Een twijfelachtige dopingajfaire uit 1960 SPORT UIT HET OOG LINKS BUITEN Gekwelde fan neemt wraak londen - Negentien jaar na het verlies van zijn club Plymouth in de halve finale van de FA Cup, heeft een fan wraak geno men op de spits die destijd het winnende doelpunt maakt voor tegenstander Watford. Een on bekende man besprong de nu 45-jarige George Reilly en beet hem zijn oor af. Het incident had plaats op een bouwplaats in Corby, waar de voormalige voetballer aan het werk was als metselaar. Plotseling sloeg ie mand Reilly tegen de grond, be sprong hem en hapte in zijn oor. In zijn andere oor beet hij de bloedende Reilly het woord 'Plymouth' toe. De matchwin ner voor Watford in 1984 moest in allerijl naar een dokter, die vijftig hechtingen nodig had om het oor weer aan te naaien. Bookmaker geeft Ajax minste kans londen - Real Madrid is bij het Britse wedkantoor William Hill de grote favoriet voor het win nen van de Champions League. De Spaanse club staat geno teerd voor 3-1. De bookmaker geeft Ajax (16-1) de minste kans de cup te veroveren. De andere noteringen zijn: Manchester United 9-2, Juventus 5-1, Valen cia 11-2, AC Milan en Inter 6-1, Barcelona 7-1. Daly wil golfbal over rivier slaan Pittsburgh - Als promotie voor een golftoemooi voor het goede doel wil John Daly proberen een bal over de Monongahela River te slaan. De Amerikaan, die naast de baan naam maakte door zijn roerige privé-leven en diverse verslavingen, staat be kend als de speler met de lang ste drive in het internationale circuit. Daly zal op 5 mei in ie der geval proberen de 289 yards van de rivier in Pittsburgh te slechten. Hij heeft al diverse ke ren het record van de langste slag in handen gehad. Vorig jaar kwam hij tot 306,8 yards. Spaanse fiscus wil 288,8 miljoen madrid - De Spaanse fiscus heeft in totaal 288,8 miljoen eu ro aan achterstallige loonbelas ting gevorderd van de voetbal clubs uit de hoogste divisie. De meeste verenigingen hebben beroep aangetekend. Atletico Madrid heeft met 66,65 miljoen de hoogste navordering gekre gen. Ook Real Madrid en FC Barcelona moeten met 61,3 en 51,3 miljoen forse bedragen be talen. „De fiscus heeft de be dragen gevorderd, maar dat houdt niet in dat ze werkelijk moeten worden betaald. De meeste clubs hebben beroep aangetekend. We moeten wachten op de uitkomst hier van", aldus een woordvoerder van de Primera Division. Opera over ijshockeyers praag - De Tsjechische ijshoc- keysterren Jaromir Jagr en Do- minik Hasek verschijnen in 2004 in de opera. De olympisch kampioenen van 1998 zingen niet zelf, ze worden bezongen. Het Tsjechisch Nationaal Thea ter heeft onder de werknaam Nagano plannen ontvouwd een opera te maken over de olympi sche triomf van de Tsjechische ijshockeyploeg in 1998. De pre mière is in april 2004.„Het wordt een moderne legende", aldus Jiro Nekvasil, artistiek lei der van het Nationaal Theater. Olympic Order voor korfbalman bunnik - Het IOC heeft Bob de Die de Olympic Order toege kend, de hoogste onderschei ding in de olympische bewe ging. De Die (69) krijgt de order voor zijn vele verdiensten voor de korfbalsport. De Die is sinds 1981 bestuurslid van het IKF en sinds 1988 voorzitter. Tussen 1969 en '83 was de Helmonder ook bestuurslid van de Neder landse korfbalbond (KNKV). Uurtje tennisles van Agassi-Graf las vegas - Het echtpaar Andre Agassi - Steffi Graf gaat een uur tennisles geven aan de Ameri kaanse honkbalspeler Randy Johnson. De prijs bedraagt 50.000 dollar. Johnson won het voorrecht tijdens een veiling in Las Vegas door de acteur Robin Williams voor de bestrijding van de ziekte van