'Blom had daar niet moeten zijn' BINNEN- BUITENLAND Slovenen zeggen 'ja' tegen EU en NAVO 'De stoet der schaamte' loopt toch nog uit de hand Vreemde toevalligheden in Franse ricine-zaak Kabinetsformatie 'in cruciale fase' WHO: Virus veroorzaker van SARS Overste in Qatar laat kabinet blozen 'Waterforum teleurstellend' 'if iur vrije ier dag tc - Nederlanders van en ouder hebben ge- bijna zes vrije tijd per us het Centraal Bureau Statistiek (CBS) van- et CBS baseert zich op lerzoek naar de leefsitu- i5700 Nederlanders in vrije tijd gaat groten- aan televisie en video, gemiddeld twee uur De vrije tijd is iets twee jaar eerder: wel- ;e minuten meer. hebben overigens een meer vrij dan vrou- en wil geen rs bij proces I - LPF-ffactievoorzit- n heeft zijn partijge- ;eroepen niet aanwe- bij het proces tegen n der G. dat morgen ;rben wil voorkomen schter Van der G. een at traf geeft omdat politici es zouden beïnvloe- LPF-voorman riep ook politici op weg te blij- verdediging van Van M iag volgens hem niet de gen aan te voeren dat politiek proces is. maandag 24 maart 2003 door Dick Hofland en Ferdi Schrooten Amsterdam - Langs de kant staan de twijfelaars.Als ik al die demonstranten zie, heb ik de neiging alsnog mee te gaan lopen, want ik ben natuurlijk ook tegen de oor log", zegt een man die over het stuur van zijn fiets hangt. „Maar als ik dan teksten zie als 'Bush en Sharon zijn de echte terroristen', dan wil ik daar toch niet bijho ren." Freek de Jonge had het al gezongen: „Wie veel de monstreert staat ook wel eens aan de verkeerde kant." Vlak voor het begin van de vredesdemonstratie in Am sterdam had hij daarmee precies het dilemma aange stipt waar velen deze zaterdagmiddag voor staan. Moe ten ze wel demonstreren tegen de oorlog, tegen Ameri ka, tegen Bush, want spelen ze daarmee Saddam niet in de kaart? Menig gevluchte Iraakse intellectueel uitte de afgelopen dagen in diverse media zware kritiek op de demonstraties tegen de oorlog. Ze zouden niet tegen Bush, maar tegen Saddam gericht moeten zijn. Dat leidt er toe dat de sprekers op de Dam en het Muse umplein op het laatste moment besluiten te zeggen dat ze 'natuüriijk ook tegen Saddam' zijn. En het is mis schien ook wel de reden dat volgens de politie hooguit 25.000 mensen meelopen, terwijl de organisatie op 50.000 tot 80.000 had gerekend. Huub Oosterhuis probeert aanwezigen en afwezigen te verenigen. De priester-dichter die tijdens de begrafenis plechtigheid voor prins Claus een indrukwekkende toe spraak hield, noemt de demonstratie 'de stoet der schaamte' Hij tracht ook begrip op te brengen voor de genen die vóór de oorlog zijn, al komt hem dan op een fluitconcert te staan.Veel demonstranten dragen een sticker die duidelijk maakt dat de oorlog niet in hun naam wordt gevoerd. Vertegenwoordigers van SP, Groenlinks en PvdA (zonder Wouter Bos) lopen mee. Groenlinks deelt zelfs stickers uit in de hoop nieuwe le den te werven. Een flinke delegatie van de Arabisch Eu ropese liga (AEL) heeft een geheel eigen opvatting van het doel van deze demonstratie: de Palestijnse zaakAchter de AEL loopt een grotere groep neo-pun- kers, nieuwe anarchisten en anti-globalisten onder de verzamelnaam Internationale Socialisten. Ze schreeu wen om het hardst dat de Intifada nu moet beginnen. Een jonge Amsterdamse beziet de stoet vanuit een ha- ringkar. „Zouden die hanenkammen wel door hebben dat zonder Amerika de Taliban het nog voor het zeggen had in Afghanistan?". Een oudere Amsterdammer valt haar bij: „Gelijk heppie wijffie". De politie houdt de delegaties van de AEL en de Inter nationale Socialisten van begin af aan scherp in de ga ten. De tijdelijk voorman van de AEL in Nederland, Jamal Jawad, zweept zijn volgers op met leuzen als 'Al lah Akbar' - 'Allah is groot'. Jongens met Palestijnse sjaals om hun hoofd gedrapeerd, waardoor bij sommi gen alleen de ogen te zien zijn, roepen herhaaldelijk leuzen als 'Hezbollah, Hamas, Jihad!'