LEIDEN REGIO R3 Blauwe 5 Elke kamer heeft zijn eigen 'Verenigde Naties zijn nog lang niet afgeschreven' 'garenwinkeltje verdwijnt wellicht uit Herenstraat Nep-ramp schrikt stadhuis in alle vroegte op ■K liversiteit lit depot emisch afval Japanse architecte Morika Kira maakt museum van Leids Sieboldhuis pK 2 mgiftedag ilastingen Leiden Leidse hoogleraar Dugard: staten moeten samenwerken tegen VS wiik Paraatheidsoefening van gemeente vrijdag 21 MAART 2003 Wilfred Simons - De Universiteit Leiden jn chemisch afvaldepot Niels Bohrweg in Leiden. iuw wordt gesloopt. De aide grond wil de uni- erfpacht uitgeven naburige Centocor. dat bouwplannen heeft, ich depot, dat tussen lemisch Bedrijven Cen- 1C) en rijksweg A44 in in november in het toen een afvalverwer- ijf per ongeluk een veroorzaakte. Het ABC als gevolg daarvan enkele den ontruimd, directeur F. Dekkers vastgoedbedrijf van de iteit hebben de sloop- i niets te maken met het it van november. „Plan- om het depot te sluiten, be ien al langer", zegt hij. te maken met een van de efficiency in Iteit der Wiskunde en iwete L it wil mwetenschappen." De fa it wil alle chemisch afval op een al langer be id depot naast het Gorlaeus ratorium. Het is nu alleen likt voor de opslag van op- iddelen, maar het wordt enkort verbouwd tot 'tus- »slag'. Volgens Dekker kan »p en de overdracht aan ocor 'voor de zomer' gere- d nd l - De belastingwinkels lm morgen een landelijke iftedag. Mensen kunnen J zonder kosten hulp 1 |e invulling van hun beïas- i pngifte. Belangstellenden terecht bij de Belasting- aan de Ketelboetersteeg winkel is geopend van 1^ tot 12.00 uur en van 13.00 36.00 uur. Mensen wordt ^^t van tevoren te bellen Bas Jongmans: 06- tting Belastingwinkel irt een explosieve stij- van het aantal mensen dat t0f beroep d et op de gratis :ej, sten van de belastingwin- in Nederland. De stichting H dit onder meer aan het feit jij, de belastingdienst het ge- van computers promoot. jjj manier van aangifte doen veel mensen tot ondui- :n en onzekerheid. door Marjolein Hendriks leiden - Morika Kira kent de weg in het Leidse Sieboldhuis op haar duimpje. De Japanse archi tecte is al vijf jaar bezig met de voorbereidingen om van het huis aan het Rapenburg een museum te maken. Hoewel ze het project lang vindt duren, is dat geen belemmering. „Ik heb veel geleerd over de geschiede nis door dit gebouw." Eind april begint de verbouwing. Het Sieboldhuis moet een inter nationale, culturele instelling worden, waar wetenschap, mo derne en traditionele Japanse kunst, cultuur en economie el kaar ontmoeten. Het pand was van 1832 tot 1847 het woonhuis van de Duitse arts Philipp Franz Balthasar von Siebold, die van 1823 tot 1829 verbleef op het ei landje Deshima voor de kust van Nagasaki. In die jaren verza melde hij veel Japanse kunst- en gebruiksvoorwerpen, maar ook zaden, planten en dieren. De Nederlandse en de Japanse regering stelden ruim drie mijl oen euro beschikbaar voor de restauratie en de inrichting van het museum. Daarnaast ontving het Sieboldhuis giften van Ne derlandse en Japanse bedrijven. Museum Naturalis, het Rijks museum voor Volkenkunde en de Universiteit Leiden boden de collecties van Von Siebold aan die zij in hun depots bewaren. Dat de verbouwing vijf jaar op zich heeft laten wachten, is vol gens Kira te wijten aan geldge brek en de langdurige onder handelingen met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Maar