Parkinson. Al le inkomsten gaan naar dit goe de doel. In totaal haalde vei lingmeester Williams 5,5 mil joen dollar op. Een diner met hem leverde 120.000 dollar op. Een rondje golf met de legenda rische Jack Nicklaus en de bok- shandschoenen van Muham mad Ali waren goed voor 110.000 dollar. Een potje bas ketballen met de beroemde Shaquille O'Neal (Shaq) bracht 30.000 dollar op. T ATordt er ook gevoetbald in Irak? Ja, vast wel X X Overal in de wereld wordt gevoetbald, waar om niet in Irak? Omdat het daar oorlog is. Je zou inderdaad veronderstellen dat in landen waar oorlog woedt niet tezelfdertijd gevoetbald wordt. Als ooit een burgemeester reden had een wedstrijd uit veiligheidsoogpunt te verbieden, dan.Maar ik denk niet dat de burgemeester van Bagdad veel aan denken toekomt. Ik denk dat er vóór hem wordt gedacht, door Saddam Hussein, toevallig een groot voetballiefhebber. Hetvoetbaljaarin Irak loopt van oktober tot mei. Het moet er nu flink om span nen, in de Irakese voetbalcompeti tie. U weet twee keer niks van het voet bal in Irak Ik weet er niets van. Met andere woorden, ik weet méér van het Irakese voetbal dan u. (Lees deze alinea rustig nog een keer over.) In mei 1991 werdAlZewra voetbal kampioen van Irak Wat aan de vorige zin opvalt, be halve dat Al Zewra na vier opeen volgende landstitels van Al Rasheed kampioen werd, is het jaartal. 1991. Het jaar van de Golfoorlog. De voet balcompetitie in Irak ging ten tijde van 'Desert Storm'gewoon door, alsof er niets aan de hand was. Vijf jaar daarvóór, in 1986, nam Irak deel aan de eindronde van het wereldkampioenschap in Mexico. Een tot dusverre unieke prestatie. Hun laatste wedstrijd verloren de Irakezen met 1 - 0 van Mexico. Maar in hun debuut waren ze ge lijkwaardig aan Paraguay. Romero scoorde voor Paraguay; Ahmed Rhadi voor Irak Er was echter één niet onbelangrijk detail. De Irakese treffer tel de niet. Op weg naar het doel werd de rake kop bal gekielhaald door de scheidsrechter, die niet wist hoe gauw hij voor het rustsignaal kon bla zen. Nog net op tijd, dus. In zijn tweede wedstrijd, in Toluca, scoorde Irak wel. Maar toen hadden Enzo Scifo en Nico Claesen, voor de in 1986 onweerstaanbare Belgen, al doel getroffenen was het de arbiter geoorloofd de goal (van wederom Ahmed Rhadi) goed te keuren. Irak speelde op dat moment al met tien man en wist zich uitgeschakeld. Laat ik het zo zeggen, neutrale waarnemers hadden destijds sterk de in druk dat de FIFA enigszins met Irak in zijn maag zat. Hoe eerder thuis, des te beter. Zijn eerste wedstrijd op het WK in Mexico speelde Irak met één spits. Ian Morrison, in zijn stan daardwerk The World Cup - A Complete Record, 1930-1990' prijst de Irakezen echter om hun avontuurlijke manier van voetballen. Helemaal in hun tweede en derde wedstrijd zoch ten de Irakezen de aanval Ze speelden toen een klassiek 4-4-2 systeem, met als aanvalslinie Sad dam, Hussein. Kerim Saddam was de ene spits, Shihab Ali Hus sein de andere. Saddam Hussein persoonlijk zocht in augustus 2000 de Joegoslaaf Mi lan Zivadinovic aan als bonds coach van Irak Maar toen Irak na een thuisnederlaag tegen Iran, tot opluchting van de FIFA het WK van 2002 misliep, liep Zivadinovic het restant van zijn contract mis. Al blijft Saddam het voetbal op de voet volgen, in wezen heeft hij er de tijd niet voor. Daarom heeft hij zijn zoon Uday Hussein benoemd tot voorzitter van de Irakese voetbal bond. Zijn vader mag de naam hebben wreed te zijn, de zoon is wreder. Toen Irak het WK van 1998 op een haar na (Ka- zachstan) miste, werd de gehele selectie in de zo mer van 1997 voor een 