VN vrezen humanitair drama IRAK 1 Vechten om dekking na chemisch alarm 'Onze leerlingen zijn erg tolerant' 'Jood weerhield moeder Saddam van zelfmoord' Noorwegen arresteert Krekar na tv-interview Brandende bronnen Demonstraties trekken overal veel deelnemers BEURS SECOND HOME INTERNATIONAL Transporten VS splijten EU tracht scherven te lijmen na conflicten over Irak regeringscoalitie België rd-Korea: Na val rampspoed .Noord-Korea heeft van oor het eerst gereageerd militaire acties tegen Irak. jval zal volgens de verkla- unpzalige gevolgen' heb- meldde het staatspers- iKCNA. Pyongyang be- igt de Verenigde Staten dat zij in de schaduw van jiaire operatie tegen Irak nval voorbereiden op een i opgestarte kerncentra- Ird-Korea veroordeelt orea om de steun aan de ie operatie tegen Irak en gheidsmaatregelen te- «eliike Noord-Koreaan- locaties. lelijk gif op istation Parijs In een bagagekluis van ijse treinstation Gare de jjn flesjes aangetroffen arin sporen van het do- gif ricine. De vondst zou gband houden met de ln Irak. Eerder dit jaar iLonden hetzelfde gif den De groèp die daarbij earresteerd, was afkom- Algerijnse terreurkrin- izou van plan zijn ge- met de ricine een aanslag tn in de Londense me- izou ook in Parijs heb reten gebeuren, aldus rorisme-expert. inse rechter: log is illegaal t - „De aanval op Irak zich af in de illegaliteit, Is alle rechtvaardigingen Spaanse, Britse en Amerikaanse regeringen iaangevoerd." Dat zei inse onderzoeksrechter igisteren in een radio- mma. Op de vraag of de zfnemers van de oorlog Irak kunnen worden ver door internationale justi- stanties, antwoordde hij eerste fase zich op natio- reau moet afspelen. se politie pakt slagberamers' uhe - De Duitse politie i Berlijn vijf moslims op- die ervan worden ver- dat ze een aanslag heb- raamd om de aanval op weken. Het openbaar trie beschikt over infor- dat de verdachten de legen Irak wilden aan- om een aanslag te ple- Duits grondgebied. De borzocht zes gebou- laronder een moskee en én van de "Vereniging Islamitische Gemeen- in Berlijn'. chauffeur is te slachtoffer i-De eerste bekende tn de oorlog in Irak was jarige Jordaanse taxi- tir, die onderweg tussen nen Bagdad was gestopt ;ens in een gebouw een otje te plegen toen dit chtend door een Ameri- raket werd getroffen. Hij i vrouw en een zoontje maanden achter. Wijs Iraakse omaten uit igton - De Verenigde hebben gisteren alle lan- betrekkingen hebben k opgeroepen Iraakse aten het land uit te zet- vertegenwoordigen een en wreed regime, aldus uerder Boucher van het ne van buitenlandse za- de oorlog zal er een bewind komen in Bag- it nieuwe diplomaten zal ten, zei Boucher. li was bedoeld i Nederlandse' Een bomaanslag die tdelijk gericht was op derlandse vrouw heeft n in Libanese stad Sidon n man het leven gekost I mensen verwond. De Eng had plaats in het tmentencomplex waar erlandse vrouw met 'anese man woont. Vol- 1 autoriteiten was zij het ke doelwit van de aan- ïwege de Nederlandse an de oorlog met Irak. [tegoeden 5 bevroren igton - President Bush t internationale ge- rhap opgeroepen alle goeden te bevriezen die den zijn aan Saddam Jen zijn kliek. In de Ver baten gaat het om keningen op naam van nng van Irak, de Centra- jvan Irak, de Raidain 'eRasheed Bank en het staatsverkoopkantoor le- De Amerikaanse mi- financiën zei gister dat zijn ministerie de be- 'eid heeft gekregen de te- 'in te zetten 'voor het lvan het Iraakse volk'. vrijdag 21 maart 2003 tel Aviv/AP - Saddam Husseins moeder wilde zelfmoord plegen toen zij zwanger was van