LEIDE Gemeente moet tekort peuterspeelzalen betalen' De Stemming REGIO R1 lerwensmuur OH, WAéRrei/Eid MBlmJ! op icURWew? Politie gaat komende jaren extra letten op Veelplegers' 'Uw eigen buitenverblijf....?' Ravage na inbraak in Hartebrugkerk stelling! Ruimte voor fietsers Leiden ilitie dreigt wagens weg 1 slepen uit Pieterswijk Pizzeria doet Koudekerk iede zaken zaterdag 22 maart 2003 door Marijn Kramp leiden - De gemeente Leiden moet met geld over de brug ko men voor het behoud van de peuterspeelzalen. Dat menen de peuterleidsters van B4kids, die verbolgen zijn over het voorne men van de kinderopvangorgani satie om de komende jaren bijna een kwart van alle peuterspeelza len te sluiten. De peuterspeelza len zijn en blijven uiteindelijk de verantwoordelijkheid van de ge meente, stellen de leidsters. De peuterspeelzalen zijn indi rect de dupe van de nieuwe wet basisvoorziening kinderopvang. Die wordt in 2004 van kracht en staat meer marktwerking bij kin derdagverblijven voor. Door de ze veranderingen bij de kinder dagverblijven komen de peuter speelzalen, de andere poot van B4kids (voorheen COKL), in de knel, meent een woordvoerster van de leidsters die niet met haar naam in de krant wil. De wetswijziging leidt ertoe dat het geld dat B4kids verdient met de commerciëlere kinderdagver blijven niet langer wordt overge heveld naar de peuterspeelza len. De financiële problemen die daardoor bij de peuterspeel zalen ontstaan, zijn de verant woordelijkheid van de gemeen te, menen de leidsters. De gemeente bracht de peuter speelzalen ruim tien jaar gele den onder bij de COKL. Mis schien, oppert de woordvoer ster, moet dat weer worden te ruggedraaid nu B4kids met zijn kinderdagverblijven commerci ëler moet gaan opereren. De bij een marktgerichte organisatie behorende kantoorkosten pas sen volgens de leidsters niet bij de peuterspeelzalen die buiten deze nieuwe wetgeving vallen. De gemeente gaat niet in op de suggestie van de leidsters om de peuterspeelzalen weer onder te brengen bij de gemeente. Zij maakt elk jaar opnieuw prijsaf spraken met de directie van B4kids. Als daar iets aan schort moeten de leidsters contact op nemen met hun directie, meldt een woordvoerster van de ge meente. De gemeente sluit niet uit dat er in de toekomst veran dering komt in deze structuur. B4kids-directeur Schuerman doet dat ook niet. „Het zijn in derdaad twee verschillende cul turen die beide een andere kant op bewegen", zegt hij. „Peuter speelzalen is lokaal sociaal be leid dat gesubsidieerd wordt door de gemeente, terwijl de kinderdagverblijven zich ont wikkelen richting zakelijke dienstverlening, die betaald wordt door het rijk, werkgevers en werknemers. Als organisatie streven wij voor al onze dien sten naar een hoge mate van professionaliteit. Maar mis schien kunnen de peuterspeel zalen wel met minder af." Hoewel directeur Schuerman van B4kids benadrukt dat nog niets vaststaat van het concept plan waarin sluiting van 7 van de 31 peuterspeelzalen wordt voorgesteld, zijn de leidsters al lerminst gerust op hun toe komst. Voor de leidsters is on duidelijk welke criteria B4kids hanteert voor sluiting. De op antroposofische leest geschoei de peuterspeelzaal Rozen- poortje moet bijvoorbeeld sa mengaan met de Gouden Poort terwijl het Rozenpoortje op het punt stond om uit te breiden vanwege de grote vraag. Als de twee gaan fuseren is er alleen nog ruimte over in de middag en voor middagopvang is