'trainingskamp' in de be ruchte Radwaniya gevangenis uitgenodigd. De oefenstof? Zweepslagen op rug en voetzolen. Anderhalf jaar geleden nam het Nederlands jeugdelftal (met Stekelenburg Hersi en Van der Vaart) deel aan het WK voor junioren in Argenti nië. Louis van Gaal was coach. Het werd een sof. Uitschakeling in de kwartfinales, door Egypte. Irak nam ook deel. De jonge Irakezen verloren van Brazilië en Duitsland, maar versloegen Ca nada. Grote man was ene Ridha. Die droomde tot voor kort tegen beter weten in van de Olympische Spelen van 2004, maar debu teert dat jaar als hij pech heeft (of zo u wilt, ge luk) op de Paralympics. Naar ik vrees voor talent volle voetballers uit Irak de hoogst haalbare kaart. Frank Snoeks Cor van Steijn werkte 32 jaar bij de afdeling Leiden van de KNVB. Als afdelingsmanager was hij bij de clubs in de regio hét gezicht van de voetbalbond. Op z'n 50ste verliet Van Steijn (53) de KNVB en aanvaardde een functie bij het bisdom Rotterdam. „Op dit terrein was ik geen on bekende. Ik was bestuurslid van de Bartolomeus-parochie in Voorhout. Op die manier zijn de contacten tot stand geko men. Ik werk op op financieel, administratief en organisato risch gebied. Binnen het bis dom, maar ook bij de parochies heb ik een controlefunctie. Het lijkt misschien een opmerkelij ke overstap, maar voor mezelf was dat niet zo. In het voetbal werken veel vrijwilligers bij de clubs, daarboven is er een koe pel die facilitair probeert te zijn. In m'n huidige werk is dat het zelfde. Natuurlijk is de inhoud heel anders, maar ik zie ook overeenkomsten. Je hebt paro chies met vrijwilligers en daar boven het bisdom als overkoe peling. Ook bepaalde ontwikkelingen zijn te vergelijken. Net als er clubs samengaan, zie je dat ook met parochies gebeuren. Daar komen ook emoties om de hoek kijken. Het is opvallend dat ik m'n werk geregeld men sen uit de voetbalwereld tegen kom. Vrijwilligers zijn toch vaak op meerdere fronten actief. Toen ik 18 was, ben ik bij de KNVB gaan werken. Er was nog een andere medewerker, Van Leeuwen, die deed hét werk voor de voetbalbond als partti mer in de avonduren. Maar de organsiatie is daarna snel ge groeid. In 1969 werd ik compe titieleider zaalvoetbal dat toen Roda JC-speler Edrissa Sonko zal later horen dat hij een achillespees heeft gescheurd Foto: ANP/Marcel van Hoorn van de grond kwam. Ik 1977 kwam ik aan het hoofd van het kantoor van de afdeling Leiden te staan, dat heette toen 'admi nistrateur'. Later ben ik afde lingsmanager geworden. Tot de reorganisatie, het sa mengaan van de afdelingen Leiden en Den Haag, was het erg fijn werken. Je had veel di recte contacten met de clubs, je kon de dingen op een goede manier regelen. Daarna ging ik me afvragen of de KNVB wel de goede weg was ingeslagen. Er ontstond een veel grotere af stand met de clubs, je klanten. Ik vind het nog steeds niet goed dat de KNVB op deze manier is gaan reorganiseren. Maar ook het spel zelf ontwik kelt zich op een verkeerde ma nier. Het wordt steeds gekker met die agressie. Het respect Al voor de Nederlandse zwemploeg af reist naar de Olympische Spelen van 1960 in Rome laat een der zwemsters, Si- ta Posthumus, de KNZB weten dat vol gens haar een deel der dames mogelijk bedenkelijke middelen gebruikt. De zwembond neemt er kennis van, maar kijkt wel mooi uit om er vlak voor de Spe len actie op te ondernemen. Dat geeft maar narigheid, nietwaar. In Rome gaat het niet goed met Sita. Bij de training stoot ze haar hoofd hard te gen de bassinwand en loopt ze een her senschudding op. Dat blijkt overigens pas bij thuiskomst in Leeuwarden. In