'Chicago' grote Oscar-winnaar GESPREK VAN DE DAG Staatsbezoek Brazilië is als een wervelstorm Tips voor een oorlog Academy Awards 2003 Koningin Beatrix, prins Willem-Alexander en prinses Maxima sloten zater dag in de Maanvallei hun bezoek aan Chili af. Vanaf vandaag bezoeken ze Brazilië. Foto: ANP/Robin Utrecht Koningin Beatrix begint vandaag aan haar vijfdaagse staatsbezoek aan Brazilië. De op 1 januari aan getreden Braziliaanse president Lula da Silva maakt vanavond graag een paar uren vrij voor het koninklijke gezelschap, dat verder als een wervelstorm door het land zal reizen. Koningin Beatrix is zaterdagmid dag al in het Braziliaanse Foz de Igua^u aangekomen. Foz is het Vaals' van Brazilië: bij dit drielan denpunt komen de grenzen van Argentinië, Brazilië en Paraguay samen. Foz heeft daarnaast een trekpleis ter van wereldklasse: watervallen in de zelfde orde van grootte als de in de buitenwereld meer bekende Niagara Falls op de grens van de VS en Canada en de Victoria-wa- tervallen tussen Zimbabwe en Zambia. Aannemelijk is ook dat de ouders en mogelijk ook andere fa milieleden van Maxima naar Igua- zu (de Argentijnse spelling) zijn ge reisd. De koningin heeft het weekend ge bruikt om zich voor te bereiden op het zware reisprogramma van de komende dagen. Wie in Brazilië verschillende plaatsen wil bezoe ken moet lange afstanden vliegen. Van Foz naar de hoofdstad Brasi lia, waar het koninklijke gezel schap vandaag aankomt, is het meer dan 1500 kilometer. De af stand tussen Brasilia en de volgen de halteplaats, Rio de Janeiro, be draagt 1200 kilometer. Dezelfde dag nog reist het gezelschap door naar het relatief nabijgelegen Sao Paulo (430 kilometer). Tot slot vliegt de koningin aan het einde van de week 2600 kilometer naar Recife. Privé gaat ze daarna ook nog naar Manaus in het enkele duizenden kilometers verder gele gen Amazonegebied. In Brasilia worden vandaag de ge bruikelijke protocollaire plichtple gingen, afgewerkt, met vanavond het staatsbanket als afsluiting van de eerste dag. Morgen is het pro gramma tjokvol, met na aankomst in Rio de Janeiro een bezoek aan het opvanghuis voor straatkinde ren Sao Martinho, dat aan het be gin van de jaren tachtig is opge richt door de Limburgse pater Martin Cox. Willem-Alexander was hier ook al tijdens zijn officiële be zoek aan Brazilië in 1998, zoals wel meer onderdelen van het staatsbe zoek een getrouwe kopie zijn van die reis van de kroonprins. Het gevolg van de koningin maakt zich nu al zorgen over het uitstapje naar Corcovado, naar het wereld beroemde Christusbeeld, dat hoog boven Rio uittorent. De Britse prins Charles werd hier bij een be zoek bijna onder de voet gelopen door de Braziliaanse media. De hysterie voor de in Brazilië minder bekende 'rainha Beatriz' zal niet zo groot zal zijn, maar chaos wordt niet uitgesloten. In de noordelijke havenplaats Recife zal het enthou siasme voor het bezoek waar schijnlijk het grootst zijn. Het mag dan meer dan 350 jaar geleden zijn dat de Nederlanders onder leiding van graaf Johan Maurits van Nas- sau-Siegen hier de dienst uitmaak ten, de herinneringen aan die tijd zijn nog springlevend. Dat nu een zeer ver familielid van die Johan Maurits (naar wie het Mauritshuis in Den Haag is genoemd) op be zoek komt in het anders 'vergeten' Recife is van grote betekenis. De koningin gaat in Recife ook kijken naar de restanten van de korte Ne derlandse koloniale tijd in de Gou den Eeuw, het nu onder Neder landse leiding weer stukje bij beet je herstelde en opgegraven Fort Oranje. Hans Jacobs DAGELIJKS LEVEN De 75ste uitreiking van de Academy Awards, gisteren in het Kodak Theatre in Los Angeles, was de meest gedenkwaardige, opwindende en emotionele in lange tijd. De musical 'Chicago' won zes Oscars, inclusief die voor beste film. Maar Polanski's The Pianist' won drievoudig in de zware categorieën beste acteur, regie en script. 