LEIDE GGD onderzoekt gezondheid jeugd '501 R1 REGIO Burgemeesterswijk nog voor de zomer dertigkilometergebied ernatievelingen en studentes moeten zonder Blue Moon verder Actie Ton voor water op hcrhalin8 Opening Werkhotel weer uitgesteld Extra aandacht voor alcoholgebruik Laatste sneeuw Bternationale discussie niet in Leidse raad trekkeny oinsdac 25 maart 2003 en Annie der Biezen ig jaar samen echter gelast andeling voor uchtpleger we bomen in iin van Noord Wethouder R. van der lant morgen samen met van het jongerenpro- iteldrop acht bomen in van Noord - het Noor- en omgeving. Verder de kinderen de boel op uitjes. De plantactie eel uit van de landelijke lag. De wethouder uderen gaan aan de slag iana van Stolberghof. een voor de nieuwe bo- uitgezocht met de be- ereniging 'De Zwijgers ird'. door Wim Wegman leiden - De GGD houdt volgende maand een grote peiling naar de gezondheid van de jeugd. Zo'n 7000 jongeren uit 22 gemeenten in de regio krijgen begin april een vragenlijst toegezonden. Met de gegevens uit de teruggestuurde formulieren hoopt de GGD Zuid- Holland Noord een beeld te krij gen over de gezondheid en het gedrag van de jeugd van 12 tot en met 26 jaar. Het is de tweede keer dat een dergelijke enquête wordt gehouden. In de vragenlijsten wordt jonge ren onder meer gevraagd naar sport en lichaamsbeweging, naar voeding en lichaamsge wicht, het gebruik van tabak, al cohol en drugs, naar veilig vrij en, vrije tijd, school, werk en geld. Uit het vorige onderzoek, dat in 1998 is gehouden, kwam naar voren dat één op de vijf jonge ren te dik is, dat eveneens een op de vijf nooit aan sport doet, dat zeven van de tien niet dage lijks fruit eten en dat drie op de tien jongeren roken. De cijfers van het onderzoek uit 1998 zijn door de GGD gebruikt voor projecten die de gezond heid van de jeugd moeten ver beteren. Zo is de GGD onder meer begonnen met een project om meer mensen aan het bewe gen te krijgen. De cijfers zijn echter ook door de 22 deelne mende gemeenten te gebruiken voor lokale projecten. De GGD wil de gegevens uit het nieuwe onderzoek naast de re sultaten uit de enquête van vijf jaar geleden leggen. Op die ma nier hoopt de gezondheids dienst trends te ontdekken, en wil ze bovendien kijken of ver schillende acties resultaat heb ben gehad. In de nieuwe vra genlijst is onder meer aandacht besteed aan alcoholgebruik on der jongeren. Veel gemeenten hebben in hun plaatselijke volksgezondheidsbeleid ingezet op het matigen van gebruik van alcohol. Woordvoerster H. Tielen van de GGD hoopt op een grote res pons. „Alle jongeren die een for mulier krijgen toegezonden, stu ren we halverwege april nog een herinnering met het verzoek om toch vooral mee te doen. We hebben er net als vijf jaar gele den ook een loterij aan verbon den. Geen idee of het helpt, maar het is het proberen waard." Het is de bedoeling dat de eerste resultaten al deze zomer kun nen worden gepresenteerd. Hierna wil de GGD elke vier jaar een groot gezondheidsonder zoek houden. leiden - Terwijl de winter al vergeten is, ligt als een laatste herinnering aan de kou een hoop smoezelige sneeuw weg te smelten in de voor jaarszon. Het is een lading ijspoeder, afkomstig van de schaatsbaan aan de Vondellaan. Foto: Henk Bouwman [petitie van GroenLinks-leider Van Hees mist effect n Koevoet [et doel was 'een breed zegt GroenLinks- orzitter G. van Hees, n Irak-petitie heeft een g der geesten opgele- identiek is aan die tus- voor- en tegenstanders oorlog in en tegen Irak mijn bedoelingen ken- it goed voor het voet- iracht", zegt hij 'in een :van zelfreflectie'. petitie staan dan ook e handtekeningen van ie raadsleden 'links van aldus Van Hees. Hij zo zijn best gedaan om onlangs aangeboden gemeester W. Lemstra, stellen dat de voorstan- de oorlog er ook zon der gewetensbezwaren hun handtekening