Iraakse asielzoekers niet teruggestuurd BINNEN- BUITENLAND Bijna gestorven door gebruik antivochtspray Directeur van Koop Tjuchem in hechtenis vanwege bouwfraude Geen schikking slachtoffers brand en eigenaar rampcafé Volendam itj Geen definitief besluit nieuwe aanvragen Krekar wordt vervolgd voor terrorisme Twee jaar extra celstraf draaideurcriminelen Ontspanning in Noord-Chili Economische terugval duurt langer dan verwacht Amerikanen in Afghanistan beschoten De lucht in Wim Kok leidt EU-werkgroep arbeidsmarkt zaterdag 22 MAART 20C>3 ANP/Vidiphoto leertje eerste er naar buiten na: he i-Na drie en halve in de kraamkamer len' hten ijsbeer Vera en haar lamloze zoon gisteren het eerst naar buiten in ehands Dierenpark in Rhe- De geboorte van een ijs- is in Nederland bijzonder. nArtis en de dierentuin in ien houden ijsberen. laar voor inse moord hem - De rechtbank in lem heeft gisteren een 48- ?man uit Zaandam wegens (d tot acht jaar celstraf ver- ~7 teld. De man schoot 7 sep- in het centrum van ner Jam een 38-jarige man uit eng jiand dood. Er was twaalf 3% jeëist. Bij de moord waren ■jarige echtgenote van het itoffer en haar baas, een irige man uit Hoofddorp, lezig. De twee hadden een ouding. Ook een 27-jarige uit Amsterdam, was erbij, ie verdacht hen van be- enheid, maar zij zijn vrij- roken. luwe gevallen i vogelpest IMG - Er zijn gisteren vier gevallen van besmettin- an vogelpest bijgekomen jr nieuwe verdenkingen, otale aantal verdenkingen nu op 36, het aantal be- tingen op 77. De bedrijven L S besmettingen zijn vastge- ,liggen in Woudenberg, Nijkerk en Kootwijker- l De vier bedrijven die icht worden, zitten in Ben- im, Barneveld en Renswou- - ertien jaar cel ^Vinexmoord' img - Twee Hagenaars jsteren door de rechtbank r nHaag veroordeeld tot Ij ctievelijk vijf en veertien j jevangenisstraf voonhet J rengen van een 25-jarige Hi sgenoot. De zaak staat be- als de Vinexmoord', om- let lijk van het slachtoffer gedumpt op de Vinex-lo- Wateringseveld in Den ;.Het slachtoffer reed mee de verdachten. De hoofd- ichte schoot dwars door de uning van de voorstoel listooi leeg op het slachtof- ordzee-olie r 25 dollar 1- De olieprijs is gisteren v gedaald. Tegelijk met e bombardementen op 1 andere Iraakse ste- Icte de prijs van een vat :e-olie tot 24,35 dollar. i bracht een vat 0 dollar op. Vorige jrijdag lag de prijs boven War. den haag/gpd - Iraakse asielzoe kers in Nederland hoeven voorlo pig niet terug naar hun land. Zij mogen in ieder geval de komen de drie maanden in Nederland blijven, ook al zijn hun aanvragen afgewezen. Dat heeft het kabinet gisteren besloten in verband met de oorlog tegen Irak. Asielzoekers uit het midden en zuiden van Irak werden al niet meer teruggestuurd, vanwege de onveilige situatie in die delen van het land. Mensen uit Noord-Irak moesten vanaf no vember vorig jaar wel terug. Het besluit van het kabinet betekent dat Iraakse asielzoekers die uit geprocedeerd zijn, ten minste nog drie maanden in de opvang in Nederland mogen blijven. Het gaat om enkele honderden mensen. De Immigratie- en Naturalisa tiedienst (IND) gaat de komen de maanden wel door met de beoordeling van de asielaanvra gen van Irakezen. Zij neemt door onze correspondent Windy Kester oslo/gpd - De Koerdische lei der mullah Krekar is aange klaagd wegens terrorisme. Vol gens het Noorse openbaar mi nisterie dreigde Krekar met een terroristische handeling toen hij tegenover Netwerk