hem. Dat heeft een 85-jarige Iraakse vrouw, die sinds 1951 in Israël woont, gisteren gezegd. Volgens de vrouw, Nassima Karush, heeft Saddams moeder haar plan uiteindelijk laten varen door de overtuigingskracht van een joodse man, Sallim Zirha. Zirha, een aangetrouwd familie lid van Karush, onderhield vol gens haar handelscontacten met Saddams vader, Hussein al-Ma- jid, die vlak voor de geboorte van zijn zoon overleed. Sad dams moeder, Subha, was ver scheurd van verdriet door de dood van haar man en die van haar oudste zoon, die was over leden aan kanker. Zij wilde niet meer leven, ook al was ze zwan ger van Saddam. Zirha wist haar tijdens een autorit van Irak naar Israël op andere gedachten te brengen. Volgens een Israëlische Sad- dam-expert, Amatzia Baram, zou het verhaal waar kunnen zijn. Hij heeft de 85-jarige Ka rush geïnterviewd en foto's ge zien waarop haar echtgenoot samen met een oom van Sad dam staat, een bewijs dat er banden waren tussen de twee families. Zirha kan in elk geval niet meer worden gevraagd een en ander op te helderen. Hij overleed tien jaar geleden. zuidelijk irak - Amerikaanse mariniers verkennen het terrein in de zuidelijke Iraakse woestijn. Het is niet bekend waar de foto precies is ge maakt, maar op de achtergrond brandt een oliepompstation, dat vermoedelijk is aangestoken door zich terugtrekkende Iraakse militairen. Dat wijst erop dat de troepen in de buurt van de oliestad Basra op de foto zijn vastgelegd, omdat daar diverse olievelden zouden zijn aangestoken. Bij de opmars richting Basra en Bagdad stuitten de Amerikanen tot nog toe slechts op één plaats op weerstand van enige betekenis. Foto: AP/Mark Avery door onze correspondent Windy Kester oslo-den haag - De politie van de Noorse hoofdstad Oslo heeft gisteravond de Iraakse Koerd Mullah Krekar gearresteerd. Jus titie in Noorwegen was bang dat Krekar het land zou ontvluch ten, en besloot hem daarom op te pakken. Hij moet in Noorwe gen terecht staan, maar nog on duidelijk is op grond van welke aanklacht. Krekar verzette zich tegen zijn aanhouding toen vijf agenten hem kwamen oppakken, op het moment dat hij met zijn advo caat belde. Hij verzette zich he vig tegen zijn aanhouding, maar werd na enige strubbelingen op de trap van zijn woning in de boeien geslagen. Twee maanden geleden werd Krekar door de Nederlandse jus titie naar Noorwegen uitgezet. Daar woonde hij al langer als vluchteling. Hij vroeg wel asiel aan in Nederland, maar gisteren werd bekend dat de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) hem in februari reeds tot onge wenste vreemdeling heeft ver klaard. Volgens de IND kan Kre- kars aanwezigheid in Nederland 'de internationale betrekkingen schaden'. De Iraakse Koerd leidt de orga nisatie Ansar al-Islam, die wordt verdacht van banden met al- Qaeda Woensdagavond nog dreigde hij op de Nederlandse televisie in het programma Net werk met zelfmoordaanslagen op Amerikaanse militairen als de VS Irak zouden aanvallen. In Noorwegen werd geschokt gereageerd op die uitspraken. Enkele parlementsleden noem den het onverantwoordelijk dat de Iraaks-Koerdische leider nog steeds vrij rondliep. Krekar heeft volgens de Noorse justitie net als iedereen vrijheid van me ningsuiting, maar mag niet op roepen tot strafbare handelin gen. De vraag is of hij dat tijdens het vraaggesprek heeft gedaan. Volgens Krekars Noorse advo caat zijn de uitspraken uit hun verband gehaald. Het interview vond volgens hem plaats zonder tolk en dit zou misverstanden in de hand gewerkt hebben. „Als