag dermate op tegen een gesprek met een journalist, dat het niet kwam van een afspraak. Maar Woestenenk durfde het wel aan, al gaat een foto hem nog net iets te ver. „Dat vind ik nog een beetje eng." Zijn verlegenheid heeft buitensporige vormen kunnen aannemen door een veel te bescherm de opvoeding, zegt hij. „Ik was enig kind en mijn moeder was nogal bezitterig. Ik voelde me altijd anders dan anderen en had een enorm gebrek aan zelfvertrouwen." Toen zijn klasge noten de leeftijd kregen om uit te gaan, bleef John thuis. „Ik sloot mezelf overal buiten. Als iemand eens vroeg of ik mee wilde gaan zei ik altijd: nou nee, ik houd niet zo van de disco. Of ik zei dat ik te veel huiswerk had om mee te kunnen." Hij ging pas op zijn 24ste het huis uit en werd toen pas goed geconfronteerd met zijn sociale tekortkomingen. „Ik had weinig vrienden en vond het behoorlijk eng om in een eigen huis voor mezelf te zorgen. En ik merkte dat er veel meer was dan ik tot dan toe gewend was. Het was een heel erg leeg gevoel dat ik had. Zijn werk als administratieve kracht wilde niet zo vlotten. „Ik had verschillende banen, maar ging altijd weer weg als ik kritiek van mijn baas kreeg. Daar kon ik niet mee omgaan. Steeds had ik het idee dat ik niet goed genoeg was. Daardoor ontwikkelde ik me tot een soort per fectionist." Op zijn 31ste werd hij lid van de WM, nadat een vriend hem op het bestaan van die club had gewezen. Zeven jaar lang beperkte zijn lid maatschap zich tot deelname aan jaarlijkse uitjes, vergaderingen en een sollicitatietraining. „Pas vorig jaar heb ik de beginnerscursus ge volgd." De beginnerscursus, die binnenkort ook Leiden van start gaat, omvat 20 lessen. „Het is een cur sus, maar je moet het wel zélf doen. In een zelfhulpgroep leren zo'n twaalf deelnemers hun sociale angsten te overwinnen. Voor Woes tenenk zelf was de cursus het begin van een be vrijding'. „Je leert assertief te zijn, voor je me ning uit te komen, je doet oogcontactoefenin gen. Ik ontdekte al snel dat het met mijn verle genheid eigenlijk best wel meevalt. Ik heb bij voorbeeld niet zo n probleem met het tegemoet treden van vreemden of zo." De cursussen van de WM rijn bedoeld voor ie dereen die last heeft van 'sociale angsten'. De deelnemers hebben uiteenlopende klachten. Sommigen rijn van jongs af aan verlegen; ande ren ontwikkelen een sociale angst op latere leeftijd. „We hadden iemand die problemen had met oversteken als er aan de andere kant van de straat een groepje mensen stond. Of mensen die niet door drukke winkelstraten durven te lopen. Maar het kun nen ook mensen rijn die snel blozen of gaan stotteren. Nu Woenstenenk van rijn een groot deel van rijn angst is verlost vindt hij de tijd rijp om anderen te gaan helpen. „Je riet soms dat WM-leden de vereniging gedag zeggen als ze hun verlegenheid hebben overwonnen, maar ik vind het zelf logisch om mijn kennis en ervaring over te dragen op anderen. Ik ben de afgelopen tijd zo ont zettend veel verder geko men dankzij de WM." Sinds januari is Woesten enk 'regiocoördinator' bij de WM („mijn regio omvat de hele provincie Zuid-Holland") en werkt hij samen met enkele andere leden aan het opzetten van nieuwe zelfhulpgroepen. Een daarvan is de groep die in Leiden moet beginnen. „We hebben al een zaaltje geregeld, er gens in de Stevenshof." Meer informatie over (curus- sen van) de Vereniging van Verlegen Mensen is verkrijg baar bij de landelijk contact persoon: 0174—240707 en via de website www.verlegenmen- sen.nl (email: wm.info@hetnet.nl) Erna Straatsma

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14