Media-nervositeit bij grens Koeweit met Ira MEDIA Europese Starmaker uit Cannes 'Kunstrijden is gewoon kunst' 'Al-Jazeera vraagt enorme bedragen voor tv-beelden' Talentenjacht D'r op/onder SBS 6 flopt Uitreiking van Oscars heel slecht bekeken NOS Journaal breekt record Overnam Cinemedi; door bedr Palazzina Luisteraars kunnen rol GTST winn HOC 648 dinsdag 25 maart 2oo3 aalsmeer - De SBS 6-talenten- jacht D'r op of d'r onder ver dwijnt van de tv. Het program ma trekt dermate weinig kijkers dat besloten is geen nieuwe op namen meer te maken. Op 4 april is voorlopig de laatste uitzending, zo bevestigt Claudia van Zweden, woordvoerder van producent Endemol. D'r op of d'r onder wordt sinds twee weken elke werkdag uitge zonden. Kandidaten krijgen 30 seconden de tijd om te laten zien wat zij in huis hebben. Een jury bepaalt of de kandidaat daarna door mag gaan en hoe lang. In tegenstelling tot het kijkcijferkanon Idols kunnen aan de talentenjacht van SBS 6 ook goochelaars, dansers, caba retiers en clowns meedoen. Of D'r op of d'r onder nog in een aangepaste vorm terugkeert, is volgens de Endemol-woord- voerster onduidelijk. new york/ap - Niet meer dan 33.1 miljoen Amerikanen heb ben zondagavond op tv het Os car-gala gevolgd. Dat is het laag ste aantal sinds 1974, toen de kijkcijfers voor het eerst werden gemeten. Vorig jaar keken nog bijna 42 miljoen mensen naar de uitreiking van de felbegeerde filmprijzen. Volgens de organisatie is het la ge aantal kijkers te wijten aan de oorlog in Irak. Vanwege de oor log had de Oscar-uitreiking dit jaar een sober karakter, hoewel het vanwege het 75-jarige be staan van de Academy Awards juist een extra feestelijke editie had moeten worden. De hoog ste kijkdichtheid in de Oscar-ge schiedenis werd vijfjaar geleden gemeten. Toen zagen maar liefst 55.2 miljoen Amerikanen hoe Titanic er met de ene na de an dere Academy Award vandoor ging- Hilversum - Het NOS Journaal heeft afgelopen zondag een mijlpaal bereikt in het aantal kij kers. Ruim 4,2 miljoen Neder landers keken zondagavond naar het Jouraal van acht uur op Nederland 1 en 2 die ging over de oorlog in Irak. Dit is de meest bekeken uitzending van de afge lopen zes jaar. Het marktaan deel bedroeg 56 procent. Dit be tekent dat meer dan de helft van alle mensen die tussen acht en half negen naar de televisie ke ken, hebben afgestemd op het NOS Journaal. De afgelopen tien jaar is het één keer eerder voorgekomen dat er meer dan vier miljoen kijkers naar het Journaal keken, name lijk op zondag 23 februari 1997. Ruim 4,4 miljoen mensen keken naar het Journaal dankzij de voetbalwedstrijd Ajax-Feyen- oord. Het meest bekeken Journaal is de uitzending van zondag 4 ok tober 1992. Toen keken vijf mil joen mensen naar het nieuws over de Bijlmerramp. HILVERSUM/ME DIAREDACTIE - Bij de nieuwsrubrieken wordt flink geworsteld met het aanbod van oorlogsbeelden. Het beeldmate riaal dat voortdurend binnen stroomt is voor het grootste deel gekleurd door de Amerikanen of de Irakezen. Vooral het onaf hankelijke Arabische geluid ont breekt, helemaal nu Al-Jazeera, het CNN van de Arabische we reld, torenhoge bedragen vraagt. De Nederlandse nieuws- en ac tualiteitenrubrieken zijn voor hun beeldmateriaal afhankelijk van internationale nieuwszen ders als CNN en de internatio nale persbureaus. Ook via Abu Dhabi-tv komen veel beelden de Nederlandse huiskamer binnen. „Momenteel ontbreekt vooral het onafhankelijke Arabische geluid", zegt Maria Henneman, hoofdredacteur van Netwerk. „We gebruiken wel materiaal van de Iraakse televisie, maar dat is veelal gekleurd. Van Al-Ja zeera kunnen we momenteel maar mondjesmaat gebruik ma ken omdat deze zender een on gelooflijke hoeveelheid geld waagt. Om het evenwicht te be waren zenden we beelden uit van de Iraakse tv met daarbij de teksten die we via Al-Jazeera krijgen. Een goed beeld geven van wat er gaande is, is momen teel heel erg moeilijk. We zijn nog