. Als een verslagge ver van Radio 1 ze daar vlak voor het Museumplein over aanspreekt, belagen ze hem. Omstanders en luisteraars kunnen live via de radio horen hoe de verslaggever zich uit de voeten maakt, terwijl de jongens roepen 'Dood aan de joden, dood aan Bush'. Enkele agenten proberen demonstranten met extreme spandoeken en borden te beteugelen. Een jongen be grijpt niet waarom hij zijn bord met daarop foto's van zijn held Osama Bin Laden maar beter achterwege kan laten. Dan loopt een in het zwart geklede demonstrant met het bord 'Bomb the Pentagon', uitdagend voorbij. Het is de voorbode van de ongeregeldheden aan het eind van de demonstratie. Een groepje jongeren klimt over de zeecontainers die het Amerikaanse consulaat af schermen. Ze worden gearresteerd, tot woede van weer anderen, die met stenen gaan gooien. De ME, die zich de hele dag zo onzichtbaar mogelijk heeft opgesteld, vindt het welletjes, zet twee waterka nonnen in en voert enkele charges uit. Er worden 49 mensen gearresteerd. Voor het podium, waar de hele middag taal en muziek hebben geklonken, ligt een half gescheurd spandoek: Voer eendjes, geen oorlog'. lenen nieuwe Hen tbc Wereldwijd komen er niim vier miljoen nieu- llen van tbc bij. Dat een vandaag gepubli- n pport van de Wereldge- ®|dsorganisatie (WHO). tjrt signaleert over toename van 2,4 mil- -n gevallen, waarvan de a ntdekt door middel d krasje o d de onderarm. r gevallen "jjrogelpest Op acht nieuwe be- leerst mogelijk vogel- l heeft Landbouw giste- i weten. Het gaat om 4 i in Leusden, Lunte- Qomp, Bennekom en w kijven in zowel Barne- m Voorthuizen. Het totaal esmette bedrijven staat i. Er zijn 44 verdachte o. tineerden en de benen Drie gevangenen rmiddag ontsnapt uit 16 ivan Bewaring in Gro- Dat gebeurde tijdens ten. Van hen ontbreekt spoor. De criminelen 0 23 en 35 jaar oud. Voor isdaad de mannen n, is niet bekendge- loe de gedetineerden lontsnappen, is nog lelijk. He ngenissen De Servische politie buitenhuizen van maf- diverse privé-gevange- ingetroffen. Na de ip premier Zoran Dj- 112 maart zijn ruim msen gearresteerd. De Ibende Zemun zit vol- overheid achter de n de illegale gevange- in topfiguren van de r of de politie wapens, 10 lien en kettingen aan. p Iers van ontvoeringen er zijn gemarteld. ese bus vol J >rgen baby's De Chinese politie ige week na een tip in 28 baby's gevonden die p irborgen in koffers. De varen bedoeld voor de Een van hen bleek n. Sommige kinderen ikele dagen oud. Een de baby's was gedro- i sommige koffers zaten rdrie kinderen gepakt, nensen zijn opgepakt. üliische v ins al-Oaeda ton - Het terreumet- )aeda is bijna in staat te en biologische wa- naken. Dat heeft de anse The Washington eren gemeld. Volgens heeft de Amerikaanse veel nieuwe informatie jaeda en massavernie- pens verkregen door atie van Khalid Sjeik ned. Deze topman van werd in Pakistan op- bijt itje dood -1 - Een 7-jarig jongetje nvoor de noordoost- utstralië doodgebeten