bedui dend minder interesse. De hoogte van de huurprijs kan volgens de leidsters bij het Ro zenpoortje ook geen reden zijn om de speelzaal te verhuizen, omdat de ruimte aan de Veste- straat voor een prikkie van de Christengemeente wordt ge huurd. Waar de leidsters naar toe moe ten als hun peuterspeelzaal wordt gesloten, is nog niet dui delijk. De directie buigt zich daar pas over als er een akkoord is over het conceptplan. Het personeel vindt dit een verkeer de volgorde. De verzekering van de directie dat er geen gedwon gen ontslagen zullen vallen, stelt hen niet gerust, omdat zij wei nig gelijkwaardige functies bin nen het bedrijf zien. Herplaat sing in peutergroepen van kin derdagverblijven zien veel leid sters niet zitten. In een peuter speelzaal zijn zij eigen baas. In een kinderdagverblijf werken ze onder een hoofd en hebben ze niet veel administratieve en or ganisatorische taken. Vim Wegman - De politie dreigt fout ;eerde auto's in de Pie- jk weg te slepen. Sinds be- ze maand, toen het twee- tl van de herinrichting van (begon, blijken veel men- ïn auto her en der neer te en. Politie, brandweer en ances dreigen daardoor jierd te worden. Om daar nde aan te maken, heeft itie besloten strenger op len en wagens desnoods laten slepen. De kosten wegslepen van de wa- ie volgens de gemeente lijk kunnen oplopen, ko- ir rekening van de auto- (advertentie) kenende is (nog) geschikt voor I premierschap De werkzaamheden maken deel uit van Binnenste Beter, een project waarbij de gemeente het plaveisel in een groot deel van de binnenstad opnieuw legt en opknapt en waarbij ze de stra ten voorziet van nieuw straat- meubilair. Leiden is nu aan de slag gegaan in de omgeving van de Langebrug, Pieterskerk- choorsteeg, Zonneveldstraat en Rapenburg. Tijdens de werkzaamheden wordt het verkeer omgeleid. In een brief aan de buurtbewoners constateert de gemeente echter dat er kennelijk nog onduidelijk heid bestaat over het parkeren in de buurt. Bewoners, bezoe kers en medewerkers van bedrij ven en instellingen in de Pieters- wijk zetten hun wagens op om vangrijke schaal buiten parkeer vakken. Daardoor dreigen hin derlijke en zelfs gevaarlijke ver keerssituaties te ontstaan. In de bewonersbrief legt Leiden uit dat automobilisten hun wa gens vooral kwijt kunnen op de parkeerplaatsen tussen de Zon neveldstraat en de Pieterskerk- choorsteeg. Tijdens de werk zaamheden zijn parkeervakken aan de Langebrug niet bereik baar, maar volgens Leiden gaat het telkens om kleine gedeelten. Zodra het straatwerk daar is af gerond, kunnen mensen er ge woon weer parkeren. Daders gepakt, niets gestolen leiden - Het tekort aan fietsenrekken bij het stadhuis was al nijpend, maar sinds het grand café City Hall is opengesteld voor het publiek, is er helemaal geen houden meer aan. Het raadslid F. van As van de Christenunie heeft hierover onlangs aan de bel getrokken. Wethouder A. Pecht- old zegde toe dat er binnenkort enkele tientallen rekken bij komen, aan de pleinkant waar nu nog de wensmuur tegen het racisme staat. In de wat verdere toekomst is een fietsenstalling onder de grond van het Stadhuisplein voorzien. Foto: Hielco Kuipers door Timoteus Waarsenburg leiden - Twee mannen, een 27- jarige Hagenaar en een 31-jarige Katwijker, zijn in de nacht van donderdag op vrijdag aange houden wegens een inbraak in de Hartebrugkerk aan de Haar lemmerstraat. Uit de kerk wordt vooralsnog niets vermist, maar de inbrekers hebben