LEIDEN REGIO 3 Sindelijk oude lantarens in centrum van Leiden Bloemenfietsen en lentebodes in Oegstgeest >pen in Wassenaar ;rt forse werkstraf op Rf" Voorlichting over de 'rugzak' in Oegstgeest Tentoonstelling over Romeinen in Oudheidkamer Leiderdorp Rijntamboers halen oud papier op Zestig jaar samen op pad iwenochtend iderdorp - Vrouwen houden dag 8 april een ontmoe tend in gebouw De irding, Heelblaadjespad irdorp. Annie Ravens- spreekt over 'de verbor- n', en hoopt antwoord op de vraag 'waar haal acht vandaan om op het ment de juiste beslis- ie nemen en het leven te aals God dat heeft be- De koffie staat vanaf 9 i rijbewijs en ken in auto - De politie heeft ht van zaterdag op ■en 19-jarige Zoeter- r aangehouden om- b Voorschoten dronken i zonder rijbewijs. Bij ouding gad de man ivalse naam op. Agen- pi hem op nadat ze h lichten zagen doven even later zagen stil- tor knipperende stop- etsers - »nd 1st - Twee bromfietsers idagmiddag gewond H na een botsing in I est. Een 17-jarige estenaar sloeg links af. moment werd hij net in- Idoor een 16-jarige jon- Leiderdorp. De jongen itgeest is met schaaf- en den en de Leiderdorper beenbreuk naar het iris gebracht. Energiecursus voor en door allochtone vrouwen leiderdorp - Om allochtone groepen te bereiken is een spe ciale cursus 'Leve Energie, Leve Water, Omgeving Schoon,' ont wikkeld. In Leiderdorp kunnen allochtone en autochtone vrou wen aan het project dat drie dagdelen in beslag neemt deel nemen. In deze cursussen wor den de deelnemers voorgelicht door cursusbegeleiders uit de eigen achterban. Dit maakt het mogelijk de cursus in de eigen taal te geven. Het voorlichtings materiaal is zo beeldend, dat taal geen probleem oplevert. Het project is een initiatief van de Milieudienst West-Holland. De gemeenten Dordrecht, Den Haag en Leiden werken samen. In elke gemeente wordt samen gewerkt met lokale organisaties. In Leiden wordt samen met Stichting Vrouwenoverleg be gonnen met de cursus 'Leve Energie. Aan de hand van voor beelden uit het huishouden le ren de vrouwen bewust omgaan met water en hoe je energie kunt besparen. „We zochten al mogelijkheden om met allochtone vrouwen in contact te komen", zegt woord voerster Riny Vons van de vrou wengroep. „Dat is niet altijd even gemakkelijk." Tijdens de netwerkbijeenkomst op 4 april hoopt de vrouwengroep genoeg deelneemsters te werven. De bijeenkomst heeft plaats in cen trum Sjelter aan de Heemraad slaan en duurt van 17.30 tot 19.30 uur. in gj c/wassenaar - VOOr jy is rijden na een avondje in Wassenaar moet een vrouw uit Voorburg eten. De Haagse recht- gde haar een werkstraf 240 uur. Zij raakt haar een jaar kwijt. 'lij w had gedronken toe ze |Uj li bijna een politieagente en sokken reed op de vent- gs de Rijksstraatweg. De k itond daar omdat de po- :e land had aangehouden jj vechtpartij. De agente it ze versterking kreeg I ega's, maar moest, om „I, ven te redden, opzij voor de beschonken gse. Zij beweerde de agente helemaal niet te hebben gezien. Wel had zij toegegeven dat zij haar lichten had gedoofd toen zij een motoragent met zwaailicht zag naderen. Via een polderweg reed de vrouw naar haar nabijgelegen woning en parkeerde de auto op een veldje achter een bosje. Ver volgens ging zij via een raam haar huis binnen. De politie kreeg haar echter toch te pak ken. De vrouw was al tweemaal eerder veroordeeld wegens rij den onder invloed. Tijdens de behandeling van de strafzaak twee weken geleden was een jaar cel plus een half jaar voorwaardelijk geëist naast een rij-ontzegging van drie jaar. maandag 24 MAART 2003 oegstgeest - DOC4, de belan genvereniging voor ouders met t gedragsgehandicapte kinderen, viert in april haar éénjarig be staan met de thema-avond over de zogeheten leerlinggebonden financiering. De bijeenkomst, staat gepland