OORLOG IN IRAK 2 •ak scoort op eigen wijze 1 de oorlog om de kijker Protest en patriottisme botsen in Amerika Amerika betaalt ook een prijs voor 'shock and awe' Franks wil geen Stormin Norman zijn ico s voor sitie Bush or inval Irak Washington: Irak krijgt hulp van Russen Indonesiërs zien in Saddam geen groot voorbeeld HDC154 maandag 24 maart 2003 1 erdi Schrooten >-■ uc - Reality-verslaggeving fgroeid tot een nieuw wa- ide propagandastrijd rond s»og in Irak. Honderden jgevers mogen op pad nerikaanse en Britse troe- n berichten vanaf het ld. De Iraki's proberen dat leverstoren met klassieke gandatechnieken: tieren- tairen. afgewisseld met beelden van de jacht op jevangeiu-n 1 hanteert zo zijn eigen laven. Met regelmaat ver en hooggeplaatste func- issen voor de intematio- iers om pijnlijke berichten [huldigingen te ontken- èrmen als 'huurlingen', leien' en 'kadavers' zetten 1 „Niet fraai. Maar het is ivoor eigen parochie, zegt fasterman, docent massa- unicatie aan de School jurnalistiek in Utrecht grote propagandaspel rak ch om te zeggen dat Hen onschuldige burgers dood bij aanvallen op de jke stad Basra. Die mede- wordt geïllustreerd met beelden uit ziekenhuizen. Daar naast voorzien ze de internatio nale media van schokkende beelden van Amerikaanse krijgs gevangenen en de klopjacht op neergestorte geallieerde piloten bij Bagdad. De Britten en Amerikanen doen het anders. Westerse media melden op basis van 'hoogge plaatste' en 'welingelichte' bronnen dat er onderhandelin gen lopen met Iraakse leiders om hun verzet te staken. Of dat er onduidelijkheid is over het lot van Saddam. .Allemaal voor beelden van vooropgezet lekken om verwarring te zaaien bij de tegenpartij en de Iraakse bevol king", zegt Vasterman. „En om dat het allemaal anoniem ge beurt, kan niemand zich er een buil aan vallen." Om de overhand te krijgen in het welles-nietesspelletje, zijn waarheidsgetrouwe beelden en artikelen van levensbelang. De meereizende frontverslaggever zorgt er voor. Deze nieuwste vorm van oorlogsverslaggeving plaatst zowel de Britten als de Amerikanen als de meetrekken de journalisten voor een dilem ma. De vijand hoeft niet alles te weten. Dus wordt de bewe gingsvrijheid van de media be knot, zo valt te lezen in de in structie van het Pentagon. Ze mogen nooit op eigen houtje op pad. Vermelding van details over apparatuur en wapens, soort en aantallen manschap pen en aanstaande aanvalstac- tieken is verboden. De zaterdagavond uitgezonden beelden van een Amerikaanse militair die een aanslag met handgranaten op zijn eigen ba sis pleegde, moet de Amerika nen daarom als een mokerslag hebben getroffen. Dankzij een toevallig aanwezige cameraman gingen de beelden de wereld over, daar viel niets meer aan te doen. En dat is slecht voor het moreel en het imago van de Amerikanen. Voor de meeliftende media dreigt het risico van zelfcensuur. Ze zijn voor hun veiligheid af hankelijk van de militairen. Ze eten en slapen met elkaar, en beleven samen langdurig ha chelijke situaties aan het front. Dan ontstaat er toch een zekere band. Dus wat is propaganda ën wat is waar? Vasterman erkent dat het verschil moeilijk te ont- De hond en de kruimelcrimineel George Bush sr. was tij dens de Golfoorlog van 1991 een 'hypocriete cri mineel', zijn zoon is nu een 'kniimelcrimineel'. De Iraakse retoriek is nu van aanmerkelijk minder grootse aard dan toen. Was de vijand in '91 nog 'de satan in het Witte Huis', nu vechten de Irake zen tegen 'de zonen van