het be grip 'Jihad' gebruikte. Krekar kon weten dat hij hiermee angstgevoelens opriep, aldus de rechtbank. Ook wordt de door Nederland naar Noorwegen uitgezette Krekar verdacht van ontvoering en het doorsluizen van geld naar zijn organisatie Ansar al Islam. Deze groepering staat sinds februari op de terroris- melijst van de Verenigde Na ties. Volgens de rechtbank in Oslo zijn dit voldoende rede nen om Krekar voorlopig voor vier weken vast te houden. Krekar is donderdagavond op gepakt en werd gistermiddag voorgeleid. Dit gebeurde achter gesloten deuren omdat de rechter vreest dat openheid het onderzoek in gevaar brengt Krekar en zijn advocaat vroe gen juist om aanwezigheid van publiek, want zij denken dat anders 'een oncontroleerbaar politiek spel wordt gespeeld'. Krekar zou in het televisiepro gramma Netwerk met zelf moordaanslagen tegen Ameri kaanse doelen hebben ge dreigd als de Amerikanen zijn groep Ansar al-Islam in Noord hak aanvallen. De Verenigde Staten zien de Koerd, die tot september vorig jaar leider was van de fundamentalistische 'Soldaten van Islam' als ont brekende schakel tussen hak en al-Qaeda. Krekar heeft altijd ontkent dat hij iets met hen te maken heeft en meent dat zijn uitspraken in het Netwerk-interview uit hun verband zijn gehaald. echter geen definitief besluit over hun verblijfsvergunning, behalve als het gaat om mensen die al eerder een asielaanvraag in een ander EU-land hadden lopen. Die moeten de procedure in dat land afwachten. Ook kan de IND al wel besluiten geen vergurming te geven aan men sen die zich schuldig hebben gemaakt aan oorlogsmisdrijven of aan misdaden tegen de men selijkheid. In totaal verblijven er ongeveer 40.000 Irakezen in Ne derland. Het kabinet heeft gisteren ook besloten dat asielzoekers in het algemeen twee jaar langer moe ten wachten op een permanente verblijfsvergunning. Als hun asielaanvraag wordt goedge keurd krijgen zij eerst een tijde lijke verblijfsvergunning voor vijf jaar. Tot nu toe was dat nog drie jaar. Als die termijn is afgelopen wordt de tijdelijke vergunning omgezet in een permanente ver blijfsvergunning. Zolang de ver gunning tijdelijk is, kan de Im migratie- en Naturalisatiedienst (IND) die intrekken op het mo ment dat de situatie in het land waar de asielzoeker vandaan komt weer veilig is. Door de termijn van drie naar vijf jaar te verlengen loopt Ne derland in de pas met omrin gende landen. De regering hoopt dat Nederland zo minder aantrekkelijk wordt voor asiel zoekers. Door de voortdurende aanscherping van de asielwetten neemt de stroom asielzoekers sterk af. Zo maakte minister Na- wijn van vreemdelingenzaken gisteren bekend dat zich in de laatste vier maanden van vorig jaar 55 procent minder asielzoe kers gemeld hebben dan in de zelfde periode in 2001. Van sep tember tot ,en met december 2002 vroegen 4763 mensen asiel aan, in 2001 waren dat er nog 10.505. In totaal kwamen er in 2002 12.708 asielzoekers naar Nederland, 51 procent minder dan in 2001. den haag/anp- Rechters krijgen de mogelijkheid draaideurcrimi nelen een extra celstraf van twee jaar te geven. Het kabinet heeft gisteren ingestemd met de door minister Donner van Justitie voorgestelde wetswijziging die dit regelt. De maatregel is gericht op cri minelen die veelvuldig strafbare feiten plegen, zoals gebruik van geweld, straatroof, winkeldief stal en vernieling. Deze groep recidivisten is naar schatting verantwoordelijk voor 