kwal. Volgens een arts ten vermoedelijk gebe- een Chironex fleckeri, gevaarlijkste kwal- ichtoffertje kreeg üstoffen toegediend, 'leed korte tijd later. De vredesdemonstratie zaterdag in Amsterdam. Hooguit 25.000 mensen liepen mee. Na diverse toe spraken ging het in optocht via het Leidseplein naar het Museumplein. Foto's: GPD/Evert-Jan Daniels, ANP/Vincent Jannink, Toussaint Kluiters door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - De bagagekluizen in de grote Parijse spoorwegstations blijken te zijn uitgerust met een systeem dat automatisch DNA- profielen achterlaat van reizigers die er hun koffers of tassen op bergen. Dit geheime wapen te gen terroristische activiteiten kwam dit weekeinde naar bui ten door de onthulling dat het systeem de afgelopen week op het Gare de Lyon niet heeft ge werkt. Dat was uitgerekend in de periode dat onbekenden een kluis hadden gebruikt om er een paar flesjes achter te laten, waar sporen van het supergiftige rici- ne in bleken te zitten. Via een lek naar het zondagsblad Jour nal du Dimanche is de blunder naar buiten gekomen, vermoe delijk op instigatie van de anti terreurbrigade van de Parijse politie. Deze eenheid had het onderzoek overgenomen van de gerechtelijke politie, toen duide lijk was geworden dat het hier om een grote affaire ging. De antiterreureenheid wilde de zaak geheim houden, en een in tensieve bewaking rond de be wuste kluis in gang zetten. Ze werd evenwel verrast door een communiqué van het ministerie van binnenlandse zaken waarin de vondst van ricine-sporen we reldkundig werd gemaakt. Een woordvoerder van het kabi net van minister Sarkozy verde digde de handelwijze van het departement met een verwijzing naar het te grote aantal perso nen dat inmiddels van de affaire op de hoogte was geraakt. „De kans op voortijdig uitlekken was veel te groot. Daarom wilden we het nieuws zelf naar buiten brringen. We wilden vooral voorkomen dat er paniek zou uitbreken", aldus de zegsman. De anti terreurbrigade was zeer geïnteresseerd in de DNA-pro- fielen, omdat via deze weg zou kunnen worden nagegaan of er een verband kon worden gelegd met de zeven personen die in januari dit jaar in Londen wer den gearresteerd, eveneens in verband met de vondst van rici- ne. Volgens de krant Le Parisien is de Franse geheime dienst DST enkele maanden geleden op het spoor gekomen van een islami tische terreurgroep die van plan is in Europa aanslagen met che mische stoffen te plegen. De krant heeft een rapport van 6 november vorig jaar van de DST ingezien, waaruit zou blijken dat de groep afkomstig is uit Afgha nistan. Via Tsjetsjenië en Turkije is ze erin geslaagd naar West- Europa te ontkomen. De dienst heeft in december vo rig jaar handlangers van de groep gearresteerd. Destijds heette het dat de arrestanten van plan waren Russische doe len in Parijs aan te vallen, als vergelding voor de gewelddadi ge ontruiming een Moskous theater waar Tsjetsjenen zeven honderd personen hadden ge gijzeld. Maar de DST bleek nog een heel ander spoor te volgen. Een anonieme zegsman liet dit weekeinde weten dat de ricine- affaire op het Gare de Lyon lijkt te hebben aangetoond dat leden van al-Qaeda zich op Frans grondgebied bevinden, dan wel dat ze zich enkele dagen in Frankrijk hebben opgehouden zonder dat iemand daar van op de hoogte was. De Franse rege ring zou serieus overwegen weer controles aan de grens te gaan hallen. den haag/gpd-anp - De kabinetsformatie