Ro me wordt het door de medische staf niet geconstateerd. Tot overmaat van ramp neemt Sita op de 4 x 100 meter vrije slag te vroeg over waardoor de Nederlandse ploeg wordt gediskwalificeerd. In maart 1961 neemt Sita Posthumus (24) afscheid van de wedstrijdsport. In de Leeuwarder Courant komt ze voor het eerst met het dopingverhaal naar buiten. Tijdens de selecties voor Rome had ze een trainster tegen een concurrente van haar horen zeggen: „Morgen nog een prik in je en je wordt kampioene." Dat gaf haar te denken. „Dit voorval was slechts één in de rij die volgde. Over Ro me wil ik me dan niet eens uitlaten." Hoewel ze geen namen noemt is al vlug duidelijk om wie het gaat: zwemsters van de Naardense vereniging HDZ die de Vel- sense arts J.H.M. Rolink raadplegen. De publicatie zorgt voor grote beroering in de vaderlandse sportwereld. Doping? Dat is iets voor duistere figuren ver weg van hier, toch niet iets voor keurige zwemsters in het propere Holland. In de zwemgemeenschap spreekt iedereen schande van de aantijging. En men pro beert het af te doen als het relaas van 'een verbitterde, jonge vrouw'. Maar zo gemakkelijk komt men er niet vanaf. De zwembond vraagt daarom de medische commissie van de Nederlandse Sport Fe deratie (NSF) een onderzoek in te stellen. De commissie lijkt er weinig zin in te hebben. Ze stelt allerlei voorwaarden, onder meer 'het recht om haar bevindin gen al dan niet te publiceren'. Rare voor waarde bij een officieel onderzoek. Door een communicatiestoornis tussen het bestuur van de NSF en de medische commissie wordt er maandenlang niets aan de kwestie gedaan. De sportpers spreekt er schande van. Zelfs NSF-direc- teur Wim van Zijll vindt dat er is 'gesla bakt'. Eind december 1961 komt de me dische commissie, onder leiding van de Utrechtse hoogleraar dr. J. Jongbloed, dan eindelijk met haar bevindingen. Als er ooit nog eens een prijs wordt uitge reikt voor het meest warrige rapport over doping dan gooit de hutspot van de commissie-Jongbloed hoge ogen. Aan een definitie van doping heeft men zich niet gewaagd. Merkwaardig, want hoe kun je dan in een zaak als deze tot een oordeel komen. Kem van de uit spraak ligt in deze passage: 'Door het onderzoek is niet komen vast te staan dat er bij een aantal zwemsters een ernstige vorm van doping is toege past, maar de vermoedens in deze zijn echter niet weggenomen. De arts, dokter Rolink, kan niet verweten worden dat hij bij zwemsters doping heeft willen toe passen, maar de commissie kan de wijze waarop hij een aantal zwemsters heeft behandeld niet goedkeuren, omdat daar door de gedachte aan doping bij anderen wel op moest komen'. (Dit laatste punt sloeg op het feit dat Rolink behalve vita minepillen ook wel eens vitamine-injec ties had gegeven). Om het allemaal nog verwarrender te maken wordt de kwestie in het jaarverslag van de NSF aangeduid als 'mentale doping'. Voor leken is het niet meer te volgen. Voor Rolink trouwens ook niet. Hij legt het rapport op de snijtafel en laat er geen spaan van heel. 'De heren van de com missie weten het verschil niet tussen do ping en het handhaven van een optimale lichamelijke conditie van een sportman of -vrouw'. Ruud Paauw Dit is de zevenenvijftigste aflevering van een se rie over de geschiedenis van de sport Sita Posthumus ontketende in i960 een grote rel. Archieffoto Cor van Steijn. Archieffoto: Loek Zuiderduyn voor de arbitrage wordt minder. Het is geen wonder dat er steeds minder scheidsrechters zijn. Het voetbal zelf wordt er niet beter op. Via de KNVB kreeg ik nog wel eens een kaartje voor een interland. Nou, ik kan