terughoudender dan voor heen en proberen de kijkers steeds te vertellen dat wat ze zien wellicht niet op waarheid berust." De juristen van de NOS zijn druk doende afspraken met Al-Jazeera te maken over de doorgifte van beelden. Ook RTL Nieuws heeft te maken met de financiële eisen van Al- Jazeera. „Die zender heeft zich zelf ontdekt als belangrijk beeld leverancier en handelt daar nu naar door torenhoge bedragen te wagen", zegt Mare Schreu- der, adjunct-hoofdredacteur van RTL Nieuws. „Dat is op zich ook niet weemd: ze hebben veel geïnvesteerd in deze oorlog en zijn op de cruciale plekken aan wezig. Daarbij komt dat we nooit eerder een contract met deze Arabische zender hebben gehad. Gelukkig zijn er nu ook andere Arabische zenders die zich profileren als betrouwbare 24-uurs stations." Amerikaanse oorlogsgevangene wordt geinterviewd door de iraakse staatstelevisie, echter verspreid door Aljazeera. Foto: EPA De strijd in Irak wordt op dit mo ment vrijwel uitsluitend gevolgd door media die zijn geselecteerd door de Coalition Forces. De strijdkrachten hadden daarbij ui teraard een grote voorkeur voor Amerikaanse en Britse journalis ten. De rest staat buitenspel en mag Koeweit niet uit. En dat leidt tot dodelijke solo-acties. door Mark van Assen koeweit stad Geen pardon bij de controlepost even buiten Koeweit Stad. Vriendelijk maar beslist gebaart de soldaat dat de auto moet omdraaien. „Snel, snel." Hetzelfde gebeurt bij de andere post. Allebei de wegen naar de noordelijke woestijn van Koeweit, naar de grens met Irak dus, zijn gesloten. Militair mate rieel rolt door, de volgepakte joumalistenjeeps rijden terug naar de stad. Sommigen wagen het om de posten te omzeilen, maar worden in de woestijn on derschept door de Koeweitse politie, die vervolgens onverbid delijk is: alle accreditaties inle veren. „We krijgen ze vast nog wel terug", probeert een Frans man de moed erin te houden. Het overgrote deel van de media die niet uit Amerika of Groot - Brittannië komen, staan mo menteel tandenknarsend in Koeweit Stad, waar het leven langzaam zijn pas hervonden heeft na drie dagen van span ning en luchtalarmen. Het ver haal van de oorlog is opgescho ven naar Um Qasr, Basra en Bagdad en de pers wil erbij zijn. En de pers is er ook bij, zij het dat het slechts gaat om een heel select gezelschap. Nu pas wordt duidelijk wat de gevolgen zijn van de mediatac- tiek van de Coalition Forces. In de weken en maanden vooraf gaand aan de aanval op Irak konden journalisten zich laten 'embedden'. zoals de Amerika nen het hebben gedoopt. Het principe is eenvoudig: de pers wordt toegevoegd aan een leger eenheid en krijgt zo de kans om de oorlog van heel dichtbij te verslaan. Een unieke kans, want sinds de Tweede Wereldoorlog is dit niet meer voorgekomen. Toen maakten meereizende fotogra fen opzienbarende foto's van onder meer de geallieerde inva sie in Normandië. Tijdens de oorlog in Vietnam kregen jour nalisten alle vrijheid, wat uitein delijk rampzalige gevolgen had voor het zo zorgvuldig gekoes terde beeld van een rechtvaardi ge strijd. Doordat het thuispu bliek met eigen ogen zag wat er zo ver van huis allemaal gebeur de, keerde het zich massaal te gen de oorlog. Gedurende de vorige Golfoorlog lieten de Ame rikanen zien dat ze hun lesje hadden geleerd. De pers kreeg geen enkele bewegingsruimte. Alle informatie werd in hapklare brokjes opgediend in de tent van generaal Schwartzkopf. Daar kwam veel kritiek op, want van vrije nieuwsgaring was geen sprake. Dit keer hebben de Amerikanen dus het embedden bedacht. Ze brachten het met het weidse ge baar van de gulle gever, maar stelden toch enkele voorwaar den. Zo mogen journalisten de positie van 'hun' eenheid niet prijsgeven en mag er ook niet gepraat worden over strategi sche zaken. Wat dat laatste pre cies omspant, wordt uiteraard bepaald door het leger. En het kan haast niet anders of de vrij heid van berichtgeving zal om gekeerd