De zeppelin-droom valt in duigen GESPREK VAN DE DAG Verbod op pitbull interesseert geen hond 'Automobilist raakt de weg kwijt door oorlog' Bush en de bloopers Onderzoekers sceptisch over toekomst 'vliegende sigaar' ZATERDAG 22 MAART 2OO3 DAGELIJKS LEVEN Het aantal pitbulls neemt weer toe. Die stellige indruk hebben ambtenaren op het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visse rij (LNV), dat in 1993 op grond van de Regeling Agressieve Dieren op een aantal uitzonderingen na het bezit en fokken van pitbulls ver bood. Een woordvoerder spreekt van 'een combinatie van signalen'. Hondenkenners, pitbulldeskundi gen en controleurs hebben vol gens de LNV-woordvoerder alle maal hetzelfde gevoel: er komen er weer meer. In Limburg werden onlangs in het Nationaal Park de Meinweg crimi nele pitbull jachten georganiseerd op wilde zwijnen en reeën. Vol gens voorzitter R. Croll van de Ne derlandse Vereniging van Natuur- toezicht gebeurde dat voor wed denschappen. „We worden vaker bij verdachte honden geroepen. Er is ook een intensievere voorlichtingscampag ne voor politiekorpsen aan de gang", bevestigt een woordvoerder van de Algemene Inspectiedienst (AID) die toezicht houdt op de handhaving van de wet. Politie korpsen schakelen de AID in op het moment dat ze twijfelen over de 'wettigheid' van een hond. „Heel veel mensen willen gewoon een stoer hondje." Foto: ANP Het vereist enige kennis van zaken een Staffordshire terriër te onder scheiden van een pitbull, aldus een AID-woordvoerder. „Het kan dat er meer honden zijrt, maar het kan ook zijn dat het er meer lijken omdat de politie er bij de minste twijfel sneller op af gaat. Een getal is moeilijk te geven." Jan van Ginneke, ex-voorzitter van de Pitbull Club en nu voorzitter van de Animal Research Founda tion Europa (die opkomt voor de belangen van baasjes met een zo geheten 'stoere hond') vermoedt dat een mogelijke toename te d ken heeft met 'vergeten' wetged ving. „Heel veel mensen weten] niet eens meer dat die wet be staat", aldus Van Ginneke. „Zei len gewoon een stoer hondje en dat kopen ze dan in België. Ze n men hem mee naar Nederland] zonder dat ze zich van enig k\vj bewust zijn." In België geldt een identificatie registratieplicht voor vechthond en circa vijftien andere als agrei sief bekend staande honden wj onder de pitbull, american staf) fordshire terriër, fila brasileiro.j go argentino, mastino napoletal en rottweiler. Er gelden geen aai vullende maatregelen voor deze honden. Dat er op straat weer meer gebe ten kan worden, zoals het mini rie vreest, is volgens Van Ginnd overdreven. „De kans op ongei ken is heus niet groter. In het a: tal bijtgevallen is niks verander! sinds de regeling is ingegaan. M of minder pitbulls maakt in het aantal hondenbeten in Nederla echt niet uit." Hijzelfheeft drie bulls thuis, maar dat zijn 'ouwe jes', die poeslief zijn. GPD HÊ£.FT o OOK. Z.O'Ay BLoEpH£kEU aan p<r soorur fe-estjels MENSELIJK De Amerikaanse acteur DON JOHN SON, naar wie de Duitse douane een onderzoek heeft ingesteld, is het slachtoffer van een bedrieger. Dat staat in het Zwitserse zakentijd- schrift Cash van vandaag. Volgens het tijdschrift wilde Johnson in Zü- rich een grote lening afsluiten. Het zou een 'mislukte poging tot een nog al ongebruikelijke financiering van een film' zijn geweest. Controle heeft uitgewezen dat gebruik is gemaakt van een vals briefhoofd en valse handtekeningen en dat de vermeen de kredietverstrekker een duistere fi guur is, weet Cash. Volgens Johnsons woordvoerder Elliot Mintz zou de 53- jarige acteur