onder konden zetten. Van Hees' standpunt - hij is tegen de oorlog - staat er niet in. Hij uit er 'slechts' zijn bezorgdheid in over de eventue le gevolgen van de oorlog in Lei den en de regio. Dat kunnen op lopende spanningen tussen be paalde bevolkingsgroepen zijn. Want, weet hij, oorlog polari seert. Maar de veiligheid van Leiden loopt ook gevaar, taxeert hij. „De stad ligt naast marine vliegkamp Valkenburg en tussen de twee mainports in." Vandaar Van Hees' verzoek aan het stadsbestuur om er bij de rege ring op aan te dringen niets te doen dat onnodig risico's ople vert Een open deur, menen de criti ci, onder wie WD-voorman L de Lange, die Van Hees' petitie een slechte actie vinden. Van Hees zou juist veroorzaken wat hij zegt tegen te willen gaan. „Ik wil de discussie met een Leidse bril op voeren, maar ik krijg het verwijt dat ik doe voorkomen of de tanks oprukken naar Valken burg in'plaats van Bagdad. Met zulke quotes krijg je de lachers wel op je hand, maar het verwijt raakt mij niet Ik pleit in de peti tie voor democratische kanalisa tie van de spanningen. Ook voorstanders van de oorlog moeten kunnen demonstreren. En die spanningen zijn niet het gevolg van mijn petitie." Toch wordt openlijk getwijfeld aan de drijfveren van Van Hees. Hij ontkent echter dat hij 'de in ternationale discussie diep de Leidse gemeenteraad in wil trek ken'. „Ik wil in de raadzaal best over Irak praten maar alleen op basis van de situatie in Leiden." Van Hees geeft echter toe dat de petitie er ook is gekomen omdat 'de kiezers van Groenlinks zo iets van ons verwachten'. „Noem het ook engagement, die oorlog houdt ons bezig. En ik ben ertegen, ja. Ik vind dat Ame rika niet in de positie mag wor den gebracht om als politie agent op te treden, om in zijn eentje alle beslissingen te ne men. Ik zie ook een parallel met mijn werk bij de vakbond waar in ik dikwijls krijg te maken met Amerikaanse bedrijven. Zij be palen alles, wensen geen enkele invloed en kopen alles af met geld terwijl ik zo graag de dia loog wil." Van Hees herinnert zich de inzet van chemische wapens tegen Iran door Saddam Hussein met wie de Verenigde Staten een monsterverbond tegen de aya tollahs hadden afgesloten. „Sindsdien heb ik moeite met landen die zélf over verschrikke lijk wapentuig beschikken en die ageren tegen landen die dat dreigen te krijgen." Van Hees heeft net zo'n uitge sproken mening over Amenka en de oorlog als over Saddam Hussein. „Die moet onder de groene zoden", zegt hij zonder omhaal. „Maar zo zijn er wel meer die ik dat toewens en voordat we dat voor elkaar heb ben, zijn we wel veertig jaar ver der. En door de huidige ontwik kelingen in de oorlog gelooft niemand meer in een Blitz- krieg." door Robbert Minkhorst leiden - Leiden neemt maatre gelen om een deel van de Pro fessoren- en Burgemeesterswijk verkeersveiliger te maken. Het gebied tussen de Burggraven- laan, Meijerskade en Van Vol- lenhovenkade is al aangewezen als 30-kilometerzone. Burgemeester en wethouders van de gemeente stellen voor om het werk nog voor de zomer uit te voeren. Leiden wil begin nen op 1 juni, zodat het project rond 15 juli kan zijn afgerond. Een eerder plan van de gemeen te voor verkeers- en snelheids- remmende ingrepen leverde een fors aantal inspraakreacties op. Die 26 reacties hebben tot aan passingen geleid. Er komen on der andere twee nieuwe drem pels in de Meijerskade. Elders in de wijk komen ook drempels. De gemeente past verder de ver- keerscirculatie in de buurt aan. Leiden stelt in twee straten een richtingsverkeer in: de Oppen- heimstraat en de Scholtenstraat. De gemeenteraad moet nog toe stemming geven om geld voor de maatregelen uit te geven. Ambtenaren hebben de kosten becijferd op 186.000 euro. Dat bedrag moet gehaald worden uit het meerjaren-investeringsplan. Het project in de Professoren- en