voor 14 april, van 20.00 tot 22.00 uur en wordt voorafgegaan door de Eerste Al gemene Ledenvergadering van DOC4 die om 19.30 uur begint. Men komt bijeen in Prof. Dr. Leo Kannerschool aan de Ende- geesterstraatweg 26 in Oegst geest. De wet leerlinggebonden finan ciering (de rugzak) is onlangs goedgekeurd. Kinderen met een handicap die eigenlijk speciaal onderwijs behoeven, kunnen vanaf 1 augustus 2003 met extra geld (ook) in het reguliere on derwijs worden opgevangen. Volgens de organisatoren van de discussiebijeenkomst zitten daaraan nogal wat haken en ogen. In de uitnodiging schrijft het bestuur van DOC4: „Het speciaal onderwijs verkeert infl een crisis. Er bestaan lange wachtlijsten. Als kinderen dan eindelijk de lang begeerde plaats krijgen, blijkt de meerwaarde van dit soort onderwijs beperkt door het leerkrachtentekort. Dat is soms nog nijpender dan in het regulier onderwijs. Onbe voegde of onervaren krachten staan noodgedwongen voor de klas of kinderen worden gere geld naar huis gestuurd. Het, voortgezet speciaal onderwijs in deze regio heeft nog minder plaatsen dan elders het geval is^<,; Er is geen geld voor vakleer krachten en kinderen halen zel den een erkend diploma." Zou de rugzak de keuzemoge lijkheden voor kinderen met een gedragshandicap kunnen ver groten? Hoe ziet de ambulante, begeleiding eruit die zij en hun leerkrachten in het regulier on derwijs kunnen verwachten? Pe- tra Spuijbroek van het Centrum voor Autisme en Mirjam Moons, coördinator van de Commissie voor Indicatiestelling geven ant woord op die vragen. Ouders met een kind in het spe ciaal onderwijs mogen de avond gratis bijwonen, net als de mé dewerkers van de scholen. Van andere belangstellenden wordt een bijdrage van twee euro ge- vraagd. leiderdorp] - De Oudheidkamer Leiderdorp opent op 2 april een tentoonstelling over de Romeinen en hun invloed op het gebied rond de Oude Rijn. De expositie is samengesteld door de archeolo gen van de provincie en reist door heel Zuid-Holland. Na Leider dorp is Den Haag aan de beurt. De bezoeker van de tentoonstelling komt meer te weten over de manier waarop de Romeinen gewoond en geleefd hebben in dit ge bied. Van het begin van onze jaartelling tot ongeveer het jaar 300 bi vakkeerden zij langs de Oude Rijn. De expositie geeft voornamelijk uitleg over de boerderijen waarin de Romeinen leefden, hun handel en de infrastructuur. Een onderdeel hiervan is de Romeinse heir baan, een verharde grensweg waarvan op een aantal plekken in de regio sporen zijn gevonden. Ook wordt er aardewerk, sieraden, munten, glas, hout en bewerkt bot tentoongesteld. Dit materiaal is rond de Oude Rijn gevonden. De Oudheidkamer, die onlangs het nieuwe onderkomen aan de Hoogmadeseweg betrok, maakt in het midden van de expositie ruimte plek voor de Romeinententoonstelling. Langs de wanden blijft de vaste expositie staan, die inzicht geeft in het ontstaan van Leiderdorp. De Romeinen zijn te bezichtigen van 2 april tot 1 juni op zaterdag en zondag van 14 tot 17 uur. De officiële opening op 2 april is om 20 uur. Het adres is Hoogmadeseweg 70 (gebouw Doesmeer). jm zoeterwoude - Drumfanfare De Rijntamboers haalt zaterdag huis aan huis oud papier en vodden op. De muzikanten ge bruiken voortaan perswagens die alleen nog op zaterdagoch tend van 9.30 tot 12.30 uur. Het papier moet vóór 9.00 uur op de aanbiedplaatsen van de mini- containers staan. Het papier en de vodden kunnen ook tussen 9.00 en 11.30 uur worden ge bracht naar De Eendenkooi in Zoeterwoude-Rijndijk. 