uit onder meer Miami Vice een medefinancier hebben ge zocht voor een film. De documenten in kwestie waren afkomstig van een zakenman met wie Johnson had on derhandeld. Foto: AP GroenLinks heeft het college van B en W van Schoonhoven ver zocht om 'idol' JAMAI toch in het openbaar te HULDIGEN. De partij is teleurgesteld over de medede ling van het gemeentebestuur om de 16-jarige zanger op een nader tijdstip in beslotenheid te eren, omdat het een te grote toeloop vreest. Schoonhoven refereert aan de situatie op de Dam in Amster dam, toen duizenden meisjes Ja- mai haast onder de voet liepen. ,,Een besloten feestje doet geen recht aan de geweldige prestatie van Jamai, die in één klap een na tionale bekendheid is geworden", meent GroenLinks-raadslid Ad Struijs. ,,0p alle mogelijke ma nieren proberen wij Schoonhoven op de kaart te zetten, waarvoor jaarlijks een behoorlijk bedrag wordt uitgetrokken. Door de pres tatie van dit idool staat Schoon hoven volop in de landelijke be langstelling." Bij de ontvangst van Willem-Alexanderen Maxima heeft Schoonhoven geen voorbe houd gemaakt. Struijs: ,,De ge meente trok 45.000 gulden hier voor uit, de route kreeg een flinke opknapbeurt en de gracht werd opgesierd met prachtige schalen vol bloemen. Dranghekken wer den aangerukt om te voorkomen dat mensen onder de voet gelo pen zouden worden. Zo kan het ook." Wereldwijd lopen automobilisten het risico de dupe worden van de oorlog in Irak. De Duitse automobielclub AvD waarschuwt er voor dat door de aanval op Saddam Hussein honderd duizenden navigatiesystemen in Duitsland in de war kunnen raken. „En dit geldt natuurlijk ook voor au to's in Nederland en elders", aldus AvD-woordvoerder Jochen Höveken- meier. In ons land deelden de ANWB, het ministerie van verkeer en waterstaat en de Evo, belangenorganisatie van verladers en vervoerders, desgevraagd mee zich geen zorgen te maken. Vol gens de ANWB gaat het hooguit om een kleine groep gebruikers die pro blemen zou kunnen ondervinden. Met name bezitters van goedkopere types navigatiesystemen en van syste men die overwegend of uitsluitend via het Amerikaanse satelliet-naviga- tie systeem GPS [global positioning systemfunctioneren, lopen gevaar de weg kwijt te raken. „George Bush heeft zeker opdracht gegeven het GPS-signaal weer te coderen", weet Hövekenmeier. „Saddam Hussein of terreurorganisaties kunnen immers ook van GPS gebruik maken om hun raketten te richten. Dat zal Washing ton nooit toestaan." In 2000 werd het GPS-signaal, dat vooral voor militaire doeleinden werd gebruikt, door de toenmalige Ameri kaanse president Bill Clinton vrijge geven voor commercieel civiel ge bruik. In Duitsland benutten twee miljoen weggebruikers het systeem. Dertig tot veertig procent van hen kan in de problemen raken door het besluit van de Amerikanen om GPS opnieuw te coderen. .Automobilisten wisten misschien wel eerder dat de oorlog was uitgebroken dan de bondskanselier", grapt Hövekenmei er. De nieuwste generaties navigatie systemen zijn minder afhankelijk van het satellietsignaal en zullen geen ge breken vertonen. „De oudste syste men werden ingevoerd toen GPS nog gecodeerd was en zijn berekend op een gebrekkig signaal. Het gaat vooral om draagbare systemen en de mid denklassers", aldus de Duitser. Wierd Duk Het stond eergisteren op onze voorpagina: Bush be gint toespraak met blooper. Het blijkt dat de presi dent al in beeld was tijdens een soort geluidstestje waarbij hij volgens onze krant olijke grimassen maakte en met guitige oogjes naar medewerkers bui ten beeld keek. „Het