evenredig zijn aan de mate van tegenstand en het aantal slachtoffers aan geallieer de zijde. Redenering Veruit de meesten van de zeven honderd 'embeds' zijn Amerika nen, daarna gevolgd door Brit ten (het is tenslotte 'hun' oorlog, zo is de redenering) en helemaal aan het eind bungelt nog een handjevol andere nationalitei ten. Daarbij zitten nauwelijks of geen Fransen en Duitsers. Zij worden beleefd genegeerd van wege de opstelling van respec tievelijk Parijs en Berlijn. De rest, zo n tweeduizend man, staat onder de streep en werd tot voor kort nog tevreden ge houden met dagtripjes naar mi litaire kampen in de woestijn van Koeweit. Nu de oorlog is be gonnen, ligt dat helemaal stil (deels ook door de bureaucrati sche drempels die de Koeweiti's blijven opwerpen) en wordt de verslaggeving uitsluitend ge daan door de embeds'. Een mooie bijkomstigheid voor de Coalition Forces: er zijn journa listen die zich inmiddels al zo hebben geïdentificeerd met hun eenheid dat ze het hebben over 'wij' in plaats van over 'het le ger'. De frustraties bij de 'non-em- beds' lopen zo hoog op dat sommigen er op eigen houtje op uit trekken. Met dodelijke gevol gen: eergisteren zijn er drie ITN- joumalisten omgekomen nabij Basra, waar ze tussen de linies terechtkwamen. Ook zaten er enkele ploegen enige tijd vast Sita kwam voort uit de Starmaker-band K-otic. Foto: ANP cannes/gpd - Vele tientallen fotografen, journalisten uit de hele wereld, het zonover goten strand van het Zuid-Franse Cannes op de achtergrond en een loopbaan in de muziek in het vooruitzicht De negen win naars van de verschillende, Europese versies van het Endemol-programma dat bij ons Starmaker heette, hadden het slechter kun nen treffen. Toch zitten de sterren in wording er niet echt vrolijk bij in de salon van het chique hotel Majestic. 'Onze' Sita, door haar pla tenmaatschappij angstvallig afgeschermd van de pers, maakt zelfs de indruk óveral liever te zijn dan in het gezelschap van haar collegasterretjes. Maar misschien zijn het de zenuwen die de jonge kandidaten parten spelen. Op deze plek zullen ze het immers tegen elkaar moe ten opnemen in Eurobest, een door de Franse tak van Endemol georganiseerd tv- festijn. Een internationale jury, onder wie Suzanne Klemann, zangeres van Lois Lane, zal de prestaties beoordelen. Veronica brengt het programma zondag op de buis. Yorin, de zender die Starmaker destijds op de buis bracht, had geen belangstelling. Logische plek De opnamen voor Eurobest worden ge maakt tijdens de televisiebeurs Mip-tv in Cannes. „Een logische plek voor zo'n tv- spektakel", aldus Alexia Laroche-Joubert, cüe voor het Franse TF 1 verantwoordelijk was voor Star Academy. Haar zender zal Eu robest, overigens als sinds jaar en dag de naam van een internationale reclameprijs, live uitzenden. 'Een prachtige trofee' zal de winnaar van dit alternatieve songfestival ten deel vallen, een platencontract is er dit keer niet meer bij. „Puur een erekwestie dus", aldus Nikos Aliagas, één van de twee Franse presentato ren. Dj Mental Theo zal voor Veronica ver slag doen van de gebeurtenissen. „Het wordt geweldig", schetst Aliagas de si tuatie nog maar eens. Al was het alleen maar voor de internationale 'line up' van échte sterren als Mariah Carey, Tom Jones en Atomic Kitten. Als het programma aan slaat komt er zelfs een tweede editie. Dat is echter nog maar de vraag. Eurobest maakt pijnlijk duidelijk hoe vluchtig de roem is van de op televisie geschapen sterren. Buiten de eigen landsgrenzen zijn de win naars van de sterrenopleiding volledig on bekend. Alleen de Franse Nolwenn Leroy trekt enige (Franse) aandacht van fotogra fen. De Spaanse Chenoa, uit het in Spanje razend populaire Operacion Triunfo, de Griekse Notis, de uitbundig uitgedoste Rus sische banger van de band Komi. de Britse Lemar en ook de Nederlandse Sita, als enige aan het werk aan haar tweede album, doen in ieder geen bellen rinkelen