Taalverraad of globalisering? GESPREK VAN DE DAG 'Draaiorgel tegen hangjongeren? Neem een waterkanon' Stichting geeft boekje uit met onnodig gebruikte Engelse woorden Gesprek van de dag VRIJDAG 21 MAART 2003 DAGELIJKS LEVEN Z-U^LEN WE- HE-T ZAK£-U)K. HOUOEN. vjiUEM, 7 MENSELIJK YVim Sonneveld zong er al zo mooi over: 'Daar is de orgelman, daar is de orgelman Met z'n piere piere piere pierement Daar is de orgel man, daar is de orgelman /Met z'n aria's en deuntjes die iedereen kent Ieder z'n eigen lied, ieder z'n wens' De orgelman brengt gezelligheid en laat je je zorgen even vergeten. Vergeten? De Rotterdamse Cen- trumraad wil die zorgen niet ver geten, maar kwijt. De jongeren op het Schouwburgplein wel te ver staan. En daarvoor hebben ze de ouderwetse orgelman met zijn pie rement uitverkoren. Laat op vrijdagavond een draaior gel met vrolijk getingel een klassie ker als 'Ik hou van Holland' draai en en weg zijn ze, zo'n hekel zou den jongeren aan deze muziek hebben. Rotterdammer Adrie de Vogel, orgelman in hart en nieren, gruwt van het plan. Zijn geliefde orgel als 'gespuisverschrikker'. „Belachelijk! Wie dit heeft verzon nen, is niet goed snik. Orgelmuziek om mensen weg te jagen? Orgel muziek is juist bedoeld om men sen te plezieren. Laat ze maar een waterkanon op die jongeren zet ten", is het alternatief van de or gelman. „Of laat Opstelten (burge meester van Rotterdam, red.) maar heen en weer lopen." „Ik vind dit een zielige manier van doen van de gemeente. Voor draaiorgels is in Rotterdam niets geregeld. Je hebt zelfs geen ver gunning meer nodig. Niemand kijkt naar ons om. Maar nu is er stront aan de knikker en hebben ze opeens een draaiorgel nodig. Verzin iets beters!" Twee jaar geleden werd De Vogel door de politie met hetzelfde ver zoek benaderd. Of hij met z'n or gel wat jongeren wilde wegjagen in het centrum van de stad. „Daar heb ik uiteraard nee op gezegd. Al geven ze me duizend euro per dag. Zo'n actie is slecht voor de busi ness. Uiteindelijk hebben ze een hobbyist gevonden die daar wel wilde gaan staan." Dat hielp overi gens even. De jongeren verdwenen inderdaad, maar vervolgens klaag den winkeliers over de orgelmu ziek. Volgens De Vogel is het onzin dat Rotterdam wil draaiorgels inzetten om hangjongeren te verdrijven. „Be lachelijk", vinden sommige orgelmannen. Muziek is juist bedoeld om mensen te plezieren. Foto: GPD/Jaap Rozema jongeren een hekel hebben aan or gelmuziek. „Ik verhuur heel vaak een orgel voor een trouwerij. Aan heel jonge mensen dus. Orgelmu ziek is voor jong en oud." Sinds een paar jaar staat de Rotterdam mer niet meer op straat met zijn draaiorgels, maar verhuurt hij ze voor feesten en partijen aan parti culieren en bedrijven. „Mijn orgels gaan de hele wereld over. Ik ver huur zelfs aan het koninklijk huis", klinkt het trots. De familie Roos, een bekende or gelfamilie uit Rotterdam-Croos- wijk, heeft in het verleden wel e« met een draaiorgel op de Lijnbaa gestaan als muzikale hangjeugd- verschrikker. „Soms gingen ze weg, soms ook niet", blild Rien te rug. „Dat was in die tijd van de hl van Tarkan, die Turkse zanger. Toen was het juist: speel dat nui& mer van Tarkan nog effe. En dan betaalden die gasten nog ook", zegt hij. „Maar de meesten hou den niet van orgelmuziek. Ik heb het een jaartje gedaan. Ach, toen had ik niet veel last van ze. Nu zo# ik het niet meer doen. Eén woord verkeerd kan al genoeg zijn." Peter de Groot, eigenaar van het draaiorgel De Zwaluw uit 1931, knikt instemmend. „Het is niet slim van de gemeente om deze at tie naar buiten te brengen. Nu ten alle jongeren dat het draaiorg is bedoeld is om ze weg te zieken. Daar ga ik m'n orgel niet aan wa gen", zegt hij. Sandra de Vliegh Prinses MAXIMA doopt 19 april in Vlissingen het luchtverdedigings- en commandofregat Evertsen. Evertsen is volgens de Rijksvoorlichtings dienst (RVD^het laatste FREGAT uit een serie van vier. Het fregat werd gebouwd in het dok van de Schelde en is uitgerust met de 'modernste apparatuur'. De vier schepen zijn de