overspel, viezigheid en bastaards'. De Irakezen daarentegen zijn 'de zonen van goede vrouwen', aldus Saddam Husseins zoon Uday. Minister van infor matie al-Sahhaf is ook op dreef. „Ze zijn oorlogsmis dadigers, internationale schoften. Ze liegen dag en nacht. Ze zijn niet mense lijk." Groot-Brittannië is volgens al-Sahhaf 'nog geen oude schoen waard', en de Amerikaanse minis ter van defensie Rumsfeld is 'de hond'. dekken is. „Je kijkt door een klein gaatje naar het slagveld. Je weet wat je ziet, althans dat denk je, maar wat zie je niet?" door Patrick Selbach washington/anp - Hij laat zich vervoeren in een veertig jaar ou de Boeing 707 zonder ramen. Hoewel het toestel is volgepropt met hoogwaardige technologie, is de hoofdgebruiker een nuch tere en conventionele militair 'met de modder aan zijn kistjes'. Generaal Tommy Ray Franks moet de strijd tegen Irak voor zijn baas president Bush gaan winnen. Wie verwacht dat er net als tij dens de Golfoorlog van 1991 een nieuwe Norman Schwarzkopf in de schijnwerpers zal staan, goed voor wat dagelijkse 'soundbites', die heeft het mis. Franks heeft weinig gemeen met de com mandant van de voorgaande campagne tegen Saddam Hus sein. De 57-jarige in Oklahoma geboren Franks is geen 'Stor min' Norman', zo maakte hij vo rig jaar in een van zijn zeldzame interviews zelf al duidelijk. Franks geeft sinds 2000 leiding aan Central Command, het on derdeel van de Amerikaanse strijdkrachten dat zich richt op 25 landen in Afrika, van Egypte tot Centraal-Azië. Het comman docentrum van 'CentCom' is al enige tijd operationeel in het Goifstaatje Qatar. De basis is de eerste in zijn soort buiten Ame rikaans grondgebied. Vietnamveteraan Franks moét zijn energie momenteel verde- Tommy Ray Franks, een nuchtere militair met de modder aan zijn kistjes. Foto: Reuters/Tim Aubry len over de lopende grote en kleine operaties in onder meer Afghanistan. De afgelopen maanden heeft hij zich echter vooral voorbereid op 'The Big One', de oorlog tegen Irak. Het commando over de grondtroe pen in Irak heeft hij gedelegeerd aan generaal David McKieman. Volgens ingewijden heeft Franks het de afgelopen tijd geregeld aan de stok gekregen met zijn baas, minister van defensie Rumsfeld. De bewindsman op het Pentagon is een houwdegen, de man van de harde militaire lijn, overtuigd van de suprema tie van de VS en een vurig pleit bezorger van de inzet van hoog waardige technologie in militai re operaties. Franks is meer de man van grootschalige inzet van manschappen op de grond, van het 'echte' werk in vijandig ge bied. Bush en zijn raadgevers zouden voor Irak een aanvalsplan heb ben opgesteld dat zowel de ideeën van Rumsfeld als die van Franks bevat. Velen beschou wen dat als een overwinning van Franks. Wellicht dat het heeft geholpen dat de vrouw van Bush en Franks op dezelfde middelbare school zaten in Texas. De nuchtere Franks, opgegroeid in het Texaanse Midland, heeft al wel laten aantekenen dat alle strategische voorbereidingen ten spijt 'geen enkel plan het eerste contact met de vijand overleeft', een uitspraak waar van Rumsfeld zal gruwen. Toen Franks op 11 september 2001 op Kreta van de aanslagen in zijn geboorteland hoorde, wist hij direct dat zijn militaire loopbaan ingrijpend zou veran deren. Het definitief gewijzigde vijandbeeld, met het internatio naal terrorisme en de 'as van het kwaad' nu in het middelpunt, maakte van Central Command een belangrijke pion in de voor hoede. Franks' rol als operatio neel veldheer