Benzine wordt iets goedkoper ECONOMIE Oorlog brengt British Airways dichterbij KLM Banken alert op geld Saddam Hussein Numico wil icoon vo babyvoeding worde Shell verwacht leveringsproblemen in Nigeria Boete van 10 miljard voor Philip Morris FNV: Bedrijven moeten allochtonen meer bindi Accell ziet af van Cannondale-deal heerenveen - Fietsenfabrikant Accell ziet af van de overname van het Amerikaanse Cannon- dale. Een van de huidige finan ciers van Cannondale, Pegasus Partners, deed een hoger bod dan Accell. De onderneming uit Heerenveen is niet bereid over dat bod heen te gaan. Accell zag in Cannondale een welkome aanvulling op zijn huidige be stand aan fietsmerken (onder andere Batavus, Sparta en Ko- ga-Miyata). Het Amerikaanse concern maakt dure fietsen van hoge kwaliteit. „Wij waren en blijven enthousiast over Cann ondale. Maar een bod moet economisch verantwoord blij ven", aldus topman Takens vandaag in een verklaring. Interpolis breidt uit in Portugal tilburg - Verzekeraar Interpolis heeft een minderheidsbelang genomen in de Portugese scha deverzekeraar Rural Seguros, onderdeel van de financiële dienstverlener Crédito Agricola Mütuo (CAM). Dat heeft Inter polis vanochtend bekendge maakt. Financiële details wer den niet gegeven. Het Neder landse bedrijf, volledig eigen dom van Rabobank, werkt al sinds 1999 samen met CAM bij de verkoop van levensverzeke ringen. Interpolis gaat Rural Se guros ondersteunen met exper tise. Ahold ontkent platina handdruk zaandam - De vertrokken top mannen van Ahold eisen geen 'buitensporige vertrekregelin- gen, die de onderneming wei gert te betalen'. Dat meldt het supermarktconcern. Topman Van der Hoeven en financieel- directeur Meurs zouden een 'platina handddruk' eisen, waaraan Ahold geen gevolg kan even. Een arbitragecommissie gaat proberen om de knoop door te hakken. Een woord voerster van Ahold wil niet zeg gen waarom partijen er onder ling niet uitkomen en de arbi tragecommissie nodig is. Shell-top krijgt hogere bonussen den haag - Terwijl beleggers de waarde van hun Shell-aandelen op de beurzen zagen verminde ren, zijn de bonussen voor de top van Koninklijke/Shell Groep vorig jaar fors gestegen. Topman Van der Veer kreeg 1,2 miljoen euro als prestatiebelo ning, bijna een verdubbeling ten opzichte van 2001. Hij ver diende als basissalaris nog eens 1 miljoen euro. Ook de bestuur- voorzitter van het Nederlands- Britse concern, de Brit P. Watts, zag zijn prestatiebelo ning bijna verdubbelen tot 847.000 pond. Zijn basissalaris steeg met 23 procent tot 745.969 pond. Met nog een aantal vergoedingen erbij ver diende Watt bijna 1,8 miljoen pond (zo'n2,7 miljoen euro). Rabo verkoopt 130 reisbureaus utrecht - De Rabobank gaat proberen zijn 130 reisbureaus collectief te verkopen aan een reisconcem. De bank vindt de reisactiviteiten geen kempro- duct meer. De laatste jaren is de reisbranche erg veranderd, aldus de woordvoerder. Toeris ten boeken steeds vaker per in ternet. De 'reisbalies' liggen bo vendien minder in de loop: door de geldautomaten en het elektronisch bankieren komen veel klanten alleen op afspraak binnen. Onderhandelingen met overnamekandidaten beginnen binnenkort De woordvoerder spreekt van een gezonde be langstelling vanuit de reisbran che. Onzeker is of alle reisbalies in de banken blijven bestaan. Fortis stopt op de Bahama's utrecht - Fortis stopt met de administratieve dienstverlening voor beleggingsfondsen op de Bahama's. De activiteiten ver huizen waar mogelijk naar de Kaaimaneilanden. De bank stopt er mee omdat de vestiging in het huidige bedrijfsklimaat niet in staat is op langere ter mijn voldoende financieel re sultaat te behalen. De Kaai maneilanden worden steeds belangrijker waar het gaat om de administratie van beleg gingsfondsen. De eilanden zijn op het gebied van regelgeving en in juridisch opzicht volgens Fortis „goed ontwikkeld". Fiat verkoopt verzekeringspoot milaan - Autoconcern Fiat heeft zijn verzekeringsdivisie Toro Assicurazioni verkocht voor 2,4 miljard euro. Koper is de ondernemer De Agostini uit het Noord Italiaanse Novara, zo heeft