meest geavanceerde fregatten die tot nu voor de Koninklijke Marine zijn gebouwd, aldus de RVD. Konin gin Beatrix verrichtte in 2000 de doop van het eerste fregat, de Zeven Provinciën. Het tweede, Hr.Ms. Tromp, is onlangs aan de Koninklij ke Marine in dienst genomen. De Ruyter en Evertsen volgen begin 2005. Foto: Reuters De Eindhovense politie heeft on langs een STOMDRONKEN brom fietser van de autosnelweg A2 ge haald. De man had zijn aanhouding aan zichzelf te danken. Omdat hij met zijn brommer was gevallen, riep hij via een PRAATPAAL de hulp in van de Wegenwacht. De man bleek een alcoholpromillage te hebben van 2.6, aldus een woordvoerder van de politie. KONINGIN BEATRIX hoopt dat de affaire-Margarita 'in alle rust en be slotenheid' tot een oplossing kan worden gebracht. Zij zei dit gisteren in een korte verklaring tijdens een ontmoeting met vertegenwoordigers van de Nederlandse media in Chili, waar zij momenteel op staatsbezoek is. ,,Wij zijn natuurlijk zeer bezorgd over haar en het spreekt vanzelf dat deze verdrietige zaak ons allen diep raakt", aldus de koningin. Ik her haal nog eens nadrukkelijk dat wij ons niet herkennen in de verhalen die over de familie naar buiten zijn gebracht. Ik wil daar nu niet verder op ingaan. Het betreft immers de dochter van mijn zuster. Ik hoop van harte dat Zj «rin zullen slagen in al le rust en «Eenheid de proble men tot e_!Xjj&ssing te brengen." In 2002 zijn bijna 10 procent meer HUWELIJKEN gesloten dan het jaar daarvoor. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ongeveer 90.000 koppels lieten zich in de echt verbinden. In 2001 was dat ongeveer 82.000. Volgens onder zoeker J. Latten van het CBS is er niet zozeer sprake van een top vorig jaar maar van een dip in 2001. In 1999 en 2000 werden respectieve lijk ruim 89.000 en 88.000 huwe lijken gesloten. „Tegenwoordig wo nen stellen langer samen. Ze trou wen niet meer met een reden, zoals samenwonen en kunnen schuiven met de huwelijksdatum. Daarbij zoeken ze naarspeciale data. Het jaar 2001 was wat dat betreft een beetje een lelijk eendje", aldus Lat ten. Veel paren zagen in de millen niumwisseling of het huwelijk van kroonprins Willem-Alexander en Maxima aanleiding om te trouwen. Populaire data waren bijvoorbeeld 2-2-2002 of 9-9-99. De rode, met cherubijntjes versierde OSCAR-JURK van ANGELINA JO- LIE is woensdag in Londen gestolen uit de auto van de Britse ontwerper Scott Henshall, samen met enkele andere jurken en accessoires die Henshall vorige maand presenteer de tijdens de London Fashion Week. De gestolen collectie is een slordige 60.000 euro waard. Meteen nadat hij ontdekte dat de collectie uit zijn BMW-cabrio was gestolen begon een panische Henshall vuilnisbak ken in de omgeving te doorzoeken, zegt zijn woordvoerder. Zonder suc ces: Henshall is naar Los Angeles vertrokken om Jolie een aantal an dere jurken te laten zien. De Oscar uitreiking is :ondag en tijd om de jurk nog een ,'eer te maken is er niet. Jolie won in 2000 de Oscar voor beste vrouwelijke bijrol voor Girl, Interrupted. Dit jaar is zij niet genomineerd. Foto: Reuters De WNF-INTERNETVEILING voor het KORAAL heeft 49.553,00 euro opgeleverd. De veiling op www.wnf- .nl is ruim 65.000 keer bezocht, 324 mensen boden actief mee. Het Wereld Natuur Fonds gebruikt de opbrengst van de veiling voor betere bescherming van koraalriffen. Ruim 100 musici, sporters, presentato ren, kunstenaars en andere bekende Nederlanders stelden een persoon lijk voorwerp of bijzonder arrange ment ter beschikking om te veilen voor het koraal. Topobject van de veiling was het zelfgemaakte schil derij van prins Bernhard. Dit schil derij bracht 9000 euro op. Andere gewilde objecten en arrangementen waren het judopak waarin Mark Hui- zinga Europees kampioen werd, een door Serge-Henri Valcke aangebo den figurantenrol in Baantjer, een zeefdruk van Corneille en zangles van Mathilde Santing (zie foto). Foto: ANP De wereld wordt steeds kleiner, a lsof het prikkel draad om de evenaar alsmaar strakker wordt aan