60 procent van de geregistreerde criminaliteit. De daders komen er nu van af met een korte straf. Ook de mogelijkheid om deze veelplegers direct in voorlopige hechtenis te nemen wordt uit gebreid. De raad van hoofdcommissaris sen liet eerder al weten ver heugd te zijn met het voorne men van Donner. Volgens een woordvoerder van de raad zijn sommige veelplegers verant woordelijk voor wel honderden delicten per jaar. Het gaat in totaal om een paar duizend mensen in Nederland die veel strafbare feiten in korte tijd plegen. ca lama- Het woestijnachtige landschap doet weliswaar denken aan dat van Irak, maar verder leken alle beslommeringen, internationaal en binnen de familie, gistermiddag in Noord-Chili even heel ver weg voor koningin Beatrix, prins Willem-Alexander en prinses Maxima. In het de solate, uitgedroogde landschap, 1200 kilometer ten noorden van de hoofdstad Santiago de Chile, bezochten ze de grootste open kopermijn ter wereld, Chuquicamata. Uit de mijn komt 20 procent van al het koper ter wereld. Het gezicht op de open mijn is ronduit spectaculair. Het ko ninklijk gezelschap genoot van de ontspanning na de dag ervoor, die geheel in het teken kwam te staan van de zeer opvallende verklaring van de koningin over Irak en haar nichtje Margarita. Het staatsbezoek aan Chili is vannacht afgesloten. Foto: ANP/Robin Utrecht den haag/gpd - De dip in de economische groei houdt langer aan dan verwacht. Komend jaar zal het herstel naar verwachting niet noemenswaardig inzetten en uitkomen op zo'n 0,75 pro cent. Dit schrijft het Centraal Planbureau (CPB) in het Cen traal Economisch Plan 2003 dat aanstaande donderdag wordt gepresenteerd. CPB-directeur Don heeft de ministerraad giste ren geïnformeerd over de jong ste voorspellingen. In het gesprek heeft Don zijn zorg uitgesproken over de stand van de economie. Nogmaals be nadrukte hij het belang van loonmatiging. Al langer hamert het CPB erop dat de Nederland se economie zich langzamer zal herstellen dan die in de ons om ringende landen doordat hier de loonkosten hoger zijn. Alleen door jarenlange loonmatiging is dit verschil in te halen. Hoewel het CPB verwacht dat het economisch herstel langer op zich laat wachten, denkt het planbureau dat de vertraging in de jaren daarna weer kan wor den ingehaald. Het heeft de voorspellingen voor de komen de jaren dan ook niet sterk bij gesteld. Dat deed het CPB al in decem ber toen het zijn economische verkenning voor de komende kabinetsperiode presenteerde. De economische groei zou van 2004 tot 2007 uitkomen op een gemiddelde van 2,25 procent (eerder werd uitgegaan van 2,5 procent). De werkloosheid loopt de komende jaren fors op tot 6 procent (480.000 mensen) in 2007. Doordat de economie zich min der snel herstelt zal het nieuwe kabinet in de eerste periode te maken krijgen met minder be lastinginkomsten. Eerder waar schuwde het CPB al dat reke ning moet worden gehouden met een tegenvaller van 10 mil jard euro. Er zal 14,5 miljard euro bezui nigd moeten worden om in 2007 op een begrotingseven wicht uit te komen. bagram/afp-rtr - Amerikaan se soldaten zijn gisteren in Zuid-Afghanistan beschoten, vermoedelijk door al-Qaeda- en Talibanstrijders. Volgens de Amerikaanse leger- woordvoerder kolonel Roger King zijn twaalf raketten afge schoten op drie Amerikaanse bases. Er zijn geen gewonden gevallen en ook zou weinig schade zijn aangericht. Het Amerikaanse leger is in de nacht van