vandaag staat op buigen of barsten. „Het is een cruciale dag", zei PvdA-leider Wouter Bos gisteren in een vooruitblik op de vandaag te hervatten besprekin gen. Samen met CDA-onderhandelaar Jan Peter Balkenende moet hij allereerst proberen de knal lende ruzie over de oorlog in Irak bij te leggen. Dat mislukte vorige week donderdag in een man-tot man-gesprek tussen Wouter Bos en CDA-fractie- voorzitter en mede-onderhandelaar Maxime Ver- Minister van buitenlandse zaken De Hoop Schef- fer is bij hoge uitzondering aanwezig bij de forma tiebesprekingen. Hij zei gisteren dat het 'uiterst moeizaam' wordt om met de PvdA tot een ak koord te komen, nu PvdA-leider Bos in het televi sieprogramma Buitenhof nog eens heeft herhaald dat hij de Amerikaans-Britse aanvallen op Irak niet gerechtvaardigd acht. Nederland wordt inter nationaal niet serieus genomen als het het stand punt van de PvdA over Irak zou overnemen, aldus de minister gisteravond in het televisieprogramma Netiuerk. Als Balkenende en Bos het CDA en de PvdA weer bij elkaar weten te brengen, moeten ze daarna nóg een grote kloof zien te dichten: bin dende afspraken maken over het buitenlands be leid van het beoogde kabinet. „Ik voel er niets voor om in een schurkenstaat-doctrine terecht te komen, waarbij Nederland zonder mandaat van de Verenigde Naties automatisch in een volgende oorlog wordt meegezogen", aldus Bos. „Dan gaan we weer ruziënd over straat en dat moet niet." Bos liep zaterdag overigens niet mee in de vredes demonstratie in Amsterdam. Het CDA zou dat hebben beschouwd als 'een schoffering van de minister-president'. Bos bleef thuis, zo zei hij, omdat de organisatoren van de tocht aan zijn goede bedoelingen twijfelden. „Gelukkig liepen er wel veel andere PvdA'ers mee. In het tv-programma Buitenhof meldde Bos dat de formatie er al met al 'niet gemakkelijker' op is geworden. „Maar het zou nog altijd kunnen luk ken", meent Bos. De PvdA-leider stelde vast dat de CDA/PvdA-kabinetten in de afgelopen dertig jaar geen van alle uit liefde zijn geboren. „En dat is nu ook zo." De zakelijke en ook persoonlijke verhoudingen tussen beide partijen zijn ondertussen danig be koeld. Een flink deel van de PvdA-fractie gaat lie ver in de oppositie. In afwachting van misschien wel een centrum-links kabinet met Groenlinks en SP. Steeds meer CDA-Kamerleden ergeren zich groen en geel aan hun mogelijke coalitiegenoten. Zij gaan liever met de WD in zee voor een forma tie 'over rechts'. Ze stellen achter gesloten deuren veelbetekenend vast dat de huidige politieke part ner LPF zich steeds meer ontwikkelt als een geves tigde partij. „Er zijn tegenwoordig goede afspra ken te maken met de LPF', ook met de LPF-frac- tie." Om te voorkomen dat de hervatting van de for- matiegesprekken op niets uitdraait hebben CDA en PvdA de afgelopen dagen benut voor voorover leg, zowel intern als met elkaar. hong kong/ap - De Wereldge zondheidsorganisatie (WHO) heeft zaterdag bevestigd dat de mysterieuze longziekte waaraan inmiddels wereldwijd elf men sen zijn bezweken, zo goed als zeker wordt veroorzaakt door een virus. Tot nu toe waren artsen en we tenschappers niet zeker van de oorzaak van de longziekte, die van WHO de naam SARS (Seve re Acute Respiratory Syndrome) heeft gekregen. Volgens een van de artsen van een WHO-team datyin Hong Kong de aandoe ning bestudeert, is nu echter duidelijk dat de ziekteverwekker een virus is. Hoewel nog niet bekend is om