ondankbaar is ze niet. „Ik beschouw het als een persoon lijke verrijking als architect." Kira woont elf jaar in Nederland. Ze heeft een architectenbureau Architecte Morika Kira is verantwoordelijk voor de restauratie van het Leidse Sieboldhuis. „Het ziet er eigenlijk verschrikkelijk uit." Foto: Henk Bouwman in de Amsterdamse Nieuw- marktbuurt. Toen ze begon aan het Sieboldhuis, had ze geen er varing met een restauratiepro ject als dit. „In Japan worden gebouwen of gesloopt of in één periode gebouwd. Het Siebold huis is anders." Sinds de zes tiende eeuw zijn steeds delen aan het pand gebouwd, zoals de eerste etage aan de grachtzijde. „Die stamt uit de achttiende eeuw en heeft een totaal andere stijl dan de rest van het gebouw. Ik vind het geweldig dat elke ka mer zijn eigen geschiedenis heeft." Kira wil proberen de mooiste plekjes van het huis naar voren te halen. Ze wil bij wijze van spreken elke laag behang van de muren schrapen om de 'verbor gen geschiedenis' te leren ken nen. Het waardevolste moet blijven. „Dat is met dit gebouw nooit eerder gebeurd. Daarna wil ik het mooiste in elke kamer in zicht proberen te krijgen." Met haar eigen inzichten wil Ki ra de geschiedenis die het ge bouw toont, aanvullen. „Het is een zoektocht." Kira wil ook dingen toevoegen. „Maar zo dat het niet vreemd wordt. Ik wil een vrij strak, minimalistisch ontwerp van hoge kwaliteit" Een probleem waar Kira tegen aan üep bij de voorbereidingen was het maken van een lift. „Het museum moet voor iedereen toegankelijk zijn, dus ook voor rolstoelers. Daarom is een lift nodig, maar in een monumen taal gebouw is het moeilijk een geschikte plaats te vinden. Alles aan dit pand is mooi." De bin nenplaats was geschikt voor een lift, maar bij nader inzien zag Ki ra hiervan af. „We halen het ke telhuis weg dat daar staat en dat van na de oorlog dateert. Zo krijgen we de oude binnenplaats terug. Leuk om bijvoorbeeld 's zomers wat te kunnen drinken." Uiteindelijk vond Kira een ge schikte kamer voor de lift. Alleen ontdekte ze daar een oud pla fond. „Monumentenzorg wilde de lift daarom ergens anders. Wij willen het plafond ontman telen en elders in het gebouw terugbrengen." De discussie hierover met Monumentenzorg loopt nog. Na Von Siebolds dood was Ra penburg 19 jarenlang een kan tongerecht. De voormalige rechtszaal vindt Kira het mooi ste plekje van het huis. Ze wijst naar de versieringen op het pla fond. „Zie je die bloemen? Die zijn allemaal anders." Het plan is om de zaal te gebruiken voor een panoramatentoonstelling. Ook zou de zaal kunnen dienen als ontvangstruimte. In een kamer op de tweede eta ge van het Sieboldhuis liggen stapels hout kriskras door el kaar. Palen stutten het plafond. Kira, lachend: „Het ziet er eigen lijk verschrikkelijk uit, maar ik kijk er met andere ogen naar." Na een zestien maanden duren de verbouwing volgt nog de in richting, zodat het vernieuwde Sieboldhuis vermoedelijk eind 2004 opengaat. door Wilfred Simons leiden - De Verenigde Naties zijn nog lang niet afgeschreven. Zij gaan een nieuwe rolvervullen in de wereldorde: die van tegenwicht voor de Verenigde Staten. Daarmee treden de VN in de plaats van de Sovjetunie, die die plek bezette tot aan de val van Berlijnse muur in 1989. Dat voorspelt de Leidse hoogleraar Volkenrecht John Dugard. Om dat te bereiken, moeten landen in Europa en in de ontwikkelingsgebieden 'sterke