Triomf van de degelijkheid fandelen, ontbijten en de mokerslag uitdelen 'The leeman' vlamt in braadpan Sepang Ajax neemt afscheid van landstitel na verlies tegen PSV in bleke topper Raikkönen boekt eerste triomf :k Boys één taak Bettini blijft Int voor in 10 aan-San Remo SPORT maandag 24 maart 2003 «noord t snt de ht op Ajax tredactie in 3 rijkse 'bieb' re k - Twee sportredacteu- ideze krant zijn morgen dg in de Katwijkse 10|ibliotheek aan de Schel- in Katwijk. De twee isten zijn aan de leesta- ipreekbaar voor vragen, leuke verhalen. Zij ver- verslaggeefster Saskia ar die normaal gespro- dinsdag tussen 16.00 en •nJur aanschuift aan de I in Katwijk. «n Buijs vv Katwijk [•Jeroen Buijs komt vol- en uit voor hoofd- atwijk. De verdediger B maakte gisteren na de i UVS - SJC zijn over- lend. De 23-jarige speler ele seizoen een vaste |in de defensie van de rsteklasser. In de hij nog enkele sei- or Feyenoord uit ;ze week maakte Kat- e komst van Tim Klui- kVoorschoten'97 be- ken door, Jerk sneuvelt De Nederlandse afvaar- «ij het tweede toernooi ïasters-Series in Miami ceerd tot één. Sjeng bereikte na een bye in schifting ten koste van man Jean René Lisnard ronde. Martin Verkerk in zijn tweede partij van itijn Juan Ignacio Che- •3 4-6. Raemon Sluiter ard Krajicek werden al itgeschakeld. door André Hoogeboom eindhoven - In een wedstrijd een vaderlandse topper onwaardig heeft Ajax afscheid genomen van de landstitel. PSV vierde gisteren de triomf van de degelijkheid en sloeg met een 2-0 overwinning een beslissend gat van tien pun ten met de regerend kampioen. Dat is te veel om nog te over bruggen in het resterende deel van de competitie. Zegevierend coach Guus Hiddink vond het echter nog te vroeg om de cham pagne al te ontkurken. „Laten we er maar een glaasje limonade op drinken." Dat was, zei de coach van PSV, eigenlijk trainersjargon. Want wat kan er nog fout gaan in Eindhoven? Ajax heeft immers de handdoek al gegooid en richt zich op het behoud van de tweede plaats, rechtgevend op een kwalificatiewedstrijd voor de Champions League. „En dat wordt nog moeilijk ge noeg", onderkende Ronald Koe man de situatie. De hete adem van Feyenoord is voelbaar in de nek van Ajax. In cijfers is het verschil nog slechts één punt, maar inmiddels begint de men tale weerbaarheid in Amster dam af te breken. Terwijl de Feyenoord-spitsen er lustig op los scoren, ontstaat er in Am sterdam toch enige zorg over de staat van de voorhoede. Het ver trek van Mido en Machlas kan het team nog lelijk opbreken. Koeman wilde er niet aan herin nerd worden. „Dat was een maand geleden, laten we daar eens over ophouden", sprak de coach lichtelijk geïrriteerd. Ook hij wordt voor het eerst sinds zijn aantreden nu ruim een jaar geleden geconfronteerd met tegenslag. Het doemscena rio, goed spelen in Europa maar in eigen land de boot missen, dreigt realiteit te worden. Tegen Excelsior en Vitesse lag er al een onherkenbare matheid over het spel van de Amsterdammers, maar bleef schade uit. In Rome inspireerde het Europese avon tuur nog tot heldendaden. Gis teren in Eindhoven was de twin keling in de ogen van de Ajacie- den verdwenen. In plaats daar van een doffe berusting in de wetenschap dat er geen nieuwe huldiging op het Leidseplein zal plaatsvinden dit jaar. De teleur stelling in Eindhoven overtrof de euforie van Rome. Ajax is bezig de tol te betalen van de strijd op twee fronten. De frisse onbevangenheid is