wel een enorme ravage aangericht. De schade loopt in elk geval in de duizenden euro's. Een bewoner van een bovenwo ning aan de Spijkerboorsteeg zag tegen middernacht een man over het dak van de Hartebrug kerk lopen en waarschuwde de politie. Die rukte direct uit en trof in de Haarlemmerstraat voor de kerk de 27-jarige man uit Den Haag aan. Hij bleek op de uitkijk te staan. Toen de poli tie met een speurhond vervol gens de kerk inging, kon ook de tweede verdachte worden inge rekend. Volgens een bestuurslid van de Hartebrugkerk is de inbreker de kerk binnengekomen door een onlangs nog geheel gerestau reerd glas-in-loodraam boven het priesterkoor te vernielen. „Daarbij moet de man zich ver wond hebben, omdat er bloed lag in de kerk. Vervolgens heeft hij de hele kerk doorzocht. Alle antieke offerblokken, die al sinds jaar en dag buiten gebruik zijn, zijn bekeken. Een paar van die blokken zijn zelfs openge broken. En er is ook een glas-in- loodraam in de kerk gesloopt." Vervolgens heeft de Katwijker zich door het intrappen van een deur toegang verschaft tot de sacristie. „Daar heeft de man geprobeerd om een kluisje open te breken, zijn alle kasten door zocht en een heleboel lades overhoop gehaald. Ook heeft de inbreker nog een antieke pa neeldeur ingeschopt om in twee andere ruimtes te komen. Er is voor zover wij weten niets mee genomen. Maar de schade is be hoorlijk. En dat terwijl we al ja ren bezig zijn om beetje bij beetje de kerk weer in oude glo rie te herstellen." De technische recherche heeft gisterochtend uitgebreid spo renonderzoek verricht in de kerk en de sacristie. Aan de hand van vingerafdrukken en voetsporen zal in elk geval onderzocht wor den of de verdachten mogelijk ook andere inbraken op hun kerfstok hebben. lorwerpen ter verbetering van de Hoopt het in Leiden op de een of manier zelden goed af. Het Vre- inument op de Garenmarkt is na- een berucht voorbeeld. Deze jng een eindje verderop, bij het fisplein een andere droom in dig- ■i de Wensmuur tegen Racisme. Biien is de voorlichtingscampagne ^lder geweest, of hadden de letters MUUR TEGEN RACISME nog een etertje groter gemoeten. De muur ogal wat auteurs van scheldtek- trekken. Hier en daar heeft een -r- lalistisch tiepje nog aardige dingen Derde Wereld en de wereldvrede even. En het 'Leiden voor ieder- m burgemeester Lemstra mag er lijk ook zijn. Maar die vriendelijke werden na een dag al van het ïrdrongen door jodensterren en genuanceerde meningen over het en de seksuele geaardheid van ige bevolkingsgroepen in Leiden. klonken best nog koddig - of is imet een banaan in Milaan' een Jns niet begrepen, inktzwarte ver- ■ng? Andere waren een regelrechte Bde. Zoals 'Alle Cristen zijn varkens'. elijk! Hoe krijgt iemand het uit zijn is? Christenen', sukkel! osmuur is een leuk idee, maar ijk veel te simpel uitgevoerd. Een >ord waar iedereen met viltstift, us of balpen teksten op kan kal- it werkt niet. Dat nodigt uit tot tek- vandalisme. Een groot schoolbord iti-graffitilaag en een pak krijtjes 1 e twas al beter geweest. Met na- J nu het verzoek aan een van de ge- 3. ebodes om de zaak elke ochtend 2\ choon te wissen. Het idealistische 30 sis nihil, maar het ziet er wel lek- uit aot computerscherm met toetsen- du ook beter zijn geweest, zeker als computer een goede spellingchec- 10 i gezet. Dan weten vandalen in elk gi lat in de tekst 'alle homos zijn ziek' ostrofje ontbreekt. Hoewel het risi Jurlijk levensgroot