ZONDAG OPEN 'Nee echt, hier komt geen gekkigheid' <r Turkse leger trekt grens met Irak over IMMO 071 - 528 14 14 Ruim 320 raketten op hoofdstad Iraakse divisie van 8000 man geeft zich over BEURS SECOND HOME INTERNATIONAL iTTT iiii n Leidsch Dagblad weinig Bijna dood loor giftige intivochtspray Smit zaagt Tricolor n stukken .ok Quick Boys leeft trainer net vier ogen ntieme akkeltocht n Leiderdorp orlogvoering |door jaren heen erk veranderd IMMENTAAR om it( NR. 43187 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad zaterdag 22 MAART 2OO3 BEDRIJFSHUISVESTING HAAGWEG 51 LEIDEN puj WWW.IMMO-RI JNSTEDE.NL nvm-BO Bommenregen op Bagdad washington/gpd - Amerikaanse en Britse troepen hebben gister avond en vannacht ongekend he vige bombardementen uitge voerd op Bagdad. In totaal wer den volgens een Amerikaanse marineofficier zeker 320 raketten op de Iraakse hoofdstad afge vuurd. Talrijke plaatsen werden getroffen en op veel plekken ont stond brand. Bij de bombardementen werd in ieder geval een van de presiden tiële paleizen van Saddam Hus sein geraakt. De escalatie in de oorlog was rond zes uur gister avond door het Pentagon aan gekondigd als het begin van 'A- day' (van 'aerial', lucht). Ook an dere Iraakse steden als Kirkuk en Mosul werden zwaar onder vuur genomen. Er werden dui zend vluchten uitgevoerd om doelen in Irak te bombarderen. Minister van defensie Donald Rumsfeld zei tijdens een pers conferentie dat het regime van Saddam Hussein zijn greep op Irak begint te verliezen. „De ver warring onder Iraakse functio narissen groeit." Volgens Rumsfeld heeft de Iraakse leiding problemen met de communicatie enhet zicht op het slagveld. Rumsfeld zei nog niets over de speculaties over het lot van Sad dam Hussein, die mogelijk zou zijn geraakt tijdens de eerste Amerikaanse aanval op een bunker in een zuidelijke buiten wijk van Bagdad, woensdag nacht. Het succes van die actie wordt nog onderzocht. Ondanks de hevige bombarde menten bleef de elektriciteit in Bagdad gewoon werken. Ook de Iraakse radio en televisie kon den nog steeds uitzenden. Amerikaanse en Britse grond troepen trokken gisteren verder op in de richting van Bagdad, en waren volgens de Amerikaanse stafchef generaal Richard Myers zo'n 160 kilometer gevorderd. Er was onderweg 'sporadisch ver zet'. Vooral de Britten stuitten op tegenstand op weg naar Umm Qasr, de belangrijkste ha venstad van Irak. Die stad werd daarna door mariniers ingeno men. Daardoor kunnen nu van af zee versterkingen worden aangevoerd. Bij Basra zijn zeven oliebronnen in brand gestoken Terwijl de straatverlichting nog brandt stijgen enorme rookwolken op boven het presidentieel paleis in Bagdad. Gisteravond voerden de VS en Groot-Brittannië ongeveer duizend vluchten uit om Bagdad en andere Iraakse steden te bombarderen. Foto: AFP/Ramzi Haidar door de Irakezen, niet dertig zo als eerder door de Britse minis ter van defensie werd gezegd. De massale luchtaanvallen zijn bedoeld om het Iraakse leger te imponeren en verlammen, het zogenaamde 'shock and awe'- effect. Een hele divisie van het Iraakse leger heeft zich in het zuiden van Irak overgegeven aan de door de VS geleide coali tie. Dit heeft het Pentagon, het Amerikaanse ministerie van De fensie, vannacht laten weten. Volgens Amerikaans militaire bronnen in Dawhaw, de hoofd stad van Qatar, gaat het om de 51e infanteriedivisie met zo'n 8000 man, een van de belang rijkste onderdelen van het Iraak se leger. Zij had de zuidelijke havenstad Basra moeten verde digen. De commandant van de 51ste divisie van de Iraakse strijd krachten en zijn plaatsvervanger gaven zich al eerder over aan de Amerikanen in Irak. Het is voor zover bekend de eerste hoge Iraakse militair die de witte vlag TREINKAARTJE luid gejuich werd gisteren de jraak van de rechter begroet de Nederlandse Spoorwegen treinkaartje per 1 juli niet jen verhogen. De uitspraak is regelrechte zege voor minis- De Boer (verkeer) op de jen. Bijna alle politieke zeiden 'blij voor de reizi- zijn'. Want het zou natuur- Titiek niet slim