woensdag op don derdag in het zuidoosten en oosten van Afghanistan een offensief begonnen tegen het terreurnetwerk al-Qaeda. Ook doen 3000 Afghaanse soldaten mee aan de zoektocht. De soldaten doorzoeken, ge steund door helikopters, grot ten en woningen. De actie concentreert zich op een serie dorpen en grottencomplexen in het berggebied Samigar, honderd kilometer ten oosten van de stad Kandahar, een voormalige Taliban-bolwerk. Inmiddels zijn twaalf mensen gearresteerd, onder wie leden van het voormalige Taliban - bewind en aanhangers van krijgsheer Hekmatyar, aldus een Afghaanse militaire func tionaris. schiphol - De bouw van de tweede verkeerstoren van Schiphol is in volle gang. Gisteren werd de koepel omhoog gehesen waarin verkeersleiders vanaf de zomer het vliegverkeer op de nieuwe Polderbaan zullen begeleiden. Foto: United Photos De Boer/Cynthia van Dijke den haag/gpd - Justitie houdt op dit moment zes mensen in hechtenis in verband met de bouw fraude. Om wie het gaat wil het landelijk parket niet zeggen. Volgens het Financieele Dagblad is onder anderen de directeur van bouwbedrijf Koop Tjuchem uit Nieuw-Vennep één van de ge arresteerden. Hij zou op 10 maart zijn opgepakt. Zijn voorarrest is inmiddels verlengd waardoor hij nog tien dagen in hechtenis kan blijven. Bij Koop Tjuchem wil niemand reageren. De betrokkene was directeur van Koop Tjuchem in de periode die beschreven staat in de door ex-directeur Bos geopenbaarde schaduwboekhouding. In die boekhouding staat nauwkeurig beschreven hoe bouwers onderling werkafspraken maakten en prijzen opdreven bij aanbestedingen. Ook zijn volgens Bos ambtenaren omgekocht om opdrachten te krijgen. De directeur ontkende tij dens openbare verhoren van de parlementaire enquêtecommissie naar de bouwnijverheid dat het bij de werkafspraken ging om prijsopdrijving. Ook zouden geen ambtenaren zijn omgekocht. Volgens een woordvoerder van Justitie zijn sinds begin dit jaar 17 mensen gearresteerd. Vorig jaar zijn 31 mensen opgepakt. Onder de zes die nog in hechtenis zitten bevinden zich geen ambtena ren. den haag/gpd - Dertig mensen zijn de afgelopen maanden met longklachten in een ziekenhuis beland na gebruik van een wa terafstotende spray van het merk Comforta. Een aantal van hen was er zo slecht aan toe dat artsen voor hun leven vreesden. Dat maakte de voedsel- en wa renautoriteit (VWA), de voorma lige keuringsdienst van waren, gisteren bekend. De dienst raadt het gebruik van de spray dringend af omdat mens en (huis) dier ernstige ademhalings- en longproble- m'en kunnen krijgen wanneer zij het middel op hun jas of meu bels spuiten om deze te impreg neren. Twee huisdieren zijn in middels gestorven. Het Rijks In stituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) onderzoekt waar door de benauwdheid optreedt. De VWA heeft beslag laten leg gen op alle antivochtsprays van Comforta. De importeur van de spray, de firma Comforta uit Nieuwkoop, riep in februari in advertenties op het middel terug te sturen. Het ging om zes verschillende spuitbussen voor suède, leer en andere stoffen. Ondanks deze terugroepactie hebben zich volgens de VWA opnieuw vijf gevallen voorgedaan van long problemen. De importeur zal opnieuw via advertenties in de dagbladen een oproep doen de producten niet te gebruiken en in te leveren. Directeur Van der Tang van Comforta zegt het zeer triest te vinden wat er is gebeurd met de mensen die de spray heb