Fiat zaterdagavond be kendgemaakt. De verkoop is nodig om een sanering van de autotak van Fiat te kunnen te fi nancieren. vamstelveen/anp - De Britse luchtvaart maatschappij British Airways wil de fusie- gesprekken met branchegenoot KLM nieuw leven inblazen. Daartoe vliegt BA- topman Eddington deze week naar Am sterdam om te praten met zijn Nederland se tegenspeler Van Wijk. Dat meldde de Britse krant Independent gisteren. Proble men door de oorlog in Irak zouden BA dwingen vaart achter de fusieplannen te zetten. Een KLM-woordvoerder verklaarde giste ren niets van bijzondere besprekingen af te weten. „Wij praten al langer over sa menwerken met BA, net zo goed als wij dat ook nog steeds met Air France doen. Fusiegesprekken zijn nadrukkelijk niet aan de orde." De Britse luchtvaartmaatschappij heeft wegens de oorlog een streep gehaald door al haar vluchten op het Midden- Oosten. BA zou verder het ontslag van 3000 werknemers in voorbereiding heb ben. Door de oorlogsdreiging zag het be drijf de afgelopen maand het aantal vluchten met 14 procent teruglopen. KLM maakte donderdag bekend een fors aantal vluchten te schrappen, kleinere vliegtuigen in te zetten en minder vaak op bestemmingen te vliegen. Wegens de oorlog in Irak zijn de passagiersaantallen volgens de zegsman met circa 7 procent gedaald. Volgens de woordvoerder is de teruggang nog onvoldoende om over te gaan tot noodmaatregelen als het aan vragen van werktijdverkorting voor het personeel. De woordvoerder stelt dat KLM nog „in kaart brengt" wat de oorlog betekent voor de besprekingen met BA en Air France. „Moeten we de samenwerking nu juist versneld gaan zoeken of de be sprekingen bevriezen totdat duidelijk is hoe lang de oorlog duurt en wat de ge volgen zijn?" aldus de zegsman. „We ne men in ieder geval geen overhaaste be slissing." De woordvoerder benadrukt dat KLM voldoende geld (1,3 miljard euro) in kas heeft om de 'oorlogsverliezen' op te van gen. Over hoeveel de luchtvaartmaat schappij er dagelijks bij inschiet, ver wacht het bedrijf op 8 mei bij de presen tatie van de kwartaalcijfers meer te kun nen vertellen. Nog onduidelijk is wat de gevolgen zijn van het besluit van KLM-partner North west Airlines om 4900 banen te schrap pen. Behalve het massaontslag worden 20 vliegtuigen uit de vloot gehaald en neemt het aantal vluchten af met 12 pro cent. De maatregelen houden verband met een scherpe daling van het aantal passagiers voor en tijdens de oorlog in Irak. De banen vervallen door natuurlijk verloop, vrijwillig vertrek en het niet op vullen van vacatures. De luchtvaartmaat schappij schrapte al 17.000 banen na de aanslagen van 11 september 2001. De internationale luchtvaartorganisatie IATA maakte zaterdag bekend dat de oorlog in Irak de branche ongeveer 10 miljard dollar (9,5 miljard euro) kan kos ten. De luchtvaartkoepel vfeest dat de huidige terugval in de markt tot ver in het zomerseizoen zal aanhouden. Bovendien zei IATA-directeur Bisignani tijdens een luchtvaartconferentie in Montreal dat luchtvaartmaatschappijen de mogelijkheid moeten aangrijpen om te fuseren. De maatschappijen zouden meer over hun nationale grenzen moe ten kijken en gebruik moeten maken van internationale (financiële) markten. den haag/lagos/gpd-anp-rtr-afp - De benzineprijs is het afgelopen weekeinde gedaald nadat de berichten van het Iraak- se slagveld vooralsnog gunstig uitvielen. Er is maar een beperkt aantal oliebronnen in brand gestoken en het Internationaal Energie Agentschap verwacht ondanks de oorlog geen haperingen in de wereldwijde olieleveranties. De benzineprijs daalde voor de tweede keer in een week met 2 cent. De benzineprijzen volgen op afstand de prijzen van ruwe olie op de termijn- markt. De partijen op die markt reageren doorgaans heftig op alle politieke om wentelingen in olielanden. De olieprijs steeg de laatste weken naar recordhoog te. De markt hield rekening met honder den door het Iraakse regime in de brand gezette bronnen zodra de Amerikanen en Britten met de oorlog tegen dat land zou den beginnen. Als gevolg daarvan zou een enorm tekort aan