banden' aangaan, om te voorko men dat de Verenigde Staten hun wil aan de wereld opleggen. Op het eerste gezicht lijkt de wereldor de aan gruzelementen te liggen nu de Verenigde Staten de internationale rechtsorde hebben gepasseerd. Vooral de Veiligheidsraad lijkt 'irrelevant'. Maar Dugard wanhoopt niet: beide in stellingen hebben het vermogen om wereldvrede en veiligheid op te leggen, als de lidstaten eendrachtig samenwer ken. Tot nu toe was dat niet het geval, maar het optreden van de Verenigde Staten heeft 'een nieuwe dynamiek' veroorzaakt. De staten in de Verenigde Naties zijn het aan zichzelf verplicht om samen werking te zoeken. Als zij dat niet doen, dan kan een situatie ontstaan als tij dens het Romeinse Rijk: een grote, cen trale wereldmacht met tribuutstaten aan de periferie. Dugard verwijst naar recente uitspraken van de Duitse mi nister Fischer. Hij wil dat Europa een sterkere militaire macht wordt, die de Verenigde Staten in belangrijke kwes ties met één stem tegemoet treedt. In hervorming van de Veiligheidsraad, zoals de laatste week vaak ter sprake komt, ziet Dugard niets. „Het Charter van de VN maakt hervorming onmoge lijk", zegt hij. „Het kan alleen gewijzigd worden met een tweederde meerder heid in de algemene vergadering en met instemming van de permanente leden van de Veiligheidsraad. Dat ge beurt dus niet als de VS daardoor in vloed kwijtraken. Zij vetoën elk voorstel in die richting." Ook andere voorstel len, waarbij het aantal leden met veto recht wordt uitgebreid met bijvoor beeld India, Brazilië en Australië, ziet hij niet zitten. „Het aantal veto's neemt alleen maar toe. Dat beperkt de speel ruimte van de raad." In de ogen van Dugard zitten de VS en Groot-Brittannië absoluut fout door de Veiligheidsraad te passeren in hun oor log tegen Irak. Dat Frankrijk, Duitsland en Rusland Saddam de hand boven het hoofd wilden houden vanwege hun handelsbelangen in Irak, ontkent hij niet. Toch hadden zij 'het volste recht hun veto te gebruiken, zoals de VS tij dens de Koude Oorlog ontelbare keren hebben gedaan'. „De VS hebben ge zegd: 'Wij zijn de grootste en willen on ze zin hebben'. De VN bundelen het verzet hiertegen en komensneller naar buiten dan Bush en Powell nu ver wachten." (advertentie) er zo voorbijlopen, maar buurtbewoners is het sigarenwinkeltje in Herenstraat een be- De winkel is hooguit drie op (drie meter groot. links lig- ip d doosjes sigaren, achter de lei iinbank pakjes sigaretten en de winkel tijdschriften tkranten. In een hoekje is latsgemaakt voor ansicht- In het midden van de staat de 51 -jarige eigena- e i Barbara Barendse achter de In de etalage hangt n poster met de woorden 'te »p'. De poster hangt er niet di n waren in de winkel aan te ijzen, maar om het pand te in ikopen. Barendse stopt na intig jaar. «winkel bestaat ten minste 88 Daarvoor hoefden winkels Jniet geregistreerd te staan de Kamer van Koophandel, [misschien bestaat de zaak iwel langer. Barendse, die 'ter de winkel woonde met si ar man, is al verhuisd. De huiskamer staat leeg op een en kele stoel en tafel na. Dat zij straks ook de winkel achterlaat, bezorgt haar een dubbel gevoel. „Ik heb hier altijd met veel ple zier gewerkt en doe dat nog al tijd. Over twintig jaar zou ik het nog steeds leuk vinden. Toch moet je een keer de knoop doorhakken." Dat haar man met de VUT g was voor Barendse een a ding om met de winkel te stop pen. Bovendien