Tegenslagen bij opmars naar Bagdad 'Troepen VS vinden chemische wapens in Irak' Bommen, zoete thee en waterpijp Leidsch Dagblad Kerkbrand eist leven drie brandweerlieden Iraakse televisie zendt toespraak van Saddam uit Stevig verzet in Nasiriyah Irak toont gevangenen Rode Kruis levert Irak drinkwater Leidsch Dagblad NR. 43188 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG 1,55 üats bezoek razilië is als tn wervelstorm IJovenen zeggen 'tegen EU NAVO tempel liren-Ji staat io jaar ins op lortwijk in wlofarendsveen rest Quick üys nog r één taak luxe van gisteren irdt de noodzaak van ,daag HET WEER Veel bewolking MMENTAAR BLOM apocalyptische beelden ichtaanvallen op Bagdad de verschrikkingen van tg steeds dichterbij. Maar avanceerd en hightech de te generatie wapensyste- ok is, bij gewapende con- vallen altijd slachtoffers. Ike schaal is nu nog niet I, omdat de media allerlei ingen worden opgelegd. de propagandaoorlog net zo hevig als de strijd slagveld. e televisie onthoudt kijkers informatie over de iaanse en Britse vorderin- •p het slagveld. Dat zal nie- verbazen. Opvallender is Amerikaanse televisie op tk van haar regering nau- s beelden uitzendt van sol die door Irak krijgsgevan- ijn gemaakt Deze beelden n een erg negatieve uitwer- unnen hebben op de steun Et Amerikaanse volk aan de tegen Irak. Nederland speelt een bijrol psychologische oorlogsvoe- Op de persconferentie van tvelhebber van de Ameri- troepen, generaal Franks, onverwacht een Neder- e militair op. Overste Blom ongewild gepresenteerd als vende bewijs dat ook Ne- 1 de invasie van Irak Wat deze Nederlandse of- in Qatar deed mag Joost maar duidelijk is wel dat verkeerde man was op de Erde plaats. aanwezigheid toont op- aan dat de hogere legerlei- geen enkel politiek benul Een kind weet dat deze de vorming van een VdA-kabinet in de weg Het verschijnen van Blom persconferentie van gene- ranks in Qatar bewijst dat kunstmatige onderscheid politieke en militaire aan de oorlog in de prak- kt valt te maken. Daarmee politieke toverformule van kr Balkenende uitgewerkt He kans op de vorming van ÖA/PvdA-kabinet een stuk t geworden. Schneider OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch IÉ! Dagblad maandag 24 maart 2oo3 VRAGEN door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De Amerikaans- Britse strijdkrachten hebben voor het eerst sinds het begin van de opmars naar Bagdad te maken gekregen met flinke te genslag. Vanmorgen zouden volgens Iraakse bronnen twee Apache-helikopters zijn neerge haald. In het weekeinde was er sprake van stevig verzet in Nasi riyah, een strategische plaats waar de rivier Eufraat overge stoken kan worden. Twaalf Amerikaanse soldaten worden vermist, nadat ze vol gens de Amerikanen in een hinderlaag liepen. De Ameri kaanse oorlogsleiding in Qatar wilde niet zeggen hoeveel ge wonden en doden er zijn geval len bij gevechten in en rond Nasiriyah. Zo'n 5000 mariniers leverden daar slag met onge veer 500 zwaar bewapende Ira kezen. Er zouden minstens ze ven doden en 25 gewonden zijn, Amerikaanse media mel den 15 doden, en Irak zegt dat het er 25 zijn. Het was het zwaarste gevecht tot nu toe, aldus woordvoerder John Abizaid van het Ameri kaanse Centrale Commando, die zei dat de Iraakse soldaten door de VS werden verslagen. De coalitietroepen rukten daar na op naar Najaf, 160 kilometer onder Bagdad. Afgelopen nacht was er een he vig gevecht tussen Amerikaan se gevechtshelicopters en een divisie van de Republikeinse Garde bij Karbala, tachtig kilo meter onder Bagdad. De Iraak se hoofdstad lag vannacht en vanmorgen ook weer onder he vig vuur. Ook de noordelijke stad Mosul is vanmorgen op nieuw gebombardeerd. Op de Iraakse tv waren vijf Amerikaanse soldaten te zien, die krijgsgevangen zijn ge maakt door Irak en voor de ca mera werden