Zware gevechten rond Basra Scud-spotters van Tel VERS EN VOORDEEL OORLOG IN IRAK 1 DBÜ 1.29 3.99 1.15 Turkije riskeert hulp bij invasie Irak VS vrezen 'oorlog in oorlog' in Koerdistan Aviv vervelen zich nog Irakezen zoeken naar piloten langs de Tigris Meerderheid Britten nu voor oorlog tSBEwm Ongeregeldheden bij betogingen tegen oorlog cn Nu een vollere tas voor minder geld NOG 1 DAG! cn Bloemkool Cll Braadworst dl Gegrild gehakt udorakis: Bush it naast Hitler - De beroemde Griekse nist Mikis Theodorakis e Amerikaanse president 1 ergeleken met Hider. Idjk naar de bijbelse ian Bagdad, wordt voor ibeeld van de Verenigde als beschaafd land ver- aldus de door de va e tv uitgezonden verkla- ly k zie Bush naast Djengis ig Utila en Hiüer. Ik vind ie fonerikanen meedogen- fi istbesloten en verschrik- 0 moordenaars van volke- u i", aldus Theodorakis. 10 en oliebrand rt een maand 01 v, it-stad - Het zal zeker 30 e lagen duren voordat de nde oliebronnen in ak kunnen worden ge- Dat heeft een woord- r van een Amerikaans strijdingsteam gezegd, n is door de strijdkrach- aagd de branden onder te brengen. De experts igens nog niet in het -olieveld geweest, waar len woeden. De schade veld zou gering zijn. weitse experts gaan de helpen bestrijden. log bedreigt ran mensheid' instad - Paus Johannes II heeft in zijn eerste re de oorlog tegen Irak dat deze het lot van de eid bedreigt. „Het is Hier an ooit gewenst t krachtige stem uit te n dat alleen de weg van leidt naar een recht en eensgezinde sa- ing. Geweld en wapens i nooit een oplossing oblemen", zo sprak de st. „Vrede is een gave i een nederige prestatie mens", zo besloot de zich de afgelopen i zeer krachtig heeft roken tegen de oorlog. Iran van makelij i - Een raket die enkele eleden insloeg in Iran, Iraakse makelij. Dat het Iraanse staatspers- [RNA gisteren. Vrijdag rdag sloegen drie raket- Iraans grondgebied, irerd gezegd dat het om aide Amerikaanse pro- i ging. Volgens Iran is in geval waar. Over het rojectiel zei Teheran in heeft de Amerikanen sn gewaarschuwd niet ichtruim te komen. De drukten dit weekeinde reiniteit van Iran te onde soldaten ist Duitse basis f< in - Veertien Amerikaan- tairen die in en rond Irak d zijn geraakt, zijn afge- lacht overgebracht naar rikaanse basis Ram- ij de Duitse stad Frank s' slachtoffers zullen wor- zorgd in het Amerikaan- aire hospitaal in Land- ii even Amerikanen liepen i rwondingen op tijdens ai ten in Irak. Waar de an- ri ven gewond zijn geraakt •n kend. iji A htelingen aan ■jis met Syrië ei i - Een eerste groepje 10 irtien Irakezen is er gis- i i geslaagd hun door oor- 11 eisterde land te ont- a n. De vluchtelingen sta nk i noordwesten van de S [ebombardeerde stad st de grens met Syrië over, bi edoor de VN-vluchtelin- anisatie Unhcr zijn op en. Van de verwachte e uittocht van Iraakse lingen is nog geen spra- us de Unhcr. In het n hebben al wel duizen- insen hun steden verla- lar zij kiezen er voorals- t voor het buitenland op en. malist dood r Brits vuur' i - De Britse televisie- ist Terry Lloyd, die in ak werd vermist, is om en. Volgens zijn werkge- kwam hij onder vuur tse of Amerikaanse troe- gaat ervan uit dat het van Lloyd (50) in een in Basra is, dat on- ;e controle staat. Over Ivan twee vermiste colle- Lloyd, de Belgische ca- Fred Nerac en de Li- vertaler Hussein Os- nog niets bekend. Een cameraman van ITN jewond bij de beschie- ij kon niet zien wat er collega's gebeurde, lert zich dat het vam van de kant waar oepen zaten. Zij zouden ^nalisten hebben aange- lor Iraakse militairen. maandag 24 maart 2oo3 berlun-den haag/gpd-anp - Ne derland en Duitsland willen hun militaire bijdrage aan de verde diging van Turkije stopzetten als Ankara besluit het noorden van Irak binnen te vallen. Behalve om Duitse Patriot-raketten, die