olie ontstaan. Tot dusver valt het al lemaal mee, 'slechts' negen bronnen zijn in brand gezet. En rond Basra zijn de olie-installaties veilig gesteld. Volgens het Internationaal Energie Agentschap is er geen reden om nood rantsoenen aan te spreken. Vanuit het belangrijkste olieland Sauedi-Arabië kwamen ook geruststellende woorden. De olieproductie en export normaal en Saudi-Arabië zal er alles aan doen om de olieprijzen stabiel te houden, liet de mi nister van olie weten. Koeweit zal volgens de olie-autoriteiten aldaar de olieproductie de komende da gen weer op gang brengen. Vrijdag legde het land de raffinaderijen stil nadat ra ketten uit Irak in de buurt van productie centra ontploften. Iran overweegt nu echter haar op een na grootste raffinade rij bij Abadan stil te leggen. Abadan ligt vlak bij de Iraakse grens en een aantal ra ketten zijn al per ongeluk in de buurt tot ontploffing gekomen. Wel rijzen problemen in Nigeria Shell vreest de komende twee weken voor le veringsproblemen. De oliemaatschappij heeft besloten extra olieverzamelstations stil te leggen wegens de rellen in het Afri kaanse land tussen rebellen van de Ijaw- stam en regeringstroepen. Vrijdag maakte de oliemaatschappij nog bekend 126.000 van de 800.000 vaten, die het bedrijf dagelijks produceert, te verlie zen door olieverzamelstations stil te leg gen en personeel terug te trekken. „In middels produceren we 175.000 vaten minder per dag." De Ijaws claimen al jaren schade te lijden door de activiteiten van olieconcerns in hun land. De onlusten van de afgelopen tien dagen zijn een gevolg van de aan staande nationale verkiezingen. ChevronTexaco maakte gisteren bekend zijn belangrijke productieterminal Es- cravos in de westelijke Niger Delta stil te leggen wegens de onlusten. Dat betekent volgens de Amerikaanse oliemaatschap pij een verlies van 440.000 vaten per dag. Het verlies van Shell en ChevronTexaco omvat 31 procent van de 2 miljoen vaten die Nigeria dagelijks produceert. new york/rtr - Een rechter uit de staat Illinois heeft de Ameri kaanse sigarettenfabrikant Phi lip Morris veroordeeld tot een boete van 10,1 miljard dollar. De rechter oordeelde dat de fabri kant rokers jarenlang heeft mis leid door hen te laten denken dat 'light' sigaretten veiliger zijn dan gewone. De boete bestaat uit 7,1 miljard dollar schadevergoeding voor de 1,1 miljoen rokers die zich had den aangesloten bij de zaak en 3 miljard aan de staat. Een kwart van de 7,1 miljard dollar gaat overigens naar de advocaten. Philip Morris, onderdeel van Al- tria Group, heeft al aangekon digd in beroep te gaan. Het was de eerste rechtszaak die handelde over het gebruik van de aanduiding light bij sigaret ten. Met de uitspraak in hun hand kunnen de tegenstanders in andere staten soortgelijke aanklachten indienen. In Illinois staan nog twee vergelijkbare za ken tegen tabaksproducenten Reynolds en British American Tobacco op stapel. den haag/gpd - Banken moeten oppassen dat ze niet door Sad dam Hussein worden misbruikt. De kans is groot dat de Iraakse leider zijn geld probeert veilig te stellen nu de VS achter zijn vele miljoenen, mogelijk miljarden aan zitten. De Nederlandsche Bank heeft als toezichthouder op het bankwezen de banken opgeroepen extra alert te zijn. Officieel kan Hussein geen geld overmaken van de ene naar de andere rekening. Zijn tegoeden zijn al sinds de eerste Golfoorlog in 1991 bevroren. Elke bank die toch zaken doet met het Iraakse regime kan rekenen op sancties van de VS. De tegoeden van die bank in de VS worden dan dom weg bevroren. Dat wil niet zeggen dat het Hoessein niet lukt om geld Irak uit te smokkelen. Grootscheepse onderzoeken naar Saddams fi nanciën zijn begin jaren negen tig gestaakt. Eventuele potjes op geheime rekeningen van voor 1991 zijn daarom niet getra ceerd. In het geniep hebben Saddam en zijn kliek met dat geld kunnen doen wat ze wil den. Hoogstwaarschijnlijk heeft de Iraakse politieke top ook de af gelopen jaren nog heel wat geld verdiend. Irak mocht immers onder toezicht van de Verenigde Naties een beperkte hoeveelheid olie verkopen