was zowel een menselijk als een ontluisterend gezicht", aldus ons lijfblad. Menselijk, dat begrijp ik, maar waarom eigenlijk ontluiste rend? Er komen een paar dingen in herinnering. Om te be ginnen natuurlijk de eerdere blooper van Bush. Ach ter een microfoon die nog aan stond noemde hij een journalist 'a major league asshole'. En dik vijftien jaar geleden zei Reagan na een televisie-toespraak terwijl de microfoon nog aan stond: „Zo, dan gaan we nu Moskou bombarderen. "Allemaal misplaatste leukigheid natuurlijk. Maar wel begrijpelijk. Wie live moet optreden voor publiek, staat onder druk. Altijd. En naarmate het belang van zo'n optre- De droom is voorbij: nooit zal de 'vliegende si gaar' meer een echte rol van betekenis in het luchtverkeer spelen. De toekomst van de zep pelin, het enorme drijvende luchtschip, is hooguit een zeer geringe. Hij is veel te lang zaam, zeer gevoelig voor weersomstandighe den en vergt bovendien enorme investerin gen. Twee net verschenen onderzoeken wijzen, onafhankelijk van elkaar, uit dat de zeppelin hooguit in te zetten is voor reclamedoelein den, politie-observatie en een enkele toeris tische rondvlucht, bijvoorbeeld boven de bollenvelden van Lisse en Hillegom. De on derzoeken werden deze week gepresenteerd op een bijeenkomst in Utrecht van het Plat form Luchtschepen. Paul Peeters onderzocht de toekomst van de zeppelin namens Novem, de Nederlandse Organisatie voor Energie en Milieu. Scepsis is een te zachte uitdrukking voor zijn ge moedstoestand: Al honderd jaar beloven ondernemers, wetenschappers, uitvinders en avonturiers een grote toekomst voor het luchtschip, als oplossing voor milieu- en vervoersproblemen. Die legende is over. Maatschappelijke problemen los je niet op met het luchtschip. Alleen voor de Tweede Wereldoorlog werd de zeppelin echt grootschalig ingezet, met name door Duitsland. De ramp met de Hin denburg op 6 mei 1937, waarbij 35 mensen het leven lieten toen dit grote luchtschip na een oversteek over de Aüantische Oceaan na aankomst in de Verenigde Staten voor de landing uit elkaar klapte, maakte daar een ruw einde aan. De realiteit is hard: „De emissies van voor het milieu kwalijke stoffen zijn relatief hoog, een zeppelin heeft meer ruimte nodig dan een vliegtuig en zelfs de geluidsoverlast is De ramp met de Hindenburg maakte een eind aan de grootschalige inzet van de zeppelin. De toekomst ligt niet in transport, maar hoogn reclame en een enkele toeristische vlucht. Foto's: GPD en archief niet gering: alleen een helikopter maakt meer geluid. Daar komt bij dat de vliegende sigaar een soort vliegende slak is: meer dan honderd kilometer per uur zit er niet in, dus dient het noodgedwongen bij korte vlucht jes te blijven. Bovendien moet je, als je al een zeppelin voor personenvervoer bouwt, meteen een hele grote bouwen om uit de kosten te komen. En zoiets vergt een porte feuille die zo'n vijfhonderd miljoen euro dik is. Ook voor de korte afstanden van het bin nenlands vervoer is het luchtschip geen al ternatief volgens Peeters: „Voor binnen lands vervoer zou je kunnen denken aan trajecten die met het openbaar vervoer om slachtig zijn, zoals Den Haag-Vlissingen of Leeuwarden-Alkmaar. Maar de markt voor zo'n route is simpelweg niet groot genoeg. Dan kom je nooit uit de kosten." Al bijna even somber is het tweede onder zoek, van het Platform Luchtschepen en het Airport Development Center van de TU Delft Gert Hoogenstrijd van het Platform: „Zeppelins maken weinig geluid, maar zijn niet helemaal stil, en omdat ze zo langzaam zijn hoor je ze veel