Krekar 'wij' zegt, bedoelt hij de islamitische wereld en niet noodzakelijk Ansar al-Islam." Krekar heeft de publieke opinie in Noorwegen tegen zich. De Noorse minister van binnen landse zaken liet de mullah een paar weken geleden weten dat hij als een bedreiging voor de binnenlandse veiligheid gezien wordt. Eerder werd gesteld dat hij het land binnen twee weken moet verlaten, maar de situatie in Irak maakt uitwijzing naar Noord-Irak niet waarschijnlijk. Hij kan nu ook niet meer terug naar Nederland. door Hans Gertsen amman - De Verenigde Naties vrezen dat de oorlog in Irak zal uitdraaien op een enorme humanitaire catastrofe, zeker als de strijd langer dan enkele weken gaat duren. De bevolking van Irak is immers al ernstig verzwakt. Die waarschuwing gaven zeven VN-organisaties gisteren tij dens een gezamenlijke persconferentie in de Amman. De organisaties, waaronder het kinderfonds Unicef, de voedselorganisatie WFP, de landbouworganisatie FAO en de wereldgezondheidsorganisatie WHO, schetsten een inktzwart beeld. Volgens de organisaties was de hu manitaire situatie in het land al 'dramatisch', voor er ook maar één bom was gevallen. Maar liefst zestig procent van de bevolking is al jaren chronisch afhankelijk van internationale hulp om te overleven. Miljoenen Irakezen kregen tot nu toe voed selhulp via het olie voor voedsel-programma van de VN, maar dat programma is door het uitbreken van de oor log stil komen te liggen. Volgens een woordvoerder van de WFP kunnen de meeste Irakezen nog een week of zes vooruit met de rantsoenen die ze hebben, maar daarna dreigt voor mil joenen burgers hongersnood. Er liggen hier en daar nog wel voedselvoorraden in pakhuizen, maar het is de vraag of die nog gedistribueerd kunnen worden als de infrastructuur door de oorlog ernstige schade oploopt. Unicef-directeur Bellamy deed gisteren een klemmend beroep op de partijen in het conflict om hun internatio nale humanitaire verplichtingen na te komen. Zij vreest dat met name kinderen en vrouwen slachtoffer worden van het conflict, omdat die groepen in tijden van oorlog altijd tot de meest kwetsbaren horen. Dat geldt in het geval van Irak nog meer, omdat volgens Unicef nu al meer dan 1 miljoen kinderen van onder de vijf jaar on dervoed zijn. De slechte gezondheidstoestand van de Iraakse bevol king heeft alles te maken met de rampspoed die het land de afgelopen twee decennia heeft doorgemaakt. Twee eerdere oorlogen, jarenlange sancties en slecht beleid van de eigen machthebbers hebben het land to taal aan de bedelstaf gebracht. Een nieuwe oorlog is het laatste wat de bevolking er nog bij kan hebben, zo con cludeerden de VN-organisaties. Tot overmaat van ramp kampen vrijwel alle VN-organi- saties die met Irak van doen hebben met een groot ge brek aan geld. De vluchtelingenorganisatie Unhcr bij voorbeeld heeft van de geschatte 60 miljoen dollar die op korte termijn nodig is voor de opvang van vluchte lingen tot nu toe amper een derde binnen. De WHO heeft minder dan een miljoen dollar binnen van de 12 miljoen dollar die de komende zes maanden nodig is om epidemieën te voorkomen. berlijn-san francisco/rtr-afp - Meer dan 100.000 mensen heb ben gisteren in Duitsland gede monstreerd tegen de Ameri kaanse aanval op Irak. Met na me in Berlijn was er een grote demonstratie. In Parijs mar cheerden 40.000 betogers naar de Amerikaanse ambassade. Ook werd een McDonald's be klad met leuzen. Ook in de Bel gische steden Antwerpen en Brussel waren er protesten. Daarbij kwam het tot kleine op