'Gangs of New York' won niets en Nederland greep mis met 'Zus Zo'. En alle genomineerden in de categorie 'beste lange documentaires' verschenen op het podium om steun te geven aan een door Michael Moore uitgesproken protest tegen de oorlog in Irak: 'Shoot films, not Iraqis'. Hij won een Oscar voor Bowling For Columbine en stelde dat hij en zijn collega's documentaires ma ken omdat ze niet van 'fictie' hou den. En daarom houden ze vol gens Moore ook niet van George Bush: „Want die is dankzij een fic tieve verkiezingsuitslag aan de macht gekomen. En zo is ook de aanleicfing van de oorlog tegen Irak weer pure fictie." Moore had nog meer willen zeg gen maar werd weggeblazen door de kopersectie van het gala-orkest. Dat dreigde ook te gebeuren toen winnende acteur Adrian Brody wilde vertellen waarom Polanski's The Pianist, over de musicus Szpil- man die het getto van Warschau overleefde, zo belangrijk is. De ac teur maande het orkest om stilte, kreeg die en verklaarde: „Het is ook een film over de geweldige droefheid en de effecten die oorlog op mensen heeft. Laten we God bidden én Allah voor een snelle oplossing." Adrian Brody oogstte er een staande ovatie voor. De film won tevens voor de beste scena riobewerking en de beste regie. Voor het beste originele script werd Hable con ella bekroond van Pedro Almodovar, die zijn Oscar opdroeg aan 'menselijkheid, de mocratie en het internationaal recht'. Chris Cooper, winnaar van de Os car voor de beste mannelijke bijrol (voor Adaptation), was de eerste die het 'no comment'consigne min of meer aan zijn laars lapte: „Ondanks alle problemen in de wereld, wens ik iedereen vrede." Meer risico nam de Mexicaanse acteur Gael Garcia Bentel, die al leen maar een liedje uit de film Frida hoefde aan te kondigen en dat deed met de opmerking:Als Frida nog in leven was geweest, zou ze aan onze zijde staan, tégen de oorlog." Maar eigenlijk was Steve Martin, voor de tweede keer presentator van het gala, de eerste die de code brak met dubbelzinnige grappen over Duitsers en Fransen en door meteen de afgekondigde sober heid - waarvan inderdaad amper sprake van was - op de hak te ne men: „Zo, geen rode loper! Die boodschap zal hard aankomen!" Een aantal van de gasten, onder wie Dustin Hoffman, had beloofd de persoonlijke afkeuring over de oorlog in Irak kenbaar te maken door een strookje plakband aan de revers te bevestigen als ironische verwijzing naar het regeringsad- film Chicago regisseur Roman Polanksi, The pianist acteur Adrien Brody, The pianist actrice Nicole Kidman, The hours acteur bijrol Chris Cooper, Adaptation actrice bijrol Catherine Zeta-Jones, Chicago scenario (bewerking) Ronald Harwood, The pianist animatiefilm Spirited away korte animatiefilm The ChubbChubbs! art direction Chicago cinematografie Road to perdition kostuums Chicago documentaire Bowling for Columbihe korte documentaire Twin Towers montage Chicago buitenlandse film Nowhere in Africa, Duitsland korte film This charming man (Der er en yndig mand) grime Frida muziek Frida scenario Talk to her (Hable con ella), Pedro Almodovar song Lose yourself uit 8 Mile (Eminem, Jeff Bass, Luis Resto) geluid Chicago geluidsmontage The lord of the rings: The two towers visuele