en strateeg is de komende periode cruciaal, voor hemzelf, voor Bush en ook voor de internationale verhoudingen. rfin Wanders ügton - Het protest tegen isie van Irak klinkt in het egend conservatieve Ame- inder luid dan in landen itsland en Frankrijk. Dat verwonderlijk, ook al be- ?n dit weekeinde in de ivan New York, San Fran- T Washington, Chicago en igeles pakweg een kwart d mensen tegen de oor- irassend in deze oorlogs- is de scherpte waarmee I'S het debat wordt ge- uver bet Irak-beleid van ent Bush, ook door hen en behoefte voelen om de op te gaan om daartegen esteren. Verrassend om- lerikanen in tijden van hun politieke geschillen mogelijk plegen op te en. Zodra Amerikaanse le- ïheden onder vijandelijk omen te liggen, schaart de ich eensgezind achter iders en vlag. lat met het begin van de ltshandelingen in Irak de langer bestaande kloof Democraten en Republi- als bij toverslag zou zijn ugd, daarvan is geen .Zelfs het besef dat de van 11 september aan de gtvan de besluitvorming ish, en dat met de oorlog wellicht het directe vei- sbelang van de Ameri- bevolldng gediend is, •jjgde tegenstanders niet te igen. meer verlichte deel van a (ruwweg de relatief evolkte regio's aan de n westkust) leeft een bre- ■er van de Texaanse men- die sinds januari 2001 in k Washington de toon zet. ïje de leider van een jou jevallig regime laat weten: even je 48 uur om het verlaten; doe je dat niet, imen mijn jongens en ik n." Het riekt net iets te- aar 'High Noon'. Het is Ivaak aangehaalde 'cow- entaliteit' van Bush, zijn resident Cheney en zijn 'ervan defensie Rumsfeld nigeen, ook in de VS, ner- laakt. un voor oorlog begon in >deme Amerikaanse ge lenis doorgaans te verkrui als de bodybags - met gesneuvelde Amerikaan- aten - in grote aantallen (eerden naar het vader- iterk voorbeeld daarvan is tnam-oorlog in de jaren en zeventig. Een oorlog nenviel met de wording n protestgeneratie. De te machine van de VS is 003 vele malen efficiënter die dagen. En de protest ing lijkt krachtelozer dan et wegneemt dat er in po- een overeenkomst kan te bestaan tussen toen ook vandaag is de mate loofwaardigheid waarmee erikaanse regering een >me staat is binnengeval- derwerp van felle (inter) ale discussie. ert een in politiek opzicht k risicovolle uitgangspo- voor Bush, een positie Zelfsprekend riskanter naarmate de oorlog lan- ut en er meer bodybags iren uit het verre Irak. washington-mp"'r»u/afp-anp - De Amerikaanse autoriteiten denken dat Russische technici Irak helpen om satellietsignalen te verstoren. Ook zou Irak onder meer anti-tank wapens van Rus land kopen. Een woordvoerster van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft dit gisteren bevestigd, zo meldt de nieuwszender CNN. Volgens de zegsvrouw heeft Washington al protest aangete kend bij Moskou over de Russi sche samenwerking met Irak. Maar de reactie van de Russi sche autoriteiten stemde de VS tot nu toe niet tevreden, aldus de woordvoerster. Een anonieme Amerikaanse re geringsfunctionaris liet eerder weten dat de VS vooral ont stemd zijn over de vermeende activiteiten van een Russische onderneming, die momenteel personeel in Irak zou hebben. De Russen zijn volgens Was hington bezig met het ontwikke len van een hoogwaardig sys teem die het 'geleiden' van bommen en raketten verstoort. Stoorzenders maken geleide wa pens onbestuurbaar en dus on bruikbaar. Ook zouden piloten van bommenwerpers gedesori ënteerd kunnen raken. Het is een gecompliceerd systeem en de Russen zijn