stootjes. In het Amerikaanse San Francisco trad de politie hard op tegen demonstranten die San Francisco, gisteren. Foto: AP straten en kruispunten blok keerden. Er zijn meer dan 1300 betogers opgepakt. Eerder al waren tientallen arrestaties in Los Angeles en New York. door Nick Parker koeweit/ap - Enkele uren na de eerste Amerikaanse aanval op Bagdad gaat in het hoofdkwartier van het Britse leger bij de grens tussen Koeweit en Irak het lucht alarm. Op de basis, waar onge veer 20.000 militairen zijn gele gerd, treedt het noodscenario voor een mogelijke gasaanval in werking. Duizenden soldaten zet ten hun gasmaskers op, en zoe ken dekking in schuilplaatsen. Tankbemanningen nemen plaats in hun tanks om een mogelijke Iraakse aanval over de grond af te slaan. Terwijl ik telefonisch overleg voer met de redactie van mijn krant hoor ik rond kwart voor elf 's ochtends het geluid van inko mend artillerievuur. Een zware explosie in de buurt van het kamp wordt even later gevolgd door een tweede, minder goed te horen knal. Zowel de soldaten als de in het kamp aanwezige journalisten speuren de horizon af naar tekens van een Iraaks of fensief. Seconden later worden de noodprocedures in werking ge zet, en schalt de kreet 'gasaan val, gasaanval!' over de basis. Ik houd ogenblikkelijk mijn adem in en zet het gasmasker op dat iedereen op de basis bij zich moet dragen. „Dit is geen oefe ning! Dit is geen oefening!", schalt het uit de luidsprekers. Het is duidelijk: de noodproce dures moeten ogenblikkelijk worden uitgevoerd. Samen met de soldaten ren ik naar een pro visorische schuilkelder. Militai ren en journalisten vechten zich de schuilkelder in, er blijkbaar 'Business as usual' op Amerikaanse school in Wassenaar Gestoken in beschermende kledij en gasmasker wachten de Britse soldaten in hun bunker op bet oor deel: zat er gifgas in de Iraakse raket of niet? Foto: EPA/Russell Boyce van uitgaand dat de ene groep wel voorrang zal verlenen aan de andere. Ten onrechte. De sfeer in de schuilplaats is ge spannen. Een commandant komt binnen en herhaalt dat dit echt geen oefening is, en dat re kening wordt gehouden met een aanval met chemische of biolo gische wapens. Terwijl iedereen met zijn gasmasker en bescher mende kleding in de weer is, wordt het in afwachting van wat er gebeuren gaat stil in de schuilplaats. Iedereen lijkt bezig met de gedachte dat een kleine hoeveelheid gif uit het arsenaal waar Saddam Hussein volgens de Britse en Amerikaanse rege ringen de beschikking over heeft, een verschrikkelijke dood ten gevolge kan hebben. Twintig minuten gaan voorbij. Naarmate de tijd verstrijkt lijkt het steeds duidelijker dat er geen chemische raket op het kamp is afgevuurd. Dan gaat het 'alles veilig' door het kamp en mogen de maskers af. De schuilplaatsen lopen leeg, om vijf minuten later, na een twee de alarm, opnieuw in hoog tem po vol te stromen. Tien minuten later wordt de kust opnieuw vei lig verklaard. Uit voorzorg moet iedereen zijn gasmasker ophou den. De legerleiding zegt dat chemicaliën die bij een explosie door de atmosfeer verspreid worden dodelijk kunnen zijn tot vijftig kilometer van de plaats van de ontploffing, afhankelijk van de wind. De waarschuwingen van deze morgen voor een chemische aanval waren de eerste van de tweede Golfoorlog, maar het zullen hoogstwaarschijnlijk niet de laatste zijn. De gevolgen van een chemische aanval zijn der mate ernstig dat het leger dat op het punt staat Irak binnen te vallen, op geen enkel alarm laks mag reageren. „De constante