zijn om de Ureiziger tegen je in het har te jagen. Niemand is tenslot- »r prijsverhogingen, ïlijkertijd moet vastgesteld dat diezelfde politiek «woordelijk is voor de niet endc problemen op het ir. Het feit dat het bij de wwegen zo'n puinhoop is, is al het gevolg van de gedeel te privatisering en het op- sen van het bedrijf in onder- n. Zo weet de rechterhand de treinen) niet wat de lin- iand (Railinfrabeheer, het or) doet De overheid zit op mogelijke manier nog ver- hten in de NS zelf en is bo tten nog altijd de grootste ieelhouder. Een onoverzich- Idc ie organisatie waarvan de Qg bij problemen vooral elkaar wijst gevolg van de uitspraak van echter scheelt de NS de ko- de jaren een half miljard eu- an inkomsten, waarmee het ijf uit de rode cijfers wilde sta/len en de dienstverlening er j de reiziger wilde verbeteren. directie gaat nu waarschijn- 0 in de dienstregeling schrap en dus is de reiziger toch ge il weer de dupe. dek opportunisme is in deze van oorlog niet ongewoon, r als CDA, PvdA, WD, SP en enLinks de uitspraak van de 'i? 'ter menen te moeten toejui- ii hebben zij de morele 't ook iets aan de situatie te Als de politiek de NS niet d|k|iaat stelt als een normaal be te functioneren, moet de atisering maar worden te- edraaid en de opsplitsing in a ongedaan worden ge kt. Pas dan bewijst de poli- de reiziger een dienst. Meyer (advertentie) van 10.00 -17.00 uur Bij Keukenmaxx Hoofddorp kunt u ook morgen het rijke keukengevoel ervaren. Van 10.00 -17.00 uur maken wij van het kopen van uw droomkeuken een feest. koMeri h tée keukens. laluM tn Mi Mtcfi HOOFDDORP Afslag N201, A4 Kruisweg 655-657 Tel. 020-6538163 Leidse regio blijft rustig onder oorlog Kijk op internet www.keukenmaxx.nl voor alle vestigingen en openingstijden. leiden-katwijk - Niets wijst erop dat de oor log in Irak in de Leidse regio leidt tot span ningen tussen voor- en tegenstanders. Bij de politie is geen enkel geval bekend dat zou kunnen duiden op interculturele proble men, laat woordvoerder Hugo Vos weten. „Er zijn wel hier en daar demonstraties ge houden. maar voor zover wij weten is ook bij die gelegenheden geen onvertogen woord gevallen. Onregelmatigheden heb ben zich nergens voorgedaan." Dat komt vooral door de 'open dialoog' die overal in Nederland gevoerd wordt, denkt hij. „Iedereen komt aan het woord, iedereen mag z'n zegje doen. En iedereen heeft res pect voor de mening van de ander. Ik ben blij dat ik in zo'n land leef." Arabist Hans Jansen van de Universiteit Lei den merkte tijdens de aanloop van de oor log al opvallend weinig van politieke inte resse bij zijn studenten. Een college over de actualiteit trok zelfs zo weinig publiek dat hij het maar afblies. Nu de oorlog is uitge broken, is het al niet anders. „Niks, zero. Ik heb nogal wat Arabischtalige studenten, he le of halve allochtonen. Die zijn vrij pro- westers. Maar ja, dat zijn ook de succesvol len, hè. Ik vermoed dat minder succesvollen daar misschien gevoeliger voor zijn. Ik heb net Al-Hayat gelezen, die Arabische krant, en die is ook helemaal niet zo anti-Ameri kaans. Ze zeggen: 'Bush maakt de vernieti ging van Irak af die is begonnen door Sad dam Hussein. Laten we hopen dat ze de po wer hebben om de boel ook weer op te bou wen'. Ik zal het wel met een verkeerde bril op lezen, maar dat lijkt me vreselijk nuch ter." Ook van collega's die lesgeven aan studen ten Arabisch of islamologie hoort Jansen nooit verhalen over verhitte politieke ge moederen. Hij moet er wel bij zeggen dat hij sinds het uitbreken van de oorlog niet veel college heeft gegeven en dus weinig contact heeft gehad met de studenten. „Ik heb meer in Hilversum gezeten om commentaar te le veren voor de uitzendingen over de oorlog." Mohammed Jami, voorzitter van de Marok kaanse Gemeenschap in Katwijk, is niet ver baasd over het uitblijven van spanningen. „Iedereen is toch gewoon tegen de oorlog, niet alleen de Marokkanen maar ook de an dere Katwijkers. Uiteindelijk zijn de gewone Irakezen het slachtoffer. Ik hoop gewoon dat de oorlog snel over