LEIDE Afmaken pluimvee in Leiden van de baan 5Het heeft niets met het goddelijke te Studenten stemmen elektronisch 'Hulp Belastingwinkel niet vanzelfsprekend' REGIO Ministerie van landbouw heft ophokplicht op Leidse boeddhistische tempel Suiren-Ji viert tienjarig bestaan Provincie: coalitie van PvdA met WD en CDA Gemeente onderzoekt tevredenheid busreizigers N maandag 24 MAART 2003 79' Eindelijk oude s ntaarns in ntrum Leiden 61 66 is I Alphen loopt uit toreendenrace 1 Oude Rijn de Leidenaar t vermoord il - De man die vrijdag in 76' rater bij het Waardeiland is 58 nden, is niet door een mis- 77 om het leven gekomen. De 1 e stelt dit vast na lijk- uwing. Volgens de politie is 7 word de meest waar- 7 ilijke doodsoorzaak. Het toffer, een 22-jarige Leide- werd vrijdagavond gevon- nfcr hoogte van de Aletta Ja- igens op de cht na botsing De politie heeft zater- acht twee Leidenaars van 20119 jaar aangehouden die 88 n ongeluk op de vlucht J* n geslagen. Zij reden met iromfiets over de Haarlem- 12 traat en wilden de Peli- 3g straat oversteken toen er 6 anrijding ontstond met lersonenauto. De brom- 4i rs vielen en gingen er van- in de richting van de Van Iferfstraat. De 40-jarige be is der van de auto, een man 5* :iden, ging hierna achter ïgens aan. Hij kon de 18- pakken in de Hekken- De politie hield de be- der van de bromfiets, de Ï3 rige, aan op de Van der itraat. Hij werd zittend te- 9i en auto en met een be- 'ii I gezicht aangetroffen. De 52 ier bleek ongedeerd. denaar gepakt mishandeling Een 19-jarige Leidenaar ,25 erdagavond in de Zeehel- 69 uurt aangehouden op ver ing an het mishandelen en stadgenoot (50). De 183 ouding volgde kort na de 22 andeling. Het slachtoffer 56 [enkele klappen van de '9i ichte. Vermoedelijk vormt erdere aangifte van het i2i toffer tegen de verdachte 12j nleiding voor de mishan- rstel nonstratie I - In het artikel 'Bush, wat 8;9 etreft, go to hell van 21 t in deze krant over de an- iogsdemonstratie in Lei- s de naam van de eerste ■yer verkeerd vermeld. De naam is Salwa de Vree. hijnheilige' gerendag 7j M - De Leidse jongerendag, V dag in de school aan het j'j nenschanspark, wordt een 9,1 linatie van sport en evan- ii'j itie. Het thema is 'schijn- •6j en het verschil met echte id Jieid. Evangelist Sytse de 7leidt het programma in. drama, toneel en volleybal. '2J ingerendag begint om luur en duurt tot 20.30 Informatie via telefoon *419691. dse protesten en oorlog Leiden Tegen Oorlog t deze week opnieuw een stactie tegen de oorlog in Op donderdag houdt het 7j >rm een vredeswake op de lemmerstraat, ter hoogte Ie Hartebrugkerk. De wake tvan 19.00 tot 20.00 uur. ilatform hield vorige week vredesdemonstratie in n waaraan enkele honder- eidenaars meededen. V dse student nt NIRIA-prijs - Ayla Tasoz van de Ho- ïool Leiden heeft de derde behaald bij de afstudeer- :n van de Nederlandse In- ursvereniging. Tasoz ont- ;lde een systeem om com- igeur- en smaakstoffen in »el te kunnen analyseren, can door het systeem een ïeidswinst worden be- L De prijzen werden op 20 rtvoor de 26ste maal uitge- door Wilfred Simons leiden - Kippeneigenaren in Lei den die er niet in slaagden om hun beesten te vangen, kunnen opgelucht ademhalen. De lande lijke 'ophokplicht' van pluimvee is van de baan en ook in Leiden is de verplichting opgeheven. De gemeentelijke dienst Milieu en Beheer houdt het pluimvee toch nog 'enkele dagen' binnen. „De regels veranderen van dag tot dag", aldus een woordvoerder. Demissionair minister Veerman van landbouw heeft besloten om de ophokplicht op