dreiging van een aanval met massavernietigingswapens zal onze opmars mogelijk vertra gen, maar niet tegen kunnen houden", aldus legerwoord- voerder Chris Vemon. Nick Parker van de Britse krant The Sun zit in de 'nieuwspool' bij het hoofdkwartier van het Britse leger in Koeweit. door Coen Polack wassenaar - Een groepje scho lieren van de Amerikaanse school in Wassenaar sukkelt naar de uitgang van het school terrein. Roken rond de school is verboden. Tot voor kort waren het alleen de leraren die de re gels handhaafden, maar sinds vorige week staat er een flink cordon beveiligingsbeambten rond de school. Ook zij tikken de stiekeme rokers nu op de vingers. De sfeer rond 'the American school' is de dag na de eerste aanval op Irak opvallend re laxed. De vorige week getroffen veiligheidsmaatregelen blijven natuurlijk van kracht, maar nie mand lijkt zich echt bedreigd te voelen. Af en toe zijn er wat journalisten met camera's bij de slagboom voor de school. Direc teur Paul Deminico staat ze te woord zolang er maar geen op namen worden gemaakt van het schoolgebouw, van de leraren, de leerlingen en hun ouders. „We willen graag low key blij ven", zegt Deminico. De 'superintendent' heeft geen concrete redenen om aan te ne men dat wat voor onverlaten dan ook het op zijn school voor zien hebben. „Het twee meter hoge hek dat onlangs is ge- plaatst, is vooral bedoeld voor de psychologische veiligheid. Na 11 september 2001 zijn we enorm geschrokken, en je zag toen dat er bij veel Amerikaanse instanties vanuit een schrikreac tie allerlei strenge veiligheids maatregelen genomen werden. We willen nu de schrik voor zijn. We hebben de afgelopen tijd de beveiliging steeds een beetje op gevoerd, tot het niveau waarop het sinds vorige week is." De internationale school geeft les aan 1100 leerlingen uit 55 landen. Zo'n veertig procent van hen is Amerikaans. Volgens De minico zijn er veel culturele ver schillen, maar kunnen de kinde ren daar prima mee overweg. „Soms zou ik willen dat onze leerlingen de beslissingen van onze wereldleiders mochten ne men. Deze kinderen zijn zeer to lerant ten opzichte van elkaar. Ze kunnen prima met elkaar op schieten." Desondanks is er op school wel veel discussie over de oorlog. „De leerlingen krijgen thuis vaak ook informatie over de oorlog. Daar wordt hun mening ook ge vormd. Maar kinderen zijn veel minder stellig in hun mening dan volwassenen. Ze roepen niet meteen dat Bush 'goed' of 'slecht' is. Daardoor krijg je ook niet zo snel problemen." Vol gens Deminico heeft de school het lesprogramma niet aange past. „De kinderen hebben soms wel vragen die we kunnen beantwoorden, maar we probe ren verder toch ons vaste pro gramma aan te houden. Het moet vooral business as usual zijn." Maar net als op de meeste andere basisscholen en middel bare scholen zijn cameraploe gen voor de poort geen alle daags gebeuren. Net zo min als de hekken om het terrein en het constant loerende oog van de beveiliging. Deminico: „Ik denk dat de leerlingen er redelijk op voorbereid zijn. De meesten wisten dat deze dag zou komen, en dat daar belangstelling voor zou zijn van de media. Voor veel mensen die de eerste Golfoorlog of de Vietnamoorlog hebben meegemaakt, is die me diabelangstelling vanzelfspre kend en soms irritant. Onze leerlingen hebben die oorlogen niet bewust meegemaakt en zijn daar ook nog niet zo gevoelig voor. Ook van de beveiligings maatregelen raken ze niet erg van streek. Ze begrijpen waarom we daartoe hebben besloten." Deminico zegt dat de school veel steun krijgt van de ouders van de leerlingen en omwonen den van de school. „Dat waar deer ik zeer, want ik weet dat het heel on-Nederlands is om zo'n hek rond je school te zet ten." 9d ijri (advertentie) Europa's grootste beurs voor het tweede huis of wonen in het buitenland DIT WEEKEND!! 