bezig de Irakezen te helpen om het uit te probe ren, aldus de functionaris. Volgens deze functionaris ko men de levens van piloten in ge vaar door het systeem. Omdat Moskou niet reageerde op de Amerikaanse klachten, is het verhaal 'gelekt' naar de Was hington Post. Een Russische wa- 1 penfabrikant, Aviakonversija, voelde zich gisteren kennelijk aangesproken en heeft met klem ontkend ooit iets aan Irak te hebben verkocht. Zowel voor- als tegenstanders van de oorlog in Irak gingen het afgelopen weekeinde in New York de straat op. De tegenstanders (foto rechts) afgelopen zaterdag, de voorstanders (foto links) gisteren. Foto'srAP-Reuters door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De folders met 'Burgers voor vrede' kwamen terug met 'Burgers voor oorlog' erop. De vredesactie van de 17-jarige Jillian Villiers was 'niet patriottisch' zeiden veel medescholieren van Westfield Highschool in Chantilly.Als je de oor log niet steunt, dan moet je het land maar verla ten, kreeg ik te horen. Maar ik heb het grondwet telijke recht op mijn mening." Jillian organiseerde op de eerste dag van de oorlog tegen Irak een scholierenstaking. Zij liep met veer tig anderen de school uit. Het leverde haar veel woedende reacties op. „De meerderheid op school is voor de oorlog. Ik probeert respect te hebben voor hun mening. Maar zij zijn boos om dat wij voor onze mening uitkomen." Amerika in oorlog is een land dat heen en weer wordt geslingerd tussen de wens om de strijd krachten te steunen en de diepgewortelde en ge koesterde vrijheid van meningsuiting. Voor fami lieleden van soldaten die hun leven op het spel zetten in Irak is het verzet tegen de oorlog moeilijk te accepteren. „Ook al hebben wij veel meer te verliezen dan wie dan ook als gevolg van deze oorlog, wij staan achter onze mannen en elkaar en we blijven vechten voor de vrijheid van ons land", zei een echtgenote van een militair in een inter view. Amerikaanse vredesdemonstranten vinden dat hun verzet tegen de oorlog niet in termen van va derlandsliefde gezien mogen worden. Natuurlijk steunen ze de militairen, maar protest en discus sie móeten mogelijk zijn, ook nu de oorlog een feit is. Terwijl de bommen op Bagdad vielen, gingen 200.000 mensen in New York de straat op om te protesteren. En op opiniepagina's van kranten woedt al weken een discussie over protest versus patriottisme. Mag een school een leerling naar huis sturen om dat hij een t-shirt aanheeft waarop Bush een ter rorist wordt genoemd? Mag de zangeres van countryband The Dixie Chicks 'haar' president af vallen? Zijn Democratische leiders verplicht ach ter de president te staan om de 'eenheid' te bewa ren? Voor de vader van Jillian Villiers is het een uitgemaakte zaak. „Hoe kunnen wij Irak demo cratie brengen als we zelf niet kunnen zeggen wat we denken. De reacties op de actie van mijn dochter maken mij woedend", zegt hij veront waardigd. Brett Barber (16) uit Dearborn Heights in Michigan, die door zijn schooldirecteur naar huis werd gestuurd, vindt dat zijn t-shirt de orde helemaal niet verstoorde. De vrijheid van me ningsuiting gaat boven alles, meent ook de plaat selijke burgerrechtenbeweging, die een actie is be gonnen voor recht op 'aanstootgevende' shirts. Maar dat het gevoel van verraad bij de voorstan ders diep zit, ondervond ook Tom Daschle, de fractieleider van de Democraten. „Het doet me verdriet dat de president zó ernstig heeft gefaald met zijn diplomatie, dat we nu gedwongen zijn oorlog te voeren", zei hij afgelopen week. De Re publikeinen vielen daar massaal over. 