te heffen nu uit onderzoek is gebleken dat het virus dat vogelpest veroor zaakt, buiten de Gelderse Vallei amper voorkomt Ook het risico dat het virus mensen besmet en in het lichaam muteert tot een agressieve, ziekmakende vari ant, blijkt klein. Wel is er een 'verzamelverbod' voor alle vo gelsoorten ingesteld. Vogel markten, keuringen en veilingen van vogels zijn voorlopig verbo den. Vorige week bleek dat het in Lei den haast onmogelijk is om de ophokplicht consequent uit te voeren. Wethouder faunabeheer Van der Sande (WD) dreigde zelfs loslopende dieren af te ma ken als de eigenaars hun verant woordelijkheid niet namen. Hij wilde niet de gedachte accepte ren dat er in Leiden pluimvee rondloopt dat 'van niemand is'. Nu de spanning wat geweken lijkt, komt een woordvoerder van de dienst Milieu en Beheer hier wel voor uit. „Wie kippen heeft en daar normaal mee om gaat, laat ze niet loslopen in de tuin. Dan ontsnappen ze. Het zijn de eigenaars die genoeg hebben van hun dieren, die ze bij de dierenweides en de kin derboerderijen dumpen met het idee: 'de gemeente zorgt er ver der wel voor'." Het gaat niet al leen om pluimvee, maar ook om konijnen. Leiden telt verhoudingsgewijs meer loslopend pluimvee dan andere steden. Dat komt omdat hier de dieren weitjes en kinder boerderijen midden in woonwij ken liggen. Gedumpte dieren blijven daarom in de woonom geving scharrelen. Soms planten ze zich zo goed voort dat ze overlast veroorzaken, zoals bij appartementencomplex 'Stads- zicht' in de Merenwijk. Als dat wordt gemeld, probeert de ge meente de dieren te vangen. Ze worden niet gedood, aldus de dienst Milieu en Beheer, maar gaan naar kinderboerderijen. Milieu en Beheer gaat ervan uit dat het opheffen van de ophok plicht blijvend is, maar kijkt de ontwikkelingen niettemin nog even aan. Het pluimvee blijft nog in de schuurtjes van de kin derboerderijen en de dierenwei des. ,Als we ze morgen loslaten en overmorgen weer moeten ophokken, geeft dat te veel stress bij de dieren", aldus de woordvoerder. „Daarom hou den we ze nog binnen." leiden - Leidse studenten en medewerkers kunnen vanaf 7 mei elektronisch stemmen voor de Universiteitsraad, de facul teitsraden en voor de studen tenraad. Iedereen die inlogt op het 'Universiteit Leiden Com munity Network' (ULCN), het computernetwerk van de uni versiteit, krijgt toegang tot een stembiljet, met daarop de na men van de kandidaten in een willekeurige volgorde. Er kan ook blanco worden gestemd. Stemmen via internet is een po ging om de belangstelling voor de universitaire democratie wat op te krikken. Traditioneel is de opkomst van de academische gemeenschap erg laag; dertig procent wordt al mooi gevon den. In andere universiteitsste den is al geëxperimenteerd met verschillende elektronische stemsystemen. Het meest op- komstverhogend was het Gro ningse systeem. Elke netwerkge bruiker die inlogde, kreeg een 'pop-up' te zien met daarin het stembiljet. De studenten en me dewerkers kregen pas toegang tot het programma van hun keuze als zij het stembiljet had den ingevuld. Het opkomstper centage werd daarmee ver hoogd tot vijftig procent, maar veel biljetten waren blanco en de Groningse academische ge meenschap was bovendien da nig geïrriteerd door de 'stemter- reur'. De Universiteit Leiden heeft daarom besloten een systeem te gebruiken dat ook aan de Eras mus Universiteit in Rotterdam wordt gehanteerd. Het is effici ent, gebruikersvriendelijk en het werkt goed op het ULCN. Een nadeel is alleen dat het niet op- komstverhogend werkt. Het houden