Bijna een dag als alle andere IRAK 3 Pentagon gevraagd Iraakse oudheden te sparen P 'U mag het land niet in, dat dankt u aan 11 september' 'Maar ook als ik dood ga, vergeet me niet' vrijdag 21 MAART 2003 Mohammed vanuit Bagdad: Niemand weet iets, al onze levens zijn vraagtekens geworden. Foto: GPD/Harald Doornbos door onze correspondent Harald Doornbos new delhi-bagdad - Als Mo hammed geen grappen meer maakt, dan is er echt wat mis. Een paar weken geleden kon hij nog overal om lachen, en deed hij de oorlogsdreiging in al zijn jeugdigheid af met een 'dat zien we dan wel weer'. Maar nu de eerste kruisraketten Bagdad hebben geraakt, is Mohammed Mohammed niet meer. Een doodserieuze stem klinkt door de telefoon. „Buiten is het op dit moment rustig," zegt hij. „Maar deze aanval komt als een totale shock voor ons. Ik kan niet meer normaal nadenken." Zoals hij praat, klinkt er geen emotie, geen woede, geen reto riek. Slechts een vlakke, doodse rieuze stem, die vanuit Bagdad laat weten dat hij ook niet weet wat de toekomst gaat brengen. Mohammed is 21, maar hij lijkt nu wel 50. „Niemand weet iets, niemand weet of hij morgen nog in leven is of niet", zegt hij. Vandaar dat hij met grote regel maat vertelt dat hij heel erg hoopt dat dit niet het laatste te lefoontje is. Net zoals hij hoopt dat hij morgen nog zijn ouders en zusje kan zal zien. Of volgen de week z'n vrienden, al z'n vrienden. „Ik weet niets meer, al onze le vens zijn vraagtekens gewor den", zegt hij. Mohammed is bang, doodsbang, en niemand die het hem kwalijk neemt Zelf verblijft hij nu in een hotel, waar hij al een jaar werkt in het busi ness-centrum. Nadeel daarvan is dat hij z'n ouders vandaag niet zal zien. Voordeel is dat het hotel een ruime kelder heeft waar het personeel kan schuilen op het moment dat de verwach te Amerikaanse bommenregen zal beginnen. Shock and Awe (schok en ont zag), heet het in het jargon van het Pentagon. Angst en Afschuw in de woorden van Mohammed. Het enige wat hij en het overge bleven hotelpersoneel kunnen doen is de kelder ingaan. En door ieders hoofd speelt de vraag der vragen: Gaat een vol gende bom mij raken of juist ie mand anders? Russische roulet te voor een bevolking van 25 miljoen zielen. Bagdad is in een paar dagen to taal veranderd. Er staan geen witte jeeps meer geparkeerd voor een nabijgelegen hotel, omdat de VN-wapeninspecteurs en alle andere internationale hulpverleners zijn vertrokken. Ook de meeste journalisten zijn weg. Diegenen die achterblijven, mogen niet meer in Moham- meds hotel slapen. Zij zijn door de Iraakse autoriteiten onder bewaking gesteld in een drietal door de overheid aangewezen hotels. Het in de buurt liggende al- Hamra-hotel is inmiddels geslo ten. De eigenaar is bang, het personeel zit angstig thuis. De straten in de stad zijn verlaten, de winkels dicht. Electriciteit is er nog wel, maar ook dat kan veranderen als Schok en Ontzag echt losbarst. Vluchten kan niet meer', zo gaat een liedje. En dat is precies zoals Mohammed zich voelt. „Wat kan ik doen?", zegt hij door de telefoon. „Afwach ten, zonder hoop en in totale el lende." Afscheid nemen is moeilijk. Het is nu al bijna onmogelijk om te lefonisch contact met Bagdad te maken. Dat zal de komende da gen niet beter worden. Op een intens serieuze toon zegt Mo hammed tenslotte: „Misschien is dit de laatste keer dat de tele foon het nog doet. Maar ook als ik dood ga, vergeet me niet." door Joseph Verrengia new york - Archeologen hebben er bij het Pentagon op aangedrongen