ondervraagd. Ook werd een aantal lijken in een mortuarium getoond, van ogenschijnlijk geëxecuteerde Amerikaanse soldaten. Volgens een woordvoerder van het Centrale Commando zijn de vermisten en krijgsgevange nen soldaten van een onder steunende eenheid die in de buurt van Nasiriyah werd over vallen. Hoeveel doden er aan Amerikaanse kant gevallen zijn, is onduidelijk De Britten heb ben tot nu toe zestien man schappen verloren. Er waren tegenstrijdige berich ten over de vermisten en do den. Het Amerikaanse leger sprak van hinderlagen van Iraakse soldaten die zich zou den hebben willen overgeven, en in plaats daarvan het vuur openden. Maar er werd later ook gemeld dat de krijgsgevan genen per ongeluk in een niet beveiligd gebied verzeild waren geraakt. De Amerikaanse defensiemi nister Rumsfeld zei dat het uit zenden van beelden van ge vangen militairen in strijd is met de Geneefse Conventie, en zei dat de VS daarom het tonen van Iraakse krijgsgevangenen vermijden. President Bush heeft verklaard er op te reke nen dat de Amerikaanse krijgs gevangenen goed behandeld zullen worden. De Iraakse mi nister van buitenlandse zaken Sabri heeft verzekerd dat de ge vangenen niets te vrezen heb ben. Zie ook de pagina's Oorlog in Irak Albuquerque - De vijf Amerikaanse mili tairen, vier mannen en een vrouw, die na een vuurgevecht in Nasiriyah door Irak ge vangen zijn genomen en door de Arabi sche satellietzender al-Jazeera op tv wer den getoond. Anecita Hudson zag gisteren tot haar grote schrik dat haar 23-jarige zoon Joseph er bij is. „Ik zag mijn zoon en zei 'oh, mijn God'. Hij zag er zo bang uit. Ik moest huilen." De vrouw van Hudson is door het Amerikaanse leger ingelicht over de situatie, maar mag daarover aan nie mand details verstrekken. Ook de jongere broer van Hudson zag de beelden van de krijgsgevangenen. „Ik word helemaal gek. Ik denk niet meer aan mezelf. Stuur mij daar maar heen. Ik zal hem terughalen", zegt hij. „Dat kan ik je beloven." Foto's: AP 023-5150100 Man gewond bij steekpartij hillegom - De politie van Hol lands Midden weet nog niet wat de aanleiding is van een steek partij in het centrum van Hille- gom, waarbij zaterdagavond een 39-jarige Hillegommer ge wond raakte. Rond elf uur 's avonds hield de politie in een woning in het centrum zes ver dachten aan, die alle zes zijn in gesloten in verband met het onderzoek naar de geweldple ging. Vijf van de zes verdachten hebben geen vaste woonplaats, de zesde is een Hillegommer. Een uur voor hun aanhouding mishandelden de verdachten het slachtoffer. 'Chicago' zes, 'Zus 8c zo' nul Oscars los angeles - De musicalfilm Chicago is vannacht beloond met de Oscar voor beste film. Tijdens de uitreiking van de Academy Awards sleepte de 13 keer genomineerde film boven dien de meeste onderscheidin gen in de wacht, zes in totaal. De Nederlandse inzending Zus zo van Paula van der Oest vis te achter het net. Pagina Gesprek van de Dag Ajax kan titel wel vergeten eindhoven - Ajax heeft afscheid genomen van de landstitel. De Amsterdammers werden giste ren in Eindhoven geklopt door PSV: 2-0. Daarmee heeft Ajax een onoverbrugbare achter stand van tien punten op de nummer één, PSV. Pagina Sport washington/anp-afp-rtr - Amerikaanse militairen hebben ten zuiden van de Iraakse hoofdstad Bagdad in een fabriek een grote hoeveelheid chemische wa pens gevonden. Dat meldden de Ameri kaanse nieuwszender Fox en de krant Je rusalem Post vandaag. De vondst zou zijn gedaan bij de stad Najaf. Een woordvoerder van het Pentagon maakte vanmorgen duidelijk dat het nog te voorbarig is om te reppen over een wapenvondst. Hij zei dat deskundigen onderzoeken of in de fabriek bij Najaf chemische wapens liggen of zijn gepro duceerd. Fox baseerde zich in het bericht over de vondst van chemische wapens op uit spraken van anonieme functionarissen