bij de meeste aanwezigen. Daarbij is het ook zeer de vraag of de uit zending in andere landen dan Frankrijk en Nederland te zien zal zijn. Zeker door het succes van Idols is de belangstelling voor Starmaker aanzienlijk afgenomen, zo lijken ook de sterren zelf te beseffen. De Russische delegatie, meegereisd met Komi, deelt des ondanks monter t-shirts en cd's uit, die uit eindeloze stapels dozen tevoorschijn ko men. „Wij zorgen er wel voor dat de wereld Korni in ieder geval niét vergeet", aldus de Russen. KIJKCIJFERS Top 10 meest bekeken programma's Journaal (zo,20u) NOS 4237 2. Studio sport (zo,19u) NOS 3248 3. Voetbal Roma-Ajax NOS 3078 4. Baantjer RTL4 2455 5. Kopspijkers VARA 2303 6. Tussen kunst en kitsch AVRO 2267 7. Goede tijden slechte tijden RTL4 2259 8. Laat ze maar lachen RTL4 1549 9. RTL Nieuws (di, 19.30u) RTL4 1587 10. Netwerk (zo) KRO 1584 Top 10 meest bekeken kinderprogramma's Jeugdjournaal (di) NOS 366 2. Klokhuis NPS 282 3. Verse erwtjes VPRO 211 4. Genante verhalen VPRO 209 5. Pokemon FOX Kids 208 6. Doen Laten VPRO 208 7. Dennis the menace FOX Kids 207 8. Grabbit the rabbit VPRO 203 9. Heuvellandziekenhuis VPRO 196 10. Jeugdjournaal (do, 7.48u) NOS 183 Marktaandelen in c Nederland 1 14,3 (12,7) Nederland 2 20,1 (19,9) Nederland 3 8,2 (7,5) RTL 4 17,2 (17,5) - RTL 5 4,1 (4,0) Yorin 4,5 (5,9) - SBS 6 8,4 (9,3) - NET 5 5,0 (4,9) V8 3,2 (3,2) Veronica 0,7 (0,8) - De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Luister onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers x 1000. De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit kij kers van 3 tot en met 12 jaar.Tussen haakjes staan de marktaan delen van vorige week. Joan Haanappel geeft al meer dan 25 jaar commentaar bij kunstrijden Hilversum - Het is haar bepaald niet aan te zien, maar haar zilve ren tv-jubileum heeft ze inmid dels achter de mg. Ooit begon nen met het geven van com mentaar voor de NOS tijdens de Europese Kampioenschappen Kunstrijden in 1976, is ze nu al weer jaren 'gelukkig' bij Euro sport. Voor die zender zal voor malig kunstrijdster - ze stopte eind 1973 met de sport - en spraakwaterval Joan Haanappel de komende week rechtstreeks verslag doen van de WK Kunst schaatsen in Washington. Niet vanuit Washington overi gens, en ook niet vanuit het ver trouwde honk in Hilversum, maar vanaf het Eurosport hoofdkwartier in Parijs. Het feit dat Haanappel niet naar de Ver enigde Staten gaat is een geld kwestie, dat ze in Parijs zal zit ten is meer om 'de gezelligheid'. „Ik zit hier in Hilversum in een studio zonder ramen. Gezien het tijdsverschil zal ik vaak 's midden in de nacht of heel vroeg in de ochtend aan de slag moeten. Ik voel er niets voor om dan in mijn eentje hier op een leeg mediapark te zitten. In Frankrijk zijn al mijn Eurosport collega's aan het werk, dus dat is goed te doen." Dat er een zware is duidelijk. In enkele gevallen moet Haanappel een nacht slaap overslaan om rechtstreeks commentaar te kunnen geven. Ze is het zo langzamerhand wel gewend om op vreemde tijden op te draven. „In ieder geval krijgt het kunstrijden bij Euro sport veel aandacht En terecht. Het is één van de best bekeken sporten op de zender. Bij de NOS kreeg het kunstrijden geen ruimte, dat was ook het pro bleem. Ik kreeg tussendoorplek jes of mocht even aan het einde van de avond komen opdraven. Als er dan nog een spectaculair doelpunt in een voetbalwed strijd viel ging er nog een kwar tier vanaf. Op een gegeven mo ment dacht ik daarom: nu doe ik het niet meer." Na een kort avontuur bij een Duits sportprogramma, een ver huizing met haar Australische echtgenoot naar diens geboor teland en een volgende verhui zing naar Engeland, is ze nu al weer ene hele tijd woonachtig in België. Van daaruit rijdt ze regel matig naar Hilversum om com mentaar te geven. „Het mooie is dat ik ben mee gegroeid met de sport. Die is ontzettend geëvolu eerd. Kunstrijden is misschien wel de