ongeveer 4.000 belangrijke monumenten en op gravingen bij een eventuele oorlog in Irak te sparen. Zij vrezen dat lasergeleide ra ketten en gepantserde cavalerie resten zullen verpulveren van de bakermat van de beschaving - Mesopotamië. „Vernietiging van cultureel erfgoed is een soort culturele volkenmoord", zegt de ar cheoloog McGuire Gibson van de Uni versiteit van Chicago, die veertig jaar stu die aan het oude Irak heeft gewijd. „Irak is niet alleen maar woestijn, het is de plek waar de eerste beschaving ontstond - de eerste steden, de eerste geschriften, de eerste monumentale architectuur, de eerste monumentale kunst en de eerste complexe samenleving. In januari vervoegden Gibson en een groep oudheidkundigen en conservato ren zich bij de Amerikaanse ministeries van defensie en buitenlandse zaken om belangrijke plekken in Irak in kaart te brengen. Voordien vermeldde de lijst van het Pentagon maar 150 locaties. Woord voerders van het ministerie van defensie wilden niet zeggen in hoeverre de aan valsplannen aan de hand van de nieuwe informatie zijn aangepast. Gibson zegt dat alle Iraakse steden be langrijke moskeeën, scholen en andere islamitische gebouwen bezitten, door gaans in het centrum. Beschadiging zal wrevel wekken en als het bepaalde bede vaartcentra betreft waarschijnlijk in de hele islamitische wereld. Ook hebben Gibson en anderen hun zorg uitgespro ken over mogelijke plunderingen in een later stadium. Bagdad ligt aan de Tigris en in het vruchtbare gebied tussen deze rivier en de Eufraat kwamen meer dan 6.500 jaar geleden steden tot bloei. Buiten Bagdad staat het heiligdom al Muttawakkil uit de negende eeuw. Moskeeën en islamitische graftomben zijn van recenter datum, maar nog altijd meer dan duizend jaar oud. Bij de stad Basra in het zuiden bevinden zich de koninklijke graftomben en de zig- gurat of toren van Ur uit de derde eeuw voor Christus. In het midden van het land kunnen de gerestaureerde hangen de tuinen van Babyion en de toren van Babel beschadigd raken, ook al bevinden zich de belangrijkste schatten uit Baby- Ion zich tegenwoordig in westerse mu sea. Saddam Hussein heeft een paleis in Babyion, VN-inspecteurs denken dat hij er misschien verboden wapens verstopt heeft. Bij Mosul in het noorden zetelden gedu rende 2.500 jaar Assyrische koningen in Niniveh. Het staat op de lijst van hon derd meest bedreigde monumenten ter wereld. In de loop van duizenden jaren kwamen in het gebied verschillende rijken tot bloei en verval: Sumerië, Babylonië en Assyrië. Toen Alexander de Grote er in 333 voor Christus op weg naar Perzië Bakermat van beschaving - van Babyion tot Bagdad 3000 v. Chr. Sumerisch gezag Babyion Neo-Babylonisch 1000 na Chr. Parthanen I Arabieren 1918 I Perzisch I Grieks Mongolen Belangrijkste oudheden in Irak Van 7000 v.C Assyrische koning Ashurbanipal (boven) stichtte de grote bibliotheek van Nineveh Mosul Museum van Assyrische en Islam- geschiedenis^x r a a t Museum van Oudheden paleizen en moskeeën ff Kerbala I I Shi'agraftc Babyion Ctesiphon: Oude zuilengalerij Nippur jmerisch geloofs- centrum Spijkerschrift Vroegste vorm van schrift van Sumeritanen rond 3000 v. Chr. Basra Mogelijke plaats van Hof van Eden V Turken Boeren uit noorden vestigen zich in Mesopotamië - 'land tussen de rivieren'. Kunst, landbouw, wetenschap en religie ontwikkelen zich in stadstaten als Eridu, Uruk en Ur - naar men aanneemt de oudste stad ter wereld. Babyion Unie van de stadstaten rond Babylon in 1750 v. Chr. Wet van Hammurabi (rechts) is