ben gekocht. Volgens hem wordt de spray verkeerd ge bruikt. „Consumenten spuiten bijvoorbeeld een hele bus leeg in de badkamer. Dan ademen ze het spul te lang in." De spray is geurloos. Bij inade ming kunnen verschijnselen optreden als sterke prikkel- hoest, keelirritatie, benauwd heid, misselijkheid, hoofdpijn en koorts. Volgens de VWA tre den de verschijnselen enkele uren na inademing op. Bij het Nationaal Vergiftigingen Infor matiecentrum in Utrecht zijn de afgelopen maanden meer dan 70 meldingen binnengeko men van mensen met long klachten. brussel/gpd - Wim Kok blijft op de achtergrond actief in Eu ropa. De oud-premier wordt voorzitter van een werkgroep die de Europese werkgelegen heid een impuls moet bezor gen. De EU-regeringsleiders hebben Kok gisteren tijdens hun bijeenkomst in Brussel be noemd. De werkgroep-Kok krijgt een jaar de tijd om onderzoek te doen en met voorstellen te ko men voor de hervorming van de arbeidsmarkt. In het voor jaar van 2004 moet hij zijn rap port op tafel te leggen bij de re geringsleiders. De overige le den van de werkgroep moeten nog worden benoemd. Het voorzitterschap van de 'taskforce werkgelegenheid' is de tweede Europese functie voor Kok na zijn afscheid van de actieve politiek. De afgelo pen maanden leidde hij een gezelschap experts dat de fi nanciële gevolgen van de EU- uitbreiding in kaart heeft ge bracht. Volgende week wordt het eindverslag van die club verwacht. volendam/anp - De Belangenvereniging Slachtof fers Nieuwjaarsbrand Volendam (BSNV) is het niet gelukt tot een schikking te komen met Jan Veer man, eigenaar van café De Hemel. De BSNV wil nu via de rechter een schadevergoeding afdwingen, zo maakte de vereniging gisteren bekend. De vereniging stond open voor een schikking, maar heeft de besprekingen moeten staken, om dat Veerman onvoldoende meewerkte aan een accountantsonderzoek naar zijn vermogen zoals was afgesproken. Op basis hiervan zou de scha devergoeding aan de slachtoffers worden vastge steld. Voor de BSNV speelde ook mee dat Veerman te rugkwam op de toezegging dat hij de twee ande re horecagelegenheden in het rampcafé niet zou heropenen. Hij zou het pand ter beschikking stellen aan de slachtoffers, maar onlangs werd bekend dat hij op dezelfde plaats toch weer een café wil beginnen en hiervoor een vergunning had aangevraagd bij de gemeente. De belangenvereniging vindt bovendien dat Veerman onvoldoende laat blijken dat hij zich het lot van de slachtoffers aantrekt. De BSNV stelt dat hij slechts circa 23.000 euro als impuls- gift heeft overgemaakt naar het fonds voor de slachtoffers. Veermans advocaat, H. Bos, stelt in een reactie op het mislukken van de schikking dat de BSNV 'de omgekeerde wereld' wilde, omdat zij over een schadevergoeding wilde praten, terwijl de aansprakelijkheid niet vaststaat. „Zo werkt het niet." De advocaat zegt dat het niet de eerste keuze was van zijn cliënt om het rampcafé te heropenen. „Hij heeft eerst geprobeerd om een café te beginnen in het naastgelegen pand en in een pand twee kilometer verderop op een indu strieterrein, maar dat is door de gemeente te gengewerkt." Bovendien wijst Bos erop dat de verzekering van Veerman enkele weken na de brand ruim 1 miljoen euro aan de BSNV heeft uitgekeerd. Bij de brand in café De Hemel op 1 januari 2001 kwamen veertien jongeren om het leven. Meer dan tweehonderd raakten gewond.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7