Burgemeesterswijk staat niet op zichzelf. De aanpassingen in de straten vloeien voort uit het Verkeersveiligheidsactieplan van de gemeente. Dat is het ant woord van Leiden op de rijksplicht om op niet-door- gaande wegen een snelheidsre gime van 30 km/u in te voeren. Voor projecten uit het actieplan is al het nodige geld opzijgezet. Eerder werd al de Witte Singel aangepakt. De maatregelen daar vielen overigens beduidend duurder uit dan die in het deel van de Burgemeesterswijk dat nu aan de beurt komt; het leg gen van drempels, het verplaat sen van bushaltes, de aanpas singen in de bochten en het op nieuw asfalteren kostten bijna 800.000 euro. Andere singels en ook wegen die bijvoorbeeld vrij- liggende fietspaden moeten krij gen, komen nog aan de beurt. leiden - Dp ppmppntpn in dp sniidpn Hpt initiatipf mnpf F.th jn Kramp Met pijn in het hart ne- f, Mare en 'hun' meiden van Leiden. Hun bedrijf Dn gaat sluiten na de ïtig jaar lang te hebben van opvallende alterna- ding. De gothic-meisjes Waar moeten ze nu voor hun sinistere gewa de Minerva-leden slaan even hun slag op de ga lg van de grote mode- Ie Haarlemmerstraat. ilarc - 'laat die achter- naar zitten, die kent mand' - stoppen ermee un wegen zich schei- rk, de administratieve lisatorische kracht van gaat met pensioen. Of Eegd, hij gaat met zijn een wereldreis maken. ie winkel die dateert uit lerk dat er voor jonge- veel meer was dan de al eden ter ziele gegane ten Mag Maggie, komt aan zijn einde. De Nij- Blue Moon die ander- geleden werd opge- lüjft bestaan. Daar gaat 1 op concentreren, e man met de voelsprie- ïeeft zich altijd bezigge- met de inkoop en de Hij bepaalde wat er in n kwam te hangen en verantwoordelijk voor iting van de winkels. De ende soorten rekken, piegels, paspoppen, Het is een door Dolf rust bij elkaar gezet afle id; leding is zeer divers en den en omgeving be- uniek De zaak verkoopt rie verdiepingen wel :hillende stijlen, van P wijdvallende damesmo- warte gothic outfits en vondjurken. En vergeet ippies, de skaters en de ko niet. Blue Moon be- genoeg de hele altema- g; ne, wat resulteert in een e, bontgekleurde winkel aten zich in een grote leiden - De gemeenten in de Leidse regio doen dit jaar weer mee met de actie 'Ton voor wa ter'. Inwoners van Alkemade, Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten, Warmond en Zoe- terwoude kunnen tot en met 21 april een regenton kopen voor 33,50 euro. Van elke verkochte regenton gaat vijf euro naar een waterproject van de Novib in Ethiopië. De gemeenten houden de actie samen met de Milieu dienst West-Holland. Met de actie 'Ton voor water' moet het mes aan twee kanten snijden. Het initiatief moet Ethi opië water opleveren en in Ne derland water besparen. Door water uit de regenton te gebrui ken voor tuin- en kamerplanten kan een gemiddeld gezin per jaar duizenden liters water be sparen. De actie begint op 31 maart. In woners van Leiden kunnen op werkdagen een exemplaar van de regenton bekijken op het Stadsbouwhuis. Inwoners van andere gemeenten kunnen te recht in de hallen van hun ge meentehuizen. Mare, Dolf en hun Blue Moon-meiden willen alle klanten bedanken voor de afgelopen twintig jaar. Foto: Taco van der Eb verkleedkast wanen. Ooit, vertelt Dolf bijna veront schuldigend, is dat even anders geweest. „Een jaar of zes gele den dachten we dat we de zaak moesten 'upgraden', zoals dat zo mooi wordt genoemd. Toen zijn we de meer doorsnee kle dingmerken gaan verkopen." Deze 'dwaling' duurde een klei ne twee jaar. „Het werd niet ge waardeerd door onze klanten", grinnikt hij. Het is geen zaak van ingewikkel de concepten, legt Mare uit. „We kopen in wat we leuk vin den en vervolgens houden we in de winkels in de gaten of de keuze aanslaat. Zo ja, dan kopen we meer in. De interactie met de klanten is dus erg groot." De ko