84-jarige Wassenaa«ier is nog rëroïj d wassenaar - Het echtpaar Cle- ophas uit Wassenaar heeft bur gemeester Van den Muijsenberg vanmorgen op bezoek gehad. Het koppel is precies zestig jaar getrouwd. De echtelieden ondernemen nog steeds van alles. Ze verblij ven graag in hun tweede huis in Zuid-Frankrijk en houden ervan gezamenlijk te sporten. Ze zijn actief met zwemmen, fitness, volleybal en bridge. De Cleop- has' vormen een goed team. Als lid van de Regionaal Automobiel Club namen zij jaren deel aan nationale en internationale au torally's. Hij aan het stuur, zij als kaartlezer. Ook maakten ze veel boottochten. Ook in hun woonplaats deden de twee veel. P. Cleophas orga niseerde vijftien jaar evenemen ten voor de Maatschappij tot Nut van het Algemeen. De nu actief als vrijwilliger Dij de Stich ting Welzijn Ouderen Wasse naar. Hij brengt warme maaltij den rond. In 1979 is hij be noemd tot Ridder in de Ordë f, van Oranje Nassau. Zijn één jaar oudere vrouw M. Cleophas- Dresmé was in Wassenaar actief kx - bij het Rode Kruis, bij de Buren hulp en de Unie voor Vrouwelij ke Vrijwilligers. Het diamanten bruidspaar ging na zijn huwelijk in 1943 in Was senaar wonen. Reizen en water- sport zijn hun gezamenlijke pas- sies. Cleophas droeg zijn liefde voor boten over op zijn vrouw. Na de oorlog was hij medeop richter van de Woesik Zeever- kennersgroep. Als secretaris van de Watersportvereniging Wasse naar zorgde hij er mede voor dat de jachthaven aan de Wetering werd gebouwd. Honderden bossen bloemen worden verwerkt bij het 'fietsversieren'. Foto: Hielco Kuipers Slechts twee scholen vinden weg naar 'fleurfestijn' door Nancy Ubert oegstgeest - Met het puntje van zijn tong tussen de lippen steekt Bob Anselman van basisschool De Springplank tulpen in het blok oasis dat in een mandje achterop zijn stoere fiets is be vestigd. Nog even en dan is van de sportieve uitstraling van zijn mountainbike niets meer over. Straks rijdt hij mee in het mini bloemencorso dat in de Oegst- geestse De Kempenaerstraat is te zien. Bob doet met zo'n vijftien ande re kinderen mee aan de lenteac tiviteit die winkeliersvereniging Oegstgeest Actief in samenwer king met de Stichting Evene menten voor deze zaterdag heeft georganiseerd. Arjan Wa- gersveld, die eveneens de Springplank vertegenwoordigt, is de onbetwiste kampioen in turbo-versieren. Zijn fiets staat startklaar. Met een gevulde bloemenmand op de bagage drager en papieren slingers door de spaken van de wielen ge vlochten. „Net even geprobeerd of ik wel kan rijden en dat is to taal geen probleem", meldt hij. Wie denkt de fietsbloemschik- sport voornamelijk door meisjes wordt beoefend, vergist zich. De heren zijn ruim vertegenwoor digd. „Dit is absoluut geen vrou wenarbeid", zegt Arjan. Vorige week maandag ontvingen alle basisscholen in Oegstgeest een uitnodiging. Kinderen uit de hoogste klassen mochten hun school vertegenwoordigen op het 'fleurfestijn' dat nog een aar dig douceurtje oplevert ook. De beste bloemkunstenaars krijgen een geldprijs. „Vandaar dat ik meedoe", zegt Arjan. „Ik doe dit voor mijn school. Kan de school daar iets leuks van doen." Misschien is de uitnodiging te laat binnengekomen of hebben de Oegstgeestse scholieren het te druk. Naast De Springplank doet alleen De Vogels nog mee met één fiets. Vandaar dat de organisatoren van het evene ment in allerijl andere clubs hebben gevraagd om mee te doen. Buurtvereniging Buiten- lust stuurde een equipe met drie fietsen en waterpolovereniging Vivax rukte uit met vier rijwie len. Zo krijgt de jury, die uit win keliers bestaat, het toch nog zwaar bij de beoordeling van de fietsen. Terwijl de bloemsierkunstenaars met hulp van hun vrienden de rijwielen opfleuren, verkopen andere kinderen lentebodes in de straat. De primula's, narcis- senbolletjes en viooltjes vliegen van de ouderwetse bloemenkar. De opbrengst komt ten goede aan de deelnemers. Aan het einde van de middag kan dus elke club met een extra zakcentje naar huis. Bovendien krijgen alle bloemsierkunste naars 25 euro per fiets voor de geleverde inspanning. Vivax