moeilijkste sport die er is. Om in zo'n vol stadion in volle vaart omhoog te springen, drie keer om je as te draaien en dan weer perfect neer te komen, dat is toch onvoorstelbaar! Zelf vond ik twee keer trouwens al moeilijk genoeg. Maar hoe dan Joan Haanappel tijdens de Olympische Winterspelen in Lilleham- mer. Foto: ANP ook, kunstrijden is gewoon kunst." Discutabel Kunstrijden is een jurysport, en jurybeslissingen zijn per defini tie discutabel. Haanappel steekt tijdens het geven van commen taar haar mening over de jury bepaald niet over stoelen of banken.Als ik kritiek geef is die Monique Brandt terecht", zegt ze gedecideerd. Zoals in Salt Lake City, waar een schandaal ontstond toen de jury tot vrijwel ieders verbazing het Russische paar Jelena Bereznjaja en Anton Sicharoelidse ten kos te van de Canadezen een gou den medaille toekende. Later kreeg het Canadese paar toch nog een gouden medaille toege kend. Bij de dames dreigde zich ook een rel te ontwikkelen toen de Russische Sloetskaja op goud afstevende nadat Michelle Kwan was gevallen. Toch ging de Amerikaanse Sarah Highes er, ook tot haar eigen verbijstering, met het goud vandoor. Haanappel voorziet meer pro blemen met jurybeslissingen nu niet meer bekend gemaakt wordt welk jurylid wat stemt. „Er zijn veel protesten tegen ge weest, maar het gaat nu toch ge beuren. Ik ben benieuwd hoe dat gaat uitpakken." Hoe het ook zij, het toernooi wordt vast heel spannend, ver wacht Haanappel, die voorlopig nog niet aan stoppen denkt. „De sport is veel te mooi, en het werk is veel te leuk. Naast mijn werk voor Eurosport klooi ik nog wat met het Olympisch ma gazine en doe ik aan aerobics en dansen. Ik ben nu eenmaal geen mens om achter de geraniums te gaan zitten." Eurosport, WK Kunstrijden: te zien tussen vanaf vanavond tot en met 30 maart, dagelijks op wisselende tijden. ergens in de woestijn nal Qassr, totdat ze vervolgei woedende Britse troepen den opgepikt. Hoge Ame se en Britse militairen lat moment onbenut om te schuwen voor het gevaat non-embeds lopen als z< gen gelegenheid het oorl bied in trekken: „Doe he klonk het dit weekeinde i een persconferentie. „H( niet waard. Wacht tot wij sein geven dat alles veilij De vraag is of ze dat ook gezegd tegen de embeds schijnlijk wel, maar het v zijdse belang zal de ladir die woorden behoorlijk j dempt hebben. De jourr worden geleid door hun naar de eerste beelden, h door hun wens om de bt geving zo veel mogelijk tl ren. caim nes/me diaredactie - derlandse televisiepr Palazzina neemt het pn bedrijf Cinemedia over. ze overname wil Palazz serieuze speler worden gebied van 'kwaliteits-p ma's'. „We willen een van de tv-producenten van N< worden", aldus Jan-Pie leu van Palazzina, die he zes jaar geleden opricli Taco Zimmerman. Onla ook Arthur Valkieser aan de-eigenaar. Valkieser kort daarvoor zijn belan gelijknamige facilitair b< investeert nu in de pi van televisie-programm is de bedoeling dat de werking uiterlijk in juni gaat, zo maakte het tri televisiebeurs in Cani kend. Cinemedia, specialist ii sche programma's en cent van Crisis (NPS), sen van het kinderzit (NCRV) en Je lijf, je levi ac), blijft als apart bei staan. Wel wordt de i aldaar, Hans Emans, oo redacteur informatiev gramma's bij Palazzina en Stafleu kennen elkaai de tijd dat ze beiden bij ca werkten. Producent Palazzina meer bekend van progi als City Cabs (NCRV), D ste plek van Nederland en Holland Avenue (eei tectuurserie bij de AVRO Hilversum - Luisteraars ochtendshow Freddy de ochtend op Yorin FN deze week kans op een tenrol in Goede tijden tijden. Wie een bezoek wil bren de set en kennis wil ma de acteurs en actrices, laten weten door te bel Yorin FM. Vrijdag maken de disi Olav Mol, Freddy GonJ Joost Buitenweg bekend verkoren is en zich voor een soapie mag voelei RTL4-serie. Vrijdagavond wordt de aflevering van Goede slechte tijden uitgezond!

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10