worden bemand door zo'n 350 Nederlandse soldaten, gaat het om personeel op Awacs-verke- ningsvliegt uige n Dat lieten premier Balkenende en de Duitse ministers Fischer (buitenlandse zaken) en Struck (defensie) het afgelopen week einde weten. Zaterdagochtend namelijk verschenen er berich ten in de media dat Turkse troe pen de Iraakse grens waren overgetrokken om de Koerden in Noord-Irak te bestrijden. Die berichten bleken later bij nader inzien onjuist. Balkenende liet er geen twijfel over bestaan dat het kabinet de militaire hulp zonder aarzeling intrekt als Turkije de grens met Irak niet eerbiedigt. „Het zegt denk ik voldoende dat ik de be richten over de vermeende Turkse inval meteen heb laten verifiëren", aldus de premier. De kamerleden Van Bommel (SP) en Karimi (Groenlinks) ei sen dat Balkenende in de Twee de Kamer herhaalt dat de Pa triots naar Nederland terugke ren als Turkije zelf oorlog gaat voeren. Ze hebben een spoed debat aangevraagd. Ook de meeste Iraakse vluchte lingen in Nederland zijn tegen een Turkse invasie. Ze hebben dat zaterdag gezegd in een on derhoud met Balkenende. De premier voerde op zijn mi nisterie gesprekken met alloch tone organisaties in ons land om te voorkomen dat er door de oorlog in Irak spanningen tus sen bevolkingsgroepen gaan ontstaan. Daar is nog geen spra ke. België heeft bij monde van mi nister Michel (buitenlandse za ken) laten weten dat Turkije zijn kansen voor EU-lidmaatschap op het spel zet als Turkse troe pen Noord-Irak binnentrekken. Een invasie zou leiden tot 'seri euze problemen', zo zei hij gis teren op de publieke televisie zender VRT. „Dan moeten we hun aanspraak op EU-lidmaat- schap heroverwegen." Zaterdag zei de Belgische premier Verhof- stadt al dat de NAVO de hulp aan Turkije moet stoppen als Ankara een invasie uitvoert. door Fidan Ekiz silopi - Turkije wil, tot ergernis van de VS en enkele Europese landen, zoals Nederland en Duitsland, strijdkrachten naar Noord-Irak sturen. Het land is bang dat het Koerdisch separa tisme in Turkije weer aanwak kert, mochten Iraakse Koerden na de val van Saddam Hussein een Koerdische staat uitroepen. Maar de Amerikanen vrezen het ergste als Iraakse Koerden slaags raken met Turkse militairen. Het frustreert de Turken dat er zoveel verzet is tegen het voor nemen van Ankara. „Mensen snappen het niet. Ze weten niet hoe wij jarenlang hebben gele den onder de onmenselijke da den van de PKK", vertelt Cey- hun, een inwoner van het bij de Iraakse grens gelegen Silopi. „Ik heb gezien hoe die seperatisten, die terroristen, baby's en dui zenden Turkse soldaten ver moordden." Ankara wil voorkomen dat de strijd tussen het leger en de Koerdische guerilla's van PKK- Kadek weer wordt aangewak kerd, meent Ceyhun. Zijn gezin en Turkse vrienden beamen dat. „Alle Turken denken er zo over. Turkije wordt altijd in een kwaad daglicht gesteld als het om de Koerden gaat. Wij heb ben niets tegen Koerden, maar wel tegen de extremisten onder hen." Ankara hamert er al weken op dat Turkije geen verkeerde be doelingen heeft. De Turkse pre mier Erdogan zei het dit week einde nog eens tegen de Ameri kaanse minister Powell: De Turkse strijdkrachten moeten en zullen Noord-Irak binnentrek ken. Voor ons is dit van even groot belang als het gebruik van ons luchtruim is voor jullie. On ze soldaten zullen geen geweld gebruiken." DeTurkse minister van buiten landse zaken Gül en de Britse minister van defensie Hoon be vestigden zaterdag dat een groep van ruim duizend Turkse commando's al in Irak is. De Turkse strijdkrachten zouden zich langs de 330 kilometer lan ge grens hebben verzameld om zich voor te bereiden op militair ingrijpen, nadat het Turkse par lement daar toestemming voor geeft. Zij zullen een strook Iraaks gebied bezetten. Koerdi sche troepen in