Kleine Bettini groot idool SPORT 2 Springruiter Jan Tops komt altijd weer bovendrijven 'Ik ben geradbraakt, alles doet me pij Badmintonners Zuid-Korea in buurt Hiddink wereldkampioen VDH' snelst op de vlinderslag Freire kansl na de Poggii Wereldtitt cricketteaj van Austri Italiaan voorkomt massaspurt in Milaan-San Remo Langste skivlucht in de historie planica - Het skispringen had het afgelopen weekeinde een fraai slotakkoord met een we reldrecord skivliegen en een historische hattrick. De Fin Matti Hautamaki bracht bij de laatste wereldbekerwedstrijd in de Sloveense wintersportplaats Planica het wereldrecord ski- vliegen op 231 meter. De Pool Adam Malysz veroverde zater dag als eerste skispringer voor de derde keer op rij de algeme ne wereldbeker. Ton Boot vrijwel zeker naar Donar Groningen - Als het aan Ton Boot ligt, coacht hij volgend seizoen de basketballers van MPC-Donar. Dat bevestigde 's lands beste trainer gisteravond. Boot, die in zijn loopbaan als coach van Den Bosch, Leiden, Den Helder, Oostende en Am sterdam liefst dertien keer landskampioen werd, voerde afgelopen week in het geheim gesprekken met Donar's be stuurslid technische zaken Al- bert van der Ark en met de be langrijkste sponsoren van de eredivisieclub. Ritsma zet zich in voor Unicef lemmer - Schaatser Rintje Rits- ma zet zich de komende twee jaar in voor Unicef. De Fries, of ficieel Vriend van Unicef, ver richt op 30 maart zijn eerste daad. In Venlo neemt de all- rounder met een team van schoolkinderen deel aan een riksjarace. Amsterdam Tigers landskampioen Amsterdam - Amsterdam Tigers is Nederlands kampioen ijshoc key geworden. In de vijfde en laatste wedstrijd van de play offs om de nationale titel won Amsterdam Tigers met 4-2 van Nijmegen Tigers. Periodestan den 1-0,1-1 en 2-1. Hersenschudding Sloveen Derganc san remo - De Sloveense wiel renner Martin Derganc heeft bij een valpartij in de klassieker Milaan-San Remo een hersen schudding opgelopen. Zijn ver wondingen lieten zich in eerste instantie veel ernstiger aanzien. De valpartij gebeurde op 50 ki lometer van de aankomst tij dens een afdaling. Golfer Derksen opnieuw vooraan santo da serra - Twee weken na zijn indrukwekkende triomf bij de Desert Classic in Dubai is golfer Robert-Jan Derksen op nieuw in de hoogste regionen geëindigd. De 29-jarige Nijme- genaar kwam gisteren bij het Madeira Open op de zesde plaats uit. Biljarttitel Christiani wychen - Biljarter Dave Christi ani is in Wychen Europees kampioen in het ankerkader 47/2 geworden. De Limburger versloeg in de finale landgenoot Martien van der Spoel. Vera Koedooder tweede in Mexico aguascalientes - Vera Koed ooder is bij de wereldbeker wedstrijden op de baan in de Noord-Mexicaanse plaats Aguascalientes tweede gewor den in de puntenkoers. De Ne derlandse wielrenster werd na de race als derde gehuldigd, maar na een protest van België werd de uitslag van de negende sprint herzien. dordrecht/anp - Pieter van den Hoogenband heeft tijdens de ëerste dag van een grandprix- wedstrijd in Dordrecht de 50 meter vlinderslag gewonnen. De tweevoudig olympisch kampi oen tikte op het voor hem min der bekende onderdeel aan na 24,80 seconden. De kopman van de Philips-zwemploeg klopte Jo ris Keizer (25,05) en Ewout Holst (25,11). Van den Hoogenband dook in Dordrecht voor het eerst sinds afgelopen zomer in een 50-me- terbad. In het winterseizoen zwom hij de wereldbekercyclus kortebaan. De 24-jarige VDH keerde