de voorloper van ons huidige rechtssysteem. jnfffFflÊMT Machtig keizerrijk neemte de macht over in Babylon in 689 v. Chr. Nebuchadnezzar II L bouwt de Toren van Babel en de hangende Tuinen die van Babyion het middelpunt maakten van de toenmalige wereld. Cyrus de Grote verovert MmHhHL Mesopotamië in 539 v. Chr. Het wordt een welvarende Perzische provincie. ■JPPJIPW- Alexander de Grote verovert Mesopotamië in 331 v. Chr. Griekse invloeden op oude lokale tradities. Perzische Ik. stammen ver slaan de Grieken in 130 v. Chr. Zij bouwen een fraaie hoofdstad, Ctesiphon. Moslim Arabieren verjagen de Perzen in 637 na Chr. Bagdad nieuwe hoofdstad in 762. En wordt centrum van kennis en macht van Islam. Neo-Babylon Parthaan/Sassanide Mongol Ziggurat van Ur Sumerische tempelpyramide Mongoolse horden veroveren Bagdad. Na bloedige strijd in 1258 is het land in armoede gedompeld RVPTPST* Turken veroveren de regio in 1533. Onder Ottomaanse gezag tot instorten van Turkse Rijk in 1918. O GRAPHIC NEWS/GPD/Bronnen o.a. Washington State. Oxford Universities doorheen trok, bestond het eerste ge schrift - het in kleitabletten getekende spijkerschrift - er al 2.500 jaar. Er is geen voltreffer voor nodig om som mige ruïnes te verwoesten. In de Golfoor log van 1991 veroorzaakten schokgolven van de bombardementen op Bagdad barsten in het bakstenen gewelf van Cte siphon. De Haagse Conventie voor de Bescher ming van Cultureel Eigendom in Geval van Gewapend Conflict uit 1954 verbiedt het bombarderen van monumenten. De VS hebben het verdrag ondertekend, maar nooit geratificeerd. Militaire strategen vragen zich af of Sad dam de oudheden als 'cultureel schild' zal gebruiken. In 1991 verstopte hij klaar blijkelijk uitrusting in de schaduw van Ur en diende het Museum van Bagdad als zijn hoofdkwartier. Beide gebouwen raakten bij bombardementen licht be schadigd; de Haagse conventie was daar mee niet geschonden omdat ze voor mi litaire doeleinden waren misbruikt. Archeologen maken zich ook zorgen over op ajn wat er na een oorlog kan gebeuren. Na de Golfoorlog van 1991 hebben plunde raars veel beelden en andere schatten over de poreuze grenzen van Irak ge smokkeld om ze in westerse galerieën 11 aan de man te brengen. „Het Pentagon moet een korps arche< gen en conservatoren klaar hebben st „e| om in Irak de schade op te nemen en vindplaatsen en musea te beveiligen". hoogleraar recht aan de DePaul Uni teit in Chicago. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - In het ochtend programma van radiozender WRQX wordt druk gediscussi eerd over de tv-top 20. De serie CSI over forensische politie-on- derzoekers staat op nummer 1, de reality-show 'Married by America' blijkt niet echt een succes. De fileberichten: de monstranten tegen de oorlog zorgen bij de Roosevelt Memo rial Brug voor opstoppingen. Bijna een dag als alle andere, zegt Rachel (34) die haar twee kleine kinderen naar school heeft gebracht „Het is zo'n lan ge aanloop geweest. We wisten dat het ging gebeuren." En nu is het zo ver. Amerika is in oorlog met Irak. Het is een strijd die via tv en kranten tot de Amerikanen komt. Op woensdagavond ston den de tv"s massaal aan in de huiskamers, ook bij Rachel thuis. „Ik zat er op te wachten. Maar toen het kwam, was het zo klinisch." Het eind van de 'countdown' kwam op Rachel zelfs wat absurd over. „De uren die werden afgeteld. De journa listen op tv leken gelukkig dat het wachten eindelijk afgelopen was. Er was zo weinig te zien. De hoop dat mensen zich deson danks realiseren