krijgt ze nu meer tijd voor zichzelf. Sinds haar vijftiende werkt ze fulltime. Een eigen winkel neemt be hoorlijk wat tijd in beslag. „Op zondagen ging de winkel dicht en twee jaar geleden kwam daar de maandag bij. In de zomer nam ik drie weken vrij en dat was het dan." Of haar vertrek ook het einde van de winkel be tekent, kan Barendse niet zeg gen. „Het hangt ervan af of de koper de winkel houdt of er een woonhuis van maakt." De vaste klanten vinden het RIJNLAND KOZIJNEN KUNSTSTOF KOZIJNEN MET VKG-KEURMERK? TOONAANGEVEND IN KUNSTSTOF REUËF KOZIJNEN LEIDEN LADDER houtkwartier - Kinderen van 6 tot 11 jaar kunnen woensdag met de IVN Kindematuurclub in de Leidse Hout leren hoe ze moeten snoeien en vervolgens mogen ze er ook bij helpen. De Kindematuurclub wordt op de laatste woensdag van de maand gehouden van 14.00 tot 16.00 uur in het Koetshuis in de Leid se Hout. Per keer zijn de kosten 1 euro. Inlichtingen over deze activiteiten bij Els Witte: 5213620. wandelen - De midweekse wandeling voor 60-plussers gaat woensdag door polders en over dijken. Er wordt gewan deld langs Edam, over de Pur- merdijk naar Ilpendam, een wandeling van ongeveer 15 ki lometer. Verzamelen om 9.00 uur bij station Leiden CS. Van daar wordt de trein naar Am sterdam genomen en voor het verdere vervoer is een strippen kaart nodig. Meer informatie bij Aat Smits: 5227079, e-mail: as- mits.2@hccnet.nl morskwartier - In het gebouw van speeltuin Morskwartier aan Damlaan 2a wordt woensdag een lentebingo gehouden. Aam vang 20.00 uur. boshuizen - Voor weinig geld kleren kopen? Dat kan op woensdag in Rijn en Vliet, het centrum voor ouderen aan de Aaltje Noordewierlaan 1. Van 15.00 tot 16.30 uur is daar een kledingbeurs van gedragen kle ding. ffijn en Vliet is met de bus goed bereikbaar. pancras - In het Digitaal Lokaal van de Openbare bibliotheek is zondag 30 maart van 14.00 tot 16.00 uur een workshop genea logie. Een instructeur van de bi bliotheek geeft tips om via in ternet naar stamboomgegevens te zoeken. Iedereen met enige basiskennis van computerge bruik die op zoek is naar zijn voorouders of ontbrekende fac toren in een stamboom, kan aan deze workshop deelnemen. In het Digitaal Lokaal is plaats voor tien deelnemers. Deelna me kost 14,50 euro. Kaarten zijn te koop bij de receptie van de bibliotheek aan de Nieuw- straat 4. pancras - In buurthuis de Pan- crat is het zondag om 13.15 uur 'Kaarten en Sjoelen Binnen dijks'. De zaal van het buurt huis aan de Middelstegracht is om 12.00 uur open. Woensdag kunnen 50-plussers er om 13.30 uur weer bingoën. noorderkwartier - In buUTt- huis 't Spoortje beginnen don derdag 3 april twee taalcursus sen voor beginners. De cursus Spaans bestaat uit negen lessen en wordt van 19.30 tot 20.30 uur gegeven. De kosten zijn 1 27,45 euro. De cursus Nieuw Grieks wordt van 20.00 tot 21.00 uur gegeven en bestaat uit tien lessen. De cursus kost 30,50 eu ro. Deelnemers moeten zich vooraf opgeven in het buurt huis aan de Bernhardkade 40. Barbara Barendse achter de toonbank van haar sigarenwinkeltje: „Over twintig jaar zou ik het nog steeds leuk vinden. Toch moet je een keer de knoop doorhakken." Foto: Hielco Kuipers De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 <24 moeilijk te accepteren dat Bar endse weggaat. „Ze hebben zelfs een actiegroep opgericht die vindt dat ik moet blijven", zegt zij lachend. „Het is goed te merken dat de mensen het jam mer vinden. Ze zeggen dingen als 'dat kun je toch niet maken' en 'je laat ons in de steek'. Het zijn lieve mensen." Als een oudere man wat moei zaam met behulp van zijn rolla- tor de winkel binnenkomt, blijkt duidelijk dat de winkel een so ciale functie in de wijk heeft.