bij het Amerikaanse ministerie van de fensie. Jerusalem Post bracht het verhaal •via een correspondent die meereist met de le Brigade van de Amerikaanse Derde Infanterie Divisie. Deze divisie heeft de wapens ontdekt. Het zou gaan om een fabriek waar che mische wapens worden gefabriceerd en de chemische stoffen zelf. Fox meldde dat de Amerikanen de Iraakse generaal die de leiding zou hebben over de fa briek, hebben opgepakt, evenals dertig Iraakse militairen. De fabriek ligt naast een Iraakse legerbasis en zou zo zijn ge camoufleerd, dat het vanaf de lucht een deel van de woestijn lijkt. Het is nog onduidelijk wat voor stoffen er in de fabriek werden gemaakt. Een Ame rikaanse militair raakte gewond toen hij een onder stroom staande afzetting rond het complex wilde opruimen. Als de melding van Fox News en de Jeru salem Post juist blijkt te zijn, is het de eerste keer dat geallieerde troepen che mische of biologische wapens vinden in Irak. De ontwapening van Irak was voor Was hington een van de belangrijkste redenen om de oorlog tegen het land te beginnen. Eerder heeft de Amerikaanse luitenant- generaal John Abizaid van het Centrale Commando in Qatar verklaard dat Iraak se troepen bij de stad al-Kut mogelijk in het bezit zijn van chemische wapens. door Henk Geist haarlem - Bij een grote uit slaande brand in de Koningkerk aan de Kloppersingel in Haar lem zijn gisteravond drie brand weermannen omgekomen. Ze werden bedolven onder een in stortende muur van de kerk. De Koningkerk is verloren gegaan. Een naast gelegen woning viel eveneens ten prooi aan de vlammen, twee woningen raak ten zwaar beschadigd. Zes wo ningen werden uit voorzorg ont ruimd. De instortende muur van de kerk kwam terecht in de zijstraat van de Kloppersingel, waar de drie brandweermannen op dat moment aan het blussen waren. Het gaat om vrijwillige brand weerlieden die al jarenlang voor het Haarlemse korps werkten. De brand ontstond gisteravond even na negen uur. Binnen een uur stond de kerk, die in een dicht bebouwde buurt ligt, in lichterlaaie. Door de instortende kerktoren vatte ook de aan de kerk gebouwde kosterswoning vlam. Over de oorzaak van de brand tast de politie nog in het duister. Volgens een aantal omwonen den zou er een mislukte poging tot inbraak zijn gedaan bij de kerk, waarna een brandje werd In de Haarlemse Kloppenburgsingel zijn bloemen neergelegd, niet ver van de plek waar gisteren drie brandweerlieden omkwamen. Foto:FBF Fotografie gesticht. De politie wil dat niet bevestigen. Voor de brandweer is het nog een raadsel waarom de muur zo snel kon instorten. De markante Koningkerk, stam mend uit 1926 en gebouwd in de stijl van de Amsterdamse School, is in gebruik bij de Evangelische Gemeenschap. bagdad/ap - Een luide explosie doet de gesprekken in een theehuis in het centrum van Bagdad even verstommen. Al snel nemen de bezoekers de draad van hun conversatie weer op, onder het genot van een kop donkere, zoete thee en een waterpijp. Het leven gaat door, zeggen de mensen in Bagdad, bommen of geen bommen. Terwijl uit een televisie die staat ingeschakeld op de natio nale zender vaderlandsliederen schallen, bespreken de klanten de gebeurtenissen van vrijdag avond. Eerst was het bekende geloei van het luchtalarm te horen. Daarna schoten de witte en gele lichtsporen van afweer geschut langs de hemel, waarin een bleke maan stond. En toen vielen de raketten - niet minder dan zo'n driehonderd Toma hawks zouden door het Ameri.