is de gelukkigste. De vereniging le verde de allermooiste fiets af en heeft daarmee 125 euro extra verdiend. Als burgemeester Timmers de prijzen uitdeelt, wordt de clubkas 265 euro vol ler. voorzien van de oude, klassieke lantarens", zegt een voorlicht ster. „Behalve de openbare we gen en de grote winkelstraten als Breestraat en Haarlemmer straat. Dat staat in het beleids plan Openbare Verlichting." Daarmee is nu dus een begin gemaakt in de Raamsteeg. „Be woners van de Raamsteeg kla gen al geruime tijd over de slechte verlichting van hun straat. En als we dan toch nieu we lampen moeten neerzetten, dan maar meteen de goede. De overige straten moeten nog even geduld hebben." Dat geldt dus voor de Garenmarkt en Jacobsgracht. Maar voor de omgeving van de Middelste gracht en Uiterstegracht, Le vendaal-Oost (omgeving van de 4e Binnenvestgracht), de Oude Mors (achter de Steen straat) en de Camp (Caecilia- straat, Van der Werfstraat en omgeving). De gemeenteraad buigt zich pas in juni over het beleidsplan Openbare Verlichting. „Eerder kan het dus ook niet worden goedgekeurd. Als alles meezit, kunnen de overige lantarenpa len dus vanaf de zomer vervan gen worden." Vroeger was de straatverlich ting puur een aangelegenheid van het energiebedrijf. De ge meente nam die verantwoor delijkheid een aantal jaren ge leden over en liet NUON de uitvoering doen. Daartoe is er een nieuwe Leidse paal ontwik keld die veel op de oude lijkt maar wel veel veiliger is. De lichtmast is voorzien van een nieuw binnenwerk en een nieuwe kap die veel meer licht geeft. Het beleidsplan Openba re Verlichting, waarin precies omschreven staat waar en hoe Leiden wordt verlicht, wordt slechts eens per vijfjaar her zien. Om de kosten van de openbare verlichting te beper ken is in het plan een standaar disatie van materialen opgeno men. In de binnenstad klassie- ke verlichting, wijken buiten het centrum krijgen kegel- of bolvormige lantarens. Timoteus Waarsenburg De gemeente wil de hele historische binnenstad voorzien van oude, klassieke lantarens. Vorige week is een begin gemaakt in de Raamsteeg. Foto: Hielco Kuipers De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 424 ien fraaie historische binnen- bad met klassieke lantarenpa- l Als de duisternis valt, ver- cht een warme, oranjege- de gloed de monumentale reis en het oude plaveisel, n het anders in een stad als iden? Ja, dat kan. Want op tal a plaatsen in de stad ontsie- veel te strak vormgegeven itarens het oude stadbeeld. Jacobsgracht, Garenmarkt de Raamsteeg tussen Garen- larkt en Doezastraat hebben :n fraaie lantarens, geen romantisch schijnsel, r lelijke rechte palen met ipen als ufo's die de straten 'endien slecht verlichten, it bepaald lampen die in dat ;1 van de stad passen. En dat iwijl er op de Garenmarkt ■n de Steenschuur en nsteeg wel oude lantaarn- ïlen staan. Die historische lichting hangt en staat ook )rJii de Hoefstraat, de Doeza- itraat en aan het Steenschuur, de directe omgeving van de Garenmarkt dus. Op de Garenmarkt staat nog de oude pomp als blijvend monu ment en op nummer 9 doet een bord aan de gevel van een groot woonhuis nog aan de hoogleraar en staatsman Thor- becke herinneren die daar aan de grondwet van 1848 werkte. Hoezo geschiedenis? Waarom dan geen historische verlich ting? Een aantal bewoners heeft wel eens om opheldering gevraagd op het stadhuis maar nooit antwoord gekregen. Verbazing alom dus toen ge meentewerkers vorige week die lelijke palen uit de grond trok ken en klassieke palen terug zetten. En of dat nog niet ge noeg is, krijgt de Raamsteeg binnenkort ook nog klassieke gevellantarens aan de huizen. Het begin van een groot scheepse aanpassingsactie? „De gemeente wil eigenlijk de hele historische binnenstad

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11