verdwenen, zo werd opnieuw duidelijk in de Eindhovense are na. Balbezit was er genoeg, maar de effectiviteit was mini maal. Zlatan Ibrahimovic was onzicht baar, Rafael van der Vaart wor stelde met zijn vorm, Steven Pienaar heeft te maken met een forse terugslag. De week compe titiepauze die in het vooruitzicht ligt, biedt weinig soelaas. Bijna iedereen heeft wel interlandver plichtingen met daaraan gekop pelde verre en inspannende rei zen. Een kleine pleister op de wonde was dat PSV, de nieuwe lands kampioen, nauwelijks méér recht op een overwinning kon claimen. Op een veld dat net zo slecht was als de spelers, be haalden slechts twee voetballers een voldoende en dat waren nog verdedigers ook: O'Brien van Ajax en Lee van PSV. Kez- man maakte alleen zijn faam als topschutter waar met twee doel punten. Als voetballer was hij verder onopvallend. Leandro, na rust ingekomen voor Ven- negoor of Hesselink, zag niet één pass bij een ploeggenoot aankomen. Van Bommel knapte vooral defensief - en daardoor anoniem - werk op. PSV-Ajax had alleen in de begin fase de allure van een topwed strijd. De ploeg uit Eindhoven zette een blok neer waartegen Ajax niet bestand was. De fel heid in de duels was overdonde rend voor de Amsterdammers, die nog nauwelijks waren beko men van de slijtageslag in Ro me. PSV wist optimaal te profi teren, overigens met dank aan Trabelsi. De Afrikaan maakte al in de beginfase een fatale fout, die leidde tot een strafschop. Kezman benutte die en vervol gens was het beste er af bij PSV. Ajax richtte zich op, maar kon dat ook doen, omdat PSV zich niet zo druk meer maakte om het balbezit. Dat leidde tot wei nig of niets en leverde daardoor een dodelijk saai, slaapverwek kend duel op. Combinaties mis lukten hopeloos, beide teams misten spelers in vorm. Het baart Koeman dan ook grote zorgen met het eind van de competitie voor de boeg. „Mee doen aan de Champions League is leuk, maar het heeft voor de ontwikkeling van de spelers wei nig zin als je maar een keer in de paar jaar meedoet." Hij ziet de concurrentie er een stuk beter voor staan. „Feyenoord is aanvallend de laatste tijd heel sterk. Het blijkt toch erg zwaar voor jongens van rond de twintig om twee keer per week scherp te zijn. De mentale en fysieke belasting is groter dan ik had verwacht en is blijkbaar toch heel moeilijk vol te houden." Nadat Chivu met een zwaar ge strafte rode kaart - hij gooide een bal naar Van Bommel en kreeg zijn tweede gele prent - uit het veld was gestuurd, profiteer de PSV van de extra ruimte en Kezman mocht weer een treffer op zijn conto schrijven. Aan de andere kant keek Zlatan Ibra himovic treurig toe. Het enige bewijs van zijn inzet op de zon nige zondagmiddag was het ge scheurde shirt, een relikwie van een verloren strijd. PSV: Waterreus; Bogelund (34. Faber), Ooijer, Bouma (61. Heintze) en Lee; Rommedahl, Van Bommel, Vogel en Robben; Vennegoor of Hesselink (46. Leandro) en Kezman. AJAX: Lobont; Trabelsi, Pasanen, Chi vu en O'Brien; Pienaar (71. Boukhari), Galasek. Van der Vaart en Maxwell (76. Sneijder); Ibrahimovic en Van der Meyde (87. Van Damme). Sport 3: Bij PSV telt maar één ding: de titel sepang/gpd - Kimi Raikkönen, ijskoud de beste. De koele Fin slaagde met lof voor de fitheids test in de Grote Prijs van Malei sië. In de braadpan van Sepang trakteerde de 23-jarige zichzelf op zijn allereerste Formule 1-ze- ge ooit en zijn stal McLaren/Mercedes al op de tweede