onlangs met de Neder landse selectie terug van een trainingskamp op hoogte in Amerika. De 100 vrij liet hij aan zich voor bij gaan. Op deze afstand won Holst in 51,38, voor Gijs Damen (51,46) en Martijn Zuijdweg (51,56). Sprinter Mark Veens ze gevierde op de 50 vrij in 23,53. Bij de vrouwen verraste Marleen Veldhuis. Ze was Chantal Groot drie keer te vlug af. maandag 24 MAART 20( san remo/gpd - TopfaVfl car Freire bleef in Mili Remo steken op plaats z de groepsspurt om de plaats - Bettini, Celesi Paolini konden de trad massasprint voorblijven de Spaanse kopman vai bank de andere topfavc pollini, Pieri en Zabel vo gaan. „Toch ben ik tevrede ploegleider Theo de Ro kopman en ploeg hadd nadrukkelijk getoond in ste wereldbekerklassiek Oscar Freire op de meesprong met een ki van vijf renners vond goede actie. Bettini, Vint Rebellin en Freire achter de ontsnapte Celestii Spanjaard hield daarn heft in eigen hand. „Hij de beste man van de kot reed en besloot te reageii Freire: „De bedoeling 1 zo lang mogelijk te v maar toen ik Bettini za vond ik het beter om springen." De complet had tot dat moment ij van Freire gereden. De werd in de rug gedek vooraan werkte Freire n derd procent mee aan di Bettini hield het daarom tijdje ook maar voor „Oscar was bepaald geei van me in die ontsnappi Op de Poggio ontspon na hetzelfde scenario. I co-renner viel aan (Di I keer) en Bettini reageert re: „Nu had ik het gevot zaak toch weer bijeen men. Ik dacht: nu moei ven gokken op de mass De sprint die toch niet kt johannesburg/rtr/anp cricketteam van Austral op superieure wijze de i tel geprolongeerd. De pl captain Ricky Ponting terde India gisteren in in Johannesburg. Na cordscore van 359 runs verlies van twee wickets de de Aziatische formati all out. Het ongeslagen Australi eerste land dat de wi voor de derde keer vera 1987 had de cricketnatii cutta de primeur. De grt riet liet aan bat geen tv staan over de uitkomst finale. Captain Ponting goede voorbeeld met eè tige score van 140 not 121 ballen produceerde keer een zes. Daarmee het WK-record. Met ploeggenoot Dami tyn, die met een gebrd ger speelde, bouwde aan een partnership v 234 runs voor het derdi Martyn eindigde op 88 Gilchrist (57) en Hayc legden als openingsl een goede basis voor de score ooit in een WK-fin India had aan bat gefl van kans, zeker niet n beste batsman van de Sachin Tendulkar, al in over zijn wicket inlev bowler Glenn McGratl maakte de wereldkampi 1983 er nog een aardij strijd van, mede dan) fraaie prestatie van Sehwag, die met 82 runs rer werd van India. Op 234 in de veertigste het laatste wicket Daar voor Australiër Darre mann de cirkel rond.1 geleden maakte hij de vi runs in de WK-finale t< kistan, gisteren pakte hij ste vang. Voor het uitgel stralië was het de zevi overwinning op rij in 1 daagse cricket. Ook da wereldrecord. door Ad Pertijs san remo - Paolo Bettini kon zijn tranen de vrije loop laten na wat hij in de finale van Milaan-San Remo had laten zien. De duizend koppige 'jury* op de Via Roma en de miljoenen kijkers thuis, be groetten de zege van de kleine 28-jarige Italiaan met bewonde ring en ontroering. Zelden zagen ze iemand, die in de Primavera zo goed in staat was op eigen kracht de spurters en hun ploegen het hoofd te doen buigen. Bettini sleurde en beukte dat het een lieve lust was. Hij kroop uit zijn schulp op de Cipressa en bleef daarna de aanval zoeken. Geen gereken, gewoon keihard koersen. Op het moment dat Di