van elektronische verkiezingen is niet per definitie goedkoper. De universiteit blijft portokosten maken. Twee we ken van tevoren krijgen alle kiesgerechtigden een brief thuis, met daarin een persoonlijke in logcode, waarmee zij toegang krijgen tot de internetpagina waar het stembiljet te vinden is. Ook krijgen ze een e-mail met een oproep om te gaan stem men. Medewerkers van de Belastingwinkel hielpen zaterdag ongeveer 150 mensen met het invullen van hun belastingformulier. Foto: Eric Taal door Wim Koevoet leiden - In de Leidse Rechtswin kel heerst deze zaterdagochtend de stilte en de sfeer van de wachtkamer bij de tandarts. Alle bezoekers ontwijken eikaars blik en staren chagrijnig dan wel uit drukkingsloos voor zich uit. De wachtenden zijn echter geen van allen gekomen vanwege mankementen aan het gebit. Ze worden op deze Landelijke Aan gifte Dag pijnloos én kosteloos verlost van een jaarlijks terugke rend probleem: het invullen van het belastingbiljet. Maar daar wordt kennelijk niemand vrolijk van. Bas Jongmans van de Stichting Belastingwinkel, een onderdeel van de Rechtswinkel, zegt dat hij zich ook wel eens stoort aan de reactie, of het geheel uitblijven daarvan, op de diensten die hij en andere studentenvrijwilligers leveren. „Sommigen zijn heel dankbaar en geven een pak koekjes. Maar er zijn er ook die het allemaal vanzelfsprekend vinden dat ze deze hulp krijgen. Zelf zien wij dat niet zo. Wij ver dienen respect." „Mensen komen niet voor niets liever hier dan bij de belastings dienst voor hulp bij het invullen. In de Rechtswinkel hebben ze niet het gevoel dat ze in het hol van de leeuw zijn." Voor Jong mans en zijn collega's is 'een ideologische instelling' de voor naamste drijfveer om mensen te helpen bij het invullen van mis schien wel het meest gehate for mulier. „En het is natuurlijk heel leerzaam om met klanten te werken." De studenten zullen deze zater dag zo'n 150 mensen helpen. Daarvoor zijn van tevoren af spraken gemaakt Alleen belas tingplichtigen die met hun inko men onder de ziekenfondsgrens zitten, komen in aanmerking voor hulp. Jongmans: „Maar we hebben het wel meegemaakt dat mensen met een villa, een jacht en drie Mercedessen hier onge geneerd kwamen aankloppen. Ongelofelijk." Alle vertrekken in het pand aan de Ketelboetersteeg zijn in ge bruik als spreekkamer. De ge middelde invultijd schat Jong mans op een klein kwartier. De meeste formulieren zijn dan ook abc'tjes voor de studenten. „Een grote variëteit aan fiscale pro blemen is er niet" De studenten handelen alles di gitaal af op pc's van zo'n zes jaar oud. „Vroeg of laat gaan die ka pot. Dan hebben we een pro bleem", aldus Jongmans. Hij noemt het 'heel schrijnend dat een studentenorganisatie als de ze de enige aanbieder is van rechtshulp voor mensen die tus sen de wal en het schip dreigen te geraken'. Op verontwaardigde toon meldt hij dat de Rechtswinkel van de gemeente Leiden nog geen 7500 euro subsidie ontvangt, dat het pand dringend aan renovatie toe is maar dat het stadsbestuur zelden of nooit blijken van be langstelling toont. „Wij willen niet bij alle autoriteiten aan kloppen voor geld, want onze onafhankelijkheid is ons veel waard", zegt Jongmans. „We schreeuwen ook niet met span doeken, maar het was toch wel leuk geweest als de wethouder financiën hier vandaag zijn ge zicht zou hebben laten zien. Maar kennelijk vinden de stads bestuurders wat wij doen ook vanzelfsprekend. door Robbert Minkhorst den haag - PvdA, WD en CDA vormen straks het bestuur van de provincie Zuid-Holland. Daar