noordelijk Irak ontkennen echter dat Turkse militairen de grens zijn overge stoken. Opvallend is dat de Turkse op perbevelhebber dit beaamt. Vol gens hem staan zo'n 40.000 mi litairen klaar om de grens over te steken. Maar dat gebeurt al leen als het 'noodzakelijk is'. Commando's patrouilleren al sinds de eerste Golfoorlog op Iraaks grondgebied, en daarbij hebben zich volgens de bevel hebber vooralsnog geen solda ten bij aangesloten. Als reactie op de Turkse dreiging hebben tienduizend Koerdische strijders zich bij de Iraaks-Turkse grens verzameld. washington/vervolg voorpa gina - Iraakse eenheden en troe pen van de Amerikaans-Britse co alitie zijn in een zware strijd ver wikkeld bij de luchthaven van de Zuid-lraakse stad Basra. Ook bij een strategisch gelegen brug wordt hevig gevochten, meldde al-Jazeera vanmorgen. In de stad zelf houden zich vol gens de zender geen normale militairen op, maar alleen strij ders van de om zijn wreedheid bekend staande paramilitaire eenheid 'Fedajjin Saddam' als leden van het zogenoemde 'vrij willige Jeruzalem-leger' en ge wapende functionarissen van de regerende Baathpartij. Het Rode Kruis heeft gewaar schuwd voor een humanitaire crisis in Basra, waar al bijna 72 uur geen elektriciteit en water meer is. President Bush beloof de gisteren dat humanitaire hulp aan Irak snel op gang zou komen. Irak meldt tot nu toe 160 gewonden onder burgers in Bagdad, en 77 doden in Basra. Vanmorgen werd gezegd dat door de luchtaanvallen van de afgelopen 24 uur zeker 62 men sen in verschillende Iraakse ste den zijn omgekomen, en 400 anderen gewond zijn geraakt. In het noorden van Irak werd gisteren heftig gevochten door Koerdische milities. Met onder steuning van Amerikaanse een heden proberen zij op te rukken in de richting van Kirkuk. Een gebied in het noorden dat wordt gecontroleerd door de aan al- Qaeda gelieerde Ansar al-Islam van Mullah Krekar werd be stookt met zware bommen. Er werd dit weekend ook weer gevochten in havenstad Umm Qasr, waar de geallieerden twee dagen geleden binnentrokken. Het verzet lijkt te komen van ongeregelde troepen die loyaal zijn aan Saddam Hussein. Er waren de afgelopen dagen ook beelden van Irakezen te zien die de komst van de Amerikanen en Britten verwelkomen. Andere tegenslagen, maar dan van eigen makelij, waren er in Koeweit, waar boven de grens met Irak een Brits gevechtsvlieg tuig werd neergehaald door een Amerikaanse Patriot-raket. Daarbij zijn de twee beman ningsleden omgekomen. Onder zocht wordt hoe dat heeft kun nen gebeuren. Zaterdag was er een aanslag op een Amerikaanse legerbasis in Koeweit, waarvoor een Ameri kaanse soldaat is aangehouden. De militair zou gedragsproble men hebben gehad, en daarom een aantal granaten in de leger tenten van de militaire leiding hebben gegooid. Er vielen zes tien gewonden, van wie er giste ren een overleed. Volgens niet- bevestigde berichten was de da der een moslim. Rusland stapt naar de Verenigde Naties omdat het wil dat de Vei ligheidsraad zich uitspreekt over de oorlog tegen Irak. De VN moeten beoordelen of de Ame rikaans-Britse militaire actie wel wettig is, aldus onderminister van buitenlandse zaken Joeri Fedotov vanmorgen tegen het persbureau Interfax. Nasiriyah (boven) bleek ondanks het welkomstbord afgelopen week einde een harde noot om te kraken. Ook bij Az Bayr in het zuiden (linksonder) werd nog tegenstand geboden. Amerikaanse militairen en Iraakse gevangenen zoeken dekking. En in Koeweit herdachten Amerikanen de collega die stierf bij de granaataanval op hun kamp. Foto's: EPA/Eric Feferberg, AP/Laura Rauch en AP/James Matise Opmars in Zuid-lrak bagdad/ap - De politie in Bag dad heeft gisteren een groot scheepse zoekactie gehouden naar een of meer geallieerde pi loten die zou zijn neergeschoten en die