„U ook in de buurt?" Barendse vraagt enthousiast hoe het met hem gaat. „De heb in het zieken huis gelegen", zegt hij prompt en lucht dankbaar zijn hart. Een lang gesprek volgt over opera ties en andere narigheid. Even later komt een oudere vrouw al rokend bij Barendse langs. Ze is al twintig jaar vaste klant. „Ik kom elke dag even langs om te praten. Die gezelligheid zal ik missen." Dat is volgens Barendse de kracht van haar winkeL „Bood schappen kun je overal doen, maar voor een dagelijks praatje komen ze naar mij. Daar heb ben andere winkeliers vaak geen tijd voor. Na twintig jaar heb ik een vertrouwensrelatie opgebouwd met mijn klanten. Ik ken hun kinderen en klein kinderen. Ik ken het hele ge zin." Barendse heeft nooit veel con currentie ondervonden van gro te supermarkten. „In elk geval heb ik het nooit zo gevoeld. Dc heb een hele andere klanten kring. Ik denk dat het gemakke lijk naast elkaar kan bestaan." Zij geeft toe dat door de komst van die supermarkten vele klei ne winkeltjes verdwijnen. „Dat speelt al heel lang. Ik denk dat het bij deze tijd hoort, jammer genoeg." Maijolein Hendriks leiden - Wat is belangrijker bij een brand in het ziekenhuis: het veiligstellen van het radioactief laboratorium of de ontruiming van de intensive care? Dat di lemma stond vanmorgen in het stadhuis centraal tijdens een onverwachte rampenoefening van de gemeente Leiden. De oefening moest uitwijzen hoe het is gesteld met de paraat heid van alle afdelingen die bij een ramp snel in actie moeten komen. „Binnen een uur was ie dereen operationeel", zegt de 'ongeschoren en ongedouchte' woordvoerder M. Brackel. „JLeuk was het wel. Ik had een afspraak bij de tandarts waar ik moest verschijnen, die moet ik nog even laten weten waarom ik er niet was." Om 5.30 uur ging het alarm af en om 6.30 uur draaide het hele team. Omdat ook de omgang met de pers deel was van de oe fening, gaf de gemeente om 8.00 uur een fake-persconferentie. TV-West zat in het complot en leverde een camerateam. Aan het hoofd van het rampen team stond niet burgemeester Lemstra maar wethouder Hille- brand, die eerste loco-burge meester is. Verder was het hele college uit bed gebeld, alle afde lingsdirecteuren en hun secreta ressen en de mensen van de dienst Orde en Veiligheid. Ook politie, brandweer en genees kundige diensten deden mee. Niemand van de betrokkenen was van tevoren op de hoogte, behalve wethouder Hchtold. „Oefeningen als deze doen we twee keer per jaar", zegt Brackel. Meestal zijn die oefeningen wél aangekondigd. Het gaat dan niet om het testen van de paraatheid maar om te zien of bijvoorbeeld de opvang van slachtoffers soe pel verloopt en of publieks- en voorlichters wel met eenzelfde verhaal naar buiten komen. „Dat is een groot probleem bij calamiteiten", zegt Brackel. „Je moet voorkomen dat je met on duidelijke of tegenstrijdige in formatie naar buitenkomt. Dat het publiek niet zegt: net heb ben we iets anders gehoord van iemand in uniform." Van de oefening was op straat niets te merken. Alles nageboot ste paniek speelde ach binnens kamers af.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13