dat hier men sen dood gaan. Oorlog is ver schrikkelijk." Dat mag zo zijn, de jonge moe der uit een randgemeente van Washington DC is er deson danks van overtuigd dat de VS de juiste keuze hebben gemaakt „We willen niet leven in angst. Angst voor onze kinderen, angst om naar buiten te gaan, zoals nu. Als we Saddam Hussein uit de weg ruimen, dan helpt dat. Als hij dood is, dan zijn we op gelucht." Het is een gevoel dat breed leeft in de Verenigde Staten. Zo'n 71 procent van de Amerikanen vindt dat president George Bush gelijk heeft als hij zegt dat ge weld nu de enige manier is om de Iraakse dictator uit te schake len. Dat daar in veel landen an ders over wordt gedacht is 'jam mer maar helaas'. „Het was kie zen tussen conventionele wijs heid - doe het niet - en doen wat goed is", zegt Michael Gress, een ontwikkelingswerker die net terug is uit India en Oost-Euro pa. De voormalige leraar en pastor beziet de oorlog in heel prakti sche termen. „Als je een lastige klas had, dan zocht je de onrust stoker op en maakte een voor beeld van hem. De andere leer lingen kalmeerden dan ook, en waren je dankbaar. Dat werkt op het internationale toneel ook. Hoop ik." Hij meent bovendien dat het Midden-Oosten wel wat 'crea tieve instabiliteit' kan gebruiken. „De regio moet opgeschud wor den. De man op de straat is het zat te worden geterroriseerd." Niets doen tegen Saddam Hus sein zou bovendien een 'moreel falen' inhouden, meent hij. Onzin, zegt hij, over de kritiek dat dit een 'oorlog van keuze' is. „Die man heeft een verschrikke lijke tirannie uitgeoefend. Je kunt dit niet laten voortduren. Je kunt 11 september niet nege ren. Dit soort dwingelanden luisteren niet naar diplomatie. Je moet ze de ijzeren vuist ge ven." Wat niet wil zeggen dat oorlog gemakkelijk is, of mensen onbe roerd laat. Er is angst en onrust over de gevolgen overzee en hier. „Ik was een beetje be nauwd vanochtend om de deur uit te gaan. Mijn man had me geadviseerd thuis te blijven. Maar ik kan mijn leven niet la ten beheersen door angstvoor aanslagen", zegt Rachel. Bij Douglas, een 42-jarige za kenman uit Virginia, is het an dersom. „Mijn vrouw begon gis teren over evacuatieplannen, maar daar heb ik niks mee. Het is nu code oranje, de op een na hoogste alarmfase. Wat heeft het voor zin om zakenreizen uit te stellen, of niet de stad in te gaan? We zullen nog jarenlang te maken hebben met bedrei gingen van de veiligheid. Ik denk dat ik pas ga opletten als het code rood is." Douglas zegt dat hij gemengde gevoelens heeft over de oorlog. Maar het was onvermijdelijk, concludeert hij. „Als je een streep in het zand trekt, dan zegt Patricia Gerstenblith, archeologe f „v. - "Jniw E :be oefe rake feci lee dAI inp lat Hl De veiligheidsmaatregelen zijn opgevoerd sinds Amerika in oorlog is met Irak. Zo ook hier bij de ingang van een station in New York. Foto: Reuters/Chip East moet je bereid zijn je dreige menten na te komen." Hij kan niet wakker liggen van het verzet van landen als Frank rijk en Rusland, maar hij stoort zich er ook niet aan. Dat is inge geven door politiek, meent hij. „Als de oorlog een succes wordt, komen ze allemaal aanrennen om een graantje mee te pikken. Het enige waar ik bang voor ben, is dat wij daar vast komen te zitten. Het is helemaal niet zo gemakkelijk een democratische regering op te bouwen in een staat die nooit democratie heeft gekend." Wel hoopt hij dat de Amerikaanse regering haar arro gantie wat tempert. „De wereld- pr kan beter." De eerste oorlogsbeelden uit Bagdad