in de rivier de Tigris zou zijn terechtgekomen. Honder den zwaarbewapende agenten zochten de oever van de Tigris af, schoten in de rivier, en sta ken het riet langs de oever in brand. Britse en Amerikaanse leger- woordvoerders zeiden niets te weten van een vliegtuig dat zou zijn neergehaald boven Bagdad. De Libanese zender al-Manar, die in handen is van de radicale Hezbollah-beweging, wist even wel te melden dat er in Bagdad een Britse piloot was opgepakt, en dat er in en langs de rivier naar zijn copiloot werd gezocht. Ook de Qatarese nieuwszender al-Jazeera meldde dat er naar een piloot van de coalitiestrijd macht werd gezocht nadat een andere piloot was opgepakt. Honderden Iraakse burgers meldden zich om te helpen bij de zoektocht, die werd ingezet nadat getuigen hadden gezegd parachutes te hebben zien neer dalen in het gebied, kort nadat het luchtalarm was afgegaan in Bagdad. Op de Iraakse televisie werd verslag gedaan van de zoektocht. Bagdad (advertentie) DE ALLERLAATSTE LOTEN. VOORHEEN RUIM f13,5 MILJOEN Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. *5 door onze correspondent Harm Harkema londen - De steun voor de oor log in Irak is in Groot-Brittannië sinds het uitbreken ervan sterk toegenomen. Volgens een pei ling van The Sunday Times vindt 56 procent van de Britten het te recht dat Amerika en Groot- Brittannië de oorlog zijn begon nen, terwijl 36 procent het er nog steeds niet mee eens is. Twee weken geleden waren nog vier op de vijf Britten tegen een oorlog als er geen VN-mandaat aan ten grondslag lag. Ook de populariteit van premier Blair neemt weer toe: hoewel hij in achting is gedaald bij 29 procent van de bevolking, zegt 36 pro cent van de Britten hun premier nu juist meer te bewonderen. Toenemende steun voor de oor log uitte zich ook in de enigszins tegenvallende opkomst voor een vredesdemonstratie in Londen, zaterdagmiddag. De betoging trok weliswaar zo'n 200.000 deelnemers, maar dat was veel minder dan het miljoen demon stranten van drie weken gele den. Veel 'gewone' burgers die zei-, den of nooit demonstreren, maar drie weken geleden des ondanks acte de présence ga ven, lieten het zaterdag afweten. Zodoende hadden nu de tradi tionele vredesactivisten en anti kapitalisten weer de overhand. Ook waren er veel moslims en opvallend veel scholieren. Van een patriottische stemming is geen sprake. Daarvoor is de twijfel over de rechtvaardigheid door Jason Keyser tel aviv/ap - Hoog bovenop een toren staan twee rechercheurs van de politie in Tel Aviv. Met verrekijkers en nachtzichtappa- ratuur speuren ze de wijde om geving af, op zoek naar nade rende Scuds. Maar vooralsnog zijn niet de Iraakse raketten hun grootste zorg. Ze vrezen vooral de verveling. In de vorige Golfoorlog in 1991 schoot Saddam Hussein een dag na het verstrijken van een door de VN gesteld ultimatum de eer ste van in totaal 39 Scud-raket- ten af op Israël. De raketten richten wel materiële schade aan, maar slachtoffers vielen er nauwelijks. De vrees voor de ra ketten was evenwel groot. Nu is dat anders. Slechts weinig Israëliërs denken dat Irak nog in staat is een dergelijke aanval uit te voeren. Veel raketten zal Sad dam immers niet meer over hebben na de wapeninspecties, en bovendien zijn Amerikaanse en Britse militairen al behoorlijk ver in het westen van Irak door gedrongen, waar de lanceerin- richtingen stonden. De meeste Israëliërs gaan dan ook hun gewone gang. Behalve de Scud-spotters op de toren. Die moeten van de Israëlische regering op hun post blijven tot het gevaar helemaal is geweken. De spotters hebben als taak te zien waar inkomende Scuds in slaan, om meteen de hulpdien sten naar de desbetreffende plek te kunnen sturen. Normaal gesproken maken de rechercheurs jacht op drugsdea lers, pooiers of andere crimine