welke virussoort het gaat, beschouwt de WHO de ■ontdekking als een doorbraak. Er kan nu een diagnostische test worden ontworpen, die moge lijk over ruim een week in zie kenhuizen in gebruik kan wor den genomen. Wetenschappers in Duitsland en Hong Kong meldden overi gens afgelopen week al dat de ziekte waarschijnlijk wordt ver- ooczaakt door een paramyxovi rus, waarvan er honderden be staan. Momenteel is wereldwijd bij zo'n 400 mensen SARS vast gesteld. De afgelopen drie we ken zijn elf mensen aan de aan doening bezweken, van wie ze ven in Hong Kong. In Canada, waar al twee mensen aan SARS waren overleden, heeft de ziekte gisteren een derde slachtoffer gemaakt. Singapore, waar ver moedelijk 51 mensen SARS heb ben, kondigde gisteren aan dat het een ziekenhuis gaat reserve ren voor uitsluitend SARS-pa- tiëq^n. De Nederlandse verbindingsofficier Jan Blom (rechts) tijdens de be ruchte persconferentie van de Amerikaanse generaal Tommy Franks (links) in Oatar. Foto: EPA/Nasser Younes den haag/gpd - Wat deed de Ne derlandse verbindingsofficier Jan Blom zaterdag in vredesnaam bij de persconferentie van de Ameri kaanse generaal Tommy Franks in Oatar? Alle Kamerfracties wil len op die brandende vraag snel antwoord van premier Jan Peter Balkenende en minister van de fensie Henk Kamp. De laatste heeft in een eerste reactie reeds zijn spijt betuigd: „Blom had daar niet moeten zijn." Voor de gehele wereld werd lui tenant-kolonel Blom zaterdag door generaal Franks pontificaal in de coalition of the willing' geplaatst, de landen die de oor log tegen Irak militair onder steunen. Tot verbijstering van politiek Den Haag, omdat de Nederlandse regering de Ver enigde Staten en Groot-Brittan- nië enkel 'politieke steun' heeft toegezegd. Blom maakt deel uit van de Ne derlandse manschappen die in Turkije, bij de Iraakse grens, de Patriot-raketten bedienen om Turkije te beschermen tegen mogelijke aanvallen van Irak met Scud-raketten. „Die missie daar is defensief van aard. Maar wat deed Blom in uniform in het aanvalscentrum in Qatar?", wil PvdA-leider Wouter Bos we ten. „Een rechtzetting door de minister is maar een deel van het totale verhaal. Ondertussen denkt de rest van de wereld dat Nederland nauw betrokken is bij de oorlog in Irak. Wat gaan we daaraan doen?", vroeg Bos zich af. „Een verkeerd signaal. Die me neer had daar niets te zoeken", reageerde ook CDA-Kamerlid Camiel Eurlings. „Een schok kend bericht", oordeelde PvdA- Kamerlid Bert Koenders. SP-lei- der Jan Marijnissen vroeg on middellijk om een spoeddebat, dat waarschijnlijk morgen wordt gehouden. Volgens minister Kamp van de fensie was er sprake van een groot misverstand. „We wisten dat Blom naar een bijeenkomst zou gaan, maar we hebben het karakter van die bijeenkomst verkeerd ingeschat. Het spijt me zeer. Hij had daar dus niet moe ten zijn," geneerde Kamp zich. Bij de eerste persconferentie van Franks zaten maar liefst 600 journalisten uit de hele wereld. „We hebben onze militairen en de Amerikanen duidelijk ge maakt dat zoiets in de toekomst niet meer kan gebeuren," lichtte Kamp verder toe. door onze correspondent Cees van Zweeden Boedapest - Kiezers in Slovenië hebben gisteren in twee afzon derlijke referenda 'ja' gezegd te gen het lidmaatschap van de Europese Unie en de NAVO. Volgens de eerste voorspelling stemde 93 procent van de kie zers in met de EU en zestig pro cent met de NAVO. De regering had gevreesd dat de Slovenen het lidmaatschap van het militaire bondgenootschap zouden afwijzen. Veel Slovenen zien de NAVO als een door Amerika gedomineerde organi satie, en Amerika is een land dat dezer dagen lage cijfers krijgt in Slovenië. Meer dan tachtig pro cent van de Slovenen is volgens peilingen tegenstander van de Amerikaanse oorlog in Irak. De hoofdstad Lljubljana hing vol met posters die president Bush toonden met cowboy hoed en pistool. 