mende maand hopen de man nen de winkel leeg te verkopen. Alles is voor de helft van de prijs. Het wordt daarmee hoogstwaar schijnlijk een zeer drukke laatste maand voor de tien Blue Moon- medewerksters. Daarna begint voor hen en voor de klanten een nieuw tijdperk. Susan en Lisa, de twee fulltimers van Blue Moon, hebben een nieuwe baan aan Blue Moon overgehouden. Ze kunnen bij het kledingmerk Collective dat Blue Moon ver kocht, komen werken. „In Lon den!" gillen ze uit. Susan gaat voor hen de verkoop in heel Eu ropa doen, Lisa gaat werken in de Collective-winkel in de hippe wijk Camden. Het einde van Blue Moon is voor hen dus het begin van een nieuw avontuur in de Britse hoofdstad. Lisa: „Dat verzacht de pijn een beet je." De parttimers vinden het jam mer dat ze hun bijbaantje kwijt raken, maar erger nog vinden ze het dat de winkel vertrekt. „Ik denk dat het makkelijker is om een nieuwe bijbaan te vinden dan deze kleding. Want voor ons geldt hetzelfde als voor onze klanten. Waar moeten we nu naartoe voor onze kleren?" Veel klanten ervaren het vertrek van Blue Moon dan ook echt als een groot verlies, merken de mei den. Susan: „Sommige mensen ko men met tranen in hun ogen naar ons toe. Zo erg vinden ze het dat Blue Moon ermee stopt We willen hen dan ook hartelijk bedanken voor al die jaren dat ze hier kwamen. We hebben veel plezier met ze gehad en zul len ze missen." door Wim Koevoet leiden - De geplande opening in april van het Werkhotel gaat niet door. Maar het nieuwe uitstel tast het optimisme van project leider F. Koster niet aan. Hij gaat er nu vanuit dat de doelgroep, jongeren die in een achter standssituatie verkeren, vanaf september in het Werkhotel te- rechtkan. Het Werkhotel had al sinds sep tember vorig jaar in bedrijf moeten zijn. Door de spreek woordelijke trage ambtelijke molens van de gemeente Leiden was uitstel tot april noodzake lijk. Een bezwaarschrift van een omwonende die niet wil dat het flatgebouw op de hoek van Smaragdlaan en Agaatlaan de functie van werkhotel krijgt, is de veroorzaker van de huidige vertraging. De Leidse gemeente raad neemt in juni een besluit over het bezwaarschrift. Koster, medewerker van de Stichting Leidse Studentenhuis vesting, de eigenaar van het ge bouw, weet echter zeker dat het protest niet tot afstel zal leiden. „Het besluit over de gemeente lijke subsidie van 700.000 euro is reeds gevallen en iedereen wil heel graag dat het Werkhotel er komt" Het Werkhotel, dat wordt be stuurd door een stichting, gaat dan ook gewoon door met de voorbereidingen. Zo wordt mo menteel naar een directeur ge zocht. Volgens Koster is er veel belangstelling voor de functie. De verwachting is dat de aan stelling binnen enkele maanden rond is. Ook komt binnenkort de wer ving en selectie van de 60 jonge ren die in aanmerking komen voor een plek in het Werkhotel op gang. Het werkhotel is be doeld voor jongeren tussen de 17 en 27 jaar die door onvol doende opleiding en problemen in hun woon- en leefsituatie in de knel driegen te komen. Door het Werkhotel worden ze aan een woning en eeifbaan gehol pen. Na drie jaar moeten ze op eigen benen staan. De huursom bedraagt 300 euro. De Morsbewoner die het Werk hotel probeert tegen te houden, is volgens Koster een uitzonde ring. In het overleg dat met ver schillende wijkorganisaties is gevoerd, was louter enthousias me te bespeuren, vertelt hij. Al was het maar omdat de komst van het Werkhotel gepaard gaat met een opknapbeurt van het flatgebouw en het omliggende groen. De veertig bewoners van de appartementen die niet bij het Werkhotel horen, kunnen blijven zitten waar ze zitten. Met het project is in totaal een be drag van 1,2 miljoen euro ge moeid. Behalve de gemeente Leiden hebben ook fondsen en de provincie subsidie verstrekt.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13