hoofdprijs van dit nog prille seizoen. In een wederom opwindende race reden Barri- chello (Ferrari) en de grieperige Alonso (Renault), de jongste coureur ooit op pole, naar de podiumplaatsen twee en drie. Jos Verstappen overleefde de hellevaart pruttelend. De Minar- di-coureur eindigde als dertien de en was daarmee net als in Melbourne de laatste aan de meet. Niet de voorspelde weercaprio- len of de bandenpoker, maar Michael Schumacher zorgde voor de nodige turbulentie bij de start. De soms roekeloze we reldkampioen koesterde moord dadige gevoelens omdat hij ach ter de Renaults vanaf de tweede startrij moest vertrekken. Dat re sulteerde in de tweede bocht in een beschamende actie. Schumacher hanteerde zijn be ruchte breekijzer door de ach terkant van Trulli te torpederen. De touché moet een deja-vu ge voel hebben gegeven. Immers vorig jaar stootte Schumacher zijn neus al aan Montoya. Net als toen was hij ook ditmaal kansloos voor de zege, zeker na dat hij door de officials voor zijn omissie werd bekeurd met een extra rit door de pitstraat. Dat de Ferrari-piloot ondanks vier pitstops toch nog als zesde ein digde mag niettemin opmerke lijk heten. Jos Verstappen was na de eerste meters eveneens veroordeeld. De Limburger zag in zijn spie gels dat een wel zeer onstuimige kat, de Jaguar van Pizzonia, zijn Minardi klauwde. De vleugel lamme Verstappen moest de pits in en mocht daarna bij puur gebrek aan motorvermogen al leen nog maar hopen op een fi nish. „Na het vervangen van de achtervleugel was het een gelo pen race. Die achterstand kon ik nooit meer goedmaken. De laat ste set banden was ook al niet al te best. Veel overstuur. Glibbe ren en glijden dus", aldus de uitwasemende Verstappen, die de Cosworth-motor wijselijk nooit tot het uiterste pijnigde. Vandaag keert Verstappen terug in Nederland om zijn nekspie ren extra te harden voor de GP van Brazilië. Een circuit met veel linker bochten. Verstappen ver wacht opnieuw een aanslag op de conditie. Zwoegen en zweten. Afzien dus. Net zoals gisteren. De thermo meter gaf in de schaduw 34 gra den aan en was boodschapper van slecht nieuws. Motoren (Vïl- leneuve), elektronica (Coul- thard) en lichamen (Wilson en Pizzonia) raakten aan de kook in de 'hottest race on earth', zoals Sepang zich afficheert De race was vooral voor Minar- di-coureur Justin Wilson een lij densweg. De lange Brit gaf er na driekwart race de brui aan. Ge brek aan stuurbekrachtiging en de veiligheidskraag hadden hun tol geëist Vuurvast was eigenlijk alleen Ki mi Raikkönen. Exponent van een nieuwe generatie. De Fin die in 2001 dankzij een superli centie via de Formule Renault zijn entree in de Formule 1 maakte, nam na de pitstop van Alonso (ronde 14) de leiding over en stond die niet meer af. „Gelukkig had ik zo'n grote voorsprong op Barrichello, dat ik de laatste twintig ronden wat gas kon terugnemen. Ik ben blij, bevrijd ook, omdat ik al een paar keer een overwinning heb weggegeven. Dit belooft nog wat. We rijden immers nog steeds in een oud model McLa ren. Als de nieuwe auto er is, gaat het nog een stukje harder." McLaren lijkt Ferrari dit jaar se rieus uit te gaan dagen. Liep de Italiaanse stal twee weken gele den kostbare punten mis door een verkeerde strategie en een stuurfout van Schumacher, dit maal beroofde het ego van de Rode Baron de Squadra van de nodige punten. strijd - Hoek was in de 67ste mi nuut via Björn Langeveld op 1-2 gekomen en perste