lijkt het sterk op, nu de drie vanaf vandaag formatiebe sprekingen voeren. Groot ge schilpunt is nog de bebouwing van vliegkamp Valkenburg. PvdA en CDA wonnen de pro vinciale verkiezingen op 11 maart. De PvdA werd daarmee de grootste in Zuid-Holland, mede door het verlies van de WD. PvdA-gedeputeerde M. Norder leidde de afgelopen da gen de informatieve besprekin gen. „Ik wil het tempo hoog houden", zegt hij. „We hebben een daadkrachtig en voortva rend college nodig." De thema's in Zuid-Holland zijn volgens hem de komende jaren werk, veiligheid, mobiliteit en volks huisvesting. Als de onderhandelingen suc cesvol blijken, komt een einde aan de regenboogcoalitie in Zuid-Holland. Vier jaar geleden werd de WD nog met harde hand opzij gezet door CDA en PvdA. SGP/ChristenUnie en Groenlinks schoven aan. Al in de eerste dagen na 11 maart rezen de twijfels over voortzetting van de huidige coa litie. Norder: „Ik heb een rondje langs de velden gemaakt. Daar kwam het beeld uit dat iedereen een combinatie van in ieder ge val PvdA en CDA als de beste zag. Tegelijk bleek dat een coali tie als in het vorige college niet voor de hand lag." .Alleen", zegt Norder, „er is geconsta teerd dat er niet één hele logi sche partij is die bij ons past, die met haar programma naadloos bij ons aansloot. Bovendien hadden vrijwel alle andere par tijen verloren." Niettemin sprak de WD Norder wel aan: „De WD staat voor daadkracht en resultaat." De verkiezingsprogramma's van met name de PvdA en de WD liggen echter op een aantal pun ten ver uiteen. Een overbekend heet hangijzer is de toekomst van het marinevliegkamp Val kenburg. Norder meldt dat alle verschillen op een rijtje zijn ge zet. Voor 'een stuk of tien' denkt de formateur dat oplossingen mogelijk zijn, voor vijf 'wordt het best wel moeilijk'. Een van die vijf is het lot van het vlieg veld. Het pas aangenomen streekplan maakt in ieder geval gedeeltelijke bebouwing moge lijk. PvdA, CDA en WD bereiden nu een collegeprogramma voor. Norder durft nog niet te voor spellen wanneer dat klaar is. „Ik noem geen einddatum. In april moeten we er toch wel uitko men. Of dat begin of eind april wordt, laat ik in het midden. Het moet snel, maar goed. En er moeten nog wel wat concessies over en weer gedaan worden. Ik wil wel dat alle partijen met het programma uit de voeten kun nen; ik wil geen ingebouwde splijtzwammen. Gegeven het feit dat de parüiMi nu deze stap maken, zij er allel op zetten dat ze dit college gaan vormen, acht ik de kans op een coalitie van PvdA, CDA en WD erg groot." door Floor Ligtvoet leiden - Monnik Zeshin staat in zijn witte gewaad naast de deuropening van de tempel aan de Hogewoerd. Zijn leerlingen en hun genodig den begroet hij met een bre de glimlach. Lange witte vlaggen met Chinese tekens wapperen in de lentewind. De aandacht van voorbij gangers wordt getrokken door luid tromgeroffel. De Leidse boeddhistische tem pel bestaat tien jaar en daar kunnen omwonenden op deze zondagmiddag niet omheen. Buren hangen uit het raam en fietsers stappen af. Al is het maar omdat een dansen de Chinese leeuw hen de weg verspert. Twee mensen vermomd in een zwart met rood gestreept kostuum en reusachtige leeuwenkop ja gen kwade invloeden weg. Na een kwartier sierlijk ronddansen beweegt de leeuw zich in de richting van de tempel. Hoe dichter het beest de zen-tempel nadert, hoe dreigender het tromge roffel klinkt. Totdat de leeuw in één sprong naar een krop sla reikt die boven de deur opening hangt. De sla vormt de buit en wordt door de leeuw snel