effecten The lord of the rings: The two towers ere-Oscar Peter O'Toole Madonna 'wint' bij Razzie-uitreiking Popster en actrice Madonna is flink ii prijzen gevallen bij de uitreiking van 1 zogenoemde Razzies, of Gouden Frai bozen. De Razzies worden ieder jaarl dag voor de Oscar-uitreiking gegeven aan degenen die verantwoordelijk zij voor wanprestaties op filmgebied. Mi donna sleepte samen met haar echtg noot Guy Ritchie vier Razzies in de vy voor Swept away, waarin zij de hoofd speelt en die Ritchie heeft geregisseei De titel 'slechtste actrice' moetMado overigens delen met Britney Spears, debuteerde in de film Crossroads. In 1 taal heeft Madonna in haar carrière a filmster negen Razzies binnengehaal' een aantal dat alleen door Sylvester S lone is geëvenaard. Zoals ieder jaar si terden de sterren door afwezigheid b uitreiking. wel. En we steunen het niet. - „Huh?" „Ja, we vinden het goed dat het gebeurt. Maar we hel pen niet mee. Nou ja, alleen Jan Blom dan. Die vecht namens ons in de coalitie:" (Tip: Wees verbindend, zoek naar wat mensen drijft.) Daar kan mijn dochter niet bij. Maar mijn zoon wel. Die komt dagelijks van school naar huis met grote ver halen over vechtpartijen waar hij wel achter stond, maar waar hij geen actieve rol in heeft gespeeld. Eer lijk niet, hoor. Eerlijk niet!") Met dat standpunt haalt hij dan weliswaar niet de hoon van de halve wereld, maar wel het wantrouwen van zijn moeder op de hals. (Zeker als blijkt dat hij, net ah Jan Blom, er wel dege lijk actief bij betrokken h.) - „Dus de Irakezen of de terroristen vallen ons niet aan?" „Dat denk ik niet. Dat zullen ze wel bewaren voorde landen die tot de aanval hebben besloten. - „Wie waren dat dan, behalve Amerika?" „Nou, Engeland" - Van de zomer gaan we naar Engeland!!!" „En Spanje. - „Spanje? Over twee maanden gaan we naar Spanje!" (Tip: Verlies je niet in detaih. Dat levert alleen maar frustratie op.) Mijn zoon heeft geen uitleg nodig. Hij geeft uitleg. Tij dens het kringgesprek analyseert hij de aanleiding tot het conflict (Saddam heeft zich niet aan de afspraken gehouden', horen zijn asgenootjes hem een paar keer De Japanner Yukichi Chuganji, die zich de OUDSTE MAN OP AARDE mag noemen, is gisteren 114 jaar geworden. De voormalige zijde wormkweker neemt nog steeds elke dag drie stevige maaltijden tot zich. De laatste jaren ligt hij wel veel in bed wegens zijn slechte ogen, zeg gen ambtenaren in zijn woonplaats. Ook de vermoedelijk oudste vrouw ter wereld woont in Japan. Dat is de 115-jarige Kamato Hongo. Net als Chuganji woont ze op Kyushi, het belangrijkste zuidelijke Japanse ei land. Foto: AP vies om voor het geval van een gif gasaanval alle kieren in ramen en deuren dicht te tapen. In het Ko dak Theatre waren evenwel ner gens plakbandjes te zien. Ze waren eerder op de dag wel zichtbaar tij dens de uitreiking van Indepen dent Spirit Awards, voor films die tot stand zijn gebracht buiten de grote Hollywood-studio's om. Juli- anne Moore had daar verklaard: „Wij leren onze kinderen dat ze niet moeten vechten. Vechten is geen oplossing." Bij de Oscars had ze twee keer genomineerd gestaan, ook voor The Hours, maar won ze niets. Michael Moore won met Bowling for Columbine de Spirit Award voor de beste documentaire en stelde: „De oorlog in Irak leert de kinderen van Columbine dus dat geweld wel degelijk een middel is om een conflict op te lossen." Moore liep bij de plechtigheid in Santa Monica rond met een badge met de tekst 'Shoot films, not Iraqis'. De Nederlandse 'delegatie' had twee keer pech. Niet alleen bleef