me niet herinneren ooit een leuke interland te hebben gezien. Waarom betalen mensen zoveel geld voor een wedstrijd van het Nederlands elftal? Mijn zoons spelen nu bij Fore- holte. Ik ga er nog wel eens kij ken, maar niet zo vaak meer. Er is meer dan voetbal in het le ven. Het is goed om weer een wat afstandelijker tegen bepaal de dingen te komen te staan. Het was na 32 jaar niet gemak kelijk om bij de KNVB weg te gaan, maar ik ben blij dat ik het heb gedaan." maandag 24 MAART 2O0j UIT GESPROKI Amazone Ank Grunsven ove viervoeter Jok het Algemeen blad. Bij een 1 dit paard liep ze een gei ceerde beenbreuk op: „Wat ik hem in zijn oor h fluisterd, is iets tussen on ik verwijt hem niets. Joke blijft een paard. Wel heb gezegd dat het ook ander gekund, dat hij mij niet tegen de grond had hoein gooien om zijn zin te krij FC Utrecht-spits Dirk Ki woner van Katwijk, in V International: „De dominee twijfelde in gin of hij me moest trouu omdat ik op zondag spee middels vertelt hij vol tra hij me in de echt gaat vet den. De voorzitter van de stil Top Zwemmen Amsten Cees Vervoorn, in De Tc graaf: „Ach, wat is optimaal. H lemaal niet erg om te mo zwemmen in een klotsba sportcultuur is niet allee pen in een vijfsterrenhott baantjes trekken in het tr, zwembad van Nederlaru Schaatser Erben Wenne in Sportweek: „Ik piep ook niet meer zo Dat deed ik nogal vaak 1 ik van mezelf dacht dat i een bikkel was. De vader van PSVer Arj Robben over hun ondei met Ajax' technisch dirc Leo Beenhakker, in de V krant: Beenhakker begroette m vrouw met 'zo meissie'. E moet je bij ons niet doen Vervolgens legde hij een 1 tafel en ik zag meteen da naam verkeerd was gespt jan Robben stond er op. hakker zei achteloos dat typefout van de secretary Arjen en ik keken elkaar 1 we wisten genoeg. Heerenveen-coach Foj Haan (59) in Voetbal ne: „Soms is het zelfs zo dat 1 krant moet lezen hoe oiu ben, zo weinig sta ik stil I leeftijd." De eigenaar van Birmin City, zakenman David S van, in The Independen „Vlak voor Kerstmis gafi feest voor 52 stafleden en den. Het kostte me 25.001 wat normaal gesproken t lachelijk bedrag is. Maar een speler 400.000 pond l B taald, alleen omdat hij d de club zou vertrekken, e der 250.000 pond en dei de wil 500.000 pond als 11, som. Alles is relatief. PSVs assistent-coach E n Koeman over de wedstr van zijn zoon die in de j u van PSV voetbalt, in VAi v Magazine: „Ik volg zijn wedstrijden intensief, maar mij zul ji horen. Ja, tenzij andere c rare dingen roepen. Dan ik die daar wel op aan. A B dat gebeurt niet vaak" Oud-Feyenoorder Ulric g Gobbel, die de onderscl overigens niet afstond, i Sportweek: M „Een week na de UEFA C k nale tegen Dortmund wt c gebeld door manager Ha gelstein. Of ik m'n medai weer wilde inleveren, zei j men er wat tekort voor d van deselectie." Idem: Waarom denk je dat Ro j" weer speelt? Niet door di< ters met die mesjes enzo. gewoon naar de indiane binnenland van Brazilië en daarom staat hij nu 1 rechtop." Voetbalscheidsrechter I in Voetbal Internationa „Veelspelers en trainers enger naarmate ze een tv, e hoger komen. Tricky en s l| alsof ze geïnjecteerd won Tonnie Bruins Slot, sco s assistent-trainer van Aj Nieuwe Revu: n „De grootheid van het ge gaat gepaard met mome van grote zwakte. En dai je als tegenstander weer i e op pakken. De ploegleider van het aanse Domina, Antonio B ni, in de Volkskrant: x „Ik heb ervoor gezorgd d j niele Bennati bij Lombal de kamer ligt. Slapen metLombardi! Voor een jonge renner is dat zo ongeveer 's avonds naar de uni versiteitgaan!"

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 26