verorberd. Na de gezonde maaltijd maakt het dier een diepe buiging voor de kale monnik en blaast de aftocht. De tempel is hier door weer vrij toegankelijk. Het publiek klapt enthousi ast. Eenmaal binnen in de tem pel gaan de schoenen uit en nemen de toeschouwers ie der voor zich plaats op een klein rond zwart kussentje gevuld met kersenpitten. Door het kleine zitoppervlak is de kleermakerszit eigenlijk de enige manier om goed rechtop te blijven. De vloer is bedekt met rieten matten en bruine vierkanten kleden. Tegen de muur zijn vijf houten kapellen ge maakt. De middelste is inge richt als altaar voor Boed dha. Het gouden beeld kijkt vriendelijk op de aanwezi gen neer. Hij wordt verge zeld door beelden van be langrijke Indiase en Japanse monniken die plaats hebben genomen in de andere hou ten kasten. Tijdens de ceremonie zingen monnik Zeshin en rijn leer lingen oud-Chinese teksten en brengen ze offers aan de beelden. Naast kaarsen ont vangt het Boeddhabeeld wa ter, rijst en wierook. Deze geschenken symboliseren de vier elementen; vuur, water, aarde en lucht. Voor een buitenstaander lijkt de verering van Boeddha erg op die van een heilige uit het christendom. Toch is zen boeddhisme geen vorm van religie, verzekert Zeshin na afloop: „Het heeft niets met het goddelijke te maken. Het draait om meditatie en de realisatie van de onvolko menheden van het bestaan, zoals je eigen sterfelijkheid." De mensen die bij Zeshin in de leer gaan, rijn veelal op zoek naar rust. „Mediteren leert je goed met je ademha ling om te gaan en je beter te concentreren", legt de mon nik uit. Na rijn opleiding in Japan heeft hij, vandaag pre cies tien jaar geleden, in rijn huiskamer in Leiden-Noord de zen-tempel opgericht. Wat begon als ontmoetings plaats voor een aantal geïn teresseerden is nu uitge groeid tot een flinke tempel aan de Hogewoerd, waar meerdere malen per week wordt getraind. „Die training is zwaar", geeft Zeshin toe. Leren mediteren kost namelijk vele jaren. Daarnaast moeten alle boeddhisten teksten in het oud-Chinees, de voertaal van de dienst, leren lezen en zingen. „Vroeger werd ook geen Nederlands gesproken in katholieke kloosters", zegt Zeshin ter verdediging. „De monniken spraken Grieks en Latijn." Voor de boeddhistische monnik is de oorspronkelij ke taal van groot belang. „Met een andere taal haal je de ziel uit de beleving", meent hij. Degenen die na vandaag ook de verlichting in de Leidse tempel willen bereiken, hebben dus nog een lange weg te gaan. Eer dansende Chinese leeuw was een Vo,n de in het oog springende onderdek^ bij de viering van het tienjarig bestaan van de Zen-tempel in Leiden. Foto: Eric Taal leiden - Onderzoeksbureau Transtec gaat voor de gemeente Leiden 600 reizigers aan de tand voelen over het nieuwe buslij- nennet, dat ruim een jaar gele den werd ingevoerd. Een woordvoerder van de gemeente zegt dat Transtec niet alleen gaat bekijken of busreirigers te vreden rijn met het nieuwe net, maar ook of dat nieuwe reizigers heeft opgeleverd. Om te kaiken of het nieuwe stelsel reizigers heeft doen afhaken, wil de PvdA dat ook niet-reizigers worden ondervraagd. Toen het nieuwe stelsel vorig jaar werd ingevoerd, leverde dat veel kritiek op. Reirigersorgani- satie Rover was bezorgd over de 'kaalslag', met name in de ver binding tussen Leiden en Kat wijk. Connexxion heeft later een aantal van de bezuinigingsvoor stellen moeten laten vallen. Het onderzoek van Transtec moet in juni klaar rijn en kost 26.000 euro.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9