21 - 22 - 23 MAART 2003 - JAARBEURS UTRECHT 200 stands - Europa (Holland Special) - Caribbean - Zuid-Afrika - Azië - Gratis Seminars - Into 035 6282422 - www, secondhome nl .30 brussel/gpd - De oorlog tegen Irak heeft geleid tot grote span ningen binnen de paars-groene coalitie in België. De groenen en de socialisten willen dat de Amerikaanse wapentransporten via de haven van Antwerpen on middellijk worden stopgezet, de liberalen voelen daar niet voor. Eerder deze week stelden de mi nisters Michel (buitenlandse za ken) en Flahaut (defensie) dat de Amerikaanse transporten in geval van een eenzijdig ingrij pen in Irak moeten worden stopgezet. Volgens Flahaut zou ook het luchtruim dicht moeten. De twee werden echter terugge floten door premier Verhofstadt. Volgens hem moet België inter nationale verdragen naleven en de wapentransporten toelaten. Verhofstadt is overigens verre van gelukkig met de oorlog. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - De EU-leiders hebben het op gegeven om het eens te worden over Irak. Tijdens hun speciale bijeenkomst in Brussel omzeilden ze gisteravond hun conflicten, en concentreerden ze zich op waar ze het wél over eens zijn: humani taire hulp, de toekomst van Irak en de rol van de EU in het Midden-Oosten. „De meningsverschillen blijven bestaan maar we moeten kijken naar het verdere perspectief', zo vatte premier Balkenen de het samen. In de gemeenschappelijke verklaring staat geen woord over de oor log of over de gemiste kans op een vreed zame oplossing. Dat is zeer tegen de zin van de Belgische premier Verhofstadt. „Maar uiteindelijk waren we het er over eens dat we het maar beter niet meer konden opschrijven", zei hij. Verhofstadt hield zijn collega's voor dat uit de Irak-crisis twee bittere lessen te le ren zijn: Europa kan alleen een bijdrage leveren aan de wereldvrede als het een gesloten front vormt, en de Unie kan niet langer zonder een gemeenschappelijke defensiebeleid. „We hebben een bijzon der harde les geleerd", gaf minister van buitenlandse zaken De Hoop Scheffer toe. De top, waarvan de datum al een jaar geleden was vastgesteld, kwam voor de EU-chefs op een hoogst ongelukkig moment. De bijeenkomst forceerde een door beiden ongewenste ontmoeting tussen de Britse premier Blair en de Franse president Chirac, die in de kwes- tie-Irak tegenstanders zijn. Bij het begin van de bijeenkomst negeerden de twee elkaar volledig. Het Griekse voorzitterschap, al lang blij dat alle regeringsleiders aanwezig waren, had er voor gezorgd dat Blair en Chirac aan tafel niet in eikaars gezichtsveld za ten. Maar de Griekse premier Simitis kon niet verhinderen dat het tijdens de verga dering tot een woordenwisseling kwam. Chirac is woedend op Blair, omdat die hem in het openbaar heeft verweten dat hij een oplossing heeft geblokkeerd. Zowel de Fransen en de Britten gaan echter akkoord met een verzoeningsplan van Athene. Zij willen voorkomen dat de ruzie volledig uit de hand loopt. De Britse minister van buitenlandse zaken Straw had gisteren zijn toon al aangepast. Hij had het niet langer over een 'gevaarlijke' Franse opstelling, maar bagatelliseerde de diepe kloof als 'een meningsverschil'.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3