is, dat na een of agen de teksten én het computer- J[ 'én het toetsenbord zouden zijn •"lenen. •g betere oplossing was om het bord te voorzien van een aantal ^nde voorzieningen. Kleine luik- joorbeeld, waarachter op stevige bi' lemonteerde boksbeugels zijn ver- i die openfloepen als er onge- uitingen op het bord zijn toege- éMTUi/eiw.... voegd. Of de mogelijkheid om de schrij vers kleine stroomstoten toe te dienen, waarbij het voltage afhankelijk is van de ernst van de racistische uitingen. Het is wel wat bewerkelijker. Iemand moet tenslotte de klepjes laten openknal len of de stroomhendel bedienen. Maar de opvoedkundige waarde is enorm. Voor dat antiracismebord is het nu te laat. Het zou er immers maar een week staan. Maar als het Vredesmonument ooit terugkeert, is het een ideetje dat de gemeente zeker in het achterhoofd moet houden. Petitie Wensen heeft raadslid Gerard van Hees van Groenlinks ook. Maar die schrijft hij dan weer niet op een WENSBORD. Hij typt ze op de computer en print ze uit in veertigvoud. Zo wenst Gerard dat er in Leiden en om geving geen dingen gebeuren die een ge vaar opleveren voor de bevolking. Een vrome gedachte, in een wereld waarin verkeersongevallen, brand, mishande ling, ziekte en wankele keukentrapjes de mensheid bedreigen. Maar Gerard heeft het in de petitie, die hij ter ondertekening voorhield aan zijn collega-raadsleden, niet over zulk huis- tuin-en-keukenverdriet. Die gaat over grotere zaken. Zoals de kans dat terroris ten, of zelfs een niet-bevriende buiten landse mogendheid, aanslagen gaan ple gen bij ons in de buurt. Bijvoorbeeld om dat ze het ons kwalijk nemen dat wij juist tussen Schiphol en de Rotterdamse ha ven zijn gaan wonen, plaatsen vanwaar Amerikaanse militairen en materieel naar de Golf vertrokken. Of omdat het demis sionaire kabinet-Balkenende de oorlog tegen Irak dan wel niet daadwerkelijk, maar wel politiek steunt. Alsof wij daar iets aan kunnen doen. Gerard wenst ook van het demissionaire kabinet een overzicht van alle activiteiten op vliegkamp Valkenburg, die te maken hebben met de Golfoorlog. Alweer een vrome wens, want in oorlogen is alles ge heim en nagenoeg elke mededeling een leugen. Maar ja, vragen staat vrij, zal hij gedacht hebben. En dat is ook zo, maar daar is Leendert de Lange van de WD het weer niet mee eens. Die vindt dat Van Hees met zijn pe titie ons onnodig de stuipen op het lijf jaagt. En nou is Leendert dus boos op Gerard. 't Is al met al nog een heel gedoe gewor den over die petitie. Geruzie en verwij ten. Geheel in strijd met de geest die bur gemeester Wolter Lemstra erin meende te ontdekken, dat wij in deze onzekere tijden 'elkaar vast moeten houden in Lei den'. Lemstra vond dat een mooie gedachte. Maar dat is natuurlijk een kwestie van smaak. Je kunt er ook gerust een beetje naar van worden. Tekst: Wim Wegman en Aad Rietveld Tekening: Maarten Wolterink door Timoteus Waarsenburg leiden - De politie van de regio Hollands Midden wil zich de ko mende jaren bijzonder gaan richten op de aanpak van 'veel plegers'. Dat zijn hardleerse cri minelen, jong en oud, die keer op keer met justitie in aanraking komen. De politie gaat actief lijsten van potentiële veelplegers bij te houden. Dat staat in het concept meerjarenbeleidsplan 2003-2006, dat gisterochtend in het regionaal college werd ge presenteerd. Het Regionaal College wordt ge vormd door de 35 burgemees ters van de gemeenten die val len binnen