is." Maar zelfs als veel Nederlanders openlijk voor de oorlog zouden zijn, denkt Jami niet dat er snel problemen in Katwijk ontstaan. „De Marokkaanse gemeenschap bestaat uit hele rustige mensen. Ook op onderlinge thema-avonden waar over de oorlog is ge sproken, bleek dat. De meeste Marokkanen die ik ken gaan zaterdag niet eens naar Am sterdam, voor de grote demonstratie. Ik zelf óok niet, want ik moet werken. Nee echt, hier komt geen gekkigheid." heeft gezwaaid. Het Pentagon heeft per e-mail contacten ge legd met Iraakse strijdkrachten om overlopers aan te moedigen. Zie verder pagina's oorlog in Irak Saddam looft beloningen uit bagdad - De Iraakse president Saddam Hussein heeft elke Ira kees die een vijandelijke soldaat doodt een beloning van 25 mil joen dinar (13.000 euro) be loofd. De beloning wordt ver dubbeld als de vijandelijke sol daat gevangen wordt genomen, meldt het Iraakse staatspersbu- reau INA. Andere beloningen: 100 miljoen dinar (52.000 euro) voor het neerhalen van een vij andelijk vliegtuig, 50 miljoen dinar (26.000 euro) voor het neerhalen van een helikopter en 10 miljoen dinar (5.200 euro) voor het onderscheppen van een raket. Een Irakees die een gevechtsvliegtuig neerhaalt, krijgt 50 miljoen dinar (26.000 euro) als de piloot nog leeft en de helft van dat bedrag als de piloot is overleden. (advertenties) ankara/rtr-dpa-/anp - Een voorhoede van ongeveer 1500 Turkse militairen is gisteravond laat tegen de zin van de VS de grens met noordelijk Irak over gegaan. Dit heeft een officiële bron van het Turkse leger be vestigd. De Turken zijn vanuit twee provincies, Silopi en Hak- kari, opgetrokken. Minister van buitenlandse zaken Gül had kort daarvoor aange kondigd dat Turkse troepen de grens met Irak zouden overtrek ken. Hij zei evenwel niet wan neer dat zou gebeuren. De VS hebben volgens een Amerikaan se functionaris nadrukkelijk nog niet ingestemd met een Turkse opmars. Gül zei dat de Turkse militaire aanwezigheid in het overwe gend door Koerden bewoonde deel van Noord-Irak is bedoeld om een toestroom van vluchte lingen te voorkomen. De militai re interventie is volgens hem ook gericht op het voorkomen van „terroristische activiteiten".. Ankara heeft overigens al een beperkt aantal militairen in Irak, net over de grens. Turkije vreest het uitroepen van een Koerdische staat in Noord- Irak, na het verdrijven van het Iraakse regime. Dat zou het Koerdisch separatisme in Tur kije, fel onderdrukt door Ankara, weer verder kunnen aanwakke ren. De VS vrezen een „oorlog in een oorlog" als Iraakse Koerden slaags raken met Turkse militai ren. Een fundamentalische groep in Noord-Irak, Ansar al-Islam (On dersteuners van de Islam), is gisteravond laat getroffen door Amerikaanse bombardementen. Dit is van Koerdische politieke en militaire bronnen vernomen. Volgens de Patriottische Unie van Koerdistan (PUK) is Ansar getroffen door vijf Amerikaanse raketten. Washington beschul digt Ansar van banden met het terreurnetwerk al-Qaeda en van pogingen chemische wapens te ontwikkelen. HOGESCHOOL l/nnrlirUfinn h b h e voorlichting - dinsdag 1 april Opleiding leraar basisonderwijs In Alkmaar alleen over voltijdopleiding, in Amsterdam voorlichting over voltijdopleiding, deeltijdopleiding, verkorte opleiding en zij-instromers. Amsterdam Jan Tooropstraat 136 tel (020) 6137079 Aanwezigheid bij Alkmaar Gabriël Metsulaan 34 tel (072) 5121868 aanvang gewenst Europa's grootste beurs voor het tweede huis of wonen in het buitenland \JI DIT WEEKEND!! 21 - 22 - 23 MAART 2003 - JAARBEURS UTRECHT (y 200 stands - Europa (Holland Special) - Caribbean - Zuid-Afrika - Azie - Gratis Seminars - Into 035 6282422 - www, secondhome nl "«rt«e»x* Studiecentrum Den Haag Veranderen doe je zelf Lange Houtstraat T1 OpenUniversiteit Nederland Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat MD V A n*, Postcode Telefoon n. controle nabezorging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn Handtekening: 712141 bank-gironummer 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1