Luca het hazenpad koos op de Poggio, reageerde hij samen met ploegmaat Paolini op het juiste moment. Precies voor de top sloten de twee (met in htm wiel Di Luca's ploegmaat Celestino) aan bij de vluchter. Di Luca bleek zich opgeblazen te heb ben. „In de afdaling merkte ik dat Di Luca eraf was. Met twee tegen één voelde ik dat Milaan- San Remo voor ons was." Op de Via Roma maakte Bettini het karwei koel af. Huilend van blijdschap viel hij zijn teamma nager Patiick Lefevere in de ar men. Ook bij het weerzien met Paolini hield de Italiaan het niet droog. „Hij was zo'n geweldige steun. De hele ploeg trouwens. Zonder hen stond ik hier niet." En dat terwijl het leek of Bettini in zijn eentje de wereld aan kon zaterdag op weg naar San Re mo. Desnoods is hij in staat de koers in de massaspurt af te ma ken. 'Maar vandaag niet', wist Bettini al snel. „Ik zag hoe sterk Cipolfini omhoog reed op de Turchino (de eerste, en langste beklimming van de dag, red). Toen wist ik dat we wat anders moesten doen om de koers te kunnen winnen." Bettini is wat dat betreft een veelzijdig coureur. „Hij was vo rig jaar al de beste coureur van de wereld. Je wint de wereldbe ker niet zo maar", wist Lefevere. „Dit is ook de eerste keer in de tien jaar dat ik in Milaan-San Remo ben dat ik mijn ploeg heb opgedragen voor slechts één man te rijden: Bettini." Lefevere heeft al een zwak voor Bettini sinds hij hem vierde zag worden op het WK voor belof ten in Lugano (1996). Vorig jaar raakte hij hem kwijt na zijn breuk met Mapei. Nadat 'dotto- re' Squinzi de stekker uit die succesformatie had getrokken, was Lefevere er als de kippen bij om Bettini terug te halen naar de nieuwe Quick Step-formatie. De Belg was even daarvoor gil lend weggelopen uit de hem op gedrongen fusieploeg Lotto-Do mo. „Ik had andere renners no dig, maar er was maar 1 miljoen euro om ze aan te trekken. Veel te weinig om een topper als Bettini in huis te halen. Gisteren kreeg Lefevere zijn gelijk. Voor het eerst won zijn ploeg Milaan- San Remo. Het verschil met het voorgaande kwakkeljaar stond voor hem op het podium. „Mis schien overdrijf ik een beetje, maar gisteren hebben ze de Ci pressa 51 keer beklommen. Aan tafel, tussen de pasta door. De Poggio wel 107 keer. Paolo sleurt iedereen mee in zijn enthousi asme. Ik zie er renners door op bloeien." Paolo Bettini zelf is ook veranderd. De begrippen 'dienstbaarheid' en 'wegcijferen' stonden jarenlang hoog in zijn vaandel. Daarom werd liij in 1996 'slechts' vierde op het WK achter drie landgenoten. Daar om reed hij jarenlang zonder mokken in dienst van Bartoli. Wereldbekerzeges in Luik-Bas tenaken-Luik (twee keer) en Zü- rich pikte hij dankbaar op als beloningen. Verlost van Bartoli blijkt Bettini zelf een idool. Ondertussen is ook zijn even beeld opgestaan: Luca Paolini. De 26-jarige Milanees cijferde zich helemaal weg voor Bettini. Bettini: „Ik werd een tikkeltje nerveus in ons vluchtgroepje na de Cipressa omdat achtereen volgens Freire en Vinokoerov op halve kracht mee gingen rijden. Toen even later op de Poggio Di Luca aanviel, zonk de moed me even in de schoenen. Paolini kwam me halen en zei: iedereen zit kapot, ga in mijn wiel zitten want het kan nog. Echt, die jon gen, kan veel meer dan hij en wij denken." Wereldbeker lonkt na derde plaats tijdens Indoor Brabant Paolo Bettini steekt na bijna 300 kilometer fietsen zijn armen in de lucht in San Remo. Mirko Celestino is geklopt. Foto: EPA/Cero