er een offen- siefje van een kwartier uit - hield Quick Boys op karakter stand. Hoek mocht slechts hopen op schoonheidsfoutjes in de Kat wijkse defensie. Maar aan con centratieverlies leden verdedi gers Raymond Flaton en Eef Schoneveld juist op dat moment niet. Eerder hadden dergelijke omissies voor klein gevaar ge zorgd, maar de bereidheid om eikaars fouten te herstellen te kende de kampioensploeg. Hoek was zelden echt gevaarlijk. Wat Quick Boys er aan daad kracht tegenover stelde, verdreef het laatste restje Katwijkse over- winnelijkheid. Hendrik van Bee- len kopte al in de derde minuut net over, Torken was met twee vrije trappen gevaarlijk en was iets te gehaast met schieten toen hij alleen doorbrak richting kee per Jurgen Belpaire. Op slag van rust sloeg Quick Boys wel toe. Van Beelen kopte een comer van Peter Timmermans met ge voel in de verre hoek: 0-1. Nadat Bak vlak na rust een vrije kans door Belpaire gestuit zag worden, zorgde Van Beelen voor het hoogtepunt van de middag. Schoneveld stichtte na een vrije trap van Brian Mussche met het hoofd gevaar. Belpaire restte niets dan stompen, waarna Van Beelen de bal op de borst op ving en met een snoeiharde vol ley de bal hoog in de touwen joeg: 0-2. Bak rondde vervol gens, na een kop-een-tweetje met invaller Arie Guijt, in bles suretijd een lange msh koel af: 1-3. Het nakende kampioen schap heeft al glans door de dubbele overwinning op Hoek (thuis werd het 4-1) en de vier punten die Quick Boys pakte te gen nummer drie Ter Leede. De ontredderde concurrentie kan niet anders doen dan zich neer leggen bij de nooit voor moge lijk gehouden Katwijkse supre matie van dit seizoen. Quick Boys: Tuinenburg Van Dam, Schoneveld, Flaton, Van Rijn; Van der Plas, Van Beelen, Mussche (71. Hoek); Timmermans, Torken (90. Guijt), Bak. A Michael Schumacher duwt Jarno Trulli van de baan. De Duitser is op slag kansloos voor de winst. Foto: EPA/Jimin Lai IN DE HERHALING De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Martin Hersman, die met Jan Siemerink, Ruud Bröring en Peter Blangé wekelijks op het sportweekeinde terugblikt, zet zijn eigen afscheid van de schaatssport in de herhaling. „Voor wie het nog niet wist: ik heb vorige week bekend ge maakt dat ik stop met schaat sen. Die beslissing heb ik niet één-twee-drie genomen, dat duurt een tijdje. Maar uitein delijk is het maken van zo'n afweging voor jezelf helemaal niet zo moei lijk Ik vond het veel lastiger om het te vertellen aan de mensen die mij dier baarzijn. Je krijgt bijna een soort schuldge voel, omdat zij er ook al die ja ren hun tijd en geduld in heb ben gestoken. Het voelt daar om een beetje alsof je die mensen in de steek laat. Maar uiteindelijk schaats je toch voor jezelf en dus neem je ook het besluit om te stoppen voor jezelf. Toen het zover was, heb ik het heel vaak moeten toelichten. En toen dat eenmaal achter de rug was, bleef ik zitten met een vreemd gevoel van leegte en opluchting tegelijk. Je moet rekenen: alles wat ik deed, stond in het teken van schaatsen. Om een voor beeld te geven: als ik in het krachthonk zat, moest ik er re kening mee houden, dat ik be paalde oefeningen niet kon combineren, omdat anders mijn spieren zouden gaan pro testeren. In de toekomst ga ik ook eens wat andere toestellen uitproberen, als ik aan het aftrainen ben. Maar eerst ben ik op vakantie gegaan, heer lijk even het hqpfd leeg la ten worden. Ik denk dat dat het beste is