- kaanse leger zijn afgevuurd. De stad schudde op haar grond vesten bij iedere ontploffing, overal gingen in auto's het alarm af en honden blaften on ophoudelijk Vervolgens de lui de sirenes van talloze ambu lances en politiewagens die door de stad raceten. Een ster ke kerosinegeur vulde de nachtlucht. Zaterdagochtend. Terwijl delen van de stad nog in brand staan, komen kinderen de straat op om te voetballen of te fietsen. Straatvegers beginnen hun werk en ruimen de glasscher ven en andere rommel op die door de bommen is veroor zaakt. Het verkeer komt weer op gang, hoewel de wegen be duidend minder druk zijn dan in tijden van vrede. Rode dub beldekkerbussen rijden hun normale route en pikken men sen op om naar hun werk te gaan. In de loop van de dag openen restaurants, kruide niers, bakkers en kappers hun deuren. De meeste rijken hebben Bag dad verlaten en hun heil ge zocht op het relatief veilige platteland of in de buurlanden Syrië en Jordanië. den haag/anp - Het Internatio nale Rode Kruis is gisteren in Irak begonnen met het distribu eren van drinkwater. Aan de twee grootste ziekenhuizen in Bagdad zijn meer dan 10.000 li- terzakken verstrekt, aldus een woordvoerster van het Neder landse Rode Kruis. Medewerkers van de hulporga nisatie telden meer dan dertig nieuwe gewonden in de hospi taals Yarmoek en Ibnal-nafis, al dus de woordvoerster. Eerder rapporteerde het Rode Kruis tweehonderd gewonden in de ziekenhuizen van de hoofdstad. In andere delen van Irak komt de noodhulp geleidelijk op gang. Ontheemde Irakezen in de stad Kirkuk kregen dekens, ka chels en keukenspullen. Ook le verde het Rode Kruis voorraden aan een jeugdgevangenis in Ar- bil, waar 130 vrouwen en min derjarigen zitten opgesloten. 'Sla de Amerikanen en Britten op hun nek, zoals Allah heeft bevolen' Saddam Hussein foto: AP Photo/Iraqi TV bagdad/anp-afp-dpa - De Iraak- se televisie heeft vanmorgen een twintig minuten durende toe spraak van president Saddam Hussein uitgezonden. Uit die re de zou kunnen worden afgeleid dat Saddam de bombardemen ten op Bagdad heeft overleefd, omdat hij refereerde aan de voortdurende strijd in de Zuid- Iraakse stad Umm Qasr en de 'ophanden zijnde overwinning bij Basra'. Het staat niet vast_oflde_spieker_ inderdaad Saddam was, al me nen Arabische waarnemers hem hebben herkend. Zoals be kend heeft Saddam een aantal dubbelgangers, en er doen ge ruchten de ronde dat hij don derdag zwaar gewond zou zijn geraakt. Enkele Amerikaanse media meldden dit weekend dat er satellietfoto's waren gemaakt van een gewonde dan wel dode Saddam, die op een brancard uit een kapot geschoten gebouw werd gehaald. Ook is niet duidelijk of de toe spraak rechtstreeks werd uitge zonden of dat deze eerder was opgenomen. Een aanwijzing voor dat laatste zou kunnen zijn dat aan het einde van de tv-uit zending in Bagdad explosies te horen waren, maar in de uitzen ding was daar niets van te mer ken. De Iraakse president zat tij dens de toespraak voor een wit te achtergrond. Dat duidt er vol gens deskundigen op dat hij wil voorkomen dat er aanwijzingen over zijn verblijfplaats te zien zijn. Saddam wees erop dat Irak de komst van de wapeninspecteurs naar het land heeft geaccep teerd om een oorlog te voorko men, maar dat dit niet heeft ge holpen. Maar de Irakezen zullen de overwinning behalen, beloof de hij zijn volk. „Beslissende da gen zijn aangebroken. Sla ze nu op hun nek, zoals Allah heeft bevolen", aldus de Iraakse lei der. Zijn volk moet nog wel eni ge tijd geduld hebben tot de vij and is verslagen. Saddam Hussein stelde dat de Brits-Amerikaanse coalitie de Iraki's de afgelopen dagen heeft bestookt met raketten en vlieg tuigen, en dat ze nu ook met grondtroepen zijn gekomen, omdat ze Irak willen bezetten. Hij gaf toe dat ook Iraakse mili tairen in de strijd zijn omgeko- men. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V A Ha» Straat fiA -aOS* Postcode Telefoon n. controle rtabezorgng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau bank-gjfonummy 712141 400114 Stuur de2e bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden y www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1