'Fermez la bouche (hou je mond), monsieur Daschle"liet Re publikein Tom de Lay in een persbericht weten, met een venijnige steek naar de Franse opstelling in de kwestie. En in Louisiana komen honderden fans van coun- trymuziek bijeen om met een grote tractor over cd's van The Dixie Chicks te rijden, omdat zange res Natalie Maines zich er voor schaamt dat de president van de VS uit Texas, haar staat komt. En op tv-zender Fox worden vredesdemonstranten gekapitteld omdat 'ordeverstoringen' de veiligheid van het land in gevaar brengen. Want alles wat de politie in deze tijden van dreigende terreur afleidt van haar werk is gevaarlijk. jakarta/gpd - In Indonesië, het land met de meeste moslims ter wereld, blijven de verwachtte massademonstraties tegen de oorlog in Irak uit. In Jakarta de monstreerden gisterochtend cir ca duizend mensen, onder wie christenen en aanhangers van Confucius, 's Middags waren er niet meer dan tweehonderd, de meesten radicalen van het FPI, het Front voor de Verdediging van de Islam. De minimale belangstelling voor de demonstraties wordt toege schreven aan het feit dat de re gering duidelijk heeft gemaakt dat de aanval op Irak, die zij krachtig veroordeelt, geen gods dienstoorlog inluidt. De meeste Indonesische moslims zien Sad dam Hussein in geen geval als een voorbeeld. Anti-Amerikanisme komt wel nu ongehinderd naar de oppervlak te. 'Geen oorlog, vermoord Bush', staat in grote letters op een schutting langs de Jalan Su- dirman, een doorgaande route in de hoofdstad. 'Bush is een oorlogsmisdadiger' stond bij de demonstraties op een spandoek, en volgens de populaire krant Media Indonesia onderschrijft 86 procent van de bevolking die stelling. De voorzitter van het Raadgevend Volkscongres, Amien Rais, noemde Bush op een spreekbeurt 'een krankzin nige Amerikaanse cowboy'. door Martijn De la ere den haag - De Amerikanen staan mo gelijk morgenavond al aan de poorten van Bagdad, maar de vraag die na een weekeinde van een snelle opmars door de woestijn en relatief veel en voor iedereen zichtbare verliezen op doemt is: en dan? Wat als de Republi keinse Garde niet onder de indruk is van de Amerikaanse overmacht? Alles verloopt eigenlijk volgens plan, of nog beter. De tanks zijn Bagdad tot op 150 kilometer genaderd, de brug gen over de Eufraat bij Nasiriyah zijn in handen van de Amerikanen en het verzet in Basra en Umm Qasr lijkt ge broken. Maar dat gebeurde niet zon der bloed, zweet en tranen. We heb ben het allemaal live op tv kunnen zien. De slag rond een gebouw in Umm Qasr die uiteindelijk werd be slecht met een welgemikte bom van een Britse Harrier, de granaten die neerkwamen op voertuigen van de Third Division, de Amerikaanse krijgs gevangen en de lijken van gesneuvel de soldaten. Blijkbaar hadden Irakezen gedaan als of ze zich wilden overgeven, om dat uiteindelijk niét te doen en Ameri kaanse soldaten onder vuur te nemen. Zó'n oorlog is het dus. Soldaten van de Republikeinse Garde die burgerkle ding dragen en in burgerauto's rond rijden. In vaktermen heet dat 'asym metrische oorlogvoering', en daarmee wordt bedoeld dat de militair zwakke re partij zich bedient van 'lage streken' om de superieure partij op z'n zwakke plekken te treffen. Met zoveel media in de gelederen kunnen de Amerikanen zich niets ver oorloven, als ze het al zouden willen. De media moesten de onverbiddelijke Amerikaans opmars in beeld brengen, om zo de