wat je in deze situatie kan doen. Ik zit nu in de Franse Alpen, met vijf vrienden van de middelba re school. Maar zelfs hier word je als schaatser herkend. Men sen gaan de onvermijdelijke vraagstellen: 'wat ga je nu doen?' Mijn antwoord is 'ski- en'. Ik weet het gewoon nog niet en ik dat is helemaal niet erg. Je moet zo'n gat niet te snel invullen met iets nieuws. Martin Hersman uit Lisse was tot vorige week schaatser in de ploeg van Sponsor BingoLoterij. Mateja Kezman juicht na zijn tweede treffer. De zege is een feit en PSV is vrijwel zeker van de titel. Foto: ANP/Robert Vos !St rtjan van Geen Gedreven, eensgezind, oneel en compromis- arde Quick Boys gisteren rlaatste klusje naar de ti- hoofdklasse A In Hoek ;en de Katwijkers de vergebleven concurrent uidelijke cijfers (1-3). toys rest nog maar één et kampioenschap in de ide vijf wedstrijden nog ans geven. nick Boys is het slechts dat de titelstrijd volgen- uit bij Rijnsburgse Boys et beslist kan zijn. De Igende duels zijn bij Ca- Excelsior Maassluis. Het na niet anders of het enschap wordt in een uitwedstrijd behaald. De ig moet dan maar na de tste wedstrijd plaatsheb- Nieuw Zuid tegen Vo- Het verschil met Hoek ;<x lopen tot acht punten, zo erdag een eensgezinde <e|ie opleverde. Dit was de roi ag voor de Zeeuwen. Zo en kans bestond voor de r illige ploeg van trainer outepen - na de 1-5 bij pingen verloor Hoek vo- ]a Bk met 4-0 bij Capelle - die klaar op het voor de nofers drooggelegde sport- noek in Zeeuws Vlaan- tfaar het legertje Belgi- lurlingen trof het niet in zelfvertrouwen overto il Juick Boys, dat van meet 'Hi ijn bedoelingen duidelijk u f 2 wijkers reisden vrijdag- -jf al af naar Zeeland om r te bereiden in de rust Veerse Meer. Trainers Qdewiel en Arjen van der voorzagen zaterdagse d£p Nieuw Zuid plus een ende busreis. „Als je staat doe je zoiets niet", aldus Aandewiel. „Nu waren we lekker bij elkaar, konden we rus tig wandelen en ontbijten. Het kon niet mooier. En deze groep is het gewend om met elkaar weg te zijn. Daarom kreeg het niet het karakter van een schoolreisje, wat averechts had kunnen werken." En zo kreeg een beslissing van het trainersduo weer de juiste uitwerking. Ook als van de geijk te paden wordt afgeweken, ver andert er niets aan de elektrici teit die Quick Boys wekelijks lijkt op te wekken. De Katwijkers voetbalden niet alsof een gelijk spel volstond in een uitwedstrijd tegen een concurrent met vijf punten achterstand. Ook het zwakke optreden tegen degra datiekandidaat Scheveningen vorige week (een nipte 2-1 zege) werkte niet door. Invaller Jan Schaap verzorgde destijds de complete productie, maar hem werd desondanks geen basisplaats gegund. De halfgeblesseerde Remco Torken - hij trainde slechts één keer - kreeg de voorkeur. Hoewel niet scorend beschaamde de ex-prof het vertrouwen niet. Hard wer kend en zonder enige kapsones haalde Torken een ruime vol doende. Zijn laatste actie was Katwijkse ontlading op Zeeuwse bodem, als Maarten Bak de 1-3 heeft gescoord. Foto: Cees van Hoogdalem het toonbeeld van doorzettings vermogen. Torken liep op zijn laatste benen, maar troefde op kracht toch twee Hoekse verde digers af. Het passje op Maarten Bak was perfect, het schot van de Haagse Leidenaar ging even wel naast. De actie was een voorbeeld van daadkracht die alle Katwijkers tentoonspreidden. Ook in de enige mindere fase van de wed-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17