waren niet wat iedereen had verwacht. Geen massale luchtaanvallen. Dat heeft Ameri kanen vertrouwen gegeven: de generaals zijn flexibel én het be wijst dat het om Saddam Hus sein en zijn wapens gaat. „Het toont de wereld dat we het echt gemunt hebben op de leiders van Irak, niet op het gewone volk", zegt Irma, die in Was hington bij haar dochter logeert. Vanochtend zat ze aan de tv ge kluisterd. „Ik luisterde naar Kofi Annan (VN-secretaris-generaal, red.). Hij zei dat hij zich verdrie tig voelde. Dat doe ik ook." door onze verslaggever John Wanders dulles airport - Een vertrouwd gezegde wil dat alle grenswach ten op Amerikaanse luchtha vens bullebakken zijn. Geloof mij, het is een van de vele voor oordelen die de ronde doen over Amerikanen. Neem Warren Blair, gestoken in het uniform van de Amerikaanse Immigra tiedienst en werkzaam op Dulles Airport, de internationale lucht haven van Washington. Hij blijft - ook op deze dag van sterk ver hoogde paraatheid in de VS we gens terreurgevaar - de vriende lijkheid zelve. Zolang je hem al thans niet tegen de haren in strijkt. Tip: dit laatste moet je bij de jongens en meisjes van de Amerikaanse immigratiedienst sowieso niet doen, zeker niet als him land in oorlog verkeert. 'Senior Inspector' Blair heeft mij - juist aangekomen uit Amster dam - in de voorbije zes uren onder ede verhoord ('Steek je rechterhand op en verklaar..'). Er is in viervoud proces verbaal opgemaakt Tot vervelens toe heeft inspecteur Blair een schier onafzienbare reeks grotendeels mislukte afdrukken van mijn duimen en vingers gemaakt ('Wat heb jij veel breuklijnen, zeg! Weet je zeker dat je je daar en daar niet eens gesneden hebt?') Hij heeft de vereiste fo to's gemaakt van mijn aange zicht (nu weet ik dus waarom boeven altijd intens vermoeid uit hun ogen kijken op Ameri kaanse politiefoto's). En de hele santekraam vervolgens als 'cri minal record' doorgestuurd naar de FBI. Dit alles zonder een grauw of een snauw. Warren Blair permitteert zich af en toe zelfs een voorzichtige grap, zonder al te openlijke ver broedering tussen ondervrager en ondervraagde: over wat hij zoal meemaakt in de praktijk van de immigratiedienst, die vooral aan elkaar lijkt te hangen van het doorprikken van leu gens omtrent de identiteit van de reiziger. Boven zijn bureau hangt een poster van het ver woeste World Trade Center in New York, met daaronder de tekst We will never forget!'; na 11 september 2001 moet dit controlewerk een nieuwe di mensie hebben gekregen. Ter afronding van de ruim zes uur durende exercitie - vooral zo slepend vanwege de heftige wachttijden ('Is mijn blauwe fol der alweer een rekje opgescho ven?') - haalt de inspecteur een blikje sinaasappelsap, een fruit- hapje en twee mueslirepen uit een la tevoorschijn. „Je zult wel trek hebben." Het kan slechter. „Get your fucking ass in that seat!" (Ga met je verdomde reet op die stoel zitten!) Dit heldere bevel is afkomstig van Blairs jongere collega, op het eerste gezicht evenmin een hardvoch tig mens, maar wellicht toch net iets sneller aangebrand. Wat in ieder geval meehelpt om de irri tatie van alle dienstdoende functionarissen flink op te voe ren, is dat de aangesprokene een Fransoos is; Fransen wor den in de VS inmiddels bijna even erg gehaat als Saddam Hussein zelf. De bewuste Frans man, eerder die dag aangeko men uit Parijs, heeft een zoveel ste opdracht om te gaan zitten in de wind geslagen en stelt zich nu demonstratief op voor de ba lie van Blair. Hij slaat er - als te ken van Franse