getrokken. Alles komt dichterbij, zelfs de ver-van- mijn-bed-show. In een wereld die krimpt met dezelfde angstaanja gende vaart als het vertrouwen in de wereldleiders, lijkt ook de onwerkelijke realiteit van oorlog mijn belevingswereld binnen te vallen. Een invasie van ellende binnen de beperkte veiligheid van mijn ge zichtsveld, maar nog altijd niet groter dan het plat te vlak van de televisie. Een kwestie die ik meteen druk op de knop in een videoclip of praatprogram ma kan veranderen. En dat doe ik dan ook. De wereld is blijkbaar nog steeds groot genoeg om me met andere dingen bezig te hoiiden. Ik koop een goed boek om het boeken weekgeschenk te bemachtigen, terwijl iemand van mijn leeftijd in Irak op hetzelfde inoment een gas masker koopt om bij een chemische aanval in leven te blijven. Ik doe boodschappen en laat dat wat er in mijn mandje belandt, afhangen van waar ik trek in heb en wat er in de bonus is, terwijl zij water en olie hamsteren met het vooridtzicht op schaarste. Mijn betrokkenheid uit zich enkel in de machteloze frustratie dat de mensheid er alles aan doet om de Vooral het bedrijfsleven, de media en de recla me overspoelen Nederland met Engelse ter men. Waarom heet tegenwoordig een verkoper een salesmanager, kijken we naar Get the pictu re en Memories en zegt onze eigen gloeilam penfabriek 'Let's make things better'? Het moet afgelopen zijn met de massale in stroom van het Engels in onze taal. Een taal mag best leven. Het is zelfs een bedreiging voor het voortbestaan van onze moedertaal. Dat vindt de Stichting Taalverdediging. En om taalminnend Nederland eens goed met de neus op de feiten te drukken, heeft die stichting een boekje 'k Heb u lief, mijn Nederlands uitgegeven met ruim 1000 woorden. Het zijn vol gens de stichting de meest gebruikte onnodig binnenge drongen Engelse woorden. Want waarom trekken we ons t- shirt uit, doen we shampoo in onze haren en werken we on ze make-up bij voordat we naar een musical gaan? Het is toch gewoon zo dat we van t-hemd verwisselen, onze haren wassen en ons gelaat verfraaien voordat we naar een muzi kaal toneelspel vertrekken? Veel mensen vinden of weten niet dat deze woorden tot het En gels kunnen worden herleid. Ze zijn volledig ingeburgerd en daar is volgens Abram de Swaan niets op tegen. Deze hoogleraar vindt juist dat vreemde woorden een verrijking van de woordenschat zijn. Anders wordt het natuurlijk als de 'single salesmanager relaxed zijn trendy after shave opdoet en in no-time dit een enorme impact op zijn consultant blijkt te hebben, die direct zijn notebook pakt en de date cancelt. De Swaan: „Mensen die dit soort zinnen over de lippen krijgen, hebben toch een mooie manier gevonden om zich aan te stellen en gewichtig te doen. Dat geeft een grote uitbreiding van de menselijke mogelijkheden." Er is volgens De Swaan eigenlijk helemaal niets op tegen de woordenschat met buitenlandse woorden uit te breiden. Het is ook eigenlijk al zo oud als taal zelf, legt De Swaan uit. De invloeden van over de grenzen, moeten gezien worden als verrijkingen. Bijvoorbeeld van het Grieks op het klassieke La tijn en van het Frans op het Engels. Televisie is zo'n Grieks- Latijns bastaardwoord. Alleen de taal van een land dat niet veroverd heeft en niet veroverd is, dat niet bekeerd heeft en niet bekeerd is, dat niet handelt met zijn buren, waar niet ge trouwd wordt met vreemdelingen, dat niet emigreert en geen immigranten binnen krijgt, niet nieuwsgierig is naar andere volkeren en ook geen bezoek of belangstelling trekt van buiten, is zuiver. „Maar eerlijk, ik ken zo'n volk niet. En u ook niet." De weerstand tegen buitenlandse invloeden komt niet uit de lucht vallen. Aan het eind van de 19de eeuw was er veel aver sie tegen de inwerking van het Duits op onze taal, maar on dertussen zijn sowieso, plaats vinden en meerdere gemeen goed geworden. De Franse invloed dateert al van langer te rug. Maar Frans was vooral de taal van de elite en woorden als chique, restaurant en ajuus (een verbastering van