'Ik wil jullie in de NAVO, Slowaken!' zegt Bush op de poster, een referentie aan een blunder die de president ooit maakte door de Slovenen voor Slowaken te verslijten. Dan vraagt de poster: 'Maar wie wil zo'n man als bondgenoot?' Wat een hoop kiezers toch in de armen van de NAVO heeft ge dreven, was volgens waarne mers de moord op de Servische premier Djindjic tien dagen ge- leden.„De moord op Djindjic in Belgrado heeft een hoop men sen geschokt en met de voeten op de grond gebracht", zei Jelko Kacin, een parlementariër. „In de dertien jaar van onze onaf hankelijkheid hebben we vijf oorlogen in onze regio meege maakt. Als er een verdedigings muur wordt opgericht, is het heel belangrijk aan welke kant je zit. Het is beter aan de goede kant te zitten, en niet in de grijze zone tussen de NAVO-landen en de onvoorspelbare en instabiele Balkan." De angst dat de kiezers de NAVO zouden verwerpen, was bij de regering zo groot dat ze had geweigerd het Sloveense luchtruim en grondgebied open te stellen voor Amerikaanse mi litaire transporten. Daarmee was het kleine Slovenië het eni ge ex-communistische land dat Amerika de voet dwars zette. Buurland Kroatië verklaarde zich eveneens tegen de oorlog, maar ontzegde Amerikaanse mi litairen vliegtuigen niet zijn luchtruim. kyoto/anp-afp - De afspraken die bewindslieden gisteren heb ben vastgelegd in een verklaring aan het einde van het Derde Wereld Water Forum in Kyoto zijn in Nederlandse ogen onvol doende om de bestaande inter nationale doelstellingen te ha len. In 2015 moet het aantal mensen zonder veilig drinkwa ter en afvoer en zuivering van afvalwater gehalveerd zijn. Staatssecretaris Van Ardenne (ontwikkelingssamenwerking) vindt dat er in de ministersver klaring te weinig wordt aangege ven hoe dit bereikt moet wor den. Ook andere bewindslieden en deelnemers aan het forum reageerden teleurgesteld op de slotverklaring. De tekst benadrukt het belang van het ingrijpen in de wereld wijde watercrisis, maar kondigt geen acties aan, terwijl het fo rum in Japan hiervoor was be doeld. Ook konden de 96 aan wezige landen het niet eens wo)(1en over het benoemen varr water als grondrecht en komt er geen internationale waakhond die de waterdoelstellingen nauwgezet gaat volggi, zoals de Franse president Cmrac eerder voorstelde. De organisatie van het forum dat afgelopen week aan de mi nistersconferentie vooraf ging, rept wel van een groot succes. De bijeenkomst werd inderdaad gebruikt om veel verklaringen en overeenkomsten over sa menwerking bij waterbeheer te tekenen tussen landen. Ook staatssecretaris Schultz van Haegen (waterstaat) onderte kende het een en ander met lan den als Bangladesh en Argenti nië. Waterexpert en kroonprins Wil- lem-Alexander uitte eerder al kritiek op de prioriteiten van het waterforum. Hij vindt de inter nationale doelstellingen een zaak van de Verenigde Naties en had liever gezien dat de discus sies in Kyoto 'creatiever' en ver dergaand waren geweest.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7