om de bevolking te voorzien van voedsel en me dicijnen. Algemeen wordt aangenomen dat niet al dat verdiende geld is uitgegeven aan hulp aan de be volking, maar dat het ook in die zakken belandde. Bekend is bo vendien dat er ook Iraakse olie illegaal is geëxporteerd. Het is moeilijk te geloven dat het regi me van Saddam daarin niet de hand heeft gehad. Hoogstwaarschijnlijk heeft de broer van Saddam lange tijd de potjes beheerd. Deze broer, Bar- zan al-Tkriti, woonde tot eind jaren negentig in het Zwitserse Genève. Officieel was hij daar als Iraks afgevaardigde voor or ganisaties van de Verenigde Na ties. De banken verwachten niet veel verdachte transacties te onder scheppen. „Wij zien de bood schap van De Nederlandsche Bank toch vooral als een her haalde oproep om altijd goed te onderzoeken wat de identiteit i$ Verenigde Staten confisqueren tegoeden Het Zwitserse bankconcern UBS zal tegoeden van Ameri kanen die voortvloeien uit Irak overdragen aan de VS. Daarmee komt het bankbe drijf tegemoet aan eisen van de Amerikaanse regering. Een UBS-zegsman reageerde op een artikel in de NeueZiircher Zeitung van gisteren. Daarin stond dat sinds 1990, rond het uitbreken van de Golfoorlog, in de VS circa 1,74 miljard dollar aan tegoeden zijn ge- van onze klanten," zegt een woordvoerder van ABN Amro. „Dat doen we ook." Om verdachte transacties te tra ceren heeft een bank verschil lende mogelijkheden. Inlichtin gendiensten en de VN versprei den lijsten met namen van ver dachte personen en bedrijven. Speciale aandacht vereisen gro te sommen geld waarvan de herkomst niet duidelijk is. In dat door Cathérine van der Unden zoetermeer - De 45-jarige Jan Bennink is volgende maand een jaar in dienst van het Zoeter- meerse voedingsbedrijf Numico, het oude Nutricia. In die tijd heeft hij bedrijfsonderdelen 'ge keurd' en overbodige delen te koop gezet (zuivel in Brazilië, huidverzorging in Nederland en de vitaminebedrijven GNC, Uni- city, Rexall Sundown in de VS). Bent u nu de juiste manager voor Numico? „Ik houd van situaties die niet stabiel zijn. Ik ben er goed in om mensen door veranderingspro cessen te voeren. Dat heb ik bij Benckiser en Danone ook ge daan. Het grote verschil is dat ik dat nu als eerste man kan doen. Numico heeft bijna een voltalli ge internationale top van zeven mensen. Dat is hier nieuw. Ik moet die wilde paarden in de stal zien te houden. Dat is een prettige nachtmerrie." U doet de helft van het concern in de uitverkoop. Daarmee spoelt u minstens twee miljard euro weg. Hoe groot is het gevoel van falen binnen Numico? „Dat treft alleen het hoofdkwar tier in Zoetermeer. Het oude Nutricia en de Amerikaanse tak zijn nooit geïntegreerd geweest. De vitaminebedrijven zijn altijd een stiefkind gebleven. Dat we door woeliger water gaan dan gedacht, had de grootste nega tieveling niet kunnen voorspel len. De koers van het aandeel reflecteert dat we voldoende zijn afgestraft. Vanaf nu gaan we het vertrouwen druppelsgewijs te rugwinnen." GNC was met zijn vitaminewin kels de leukste verrassing zei u na uw aantreden. Wat gaf de doorslag om ook die dure over name terug te draaien? „De roadshow in november zet te me aan het denken. Mensen vonden het maar niet logisch dat we GNC wilden houden. Ik vond Rexall Sundown een zand kasteel, maar GNC is degelijk heid. Alleen heeft het bedrijf tijd nodig om zich aan de wensen van de consument aan te pas sen. Die tijd heb ik harder nodig voor babyvoeding en klinische voeding." U klonk luchtig over de schulden van Numico, maar u liet de mil jard euro die in 2005 moet wor den afgelost en een mogelijke la gere verkoopwaarde van GNC erbuiten. Hoe redt u dat? „Ik wilde de schuldenlast niet te zwaar op de hand brengen. On ze schulden zijn geen echt pro bleem. Die zijn met de op brengst van GNC en de jaarlijkse kasstroom van 200 tot 250 mil joen euro uit babyvoeding en klinische voeding in vier jaar af Jan Bennink: „Ik denk mei zo goed mogelijke resuitai Foto: GPD/Theo Bomers te betalen. Het gaat ons i tra geld kosten, omdat de aflossing duurder zal vi maar daar lig ik niet i van." Zodra