langer. Ze zijn niet veel veiliger dan andere vormen van luchtver voer. En ze zijn windgevoeliger. Je kunt niet zomaar ergens op een bepaalde tijd afspre ken, want dan weet je nooit of je er dan ook bent Toverwoord voor de zeppelin zou, naast doeleinden als observatie door de politie en recla me, hooguit het tegenwoor dig onvermijdelijke 'fun' kunnen zijn. Hoo genstrijd: „Rondvluchten boven de Waddeneilanden, de Veluwe, de Bollen streek en de Deltawerken, en korte cruise- vluchten in Europa, naar bijvoorbeeld Praag, Londen, de Middellandse Zee en Scandinavië - dat moet kunnen. Maar dat soort pleziertochtjes is dan niet voor ieder een weggelegd. Hoogenstrijd: „In Duitsland bestaat dat soort vluchten al, en daar beta len de mensen vierhonderd euro per uur. Dat loopt overigens wel als een trein: alle vluchten zijn tot in 2004 volgeboekt." Gerben Baaij, hoofd productontwikkeling van Toerisme Recreatie Nederland, is opti mist van nature, maar sluit zijn ogen niet voor de werkelijkheid als het gaat om de toekomst voor het luchtschip. „Ik wilde ei genlijk voorstellen om maar een borrel te gaan drinken", grapt hij. En dan: „Ik denk dat je eerlijk moet zijn. Die eerste drempel voor een zeppelin is best hoog. Als je een paar miljoen op de plank hebt liggen is het eerste wat je denkt: Laat ik een kopen. Maar draai het eens om: stel uaij Amsterdam zou kunnen beginnen met o ristische rondvluchten met een zeppelin dan heb je iets in de aanbieding dat fanü tisch is voor het toerisme in Nederland." Dus wat hem betreft is de droom niet he maal uit. „Ik denk dat er in de hele werel een markt is voor ongeveer vijf compute! zei de directeur van IBM in 1945. Het kaï dus toch altijd nog anders lopen dan iedi een voorspelt." Luuk Kortekaas den toeneemt, neemt de spanning toe. Een paar jaar geleden speelde ik in Elektra, een Griekse tragedie. De titelrol was in handen van Loes Luca. Na haar belangrijkste en moeilijkste scène liep zij altijd het toneel af terwijl ze zachtjes zong: Wie heeft er weer het laatste woord: Feyenoord!" Afreageren. Even kwijt wat er nog aan spanning in je lijf zit. Terug naar de eigen tijd. Met die dingen heeft het te ma ken. Ik heb een acteur meegemaakt, net van de To neelschool, die zijn debuut bij het beroepstoneel maakte. Bij de première zei hij vlak voor hij het to neel op moest: „Ik denk dat ik het vanavond eens op mijn routine doe." Bluf, jezelf moed inpraten. Ik heb televisie-presentatoren vlak vooreen live-optreden zien flirten met de scriptgirl. En anderen zich zien overgeven aan Zen-Boeddhisme. Allemaal zenuwen- bestrijding anders niet. Nu is er een groot verschil tussen een toneelrol of een tv-presentatie en een cruciale toespraak van een staatshoofd. Maar er is één overeenkomst: de druk op de ketel. Druk waarmee je op een of andere ma nier in het reine moet zien te komen. Via Boeddha, een deuntje of een korte flirt. Even je concen tratie losgooien zoals voetballers hun benen losgooien vóór de wedstrijd. Of Bush een groot president is, weet ik niet. Buitenlandse politiek is niet mijn sterke punt. Ik ben niet de aangewezen man om commentaar te geven op de oorlog in Irak. Maar van de druk die een live televi- sie-optreden met zich meebrengt, kan ik meepraten. Het gedrag van Bush vlak voor de oorlogsverklaring lijkt cynisch. Maar ik denk dat het meer met zijn zenuwen te ma ken had dan met de inhoud van zijn toe spraakDie olijke grimas en die guitige blik van de president lijken mij dan ook meer menselijk dan ontluisterend.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2