len. Nu zitten ze grappen te ma ken over hun soms zo slaapver wekkende missie op de toren. Ze gaan zich te buiten aan chips en frisdrank en staren naar de Middellandse Zee, vechtend om wakker te blijven tijdens hun twaalf uur durende dienst. „Het is een rare wereld", stelt recher cheur Eyal Kazaz vast. De inwoners van Tel Aviv heb ben van de autoriteiten het dringende advies gekregen alert te zijn op een aanval uit Irak en altijd een gasmasker mee te ne men, maar er zijn maar weinig inwoners van de kuststad die zich daar iets van aantrekken. In 1991 bleven de straten leeg. Nu is het straatbeeld totaal anders. Het is druk. Veel scooters, wan delaars, spelende kinderen. Maar in de zakenwijk Ramat Gan, in 1991 driemaal getroffen, maakt Mir Rotem (60) zich wel zorgen. Hij zag de afgelopen da gen verschillende van zijn buren die van Iraaks-joodse afkomst zijn, vertrekken naar elders. „Zij kennen Saddam beter dan ik", weet Rotem. Toch heeft hij in zijn huis nog geen kamer lucht dicht gemaakt, om daar in geval van een chemische of biologi sche aanval te kunnen schuilen. londen-berlun-manama/dpa - Miljoenen mensen over de hele wereld zijn dit weekeinde de straat opgegaan om te betogen tegen de Amerikaans-Britse in vasie in Irak. In Spanje en Bah rein kwam het tot harde botsin gen tussen betogers en politie, waarbij tientallen mensen ge wond raakten. De grootste betogingen waren in Groot-Brittannië, de Verenig de Staten, Spanje en Pakistan. Ook in Duitsland, Frankrijk, Ita lië en Nederland gingen vele duizenden de straat op. In Manama, de hoofdstad van het Golfstaatje Bahrein, kwam het gisteren tot felle gevechten tussen duizenden tegenstanders van de oorlog en veiligheids troepen. De politie dreef de be togers met traangas en gummi knuppels uiteen. Ook zaterdag kwam het in Manama tot onge regeldheden. In de Pakistaanse stad Lahore gingen gisteren 200.000 mensen de straat op om onder de kreet van 'God is Groot' tegen de oor log in Irak te protesteren. De be toging was georganiseerd door de machtige coalitie van zes fundamentalistische partijen MMA. Ook in de Spaanse hoofdstad Madrid braken hevige gevech ten uit tussen oproereenheden en demonstranten. De betoging zaterdag verliep vreedzaam tot dat enkele betogers de politie met flessen bekogelden en af valcontainers in brand staken. Ruim 120 mensen raakten ge wond, onder wie bijna 40 poli tiemannen. In Amsterdam gingen ruim 20.000 mensen de straat op om te betogen. Bij het Amerikaanse consulaat braken relletjes uit. De ME joeg de relschoppende jongeren hier uiteen met water kanonnen. De politie verrichtte 35 aanhoudingen. In Griekenland, Denemarken, Finland en Zwitserland betoog den tussen de 10.000 en 20.000 mensen. In enkele Duitse ste den werd ook gedemonstreerd. In Berlijn ging het om ongeveer 40.000 betogers. Volgens de po litie waren in Hamburg, Jena, Keulen, en Stuttgart ongeveer 10.000 demonstranten op de been. (advertentie) van de oorlog te groot. Zo kent iedere voorstander wel iemand in zijn naaste omgeving die er tegen is. Tegenstanders van de oorlog worden ook niet verket terd door voorstanders, zoals bij vorige oorlogen waarbij de Brit ten betrokken waren, wel is ge beurd. De Britse media rapporteren opvallend veelzijdig over de oor log, en zelfs de tabloids waken voor al te patriottisch klaroenge schal. The Mail on Sunday schreef gisteren enerzijds over de 'rollende donder van de Brit se tanks', maar ruimde evenveel plaats in voor familieleden van een Britse militair die zaterdag is gesneuveld, en die vinden dat hij zijn levpn heeft gegeven in 'een zinloze oorlog'. per stuk kilo.&W 200 gram, 1 kilo 5.75 De Van/voof-aanbledlngen zijn alleen geldig met Ctl Bonuskaart tot en met 30 maart 2003. -fr-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3