Breloer den bosch/anp - De finale van de wereldbeker in Las Vegas na dert, de vorm van Jan Tops is groeiende. De springruiter uit Valkenswaard kwalificeerde zich gisteren voor het eindspel door bij de kwalificatie van Indoor Brabant als derde te eindigen. Bijna als geen ander weet Tops op de juiste momenten te pie ken. Vier weken geleden keerde hij met Grande Dame terug in de ring, om de wereldbekerwed strijd in Bordeaux te winnen. Door arbeid en rust op de juiste manier te doseren, hield hij het ritme tot Den Bosch vast Tops is altijd een ruiter van een doordachte opbouw geweest. „Grande Dame is nu in staat in een barrage voluit te gaan. Ik kan dat van het dier vragen. Had ik dat drie jaar geleden gedaan, dan was het paard nu mogelijk afgebrand geweest." Steeds weer slaagt Tops erin met een paard tien jaar aan de top te staan. Bijvoorbeeld met Top Gun la Silla (half-broer van Grande Da me), waarmee hij in 1992 te Bar celona olympisch (team) goud won. Daarna met Operette; nu afwisselend met Grande Dame en Roofs. „Ik wijzig die aanpak niet." Ongeveer vijftien keer per jaar kan een paard pieken, zegt Tops. „Vooropgesteld dat het dier goed is opgeleid. Maar geef nooit elke week gas, dan lijdt het paard. Grande Dame is nu rus tig en stabiel in de bovenkamer. Het is nu afwachten hoe ze rea geert op de reis naar Las Vegas. Ze heeft daarin geen ervaring, maar ik ben optimistisch. Gran de Dame heeft weinig last van stress." Zelf staat Tops (bijna 42) al bijna 25 jaar aan de top. Meer dan vijftig keer reed hij voor Neder land in de Nations Cup, ruim honderd maal kwam hij uit in de wereldbeker, al tien keer streed hij in de finale daarvan. Sinds begin jaren tachtig is de Brabander bijna vaste keus op de EK'senWICs. In Athene 2004 start hij mogelijk voor de vijfde keer op de Olym pische Spelen. Van afbouwen is geen sprake. Vrijdag nog presenteerde Tops zich als 'playing-captain' van het VDL Groep-springteam, een équipe van vijf (met Tops) rui ters die hij gaat aanvoeren, trai nen en begeleiden. In Valkens- Jan Tops en Grande Dame op weg naar het podium (derde) in Den Bosch. Foto: ANP/Koen Suyk waard runt hij al een internatio naal aansprekende handelsstal en organiseert hij eens per jaar één van de grotere concoursen in Europa. „Op meerdere fronten actief zijn bevalt me weL" Eén ruiter was voor Tops in de barrage van Indoor Brabant niet te achterhalen. Dat was Rodrigo Pessoa, de drievoudig winnaar van de wereldbeker. Met Balou- bet du Rouet was hij niet alleen foutloos, maar zo snel, dat Tops er niet aan kon tippen. „Mijn paard sprong geweldig, maar ook zeer hoog over de hinder nissen. Dat kostte te veel tijd om Pessoa te achterhalen." Ook de Brit Robert Smith was met Mr. Springfield uiteindelijk nog een tikje beter dan de Ne derlander. Vandaar de derde plek voor Tops en Grande Da me. door Edwin Alblas eindhoven - Zuid-Korea heeft gisteren de Sudirman Cup ge wonnen, de officiële wereldtitel voor landenteams. De Zuid- Koreanen versloegen in de fi nale verrassend het favoriete China, dat de laatste vier edi ties op zijn naam had geschre ven. Wellicht inspireerde Guus Hid dink de Zuid-Koreanen. De voormalige voetbalbondscoach van Zuid-Korea, een god ge worden tijdens het WK, was iets verderop in Eindhoven met zijn PSV succesvol tegen Ajax. De Koreaanse badmintonners volgden het voorbeeld in hun finale tegen de Chinezen. Al leen olympische kampioene Gong Ruina voldeed aan de verwachtingen