adieu) behoren tot de normale spreektaal. Volgens De Swaan gaat de invloed van het Engels door. Het is nu eenmaal de taal van de globalisering, een term die is af geleid van het Engelse global, dat staat voor wereldwijd. a zijn, legt hij uit, zo'n 200 staatstalen. Dit zijn talen die opd f lagere school worden onderwezen. De mensen van dien schillende taalstaten spreken met elkaar door een taal te bruiken die in een grote regio gangbaar is. Dat zijn het Ai 'i bisch, Chinees, Duits, Engels, Frans, Hindi, Japans, Malei Portugees, Russisch, Spaans en Swahili. Veel van deze tal hebben minstens honderd miljoen sprekers. Het zijn vaal01 talen van vroegere koloniale machten, die als grote gebie den met elkaar waren verbonden. Maar als de Chinees ui overleggen met de Spanjaard of de Rus met de Japanner^ wordt bijna altijd Engels gesproken. Het levert dus groot voordeel op het goed te spreken en het is daarom geen wonder dat het ook onze taal steeds meer en meer bin nensluipt, is de mening van De Swaan. „Je kan misschien als bankbediende leuk carrière maken in Kampen, maan 'a bankdirecteur moet je toch over de grenzen heen kunnen u kijken." Irene Nieuwenhuijse Ik particulease 's Lands gloeilampenfabriek wil de dingen op z'n Engels I11 beter maken, leasen betekent lenen, een muzikaal to neelspel heet in goed Nederlands een musical, een t- shirt is eigenlijk gewoon een t-hemd en bij 'Get the pic ture' moeten de deelnemers een plaatje raden. Foto's: EPA/GPD wereld onleefbaar te maken. Dat een uilskuiken als Bush zovéél te zeggen heeft, terivijl hij kakelt als een kip zonder kop en al sinds zijn aantreding met de vogelpest lijkt besmet. Verdergaat het niet. Nou ja, behalve dan dat wandelingetje van de Dam tot een paar straten verder. Iets dat meer dan zinvol verzet, de onzinnige hulpeloosheid van de situatie onder streept. Hetzelfde geldt voor de aaneenschakeling van her halingen van het nieuws. De media voeren hun ei gen oorlog om aandacht en terroriseert de kijker met beelden van lichtflitsen in een donkere lucht boven Bagdad. De eerste burgerdoden zijn gevallen en twintig journalisten verdringen zich met telelens om het ziekenhuisbed van een zesjarig bloedend Irakeesje met niets anders in hun hoofd dan een no minatie voor de World Press Photo 2003. Ik ben niet voor oorlog, maar ik ben ook niet tegen. Ik weet niet wat ik er mee aan moet, ik weet niet waar het naartoe gaat. Ik weet niet of het zo ver zal komen dat het te dichtbij komt. Het doet er niet eens toe wat ik er van vind. Dit is geen programma waarbij de kijker mag bepalen wie er door gaat naar de volgende ronde. Ik vertegenwoordig geen generatie, geen cultuur en geen gedachtegoed. Ik kan hoog of laag springen, maar er zal niemand luisteren. Dat ik wakker lig van angst dat de we reld vergaat, is een slaapvenvékkende medede ling. Ik ben een figurant zonder tekst in de zo veelste oorlogsfilm. De zoveelste slecht gecaste pleurisfilm die allang is begonnen, en toch is het mij nog steeds niet duidelijk wie hier nou the 'good' and the 'bad'guys zijn. Het is het schrijnende debuut van een soapster die zijn carrière aan een op wraak beluste pappie heeft te danken en de comeback van een doorgewinterde Arabier die weigert de aan wijzingen van de regisseur op te volgen. En wie is dat trouwens? God, Allah, beide of geen van twee? Het is alweer niets meer en niets minder dan een zogenaamd bescheiden mening waar nie mand op zit te wachten, want iedereen zal een andere interpretatie hebben van de film die we gedwongen zijn te kijken. De kaskraker die je moet zien, want het is het gesprek van de Reageren? Reacties_op_column@hotmalI.com Taalverraad is het. Want een moni tor is een controlescherm en leasen is langdurig lenen. Het zijn onnodig gebruikte Engelse woorden, vindt de Stichting Taalverdediging. Het wordt tijd dat het huis-tuin-en-keu- ken-Nederlands wordt gerehabili teerd. Welnee, vindt superprof Abram de Swaan: Engels is de taal van de globalisering.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2