beschermers van Saddam Hussein te laten trillen van angst, maar die televisie brengt ook de ver liezen in beeld. De opmars naar Bag dad verloopt zoals gezegd voorspoe dig, maar het verzet in stedelijke ge bieden is groter dan menigeen had gedacht. Er blijken voldoende Repu blikeinse Gardisten te zijn die - naar mate de Amerikanen dichterbij Bag dad komen - bereid zijn verzet te bie den. De reguliere soldaten geven zich wel over, maar de Republikeinse Gardis ten kunnen geen kant meer op. Zij hebben te veel te verliezen, zeker zo lang ze weten dat het regime nog in tact is. Het verzet van de Gardisten wordt wellicht niet langer vanuit Bag dad gecoördineerd, maar wel geïnsti geerd. Net als voor de Amerikanen is de oorlog voor de Irakezen zowel een er militaire als een psychologische ope ratie. In zekere zin betalen de Amerikanen de prijs voor de militaire 'shock and awe' doctrine die in deze oorlog wordt gehanteerd. Die veelgenoemde schok en ontzag-campagne begon eigenlijk al bij de allereerste klappen van de oorlog, toen de Amerikanen met kruisraketten en jachtbommenwer pers een einde trachtten te maken aan het leven van Saddam Hussein en zijn zoons, en kreeg een vervolg met de ra zendsnelle opmars naar Bagdad en de immense bombardementen op die stad. Waar het volgens de bedenkers van de doctrine om gaat, is dat de tegenstan der door de enorme snelheid en de technologische overmacht van het Amerikaanse militaire apparaat vanaf de zee, uit de lucht en over land de wil verliest om te vechten. Het is net zo goed - of misschien wel meer - psy chologie als daadwerkelijke militaire kracht. „Het doel is onze kracht zó dwingend op te leggen dat zelfs dege nen met de sterkste wil ontzag zullen hebben", zegt de militaire denker Harlan Ullman in 'Shock and Awe: Achieving Rapid Dominance' uit 1996. En nu komt het: „Het gaat om een do minantie die zó compleet is en een overwinning die zó snel komt, dat de De strijd om de havenstad Umm Oasr heeft laten zien dat de Irakese soldaten nog wel zin zien in verzet. De Amerikaanse mariniers stuitten daar namelijk op hevig verzet.Foto: AP/Simon Walker verliezen van de tegenstander welis waar relatief gering kunnen zijn, maar dat de boodschap zo onmiskenbaar is dat verzet als zinloos wordt ervaren." Dat moet het Witte Huis en het Penta gon als muziek in de oren hebben ge klonken. Saddam afzetten zonder het Iraakse leger te vernietigen. Immers, Bush wil geen oorlog voeren tegen het Iraakse volk of zelfs maar tegen het Iraakse leger, hij wil Saddam Hussein van zijn troon stoten. Het gaat het er dus om de wil van de ""r militairen te breken, en hen ertoe aan te zetten Saddam Hussein af te zetten. Vandaar de snelle opmars naar Bag dad en de grotendeels symbolische bombardementen op Bagdad. Als de lopen van de Amerikaanse tanks mor gen in de richting van de hoofdstad draaien, en de Republikeinse Gardis ten in en buiten de stad de overmacht van de VS hebben ervaren, zullen ze zich tegen het regime van Saddam ke ren of gewoon weglopen. Die benaderin^heeft zijn prijs, zoals we dit weekeinde hebben gezien. Die prijs betaal je als de Iraakse troepen nog wél zin zien in verzet. Om 'shock and awe' te redden van de puinhopen van de geschiedenis, kunnen de plan ners van Central Command niet an ders dan de jacht op Saddam intensi veren en de Republikeinse Gardisten de komende dagen helemaal gek bombarderen. Zij immers bewaken de straten van Bagdad.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5