het gebied van Hol lands Midden en door de korps leiding daarvan. Gistermiddag was voor Leiden niet alleen waarnemend burgemeester maar ook zijn beoogd opvolger Henri Lenferink aanwezig. Het meerjarenbeleidsplan van de politie, een uitvloeisel van de veiligheidsnota die de ministers van justitie en binnenlandse za ken dit jaar hebben opgesteld, is in nauw overleg met de betrok ken gemeenten totstandgeko men. Hollands Midden wil zich de ko mende jaren richten op een aantal speerpunten: veelplegers, geweld, woninginbraken, mi lieu, jeugd, verkeer, vreemdelin- genzorg en zware of georgani seerde criminaliteit. Ten aan zien van het beleidsplan van voorgaande jaren is alleen de extra aandacht voor veelplegers nieuw. Onderzoek heeft uitge wezen dat ongeveer twaalf pro cent van alle verdachten veel plegers zijn en dat zij bij bena dering twintig procent van alle geregistreerde en opgehelderde criminaliteit voor hun rekening riemen. De politie wil zich spe ciaal richten op jeugdige veel plegers. Binnen de bestaande speerpun ten, verlegt de politie wel be paalde accenten. Zo stelt de po litie zich ten doel om binnen het aandachtsgebied 'geweld' in 2003 extra alert te zijn op huise lijk geweld en geweld in open bare ruimten, zoals verkeersa gressie, straatroof en geweld in en om horecagelegenheden. Behalve verscherpt toezicht op veelplegers wil de politie de ko mende jaren ook de teugels aangaande jeugdoverlast en jeugdcriminaliteit aantrekken. Een belangrijk uitgangspunt van de politie zal zijn om jongeren zo snel mogelijk de consequen ties van crimineel en overlastge vend gedrag te laten voelen en jongeren die met de politie in aanraking zijn gekomen, te hel pen om herhaling te voorko men. Daarnaast wil de politie intern een jeugdopleidingpro gramma voor politiemensen op zetten en agenten speciale op jeugd gerichte cursussen laten volgen. (advertenties) De laatste mogelijkheden a.s. zondag 23 maart van 13.00-16.00 uur. Eendeparkweg 35, Ermelo www.colleaavastgoed.nl Parkeren in Leiden kan! Betaal eens met Chipknip In Leiden kunt u op verschillende manieren voor parkeren betalen. De Chipknip is daar één van. Betalen met de Chipknip is gemakkelijk: - de Chipknip is bij alle parkeerautomaten in Leiden te gebruiken; - u betaalt altijd gepast; - u heeft geen wisselgeld meer nodig; - betalen gaat snel: u drukt op de groen knop als u het bedrag op de display ziet; - bij betalen heeft u geen pincode nodig; - chippen is veilig: niemand kan zien hoeveel geld u op uw Chipknip heeft staan. Vrijwel iedere bankpas heeft tegenwoordig een Chipknip. U herkent de Chipknip aan het goudkleurige vlakje aan de voorkant van de pas en aan het Chipkniplogo op de achterkant. Rekeninghouders van de Post bank kunnen een Chippas met Chipknip aanvragen bij de Postbank. Bij oplaadpunten in de buurt van banken en geldautomaten kunt u uw Chipknip opladen. Tijdens het opladen wordt het geld van uw rekening afgeschreven en op uw Chipknip bijgeschreven. Meer weten? Kijk dan op www.chipknip.nl Parkeren in Leiden wordt luC~ 1 steeds gemakkelijker. ISI H aam gevonden IVaardeiland - In het water bij het iWaardeiland, ter hoogte i Aletta Jacobslaan, is gis- vroeg in de avond het le- ie lichaam van een onbe- persoon aangetroffen. De kon uren later nog altijd ;egevens over de identiteit >kken. Ook is onduidelijk iprake is van een misdrijf, igeluk of zelfdoding.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13