Paula van der Oest buiten de prijzen, ook wer den de regissseuse van Zus zo en filmjournalist René Mioch gear resteerd. Mioch kon bij een v, Oscarfeesten geen toegangski laten zien aan een beveiliging ambte, terwijl hij wel al binnc was. „In no time stonden vijf agenten met van die oortjes 0 ons heen. Ik dacht even dat z naar de limo begeleidden voc volgende feest, maar we werd bij een politiebureau afgezet 1 mensen geboeid tegen de mi stonden", vertelde Mioch, ko dat hij en Van der Oest weer 1 den vrijgelaten. Alles bleek te rusten op een misverstand. Pieter van Lierop De emoties liepen hoog op tijdens de Oscaruitreiking. Nicole Kidman wendde haar gezicht even af, Meryl feliciteert ere-Oscarwinnaar Peter O'Toole zeer hartelijk (linksboven) en Michael Moore (linksonder) uittel kritiek op de Amerikaanse president George Bush. Foto: AFP/Lee Celano Dat er daar een oorlog kan uitbreken, geloven ze wel. Aan de andere kant van de wereld heb je gewapende conflicten, hongersnoden en 'arutne mense', zoals mijn zoon dat in zijn eerste sociaal bewogen werkstuk zo treffend beschrijft. De centrale vraag is dan ook: Kan er hiér (bij ons) oorlog komen? Wij (mijn vrouw en ik) zeggen van niet, maar een vriendin van mijn dochter (een 11-jarige nucleaire deskundige) weet met stellig heid te beweren dat Irak wapens heeft die de hele we reld kunnen vernietigen. Wie moet je geloven? Bij het Jeugdjournaal en op school hebben ze er voor doorgeleerd: voor het op eenvoudige wijze verklaren van grote, maatschappelijke problemen. En als ze het niet precies weten, kunnen ze bij de inspectie van het onderwijs en nog een stuk of dertig ondersteunende in stellingen terecht voor tips en adviezen, en het uitwis selen van positieve en negatieve ervaringen. Als ouder stond je tot voor kort overal alleen voor. Maar via internet (www.ocenw.nl en verder) krijg je toch een kijkje in de keuken. En zo weet je dat de meester van je dochter heeft gezondigd tegen regel 1 van de adviezen, met zijn opmerking dat hij het eens is met Balkenende. (Tip: communiceer waardevrij. Als de leerkracht zijn mening buiten beschouwing Iaat en zoekt naar wat zijn leerlingen drijft, zullen de leerlingen dat als be gripvol ervaren.) Waar haar meester het nu precies mee eens is, weet mijn dochter niet. Maar dat leg ik haar uit. „Het K' jerlandse standpunt is helder. We stcfinen het HEB PRECIES ZUN 5EcHtmftESS i MENSELIJK betogen) en geeft hij tactische aanwijzingen voor een snelle afloop (iets met een vliegtuig dat op een gebouw landt, soldaten die Saddam aanhouden en vervolgens met hem wegvliegen. Daar kan geen 'shock and awe' tegenop). Maar bij veel van zijn zesjarige klasgenootjes is er geen voedingsbodem voor zijn aiialyses. (Tip: Als de oorlog niet leeft otider leerlin gen, moet je je afvragen of het wel zinvol is ze aan de orde te stellen.) De beloofde mediaoorlog leidt ertoe dat bij ons de tv de hele dag op oorlog" staat, net als in een willekeurig ander weekein de 'schaatsen'. Maar na een paar dagen (als de tien kilometer begint) ebt de inte resse daarvoor weg. Terwijl de bommen inslaan in Bagdad en de hemel rood en zwart kleurt, leest mijn dochter aan mijn zoon voor uit de belegen Pinkeltje Omnibus Elke keer als ze hem eryan verdenkt dat hij naar het scherm kijkt, laat ze hem navertellen wat ze net heeft gelezen. Als hij daar een beetje moe van wordt, vraagt hij aan mij: - „Pap, kun je de oorlog niet even uit zetten?" „Ja, hiér wel (Laatste tip.) Fjc ^cren?: coluran@dlckvanderplas.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2