Numico is opge blijven babyvoeding en ti, voeding over met een om anderhalf miljard. Nunu schijnt dan op de radar dere concerns als een hi brok. „Numico is en blijft eenl re brok. De enige mani niet te worden opgegeten dusdanige groei dat de ai houders bij ons willen I En aangezien ik niet bet men om Numico te vei dek ik me in met zo goed lijke resultaten." Zonder uw leiderschap ge antie, heeft u gezegd. Da\ hoogmoedig voor een be nood. „Een alliantie werkt j niet Omdat niemand z moeienis opgeeft, terwijl een elkaar wel beperking legt. Het is alsof je met den handen de oorlog wi gestuurd. Ik heb het twi meegemaakt, en ik zi nooit met de kroonjuwel Numico doen." U zegt te willen stelen ij dermans innovaties. Hoel dat met de zo veelgeprezq ontwikkelings- en onden deling? „Sommige producten zij ons gemakkelijk kopie zoals magnetronmaaltijdi baby's. Dat geeft meer voor onderzoek naar eig nieuwingen. Het wachte een vertaler tussen onze zoeks- en marketingal Want wij zijn geen goed keteers. Nutricia is nog Chocomel. Dat moet eri af. Wij moeten net zoals ver met het icoon voor ij met een eigen icoon voa voeding over de hele herkenbaar worden." blokkeerd die afkomstig wa ren uit Irak. Dat geld staat vast bij 17 banken, waaronder UBS. Washington maakte donderdag al bekend het geld te willen confisqueren in ver band met de geldverslinden de oorlog in Irak. De Ameri kaanse regering moet dan nog op zoek naar ruim 78 miljard dollar om de oorlog te finan cieren, zo blijkt uit berichten in de Washington Post van gisteren. geval wordt goed gekeken op wiens rekening het geld wordt gestort. Verdachte transacties hoeft de bank niet onmiddellijk bij DNB te melden. Zonder overduidelijk aanwijzingen mag de bank eerst zelf op onderzoek gaan. Behalve bij DNB kan de bank ook te rade gaan of gaan klikken bij inlich tingendiensten. ede/anp - Bedrijven zijn nog te eenzijdig bezig met het binnen halen van allochtonen. Ze ver geten de mensen met een etni sche achtergrond daama aan zich te binden, waardoor veel werknemers ook weer vertrek ken. Dat zegt de FNV in een brochure die zaterdag op de Landelijke dag Etnische Minder heden is gepresenteerd. In verhouding tot autochtonen stromen allochtonen twee keer zo vaak in, maar ook weer uit een baan. Het personeelsver loop kost bedrijven extra geld voor werving en selectie. „Met beleid op behoud en door stroom is dus een bedrijfseco nomisch voordeel te behalen." Bedrijven en instellingen heb ben sinds de komst van de Wet Samen (stimulering arbeids deelname minderheden) in 1998 meer moeite gedaan om allochtonen in dienst te nemen. Een onderzoek van het ministe rie van sociale zaken van begin maart onderschrijft dat bedrij ven daar steeds meer aan doen. De werkloosheid onder etnische minderheden is sinds 1995 te ruggedrongen van 27 tot 9 pro cent in 2001. Toch is de werk loosheid onder die groep drie keer zo hoog als onder autoch tonen. „Het bedrijfsleven heeft i daan aan de instroom", g een FNV-woordvoerster toelichting. Voor beha doorstroming hebben bi echter minder oog. „H werken allochtonen vaal hun niveau." Daardoor zij vaker uitstromen. De 1 trale stelt onder meer vi goed loopbaanbeleid uit pelen, dat alle werknem goede komt, dus ook de tonen. Volgens coördinator soa leid Van Delft van MKB land kiezen veel allochtc zelf voor om van baan te deren, om soms een pal per uur meer te verdien spreekt van 'cultuurversi „Het behoud van werki bevorderen speelt zich al werkvloer." MKB Nederland spral twee jaar geleden met meer het ministerie af oi allochtonen in het mido kleinbedrijf in dienst te I Op 1 januari werd het beëindigd en hadden 62 lochtonen een baan get' Van Delft kon niet zeggi veel mensen hiervan nu i het werk zijn. (advertentie) Eindelijk veilig werken Nu nog veilig actievoeren CNV strijdt Nigerianen verzamelen weglekkende olie bij een van de verzamelstations in de omgeving van Kedere in Ogoniland. In de Niger Delta winnen zowel Shell als ChevronTexaco olie. Foto: Reuters/George Esiri voor arbeidsrechten werelc www.cnv.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6