door het vrouwenenkelspel te winnen. In het mannenenkel, gemengd dubbel en het mannendubbel toonde Zuid-Korea zich de sterkste. Daardoor kwam het op een onoverbrugbare voor sprong van 3-1 en hoefde het vrouwendubbel niet meer ge speeld te worden. Denemarken en Indonesië deelden in Eindhoven de derde plaats. De Denen hadden za terdag in de halve finale van Korea verloren, Indonesië had weinig kans tegen China. Ne derland eindigde op het WK als tiende. De Nederlandse ploeg speelde in de tweede categorie en miste promotie naar de hoogste we- reldgroep met zes landen. Azië was in Eindhoven niet al leen op de baan succesvol, maar ook achter de groene ta fel. Op een extra ingelaste ver gadering van de Internationale Badminton Federatie kreeg het Aziatische machtsblok zijn zin, omdat er voorlopig niet ge tornd wordt aan de oude pun tentelling. Hoewel velen enthousiast rea geerden op een proef met games tot de zeven punten, ge nieten lange partijen tot de vijf tien (mannen) en elf (vrouwen) in Azië nog de voorkeur. 'Euro pa' wil naar kortere partijen en komt daar later op terug. Geslaagde rentree van judoka's Deborah Gravenstijn en Mark Huizinga door Gijs van Oosten rotterdam/gpd - Na een lang durige blessureperiode keerden Deborah Gravenstijn (tien maanden) en Mark Huizinga (vijf maanden) afgelopen zater dag terug op de judomat. Ze bleken nog altijd het 'judoge- voel' te kunnen oproepen. Gra venstijn won brons op de open NK in Rotterdam, Huizinga pak te eenzelfde plak op de open Italiaanse kampioenschappen in Rome. Een dag na hun succesvolle ren tree gaven Gravenstijn (28) en Huizinga (29) - allebei eerste lui tenant bij de Koninklijke Lucht macht - blijk van hun opluch ting over het behaalde resultaat. Met hun vorm, op weg naar het EK in mei en het WK in septem ber, zit het wel goed. Gravenstijn, tweede op het laat ste WK in 2001 in de klasse tot 57 kilo: „Ik heb nu overal spier pijn, ik mis nog de wedstrijd hardheid." En Huizinga: „Ik ben gerad braakt, alles doet me pijn." De doorgaans nuchtere Huizin ga, olympisch kampioen in de klasse tot 90 kilogram, erkende zelfs dat hij na het winnen van het brons tegen David Alarza uit Spanje 'emotioneel' was ge weest. In oktober brak hij zijn wijsvinger in de finale van het NK in Amsterdam. Zijn loop baan liep gevaar. „Ik heb serieuze twijfels gehad of ik het nog kon redden", aldus Huizinga. Voordat hij in de halve finale werd gestuit door zijn Cubaanse Angstgegner Yosvane Despaig- ne, won de judoka met een ver zwakte linkerhand van de Fran se wereldkampioen Frederique Demontfaucon. „Ik ben verder dan ik mezelf had ingeschat. Met training en wat handigheidjes kan ik alleen maar beter worden. De zon schijnt weer een beetje in mijn hoofd." Gravenstijn was twee keer zo lang uit de roulatie als Huizinga. Haar instabiele schouder hin derde haar vorig jaar op het EK in Slovenië (brons), waarna ze een paar maanden later besloot zich te laten operere schouder hinderde me leen in het judo, maai mijn werk als fysiothera| Het goed bezette ma* bezochte open NK in Rc was voor Gravenstijn l Ze moest na tien maant ouderwets 'knokken' op mi. In de halve finale v van de Belgische N Lomba, maar Gravenst het duel om brons van chische Soukalova. „Een judopartij verande van statisch naar explos de Rotterdamse uit. „Jc je steeds op het randje zuring. Die specifieke vi situatie kun je niet op 1 ning nabootsen."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18