suprematie en onverzettelijkheid? - de armen over elkaar. Beetje dom. Ter reactie grijpt Blairs jongere collega het eerste het beste tele foontoestel, om het ding met kracht in de hoek te werpen. En dan stuift hij vanachter de balie tevoorschijn; de Franse reiziger is een iel mannetje vergeleken met de in blauw uniform gesto ken massa die nu briesend op hem afkomt. De Fransman gaat dwars door de wachtruimte en eindigt met een smak tegen een tussenwand. Zijn hoofd wordt nog even weinig zachtzinnig te gen het wandje gestuiterd - waarschijnlijk niet geheel con- John Wanders. Foto: GPD form de wettelijke voorschriften - maar de opstandige Fransoos zit nu wel. En het sterft plots van de blauwe en witte uniformen in de wachtruimte. Een enkele functionaris holt naderbij met de hand op de heup, waar stee vast een vuurwapen rust in een holster. De Fransman verdwijnt in de cel. Die zien we niet meer terug. Is het toeval dat de knap volle wachtruimte van de immigratie dienst overwegend wordt gevuld door reizigers met een Arabisch voorkomen? Zeg maar afkom stig uit de regio Noord-Afrika tot en met Pakistan? Er zit temid den van deze etnische groep slechts een zwarte jongen, die volgens zijn ondervraagster (pri vacy, ho maar) zijn hele verhaal bij mekaar heeft gelogen, plus een stuk of vier blanke mannen. Het gaat bij die vier om Westeu- ropese sukkels als ikzelf, die aan -D de vooravond van de oorlog Seri dermate snel op het vliegtuig lajlic sprongen, dat ze bij aankomst hij ii Washington werden verrast eeld door het verscherpte toezichtt ian. de aangescherpte (werk)visare zens gels. Zo zijn er de laatste dagen acht al vele journalisten onverrichti wen zake teruggekeerd naar Europa Volg verzekert Blair. ijlic i Want dat Amerika het toezicht uro op haar landsgrenzen heeft aa n va geschelpt is glashelder. De ope perat ratie 'Liberty Shield' is in volle zoal gang, een operatie ter optimal sen i beveiliging van het eigen land, ugee hetgeen ondermeer inhoudt di range er aan de grenzen van de VS niets meer door de vingers Mg wordt gezien. De mate van pa raatheid ligt op het een na 0f|| hoogste niveau: Code Orange. „Zero-tolerance", verzekerthd De C hoofd van de afdeling, een ren i zwarte vrouw met een ijzeren na Bi wil. „Dat dankt u aan 11 sep- ij is o' tember, meneer. Ik moet uwe igeni geren." Vanaf de tegenoverlig Ssdier gende muur kijkt de beeltenis anhoi van Amerika's 43ste president, ehoc George W. Bush, goedkeurend plf va toe. idagc Samen met een Deense collegi ien d /lotgenoot word ik onder bege entail leiding van twee veiligheids- pgep< functionarissen gedeporteerd egerin uit de VS. Wat een treurige af- Men gang uit een land waar ik vier waar jaar achtereen met veel pleziet hter Z( woonde. De Deen gaat op tran port naar Frankfurt, ik moet naar Londen. Daarna moet ik me maar zien te redden, j Even lijkt het erop dat we alleb O riemen omgegord krijgen met u - e< boeien. Maar ach, we zijn aard nerika ge jongens, toch? Dat mag op gistere het oog kloppen, maar toch dd we blijkt (fie aanname een forse ïheirr taxatiefout; ons veiligheidsdui m Hi krijgt bij aankomst in de verft sgerin terminal ongenadig op zijnso- r$u]ta£ demieter van de dienstdoendi ie40-j chef beveiliging. Wat als de Ie aan] Deen en de Nederlander op h' feschi platform van de luchthaven ft wore amok hadden gemaakt, of erge n jggj „Dit mag niet weer gebeuren boude Dat kunnen we niet hebben gesprt Zero-tolerance is de lijn dietel Libië.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6